Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5CT P110 Tub pentru carcasă — Specificații, clase și Ghid de aplicare
Sunteți aici: Acasă » Bloguri » Noutăți despre produse » API 5CT P110 Tub pentru carcasă — Specificații, clase și Ghid de aplicare

API 5CT P110 Tub pentru carcasă — Specificații, clase și Ghid de aplicare

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-12 Origine: Site

Întreba

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniei
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
bu
partajați acest buton de partajare

API 5CT P110 este calul de lucru de înaltă rezistență pentru puțuri de petrol și gaze adânci, de înaltă presiune. La un randament minim de 110.000 psi (758 MPa), acesta oferă rezistența la prăbușire și la spargere pe care nu o pot face gradele mai puțin adânci - făcându-l alegerea standard pentru tubulatura intermediară și de producție în puțuri în care L80 sau T95 nu reușesc reținerea presiunii. Schimbul său definitoriu este acea putere: randamentul ridicat al lui P110 îl descalifică de la serviciul acru conform NACE MR0175, ceea ce înseamnă că alegerea calității chiar de la început este esențială pentru integritatea puțului.

ZC Steel Pipe produce și exportă carcasa și tubulatura API 5CT P110 către PSL1 și PSL2, în variante standard și cu colaps ridicat, cu documentație completă MTC și suport de inspecție terță parte. Acest ghid acoperă specificațiile mecanice și chimice ale lui P110, cum se compară cu T95 și L80 pentru selecția calității, variante cu colaps ridicat, aplicații HPHT și ce să căutați într-un MTR.

CUPRINS

  1. Ce este API 5CT P110?

  2. Proprietăți mecanice și chimice

  3. P110 vs T95 vs L80 - Comparație de note

  4. P110 și Sour Service

  5. P110 Variante de colaps ridicat (HC).

  6. PSL1 vs PSL2 pentru P110

  7. Aplicații HPHT

  8. Conexiuni pentru carcasa P110

  9. Ce să verificați pe un P110 MTR

  10. FAQ

1. Ce este API 5CT P110?

API 5CT P110 este o calitate a carcasei și a tuburilor definite în specificația API 5CT / ISO 11960. Prefixul „P” nu are o semnificație metalurgică directă – este pur și simplu desemnarea API pentru acest nivel de randament. „110” se referă la limita de curgere minimă de 110.000 psi.

API 5CT P110 — IDENTITATE CORE Limită de curgere minimă: 758 MPa (110.000 psi) · Limita de curgere maximă: 965 MPa (140.000 psi) · Rezistență minimă la tracțiune: 862 MPa (125.000 psi) Serviciu acru: Nu este potrivit conform standardului NACE MR0175 · Standard: API 5CT / ISO 11960

Trei caracteristici definesc poziția lui P110 în scara gradului OCTG:

  • Randament minim ridicat (758 MPa):  Oferă rezistență superioară la prăbușire și capacitate de spargere pentru puțuri adânci, de înaltă presiune - motivul principal pentru care inginerii îl specifică peste L80 sau T95

  • Fără plafon de duritate:  Spre deosebire de L80 (23 HRC max) și T95 (25,4 HRC max), P110 nu are o limită de duritate specificată de API - ceea ce permite rezistența ridicată, dar elimină compatibilitatea NACE MR0175

  • Q&T obligatoriu:  Tratamentul termic de călire și revenire este necesar pentru a obține și controla banda de randament 758–965 MPa; nu este permis niciun tratament termic alternativ

Vezi și: Care sunt clasele conductei OCTG? → | Înțelegerea claselor de oțel pentru carcasă și țevi →

2. Proprietăți mecanice și chimice

2.1 Proprietăți mecanice (API 5CT)

proprietății Valoarea
Limita de curgere minimă 758 MPa (110.000 psi)
Rezistenta maxima de curgere 965 MPa (140.000 psi)
Rezistenta minima la tractiune 862 MPa (125.000 psi)
Limită de duritate Nu este specificat în API 5CT
Tratament termic stingere și temperare (obligatoriu)
Alungire minimă (ecartament 2') ≥ 0,5% per formula API 5CT
Impact Charpy (PSL2) Conform API 5CT Tabelul C.36 / SR2, dacă este specificat

