Προβολές: 0 Συγγραφέας: Επεξεργαστής ιστότοπου Ώρα δημοσίευσης: 2026-03-12 Προέλευση: Τοποθεσία
Το API 5CT P110 είναι το περίβλημα υψηλής αντοχής για πηγάδια πετρελαίου και αερίου σε βάθος, υψηλής πίεσης. Με ελάχιστη απόδοση 110.000 psi (758 MPa), παρέχει την αντίσταση κατάρρευσης και διάρρηξης που δεν μπορούν οι πιο ρηχές κατηγορίες — καθιστώντας το την τυπική επιλογή για ενδιάμεσο και παραγωγικό περίβλημα σε φρεάτια όπου το L80 ή το T95 υστερούν σε περιορισμό πίεσης. Η καθοριστική του αντιστάθμιση είναι αυτή η ισχύς: η υψηλή απόδοση του P110 το αποκλείει από το ξινό σέρβις σύμφωνα με το NACE MR0175, πράγμα που σημαίνει ότι η σωστή επιλογή ποιότητας από την αρχή είναι κρίσιμη για την ακεραιότητα.
Η ZC Steel Pipe κατασκευάζει και εξάγει περίβλημα και σωλήνες API 5CT P110 σε PSL1 και PSL2, σε τυπικές παραλλαγές και υψηλής κατάρρευσης, με πλήρη τεκμηρίωση MTC και υποστήριξη επιθεώρησης από τρίτους. Αυτός ο οδηγός καλύπτει τις μηχανικές και χημικές προδιαγραφές του P110, πώς συγκρίνεται με το T95 και το L80 για επιλογή βαθμού, παραλλαγές υψηλής κατάρρευσης, εφαρμογές HPHT και τι πρέπει να αναζητήσετε σε ένα MTR.
Τι είναι το API 5CT P110;
Μηχανικές & Χημικές Ιδιότητες
P110 vs T95 vs L80 — Σύγκριση βαθμών
P110 και Sour Service
P110 Παραλλαγές High Collapse (HC).
PSL1 έναντι PSL2 για P110
Εφαρμογές HPHT
Συνδέσεις για το περίβλημα P110
Τι να ελέγξετε σε ένα P110 MTR
FAQ
Το API 5CT P110 είναι μια κατηγορία περιβλήματος και σωλήνων που ορίζεται στην Προδιαγραφή API 5CT / ISO 11960. Το πρόθεμα 'P' δεν έχει άμεση μεταλλουργική σημασία — είναι απλώς η ονομασία API για αυτό το επίπεδο απόδοσης. Το '110' αναφέρεται στο ελάχιστο επίπεδο αντοχής διαρροής των 110.000 psi.
Τρία χαρακτηριστικά καθορίζουν τη θέση του P110 στη σκάλα ποιότητας OCTG:
Υψηλή ελάχιστη απόδοση (758 MPa): Παρέχει ανώτερη αντίσταση κατάρρευσης και ικανότητα διάρρηξης για βαθιά φρεάτια υψηλής πίεσης — ο κύριος λόγος που οι μηχανικοί το καθορίζουν σε L80 ή T95
Χωρίς ανώτατο όριο σκληρότητας: Σε αντίθεση με το L80 (23 HRC max) και το T95 (25,4 HRC max), το P110 δεν έχει όριο σκληρότητας που καθορίζεται από το API — το οποίο επιτρέπει την υψηλή αντοχή αλλά αφαιρεί τη συμβατότητα NACE MR0175
Υποχρεωτικό Q&T: Απαιτείται θερμική επεξεργασία απόσβεσης και εξομάλυνσης για την επίτευξη και τον έλεγχο της ζώνης απόδοσης 758–965 MPa. δεν επιτρέπεται εναλλακτική θερμική επεξεργασία
