Puh: +86-139-1579-1813 Sähköposti: mandy. w@zcsteelpipe.com
Teräspaalutusputki: ASTM A252 -laadut, tekniset tiedot ja käyttöopas
Olet täällä: Kotiin » Blogit » Tuoteuutisia » Teräspaalutusputki: ASTM A252 -laadut, tekniset tiedot ja käyttöopas

Teräspaalutusputki: ASTM A252 -laadut, tekniset tiedot ja käyttöopas

Katselukerrat: 0     Tekijä: Site Editor Julkaisuaika: 2026-03-04 Alkuperä: Sivusto

Tiedustella

Facebookin jakamispainike
Twitterin jakamispainike
linjan jakamispainike
wechatin jakamispainike
linkedinin jakamispainike
pinterestin jakamispainike
whatsapp jakamispainike
jaa tämä jakamispainike

Teräsputkipaalut ovat halkaisijaltaan suuria paksuseinäisiä hitsattuja tai saumattomia terässylintereitä, jotka työnnetään tai porataan maahan rakenteellisten kuormien siirtämiseksi päteville laakerikerroksille. Niitä käytetään kaikkialla, missä rakennetta ei voida perustaa lähellä pintaa olevalle maaperälle – korkeissa rakennuksissa, silloissa, laitureissa, offshore-lautoilla, tuuliturbiinien perustuksissa ja satamainfrastruktuurissa. Paalutusputki on rakenneterästä, ei painetta sisältävää putkea, ja se on suunniteltu aksiaalista puristusta, sivuttaista taipumista ja maaperän aiheuttamia kuormia vastaan ​​sisäisen paineen sijaan.

ZC Steel Pipe toimittaa teräsputkipaaluja ASTM A252:lle ja API 5L:lle luokissa B-X70, valmistettu LSAW-, SSAW- ja ERW-hitsattuina putkina, joissa on korroosiosuojapinnoitteet, mukaan lukien FBE, 3LPE ja epoksi. Olemme toimittaneet paalutusputkia infrastruktuuri- ja rakennusprojekteihin Afrikassa, Lähi-idässä ja Etelä-Amerikassa.

1. Ensisijaiset standardit: ASTM A252 & EN 10219

ASTM A252 — STANDARDI TEKNISET TIEDOT HITSATTUILLE JA SAUMATTOMILLE TERÄSPUTKIPAALOILLE Ensisijainen amerikkalainen standardi rakenneteräsputkipaaluille. Peittää lieriömäisen teräsputken, jota käytetään pysyvinä kuormaa kantavina rakenneosina tai valujen betonipaalujen kuorina. Määrittää kolme luokkaa (1, 2, 3) vetolujuuden ja myötörajan perusteella, ja fosfori on ainoa kontrolloitu kemiallinen elementti. Ei vaadi hydrostaattista testausta – paalutusputki kantaa rakenteellista kuormaa, ei sisäistä painetta. Koot nimellisesti 152 mm - 610 mm OD, vaikka projektikohtaiset halkaisijat ylittävät käytännössä selvästi tämän alueen.

ASTM A252:n lisäksi paalutusputki määritellään myös näiden standardien mukaisesti projektin sijainnista ja asiakkaan vaatimuksista riippuen:

Standardin myöntävän elimen soveltamisala Yhteiskäyttöalue
ASTM A252 ASTM kansainvälinen Hitsatut ja saumattomat putkipaalut, luokat 1–3 Pohjois-Amerikka, Lähi-itä, Afrikka, Aasia
EN 10219-1/-2 CEN (eurooppalainen) Kylmämuovatut hitsatut rakenteelliset ontot osat; S235-S460 laatuja Eurooppa, eurooppalaiskohtaiset projektit maailmanlaajuisesti
API 5L (PSL1/PSL2) American Petroleum Institute Line putki standardi; käytetään usein öljy- ja kaasuprojektien paaluttamiseen Öljy- ja kaasuprojektit maailmanlaajuisesti
AS 1163 Standardit Australia Kylmämuovatut rakenneteräs ontot osat; C350L0 luokka yleinen Australia, Uusi-Seelanti
JIS A 5525 Japanilaiset teollisuusstandardit Teräsputki paalut; SKK 400 ja SKK 490 arvosanat Japani, Kaakkois-Aasia
GB/T 9711 Kiinan kansallinen standardi Öljy- ja maakaasuteollisuuden putkikuljetus; L245–L555 Kiinan kotimaiset, Kiinan rahoittamat hankkeet
Hankintahuomautus – Standardivalinta kansainvälisissä hankkeissa Kansainvälisissä EPC-projekteissa paalutusstandardin määrittää yleensä tiedossa oleva rakennesuunnittelija, ei putkien toimittaja. Jos insinööri määrittelee ASTM A252:n, mutta projekti on alueella, jossa EN 10219 on helpommin saatavilla, pyydä insinööriltä muodollinen vastaavuusvertailu ennen vaihtamista – arvosanat eivät ole suoraan vaihdettavissa keskenään ja kemian vaatimukset vaihtelevat. Monet afrikkalaiset ja Lähi-idän projektien omistajat hyväksyvät joko ASTM- tai EN-luokitukset MTC-tarkastuksen alaisena.