2.2 Compoziția chimică (API 5CT - tipic P110)

Element Max % Note
Carbon (C) 0.35 C inferior preferat de unele specificații IOC pentru sudabilitate
Mangan (Mn) 1.90 Mn mai mare în unele chimie de moara pentru călibilitate
Siliciu (Si) 0.45 Dezoxidant
Fosfor (P) 0.030 Limite mai stricte (0,020) adesea în specificațiile companiei
sulf (S) 0.030 Limite mai stricte (0,010) adesea în specificațiile companiei
Echivalent carbon (CE) Variază în funcție de specificație Adesea ≤ 0,43 în specificațiile proiectului

Notă: API 5CT nu specifică o chimie completă pentru P110 - numai maximele C, Mn, Si, P și S. Multe specificații internaționale de proiect adaugă cerințe pentru limitele Cr, Mo, Ni, V și CE dincolo de minimele API.

2.3 Dimensiuni standard

OD (inci) OD (mm) Interval de greutate comun (lb/ft) Aplicație tipică
4½' 114.3 9.50 – 15.10 Tuburi, carcasă de producție mică
5' 127.0 11.50 – 18.00 Carcasă de producție, puțuri adânci
5½' 139.7 14.00 – 23.00 Carcasă de producție - cea mai comună dimensiune P110
7' 177.8 17.00 – 38.00 Carcasă intermediară și de producție
7⅝' 193.7 24.00 – 45.30 Carcasă intermediară, puțuri adânci
9⅝' 244.5 32.30 – 58.40 Carcasă intermediară
10¾' 273.1 32,75 – 65,70 Carcasa de suprafață și intermediară
13⅜' 339.7 48.00 – 72.00 Carcasa de suprafață, puțuri cu gaură mare



3. P110 vs T95 vs L80 — Comparație de note

Cele trei clase OCTG cele mai frecvent comparate în intervalul 80-110 ksi sunt L80, T95 și P110. Selecția dintre ele este condusă de două variabile independente: forța de curgere necesară (determinată de sarcinile de colaps/explozie) și mediul H₂S (determinat de chimia rezervorului).

Proprietatea L80-1 T95 P110
Rezistenta minimă de curgere 552 MPa (80 ksi) 655 MPa (95 ksi) 758 MPa (110 ksi)
Rezistenta maxima de curgere 655 MPa (95 ksi) 758 MPa (110 ksi) 965 MPa (140 ksi)
Duritate maximă 23 HRC 25,4 HRC Nu este specificat
Tratament termic Q&T obligatoriu Q&T obligatoriu Q&T obligatoriu
Serviciu acru (H₂S) Da — ușor acru Da — moderat acru Nu este potrivit
Conform NACE MR0175 Da Da (cu calificare) Nu
Rezistența la colaps Linia de bază Mai bun decât L80 Cel mai bun dintre cei trei
Cost relativ Cel mai scăzut la mijloc Mai mare — primă de randament
Adâncimea tipică a puțului < 3.500 m 2.500–5.000 m 3.000 m+ / HPHT

Alegeți L80 când...

Bine conține:   H₂S (serviciu acru)
Adâncime:   mică până la medie
Încărcare de colaps:   în limita capacității de 80 ksi
Prioritate:   conformitate NACE + cost

Alegeți T95 când...

Bunul conține:   H₂S moderat + presiune mai mare
Adâncime:   medie spre adâncă
Încărcare de colaps:   depășește capacitatea L80
Prioritate:   Serviciu acru + mai multă putere

Alegeți P110 când...