Δείτε επίσης: Ποιοι είναι οι βαθμοί του σωλήνα OCTG; → | Κατανόηση των διαβαθμίσεων χάλυβα για περίβλημα και σωλήνες →
| Ακινήτου | Αξία |
|---|---|
| Ελάχιστη αντοχή διαρροής | 758 MPa (110.000 psi) |
| Μέγιστη αντοχή διαρροής | 965 MPa (140.000 psi) |
| Ελάχιστη αντοχή σε εφελκυσμό | 862 MPa (125.000 psi) |
| Όριο σκληρότητας | Δεν προσδιορίζεται στο API 5CT |
| Κατεργασία με θερμοκρασία | Quench & Temper (υποχρεωτικό) |
| Ελάχιστη επιμήκυνση (μετρητής 2') | ≥ 0,5% ανά τύπο API 5CT |
| Charpy αντίκτυπο (PSL2) | Ανά Πίνακας API 5CT C.36 / SR2, εάν καθορίζεται |
| Στοιχείο | Μέγιστο % | Σημειώσεις |
|---|---|---|
| Άνθρακας (C) | 0.35 | Το χαμηλότερο C προτιμάται από ορισμένες προδιαγραφές της ΔΟΕ για συγκολλησιμότητα |
| Μαγγάνιο (Mn) | 1.90 | Υψηλότερο Mn σε ορισμένους χημικούς μύλους για σκληρυνσιμότητα |
| Πυρίτιο (Si) | 0.45 | Αποοξειδωτικός παράγοντας |
| Φώσφορος (P) | 0.030 | Πιο αυστηρά όρια (0,020) συχνά στις προδιαγραφές της εταιρείας |
| Θείο (S) | 0.030 | Πιο αυστηρά όρια (0,010) συχνά στις προδιαγραφές της εταιρείας |
| Ισοδύναμο άνθρακα (CE) | Διαφέρει ανάλογα με την προδιαγραφή | Συχνά ≤ 0,43 στις προδιαγραφές του έργου |
Σημείωση: Το API 5CT δεν καθορίζει μια πλήρη χημεία για το P110 — μόνο τα μέγιστα C, Mn, Si, P και S. Πολλές διεθνείς προδιαγραφές έργων προσθέτουν απαιτήσεις για όρια Cr, Mo, Ni, V και CE πέρα από τα ελάχιστα API.
| OD (ίντσες) | OD (mm) | Κοινό εύρος βάρους (lb/ft) | Τυπική εφαρμογή |
|---|---|---|---|
| 4½' | 114.3 | 9.50 – 15.10 | Σωλήνωση, περίβλημα μικρής παραγωγής |
| 5' | 127.0 | 11.50 – 18.00 | Περίβλημα παραγωγής, βαθιά πηγάδια |
| 5½' | 139.7 | 14.00 – 23.00 | Περίβλημα παραγωγής — το πιο συνηθισμένο μέγεθος P110 |
| 7' | 177.8 | 17.00 – 38.00 | Ενδιάμεσο και περίβλημα παραγωγής |
| 7⅝' | 193.7 | 24.00 – 45.30 | Ενδιάμεσο περίβλημα, βαθιά πηγάδια |
| 9⅝' | 244.5 | 32.30 – 58.40 | Ενδιάμεσο περίβλημα |
| 10¾' | 273.1 | 32.75 – 65.70 | Επιφανειακό και ενδιάμεσο περίβλημα |
| 13⅜' | 339.7 | 48.00 – 72.00 | Επιφανειακό περίβλημα, μεγάλα πηγάδια |
Οι τρεις πιο συχνά συγκρίσιμοι βαθμοί OCTG στην περιοχή 80–110 ksi είναι οι L80, T95 και P110. Η επιλογή μεταξύ τους καθοδηγείται από δύο ανεξάρτητες μεταβλητές: την απαιτούμενη αντοχή διαρροής (που καθορίζεται από φορτία κατάρρευσης/έκρηξης) και το περιβάλλον H2S (που καθορίζεται από τη χημεία της δεξαμενής).
