טל: +86-139-1579-1813 דוא'ל: מנדי. w@zcsteelpipe.com
צינור API 5L: מדריך ציונים ומפרט מלא
אתה נמצא כאן: בַּיִת » בלוגים » צינור API 5L: מדריך ציונים ומפרט מלא

צינור API 5L: מדריך ציונים ומפרט מלא

צפיות: 0     מחבר: עורך האתר זמן פרסום: 2026-03-14 מקור: אֲתַר

לִשְׁאוֹל

כפתור שיתוף בפייסבוק
כפתור שיתוף בטוויטר
כפתור שיתוף קו
כפתור שיתוף wechat
כפתור שיתוף linkedin
כפתור שיתוף pinterest
כפתור שיתוף בוואטסאפ
שתף את כפתור השיתוף הזה

API 5L הוא המפרט השולט עבור צינורות קו המשמשים במערכות הובלה של צינורות ברחבי העולם. בין אם מעבירים נפט גולמי משדה הפקה במערב אפריקה, גז טבעי על פני רשת הולכה יבשתית או מים דרך מערכת הפצת תשתית, הצינור מיוצר כמעט בוודאות לפי API 5L. זהו תקן הצינור היחיד המופנה ביותר בתעשיית הנפט והגז העולמית.

מדריך זה מכסה את המפרט הטכני המלא עבור צינור קו API 5L: מה מכסה התקן, כיצד PSL1 ו- PSL2 נבדלים, טווח הדרגות המלא מ-A25 עד X80, דרישות ממדים, טבלאות מאפיינים כימיים ומכניים, וקריטריוני הבחירה המעשיים שבהם משתמשים מהנדסים וצוותי רכש בעת ציון צינור קו עבור פרויקטים אמיתיים. ZC Steel Pipe מייצרת צינור קו API 5L  בתהליכים חלקים, ERW, LSAW ו-SSAW על פני טווח הדרגות הנפוץ, עם ניסיון בייצוא באפריקה, במזרח התיכון ובדרום אמריקה.

תוֹכֶן

  1. מה זה צינור API 5L?

  2. PSL1 לעומת PSL2: הבדלי מפתח

  3. טווח דרגות API 5L ומאפיינים מכניים

  4. דרישות הרכב כימי

  5. מפרט מידות: OD ועובי קיר

  6. תהליכי ייצור

  7. סיום אפשרויות גימור וחיבור

  8. בחירת ציונים לפי בקשה

  9. שאלות נפוצות

1. מה זה API 5L Pipe?

צינור API 5L הוא צינור פלדה המיוצר לפי מפרט API 5L — 'מפרט לצינור קו' - שפורסם על ידי מכון הנפט האמריקאי. התקן מגדיר דרישות לצינור המשמש במערכות הובלה בצנרת המובילות נפט, גז טבעי ומים. הוא מפרט את ההרכב הכימי, התכונות המכניות, סובלנות המימדים, דרישות הבדיקה והסימון עבור כל כיתה ורמת מפרט מוצר.

מפרט API 5L — SCOPE API 5L מכסה צינור פלדה מרותך ללא תפרים המתאים לשימוש בהולכת גז, מים ונפט בתעשיות הגז הטבעי והנפט. התקן חל על צינור קו עם OD מ-0.405 אינץ' (NPS 1/8) עד 80 אינץ', בשתי רמות מפרט מוצר (PSL1 ו-PSL2) ובדרגות החל מ-A25 (תפוקה של 25 ksi) עד X80 (תשואה של 80 ksi). המהדורה הנוכחית משלבת גם דרישות שכוסו בעבר על ידי ISO 3183 להתאמת שוק בינלאומי.

הכינוי 'X' בשמות דרגות API 5L מייצג 'cross' או 'extra' והמספר מייצג את חוזק התפוקה המינימלי שצוין באלפי psi (ksi). אז לצינור X65 יש חוזק תפוקה מינימלי של 65,000 psi (65 ksi). מוסכמות שמות זו הופכת את השוואת הציונים לפשוטה: X70 הוא דרגת חוזק גבוהה יותר מ-X65, ודורש הסמכה קפדנית יותר של הליך ריתוך ובקרת טיפול בחום כדי להשיג.