Bunul conține:   Fără H₂S semnificativ (dulce)
Adâncime:   adâncă până la ultra-profundă
Încărcare de colaps:   necesită o capacitate de 110 ksi
Prioritate:   putere maximă

Comparație completă: P110 vs L80: Capcane de randament pentru proiectarea carcasei și praguri de eroare →

4. P110 și Sour Service

P110 nu este permis în puțurile de serviciu acru conform NACE MR0175 / ISO 15156. Aceasta este una dintre cele mai importante reguli de selecție a gradului în OCTG - și una dintre cele mai comune surse de defecțiuni de integritate a sondei atunci când este trecută cu vederea sau rezolvată.

Punctul critic de inginerie – P110 este interzis în serviciul H₂S NACE MR0175 / ISO 15156-2 limitează tuburile din oțel carbon și slab aliat aflate în funcțiune la o duritate maximă de 22 HRC (250 HV10). P110, cu un randament minim de 758 MPa și fără plafon de duritate, va produce în mod obișnuit valori de duritate mult peste acest prag. Oțelurile de înaltă rezistență peste limitele NACE sunt susceptibile la fisurarea la stres cu sulfuri (SSC) – un mecanism de rupere fragilă care poate provoca defecțiuni rapide și catastrofale în medii H₂S fără avertizare ductilă. Nu înlocuiți P110 cu T95 sau C110 în puțurile acide, indiferent de costuri sau presiunile de disponibilitate.

Calea corectă de escaladare a gradului pentru sondele cu presiune ridicată și H₂S este:

  • Ușor acru, presiune moderată:  L80-1 PSL2 + SR16 (HIC)

  • Acru moderat, presiune mare:  T95 PSL2 cu calificare NACE

  • Acru sever, presiune înaltă:  C110 sau Q125 - ambele concepute special pentru anvelopa de serviciu acru de înaltă presiune pe care nici P110, nici T95 nu îl pot acoperi

Înrudit: L80 vs N80 vs T95: ce grad pentru puțuri de serviciu acru? → | API 5CT vs NACE MR0175: Capcana durității explicată →

5. Variante P110 High Collapse (HC).

Rezistența standard la prăbușire P110 este calculată folosind formula API 5C3, care presupune toleranțe dimensionale în cel mai rău caz pentru grosimea peretelui și ovalitatea. În practică, o țeavă P110 bine făcută va avea o rezistență reală la prăbușire semnificativ mai mare decât prevede formula API - dar toleranțele standard API îi împiedică pe ingineri să folosească această capacitate suplimentară în designul carcasei lor.

P110 High Collapse (P110 HC) abordează acest lucru în mod direct: este produs la toleranțe dimensionale mai strânse, în special excentricitatea grosimii peretelui (de obicei ≤ 10% față de standardul de 12,5%) și ovalitate (de obicei ≤ 0,5% față de 1,0% pentru conducta standard). Aceste dim-uri mai strânse permit creșterea gradului de colaps al designului cu 15-30% față de standardul P110 de aceeași dimensiune și greutate - fără a crește grosimea peretelui sau a schimba gradul.

Perspectivă tehnică — Când HC merită premium P110 HC premium (de obicei 8–15% față de P110 standard) se amortizează rapid în designul carcasei pentru apă adâncă și HPHT. Alternativa - trecerea la un standard de perete mai greu P110 pentru a atinge același nivel de prăbușire - costă mai mult în greutatea materialului, crește sarcinile de rulare și adaugă volumul sondei care trebuie cimentat. Pentru secțiuni critice de prăbușire sub ~3.000 m TVD, gradele HC sunt adesea soluția mai economică la nivel de sistem. Vedea:  P110 HC: De ce 0,5% controlul ovalității contează mai mult decât puterea de curgere →
Notă de achiziție — HC nu este standardizată în fabrici

Nu există o specificație API unică pentru „Păbușire ridicată” – fiecare fabrică și specificația fiecărei companii definesc toleranțele HC ușor diferit. Când cumpărați P110 HC, solicitați întotdeauna tabelul de toleranță HC specific al morii, verificați-l față de modelul de colaps al software-ului dumneavoastră de proiectare a carcasei și confirmați că inspectorul terță parte verifică ovalitatea și excentricitatea WT conform specificațiilor HC, nu toleranței standard API. O comandă P110 HC primită în raport cu toleranțele dimensionale standard API nu oferă nicio îmbunătățire a colapsului.