| Ακίνητο | L80-1 | T95 | P110 |
|---|---|---|---|
| Ελάχιστη ισχύς διαρροής | 552 MPa (80 ksi) | 655 MPa (95 ksi) | 758 MPa (110 ksi) |
| Μέγιστη αντοχή διαρροής | 655 MPa (95 ksi) | 758 MPa (110 ksi) | 965 MPa (140 ksi) |
| Μέγιστη σκληρότητα | 23 HRC | 25,4 HRC | Δεν διευκρινίζεται |
| Κατεργασία με θερμοκρασία | Υποχρεωτικό Q&T | Υποχρεωτικό Q&T | Υποχρεωτικό Q&T |
| Σέρβις ξινής (H₂S) | Ναι — ήπιο ξινό | Ναι — μέτρια ξινή | Δεν είναι κατάλληλο |
| Συμβατό με το NACE MR0175 | Ναί | Ναι (με προσόντα) | Οχι |
| Αντίσταση κατάρρευσης | Βασική γραμμή | Καλύτερο από L80 | Το καλύτερο από τα τρία |
| Σχετικό κόστος | Κατώτατος | Στα μέσα | Υψηλότερο - ασφάλιστρο απόδοσης |
| Τυπικό βάθος φρέατος | < 3.500 μ | 2.500–5.000 μ | 3.000 m+ / HPHT |
Πλήρης σύγκριση: P110 έναντι L80: Παγίδες απόδοσης σχεδίασης περιβλήματος και όρια αστοχίας →
Το P110 δεν επιτρέπεται σε φρεάτια σέρβις ξινής βάσης σύμφωνα με το NACE MR0175 / ISO 15156. Αυτός είναι ένας από τους πιο σημαντικούς κανόνες επιλογής βαθμού στο OCTG — και μία από τις πιο κοινές πηγές αστοχιών ακεραιότητας φρεατίων όταν παραβλέπεται ή αντιμετωπίζεται.
Η σωστή διαδρομή κλιμάκωσης βαθμού για φρεάτια τόσο με υψηλή πίεση όσο και με H2S είναι:
Ήπια ξινή, μέτρια πίεση: L80-1 PSL2 + SR16 (HIC)
Μέτρια ξινή, υψηλή πίεση: T95 PSL2 με πιστοποίηση NACE
Σοβαρό ξινό, υψηλής πίεσης: C110 ή Q125 — και τα δύο έχουν σχεδιαστεί ειδικά για το φάκελο σέρβις υψηλής πίεσης που ούτε το P110 ούτε το T95 μπορούν να καλύψουν
Συγγενεύων: L80 vs N80 vs T95: Ποιος βαθμός για Sour Service Wells; → | API 5CT vs NACE MR0175: Η παγίδα σκληρότητας εξηγείται →
Η τυπική αντίσταση κατάρρευσης P110 υπολογίζεται χρησιμοποιώντας τον τύπο API 5C3, ο οποίος προϋποθέτει ανοχές διαστάσεων στη χειρότερη περίπτωση για το πάχος του τοίχου και την ωογένεια. Στην πράξη, ένας καλοφτιαγμένος σωλήνας P110 θα έχει πραγματική αντίσταση κατάρρευσης σημαντικά υψηλότερη από ό,τι προβλέπει ο τύπος API — αλλά οι τυπικές ανοχές API εμποδίζουν τους μηχανικούς να χρησιμοποιήσουν αυτή την επιπλέον χωρητικότητα στο σχεδιασμό του περιβλήματος τους.
Το P110 High Collapse (P110 HC) το αντιμετωπίζει άμεσα: παράγεται σε αυστηρότερες ανοχές διαστάσεων, ιδιαίτερα εκκεντρότητα πάχους τοιχώματος (συνήθως ≤ 10% έναντι τυπικού 12,5%) και ωοειδές (συνήθως ≤ 0,5% έναντι 1,0% για τυπικό σωλήνα). Αυτά τα πιο σφιχτά φωτιστικά επιτρέπουν την αύξηση του βαθμού κατάρρευσης σχεδιασμού κατά 15–30% σε σχέση με το τυπικό P110 ίδιου μεγέθους και βάρους — χωρίς αύξηση του πάχους τοιχώματος ή αλλαγή ποιότητας.
