Views: 0 Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-03-04 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ
ເສົາທໍ່ເຫຼັກກ້າແມ່ນທໍ່ເຫຼັກກ້າທີ່ມີເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່, ກໍາແພງຫນາທີ່ມີການເຊື່ອມໂລຫະຫຼືທໍ່ເຫຼັກ seamless ຂັບເຄື່ອນຫຼືເຈາະເຂົ້າໄປໃນດິນເພື່ອໂອນການໂຫຼດໂຄງສ້າງໄປສູ່ຊັ້ນຮັບຜິດຊອບ. ພວກມັນຖືກນຳໃຊ້ໃນທຸກບ່ອນທີ່ໂຄງສ້າງບໍ່ສາມາດສ້າງໄດ້ໃນດິນໃກ້ກັບໜ້າດິນ - ອາຄານສູງ, ຂົວ, ທ່າເຮືອທະເລ, ເວທີນອກຝັ່ງ, ພື້ນຖານຂອງກັງຫັນລົມ, ແລະໂຄງສ້າງພື້ນຖານຂອງທ່າເຮືອ. ທໍ່ທໍ່ແມ່ນເຫຼັກໂຄງສ້າງ, ບໍ່ແມ່ນທໍ່ທີ່ມີຄວາມກົດດັນ, ແລະຖືກອອກແບບເພື່ອຕ້ານການບີບອັດຕາມແກນ, ບິດຂ້າງ, ແລະການໂຫຼດຂອງດິນຫຼາຍກວ່າຄວາມກົດດັນພາຍໃນ.
ZC Steel Pipe ສະຫນອງທໍ່ທໍ່ເຫລໍກກັບ ASTM A252 ແລະ API 5L ໃນຊັ້ນຮຽນທີ B ເຖິງ X70, ຜະລິດເປັນທໍ່ເຊື່ອມ LSAW, SSAW, ແລະ ERW, ມີການເຄືອບປ້ອງກັນການກັດກ່ອນລວມທັງ FBE, 3LPE, ແລະ epoxy. ພວກເຮົາໄດ້ສະຫນອງທໍ່ທໍ່ກັບໂຄງລ່າງພື້ນຖານແລະໂຄງການກໍ່ສ້າງໃນທົ່ວອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້.
ນອກເຫນືອຈາກ ASTM A252, ທໍ່ piling ຍັງຖືກກໍານົດພາຍໃຕ້ມາດຕະຖານເຫຼົ່ານີ້ຂຶ້ນຢູ່ກັບສະຖານທີ່ໂຄງການແລະຄວາມຕ້ອງການຂອງລູກຄ້າ:
| ມາດຕະຖານ ຂອງອົງການ | ການອອກ | ຂອບ ເຂດ | ທີ່ໃຊ້ທົ່ວໄປ |
|---|---|---|---|
| ASTM A252 | ASTM International | ທໍ່ທໍ່ທີ່ເຊື່ອມ ແລະບໍ່ມີຮອຍຕໍ່, ປ.1–3 | ອາເມລິກາເຫນືອ, ຕາເວັນອອກກາງ, ອາຟຣິກາ, ອາຊີ |
| EN 10219-1/-2 | CEN (ເອີຣົບ) | ການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ເຮັດດ້ວຍເຢັນສ່ວນທີ່ເປັນຮູ; ເກຣດ S235–S460 | ເອີຣົບ, ເອີຣົບໂຄງການ specs ທົ່ວໂລກ |
| API 5L (PSL1/PSL2) | ສະຖາບັນນ້ຳມັນເຊື້ອໄຟອາເມຣິກາ | ມາດຕະຖານທໍ່ເສັ້ນ; ຖືກນໍາໃຊ້ເລື້ອຍໆສໍາລັບການຂຸດຂຸມໃນໂຄງການນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສ | ໂຄງການນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສໃນທົ່ວໂລກ |
| ປີ 1163 | ມາດຕະຖານອົດສະຕາລີ | ພາກສ່ວນທີ່ເປັນຮູເຫຼັກໂຄງສ້າງແບບເຢັນ; ເກຣດ C350L0 ທົ່ວໄປ | ອົດສະຕາລີ, ນິວຊີແລນ |
| JIS A 5525 | ມາດຕະຖານອຸດສາຫະກໍາຍີ່ປຸ່ນ | ທໍ່ທໍ່ເຫລໍກ; ເກຣດ SKK400 ແລະ SKK490 | ຍີ່ປຸ່ນ, ອາຊີຕາເວັນອອກສ່ຽງໃຕ້ |