Pentru a verifica gradul de prăbușire al lui P110 la adâncimea de setare, rulați-l prin intermediul nostru calculator de presiune de colaps.

6. PSL1 vs PSL2 pentru P110

Cerință P110 PSL1 P110 PSL2
NDE al corpului conductei Nu este obligatoriu Obligatoriu — UT sau EMI de lungime completă
NDE ale capetelor țevilor Nu este obligatoriu Obligatoriu — UT zonelor de capăt
Toleranțe dimensionale API standard Mai strâns - OD, WT, dreptate
Trasabilitate Numărul de căldură Căldură completă + număr conductă
Impactul Charpy Nu este obligatoriu Obligatoriu conform tabelului C.36
Utilizare tipică Fântâni dulci de adâncime moderată Proiecte profunde, HPHT, IOC

Pentru aplicațiile profunde și HPHT - care reprezintă majoritatea utilizării P110 - PSL2 este minimul practic. Majoritatea specificațiilor de proiect IOC necesită PSL2 pentru toate P110 și multe adaugă cerințe suplimentare pentru testarea Charpy la temperatură joasă (SR2) și studii suplimentare de duritate.

7. Aplicații HPHT

Puțurile de înaltă presiune și temperatură înaltă (HPHT) - definite în general ca presiunea în capul sondei peste 690 bar (10.000 psi) și temperatură în fundul găurii peste 150°C (302°F) - reprezintă mediul de aplicare principal pentru P110. În aceste puțuri, sarcinile de prăbușire și de spargere pot depăși capacitatea tuturor OCTG de calitate inferioară, iar P110 este frecvent gradul minim care poate atinge factorii de siguranță de proiectare necesari.

Considerații cheie atunci când se specifică P110 pentru sondele HPHT:

  • Reducere termică:  limita de curgere P110 scade la temperaturi ridicate - de obicei reducere de 5-8% la 150°C față de mediul ambiant. Proiectele de carcasă HPHT trebuie să aplice un factor de reducere a temperaturii la randamentul nominal, ceea ce poate împinge proiectul înapoi spre ce necesită clase HC sau perete mai greu.

  • Sarcini termice ciclice:  Sondele HPHT cu diferențe mari de temperatură în timpul producției față de închidere generează sarcini termice axiale semnificative în șirul de carcasă — conexiunea trebuie să fie evaluată pentru sarcinile combinate axiale, de încovoiere și de presiune, nu doar de spargere și prăbușire

  • Integritatea cimentului:  Capacitatea mare de prăbușire în P110 este realizată pe deplin numai cu ciment competent în spatele țevii - P110 nesuportat într-un gol lung de ciment poate eșua în colaps dacă golul coincide cu adâncimea maximă a sarcinii de prăbușire.

Înrudit: Limitări API 5C5 CAL IV și moduri de eșec de câmp în conexiunile HPHT OCTG → | 5 factori critici pentru specificarea conexiunilor premium și a carcasei cu colaps ridicat →

8. Conexiuni pentru carcasa P110

Tip de conexiune Adecvarea pentru P110 de aplicare tipice Note
Fir scurt (STC) Nerecomandat Nu este tipic pentru P110 Eficiență la tracțiune prea scăzută pentru corzile P110 adânci
Fir lung (LTC) Limitat Doar carcasă de suprafață Inadecvat pentru aplicații HPHT sau profunde
Fir de contrafort (BTC) Moderat Carcasă intermediară, adâncime moderată Acceptabil pentru aplicații non-HPHT P110
Conexiune Premium Necesar pentru HPHT Puțuri adânci, HPHT, cerințe etanșe la gaz Etanșare metal pe metal; complet evaluat la rezistența corpului P110

Pentru aplicațiile HPHT P110, conexiunile premium nu sunt opționale - sunt o cerință de proiectare. Filetele API standard nu pot menține integritatea etanșă la gaz sub sarcinile combinate termice, axiale și ciclice de presiune în completările HPHT adânci. Conexiunea premium etanșă la gaz ZC-2 de la ZC Steel Pipe este evaluată la randamentul total al corpului P110 și este calificată conform API 5C5 CAL III/IV.

