Zobrazení: 0 Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-12 Původ: místo
API 5CT P110 je vysoce pevný typ pažnice pro hluboké, vysokotlaké ropné a plynové vrty. Při minimální vydatnosti 110 000 psi (758 MPa) poskytuje odolnost proti zborcení a protržení, kterou mělčí třídy nemohou – což z něj činí standardní volbu pro střední a produkční pažnice ve vrtech, kde L80 nebo T95 nedosahují tlaku. Jeho definujícím kompromisem je tato síla: vysoká výtěžnost P110 jej diskvalifikuje z kyselého provozu podle NACE MR0175, což znamená, že správný výběr jakosti od samého počátku je kritický pro integritu studny.
Společnost ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží plášť a potrubí API 5CT P110 do PSL1 a PSL2, ve standardních a vysoce skládacích variantách, s plnou dokumentací MTC a podporou kontroly třetích stran. Tato příručka se zabývá mechanickými a chemickými specifikacemi P110, srovnáním s T95 a L80 pro výběr jakosti, varianty s vysokým zhroucením, aplikace HPHT a co hledat v MTR.
Co je API 5CT P110?
Mechanické a chemické vlastnosti
P110 vs T95 vs L80 — srovnání známek
P110 a kyselá služba
P110 Varianty vysokého kolapsu (HC).
PSL1 vs PSL2 pro P110
Aplikace HPHT
Připojení pro pouzdro P110
Co zkontrolovat na P110 MTR
FAQ
API 5CT P110 je třída pláště a trubek definovaná ve specifikaci API 5CT / ISO 11960. Předpona 'P' nemá žádný přímý metalurgický význam – je to jednoduše označení API pro tuto úroveň výnosu. '110' se týká minimální meze kluzu 110 000 psi.
Tři charakteristiky definují pozici P110 v žebříčku třídy OCTG:
Vysoký minimální výtěžnost (758 MPa): Poskytuje vynikající odolnost proti zhroucení a protržení pro hluboké vysokotlaké vrty – hlavní důvod, proč jej inženýři specifikují pro L80 nebo T95
Žádný strop tvrdosti: Na rozdíl od L80 (23 HRC max) a T95 (25,4 HRC max) nemá P110 žádný limit tvrdosti specifikovaný API – což umožňuje vysokou pevnost, ale odstraňuje kompatibilitu NACE MR0175
Povinné Q&T: K dosažení a kontrole pásma výtěžnosti 758–965 MPa je nutné tepelné zpracování kalit a temperovat; není povoleno žádné alternativní tepelné zpracování
Viz také: Jaké jsou třídy OCTG potrubí? → | Vysvětlení tříd oceli pro opláštění a trubky →
| nemovitosti | Hodnota |
|---|---|
| Minimální mez kluzu | 758 MPa (110 000 psi) |
| Maximální mez kluzu | 965 MPa (140 000 psi) |
| Minimální pevnost v tahu | 862 MPa (125 000 psi) |
| Hranice tvrdosti | Není uvedeno v API 5CT |
| Tepelné zpracování | Uhasit a temperovat (povinné) |
| Minimální prodloužení (rozchod 2') | ≥ 0,5 % na vzorec API 5CT |
| Charpy dopad (PSL2) | Podle tabulky API 5CT C.36 / SR2, pokud je specifikováno |
| Prvek | Max % | Poznámky |
|---|---|---|
| uhlík (C) | 0.35 | Nižší C preferované některými specifikacemi IOC pro svařitelnost |
| mangan (Mn) | 1.90 | Vyšší Mn v některých chemických chemických postupech pro kalitelnost |
| křemík (Si) | 0.45 | Deoxidátor |
| fosfor (P) | 0.030 | Přísnější limity (0,020) často ve firemních specifikacích |
| síra (S) | 0.030 | Přísnější limity (0,010) často ve firemních specifikacích |
| uhlíkový ekvivalent (CE) | Liší se podle spec | Často ≤ 0,43 ve specifikacích projektu |
Poznámka: API 5CT nespecifikuje úplné chemické složení pro P110 – pouze C, Mn, Si, P a S maxima. Mnoho mezinárodních projektových specifikací přidává požadavky na limity Cr, Mo, Ni, V a CE nad rámec minima API.