2. ASTM A252 -luokan tekniset tiedot

Luokka 1

Min. myötölujuus:   205 MPa (30 ksi)
Min. Vetolujuus:   345 MPa (50 ksi)
Min. Venymä:   Katso A252 taulukko 1
Kemia:   P ≤ 0,050 % vain
Hydrotest:   Ei vaadita
Kevyet kuormat, tilapäinen paalutus, matalat ominaisuudet

Luokka 2

Min. Myötölujuus:   241 MPa (35 ksi)
Min. Vetolujuus:   414 MPa (60 ksi)
Min. Venymä:   Katso A252 taulukko 1
Kemia:   P ≤ 0,050 % vain
Hydrotest:   Ei vaadittu
Vakiorakenteet, liikerakennukset, sillat

Luokka 3 ★ Täsmällisin

Min. Myötölujuus:   310 MPa (45 ksi)
Min. Vetolujuus:   455 MPa (66 ksi)
Min. Venymä:   Katso A252 taulukko 1
Kemia:   P ≤ 0,050 % vain
Hydrotest:   Ei vaadittu
Raskas infrastruktuuri, meri, offshore, korkea kerrostalo
Engineering Insight – miksi A252-kemia on niin vähäistä ASTM A252 säätelee vain fosforia (P ≤ 0,050 %) eikä kerro mitään hiilestä, mangaanista, piistä, rikistä tai hiiliekvivalentteista (CE). Tämä kuvastaa sen alkuperää rakennepaalustandardina – ensisijainen huolenaihe on käyttövastus ja kantokyky, ei paineenrajoitus tai hitsin laatu. Tämä löysä kemia luo kuitenkin todellisen ongelman: eri tehtaiden A252-putkien hiiliekvivalentti voi vaihdella merkittävästi, mikä tarkoittaa, että kenttähitsauksen laatu ja esilämmitysvaatimukset ovat arvaamattomia. Hankkeissa, jotka vaativat laajan paikan liittämistä, monet rakennesuunnittelijat määrittävät nyt API 5L X42:n tai EN S355:n CE-rajan A252 Grade 3 sijaan, erityisesti tämän muuttujan hallitsemiseksi.

3. ASTM A252 vs API 5L – mikä määritetään?

API 5L -putkea käytetään rutiininomaisesti öljy- ja kaasulaitosprojektien pinoamiseen joko siksi, että ylimääräistä putkistoa on saatavilla tai koska API-spesifikaatioihin perehtyneet insinöörit pitävät sen tiukemmasta kemiallisesta valvonnasta. Alla oleva vertailu osoittaa, milloin kukin on parempi vaihtoehto.