Înrudit: Tipuri de conectare pentru carcasă și tuburi → | Conexiuni premium vs BTC standard: când merită investiția? → | Înțelegerea carcasei filetului de contrafort (BTC) →

9. Ce să verificați pe un P110 MTR

Raportul de testare al fabricii (MTR) este documentul principal pentru verificarea conformității P110. Pentru o comandă standard P110 PSL2, trebuie verificate următoarele înainte de a accepta orice transport:

Element MTR Ce să verificați De ce contează
Rezistenta la curgere 758–965 MPa (110–140 ksi) - atât min și max Excesul de randament (peste 965 MPa) este o neconformitate; țeava este prea fragilă
Rezistență la tracțiune ≥ 862 MPa (125 ksi) Confirmă că procesul Q&T a produs microstructura corectă
Duritate (dacă este testată) Înregistrați valorile reale - fără limită API, dar notați valori neobișnuit de mari Duritatea excesiv de mare (>32 HRC) semnalează o stingere excesivă; risc fragil
Fișă de tratament termic Confirmați Q&T — respingeți înregistrările de normalizare sau N&T P110 necesită Q&T; alte HT nu pot atinge banda de randament în mod fiabil
Compoziția chimică C ≤ 0,35%, S ≤ 0,030%, P ≤ 0,030% minim; verificați limita CE specifică proiectului S și ​​P ridicat cresc susceptibilitatea la deteriorarea hidrogenului și la fractura fragilă
Înregistrări NDE (PSL2) Scanarea corporală UT sau EMI pe lungime completă + UT zona finală confirmată PSL2 NDE este obligatoriu - absența înseamnă că conducta este PSL1, indiferent de etichetă
Impact Charpy (PSL2) Valori, temperatură și dimensiunea specimenului față de specificațiile proiectului dvs Confirmă duritatea la temperatura de funcționare - critică pentru mediile reci
Raport dimensional OD, WT, dreptate conform API 5CT; pentru HC: excentricitate și ovalitate WT Evaluarea colapsului HC este valabilă numai dacă toleranțele dimensionale HC au fost într-adevăr îndeplinite
Notă de achiziție — Randamentul excesiv P110 este o problemă reală Randamentul maxim al lui P110 de 965 MPa (140 ksi) este o limită strictă, nu un ghid. Materialul care depășește randamentul de 140 ksi este neconform din punct de vedere tehnic și trebuie respins – nu pentru că este „prea puternic” într-un sens naiv, ci pentru că la acele niveluri de curgere duritatea la rupere a oțelului și rezistența SSC se degradează semnificativ. Depășirea randamentului P110 este un mod de defecțiune documentat în șirurile de tubaj de puțuri adânci, în special la asamblarea conexiunilor unde concentrațiile de tensiuni sunt cele mai mari. Verificați întotdeauna limita superioară de randament pe MTR, nu doar cea minimă. Vedea:  Conformitate P110: duritate API 5CT, tratament termic și validare MTR →

10. Întrebări frecvente

Ce este conducta de carcasă API 5CT P110?

API 5CT P110 este o carcasă de înaltă rezistență și un tip de tuburi cu o limită de curgere minimă de 758 MPa (110.000 psi) și un randament maxim de 965 MPa (140.000 psi). Produs exclusiv prin tratament termic de călire și călire, este alegerea standard pentru puțurile dulci adânci, de înaltă presiune, unde gradele inferioare nu pot oferi o rezistență suficientă la colaps sau la spargere. P110 nu are o limită de duritate specificată de API și nu este potrivit pentru serviciul acru H₂S.

