ទូរស័ព្ទ៖ +86-139-1579-1813 អ៊ីមែល៖ ម៉ាន់ឌី។ w@zcsteelpipe.com
បំពង់ដែកកាបូន៖ ថ្នាក់ ស្តង់ដារ ប្រភេទ និងការណែនាំអ្នកផ្គត់ផ្គង់
អ្នកនៅទីនេះ៖ ផ្ទះ » ប្លុក » ព័ត៌មានផលិតផល » បំពង់ដែកកាបូន៖ ថ្នាក់ ស្តង់ដារ ប្រភេទ និងការណែនាំអ្នកផ្គត់ផ្គង់

បំពង់ដែកកាបូន៖ ថ្នាក់ ស្តង់ដារ ប្រភេទ និងការណែនាំអ្នកផ្គត់ផ្គង់

មើល៖ 0     អ្នកនិពន្ធ៖ កម្មវិធីនិពន្ធគេហទំព័រ ពេលវេលាបោះពុម្ព៖ 2026-03-19 ប្រភពដើម៖ គេហទំព័រ

សាកសួរ

ប៊ូតុងចែករំលែកហ្វេសប៊ុក
ប៊ូតុងចែករំលែក twitter
ប៊ូតុងចែករំលែកបន្ទាត់
ប៊ូតុងចែករំលែក wechat
linkedin ប៊ូតុងចែករំលែក
ប៊ូតុងចែករំលែក pinterest
ប៊ូតុងចែករំលែក whatsapp
ចែករំលែកប៊ូតុងចែករំលែកនេះ។

បំពង់ដែកកាបូន — បំពង់ CS ក្នុងការទិញខ្លីៗ — គឺជាឆ្អឹងខ្នងនៃប្រព័ន្ធបំពង់បង្ហូរប្រេង និងឧស្ម័នសកល ឧស្សាហកម្ម និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ បំពង់ដែកកាបូនកាន់តែច្រើនត្រូវបានដំឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំជាងសម្ភារៈបំពង់ផ្សេងទៀតទាំងអស់រួមបញ្ចូលគ្នា។ ប្រភេទនេះលាតសន្ធឹងអ្វីៗគ្រប់យ៉ាងចាប់ពីកាលវិភាគ 40 បំពង់សម្រាប់ប្រើប្រាស់ទូទៅ ដល់បំពង់បញ្ជូនឧស្ម័ន API 5L X70 ជញ្ជាំងធ្ងន់ ដែលបង្រួបបង្រួមដោយលក្ខណៈកំណត់មួយ៖ កាបូន មិនមែនធាតុលោហធាតុ គឺជាអ្វីដែលផ្តល់ភាពរឹងមាំដល់ដែក។

ZC Steel Pipe ផលិត និងនាំចេញបំពង់ដែកកាបូនឆ្លងកាត់ស្តង់ដារបឋមចំនួនបី - ASTM A53, ASTM A106, និង API 5L - ទាំងទម្រង់គ្មានថ្នេរ និងផ្សារដែក (ERW, LSAW/DSAW)។ មគ្គុទ្ទេសក៍នេះគឺជាឯកសារយោងសម្រាប់វិស្វករ និងអ្នកគ្រប់គ្រងលទ្ធកម្មដែលបញ្ជាក់អំពីបំពង់ CS: របៀបដែលចំណាត់ថ្នាក់ខុសគ្នា នៅពេលដែលស្តង់ដារនីមួយៗត្រូវបានអនុវត្ត វិមាត្រណាដែលអាចប្រើបាន និងរបៀបជៀសវាងកំហុសឆ្គងជាក់លាក់ទូទៅបំផុត។

1. តើបំពង់ដែកកាបូនគឺជាអ្វី?

