ໂທ: +86-139-1579-1813 Email: ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com
ທໍ່ API 5L: ຄູ່ມືການໃຫ້ຄະແນນແລະຂໍ້ມູນສະເພາະ
ເຈົ້າຢູ່ນີ້: ບ້ານ » ບລັອກ » ທໍ່ API 5L: ຄູ່ມືການໃຫ້ຄະແນນແລະຂໍ້ມູນສະເພາະ

ທໍ່ API 5L: ຄູ່ມືການໃຫ້ຄະແນນແລະຂໍ້ມູນສະເພາະ

Views: 0     Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-03-14 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ

ສອບຖາມ

ປຸ່ມການແບ່ງປັນ facebook
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ twitter
ປຸ່ມ​ແບ່ງ​ປັນ​ເສັ້ນ​
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ wechat
linkedin ປຸ່ມການແບ່ງປັນ
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ pinterest
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ whatsapp
ແບ່ງປັນປຸ່ມແບ່ງປັນນີ້

API 5L ແມ່ນ​ຂໍ້​ກໍາ​ນົດ​ການ​ປົກ​ຄອງ​ສໍາ​ລັບ​ທໍ່​ເສັ້ນ​ທີ່​ນໍາ​ໃຊ້​ໃນ​ລະ​ບົບ​ການ​ຂົນ​ສົ່ງ​ທໍ່​ໃນ​ທົ່ວ​ໂລກ​. ບໍ່ວ່າຈະເປັນການເຄື່ອນຍ້າຍນ້ໍາມັນດິບຈາກສະຫນາມການຜະລິດໃນອາຟຣິກາຕາເວັນຕົກ, ອາຍແກັສທໍາມະຊາດໃນທົ່ວເຄືອຂ່າຍສາຍສົ່ງຂອງທະວີບ, ຫຼືນ້ໍາຜ່ານລະບົບການແຈກຢາຍພື້ນຖານໂຄງລ່າງ, ທໍ່ແມ່ນເກືອບແນ່ນອນວ່າຜະລິດເປັນ API 5L. ມັນແມ່ນມາດຕະຖານທໍ່ດຽວທີ່ອ້າງອີງຫຼາຍທີ່ສຸດໃນອຸດສາຫະກໍານ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສທົ່ວໂລກ.

ຄູ່ມືນີ້ກວມເອົາຂໍ້ກໍານົດດ້ານວິຊາການທີ່ສົມບູນສໍາລັບທໍ່ເສັ້ນ API 5L: ສິ່ງທີ່ມາດຕະຖານກວມເອົາ, PSL1 ແລະ PSL2 ແຕກຕ່າງກັນແນວໃດ, ລະດັບຊັ້ນສູງຈາກ A25 ເຖິງ X80, ຄວາມຕ້ອງການດ້ານຂະຫນາດ, ຕາຕະລາງຊັບສິນທາງເຄມີແລະກົນຈັກ, ແລະເງື່ອນໄຂການຄັດເລືອກພາກປະຕິບັດທີ່ວິສະວະກອນແລະທີມງານຈັດຊື້ໃຊ້ໃນເວລາທີ່ກໍານົດທໍ່ເສັ້ນສໍາລັບໂຄງການທີ່ແທ້ຈິງ. ZC Steel Pipe ຜະລິດ API 5L ທໍ່ເສັ້ນ  ໃນຂະບວນການ seamless, ERW, LSAW, ແລະ SSAW ໃນທົ່ວລະດັບຊັ້ນຮຽນທົ່ວໄປ, ມີປະສົບການສົ່ງອອກໃນອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້.

ເນື້ອໃນ

  1. ທໍ່ API 5L ແມ່ນຫຍັງ?

  2. PSL1 vs PSL2: ຄວາມແຕກຕ່າງທີ່ສໍາຄັນ

  3. ລະດັບລະດັບ API 5L ແລະຄຸນສົມບັດກົນຈັກ

  4. ຄວາມຕ້ອງການອົງປະກອບທາງເຄມີ

  5. ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະຂະຫນາດ: OD ແລະຄວາມຫນາຂອງຝາ

  6. ຂະບວນການຜະລິດ

  7. ສິ້ນສຸດການສໍາເລັດຮູບແລະທາງເລືອກການເຊື່ອມຕໍ່

  8. ການຄັດເລືອກຊັ້ນຮຽນໂດຍຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ

  9. FAQ

1. ທໍ່ API 5L ແມ່ນຫຍັງ?

ທໍ່ API 5L ແມ່ນທໍ່ເຫຼັກກ້າທີ່ຜະລິດເພື່ອ API Specification 5L — 'Specification for Line Pipe' — ຈັດພີມມາໂດຍ American Petroleum Institute. ມາດຕະຖານກໍານົດຄວາມຕ້ອງການສໍາລັບທໍ່ທີ່ໃຊ້ໃນລະບົບການຂົນສົ່ງທໍ່ສົ່ງນ້ໍາມັນ, ອາຍແກັສທໍາມະຊາດ, ແລະນ້ໍາ. ມັນ​ລະ​ບຸ​ອົງ​ປະ​ກອບ​ທາງ​ເຄ​ມີ​, ຄຸນ​ສົມ​ບັດ​ກົນ​ຈັກ​, ຄວາມ​ທົນ​ທານ​ມິ​ຕິ​ລະ​ພາບ​, ຄວາມ​ຕ້ອງ​ການ​ການ​ທົດ​ສອບ​, ແລະ​ເຄື່ອງ​ຫມາຍ​ສໍາ​ລັບ​ແຕ່​ລະ​ຊັ້ນ​ຮຽນ​ແລະ​ລະ​ດັບ​ສະ​ເພາະ​ຜະ​ລິດ​ຕະ​ພັນ​.