הערת רכש - API 5L לעומת ISO 3183 עבור פרויקטים בינלאומיים, API 5L ו-ISO 3183 שוות ערך מבחינה טכנית - התקנים הותאמו והצלבו זה את זה ישירות. רוב פרויקטי הצינור הבינלאומיים מציינים זה או אחר; אם מפרט הפרויקט שלך אומר ISO 3183 Grade L450 (PSL2), זה זהה ל-API 5L X65 PSL2. ייעוד L בתקן ISO 3183 משתמש בחוזק תפוקה MPa: L360 = X52, L415 = X60, L450 = X65, L485 = X70, L555 = X80. כאשר מזמינים מיצרנים סיניים כמו ZC, אישור אם מפרט הפרויקט הוא API 5L או ISO 3183 - ואיזו מהדורה - מונע אי התאמה בתיעוד.

2. PSL1 לעומת PSL2: הבדלים עיקריים

רמת מפרט המוצר (PSL) היא החלטת שכבת האיכות החשובה ביותר בכל רכש API 5L. PSL1 הוא קו הבסיס; PSL2 מוסיף דרישות משמעותיות לכימיה, קשיחות שברים, NDE ותיעוד. ההבדל בעלויות הוא אמיתי - צינור PSL2 עולה בדרך כלל 5-15% יותר מ-PSL1 עבור אותו כיתה, גודל ותהליך - אבל ההצדקה ההנדסית אמיתית באותה מידה עבור היישומים הדורשים זאת.

דרישה PSL1 PSL2
שווה ערך פחמן (CE) לא צוין מגבלה חובה (בקרת יכולת ריתוך)
Charpy Impact Testing (CVN) לא חובה חובה - מינימום אנרגיה נספגת צוין
יחס תפוקה למתיחה (Rt0.5/Rm) לא מוגבל מקסימום 0.93 (מונע חוזק יתר שביר)
חוזק תשואה מקסימלי לא מוגבל כובע 120 ksi (מונע בעיות חוזק יתר)
שירות חמוץ (HIC/SSC) אין אופציה חמוצה אפשרות PSL2 Sour Service זמינה
NDE (אולטראסוני/רדיוגרפי) דרישות מוגבלות תוכנית NDE חובה מקיפה
זמינות ציונים A25 עד X70 B עד X80 (X70 ו-X80 PSL2 בלבד)
דרישות עקיבות / MTR בְּסִיסִי שרשרת תיעוד משופרת
תובנה הנדסית - כאשר PSL2 אינו סחיר PSL2 הוא מפרט ברירת המחדל עבור כל צינורות הולכת הגז, כל היישומים הימיים והתת-ים, כל צינורות השירות החמוצים (אפשרות HIC/SSC), וכל פרויקט שבו בקרת שברים היא דרישת בסיס תכנון. דרישת ההשפעה של Charpy היא המניע העיקרי - יש צורך בנתוני קשיחות שבר לחישובי מכניקת שבר בתכנון צינור. PSL1 מקובל להולכת מים, קווי איסוף לא קריטיים וקווי נפט יבשתיים, כאשר המפרט של החברה המפעילה מאפשר זאת. אם יש ספק, ציין PSL2 - פרמיית העלות צנועה ביחס להשלכות של כשל בצנרת.

3. טווח דרגות API 5L ומאפיינים מכניים

דרגות API 5L מוגדרות על ידי חוזק תפוקה מינימלי, חוזק מתיחה מינימלי ו(ב-PSL2) חוזק תפוקה מקסימלי ויחס תפוקה למתיחה. הטבלה שלהלן מכסה את הציונים המשמעותיים מבחינה מסחרית עבור יישומי צינורות נפט וגז.