និយមន័យ
បំពង់ដែកកាបូន គឺជាបំពង់ដែកដែលកាបូនគឺជាធាតុលោហធាតុសំខាន់ ដោយមិនមានការបន្ថែមដោយចេតនាសំខាន់នៃសារធាតុក្រូមីញ៉ូម នីកែល ម៉ូលីបដិន ឬធាតុលោហធាតុផ្សេងទៀតឡើយ។ មាតិកាកាបូនជាធម្មតាមានចាប់ពី 0.04% ទៅ 0.35% អាស្រ័យលើថ្នាក់ និងស្តង់ដារ។ ម៉ង់ហ្គាណែស ស៊ីលីកុន ផូស្វ័រ និងស្ពាន់ធ័រ មានវត្តមានក្នុងបរិមាណតិចតួចជាសំណល់ ឬការបន្ថែមដោយចេតនាសម្រាប់ការ deoxidation និងការគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិមេកានិក — ប៉ុន្តែពួកវាមិនមែនជាយន្តការនៃលោហៈធាតុដែលលេចធ្លោនោះទេ។ នេះបែងចែកដែកថែបកាបូនពីដែកលោហធាតុ (ដែលធាតុដូចជា Cr, Mo, V ត្រូវបានបន្ថែមសម្រាប់លក្ខណៈសម្បត្តិជាក់លាក់នៃសីតុណ្ហភាពខ្ពស់ ឬច្រេះ) និងពីដែកអ៊ីណុក (ដែល Cr ≥ 10.5%) ។

បំពង់ដែកកាបូនត្រូវបានចាត់ថ្នាក់ដោយមាតិកាកាបូនទៅជាបីជួរ ដែលកំណត់យ៉ាងទូលំទូលាយនូវកម្លាំង និងលទ្ធភាពនៃការផ្សារ៖

ចំណាត់ថ្នាក់ មាតិកាកាបូន លក្ខណៈ ការប្រើប្រាស់បំពង់ធម្មតា។
កាបូនទាប (ដែកថែបស្រាល) 0.04–0.25% ductility ខ្ពស់ weldability ល្អ កម្លាំងទាប A53 Gr.A, API 5L B-X52, បំពង់រចនាសម្ព័ន្ធ
កាបូនមធ្យម 0.25–0.45% មានតុល្យភាពកម្លាំង / ductility, weldability កម្រិតមធ្យម A106 Gr.C, បំពង់មេកានិច, បំពង់ boiler
កាបូនខ្ពស់។ 0.45–0.65% កម្លាំងខ្ពស់, កាត់បន្ថយការផ្សារភ្ជាប់, ផុយ កម្រប្រើក្នុងបំពង់សម្ពាធ; កំណាត់ខួង, រចនាសម្ព័ន្ធ

នៅក្នុងការអនុវត្តជាក់ស្តែង ភាគច្រើននៃបំពង់ CS ដែលប្រើក្នុងប្រេង និងឧស្ម័ន និងកម្មវិធីឧស្សាហកម្មធ្លាក់ក្នុងកម្រិតកាបូនទាបទៅមធ្យម។ ថ្នាក់ API 5L ដែលមានកម្លាំងខ្លាំងជាងមុន (X65, X70, X80) សម្រេចបាននូវកម្លាំងរបស់ពួកគេតាមរយៈ microalloying និង thermo-mechanical rolling ជាជាងដោយការបង្កើនមាតិកាកាបូន ដែលជាមូលហេតុដែលបំពង់ខ្សែបន្ទាត់កម្រិតខ្ពស់ទំនើបអាចមានមាតិកាកាបូនទាបរហូតដល់ 0.10% ។

កំណត់សម្គាល់លទ្ធកម្ម — 'CS Pipe' នៅលើការដកយកសម្ភារៈ
នៅពេលដែលបំពង់ MTO និយាយសាមញ្ញថា 'CS pipe' ដោយមិនបានបញ្ជាក់ស្តង់ដារ វាស្ទើរតែតែងតែមានន័យថា ASTM A106 Grade B នៅក្នុងពិភពនៃរោងចក្រដំណើរការ និង API 5L នៅក្នុងពិភពបំពង់។ ប្រសិនបើអ្នកកំពុងដកស្រង់ទៅ MTO ហើយស្តង់ដារមិនបានបញ្ជាក់ សូមសួរមុនពេលបញ្ជា។ ស្តង់ដារខុសដែលបានបញ្ជូនទៅកន្លែងអាចបរាជ័យក្នុងការត្រួតពិនិត្យ ទោះបីជាលក្ខណៈសម្បត្តិមេកានិចរបស់បំពង់មានលក្ខណៈបច្ចេកទេសដូចគ្នាក៏ដោយ — ការអនុលោមតាមកូដគឺជាអ្វីដែលសំខាន់នៅដំណាក់កាលនៃការផ្សារដែក និងដំណាក់កាលបញ្ជាក់ការរចនា។