| GB/T 9711 | ມາດຕະຖານແຫ່ງຊາດຈີນ | ການຂົນສົ່ງທາງທໍ່ຂອງອຸດສາຫະ ກຳ ນ້ ຳ ມັນແລະອາຍແກັສ ທຳ ມະຊາດ; L245–L555 | ຈີນພາຍໃນປະເທດ, ໂຄງການສະຫນັບສະຫນູນໂດຍຈີນ |
ທໍ່ API 5L ຖືກໃຊ້ເປັນປົກກະຕິສໍາລັບການຂຸດຂຸມໃນໂຄງການສະຖານທີ່ນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສ, ບໍ່ວ່າຈະເປັນທໍ່ເສັ້ນເກີນແມ່ນສາມາດໃຊ້ໄດ້ຫຼືຍ້ອນວ່າວິສະວະກອນທີ່ຄຸ້ນເຄີຍກັບຂໍ້ກໍາຫນົດ API ຕ້ອງການການຄວບຄຸມເຄມີທີ່ເຄັ່ງຄັດກວ່າ. ການປຽບທຽບຂ້າງລຸ່ມນີ້ສະແດງໃຫ້ເຫັນເວລາທີ່ແຕ່ລະຄົນແມ່ນທາງເລືອກທີ່ດີກວ່າ.
| ມາດຖານ | ASTM A252 ເກຣດ 3 | API 5L X42 (PSL1) | API 5L X52 (PSL1) |
|---|---|---|---|
| ຕ່ຳສຸດ ຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດ | 310 MPa (45 ksi) | 290 MPa (42 ksi) | 358 MPa (52 ksi) |
| ຕ່ຳສຸດ ຄວາມເຂັ້ມແຂງ tensile | 455 MPa (66 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | 455 MPa (66 ksi) |
| ເຄມີຄວບຄຸມ | P ເທົ່ານັ້ນ (≤0.050%) | C, Mn, P, S, CE ຄວບຄຸມທັງຫມົດ | C, Mn, P, S, CE ຄວບຄຸມທັງຫມົດ |
| ທຽບເທົ່າຄາບອນ (CE) | ບໍ່ໄດ້ລະບຸ - ແຕກຕ່າງກັນໄປຕາມໂຮງງານ | ≤0.43 (ປົກກະຕິ) | ≤0.43 (ປົກກະຕິ) |
| ການເຊື່ອມໂລຫະພາກສະຫນາມ | ປ່ຽນແປງໄດ້ - ອາດຕ້ອງການໃຫ້ຄວາມຮ້ອນກ່ອນ | Predictable - ດີໂດຍບໍ່ມີການ preheat | Predictable - ດີໂດຍບໍ່ມີການ preheat |
| ຕ້ອງມີການທົດສອບ hydrostatic | ບໍ່ | ແມ່ນຕໍ່ API 5L (ຍົກເວັ້ນໄດ້) | ແມ່ນຕໍ່ API 5L (ຍົກເວັ້ນໄດ້) |
| ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ | ຕ່ໍາກວ່າ | ສູງກວ່າເລັກນ້ອຍ (~5–10%) | ຄ່ານິຍົມປານກາງ |
| ກໍລະນີການນໍາໃຊ້ທີ່ດີທີ່ສຸດ | ເສົາຫຼັກທາງແພ່ງ/ການກໍ່ສ້າງມາດຕະຖານ, ການແຍກສະຖານທີ່ໜ້ອຍທີ່ສຸດ | ການກໍ່ສ້າງສະຖານທີ່ O&G, ໂຄງການທີ່ມີການເຊື່ອມໂລຫະສະຖານທີ່ທີ່ສໍາຄັນ | piling ສູງທີ່ A252 Grade 3 ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງຫນ້ອຍ |
ທໍ່ເສົາເຂັມແມ່ນເກືອບພຽງແຕ່ການເຊື່ອມໂລຫະ - ທໍ່ seamless piling ແມ່ນຫາຍາກທີ່ສຸດຍົກເວັ້ນມີເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດນ້ອຍ (ຕ່ໍາກວ່າ 168 ມມ) ຫຼືໃນການນໍາໃຊ້ geotechnical ພິເສດ. ສາມປະເພດການເຊື່ອມໂລຫະແຕ່ລະອັນເຫມາະສົມກັບລະດັບເສັ້ນຜ່າສູນກາງ pile ທີ່ແຕກຕ່າງກັນແລະຄວາມຕ້ອງການຂອງໂຄງການ.