Kriteeri ASTM A252 Grade 3 API 5L X42 (PSL1) API 5L X52 (PSL1)
Min. Tuottovoima 310 MPa (45 ksi) 290 MPa (42 ksi) 358 MPa (52 ksi)
Min. Vetolujuus 455 MPa (66 ksi) 414 MPa (60 ksi) 455 MPa (66 ksi)
Kemialliset kontrollit Vain P (≤0,050 %) C, Mn, P, S, CE ovat kaikki ohjattuja C, Mn, P, S, CE ovat kaikki ohjattuja
Hiiliekvivalentti (CE) Ei määritelty – vaihtelee tehtaittain ≤0,43 (tyypillinen) ≤0,43 (tyypillinen)
Kenttähitsattavuus Muuttuva – esilämmitys saattaa olla tarpeen Ennustettava – hyvä ilman esilämmitystä Ennustettava – hyvä ilman esilämmitystä
Hydrostaattinen testi vaaditaan Ei Kyllä API 5L:lle (poistuva) Kyllä API 5L:lle (poistuva)
Suhteellinen hinta Alentaa Hieman korkeampi (~5–10 %) Kohtuullinen premium
Paras käyttötapaus Normaali siviili-/rakennuspaalutus, minimaaliset työmaan liitokset O&G-laitospaalutus, merkittävät työmaahitsaukset Suurempi kuormitus paalutus, jossa A252 Grade 3 on alivoimainen
Kenttähuomautus — A252 Grade 3 / API 5L X42 Grade Equivalency Trap A252 Grade 3 (tuotto 310 MPa / 45 ksi) ja API 5L X42 (tuotto 290 MPa / 42 ksi) käsitellään usein vastaavina kentällä, mutta ne eivät ole identtisiä. A252 Grade 3:lla on korkeampi myötöraja, kun taas X42:lla on tiukempi kemia. Jos rakennesuunnittelu perustuu 310 MPa:n saantoon ja urakoitsija korvaa X42:n 290 MPa:lla, kantavuuslaskelmat on tarkistettava uudelleen. Toisaalta X42:n ohjattu CE tarkoittaa vähemmän hitsauskorjauksia ja nopeampaa työmaalla etenemistä. Oikea valinta riippuu siitä, onko paalun ajaminen vai paalun liittäminen isompi haaste työmaalla.

4. Valmistustyypit: LSAW, SSAW, ERW

Paalutusputki on lähes yksinomaan hitsattu – saumaton paalutus on erittäin harvinaista lukuun ottamatta halkaisijaltaan pieniä (alle 168 mm) tai erityisiä geoteknisiä sovelluksia. Kolme hitsattua tyyppiä sopivat eri paalujen halkaisijaalueille ja projektivaatimuksiin.

Tyyppi OD Seinän paksuus Saumatyyppi Paras
ERW (Electric Resistance Welded) 168–610 mm (6'–24') 4,8-19 mm 1 suora pituussauma, ei täytemetallia Pienet ja keskikokoiset paalutukset, kevyemmät rakennekuormat
LSAW (Longitudinal SAW) 406–1 626 mm (16'–64') 6–50+ mm 1 suora pituussauma, SAW-täyte Keskikokoiset ja suuret paalutukset, offshore, raskas seinä
SSAW (spiraalisaha) 508–2 500+ mm (20–100 +) 6-25 mm Jatkuva spiraalisauma, SAW-täyte Erittäin halkaisijaltaan suuri paalutus, yksipaalut, satamarakenteet
Engineering Insight — SSAW suurille yksipaaluille Spiraalisaha (SSAW) on valittu valmistusprosessi erittäin halkaisijaltaan suurille offshore-monopile-perustuksille, porttilokasuojapaaluille ja syvänmeren merirakenteille, joiden halkaisija on yli 1 500 mm. Spiraalimuovausprosessilla ei ole käytännöllistä ulkohalkaisijarajaa – offshore-tuuliturbiinien perustuksille valmistetaan säännöllisesti 2 000–2 500 mm paalujen halkaisijat. Kierresaumaan kohdistuu taivutusjännitys paalutuksen aikana, mutta staattisissa kantavissa sovelluksissa asennuksen jälkeen tämä ei ole rajoitus. Paalutussovelluksissa, joissa on dynaaminen väsymiskuormitus (esim. offshore-tuuliturbiinin syklinen kuormitus), LSAW on suositeltavampi kuin SSAW, koska suoralla pituussaumalla on pienempi jännityskeskittymiskerroin syklisessä kuormituksessa.

5. Mitat, seinämän paksuus ja toleranssit

Vakiokoot ASTM A252:n mukaan

Nimellinen ulkohalkaisija (mm) Nimellinen ulkohalkaisija (tuumaa) Yhteinen seinän paksuus (mm) Painoalue (kg/m)
152.4 6' 6.4 – 12.7 22.6 – 43.8
203.2 8' 6.4 – 15.9 30.3 – 74.5
254.0 10' 6.4 – 19.1 38,3 - 111,8
323.9 12¾' 9.5 – 25.4 74,4 - 190,0
406.4 16' 9.5 – 31.8 93,3 – 293,8
457.2 18' 9.5 – 38.1 105,2 - 413,5
508.0 20' 9,5 - 50,8 117,1 – 588,6
609.6 24' 9,5 - 50,8 140,7 – 713,2

Yli 610 mm:n halkaisijat ovat saatavilla projektikohtaisena LSAW- tai SSAW-paalutuksena – yleisiä projektin halkaisijat ovat 762 mm (30'), 914 mm (36'), 1016 mm (40'), 1219 mm (48'), 1524 mm (60') ja yli 0 mm, halkaisija 0 mm asti.