API SPECIFICATION 5L — SCOPE API 5L ກວມເອົາທໍ່ເຫຼັກ seamless ແລະ welded ທີ່ເຫມາະສົມສໍາລັບການນໍາໃຊ້ໃນການຂົນສົ່ງອາຍແກັສ, ນ້ໍາ, ແລະນ້ໍາມັນໃນອຸດສາຫະກໍາອາຍແກັສທໍາມະຊາດແລະນໍ້າມັນ. ມາດຕະຖານໃຊ້ກັບທໍ່ເສັ້ນທີ່ມີ OD ຈາກ 0.405 ນິ້ວ (NPS 1/8) ຜ່ານ 80 ນິ້ວ, ໃນສອງລະດັບການກໍານົດຜະລິດຕະພັນ (PSL1 ແລະ PSL2) ແລະໃນຊັ້ນຮຽນທີຕັ້ງແຕ່ A25 (ຜົນຜະລິດ 25 ksi) ເຖິງ X80 (ຜົນຜະລິດ 80 ksi). ສະບັບປະຈຸບັນຍັງລວມເອົາຂໍ້ກໍານົດທີ່ຄຸ້ມຄອງໃນເມື່ອກ່ອນໂດຍ ISO 3183 ສໍາລັບການຈັດຕໍາແຫນ່ງຕະຫຼາດສາກົນ.

ການກຳນົດ 'X' ໃນຊື່ລະດັບ API 5L ຫຍໍ້ມາຈາກ 'cross' ຫຼື 'extra,' ແລະຕົວເລກສະແດງເຖິງຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດທີ່ລະບຸໄວ້ຕໍ່າສຸດເປັນພັນໆ psi (ksi). ດັ່ງນັ້ນທໍ່ X65 ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດຕ່ໍາສຸດຂອງ 65,000 psi (65 ksi). ສົນທິສັນຍາການຕັ້ງຊື່ນີ້ເຮັດໃຫ້ການປຽບທຽບຊັ້ນຮຽນກົງໄປກົງມາ: X70 ເປັນເກຣດທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງກວ່າ X65, ແລະຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີຄຸນສົມບັດການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ລະມັດລະວັງຫຼາຍແລະການຄວບຄຸມການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນເພື່ອໃຫ້ບັນລຸໄດ້.

ຫມາຍເຫດການຈັດຊື້ — API 5L ທຽບກັບ ISO 3183 ສໍາລັບໂຄງການສາກົນ, API 5L ແລະ ISO 3183 ແມ່ນທຽບເທົ່າດ້ານວິຊາການ - ມາດຕະຖານໄດ້ຖືກປະສົມກົມກຽວແລະອ້າງອີງເຊິ່ງກັນແລະກັນໂດຍກົງ. ໂຄງ​ການ​ທໍ່​ສົ່ງ​ສາ​ກົນ​ສ່ວນ​ໃຫຍ່​ລະ​ບຸ​ຫນຶ່ງ​ຫຼື​ອື່ນໆ; ຖ້າສະເພາະໂຄງການຂອງເຈົ້າບອກວ່າ ISO 3183 Grade L450 (PSL2), ນັ້ນຄື API 5L X65 PSL2. L-designation ໃນ ISO 3183 ໃຊ້ຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດ MPa: L360 = X52, L415 = X60, L450 = X65, L485 = X70, L555 = X80. ເມື່ອສັ່ງຊື້ຈາກຜູ້ຜະລິດຈີນເຊັ່ນ ZC, ການຢືນຢັນວ່າໂຄງການສະເພາະແມ່ນ API 5L ຫຼື ISO 3183 - ແລະສະບັບໃດ - ຫຼີກເວັ້ນການເອກະສານທີ່ບໍ່ກົງກັນ.

2. PSL1 vs PSL2: ຄວາມແຕກຕ່າງທີ່ສໍາຄັນ

ລະດັບຂໍ້ມູນຈໍາເພາະຜະລິດຕະພັນ (PSL) ແມ່ນການຕັດສິນໃຈລະດັບຄຸນນະພາບທີ່ສໍາຄັນທີ່ສຸດໃນການຈັດຊື້ API 5L ໃດໆ. PSL1 ແມ່ນພື້ນຖານ; PSL2 ເພີ່ມຄວາມຕ້ອງການທີ່ສໍາຄັນສໍາລັບເຄມີສາດ, ຄວາມທົນທານຂອງກະດູກຫັກ, NDE, ແລະເອກະສານ. ຄວາມແຕກຕ່າງຂອງຄ່າໃຊ້ຈ່າຍແມ່ນແທ້ຈິງ - ທໍ່ PSL2 ປົກກະຕິລາຄາ 5-15% ຫຼາຍກ່ວາ PSL1 ສໍາລັບຊັ້ນ, ຂະຫນາດ, ແລະຂະບວນການດຽວກັນ - ແຕ່ເຫດຜົນດ້ານວິສະວະກໍາແມ່ນເທົ່າທຽມກັນກັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ຕ້ອງການ.