| ປະເພດ | OD Range | Wall Thickness | Seam ປະເພດ | ທີ່ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
|---|---|---|---|---|
| ERW (ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າເຊື່ອມ) | 168–610 ມມ (6'–24') | 4.8–19 ມມ | 1 seam ຕາມລວງຍາວຊື່, ບໍ່ມີໂລຫະ filler | ເສົາຄ້ຳຂະໜາດນ້ອຍຫາກາງ, ການໂຫຼດໂຄງສ້າງທີ່ເບົາກວ່າ |
| LSAW (SAW ຕາມລວງຍາວ) | 406–1,626 ມມ (16'–64') | 6–50+ ມມ | 1 seam ຕາມລວງຍາວຊື່, Filler SAW | ເສົາຄ້ຳຂະໜາດກາງຫາໃຫຍ່, ນອກຝັ່ງ, ກຳແພງໜັກ |
| SSAW (SAW Spiral) | 508–2,500+ ມມ (20'–100'+) | 6–25 ມມ | seam ກ້ຽວວຽນຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ, SAW filler | piling ເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ຫຼາຍ, monopiles, ໂຄງສ້າງພອດ |
| Nominal OD (mm) | Nominal OD (inches) | Common Wall Thickness (mm) | ຊ່ວງນ້ຳໜັກ (kg/m) |
|---|---|---|---|
| 152.4 | 6' | 6.4 – 12.7 | 22.6 – 43.8 |
| 203.2 | 8' | 6.4 – 15.9 | 30.3 – 74.5 |
| 254.0 | 10' | 6.4 – 19.1 | 38.3 – 111.8 |
| 323.9 | 12¾' | 9.5 – 25.4 | 74.4 – 190.0 |
| 406.4 | 16' | 9.5 – 31.8 | 93.3 – 293.8 |
| 457.2 | 18' | 9.5 – 38.1 | 105.2 – 413.5 |
| 508.0 | 20' | 9.5 – 50.8 | 117.1 – 588.6 |
| 609.6 | 24' | 9.5 – 50.8 | 140.7 – 713.2 |
ເສັ້ນຜ່າສູນກາງທີ່ສູງກວ່າ 610 ມມ ແມ່ນມີຢູ່ໃນໂຄງການສະເພາະ LSAW ຫຼື SSAW piling — ເສັ້ນຜ່າສູນກາງໂຄງການທົ່ວໄປປະກອບມີ 762 ມມ (30'), 914 ມມ (36'), 1,016 ມມ (40'), 1,219 ມມ (48'), 1,524 ມມ (60' 5 ມມ), ແລະເກີນ 20 ມມ.
| ພາຣາມິເຕີ | ASTM A252 | ບັນທຶກ ຄວາມທົນທານ |
|---|---|---|
| ເສັ້ນຜ່າສູນກາງນອກ | ±1% ຂອງ OD ທີ່ລະບຸ | ວັດແທກຢູ່ປາຍທໍ່ |
| ຄວາມໜາຂອງຝາ | −12.5% ຂອງນາມ | ຄືກັນກັບ API 5L seamless; under-tolerance ແມ່ນດ້ານທີ່ສໍາຄັນ |
| ນ້ໍາຫນັກຕໍ່ຄວາມຍາວຂອງຫນ່ວຍ | +15% / −5% ຂອງທິດສະດີ | ຄວາມທົນທານກວ້າງ - ຊັ່ງນໍ້າຫນັກວັດສະດຸທີ່ເຂົ້າມາແລະກວດເບິ່ງ MTC |
| ຄວາມຍາວ | SRL, DRL, ຫຼືເອກະພາບ | ຄວາມຍາວເປັນເອກະພາບສໍາລັບ offshore / piling ຂັບເຄື່ອນ; SRL/DRL ສໍາລັບໂຄງການຕັດຫາຄວາມເລິກ |