2. ស្តង់ដារបឋមបី: A53, A106, API 5L

ស្តង់ដារចំនួនបីគ្របដណ្តប់លើភាគច្រើននៃបំពង់ដែកកាបូននៅក្នុងប្រេង និងឧស្ម័នសកល គីមីឥន្ធនៈ និងការប្រើប្រាស់ឧស្សាហកម្ម។ នីមួយៗមានវិសាលភាពខុសៗគ្នា ហើយត្រូវបានសរសេរសម្រាប់បរិបទសេវាកម្មជាក់លាក់មួយ។

លក្ខណៈពិសេស ASTM A53 ASTM A106 API 5L
វិសាលភាព គោលបំណងទូទៅ - ការដឹកជញ្ជូនវត្ថុរាវរចនាសម្ព័ន្ធ សេវាកម្មសម្ពាធគ្មានថ្នេរសីតុណ្ហភាពខ្ពស់។ ការបញ្ជូនបំពង់បង្ហូរប្រេង និងឧស្ម័ន
ទម្រង់ គ្មានថ្នេរ និងផ្សារដែក (ប្រភេទ E, S, F) គ្មានថ្នេរ គ្មានថ្នេរ និងផ្សារដែក (ERW, LSAW, SSAW)
ថ្នាក់ ក, ខ A, B, C B, X42–X80 (PSL1 & PSL2)
សីតុណ្ហភាពអតិបរមា ~370°C (700°F) ~593°C (1100°F) ជាធម្មតា​មាន​សីតុណ្ហភាព​ព័ទ្ធជុំវិញ​ដល់ 120°C (អាស្រ័យ​លើ​សេវាកម្ម)
តេស្តអ៊ីដ្រូស្តាទិច ទាមទារ ទាមទារ ទាមទារ (PSL1 & PSL2)
ការធ្វើតេស្តផលប៉ះពាល់ (CVN) មិនចាំបាច់ទេ។ មិនចាំបាច់ទេ។ PSL2 តែប៉ុណ្ណោះ (ចាំបាច់)
លេខកូដដែលអាចអនុវត្តបាន (រុក្ខជាតិ) ASME B31.3, B31.1 ASME B31.3, B31.1 ASME B31.4, B31.8
ការប្រើប្រាស់ធម្មតា។ ទឹក ចំហាយទឹក វត្ថុរាវទូទៅ រចនាសម្ព័ន្ធ រោងចក្រកែច្នៃ រោងចក្រចម្រាញ់ បំពង់បង្ហូរប្រេង ប្រេងឆៅ ឧស្ម័ន ខ្សែបញ្ជូនផលិតផល

សម្រាប់ការគ្របដណ្តប់កាន់តែស៊ីជម្រៅនៃស្តង់ដារនីមួយៗ សូមមើលការណែនាំដែលខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ ZC៖

ចំណុចវិស្វកម្មសំខាន់ — មិនត្រូវជំនួសស្តង់ដារដោយគ្មានការត្រួតពិនិត្យលេខកូដ
ASTM A106 ថ្នាក់ទី B និង API 5L ថ្នាក់ទី B មានទិន្នផលអប្បបរមា និងកម្លាំងតង់ស៊ីតេដូចគ្នា។ ពេលខ្លះវិស្វករចាត់ទុកពួកគេថាអាចផ្លាស់ប្តូរបាន។ ពួកគេមិនមែនទេ — ស្តង់ដារនីមួយៗមានតារាងគីមីវិទ្យា ប្រេកង់តេស្ត តម្រូវការការព្យាបាលកំដៅ និងតម្រូវការសម្គាល់ផ្សេងៗ។ សំខាន់ជាងនេះទៅទៀត A106 ត្រូវបានសរសេរសម្រាប់លេខកូដបំពង់រោងចក្រ (ASME B31.3) និង API 5L សម្រាប់លេខកូដបំពង់ (ASME B31.4/B31.8)។ ការជំនួសមួយសម្រាប់មួយទៀតដោយគ្មានការត្រួតពិនិត្យកូដច្បាស់លាស់ និងការចុះហត្ថលេខាលើវិស្វកម្មគឺជាការមិនអនុលោមតាមដែលអាចធ្វើអោយវិញ្ញាបនបត្ររចនាមានសុពលភាព។ សូមមើល៖  ASTM A106 ទល់នឹង API 5L — តើពួកវាអាចប្រើជំនួសគ្នាបានទេ? →