דרג ISO 3183 מקביל מינימום תשואה (כסי) מקסימום. תשואה PSL2 (ksi) Min. מתיחה (ksi) מקסימום. יחס Y/T PSL2 יישום טיפוסי
ב L245 35 65 60 0.93 קווי מים, איסוף בלחץ נמוך
X42 L290 42 72 60 0.93 איסוף שמן/גז בלחץ נמוך
X46 L320 46 76 63 0.93 איסוף שמן, העברה בלחץ נמוך
X52 L360 52 77 66 0.93 העברת שמן, קווי גז בלחץ בינוני
X56 L390 56 79 71 0.93 הולכת גז יבשתית, פרויקטים באפריקה/מזרח התיכון
X60 L415 60 82 75 0.93 הולכת גז יבשתית, קווי יצוא נפט
X65 L450 65 87 77 0.93 צינורות ימיים ותת ימיים, העברת גז
X70 L485 70 90 82 0.93 העברת גז בלחץ גבוה, קווים למרחקים ארוכים
X80 L555 80 102 90 0.93 שידור בלחץ גבוה במיוחד (PSL2 בלבד)
נקודת הנדסה קריטית - דרישות ריתוך X70 ו-X80 דרגות חוזק גבוהות יותר (X70 ו-X80) דורשות הליכי ריתוך מוסמכים בקפידה. שווי הפחמן הגבוה יותר וסגסוגת המיקרו הנדרשת להשגת חוזק תפוקה של 70-80 ksi הופכים את הציונים הללו לרגישים לריכוך של אזור מושפע חום (HAZ) אם פרמטרי הריתוך אינם נשלטים באופן הדוק. ריתוכים בהיקף שדה עבור X70 ו-X80 דורשים WPS מוסמך מראש עם כניסת חום מבוקרת, ודרישות החימום מראש מחמירות יותר מאשר עבור X52 או X60. צוותי רכש המציינים X70 או X80 צריכים לאשר את סטטוס ההסמכה של הליך הריתוך של הקבלן לפני ההזמנה.

4. דרישות הרכב כימי

דרישות ההרכב הכימי של API 5L נעשות יותר מבוקרות ככל שחוזק הציון עולה וככל ש-PSL2 מוסיף מגבלות שוות פחמן. המרכיבים המרכזיים השולטים בכימיה של צינורות קו הם פחמן (חוזק ויכולת ריתוך), מנגן (חוזק וקשיחות), ותוספות מיקרוניוביום, ונדיום וטיטניום המאפשרות חוזק ברמה גבוהה יותר ללא פחמן גבוה מדי.

ציון מקסימום C (%) מקסימום Mn (%) מקסימום P (%) מקסימום S (%) מקס CE (PSL2, IIW) הערות
X42 0.28 (SW) / 0.26 (EW) 1.30 0.030 0.030 0.43 SW = חלק/מרותך; EW = מרותך חשמלי
X52 0.28 / 0.26 1.40 0.030 0.030 0.43
X60 0.24 / 0.22 1.40 0.025 0.015 0.43 P & S הדוקים יותר ב-PSL2
X65 0.22 / 0.18 1.45 0.025 0.015 0.43 מיקרוניזג (Nb, V, Ti) אופייני
X70 0.18 / 0.18 1.65 0.025 0.015 0.43 תהליך TMCP נדרש בדרך כלל
X80 0.18 / 0.18 1.85 0.025 0.015 0.46 PSL2 בלבד; נדרש TMCP מתקדם

הנוסחה המקבילה לפחמן (CE) המשמשת ב-API 5L PSL2 עוקבת אחר נוסחת IIW (המכון הבינלאומי לריתוך): CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15. ערך CE נמוך יותר מצביע על יכולת ריתוך טובה יותר - פחות סיכון לפיצוח קור הנגרם על ידי מימן בריתכות בהיקף שדה. מגבלות CE ב-PSL2 מבטיחות שניתן לרתך צינור המגיע אל הצינור ישירות מהדרך עם נהלי שטח סטנדרטיים ללא דרישות חימום מוקדם מופרז.

5. מפרט מידות: OD ועובי קיר

API 5L מכסה צינור קו מ-NPS 1/8 (0.405 אינץ' OD) עד 80 אינץ' OD. בפועל, הטווח המשמעותי מבחינה מסחרית עבור צינורות הולכה של נפט וגז נע מ-NPS 4 (4.500 אינץ' OD) ועד NPS 48 (48 אינץ' OD). בחירת עובי הקיר נשלטת על ידי משוואת הלחץ העיצובית (הנוסחה של בארלו או קוד עיצוב הצינור הרלוונטי), עם תוספת קורוזיה וסובלנות ייצור.