ASTM A252 toleranssit

Parametri ASTM A252 Toleranssi Huomautuksia
Ulkohalkaisija ±1 % määritetystä OD:sta Mitattu putken päistä
Seinän paksuus −12,5 % nimellisarvosta Sama kuin API 5L saumaton; alitoleranssi on kriittinen puoli
Paino pituusyksikköä kohti +15 % / −5 % teoreettisesta Leveä toleranssi – punnitse saapuva materiaali ja tarkista MTC:tä vastaan
Pituus SRL, DRL tai univormu Tasaiset pituudet offshore-/ajopaalutukseen; SRL/DRL syvällisiä projekteja varten
Suoruus 0,2 % kokonaispituudesta Tarkastettu nauhamittauksella koko nukan pituudelta
Kriittinen suunnittelupiste – seinän paksuuden alitoleranssi ASTM A252:n -12,5 %:n seinämän alitoleranssi jätetään usein huomiotta suunnittelussa. Paalu, jonka nimellisseinä on 12,7 mm, voidaan toimittaa jopa 11,1 mm (12,7 mm × 0,875) ja se on silti vaatimusten mukainen. Teoreettisella momenttikapasiteetilla käytettävän paalujen suunnittelussa lasketaan aina minimitoimitettua seinää (nimellis × 0,875), ei nimellisarvoa vastaan. Suurissa silta- tai offshore-projekteissa tarkastajien tulee tarkistaa seinämän paksuus kalibroiduilla UT-mittareilla vastaanotettaessa – älä luota nimellismittoihin rakennetun paalukapasiteetin dokumentaatiossa.

6. Avopäät vs. suljetut putkipaalut

Ominaisuus Avoin päätysuljettu (tasainen kärki) suljettu pää (kartiomainen kärki)
Maaperän sisääntulo Maaperä tukkeutuu kasaan ajon aikana Maaperä siirtynyt sivusuunnassa Maaperä siirtyy pienemmällä vastuksella kuin tasainen levy
Ajovastus Aluksi matalampi; kasvaa pistokkeen kehittyessä Korkeampi - täysi maaperän siirtymä Kohtalainen – kartio vähentää kärjen vastusta
Päätykantavuus Korkea – likatulppa edistää pään laakerointia Korkea – koko perusalueen laakeri Korkea – koko perusalueen laakeri
Käytä tiheässä/kovassa maaperässä Suositeltava – avoin pää mahdollistaa tunkeutumisen Paalun hylkäämisen riski ennen tavoitesyvyyttä Parempi kuin litteä levy, mutta silti rajoitettu
Sisätilojen betonitäyte Mahdollista — vaatii hirsibetonin sijoituksen Suositeltava - levy sisältää betonia valun aikana Suositeltava – kärki sisältää betonia
Offshore/merikäyttö Vakiona vedetyille offshore-paaluille Harvinainen offshore Käytetään ajettaviin paaluihin tiheässä hiekassa
Maksaa Alin – ei kärjen valmistusta Keskitasoinen - tasainen levyhitsaus Korkein — kartiokärjen koneistus ja hitsaus
Kenttähuomautus – Maaperän tukkeutuminen avopäisiin paaluihin Se, tukkeutuuko avopäinen putkipaalu kokonaan ajon aikana – ja saavuttaako siten päätykantavuuden lähellä suljettua paalua – riippuu paalun halkaisijasta, maaperätyypistä ja vetonopeudesta. Halkaisijaltaan suuret paalut (yli 600 mm) löysässä tai keskitiheässä hiekassa eivät usein tukkeudu kokonaan ajon aikana, mikä tarkoittaa, että päätylaakerointi on pienempi kuin paalujen kokonaispinta-ala antaa ymmärtää. Geotekniset insinöörit käyttävät tulpan pituussuhdetta (PLR) arvioidakseen tukkeutumistodennäköisyyttä. Älä koskaan oleta halkaisijaltaan suurien avopaalujen täyttä tukkeutumista ilman erityistä pohjatutkimusta ja -analyysiä – kapasiteetti voi olla huomattavasti yliarvioitu, jos tukkeutumista oletetaan eikä tapahdu.