ຄວາມຕ້ອງການ PSL1 PSL2
ທຽບເທົ່າຄາບອນ (CE) ບໍ່ໄດ້ລະບຸ ຂີດຈໍາກັດບັງຄັບ (ການຄວບຄຸມການເຊື່ອມໂລຫະ)
ການທົດສອບຜົນກະທົບ Charpy (CVN) ບໍ່ຈໍາເປັນ ບັງຄັບ - ກໍານົດພະລັງງານທີ່ດູດຊຶມຕໍາ່ສຸດທີ່ລະບຸໄວ້
ອັດຕາສ່ວນຜົນຕໍ່ແຮງດັນ (Rt0.5/Rm) ບໍ່ໄດ້ຈໍາກັດ ສູງ​ສຸດ 0.93 (ປ້ອງ​ກັນ​ຄວາມ​ເຂັ້ມ​ແຂງ​ເກີນ brittle​)
ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດສູງສຸດ ບໍ່ໄດ້ຈໍາກັດ ຫມວກ 120 ksi ປ້ອງກັນບັນຫາຂອງແຮງເກີນ.
ບໍລິການສົ້ມ (HIC/SSC) ບໍ່ມີທາງເລືອກສົ້ມ PSL2 Sour Service ທາງເລືອກທີ່ມີຢູ່
NDE (ultrasonic/radiographic) ຄວາມຕ້ອງການຈໍາກັດ ໂຄງການ NDE ບັງຄັບທີ່ສົມບູນແບບ
ລະດັບຄວາມພ້ອມ A25 ຫາ X70 B ຫາ X80 (X70 ແລະ X80 PSL2 ເທົ່ານັ້ນ)
ຄວາມຕ້ອງການຕິດຕາມ / MTR ພື້ນຖານ ລະບົບຕ່ອງໂສ້ເອກະສານທີ່ປັບປຸງ
ຄວາມເຂົ້າໃຈດ້ານວິສະວະກໍາ - ເມື່ອ PSL2 ແມ່ນບໍ່ສາມາດເຈລະຈາໄດ້ PSL2 ແມ່ນມາດຕະຖານມາດຕະຖານສໍາລັບທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສທັງຫມົດ, ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ offshore ແລະ subsea, ທັງຫມົດທໍ່ບໍລິການສົ້ມ (ທາງເລືອກ HIC / SSC), ແລະໂຄງການໃດກໍ່ຕາມທີ່ການຄວບຄຸມການກະດູກຫັກແມ່ນຄວາມຕ້ອງການພື້ນຖານການອອກແບບ. ຄວາມຕ້ອງການຜົນກະທົບຂອງ Charpy ແມ່ນຕົວຂັບເຄື່ອນທີ່ສໍາຄັນ - ຂໍ້ມູນຄວາມທົນທານຂອງກະດູກຫັກແມ່ນຈໍາເປັນສໍາລັບການຄິດໄລ່ກົນໄກການກະດູກຫັກໃນການອອກແບບທໍ່. PSL1 ແມ່ນຍອມຮັບໄດ້ສໍາລັບການສົ່ງນ້ໍາ, ສາຍການລວບລວມທີ່ບໍ່ສໍາຄັນ, ແລະສາຍນ້ໍາມັນເທິງຝັ່ງທີ່ຂໍ້ກໍາຫນົດຂອງບໍລິສັດປະຕິບັດງານອະນຸຍາດໃຫ້ມັນ. ຖ້າສົງໃສ, ໃຫ້ລະບຸ PSL2 — ຄ່ານິຍົມແມ່ນຂ້ອນຂ້າງໜ້ອຍຕໍ່ກັບຜົນສະທ້ອນຂອງຄວາມລົ້ມເຫຼວຂອງທໍ່.

3. ລະດັບລະດັບ API 5L ແລະຄຸນສົມບັດກົນຈັກ

ເກຣດ API 5L ຖືກກໍານົດໂດຍຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່, ຄວາມເຂັ້ມແຂງ tensile ຕໍາ່ສຸດທີ່, ແລະ (ໃນ PSL2) ຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດສູງສຸດແລະອັດຕາສ່ວນຜົນຜະລິດຕໍ່ tensile. ຕາຕະລາງຂ້າງລຸ່ມນີ້ກວມເອົາຊັ້ນຮຽນທີ່ມີຄວາມສໍາຄັນທາງດ້ານການຄ້າສໍາລັບການນໍາໃຊ້ທໍ່ນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສ.

ເກຣດ ISO 3183 Equiv. ຕ່ຳສຸດ ຜົນຜະລິດ (ksi) ສູງສຸດ. ຜົນຜະລິດ PSL2 (ksi) ຕ່ຳສຸດ. ແຮງດັນ (ksi) ສູງສຸດ. ອັດຕາສ່ວນ Y/T PSL2 ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທົ່ວໄປ
ຂ L245 35 65 60 0.93 ສາຍນ້ໍາ, ການລວບລວມຄວາມກົດດັນຕ່ໍາ
X42 L290 42 72 60 0.93 ການລວບລວມນ້ໍາມັນ / ອາຍແກັສຄວາມກົດດັນຕ່ໍາ
X46 L320 46 76 63 0.93 ການເກັບນ້ໍາມັນ, ການສົ່ງຕໍ່ຄວາມກົດດັນຕ່ໍາ
X52 L360 52 77 66 0.93 ສາຍສົ່ງນ້ໍາມັນ, ສາຍອາຍແກັສຄວາມກົດດັນປານກາງ
X56 L390 56 79 71 0.93 ການສົ່ງອາຍແກັສເທິງຝັ່ງ, ໂຄງການອາຟຣິກາ / ຕາເວັນອອກກາງ
X60 L415 60 82 75 0.93 ການ​ສົ່ງ​ອາຍ​ແກ​ັ​ສ onshore​, ສາຍ​ສົ່ງ​ອອກ​ນ​້​ໍາ​ມັນ​
X65 L450 65 87 77 0.93 ທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສ offshore ແລະ subsea
X70 L485 70 90 82 0.93 ການສົ່ງອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງ, ສາຍທາງໄກ
X80 L555 80 102 90 0.93 ລະບົບສາຍສົ່ງຄວາມດັນສູງພິເສດ (PSL2 ເທົ່ານັ້ນ)
ຈຸດວິສະວະກໍາທີ່ສໍາຄັນ — ຄວາມຕ້ອງການການເຊື່ອມໂລຫະ X70 ແລະ X80 ຊັ້ນຮຽນທີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງ (X70 ແລະ X80) ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີຂັ້ນຕອນການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ມີຄຸນວຸດທິລະມັດລະວັງ. ການທຽບເທົ່າຄາບອນທີ່ສູງຂຶ້ນແລະ microalloying ທີ່ຕ້ອງການເພື່ອບັນລຸຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດ 70-80 ksi ເຮັດໃຫ້ຊັ້ນຮຽນເຫຼົ່ານີ້ມີຄວາມອ່ອນໄຫວຕໍ່ກັບເຂດທີ່ໄດ້ຮັບຜົນກະທົບຈາກຄວາມຮ້ອນ (HAZ) ອ່ອນລົງຖ້າຕົວກໍານົດການເຊື່ອມໂລຫະບໍ່ໄດ້ຄວບຄຸມຢ່າງແຫນ້ນຫນາ. ການເຊື່ອມໂລຫະຂອບສະໜາມສໍາລັບ X70 ແລະ X80 ຕ້ອງການ WPS ທີ່ມີຄຸນສົມບັດກ່ອນການປ້ອນຂໍ້ມູນຄວາມຮ້ອນທີ່ຄວບຄຸມ, ແລະຄວາມຕ້ອງການ preheat ແມ່ນເຂັ້ມງວດຫຼາຍກ່ວາ X52 ຫຼື X60. ທີມງານຈັດຊື້ທີ່ລະບຸ X70 ຫຼື X80 ຄວນຢືນຢັນສະຖານະການການເຊື່ອມໂລຫະຂອງຜູ້ຮັບເຫມົາກ່ອນທີ່ຈະສັ່ງຊື້.