NPS OD (in) טווח עובי קיר משותף (in) דרגות נפוצות יישום טיפוסי
4 4.500 0.237 - 0.531 X42–X65 קווי איסוף, תפוצה קטנה
6 6.625 0.280 - 0.562 X42–X65 התכנסות, קווי זרימה
8 8.625 0.277 - 0.906 X52–X70 קווי שידור, ייצוא
10 10.750 0.307 - 1,000 X52–X70 קווי תא מטען של הילוכים
12 12.750 0.330 - 1,000 X52–X70 הילוכים, יצוא ימי
16 16.000 0.375 - 1,000 X60–X80 העברת גז בלחץ גבוה
20 20.000 0.375 - 1.125 X60–X80 תמסורת מרכזית, קווי תא מטען תת-מימיים
24 24.000 0.375 - 1.250 X65–X80 העברת גז קונטיננטלית
30 30.000 0.375 - 1.250 X65–X80 קווי גז ונפט גולמי מרכזיים
36 36.000 0.406 - 1.500 X65–X80 הולכת גז למרחקים ארוכים
תובנה הנדסית - עובי דופן ודרגת פשרה עבור לחץ הפעלה קבוע ו-OD צינור, שימוש בדרגה בעלת חוזק גבוה יותר מאפשר פעולת דופן דקה יותר. קו X70 שתוכנן ל-1,200 psi MAOP יכול להשתמש בעובי דופן דק יותר בכ-8% מהעיצוב המקביל של X65, ובערך 17% דק יותר מ-X52. על פני צינור של 500 ק'מ, הפחתה זו בעובי הדופן מתורגמת ישירות להפחתת נפח הפלדה ולעלויות התקנה נמוכות יותר. זו הסיבה שפרויקטי הולכת גז יבשתיים גדולים כברירת מחדל ל-X70 או X80 למרות הפרמיה על פני דרגות נמוכות יותר - החיסכון בפלדה לאורך כל אורך הצינור בדרך כלל עולה בהרבה על פרמיית מחיר הטחנה.

6. תהליכי ייצור

צינור API 5L מיוצר על ידי ארבעה תהליכים עיקריים, כל אחד מתאים לטווחי OD שונים, דרישות עובי דופן ונפחי ייצור. להשוואה מפורטת, עיין במדריך שלנו בנושא צינור מרותך ERW, LSAW ו-SSAW . התהליך משפיע לא רק על דיוק הממדים וטווח הגדלים הניתנים להשגה, אלא גם על מאפייני תפר הריתוך, דרישות הבדיקה והתאמה ליישומים ספציפיים.

חלק (SMLS)

טווח OD:   NPS 1/8 עד ~24 אינץ'
ציונים:   כל הציונים עד X65
תפר ריתוך:   אין
עדיפות ל:   HPHT, שירות חמוץ, איסוף בקוטר קטן

ERW (התנגדות חשמלית מרותכת)

טווח OD:   NPS 2 עד ~24 אינץ'
ציונים:   X42 עד X65
תפר ריתוך:   אורכי (HF-ERW)
עדיפות ל:   איסוף באמצע קוטר, קווי חלוקה

LSAW (קשת שקועה אורכית מרותכת)

טווח OD:   NPS 16 עד ~60 אינץ'
ציונים:   X52 עד X80
תפר ריתוך:   אורכי (SAW)
עדיפות ל:   שידור בלחץ גבוה בקוטר גדול

SSAW (Spiral Submerged Arc Welded)

טווח OD:   NPS 16 עד ~100 אינץ'
ציונים:   X42 עד X70
תפר ריתוך:   ספירלה (SAW)
עדיפות ל:   הולכת מים, כלונסאות מבני
הערת רכש - קבילות SSAW משתנה לפי פרויקט ספירלה מרותך (SSAW) צינור אינו מקובל באופן אוניברסלי להעברת פחמימנים - חלק מהמפעילים וקודי הצינור הלאומי מגבילים את השימוש בו לשירותי מים או ליישומים משניים. לפני ציון SSAW עבור צינור גז או נפט גולמי, אשר קבילות עם תקן הנדסת צינורות של החברה המפעילה. LSAW מועדף בדרך כלל עבור קווי תמסורת גז שבהם גיאומטריית הריתוך האורכי מספקת התנהגות שבר צפויה יותר בבדיקת התפרצות בקנה מידה מלא.