| ຄວາມຊື່ສັດ | 0.2% ຂອງຄວາມຍາວທັງຫມົດ | ກວດສອບໂດຍການວັດແທກສາຍສະຕຣິງຕາມຄວາມຍາວເຕັມ |
| ຄຸນລັກສະນະ | Open-Ended | Closed-Ended (ປາຍແຜ່ນແປ) | Closed-Ended (Conical Tip) |
|---|---|---|---|
| ເຂົ້າດິນ | ດິນສຽບພາຍໃນ pile ໃນລະຫວ່າງການຂັບລົດ | ດິນຖືກຍົກຍ້າຍອອກທາງຂ້າງ | ດິນທີ່ຖືກຍົກຍ້າຍມີຄວາມຕ້ານທານຫນ້ອຍກວ່າແຜ່ນແປ |
| ການຕໍ່ຕ້ານການຂັບລົດ | ຕ່ໍາໃນເບື້ອງຕົ້ນ; ເພີ່ມຂຶ້ນເມື່ອສຽບພັດທະນາ | ສູງ - ການ ຍ້າຍ ດິນ ຢ່າງ ເຕັມ ທີ່ | ປານກາງ - ໂກນຫຼຸດຄວາມຕ້ານທານປາຍ |
| ຄວາມສາມາດຂອງລູກປືນສິ້ນສຸດ | ສູງ - ສຽບ ດິນ ປະ ກອບ ສ່ວນ ກັບ ການ ເກິດ ທ້າຍ | ສູງ — ເຕັມພື້ນທີ່ທີ່ຮັບຜິດຊອບ | ສູງ — ເຕັມພື້ນທີ່ທີ່ຮັບຜິດຊອບ |
| ໃຊ້ໃນດິນທີ່ດົກໜາ/ແຂງ | ຕ້ອງການ — ປາຍເປີດອະນຸຍາດໃຫ້ເຈາະ | ຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການປະຕິເສດຂອງ pile ກ່ອນຄວາມເລິກເປົ້າຫມາຍ | ດີກ່ວາແຜ່ນແປແຕ່ຍັງຈໍາກັດ |
| ການຕື່ມສີມັງພາຍໃນ | ເປັນໄປໄດ້ - ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການຈັດວາງສີມັງ tremie | ທີ່ຕ້ອງການ - ແຜ່ນປະກອບດ້ວຍຊີມັງໃນລະຫວ່າງການຖອກ | ທີ່ຕ້ອງການ - ປາຍມີສີມັງ |
| ການນໍາໃຊ້ Offshore / ທາງທະເລ | ມາດຕະຖານສໍາລັບ piles offshore ຂັບເຄື່ອນ | ຫນ້ອຍລົງໃນຕ່າງປະເທດ | ໃຊ້ສໍາລັບ piles ຂັບເຄື່ອນໃນດິນຊາຍຫນາແຫນ້ນ |
| ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ | ຕໍ່າສຸດ - ບໍ່ມີການສ້າງປາຍ | ປານກາງ - ການເຊື່ອມແຜ່ນຮາບພຽງ | ສູງສຸດ - ເຄື່ອງຈັກປາຍຮູບຈວຍແລະການເຊື່ອມ |
| Application | Typical OD Range | Typical Wall | Grade | Pipe Type | Requirement Key |
|---|---|---|---|---|---|
| ພື້ນຖານການກໍ່ສ້າງສູງ | 400–800 ມມ | 12–25 ມມ | A252 Gr. 3 | LSAW ຫຼື SSAW | ຄວາມສາມາດໃນການໂຫຼດແກນສູງ; ມັກຈະເຕັມໄປດ້ວຍຄອນກີດ |
| ຂົວ ແລະ ຂຸມຝັງສົບ | 400–1,200 ມມ | 12–40 ມມ | A252 Gr. 3 ຫຼື X52 | LSAW | ການອອກແບບການໂຫຼດຂອງແຜ່ນດິນໄຫວ / ຂ້າງ; site-welded splices |
| ທ່າເຮືອທະເລ / jetty | 500–1,000 ມມ | 12–30 ມມ | A252 Gr. 3 | LSAW ຫຼື SSAW | ການປ້ອງກັນການກັດກ່ອນ (ເຂດ splash); ຜົນກະທົບຈາກເຮືອ |