4. ຄວາມຕ້ອງການອົງປະກອບທາງເຄມີ

ຄວາມຕ້ອງການອົງປະກອບທາງເຄມີຂອງ API 5L ກາຍເປັນການຄວບຄຸມຫຼາຍຂຶ້ນເມື່ອຄວາມແຮງຂອງຊັ້ນຮຽນເພີ່ມຂຶ້ນ ແລະເມື່ອ PSL2 ເພີ່ມຂີດຈຳກັດທຽບເທົ່າຄາບອນ. ອົງປະກອບທີ່ສໍາຄັນໃນການຄຸ້ມຄອງທໍ່ທາງເຄມີແມ່ນຄາບອນ (ຄວາມເຂັ້ມແຂງແລະການເຊື່ອມໂລຫະ), manganese (ຄວາມເຂັ້ມແຂງແລະຄວາມທົນທານ), ແລະການເພີ່ມເຕີມ microalloying ຂອງ niobium, vanadium, ແລະ titanium ທີ່ເຮັດໃຫ້ຄວາມເຂັ້ມແຂງຊັ້ນສູງໂດຍບໍ່ມີຄາບອນສູງເກີນໄປ.

ເກຣດ Max C (%) Max Mn (%) Max P (%) Max S (%) Max CE (PSL2, IIW) Notes
X42 0.28 (SW) / 0.26 (EW) 1.30 0.030 0.030 0.43 SW = seamless/welded; EW = ການເຊື່ອມໄຟຟ້າ
X52 0.28 / 0.26 1.40 0.030 0.030 0.43
X60 0.24 / 0.22 1.40 0.025 0.015 0.43 P & S ເຂັ້ມຂື້ນໃນ PSL2
X65 0.22 / 0.18 1.45 0.025 0.015 0.43 Microalloying (Nb, V, Ti) ປົກກະຕິ
X70 0.18 / 0.18 1.65 0.025 0.015 0.43 ຂະບວນການ TMCP ປົກກະຕິຕ້ອງການ
X80 0.18 / 0.18 1.85 0.025 0.015 0.46 PSL2 ເທົ່ານັ້ນ; ຕ້ອງການ TMCP ຂັ້ນສູງ

ສູດທຽບເທົ່າຄາບອນ (CE) ທີ່ໃຊ້ໃນ API 5L PSL2 ປະຕິບັດຕາມສູດ IIW (International Institute of Welding): CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15. ມູນຄ່າ CE ຕ່ໍາສະແດງເຖິງການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ດີຂຶ້ນ — ຄວາມສ່ຽງຫນ້ອຍທີ່ຈະເກີດຄວາມເຢັນຂອງຮອຍແຕກທີ່ເກີດຈາກໄຮໂດຣເຈນໃນການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ມີເສັ້ນຜ່າກາງ. ຂໍ້ຈໍາກັດຂອງ CE ໃນ PSL2 ຮັບປະກັນວ່າທໍ່ທີ່ມາຮອດທໍ່ທາງຂວາຂອງທໍ່ສາມາດໄດ້ຮັບການເຊື່ອມໂລຫະດ້ວຍຂັ້ນຕອນພາກສະຫນາມມາດຕະຖານໂດຍບໍ່ມີການກໍານົດການ preheat ຫຼາຍເກີນໄປ.

5. ຂໍ້ກໍາຫນົດຂະຫນາດ: OD ແລະຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ

API 5L ກວມເອົາທໍ່ເສັ້ນຈາກ NPS 1/8 (0.405 ນິ້ວ OD) ຜ່ານ 80 ນິ້ວ OD. ໃນການປະຕິບັດ, ລະດັບທີ່ສໍາຄັນທາງດ້ານການຄ້າສໍາລັບທໍ່ສົ່ງນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສແມ່ນແລ່ນຈາກ NPS 4 (4.500 ນິ້ວ OD) ຜ່ານ NPS 48 (48 ນິ້ວ OD). ການເລືອກຄວາມຫນາຂອງຝາແມ່ນຄຸ້ມຄອງໂດຍສົມຜົນຄວາມກົດດັນຂອງການອອກແບບ (ສູດຂອງ Barlow ຫຼືລະຫັດການອອກແບບທໍ່ທີ່ໃຊ້ໄດ້), ໂດຍມີການເພີ່ມຄວາມທົນທານຕໍ່ການກັດກ່ອນແລະຄວາມທົນທານຕໍ່ການຜະລິດ.