7. סיום אפשרויות גימור וחיבור

צינור קו API 5L מסופק עם אחד משלושה תנאי קצה, המצוינים בזמן ההזמנה. תנאי הקצה משפיע על שיטת החיבור בשטח ועל דרישות ההסמכה של הליך הריתוך.

סוג סוף קיצור תיאור שיטת הצטרפות שימוש טיפוסי
קצה רגיל פ קצוות חתוכים בריבוע, ללא שיפוע או חוט ריתוך בהיקף שדה (דורש הכנה של שיפוע) כל יישומי צינור ההולכה
סוף משופע לִהיוֹת שיפוע 37.5° לכל API 5L ריתוך בהיקף שדה (מוכן לריתוך) הקצה המועדף ביותר עבור צינורות מרותכים
מושחל ומצמוד T&C חוט צינור קו API, צימוד מסופק איפור מכני הפצה, שירות לא קריטי, תיקון

עֲבוּר צינור קו מצופה  - כולל 3LPE (פוליאתילן תלת-שכבתי), 3LPP (פוליפרופילן תלת-שכבתי), FBE (אפוקסי בקשר היתוך), וציפוי משקל בטון ליישומים תת-ימיים - הקצה המשופע מסופק תמיד כתנאי הבסיס לפני יישום הציפוי החיצוני. אורכי קיצוץ בכל קצה צינור (בדרך כלל 100-150 מ'מ) נותרים ללא ציפוי כדי לאפשר ריתוך בהיקף שדה ללא נזק לציפוי.

8. בחירת ציון לפי בקשה

בחירת דרגות ב-API 5L היא אופטימיזציה כלכלית הנדסית: צינור בדרגה גבוהה יותר עולה יותר לטון אך מאפשר קירות דקים יותר ומשקל צינור כולל קל יותר. הציון האופטימלי תלוי בלחץ ההפעלה, OD, אורך הצינור, שיטת ההתקנה ועלות ההסמכה לריתוך ביחס לחסכון בפלדה.

ליישום טווח דרגות מומלץ PSL תהליך מועדף הערות
העברת מים X42 – X52 PSL1 מקובל ERW / SSAW SSAW בשימוש נפוץ עבור רשתות מים גדולות OD
איסוף נפט (על החוף) X42 – X60 PSL1 או PSL2 חלק / ERW ציון לפי MAOP ו-OD; קצבת קורוזיה חשובה
איסוף גז / קווי זרימה X52 – X65 PSL2 חלק / ERW נדרש CVN; בדוק שירות חמוץ אם H₂S קיים
העברת גז ביבשה X60 – X70 PSL2 LSAW / ERW X70 PSL2 ברירת מחדל עבור צינורות יבשתיים מרכזיים
צינורות ימיים / תת ימיים X65 – X70 PSL2 חלק / LSAW ברירת מחדל בתעשייה X65 PSL2; קיר על ידי לחץ/התמוטטות חיצונית
צינורות שירות חמוצים X42 – X65 (PSL2 SS) שירות PSL2 Sour חלק / ERW נדרשת בדיקת HIC; CE וגופרית בשליטה הדוקה
גז בלחץ גבוה (עמוק במיוחד) X70 – X80 PSL2 LSAW X80 PSL2 בלבד; הכשרת ריתוך קריטית

9. שאלות נפוצות

מהו צינור API 5L?

צינור API 5L הוא צינור קו המיוצר לפי API Specification 5L, התקן השולט עבור צינור פלדה המשמש במערכות הובלה של צינורות נפט, גז ומים. הוא זמין בשתי רמות מפרט מוצר - PSL1 (איכות סטנדרטית) ו-PSL2 (איכות משופרת עם קשיחות שבר ודרישות כימיה מחמירות יותר) - ובדרגות מ-A25 עד X80, כאשר המספר בשם הכיתה מייצג את חוזק התפוקה המינימלי ב-ksi. API 5L מכסה תהליכי ייצור חלקים, ERW, LSAW ו-SSAW.