7. Hakemukset projektityypin mukaan

Sovellus Tyypillinen ulkopinta-alue Tyypillinen seinätasoinen putkityyppi Avainvaatimus
Korkean rakennuksen perustus 400-800 mm 12-25 mm A252 gr. 3 LSAW tai SSAW Suuri aksiaalinen kuormituskyky; usein betonitäytteisiä
Sillan laiturit ja abutmentit 400-1200 mm 12-40 mm A252 gr. 3 tai X52 LSAW Seisminen / sivuttaiskuormituksen suunnittelu; paikalla hitsatut jatkokset
Merilaituri/laituri 500-1000 mm 12-30 mm A252 gr. 3 LSAW tai SSAW Korroosiosuojaus (roiskevyöhyke); alusten vaikutus
Offshore-lavatakki 600-2000 mm 25-80 mm API 5L X52–X65 LSAW Väsymys suunnittelu; täydellinen NDE-hitsauksen tarkastus; saumattu liitos
Merituulimonopaali 4 000–10 000 mm 60-100+ mm EN S355 / S420 LSAW tai valssattu levy Syklinen väsymys elinikä; tiukka NDE; mittatarkkuus
Sataman konttiterminaali 600-1200 mm 14-30 mm A252 gr. 3 LSAW tai SSAW meren korroosio; nosturi kiskojen kuormat; suuria määriä
Tukiseinä / levypino 300-800 mm 9,5-16 mm A252 gr. 2 tai gr. 3 ERW tai LSAW Maan sivusuuntainen paine; lukitus tai takakiinnitys
Maa-asennus aurinkovoimalalle 60-200 mm 3-8 mm A252 gr. 2 / API 5L Luokka B ERW Kevyt aksiaalinen kuorma; hydraulisen vasaran ohjaama; galvanoitu tai maalattu

8. Korroosiosuojaus

Teräsputkipaalut ovat alttiina syövyttävälle ympäristölle koko käyttöikänsä ajan – haudataan aggressiiviseen maaperään, upotetaan meriveteen tai altistuvat ilmakehän roiskealueelle. Korroosiosuojauksen valinta riippuu altistumisvyöhykkeestä, ja eri vyöhykkeet vaativat erilaisia ​​strategioita samalla pinolla.

Korroosioalueet ja asianmukainen suojaus

Alueen ympäristön korroosionopeus Suositeltu suojaus
Ilmakehän vyöhyke Nousuveden yläpuolella / maanpinnan yläpuolella Matala – kohtalainen Maalijärjestelmä, epoksipinnoite tai TSA (termisesti ruiskutettu alumiini)
Roiskeet / vuorovesivyöhyke Korkean ja matalan veden välillä – syklisesti märkää ja kuivaa Korkein - 0,3-0,5 mm/v merivedessä Lisääntynyt seinämän paksuus (korroosionvara) + TSA tai polyuretaanikääre
Upotettu vyöhyke Pysyvästi alle tarkoittaa matalaa vettä Keskitaso – tehokas katodinen suojaus Uhrautuva anodikatodinen suojaus (SACP) ± FBE tai epoksipinnoite
Haudattu (maalla) Maaperässä, luokan alapuolella Matala – kohtalainen (maaperäriippuvainen) FBE, kivihiilitervaepoksi tai 3LPE aggressiivisille maa-aineille; SACP kriittisiin paaluihin
Haudattu (meri-/mutaraja) Merenpohjan alla Erittäin alhainen - anaerobiset olosuhteet Paljas teräs tai kevyt pinnoite; laajentaa katodisuojausjärjestelmää mudalinjalle
Kriittinen suunnittelupiste – roiskevyöhyke on kriittinen suunnitteluvyöhyke Vuorovesiroiskevyöhykkeellä (noin 1–2 m keskimääräisen vedenpinnan ylä- ja alapuolella) ei ole jatkuvaa vesikalvoa, joka ylläpitäisi suojaavaa oksidikerrosta, eikä katodinen suojavirta saavuta sitä luotettavasti. Tämä vyöhyke syöpyy 3–5 kertaa pysyvästi upotetun teräksen nopeudella. Jos laivapaalutuksen odotetaan pysyvän käytössä 25–50 vuotta, suunnittele joko 4–8 mm:n lisäseinämän paksuus roiskevyöhykkeellä korroosionvaraan tai levitä vankka lämpösuihkutettu alumiini (TSA) tai paksukalvoinen polyuretaanipinnoite, jonka tarttuvuus on todistettu iskun ja hankauksen aikana. Tämän vyöhykkeen tarkastaminen ja uudelleen pinnoittaminen paalun käyttöiän aikana ei tyypillisesti ole mahdollista, joten alkuperäisessä suunnittelussa on otettava huomioon koko korroosiolle altistuminen.