Δεν υπάρχει ενιαία προδιαγραφή API για το 'High Collapse' — κάθε μύλος και κάθε εταιρική προδιαγραφή ορίζει τις ανοχές HC ελαφρώς διαφορετικά. Όταν αγοράζετε P110 HC, ζητάτε πάντα τον ειδικό πίνακα ανοχής HC του μύλου, επαληθεύστε τον σε σχέση με το μοντέλο κατάρρευσης του λογισμικού σχεδίασης περιβλήματος και επιβεβαιώστε ότι ο τρίτος επιθεωρητής ελέγχει την ωογένεια και την εκκεντρότητα WT στην προδιαγραφή HC και όχι στην τυπική ανοχή API. Μια παραγγελία P110 HC που λαμβάνεται έναντι τυπικών ανοχών διαστάσεων API δεν παρέχει βελτίωση κατάρρευσης.
Για να ελέγξετε την βαθμολογία σύμπτυξης του P110 στο βάθος της ρύθμισής σας, περάστε την από το δικό μας Υπολογιστής πίεσης κατάρρευσης.
| Απαίτηση | P110 PSL1 | P110 PSL2 |
|---|---|---|
| NDE του σώματος σωλήνα | Όχι υποχρεωτικό | Υποχρεωτικό — πλήρους μήκους UT ή EMI |
| NDE των άκρων του σωλήνα | Όχι υποχρεωτικό | Υποχρεωτικό — UT τελικών περιοχών |
| Ανοχές διαστάσεων | Τυπικό API | Πιο σφιχτό — OD, WT, ευθύτητα |
| Ιχνηλασιμότητα | Αριθμός θερμότητας | Πλήρης θερμότητα + αριθμός σωλήνα |
| Charpy αντίκτυπος | Όχι υποχρεωτικό | Υποχρεωτικό ανά Πίνακα Γ.36 |
| Τυπική χρήση | Γλυκά πηγαδάκια μέτριου βάθους | Έργα Deep, HPHT, IOC |
Για εφαρμογές σε βάθος και HPHT — που αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία της χρήσης P110 — το PSL2 είναι το πρακτικό ελάχιστο. Οι περισσότερες προδιαγραφές έργων IOC απαιτούν PSL2 για όλα τα P110 και πολλά προσθέτουν συμπληρωματικές απαιτήσεις για δοκιμές Charpy σε χαμηλή θερμοκρασία (SR2) και πρόσθετες έρευνες σκληρότητας.
Τα φρεάτια υψηλής πίεσης υψηλής θερμοκρασίας (HPHT) — γενικά ορίζονται ως πίεση κεφαλής φρέατος πάνω από 690 bar (10.000 psi) και θερμοκρασία πυθμένα πάνω από 150°C (302°F) — αντιπροσωπεύουν το κύριο περιβάλλον εφαρμογής για το P110. Σε αυτά τα φρεάτια, τα φορτία κατάρρευσης και διάρρηξης μπορεί να υπερβούν τη χωρητικότητα όλων των OCTG χαμηλότερης ποιότητας και το P110 είναι συχνά ο ελάχιστος βαθμός που μπορεί να επιτύχει τους απαιτούμενους συντελεστές ασφάλειας σχεδιασμού.