| OD (palce) | OD (mm) | Běžný hmotnostní rozsah (lb/ft) | Typické použití |
|---|---|---|---|
| 4½' | 114.3 | 9.50 – 15.10 | Trubky, malovýrobní pouzdro |
| 5' | 127.0 | 11:50 – 18:00 | Výroba pažnice, hlubinné vrty |
| 5½' | 139.7 | 14:00 – 23:00 | Výrobní pouzdro — nejběžnější velikost P110 |
| 7' | 177.8 | 17:00 – 38:00 | Meziprodukt a výroba pláště |
| 7⅝' | 193.7 | 24:00 – 45:30 | Mezipouzdro, hluboké vrty |
| 9⅝' | 244.5 | 32:30 – 58:40 | Mezilehlé pouzdro |
| 10¾' | 273.1 | 32,75 – 65,70 | Povrchové a střední pouzdro |
| 13⅜' | 339.7 | 48:00 – 72:00 | Povrchové pouzdro, velké vrtné vrty |
Tři nejčastěji srovnávané stupně OCTG v rozsahu 80–110 ksi jsou L80, T95 a P110. Výběr mezi nimi je řízen dvěma nezávislými proměnnými: požadovaná mez kluzu (určená zatížením zhroucením/roztržením) a prostředím H₂S (určeno chemií nádrže).
| Vlastnost | L80-1 | T95 | P110 |
|---|---|---|---|
| Min. mez kluzu | 552 MPa (80 ksi) | 655 MPa (95 ksi) | 758 MPa (110 ksi) |
| Maximální mez kluzu | 655 MPa (95 ksi) | 758 MPa (110 ksi) | 965 MPa (140 ksi) |
| Maximální tvrdost | 23 HRC | 25,4 HRC | Neuvedeno |
| Tepelné zpracování | Q&T povinné | Q&T povinné | Q&T povinné |
| Kyselá služba (H₂S) | Ano – mírně kyselé | Ano – středně kyselé | Nevhodné |
| Vyhovuje NACE MR0175 | Ano | Ano (s kvalifikací) | Žádný |
| Odolnost proti kolapsu | Základní linie | Lepší než L80 | Nejlepší ze tří |
| Relativní náklady | Nejnižší | Střední | Vyšší — výnosová prémie |
| Typická hloubka studny | < 3 500 m | 2 500–5 000 m | 3 000 m+ / HPHT |
Kompletní srovnání: P110 vs L80: Zachycení výnosu konstrukce pláště a prahové hodnoty selhání →
P110 není povoleno v kyselých provozních vrtech podle NACE MR0175 / ISO 15156. Toto je jedno z nejdůležitějších pravidel pro výběr jakosti v OCTG – a jeden z nejčastějších zdrojů selhání integrity vrtu, když je přehlédnuto nebo opracováno.
Správná cesta eskalace sklonu pro vrty s vysokým tlakem i H₂S je:
Mírně kyselý, střední tlak: L80-1 PSL2 + SR16 (HIC)
Středně kyselá, vysoký tlak: T95 PSL2 s kvalifikací NACE
Silně kyselý, vysoký tlak: C110 nebo Q125 – oba navrženy speciálně pro vysokotlakou kyselou provozní obálku, kterou nemůže pokrýt ani P110 ani T95
Související: L80 vs N80 vs T95: Která třída pro Sour Service Wells? → | API 5CT vs NACE MR0175: Vysvětlení pasti tvrdosti →
Standardní odolnost proti zborcení P110 se vypočítá pomocí vzorce API 5C3, který předpokládá nejhorší případ rozměrových tolerancí pro tloušťku stěny a oválnost. V praxi bude mít dobře vyrobená trubka P110 skutečnou odolnost proti zborcení výrazně vyšší, než předpovídá vzorec API – ale standardní tolerance API brání inženýrům využít tuto extra kapacitu při návrhu pláště.