Yleiset pinnoitusjärjestelmät paalutusputkille

levityspaksuus Pinnoitteen Huomautuksia ​
Fuusiosidottu epoksi (FBE) Maahan haudattu paalutus, veden alla 350-500 μm Erinomainen tarttuvuus; hauras – ei ihanteellinen ajettavaan paalutukseen ilman iskunkestävää päällyspinnoitetta
3-kerroksinen polyeteeni (3LPE) Hautautunut merellinen, aggressiivinen maaperä 2,5-5 mm yhteensä Paras mekaaninen iskunkestävyys; hyvä kivisen maaperän läpi ajettaviin paaluihin
Kivihiiliterva epoksi Meren alla, roiskevyöhyke 250-400 μm per kerros Kustannustehokas; käytetään laajalti meripaalutukseen kehittyvillä markkinoilla
Termisesti ruiskutettu alumiini (TSA) Offshore roiskevyöhyke, tunnelmallinen 150-200 μm Uhrautuva suojelu; erinomainen roiskealueelle; levitetään lämpösumutusprosessilla
Kuumasinkitys Kevyt, aurinkopaalutus, pieni OD 85-100 μm Soveltuu pienille OD aurinko-/rakennepaaluille; ei käytännöllinen halkaisijaltaan suurille putkille

9. Usein kysytyt kysymykset

Mitä eroa on ASTM A252 Grade 2:n ja Grade 3:n välillä?

Luokan 2 vähimmäismyötölujuus on 241 MPa (35 ksi) ja pienin vetolujuus 414 MPa (60 ksi). Luokan 3 vähimmäismyötölujuus on 310 MPa (45 ksi) ja pienin vetolujuus 455 MPa (66 ksi). Grade 3 on ylivoimaisesti yleisimmin määritelty kantaviin perustuksiin, siltoihin, laivojen paalutukseen ja offshore-sovelluksiin. Tasoa 2 käytetään kevyempiin rakennesovelluksiin, tilapäisiin töihin tai kun rakennesuunnittelu ei vaadi suurempaa lujuutta. Molemmilla laaduilla on sama vähimmäiskemiallinen vaatimus - vain fosfori ≤ 0,050 %.

Voidaanko API 5L -putkea käyttää paalutukseen?

Kyllä — API 5L -putki määritetään säännöllisesti öljy- ja kaasulaitosprojekteihin sekä suuriin infrastruktuuriprojekteihin, joissa hitsattavuus on kriittistä. API 5L X42 (saanto 290 MPa) on lähin vastine ASTM A252 Grade 3:lle (tuotto 310 MPa) ja sitä suositaan yhä enemmän projekteissa, joissa on merkittävä työmaahitsaus, koska API 5L:n tiukempi hiiliekvivalentin hallinta tarkoittaa ennakoitavampaa esilämmitysvaatimuksia ja vähemmän hitsin korjauksia. API 5L maksaa hieman enemmän kuin A252 vastaavalle ulkopinnalle ja seinälle, mutta säästää kustannuksia työmaan hitsauksen laadunvalvonnassa. Katso myös: ZC Welded Line Pipe (ERW/LSAW/SSAW) →

Mikä on teräsputkipaalujen vakiokokoluokka?

ASTM A252 kattaa nimellisesti 152 mm - 610 mm (6' - 24') OD. Käytännössä suurten projektien paalujen halkaisijat ulottuvat paljon pidemmälle – yleisiä projektikokoja ovat 762 mm (30'), 914 mm (36'), 1016 mm (40'), 1219 mm (48'), 1524 mm (60') ja enemmän. Offshore tuulipaaluperustukset ovat nyt 0–0 mm 0,0 mm. halkaisija raskaasta levystä, joka ei kuulu vakiopaalutusputken piiriin ja valmistetaan mukautettuina rakenneosina Tavallisiin siviili- ja laivapaalutuskohteisiin ZC voi toimittaa noin 2 500 mm:n halkaisijat LSAW:ssa ja SSAW:ssa.