Βασικές εκτιμήσεις κατά τον καθορισμό του P110 για φρεάτια HPHT:
Θερμική υποβάθμιση: Η ισχύς διαρροής P110 μειώνεται σε υψηλές θερμοκρασίες — τυπικά μείωση 5–8% στους 150°C έναντι του περιβάλλοντος. Τα σχέδια περιβλημάτων HPHT πρέπει να εφαρμόζουν έναν παράγοντα υποβάθμισης θερμοκρασίας στην ονομαστική απόδοση, ο οποίος μπορεί να ωθήσει το σχέδιο προς τα πίσω προς την κατεύθυνση της απαίτησης ποιοτήτων HC ή βαρύτερου τοίχου
Φορτία θερμικής ανακύκλωσης: Τα φρεάτια HPHT με μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας κατά την παραγωγή έναντι του κλειστού δημιουργούν σημαντικά αξονικά θερμικά φορτία στη σειρά του περιβλήματος — η σύνδεση πρέπει να αξιολογηθεί για τα συνδυασμένα αξονικά φορτία, κάμψης και πίεσης, όχι μόνο για διάρρηξη και κατάρρευση
Ακεραιότητα τσιμέντου: Η υψηλή ικανότητα κατάρρευσης στο P110 επιτυγχάνεται πλήρως μόνο με ικανό τσιμέντο πίσω από τον σωλήνα — το μη υποστηριζόμενο P110 σε μεγάλο κενό τσιμέντου μπορεί να αποτύχει να καταρρεύσει εάν το κενό συμπίπτει με το μέγιστο βάθος φορτίου κατάρρευσης
Συγγενεύων: API 5C5 CAL IV Περιορισμοί και καταστάσεις αποτυχίας πεδίου σε συνδέσεις HPHT OCTG → | 5 κρίσιμοι παράγοντες για τον καθορισμό συνδέσεων Premium και του περιβλήματος υψηλής κατάρρευσης →
| Τύπος σύνδεσης | Καταλληλότητα για P110 | Τυπικές | σημειώσεις εφαρμογής |
|---|---|---|---|
| Σύντομο νήμα (STC) | Δεν συνιστάται | Δεν είναι τυπικό για το P110 | Πολύ χαμηλή απόδοση εφελκυσμού για βαθιές χορδές P110 |
| Μακρύ νήμα (LTC) | Περιωρισμένος | Μόνο επιφανειακό περίβλημα | Ανεπαρκές για εφαρμογές HPHT ή σε βάθος |
| Νήμα αντιστήριξης (BTC) | Μέτριος | Ενδιάμεσο περίβλημα, μέτριο βάθος | Αποδεκτό για εφαρμογές μη-HPHT P110 |
| Σύνδεση Premium | Απαιτείται για HPHT | Βαθιά φρεάτια, HPHT, απαιτήσεις στεγανότητας αερίων | Σφράγιση από μέταλλο σε μέταλλο. πλήρως βαθμολογημένη σε P110 αντοχή σώματος |
Για εφαρμογές HPHT P110, οι συνδέσεις premium δεν είναι προαιρετικές — αποτελούν απαίτηση σχεδιασμού. Τα τυπικά νήματα API δεν μπορούν να διατηρήσουν στεγανή ακεραιότητα υπό το συνδυασμένο θερμικό, αξονικό και κυκλικό φορτίο πίεσης σε βαθιές ολοκληρώσεις HPHT. Η premium στεγανή σύνδεση αερίου ZC-2 της ZC Steel Pipe έχει βαθμολογηθεί σε πλήρη απόδοση αμαξώματος P110 και πιστοποιείται σύμφωνα με το API 5C5 CAL III/IV.