NPS OD (in) Common Wall Thickness Range (in) Common Grades Typical Application
4 4.500 0.237 – 0.531 X42–X65 ການລວບລວມສາຍ, ການແຈກຢາຍຂະຫນາດນ້ອຍ
6 6.625 0.280 – 0.562 X42–X65 ຮວບຮວມ, flowlines
8 8.625 0.277 – 0.906 X52–X70 ສາຍສົ່ງ, ສາຍສົ່ງ
10 10.750 0.307 – 1.000 X52–X70 ສາຍສົ່ງລໍາຕົ້ນ
12 12.750 0.330 – 1.000 X52–X70 ການ​ສົ່ງ​ອອກ​, ການ​ສົ່ງ​ອອກ​ນອກ​ທະ​ເລ​
16 16.000 0.375 – 1.000 X60–X80 ການສົ່ງອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງ
20 20.000 0.375 – 1.125 X60–X80 ສາຍສົ່ງຕົ້ນຕໍ, ລໍາຕົ້ນໃຕ້ທະເລ
24 24.000 0.375 – 1.250 X65–X80 ການສົ່ງອາຍແກັສທະວີບ
30 30.000 0.375 – 1.250 X65–X80 ທໍ່ອາຍແກັສ ແລະນ້ຳມັນດິບທີ່ສຳຄັນ
36 36.000 0.406 – 1.500 X65–X80 ການສົ່ງອາຍແກັສທາງໄກ
ຄວາມເຂົ້າໃຈດ້ານວິສະວະກໍາ — ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງຫີນແລະລະດັບການຄ້າ ສໍາລັບຄວາມກົດດັນປະຕິບັດງານຄົງທີ່ແລະທໍ່ OD, ການນໍາໃຊ້ຊັ້ນທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງຊ່ວຍໃຫ້ການດໍາເນີນການຂອງກໍາແພງບາງລົງ. ເສັ້ນ X70 ທີ່ອອກແບບມາເຖິງ 1,200 psi MAOP ສາມາດນໍາໃຊ້ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງປະມານ 8% ບາງກວ່າການອອກແບບ X65 ທຽບເທົ່າ, ແລະປະມານ 17% ບາງກວ່າ X52. ໃນໄລຍະ 500 ກິໂລແມັດ, ການຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງນີ້ແປໂດຍກົງເປັນການຫຼຸດຜ່ອນໂຕນເຫຼັກແລະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການຕິດຕັ້ງຕ່ໍາ. ນີ້ແມ່ນເຫດຜົນທີ່ໂຄງການສົ່ງອາຍແກັສຂອງທະວີບໃຫຍ່ທີ່ມີຄ່າເລີ່ມຕົ້ນເປັນ X70 ຫຼື X80 ເຖິງວ່າຈະມີຄ່ານິຍົມສູງກວ່າລະດັບຕ່ໍາ - ການປະຫຍັດເຫຼັກກ້າໃນໄລຍະທໍ່ເຕັມທີ່ປົກກະຕິແມ່ນເກີນລາຄາພິເສດຂອງໂຮງງານ.

6. ຂະບວນການຜະລິດ

ທໍ່ API 5L ແມ່ນຜະລິດໂດຍສີ່ຂະບວນການຕົ້ນຕໍ, ແຕ່ລະທີ່ເຫມາະສົມກັບລະດັບ OD ທີ່ແຕກຕ່າງກັນ, ຄວາມຕ້ອງການຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ, ແລະປະລິມານການຜະລິດ. ສໍາລັບການປຽບທຽບລາຍລະອຽດ, ເບິ່ງຄູ່ມືຂອງພວກເຮົາກ່ຽວກັບ ERW, LSAW ແລະ SSAW ທໍ່ເຊື່ອມ . ຂະບວນການມີຜົນກະທົບບໍ່ພຽງແຕ່ຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງມິຕິລະດັບແລະລະດັບຂະຫນາດທີ່ສາມາດບັນລຸໄດ້, ແຕ່ຍັງມີລັກສະນະການເຊື່ອມໂລຫະ, ຄວາມຕ້ອງການກວດກາ, ແລະຄວາມເຫມາະສົມກັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກສະເພາະ.

ໄຮ້ຮອຍຕໍ່ (SMLS)

ຊ່ວງ OD:   NPS 1/8 ຫາ ~ 24 ນິ້ວ
ເກຣດ:   ທຸກຊັ້ນຮຽນສູງເຖິງ X65
Weld seam:   ບໍ່ມີ
ຕ້ອງການສໍາລັບ:   HPHT, ການບໍລິການສົ້ມ, ການລວບລວມເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດນ້ອຍ

ERW (ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າເຊື່ອມ)

ຊ່ວງ OD:   NPS 2 ຫາ ~ 24 ນິ້ວ
ເກຣດ:   X42 ຫາ X65
Weld seam:   ຕາມລວງຍາວ (HF-ERW)
ມັກສໍາລັບ:   ການລວບລວມຂະຫນາດກາງ, ສາຍການແຈກຢາຍ

LSAW (ການເຊື່ອມໂລຫະເສັ້ນຍາວໃຕ້ນ້ຳ)

ລະດັບ OD:   NPS 16 ຫາ ~ 60 ນິ້ວ
ເກຣດ:   X52 ຫາ X80
Weld seam:   ຕາມລວງຍາວ (SAW)
ມັກສໍາລັບ:   ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່, ລະບົບສາຍສົ່ງຄວາມກົດດັນສູງ

SSAW (Spiral Submerged Arc Welded)