Mitä eroa on avoimien ja suljettujen putkipaalujen välillä?

Avopäisiä paaluja ajetaan pohja auki – maaperä tulee sisään ja muodostaa maaperän, joka lisää pään kantavuutta. Ne ovat vakiona offshore-paaluille ja suositeltavina tiheässä maaperässä, jossa suljettu pää aiheuttaisi varhaisen hylkäämisen. Suljettujen paalujen pohjaan on hitsattu litteä levy tai kartio, joka syrjäyttää maata ajon aikana ja muodostaa määritellyn pohjan betonin täyttöön. Suljettuja päitä käytetään, kun vaaditaan päätylaakerointia tietylle kerrokselle ja löysemmässä maassa, jossa tukkeutuminen ei kehittyisi luotettavasti. Kärjen tyyppi on geoteknisen suunnittelun päätös – tutustu aina kohteen tutkimustietoihin ennen määrittelyä.

Vaatiiko ASTM A252 hydrostaattista testausta?

Ei. ASTM A252 ei vaadi hydrostaattista testausta – paalutusputki kantaa rakenteellisia aksiaalisia ja lateraalisia kuormia, ei sisäistä painetta. A252:n vaatimat testaukset rajoittuvat vetokokeisiin (myötölujuus, vetolujuus, venymä) ja fosforipitoisuuden kemialliseen analyysiin. Tämä erottaa A252-paalutusputken linjaputkistandardeista, kuten API 5L, jotka edellyttävät hydrostaattista testausta jokaiselle putkiliitokselle. Kriittisten offshore- tai satamarakenteiden projektispesifikaatiot lisäävät usein ylimääräisiä NDE-vaatimuksia – hitsisauma UT tai RT, rungon UT, Charpy-iskutestaus – yli A252:n perustason.

Mitä korroosiosuojausta käytetään teräsputkipaaluissa?

Riippuu palvelualueesta. Maalla haudatut paalut käyttävät tyypillisesti FBE- tai 3LPE-pinnoitetta. Pysyvästi vedenalaisen vyöhykkeen meripaalut käyttävät uhrautuvaa anodikatodista suojausta (SACP), joka on usein yhdistetty pinnoitteeseen. Kriittisin vyöhyke on roiske-/vuorovesivyöhyke – pysyvästi kostutettu ja kuivattu ilman tehokasta katodisuojausta – jossa seinämän lisäpaksuus (korroosionsuoja) yhdistettynä lämpösuihkutettuun alumiiniin (TSA) tai paksuun polyuretaanipinnoitteeseen on vakiomenetelmä pitkän käyttöiän saavuttamiseksi. Korroosioinsinöörin tulee määrittää erityiskorroosiovara paikan vesikemian ja suunnittelun käyttöiän perusteella.

Lähde Steel Piling Pipe ZC Steel Pipe -teräsputkesta

ZC Steel Pipe toimittaa rakenneteräsputkipaaluja ASTM A252 Grade 1, 2 ja 3 sekä API 5L -spesifikaatioiden mukaisesti, valmistettu LSAW-, SSAW- ja ERW-hitsattuina putkina. Toimitamme ulkohalkaisijakoot 168 mm - 2500 mm seinäpaksuusvaihtoehdoilla paalumalliisi sopivalla tavalla. Saatavilla on korroosiosuojapinnoitteita, mukaan lukien FBE, 3LPE, kivihiilitervaepoksi ja galvanointi. Täydellinen MTC-dokumentaatio, kolmannen osapuolen tarkastustuki ja tekninen neuvonta laadun ja seinämän paksuuden valinnassa projektikuormituksillesi. Paalutusputkitoimitukset infrastruktuuri- ja rakennusprojekteihin Afrikassa, Lähi-idässä ja Etelä-Amerikassa.

Ota yhteyttä: mandy. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Pyydä tarjous


Ota yhteyttä

Pikalinkit

Tukea

Tuoteluokka

Ota yhteyttä

Lisää: nro 42, ryhmä 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Sähköposti:  mandy. w@zcsteelpipe.com
Jätä viesti
Ota yhteyttä
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään. Tukee leadong.com