P110 High Collapse (P110 HC) to řeší přímo: vyrábí se s užšími rozměrovými tolerancemi, zejména excentricitou tloušťky stěny (typicky ≤ 10 % oproti standardním 12,5 %) a oválností (typicky ≤ 0,5 % oproti 1,0 % u standardní trubky). Tyto těsnější odstíny umožňují zvýšit hodnocení kolapsu konstrukce o 15–30 % oproti standardnímu P110 stejné velikosti a hmotnosti – bez zvýšení tloušťky stěny nebo změny jakosti.
Neexistuje jediná specifikace API pro 'High Collapse' — každá mlýnice a každá firemní specifikace definuje tolerance HC mírně odlišně. Při nákupu P110 HC si vždy vyžádejte specifickou tabulku tolerancí HC frézy, ověřte ji podle modelu kolapsu vašeho softwaru pro návrh pláště a potvrďte, že inspektor třetí strany kontroluje oválnost a excentricitu WT podle specifikace HC, nikoli podle standardní tolerance API. Objednávka P110 HC přijatá proti standardním rozměrovým tolerancím API neposkytuje žádné zlepšení kolapsu.
Chcete-li zkontrolovat hodnocení kolapsu P110 při vaší hloubce nastavení, projděte si naše kalkulačka kolapsového tlaku.
| Požadavek | P110 PSL1 | P110 PSL2 |
|---|---|---|
| NDE tělesa trubky | Není povinné | Povinné — plná délka UT nebo EMI |
| NDE konců trubek | Není povinné | Povinné — UT koncových oblastí |
| Rozměrové tolerance | Standardní API | Těsnější — OD, WT, přímost |
| Sledovatelnost | Teplotní číslo | Úplný ohřev + číslo potrubí |
| Charpyho dopad | Není povinné | Povinné podle tabulky C.36 |
| Typické použití | Středně hluboké sladké studny | Deep, HPHT, projekty MOV |
Pro hluboké a HPHT aplikace – které představují většinu využití P110 – je PSL2 praktickým minimem. Většina projektových specifikací IOC vyžaduje PSL2 pro všechny P110 a mnoho přidává dodatečné požadavky pro Charpyho testování při nízké teplotě (SR2) a další průzkumy tvrdosti.
High Pressure High Temperature (HPHT) vrty – obecně definované jako tlak na hlavě vrtu nad 690 bar (10 000 psi) a teplota ve spodním otvoru nad 150 °C (302 °F) – představují primární aplikační prostředí pro P110. V těchto vrtech může zatížení zhroucením a protržením překročit kapacitu všech OCTG nižších tříd a P110 je často minimální třída, která může dosáhnout požadovaných konstrukčních bezpečnostních faktorů.
Klíčové úvahy při specifikaci P110 pro vrty HPHT:
Tepelné snížení: mez kluzu P110 se snižuje při zvýšených teplotách – obvykle o 5–8 % snížení při 150 °C oproti okolnímu prostředí. Konstrukce pláště HPHT musí uplatňovat faktor snížení teploty na nominální výtěžnost, což může posunout konstrukci zpět k požadavku na třídy HC nebo těžší stěnu.