3. ថ្នាក់ & លក្ខណៈសម្បត្តិមេកានិច

ASTM A53 ថ្នាក់

ថ្នាក់ SMYS (MPa/ksi) SMTS (MPa/ksi) C (%) អតិបរមា ទម្រង់
A53 ថ្នាក់ A ២០៥/៣០ ៣៣០/៤៨ 0.25 (S) / 0.30 (W) គ្មានថ្នេរ & ផ្សារ
A53 ថ្នាក់ B ២៤១/៣៥ ៤១៤/៦០ 0.30 (S) / 0.30 (W) គ្មានថ្នេរ & ផ្សារ

ថ្នាក់ B គឺ​មក​ដល់​ពេល​នេះ​គឺ​ជា​ការ​បញ្ជាក់​ជា​ទូទៅ​នៃ​ពីរ​។ ប្រភេទ S (គ្មានថ្នេរ) និងប្រភេទ E (ធន់នឹងអគ្គីសនី) គឺជាទម្រង់ទូទៅ។ ប្រភេទ F (furnace butt welded) កម្រត្រូវបានបញ្ជាក់សម្រាប់គម្រោងថ្មី។ សម្រាប់តារាងគីមីវិទ្យា និងតេស្ត A53 ពេញលេញ៖ មគ្គុទ្ទេសក៍អ្នកផ្គត់ផ្គង់ ASTM A53 →

ASTM A106 ថ្នាក់

ថ្នាក់ SMYS (MPa/ksi) SMTS (MPa/ksi) អតិបរមា C (%) សេវាធម្មតា
A106 ថ្នាក់ A ២០៧/៣០ ៣៣១/៤៨ 0.25 សម្ពាធទាប សីតុណ្ហភាពមធ្យម
A106 ថ្នាក់ B ២៤១/៣៥ ៤១៤/៦០ 0.30 ដំណើរការស្តង់ដារនៃបំពង់រោងចក្រ
A106 ថ្នាក់ C ២៧៦/៤០ ៤៨៣/៧០ 0.35 សម្ពាធខ្ពស់ សីតុណ្ហភាពកើនឡើង

ចំណាត់ថ្នាក់ B មានចំនួនច្រើនលើសលប់នៃបំពង់ A106 ដែលបានបញ្ជាទិញទូទាំងពិភពលោក។ ថ្នាក់ទី C ត្រូវបានប្រើដែលសម្ពាធនៃការរចនាតម្រូវឱ្យមានកម្លាំងទិន្នផលខ្ពស់ដោយមិនចាំបាច់ផ្លាស់ទីទៅដែក alloy ។ A106 គឺគ្មានថ្នេរតែមួយគត់ - មិនមានទម្រង់ welded នៃស្តង់ដារនេះទេ។ សម្រាប់ការបញ្ជាក់ពេញលេញ៖ មគ្គុទ្ទេសក៍អ្នកផ្គត់ផ្គង់ ASTM A106 →

ថ្នាក់ API 5L

ថ្នាក់ SMYS (MPa/ksi) SMTS (MPa/ksi) PSL1 PSL2 កម្មវិធី
ថ្នាក់ B ២៤១/៣៥ ៤១៤/៦០ បាទ បាទ ការប្រមូលផ្តុំ, បន្ទាត់សម្ពាធទាប
X42 ២៩០/៤២ ៤១៤/៦០ បាទ បាទ ការប្រមូលផ្តុំ, ការចែកចាយ
X52 ៣៥៩/៥២ ៤៥៥/៦៦ បាទ បាទ ឧស្ម័ន និងរាវសម្ពាធមធ្យម
X60 ៤១៤/៦០ ៥១៧/៧៥ បាទ បាទ ខ្សែបញ្ជូនឧស្ម័ន
X65 ៤៤៨/៦៥ ៥៣១/៧៧ បាទ បាទ ឧស្ម័នសម្ពាធខ្ពស់, ឈូងសមុទ្រ
X70 ៤៨៣/៧០ ៥៦៥/៨២ បាទ បាទ ការបញ្ជូនឧស្ម័នពីចម្ងាយ
X80 ៥៥២/៨០ ៦២១/៩០ ទេ PSL2 ប៉ុណ្ណោះ។ បំពង់បង្ហូរឧស្ម័នសម្ពាធខ្ពស់ជ្រុល