ລະດັບ OD:   NPS 16 ຫາ ~ 100 ນິ້ວ
ເກຣດ:   X42 ຫາ X70
ການເຊື່ອມໂລຫະ:   ກ້ຽວວຽນ (SAW)
ຕ້ອງການສໍາລັບ:   ການສົ່ງນ້ໍາ, piling ໂຄງສ້າງ
ຫມາຍເຫດການຈັດຊື້ — ຄວາມຍອມຮັບຂອງ SSAW ແຕກຕ່າງກັນໄປຕາມໂຄງການ Spiral welded (SSAW) ທໍ່ນັ້ນບໍ່ໄດ້ຮັບການຍອມຮັບໂດຍທົ່ວໄປສໍາລັບການສົ່ງຜ່ານໄຮໂດຄາບອນ — ບາງຜູ້ປະກອບການແລະລະຫັດທໍ່ແຫ່ງຊາດຈໍາກັດການນໍາໃຊ້ການບໍລິການນ້ໍາຫຼືການນໍາໃຊ້ຂັ້ນສອງ. ກ່ອນທີ່ຈະກໍານົດ SSAW ສໍາລັບທໍ່ອາຍແກັສຫຼືນ້ໍາມັນດິບ, ຢືນຢັນການຍອມຮັບກັບມາດຕະຖານວິສະວະກໍາທໍ່ຂອງບໍລິສັດປະຕິບັດງານ. ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວ LSAW ແມ່ນເປັນທີ່ຕ້ອງການສໍາລັບສາຍສົ່ງອາຍແກັສທີ່ເລຂາຄະນິດການເຊື່ອມຕາມລວງຍາວສະຫນອງພຶດຕິກໍາການກະດູກຫັກທີ່ຄາດເດົາໄດ້ຫຼາຍຂຶ້ນໃນການທົດສອບການລະເບີດເຕັມຮູບແບບ.

7. ທາງເລືອກໃນການສໍາເລັດຮູບແລະການເຊື່ອມຕໍ່

ທໍ່ API 5L ແມ່ນສະຫນອງຫນຶ່ງໃນສາມເງື່ອນໄຂສຸດທ້າຍ, ທີ່ລະບຸໃນເວລາສັ່ງ. ເງື່ອນໄຂສິ້ນສຸດຜົນກະທົບຕໍ່ວິທີການເຂົ້າຮ່ວມພາກສະຫນາມແລະຄວາມຕ້ອງການດ້ານຄຸນສົມບັດຂອງຂັ້ນຕອນການເຊື່ອມ.

End Type ຫຍໍ້ລາຍ ລະອຽດ ການເຂົ້າຮ່ວມວິທີ ການໃຊ້ທົ່ວໄປ
ປາຍທົ່ງພຽງ PE ປາຍຕັດຮູບສີ່ຫຼ່ຽມມົນ, ບໍ່ມີ bevel ຫຼື thread ການເຊື່ອມເສັ້ນຂອບພາກສະຫນາມ (ຕ້ອງການການກະກຽມ bevel) ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທໍ່ສົ່ງທັງຫມົດ
Beveled End ພ.ສ 37.5° bevel ຕໍ່ API 5L ການເຊື່ອມເສັ້ນຂອບສະໜາມ ທີ່ສຸດທີ່ຕ້ອງການທີ່ສຸດສໍາລັບການເຊື່ອມທໍ່ທໍ່
ກະທູ້ແລະຄູ່ T&C API ເສັ້ນທໍ່ thread, coupling ສະຫນອງ ການແຕ່ງຫນ້າກົນຈັກ ການແຈກຢາຍ, ການບໍລິການທີ່ບໍ່ສໍາຄັນ, ການສ້ອມແປງ

ສໍາລັບ ທໍ່ເສັ້ນເຄືອບ  — ລວມທັງ 3LPE (ໂພລີເອທິລີນສາມຊັ້ນ), 3LPP (ໂພລີພຼິລີນສາມຊັ້ນ), FBE (epoxy-bonded fusion), ແລະການເຄືອບນ້ໍາຊີມັງສໍາລັບການນໍາໃຊ້ subsea — ປາຍ beveled ສະເຫມີສະຫນອງໃຫ້ເປັນສະພາບພື້ນຖານກ່ອນທີ່ຈະເຄືອບພາຍນອກ. ຄວາມຍາວຂອງການຕັດຢູ່ປາຍທໍ່ແຕ່ລະ (ປົກກະຕິ 100-150 ມມ) ແມ່ນປະໄວ້ໂດຍບໍ່ມີການເຄືອບເພື່ອໃຫ້ການເຊື່ອມໂລຫະ girth ພາກສະຫນາມໂດຍບໍ່ມີການທໍາລາຍການເຄືອບ.

8. ການ​ຄັດ​ເລືອກ​ຊັ້ນ​ຮຽນ​ໂດຍ​ຄໍາ​ຮ້ອງ​ສະ​ຫມັກ​

ການຄັດເລືອກຊັ້ນໃນ API 5L ແມ່ນການເພີ່ມປະສິດທິພາບທາງດ້ານເສດຖະກິດດ້ານວິສະວະກໍາ: ທໍ່ຊັ້ນສູງມີຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຫຼາຍຕໍ່ໂຕນແຕ່ຊ່ວຍໃຫ້ຝາບາງກວ່າແລະນ້ໍາຫນັກທໍ່ທັງຫມົດ. ຊັ້ນຮຽນທີ່ດີທີ່ສຸດແມ່ນຂຶ້ນກັບຄວາມກົດດັນຂອງການດໍາເນີນງານ, OD, ຄວາມຍາວຂອງທໍ່, ວິທີການຕິດຕັ້ງ, ແລະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຂອງການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບການປະຫຍັດເຫຼັກ.

ແອັບພລິເຄຊັນ ທີ່ແນະນຳຊ່ວງເກຣດ PSL ຂະບວນການທີ່ຕ້ອງການ ໝາຍເຫດ
ການສົ່ງນ້ໍາ X42 – X52 PSL1 ຍອມຮັບ ERW / SSAW SSAW ທີ່ໃຊ້ທົ່ວໄປສໍາລັບທໍ່ນ້ໍາຂະຫນາດໃຫຍ່ OD
ການເກັບນໍ້າມັນ (ເທິງຝັ່ງ) X42 – X60 PSL1 ຫຼື PSL2 Seamless / ERW ເກຣດຕາມ MAOP ແລະ OD; ສໍາຄັນຕໍ່ການກັດກ່ອນ
ການລວບລວມອາຍແກັສ / flowlines X52 – X65 PSL2 Seamless / ERW CVN ຕ້ອງການ; ກວດເບິ່ງການບໍລິການສົ້ມຖ້າ H₂S ມີຢູ່
ການສົ່ງອາຍແກັສເທິງຝັ່ງ X60 – X70 PSL2 LSAW / ERW X70 PSL2 ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບທໍ່ສົ່ງທະວີບໃຫຍ່
ທໍ່ສົ່ງນອກຝັ່ງ / ໃຕ້ທະເລ X65 – X70 PSL2 Seamless / LSAW X65 PSL2 ອຸດສາຫະກໍາເລີ່ມຕົ້ນ; ຝາໂດຍຄວາມກົດດັນພາຍນອກ / ຍຸບ
ທໍ່ບໍລິການສົ້ມ X42 – X65 (PSL2 SS) PSL2 ບໍລິການສົ້ມ Seamless / ERW ຕ້ອງການການທົດສອບ HIC; CE ແລະຊູນຟູຣິກຄວບຄຸມຢ່າງແຫນ້ນຫນາ
ອາຍແກັສຄວາມດັນສູງ (ຄວາມເລິກຫຼາຍ) X70 – X80 PSL2 LSAW X80 PSL2 ເທົ່ານັ້ນ; ຄຸນນະພາບການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ສໍາຄັນ

9. ຄໍາຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ

ທໍ່ API 5L ແມ່ນຫຍັງ?

ທໍ່ API 5L ແມ່ນທໍ່ເສັ້ນທີ່ຜະລິດຕາມ API Specification 5L, ມາດຕະຖານການຄວບຄຸມສໍາລັບທໍ່ເຫລໍກທີ່ໃຊ້ໃນລະບົບການຂົນສົ່ງນ້ໍາມັນ, ອາຍແກັສ, ແລະທໍ່ນ້ໍາ. ມັນມີຢູ່ໃນສອງລະດັບສະເພາະຂອງຜະລິດຕະພັນ - PSL1 (ຄຸນນະພາບມາດຕະຖານ) ແລະ PSL2 (ປັບປຸງຄຸນນະພາບທີ່ມີຄວາມທົນທານຂອງກະດູກຫັກແລະຂໍ້ກໍາຫນົດເຄມີທີ່ເຂັ້ມງວດ) - ແລະໃນຊັ້ນຮຽນທີ A25 ເຖິງ X80, ບ່ອນທີ່ຕົວເລກໃນຊື່ຊັ້ນແມ່ນສະແດງເຖິງຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດຂັ້ນຕ່ໍາໃນ ksi. API 5L ກວມເອົາຂະບວນການຜະລິດແບບບໍ່ມີຮອຍຕໍ່, ERW, LSAW, ແລະ SSAW.

ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງ PSL1 ແລະ PSL2 ໃນ API 5L ແມ່ນຫຍັງ?

PSL1 ແມ່ນ​ລະ​ດັບ​ສະ​ເພາະ​ພື້ນ​ຖານ​ທີ່​ກວມ​ເອົາ​ທາງ​ເຄ​ມີ​ຕໍາ​່​ສຸດ​ທີ່​, ຄຸນ​ສົມ​ບັດ​ກົນ​ຈັກ​, ແລະ​ຄວາມ​ທົນ​ທານ​ມິ​ຕິ​ລະ​ດັບ​. PSL2 ເພີ່ມການທົດສອບຜົນກະທົບ Charpy ບັງຄັບສໍາລັບການຢັ້ງຢືນຄວາມທົນທານຂອງກະດູກຫັກ, ຂອບເຂດຈໍາກັດການທຽບເທົ່າກາກບອນ (CE) ສໍາລັບການຄວບຄຸມການເຊື່ອມໂລຫະ, ອັດຕາສ່ວນຜົນຜະລິດສູງສຸດຕໍ່ tensile ຂອງ 0.93, ຄວາມຕ້ອງການ NDE ທີ່ສົມບູນແບບຫຼາຍ, ແລະການອອກແບບການບໍລິການສົ້ມທາງເລືອກ. PSL2 ແມ່ນຕ້ອງການສໍາລັບທຸກທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສ, ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກນອກຝັ່ງ, ແລະສາຍບໍລິການສົ້ມ. ຄ່ານິຍົມຫຼາຍກວ່າ PSL1 ສໍາລັບຊັ້ນຮຽນ ແລະຂະຫນາດດຽວກັນໂດຍປົກກະຕິແມ່ນ 5-15%.

ຊັ້ນຮຽນໃດທີ່ມີຢູ່ໃນ API 5L?

ເກຣດ API 5L ຕັ້ງແຕ່ A25 (ຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ 25 ksi) ຈົນຮອດ X80 (ຜົນຜະລິດຕໍ່າສຸດ 80 ksi). ຊັ້ນຮຽນທີທີ່ໃຊ້ກັນຫຼາຍທີ່ສຸດໃນການສົ່ງນ້ຳມັນ ແລະແກັສແມ່ນ X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70, ແລະ X80. X65 ແລະ X70 PSL2 ແມ່ນແຮງງານຂອງການກໍ່ສ້າງທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສທີ່ທັນສະໄຫມໃນທົ່ວໂລກ. ໃຫ້ສັງເກດວ່າ X70 ແລະ X80 ມີພຽງແຕ່ເປັນ PSL2 - ບໍ່ມີ PSL1 ລຸ້ນຂອງຊັ້ນຮຽນເຫຼົ່ານີ້.