| ເສື້ອກັນໜາວເວທີນອກຝັ່ງ | 600–2,000 ມມ | 25–80 ມມ | API 5L X52–X65 | LSAW | ການອອກແບບເມື່ອຍ; ການກວດສອບການເຊື່ອມ NDE ເຕັມ; ການເຊື່ອມຕໍ່ grouted |
| ລົມນອກຝັ່ງ | 4,000–10,000 ມມ | 60–100+ ມມ | EN S355 / S420 | LSAW ຫຼືແຜ່ນມ້ວນ | ຊີວິດ fatigue ວົງຈອນ; NDE ທີ່ເຄັ່ງຄັດ; ຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງມິຕິລະດັບ |
| Port terminal ຕູ້ຄອນເທນເນີ | 600–1,200 ມມ | 14–30 ມມ | A252 Gr. 3 | LSAW ຫຼື SSAW | ການກັດກ່ອນນ້ໍາ; crane rail loads; ປະລິມານຫຼາຍ |
| ຍຶດຝາ / ແຜ່ນ | 300–800 ມມ | 9.5–16 ມມ | A252 Gr. 2 ຫຼື Gr. 3 | ERW ຫຼື LSAW | ຄວາມກົດດັນດ້ານຂ້າງຂອງແຜ່ນດິນໂລກ; ການເຊື່ອມຕໍ່ interlock ຫຼື tie-back |
| ການຕິດຕັ້ງດິນຟາມແສງຕາເວັນ | 60–200 ມມ | 3–8 ມມ | A252 Gr. 2/ API 5L ເກຣດ B | ERW | ການໂຫຼດ axial ແສງສະຫວ່າງ; ຂັບເຄື່ອນໂດຍຄ້ອນໄຮໂດຼລິກ; galvanized ຫຼື painted |
ເສົາທໍ່ເຫຼັກກ້າຖືກກະທົບກັບສະພາບແວດລ້ອມທີ່ກັດກ່ອນຕະຫຼອດຊີວິດການບໍລິການ - ຝັງຢູ່ໃນດິນຮຸກຮານ, ຈົມຢູ່ໃນນ້ໍາທະເລ, ຫຼືຖືກເປີດເຜີຍຢູ່ໃນເຂດບັນຍາກາດ. ການຄັດເລືອກການປ້ອງກັນການກັດກ່ອນແມ່ນຂຶ້ນກັບເຂດການສໍາຜັດ, ມີເຂດທີ່ແຕກຕ່າງກັນຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີຍຸດທະສາດທີ່ແຕກຕ່າງກັນຕາມ pile ດຽວກັນ.
| ເຂດ | ພາບແວດລ້ອມ | ອັດຕາການກັດເຊາະສະ | ທີ່ແນະນໍາການປົກປ້ອງ |
|---|---|---|---|
| ເຂດບັນຍາກາດ | ເໜືອນ້ຳສູງ / ເໜືອໜ້າດິນ | ຕໍ່າ-ປານກາງ | ລະບົບສີ, ການເຄືອບ epoxy, ຫຼື TSA (ອາລູມິນຽມສີດຄວາມຮ້ອນ) |
| Splash / tidal ເຂດ | ລະຫວ່າງນ້ໍາສູງແລະຕ່ໍາ - ຊຸ່ມແລະແຫ້ງຮອບວຽນ | ສູງສຸດ — 0.3–0.5 mm/yr ໃນນ້ໍາທະເລ | ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງເພີ່ມຂຶ້ນ (ການກັດກ່ອນການກັດກ່ອນ) + TSA ຫຼືຫໍ່ polyurethane |
| ເຂດໃຕ້ນ້ຳ | ຂ້າງລຸ່ມນີ້ຖາວອນຫມາຍຄວາມວ່ານ້ໍາຕ່ໍາ | ປານກາງ - ການປົກປ້ອງ cathodic ມີປະສິດທິພາບ | ການເສຍສະລະ anode cathodic protection (SACP) ± FBE ຫຼືການເຄືອບ epoxy |
| ຝັງ (ເທິງຝັ່ງ) | ໃນດິນ, ຕ່ໍາກວ່າຊັ້ນຮຽນທີ | ຕໍ່າ-ປານກາງ (ຂຶ້ນກັບດິນ) | FBE, coal tar epoxy, ຫຼື 3LPE ສໍາລັບດິນຮຸກຮານ; SACP ສໍາລັບ piles ທີ່ສໍາຄັນ |