API 5L មានពីរកម្រិតបញ្ជាក់ផលិតផល។ PSL1 គឺជាបន្ទាត់មូលដ្ឋានដែលមានតម្រូវការគីមីសាស្ត្រ និងតង់ស៊ីតេអប្បបរមា។ PSL2 បន្ថែមគីមីវិទ្យាកាន់តែតឹងរ៉ឹង ការធ្វើតេស្តផលប៉ះពាល់ CVN ចាំបាច់ ការធ្វើតេស្តអ៊ុលត្រាសោនៃស៊ាម និងដែនកំណត់សមាមាត្រ Y/T — តម្រូវដោយលេខកូដបំពង់ជាតិភាគច្រើនសម្រាប់សេវាកម្មសម្ពាធខ្ពស់។ ការណែនាំកម្រិត API 5L ពេញលេញ →

ការយល់ដឹងផ្នែកវិស្វកម្ម - ហេតុអ្វីបានជា API 5L ថ្នាក់ខ្ពស់មានកាបូនទាប
X70 និង X80 បំពង់ជាញឹកញាប់មានកាបូនទាបជាង X52 ពេលខ្លះទាបរហូតដល់ 0.06–0.10% ។ បំពង់ API 5L ថ្នាក់ខ្ពស់សម្រេចបាននូវកម្លាំងទិន្នផលរបស់វាតាមរយៈការបន្ថែម microalloying (Nb, V, Ti នៅកម្រិត 0.05–0.10%) រួមបញ្ចូលគ្នាជាមួយនឹងដំណើរការដែលគ្រប់គ្រងដោយមេកានិក (TMCP) — មិនមែនដោយការបន្ថែមកាបូនបន្ថែមទៀតនោះទេ។ កាបូនខ្ពស់នឹងសម្របសម្រួលភាពរឹងរបស់ផ្សារដែក HAZ និងបង្កើនភាពងាយនឹងប្រេះស្រាំដោយសារអ៊ីដ្រូសែននៅក្នុងសេវាកម្មជូរ។ នេះ​គឺ​ជា​ការពិត​ដែល​ប្រឆាំង​នឹង​វិចារណញាណ​ដែល​ចាប់​បាន​វិស្វករ​លទ្ធកម្ម​ដែល​មិន​ស្គាល់​ជាមួយ​នឹង​លោហធាតុ​បំពង់​តាម​បន្ទាត់​ទំនើប។

4. Seamless vs Welded carbon steel pipe

បំពង់ដែកកាបូនត្រូវបានផលិតដោយផ្លូវផ្សេងគ្នាជាមូលដ្ឋានពីរ ហើយជម្រើសរវាងពួកវាប៉ះពាល់ដល់តម្លៃ ភាពអាចរកបាន ដំណើរការ និងស្តង់ដារអ្វីដែលអាចអនុវត្តបាន។

គ្មានថ្នេរ (SMLS)

ដំណើរការ៖   ទម្លុះ និងរមៀល
ជួរ OD:   6 mm - 610 mm (រហូតដល់ ~ 24')
ភាពស្មើគ្នានៃជញ្ជាំង៖   ល្អ (ភាពមិនច្បាស់ ≤12.5%)
Weld seam:   គ្មាន
ស្តង់ដារ៖   A53-S, A106, API 5L គ្មានថ្នេរ
ចូលចិត្តសម្រាប់៖   សម្ពាធខ្ពស់ សេវាកម្មជូរ សីតុណ្ហភាពខ្ពស់។
តម្លៃធៀបនឹងការផ្សារដែក៖   ខ្ពស់ជាង (15-35%)

ERW (ផ្សារដែកធន់នឹងអគ្គីសនី)

ដំណើរការ:   បន្ទះ→ទម្រង់រមៀល→ការផ្សារធន់ទ្រាំ
ជួរ OD:   21 mm - 610 mm
ភាពស្មើគ្នានៃជញ្ជាំង៖   ល្អឥតខ្ចោះ (រំកិលបន្ទះ)
Weld seam :   បណ្តោយ , គ្មានដែកបំពេញ
ស្តង់ដារ៖   A53-E, API 5L ERW
ពេញចិត្តសម្រាប់៖   ការចែកចាយ សម្ពាធមធ្យម
តម្លៃធៀបនឹងគ្មានថ្នេរ៖   ទាបជាង