Tepelné cyklické zatížení: Vrty HPHT s velkými teplotními rozdíly během výroby oproti odstávce generují významné axiální tepelné zatížení v pažnicovém řetězci – spoj musí být dimenzován na kombinovaná axiální, ohybová a tlaková zatížení, nikoli pouze na prasknutí a zborcení
Celistvost cementu: Vysoká kapacita kolapsu v P110 je plně realizována pouze s kompetentním cementem za trubkou – nepodepřený P110 v dlouhé cementové dutině může stále selhat při kolapsu, pokud dutina souhlasí s maximální hloubkou zatížení kolapsem
Související: Omezení API 5C5 CAL IV a režimy selhání v provozu v připojení HPHT OCTG → | 5 kritických faktorů pro specifikaci prémiových připojení a krytu s vysokým sklopením →
| Typ připojení | Vhodnost pro P110 | k typické aplikaci | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Krátké vlákno (STC) | Nedoporučuje se | Netypické pro P110 | Tahová účinnost příliš nízká pro hluboké struny P110 |
| dlouhé vlákno (LTC) | Omezený | Pouze povrchové pouzdro | Neadekvátní pro HPHT nebo hluboké aplikace |
| Opěrné vlákno (BTC) | Mírný | Střední plášť, střední hloubka | Přijatelné pro aplikace jiné než HPHT P110 |
| Prémiové připojení | Vyžadováno pro HPHT | Hluboké vrty, HPHT, požadavky na plynotěsnost | Těsnění kov na kov; plně dimenzováno na pevnost těla P110 |
Pro aplikace HPHT P110 nejsou prémiová připojení volitelná – jsou požadavkem návrhu. Standardní závity API nemohou udržet plynotěsnou integritu při kombinovaném tepelném, axiálním a tlakovém cyklickém zatížení v hlubokých kompletacích HPHT. Plynotěsné prémiové připojení ZC Steel Pipe ZC-2 je dimenzováno na plný výkon tělesa P110 a kvalifikováno podle API 5C5 CAL III/IV.
Související: Typy připojení pro plášť a potrubí → | Prémiová připojení vs standardní BTC: Kdy se investice vyplatí? → | Pochopení pouzdra opěrného závitu (BTC) →
Zpráva o zkoušce mlýna (MTR) je primární dokument pro ověření shody s P110. U standardní objednávky P110 PSL2 je třeba před přijetím jakékoli zásilky zkontrolovat následující:
| Položka MTR | Co ověřit, | proč na tom záleží |
|---|---|---|
| Mez kluzu | 758–965 MPa (110–140 ksi) — min i max | Nadměrná výtěžnost (nad 965 MPa) je neshoda; trubka je příliš křehká |
| Pevnost v tahu | ≥ 862 MPa (125 ksi) | Potvrzuje správnou mikrostrukturu procesu Q&T |
| Tvrdost (pokud je testována) | Zaznamenejte skutečné hodnoty – žádný limit API, ale poznamenejte si neobvykle vysoké hodnoty | Příliš vysoká tvrdost (>32 HRC) signalizuje nadměrné zhášení; křehké riziko |
| Záznam tepelného zpracování | Potvrdit Q&T — odmítnout normalizované nebo N&T záznamy | P110 vyžaduje Q&T; ostatní HT nemohou spolehlivě dosáhnout pásma výnosu |
| Chemické složení | C < 0,35 %, S < 0,030 %, P < 0,030 % minimum; zkontrolujte limit CE pro konkrétní projekt | Vysoké S a P zvyšují náchylnost k poškození vodíkem a křehkému lomu |
| NDE záznamy (PSL2) | Sken těla UT nebo EMI po celé délce + UT koncové oblasti potvrzeno | PSL2 NDE je povinné — nepřítomnost znamená, že potrubí je PSL1 bez ohledu na označení |
| Charpy dopad (PSL2) | Hodnoty, teplota a velikost vzorku v závislosti na specifikaci vašeho projektu | Potvrzuje houževnatost při provozní teplotě – kritická pro chladná prostředí |
| Rozměrová zpráva | OD, WT, přímost podle API 5CT; pro HC: WT excentricita a oválnost | Hodnocení kolapsu HC je platné pouze v případě, že byly skutečně splněny rozměrové tolerance HC |
API 5CT P110 je vysoce pevný typ pláště a trubek s minimální mezí kluzu 758 MPa (110 000 psi) a maximální mez kluzu 965 MPa (140 000 psi). Vyrábí se výhradně tepelným zpracováním kalením a temperováním a je standardní volbou pro hluboké, vysokotlaké sladké vrty, kde nižší třídy nemohou poskytnout dostatečnou odolnost proti zborcení nebo prasknutí. P110 nemá limit tvrdosti specifikovaný API a není vhodný pro kyselý provoz H₂S.