| ຝັງ (ທະເລ / ຂີ້ຕົມ) | ລຸ່ມພື້ນທະເລ | ຕໍ່າຫຼາຍ - ເງື່ອນໄຂ anaerobic | ເຫຼັກເປົ່າຫຼືເຄືອບແສງສະຫວ່າງ; ຂະຫຍາຍລະບົບປ້ອງກັນ cathodic ກັບ mudline |
| ການເຄືອບ | ຂອງຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ | ຄວາມຫນາ | ບັນທຶກ |
|---|---|---|---|
| Fusion Bonded Epoxy (FBE) | ຝັງຢູ່ເທິງຝັ່ງ, ຈົມນ້ຳ | 350–500 ມມ | adhesion ທີ່ດີເລີດ; brittle — ບໍ່ເຫມາະສົມສໍາລັບການ piling ໂດຍບໍ່ມີການ overcoat ທົນທານຕໍ່ຜົນກະທົບ |
| ໂພລີເອທີລີນ 3 ຊັ້ນ (3LPE) | ຝັງທະເລ, ດິນຮຸກຮານ | ທັງໝົດ 2.5–5 ມມ | ການຕໍ່ຕ້ານຜົນກະທົບກົນຈັກທີ່ດີທີ່ສຸດ; ທີ່ດີສໍາລັບການຂັບເຄື່ອນ piles ຜ່ານດິນ rocky |
| ຖ່ານຫີນ Tar Epoxy | ທະເລຈົມຢູ່ໃຕ້ນ້ໍາ, ເຂດ splash | 250-400 μmຕໍ່ເປືອກຫຸ້ມນອກ | ຄຸ້ມຄ່າ; ໃຊ້ຢ່າງກວ້າງຂວາງສໍາລັບການຂຸດຂຸມທະເລຢູ່ໃນຕະຫຼາດທີ່ກໍາລັງພັດທະນາ |
| ອາລູມີນຽມສີດຄວາມຮ້ອນ (TSA) | ບໍລິເວນນອກຝັ່ງທະເລ, ບັນຍາກາດ | 150–200 ມມ | ການປົກປ້ອງເສຍສະລະ; ທີ່ດີເລີດສໍາລັບເຂດ splash; ໃຊ້ໂດຍຂະບວນການສີດຄວາມຮ້ອນ |
| ການ Galvanizing ຮ້ອນ | ຫນ້າທີ່ແສງສະຫວ່າງ, ເສົາໄຟຟ້າແສງຕາເວັນ, OD ຂະຫນາດນ້ອຍ | 85–100 ມມ | ເຫມາະສໍາລັບ OD ຂະຫນາດນ້ອຍ ເສົາໄຟຟ້າ / ໂຄງສ້າງ; ບໍ່ໃຊ້ໄດ້ກັບທໍ່ຂະໜາດໃຫຍ່ |
ຊັ້ນຮຽນທີ 2 ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດຕ່ໍາສຸດຂອງ 241 MPa (35 ksi) ແລະຄວາມເຂັ້ມແຂງ tensile ຕໍາ່ສຸດທີ່ 414 MPa (60 ksi). ຊັ້ນຮຽນທີ 3 ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດຕ່ໍາສຸດຂອງ 310 MPa (45 ksi) ແລະຄວາມເຂັ້ມແຂງ tensile ຕໍາ່ສຸດທີ່ 455 MPa (66 ksi). ຊັ້ນຮຽນທີ 3 ແມ່ນໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວທີ່ກຳນົດໄວ້ສຳລັບພື້ນຖານການຮັບນ້ຳໜັກ, ຂົວ, ການວາງສາຍໃນທະເລ ແລະການນຳໃຊ້ນອກຝັ່ງ. ຊັ້ນຮຽນທີ 2 ແມ່ນໃຊ້ສໍາລັບການນໍາໃຊ້ໂຄງສ້າງທີ່ອ່ອນກວ່າ, ການເຮັດວຽກຊົ່ວຄາວ, ຫຼືບ່ອນທີ່ການອອກແບບໂຄງສ້າງບໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງກວ່າ. ທັງສອງຊັ້ນຮຽນມີຄວາມຕ້ອງການເຄມີໜ້ອຍທີ່ສຸດເທົ່າກັນ — phosphorus ≤ 0.050% ເທົ່ານັ້ນ.