LSAW / DSAW

ដំណើរការ៖   ចាន → JCOE/UOE → SAW weld
ជួរ OD:   406 mm – 1626 mm (16'–64')
ភាពស្មើគ្នានៃជញ្ជាំង:   ល្អ (ចានរមៀល)
Weld seam:   បណ្តោយ, ខាងក្នុង + ខាងក្រៅ SAW
ស្តង់ដារ៖   API 5L LSAW/DSAW, ASTM A252
ពេញចិត្តសម្រាប់៖   ខ្សែបញ្ជូនដែលមានអង្កត់ផ្ចិតធំ
តម្លៃធៀបនឹងគ្មានថ្នេរ៖   ទាបជាងនៅ OD ធំ

SSAW (Spiral SAW)

ដំណើរការ:   បន្ទះ→ទម្រង់វង់→ SAW weld
ជួរ OD:   219 mm - 3048 mm
ឯកសណ្ឋានជញ្ជាំង៖   ល្មម
Weld seam:   Spiral (helical)
ស្តង់ដារ៖   API 5L SSAW, GB/T 9711
ចូលចិត្តសម្រាប់៖   ទឹក គំនរ ឧស្ម័នសម្ពាធទាប
តម្លៃធៀបនឹងគ្មានថ្នេរ៖   ទាបបំផុតនៅ OD ធំ

ការ​សម្រេច​ចិត្ត​រវាង​ការ​ផ្សារភ្ជាប់ និង​ការ​ផ្សារ​ត្រូវ​បាន​ជំរុញ​ដោយ​អង្កត់ផ្ចិត សម្ពាធ សីតុណ្ហភាព បរិយាកាស​សេវាកម្ម និង​លេខ​កូដ​ដែល​អាច​ប្រើ​បាន — មិន​មែន​ដោយ​តម្លៃ​ទេ។ សម្រាប់ការណែនាំលម្អិត៖ Seamless vs Welded Carbon Steel Pipe - របៀបជ្រើសរើស →

កំណត់ចំណាំវាល — នៅពេលដែល ERW គឺ និងមិនអាចទទួលយកបាន
បំពង់ ERW ធ្លាប់មានកេរ្តិ៍ឈ្មោះសម្រាប់ភាពងាយរងគ្រោះនៃស៊ាមនៅក្នុងសេវាកម្មជូរ ប៉ុន្តែ ERW ប្រេកង់ខ្ពស់ទំនើប (HF-ERW) ជាមួយនឹងការធ្វើតេស្ត ultrasonic seam ប្រវែងពេញត្រូវបានទទួលយកយ៉ាងទូលំទូលាយនៅក្នុងកម្មវិធី API 5L រួមទាំងការប្រមូលផ្តុំឧស្ម័នផ្អែម។ ការព្រួយបារម្ភអំពីកេរ្តិ៍ដំណែលទាក់ទងនឹងបំពង់ ERW (LF-ERW) ប្រេកង់ទាបដែលផលិតមុនទសវត្សរ៍ឆ្នាំ 1980 ។ សម្រាប់គម្រោងដែលបង្កើតថ្មីនៅក្នុងបរិស្ថាន H₂S សូមបញ្ជាក់ជាមួយវិស្វករដែលមានទំនួលខុសត្រូវថាតើ ERW ត្រូវបានដកចេញដោយគម្រោង NACE ឬការបញ្ជាក់សេវាកម្មជូរ — ប្រតិបត្តិករមួយចំនួនរក្សានូវគោលការណ៍ 'seamless only' សម្រាប់សេវាកម្ម sour ដោយមិនគិតពីស្តង់ដារគុណភាព HF-ERW បច្ចុប្បន្ន។

5. ជួរទំហំ & វិមាត្រ

ការកំណត់ទំហំបំពង់ដែកកាបូនអនុវត្តតាមប្រព័ន្ធប៉ារ៉ាឡែលពីរ - ទំហំបំពង់នាម (NPS) សម្រាប់ស្តង់ដារបំពង់រោងចក្រ និងអង្កត់ផ្ចិតខាងក្រៅ (OD) គិតជាមម សម្រាប់បំពង់ខ្សែ API 5L ។ កម្រាស់ជញ្ជាំងត្រូវបានបញ្ជាក់ដោយលេខកាលវិភាគ (បំពង់រោងចក្រ) ឬដោយកម្រាស់ជញ្ជាំងបន្ទាប់បន្សំគិតជាមម (បំពង់បន្ទាត់)។