Č. P110 není vhodný pro kyselé provozy podle NACE MR0175 / ISO 15156. Jeho vysoká mez kluzu vytváří hodnoty tvrdosti, které překračují limit NACE pro trubky z uhlíkové oceli, takže je náchylný k praskání sulfidovým napětím (SSC) v prostředí H₂S. Pro studny vyžadující jak odolnost proti vysokému tlaku, tak kompatibilitu s H₂S, je třeba místo toho specifikovat T95 (středně kyselý) nebo C110/Q125 (silně kyselý, vysoký tlak).
T95 má nižší minimální výtěžnost (655 MPa / 95 ksi) s kontrolovanou maximální výtěžností a povinným limitem tvrdosti 25,4 HRC, díky čemuž je kompatibilní s NACE MR0175 pro středně kyselé provozy. P110 má vyšší minimální výtěžnost (758 MPa / 110 ksi) bez omezení tvrdosti – poskytuje vynikající kolaps a prasknutí v hlubokých sladkých vrtech, ale vyřazuje ho ze služby H₂S. Volba je řízena přítomností H₂S a požadovaným tlakovým omezením.
P110 HC se vyrábí s užšími rozměrovými tolerancemi – zejména excentricitou tloušťky stěny (≤ 10 %) a oválností potrubí (≤ 0,5 %) – což umožňuje inženýrům použít vyšší hodnocení zhroucení, než dovoluje standardní vzorec API 5C3 pro stejnou velikost a hmotnost potrubí. P110 HC je určen pro hlubokovodní vrty a vrty HPHT, kde zatížení zhroucením řídí konstrukci pláště. Označení HC není standardizováno napříč frézami – vždy ověřte specifické tolerance vůči vašemu konstrukčnímu modelu pláště.
Kryt P110 je k dispozici s připojením BTC, LTC, STC a premium. Pro aplikace HPHT a hlubokých vrtů – primární případ použití pro P110 – jsou vyžadována špičková těsnění kov-kov. Standardní závity API nemohou spolehlivě udržet plynotěsnou integritu při kombinovaném tlakovém, axiálním a tepelném cyklickém zatížení v těchto prostředích. BTC je přijatelný pro středně hluboké aplikace bez HPHT P110.
Pouzdro P110 je k dispozici ve všech standardních velikostech API 5CT od 4½' (114,3 mm) do 20' (508 mm) vnějšího průměru. Nejběžnější velikosti pro výrobní a střední pouzdrové struny jsou 5½', 7', 9⅝', a 13⅜'. Tloušťka stěny se pohybuje od přibližně 5,21 mm do více než 20 mm v závislosti na velikosti a nominální hmotnosti na stopu.
ZC Steel Pipe vyrábí a exportuje plášť a potrubí API 5CT P110 do PSL1 a PSL2 ve standardních a vysoce skládacích variantách. Dodáváme projekty OCTG napříč Afrikou, Středním východem a Jižní Amerikou s úplnou dokumentací MTC, kontrolou třetí strany a technickou podporou při výběru třídy a připojení.
K dispozici s připojením BTC, LTC a prémiovým připojením včetně plynotěsného prémiového připojení ZC-2, ohodnoceného na plnou výtěžnost těla P110 a kvalifikovaného podle API 5C5. Vlastní tloušťky stěn, balíčky s tolerancí HC a doplňkové požadavky (SR2 Charpy, průzkum tvrdosti SR13) dostupné na základě objednávky.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813