Συγγενεύων: Τύποι σύνδεσης για περίβλημα και σωλήνες → | Συνδέσεις Premium εναντίον Standard BTC: Πότε αξίζει η επένδυση; → | Κατανοώντας το περίβλημα με νήματα υποστηρίγματος (BTC) →
Η αναφορά δοκιμής μύλου (MTR) είναι το κύριο έγγραφο για την επαλήθευση της συμμόρφωσης με το P110. Για μια τυπική παραγγελία P110 PSL2, τα ακόλουθα θα πρέπει να ελέγχονται πριν αποδεχτείτε οποιαδήποτε αποστολή:
| Στοιχείο MTR | Τι πρέπει να επαληθεύσετε | γιατί έχει σημασία |
|---|---|---|
| Δύναμη διαρροής | 758–965 MPa (110–140 ksi) — ελάχ. και μέγ | Η υπεραπόδοση (πάνω από 965 MPa) είναι μη συμμόρφωση. ο σωλήνας είναι πολύ εύθραυστος |
| Αντοχή σε εφελκυσμό | ≥ 862 MPa (125 ksi) | Επιβεβαιώνει ότι η διαδικασία Q&T παρήγαγε σωστή μικροδομή |
| Σκληρότητα (εάν δοκιμαστεί) | Καταγράψτε πραγματικές τιμές — χωρίς όριο API, αλλά σημειώστε ασυνήθιστα υψηλές τιμές | Υπερβολικά υψηλή σκληρότητα (>32 HRC) σήματα υπερσβήνει. εύθραυστο κίνδυνο |
| Ρεκόρ θερμικής επεξεργασίας | Επιβεβαίωση Q&T — απόρριψη εγγραφών κανονικοποίησης ή N&T | Το P110 απαιτεί Q&T; άλλα HT δεν μπορούν να επιτύχουν αξιόπιστα τη ζώνη απόδοσης |
| Χημική σύνθεση | C ≤ 0,35%, S ≤ 0,030%, P ≤ 0,030% ελάχιστο; ελέγξτε το όριο CE για συγκεκριμένο έργο | Τα υψηλά S και P αυξάνουν την ευαισθησία σε βλάβη από υδρογόνο και εύθραυστο κάταγμα |
| Εγγραφές NDE (PSL2) | Επιβεβαιώθηκε η σάρωση σώματος πλήρους μήκους UT ή EMI + UT τελικής περιοχής | Το PSL2 NDE είναι υποχρεωτικό — η απουσία σημαίνει ότι ο σωλήνας είναι PSL1 ανεξάρτητα από την ετικέτα |
| Charpy αντίκτυπο (PSL2) | Τιμές, θερμοκρασία και μέγεθος δείγματος σε σχέση με τις προδιαγραφές του έργου σας | Επιβεβαιώνει την ανθεκτικότητα σε θερμοκρασία λειτουργίας — κρίσιμη για ψυχρά περιβάλλοντα |
| Έκθεση διαστάσεων | OD, WT, ευθύτητα ανά API 5CT. για HC: WT εκκεντρικότητα και ωοειδές | Η βαθμολογία κατάρρευσης HC είναι έγκυρη μόνο εάν όντως πληρούνται οι ανοχές διαστάσεων HC |
Το API 5CT P110 είναι μια κατηγορία περιβλήματος και σωλήνων υψηλής αντοχής με ελάχιστη αντοχή διαρροής 758 MPa (110.000 psi) και μέγιστη απόδοση 965 MPa (140.000 psi). Παράγεται αποκλειστικά με θερμική επεξεργασία απόσβεσης και θερμοκρασίας, είναι η τυπική επιλογή για βαθιά, υψηλής πίεσης γλυκά φρεάτια όπου οι χαμηλότερες ποιότητες δεν μπορούν να παρέχουν επαρκή αντοχή σε κατάρρευση ή διάρρηξη. Το P110 δεν έχει όριο σκληρότητας που καθορίζεται από το API και δεν είναι κατάλληλο για σέρβις H₂S sour.
Το Νο. P110 δεν είναι κατάλληλο για ξινό σέρβις σύμφωνα με το NACE MR0175 / ISO 15156. Η υψηλή αντοχή του στη διαρροή παράγει τιμές σκληρότητας που υπερβαίνουν το όριο NACE για σωληνοειδείς σωλήνες από ανθρακούχο χάλυβα, καθιστώντας το ευαίσθητο σε ρωγμές από θειούχα τάση (SSC) σε περιβάλλοντα H2S. Για φρεάτια που απαιτούν και αντοχή σε υψηλή πίεση και συμβατότητα H2S, θα πρέπει να προσδιορίζεται το T95 (μέτρια ξινή) ή το C110/Q125 (έντονο ξινό, υψηλή πίεση).