ແມ່ນແລ້ວ — ທໍ່ API 5L ໄດ້ຖືກລະບຸໄວ້ເປັນປະຈຳສຳລັບການວາງທໍ່ໃນໂຄງການສະຖານທີ່ນ້ຳມັນ ແລະ ອາຍແກັສ ແລະ ໂຄງການພື້ນຖານໂຄງລ່າງຂະໜາດໃຫຍ່ ເຊິ່ງການເຊື່ອມໂລຫະແມ່ນສຳຄັນ. API 5L X42 (ຜົນຜະລິດ 290 MPa) ແມ່ນທຽບເທົ່າກັບ ASTM A252 ເກຣດ 3 ທີ່ໃກ້ຄຽງທີ່ສຸດ (ຜົນຜະລິດ 310 MPa) ແລະເປັນທີ່ມັກຫຼາຍຂຶ້ນສຳລັບໂຄງການທີ່ມີການເຊື່ອມເສົາຢາງຢ່າງໃຫຍ່ຫຼວງ, ເພາະວ່າການຄວບຄຸມການທຽບເທົ່າຄາບອນທີ່ເຄັ່ງຄັດຂອງ API 5L ຫມາຍເຖິງຄວາມຕ້ອງການ preheat ທີ່ສາມາດຄາດເດົາໄດ້ຫຼາຍຂຶ້ນ ແລະການສ້ອມແປງ weld ຫນ້ອຍລົງ. API 5L ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຫຼາຍກ່ວາ A252 ເລັກນ້ອຍສໍາລັບ OD ແລະກໍາແພງຫີນທຽບເທົ່າ, ແຕ່ປະຫຍັດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການຄວບຄຸມຄຸນນະພາບການເຊື່ອມໂລຫະ. ເບິ່ງ: ZC Welded Line Pipe (ERW/LSAW/SSAW) →
ASTM A252 ໃນນາມກວມເອົາ 152 ມມ ຫາ 610 ມມ (6' ຫາ 24') OD. ໃນທາງປະຕິບັດ, ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂອງເສົາເຂັມສໍາລັບໂຄງການຂະຫນາດໃຫຍ່ຂະຫຍາຍອອກໄປໄກກວ່ານີ້ - ຂະຫນາດໂຄງການທົ່ວໄປປະກອບມີ 762 ມມ (30'), 914 ມມ (36'), 1,016 ມມ (40'), 1,219 ມມ (48'), 1,524 ມມ (60') ແລະຂະຫນາດໃຫຍ່. mm ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຈາກແຜ່ນຫນັກ, ເຊິ່ງຢູ່ນອກຂອບເຂດຂອງທໍ່ piling ມາດຕະຖານແລະຜະລິດເປັນພາກສ່ວນໂຄງສ້າງທີ່ກໍາຫນົດເອງສໍາລັບການ piling ພົນລະເຮືອນແລະທະເລມາດຕະຖານ, ZC ສາມາດສະຫນອງເສັ້ນຜ່າສູນກາງປະມານ 2,500 mm ໃນ LSAW ແລະ SSAW.
ເສົາຄ້ຳທີ່ເປີດຢູ່ແມ່ນຂັບເຄື່ອນດ້ວຍທາງລຸ່ມເປີດ - ດິນເຂົ້າໄປ ແລະ ປະກອບເປັນປ່ຽງດິນທີ່ປະກອບສ່ວນເຂົ້າໃນຄວາມສາມາດຮັບມື. ພວກມັນເປັນມາດຕະຖານສໍາລັບ piles ຂັບເຄື່ອນ offshore ແລະມັກຢູ່ໃນດິນຫນາແຫນ້ນບ່ອນທີ່ປາຍປິດຈະເຮັດໃຫ້ການປະຕິເສດໄວ. ເສົາເຂັມປິດມີແຜ່ນຮາບພຽງຫຼືໂກນເຊື່ອມກັບດ້ານລຸ່ມ, ການເຄື່ອນຍ້າຍດິນໃນລະຫວ່າງການຂັບຂີ່ແລະສະຫນອງພື້ນຖານທີ່ກໍານົດໄວ້ສໍາລັບການຕື່ມສີມັງ. ສົ້ນປິດແມ່ນໃຊ້ໃນບ່ອນທີ່ຕ້ອງການສາຍສົ້ນໃນສະຕຣຽມສະເພາະ ແລະໃນດິນທີ່ວ່າງກວ່າທີ່ການສຽບປລັກຈະບໍ່ມີຄວາມໜ້າເຊື່ອຖື. ປະເພດປາຍແມ່ນການຕັດສິນໃຈອອກແບບ geotechnical — ສະເຫມີປຶກສາຫາລືຂໍ້ມູນການສືບສວນສະຖານທີ່ກ່ອນທີ່ຈະລະບຸ.