P110 poate fi utilizat în deservire acru (puțuri H₂S)?

Nr. P110 nu este potrivit pentru service acru conform NACE MR0175 / ISO 15156. Limita sa ridicată de curgere produce valori de duritate care depășesc limita NACE pentru tuburile din oțel carbon, făcându-l susceptibil la fisurarea prin efort cu sulfuri (SSC) în medii H₂S. Pentru puțurile care necesită atât rezistență la presiune ridicată, cât și compatibilitate cu H₂S, ar trebui specificate în schimb T95 (acru moderat) sau C110/Q125 (acru sever, presiune înaltă).

Care este diferența dintre P110 și T95?

T95 are un randament minim mai mic (655 MPa / 95 ksi) cu un randament maxim controlat și o limită de duritate obligatorie de 25,4 HRC, făcându-l compatibil cu NACE MR0175 pentru un serviciu acru moderat. P110 are un randament minim mai mare (758 MPa / 110 ksi) fără limită de duritate - oferind performanțe superioare la colaps și la spargere în puțuri dulci adânci, dar descalificându-l de la serviciul H₂S. Alegerea este determinată de prezența H₂S și de limitarea presiunii necesare.

Ce este carcasa P110 High Collapse (HC)?

P110 HC este produs la toleranțe dimensionale mai strânse – în special excentricitatea grosimii peretelui (≤ 10%) și ovalitatea țevii (≤ 0,5%) – care permit inginerilor să utilizeze un rating de proiectare de colaps mai mare decât permite formula standard API 5C3 pentru aceeași dimensiune și greutate a țevii. P110 HC este specificat pentru puțuri de apă adâncă și HPHT unde sarcina de colaps guvernează proiectarea carcasei. Denumirea HC nu este standardizată între fabrici - verificați întotdeauna toleranțele specifice față de modelul dvs. de proiectare a carcasei.

Ce conexiuni se folosesc cu carcasa P110?

Carcasa P110 este disponibilă cu conexiuni BTC, LTC, STC și premium. Pentru aplicațiile HPHT și cu puțuri adânci — cazul de utilizare principal pentru P110 — sunt necesare conexiuni de etanșare metal-metal premium. Filetele API standard nu pot menține în mod fiabil integritatea etanșă la gaz sub sarcinile combinate de presiune, axiale și ciclice termice în aceste medii. BTC este acceptabil pentru aplicații cu adâncime moderată, non-HPHT P110.

În ce dimensiuni vine carcasa P110?

Carcasa P110 este disponibilă în toate dimensiunile standard API 5CT de la 4½' (114,3 mm) la 20' (508 mm) OD. Dimensiunile cele mai comune pentru producția și corzile intermediare sunt 5½', 7', 9⅝', și 13⅜'. Grosimea peretelui variază de la aproximativ 5,21 mm până la peste 20 mm, în funcție de dimensiune și greutate nominală pe picior.

Sursă API 5CT P110 Tub de carcasă de la ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe produce și exportă carcasa și tubulatura API 5CT P110 către PSL1 și PSL2, în variante standard și cu colaps ridicat. Furnizăm proiecte OCTG din Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud cu documentație completă MTC, inspecție terță parte și asistență tehnică pentru selecția nivelului și a conexiunii.

Disponibil cu conexiuni BTC, LTC și premium, inclusiv conexiunea premium etanșă la gaz ZC-2, evaluată la randamentul complet al caroseriei P110 și calificată conform API 5C5. Grosimi personalizate de perete, pachete de toleranță HC și cerințe suplimentare (SR2 Charpy, studiu de duritate SR13) disponibile pe bază de comandă la fabricare.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Solicitați o cotație


Luați legătura

Legături rapide

Sprijin

Categoria de produs

Contactaţi-ne

Adăugați: nr. 42, grupul 8, satul Huangke, strada Sunzhuang, orașul Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lăsaţi un mesaj
Contactaţi-ne
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Toate drepturile rezervate. Sprijinit de leadong.com