מה ההבדל בין PSL1 ל- PSL2 ב-API 5L?

PSL1 היא רמת המפרט הבסיסי המכסה מינימום כימיה, תכונות מכניות וסובלנות ממדי. PSL2 מוסיף בדיקת אימפקט חובה של Charpy לאימות קשיחות שבר, מגבלת פחמן שווה ערך (CE) לבקרת יכולת ריתוך, יחס תפוקה למתיחה מרבי של 0.93, דרישות NDE מקיפות יותר וציון שירות חמוץ אופציונלי. PSL2 נדרש עבור כל צינורות הולכת גז, יישומים ימיים וקווי שירות חמוץ. פרמיית העלות על PSL1 עבור אותה כיתה וגודל היא בדרך כלל 5-15%.

אילו ציונים זמינים ב-API 5L?

דרגות API 5L נעות בין A25 (תפוקה מינימלית של 25 KSI) עד X80 (תפוקה מינימלית של 80 KSI). הציונים הנפוצים ביותר בהולכת נפט וגז הם X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 ו-X80. X65 ו-X70 PSL2 הם סוסי העבודה של בניית צינורות העברת גז מודרניים ברחבי העולם. שימו לב ש-X70 ו-X80 זמינים רק כ-PSL2 - אין גרסת PSL1 לדרגות אלו.

למה משמש צינור API 5L X65?

API 5L X65 הוא המפרט הסטנדרטי עבור מערכות צנרת בים ותת-ימי והוא אחד מהדרגות הנפוצות ביותר בהולכת גז בינלאומית. חוזק התפוקה המינימלי של 65 ksi שלו מספק ביצועים טובים של חוזק למשקל בקושי ריתוך בינוני, מה שהופך אותו לברירת המחדל עבור קווי זרימה של מים עמוקים, מערכות עליות וצינורות בין-שדות. X65 PSL2 מצוין עבור רוב פרויקטי הצינורות התת-ימיים בים הצפוני, במערב אפריקה ובדרום מזרח אסיה.

האם API 5L זהה ל-ASTM A106?

מס' API 5L ו-ASTM A106 שולטים במוצרים שונים עבור יישומים שונים. API 5L מיועד לצינור קו במערכות הובלה של צינורות. ASTM A106 מכסה צינור פלדת פחמן חלק לשירות צנרת בתהליך בטמפרטורה גבוהה - בבתי זיקוק, תחנות כוח ומפעלים כימיים. יש להם כינויים שונים, דרישות כימיה וטבלאות מאפיינים מכניים. שני התקנים אינם ניתנים להחלפה ללא בדיקה הנדסית המאשרת שהתחליף עומד בכל דרישות המפרט המקורי עבור מצב השירות המיועד.

בקש API 5L Line Pipe מפרטים ותמחור

ZC Steel Pipe מייצרת צינורות קו API 5L בתהליכים חלקים, ERW, LSAW ו-SSAW בדרגות X42 עד X80 ב-PSL1 וגם ב-PSL2. אנו מספקים צינור מצופה וחשוף לפרויקטים של צנרת ברחבי אפריקה, המזרח התיכון ודרום אמריקה, עם דוחות בדיקה מלאים של טחנה ותמיכה בבדיקה של צד שלישי זמינים.

ספק את דרישות צינור הקו שלך - כיתה, PSL, OD, עובי דופן, מצב קצה, ציפוי, כמות ויעד אספקה ​​- והצוות הטכני שלנו יגיב עם מפרטים והצעת מחיר תחרותית.

 מנדי. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

← בקש הצעת מחיר


לְהִתְקַשֵׁר

קישורים מהירים

תְמִיכָה

קטגוריית מוצרים

צור קשר

הוסף: מס' 42, קבוצה 8, כפר Huangke, רחוב Sunzhuang,
תא העיר Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
אֶלֶקטרוֹנִי:  מנדי. w@zcsteelpipe.com
השאר הודעה
צור קשר
זכויות יוצרים © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. כֹּל הַזְכוּיוֹת שְׁמוּרוֹת. נתמך על ידי leadong.com