ສະບັບເລກທີ ASTM A252 ບໍ່ຕ້ອງການການທົດສອບ hydrostatic — ທໍ່ piling ປະຕິບັດການໂຫຼດຕາມແກນແລະດ້ານຂ້າງຂອງໂຄງສ້າງ, ບໍ່ແມ່ນຄວາມກົດດັນພາຍໃນ. ການທົດສອບທີ່ຈໍາເປັນພາຍໃຕ້ A252 ແມ່ນຈໍາກັດພຽງແຕ່ການທົດສອບ tensile (ຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດ, ຄວາມທົນທານ tensile, elongation) ແລະການວິເຄາະທາງເຄມີຂອງເນື້ອໃນ phosphorus. ນີ້ຈໍາແນກທໍ່ທໍ່ A252 ຈາກມາດຕະຖານທໍ່ເສັ້ນເຊັ່ນ API 5L, ເຊິ່ງກໍານົດການທົດສອບ hydrostatic ສໍາລັບທຸກໆທໍ່ຮ່ວມກັນ. ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະຂອງໂຄງການສໍາລັບໂຄງສ້າງນອກຝັ່ງທະເລຫຼືທ່າເຮືອທີ່ສໍາຄັນມັກຈະເພີ່ມຄວາມຕ້ອງການ NDE ເພີ່ມເຕີມ - weld seam UT ຫຼື RT, body UT, Charpy impact testing - ນອກເຫນືອຈາກສິ່ງທີ່ A252 ກໍານົດເປັນພື້ນຖານ.
ມັນຂຶ້ນກັບເຂດບໍລິການ. ເສົາຫີນທີ່ຝັງຢູ່ຝັ່ງ ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວຈະໃຊ້ການເຄືອບ FBE ຫຼື 3LPE. ເສົາຫີນໃນທະເລໃນເຂດທີ່ຈົມຢູ່ໃຕ້ນ້ໍາຢ່າງຖາວອນໃຊ້ການປົກປ້ອງ cathodic sacrificial anode (SACP), ມັກຈະປະສົມປະສານກັບການເຄືອບ. ເຂດທີ່ສໍາຄັນທີ່ສຸດແມ່ນເຂດ splash / tidal - ປຽກຢ່າງຖາວອນແລະຕາກໃຫ້ແຫ້ງໂດຍບໍ່ມີການປ້ອງກັນ cathodic ທີ່ມີປະສິດທິພາບ - ບ່ອນທີ່ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງເພີ່ມເຕີມ (ການກັດກ່ອນ) ສົມທົບກັບອາລູມິນຽມສີດຄວາມຮ້ອນ (TSA) ຫຼືການເຄືອບ polyurethane ຫນາແມ່ນວິທີການມາດຕະຖານສໍາລັບຊີວິດການບໍລິການທີ່ຍາວນານ. ການອະນຸຍາດ corrosion ສະເພາະຄວນຈະຖືກກໍານົດໂດຍວິສະວະກອນ corrosion ໂດຍອີງໃສ່ເຄມີສາດນ້ໍາສະຖານທີ່ແລະຊີວິດການບໍລິການການອອກແບບ.
ZC Steel Pipe ສະຫນອງທໍ່ທໍ່ເຫລໍກໂຄງສ້າງໃຫ້ກັບ ASTM A252 Grade 1, 2, ແລະ 3 ແລະ API 5L ສະເພາະ, ຜະລິດເປັນທໍ່ເຊື່ອມ LSAW, SSAW, ແລະ ERW. ພວກເຮົາສະຫນອງຂະຫນາດ OD ຈາກ 168 ມມຫາ 2,500 ມມດ້ວຍທາງເລືອກຄວາມຫນາຂອງຝາເພື່ອໃຫ້ເຫມາະສົມກັບການອອກແບບ pile ຂອງທ່ານ. ການເຄືອບປ້ອງກັນການກັດກ່ອນລວມທັງ FBE, 3LPE, coal tar epoxy, ແລະ galvanizing ແມ່ນມີຢູ່. ເອກະສານ MTC ເຕັມ, ການສະຫນັບສະຫນູນການກວດກາຂອງພາກສ່ວນທີສາມ, ແລະການປຶກສາຫາລືດ້ານວິຊາການກ່ຽວກັບການຄັດເລືອກລະດັບແລະຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງສໍາລັບການໂຫຼດໂຄງການຂອງທ່ານ. ສຳເລັດການສະໜອງທໍ່ທໍ່ກັບໂຄງລ່າງພື້ນຖານ ແລະໂຄງການກໍ່ສ້າງໃນອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ ແລະອາເມລິກາໃຕ້.
ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ: ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com | WhatsApp: +86-139-1579-1813
→ ຂໍໃບສະເໜີລາຄາຜະລິດຕະພັນ ແລະບົດຄວາມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ: ທໍ່ເສັ້ນເຊື່ອມ (ERW/LSAW/SSAW) · ທໍ່ເສັ້ນບໍ່ມີຮອຍຕໍ່ · ERW vs SAW Steel Pipe · ພາບລວມຂອງທໍ່ເສັ້ນ