Το T95 έχει χαμηλότερη ελάχιστη απόδοση (655 MPa / 95 ksi) με ελεγχόμενη μέγιστη απόδοση και υποχρεωτικό όριο σκληρότητας 25,4 HRC, καθιστώντας το συμβατό με το NACE MR0175 για μέτρια ξινή εξυπηρέτηση. Το P110 έχει υψηλότερη ελάχιστη απόδοση (758 MPa / 110 ksi) χωρίς όριο σκληρότητας — παρέχοντας ανώτερη απόδοση κατάρρευσης και διάρρηξης σε βαθιά φρεάτια γλυκού, αλλά αποκλείοντας το από το σέρβις H2S. Η επιλογή καθοδηγείται από την παρουσία H2S και την απαιτούμενη συγκράτηση πίεσης.
Το P110 HC παράγεται με αυστηρότερες ανοχές διαστάσεων — ιδιαίτερα εκκεντρότητα πάχους τοιχώματος (≤ 10%) και ωοειδές σωλήνα (≤ 0,5%) — που επιτρέπουν στους μηχανικούς να χρησιμοποιούν υψηλότερη βαθμολογία σχεδίασης κατάρρευσης από αυτή που επιτρέπει η τυπική φόρμουλα API 5C3 για το ίδιο μέγεθος και βάρος σωλήνα. Το P110 HC καθορίζεται για πηγάδια βαθέων υδάτων και HPHT όπου το φορτίο κατάρρευσης διέπει τον σχεδιασμό του περιβλήματος. Η ονομασία HC δεν είναι τυποποιημένη σε όλους τους μύλους — ελέγχετε πάντα τις συγκεκριμένες ανοχές σε σχέση με το μοντέλο σχεδίασης περιβλήματος.
Το περίβλημα P110 είναι διαθέσιμο με συνδέσεις BTC, LTC, STC και premium. Για εφαρμογές HPHT και βαθέων φρεάτων — η κύρια περίπτωση χρήσης για το P110 — απαιτούνται συνδέσεις στεγανοποίησης από μέταλλο προς μέταλλο υψηλής ποιότητας. Τα τυπικά νήματα API δεν μπορούν να διατηρήσουν με αξιοπιστία την αεριοστεγή ακεραιότητα υπό τα συνδυασμένα φορτία πίεσης, αξονικού και θερμικού κύκλου σε αυτά τα περιβάλλοντα. Το BTC είναι αποδεκτό για εφαρμογές μεσαίου βάθους, μη-HPHT P110.
Το περίβλημα P110 είναι διαθέσιμο σε όλα τα τυπικά μεγέθη API 5CT από 4½' (114,3 mm) έως 20' (508 mm) OD. Τα πιο συνηθισμένα μεγέθη για χορδές παραγωγής και ενδιάμεσων περιβλημάτων είναι 5½', 7', 9⅝', και 13⅜'. Το πάχος του τοιχώματος κυμαίνεται από περίπου 5,21 mm έως πάνω από 20 mm ανάλογα με το μέγεθος και το ονομαστικό βάρος ανά πόδι.
Η ZC Steel Pipe κατασκευάζει και εξάγει περίβλημα και σωλήνες API 5CT P110 σε PSL1 και PSL2, σε τυπικές και υψηλής κατάρρευσης παραλλαγές. Παρέχουμε έργα OCTG σε όλη την Αφρική, τη Μέση Ανατολή και τη Νότια Αμερική με πλήρη τεκμηρίωση MTC, επιθεώρηση τρίτων και τεχνική υποστήριξη για την επιλογή βαθμού και σύνδεσης.
Διατίθεται με συνδέσεις BTC, LTC και premium, συμπεριλαμβανομένης της premium σύνδεσης αεριοστεγής ZC-2, με ονομαστική απόδοση αμαξώματος P110 και πιστοποιημένη σύμφωνα με το API 5C5. Προσαρμοσμένα πάχη τοιχωμάτων, πακέτα ανοχής HC και συμπληρωματικές απαιτήσεις (SR2 Charpy, SR13 σκληρότητα έρευνας) διαθέσιμα κατόπιν παραγγελίας.
Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813