ທໍ່ API 5L X65 ໃຊ້ເພື່ອຫຍັງ?

API 5L X65 ແມ່ນມາດຕະຖານສະເພາະສໍາລັບລະບົບທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສນອກຝັ່ງທະເລແລະໃຕ້ທະເລແລະເປັນຫນຶ່ງໃນຊັ້ນຮຽນທີທີ່ໃຊ້ກັນຢ່າງກວ້າງຂວາງທີ່ສຸດໃນລະບົບສາຍສົ່ງອາຍແກັສສາກົນ. ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ 65 ksi ສະຫນອງຄວາມເຂັ້ມແຂງທີ່ດີຕໍ່ນ້ໍາຫນັກທີ່ມີຄວາມຫຍຸ້ງຍາກໃນການເຊື່ອມປານກາງ, ເຮັດໃຫ້ມັນເປັນຄ່າເລີ່ມຕົ້ນສໍາລັບການໄຫຼຂອງນ້ໍາເລິກ, ລະບົບ riser, ແລະທໍ່ລະຫວ່າງພາກສະຫນາມ. X65 PSL2 ຖືກລະບຸໄວ້ສໍາລັບໂຄງການທໍ່ສົ່ງຍ່ອຍໃຕ້ທະເລສ່ວນໃຫຍ່ໃນທະເລເຫນືອ, ອາຟຣິກາຕາເວັນຕົກ, ແລະອາຊີຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້.

API 5L ຄືກັນກັບ ASTM A106 ບໍ?

ສະບັບເລກທີ API 5L ແລະ ASTM A106 ຄຸ້ມຄອງຜະລິດຕະພັນທີ່ແຕກຕ່າງກັນສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ແຕກຕ່າງກັນ. API 5L ແມ່ນສໍາລັບທໍ່ເສັ້ນໃນລະບົບການຂົນສົ່ງທໍ່. ASTM A106 ກວມເອົາທໍ່ເຫລໍກຄາບອນທີ່ບໍ່ມີຮອຍຕໍ່ສໍາລັບການບໍລິການທໍ່ທີ່ມີຄວາມຮ້ອນສູງ - ໃນໂຮງງານກັ່ນ, ໂຮງງານໄຟຟ້າ, ແລະໂຮງງານເຄມີ. ພວກເຂົາມີການອອກແບບຊັ້ນຮຽນທີ່ແຕກຕ່າງກັນ, ຄວາມຕ້ອງການທາງເຄມີ, ແລະຕາຕະລາງຊັບສິນກົນຈັກ. ທັງສອງມາດຕະຖານແມ່ນບໍ່ສາມາດແລກປ່ຽນກັນໄດ້ໂດຍບໍ່ມີການທົບທວນທາງວິສະວະກໍາທີ່ຢືນຢັນການທົດແທນທີ່ຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການສະເພາະຕົ້ນສະບັບທັງຫມົດສໍາລັບເງື່ອນໄຂການບໍລິການທີ່ມີຈຸດປະສົງ.

ຮ້ອງຂໍຂໍ້ມູນສະເພາະທໍ່ API 5L Line ແລະລາຄາ

ZC Steel Pipe ຜະລິດທໍ່ API 5L ໃນຂະບວນການ seamless, ERW, LSAW, ແລະ SSAW ໃນທົ່ວຊັ້ນຮຽນທີ X42 ເຖິງ X80 ໃນທັງ PSL1 ແລະ PSL2. ພວກ​ເຮົາ​ສະ​ຫນອງ​ການ​ເຄືອບ​ແລະ​ທໍ່​ເປົ່າ​ສໍາ​ລັບ​ໂຄງ​ການ​ທໍ່​ສົ່ງ​ໃນ​ທົ່ວ​ອາ​ຟຣິ​ກາ​, ຕາ​ເວັນ​ອອກ​ກາງ​, ແລະ​ອາ​ເມລິ​ກາ​ໃຕ້​, ມີ​ບົດ​ລາຍ​ງານ​ການ​ທົດ​ສອບ​ໂຮງ​ສີ​ເຕັມ​ແລະ​ສະ​ຫນັບ​ສະ​ຫນູນ​ການ​ກວດ​ກາ​ພາກ​ສ່ວນ​ທີ​ສາມ​ທີ່​ມີ​ຢູ່​.

ສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການທໍ່ເສັ້ນຂອງທ່ານ - ເກຣດ, PSL, OD, ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ, ສະພາບທ້າຍ, ການເຄືອບ, ປະລິມານ, ແລະຈຸດຫມາຍປາຍທາງການຈັດສົ່ງ - ແລະທີມງານດ້ານວິຊາການຂອງພວກເຮົາຈະຕອບສະຫນອງກັບຂໍ້ກໍາຫນົດແລະລາຄາທີ່ແຂ່ງຂັນ.

 ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ ຂໍໃບສະເໜີລາຄາ


ຕິດຕໍ່ໄດ້

ລິ້ງດ່ວນ

ສະຫນັບສະຫນູນ

ປະເພດຜະລິດຕະພັນ

ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ

ຕື່ມ: ເລກທີ 42, ກຸ່ມ 8, ບ້ານ Huangke, ຖະໜົນ Sunzhuang, ເມືອງ Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
ຝາກຂໍ້ຄວາມ
ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ
ສະຫງວນລິຂະສິດ © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. ສະຫງວນລິຂະສິດທັງໝົດ. ສະໜັບສະໜູນໂດຍ leadong.com