ស្តង់ដារ OD Range Wall Thickness Length Size Standard Ref
ASTM A53 NPS ⅛ – 26 (OD 10.3–660 mm) Sch 10 - Sch 160, XXS R1/R2/R3 ឬចៃដន្យ ASME B36.10M
ASTM A106 NPS ⅛ – 48 (OD 10.3–1219 mm) Sch 10 - Sch 160, XXS R1/R2/R3 ឬចៃដន្យ ASME B36.10M
API 5L (គ្មានថ្នេរ) OD 10.3–508 mm (រហូតដល់ ~20') 2.0–50.0 ម។ R1/R2/R3, std 12 m API 5L តារាង 3–8
API 5L (ERW) OD 10.3–508 ម។ 1.7–25.4 ម។ R1/R2/R3, std 12 m API 5L តារាង 3–8
API 5L (LSAW/DSAW) OD 406–1626 mm (16'–64') 6.0–40.0 ម។ 6-18 ម៉ែត្រ, std 12 ម៉ែត្រ API 5L តារាង 3–8

សម្រាប់កាលវិភាគខាងក្រោម 40 (ជញ្ជាំងស្តើង) តាមរយៈ XXS (ខ្លាំងបន្ថែម) ZC អាចផ្គត់ផ្គង់ដល់តម្រូវការវិមាត្រ ASME B36.10M។ កម្រាស់ជញ្ជាំងផ្ទាល់ខ្លួននៅខាងក្រៅតារាងកាលវិភាគស្ដង់ដារគឺអាចរកបាននៅលើមូលដ្ឋាននៃការបញ្ជាទិញដើម្បីធ្វើការបញ្ជាទិញជាមួយនឹងបរិមាណអប្បបរមា។

6. កម្មវិធីតាមស្តង់ដារ

ASTM A53 - គោលបំណងទូទៅ និងរចនាសម្ព័ន្ធ

A53 ត្រូវបានបញ្ជាក់សម្រាប់សេវាកម្មសម្ពាធមធ្យម សីតុណ្ហភាពមធ្យម៖ ប្រព័ន្ធការពារភ្លើង ការចែកចាយទឹក ខ្សែចំហាយនៅសម្ពាធទាប បំពង់ HVAC និងផ្នែករចនាសម្ព័ន្ធដែលផ្នែកដែកប្រហោងត្រូវបានទាមទារ។ វាគឺជាស្តង់ដារដែលអាចបត់បែនបានបំផុតនៅក្នុងលក្ខខណ្ឌនៃទម្រង់នៃការផលិត - ប្រភេទ S (គ្មានថ្នេរ) ប្រភេទ E (ERW) និងប្រភេទ F (ការផ្សារដែក) គឺស្ថិតនៅក្នុងវិសាលភាពទាំងអស់។ ថ្នាក់ B គឺជាការបញ្ជាក់ស្តង់ដារសម្រាប់អ្នកម៉ៅការ និងអ្នកចែកចាយភាគច្រើន។ A53 ថ្នាក់, លក្ខណៈពិសេស & កម្មវិធី →

ASTM A106 — សេវាកម្មរោងចក្រដំណើរការសីតុណ្ហភាពខ្ពស់។

A106 ថ្នាក់ទី B គឺជាការបញ្ជាក់លំនាំដើមសម្រាប់បំពង់ដែកកាបូនគ្មានថ្នេរនៅក្នុងរោងចក្រចម្រាញ់ប្រេង រោងចក្រគីមីឥន្ធនៈ និងស្ថានីយ៍ថាមពលដែលសីតុណ្ហភាពសេវាកម្មលើសពី 200°C។ វាត្រូវបានទាមទារដោយ ASME B31.3 Process Piping សម្រាប់សេវាកម្មសីតុណ្ហភាពខ្ពស់។ ការគ្រប់គ្រងកាបូន និងម៉ង់ហ្គាណែសដែលតឹងជាងទាក់ទងទៅនឹង A53 ធានាបាននូវភាពរឹងនៃស្នាមរន្ធគ្រប់គ្រាន់បន្ទាប់ពីការប៉ះពាល់នឹងកម្ដៅរយៈពេលយូរ។ កម្មវិធីធម្មតា៖ ខ្សែទឹកចំណីចំហុយ បំពង់បង្ហូរប្រេងឆៅ ក្បាលចំហាយទឹក និងការតភ្ជាប់ក្បាលម៉ាស៊ីនផ្លាស់ប្តូរកំដៅ។ មគ្គុទ្ទេសក៍ជាក់លាក់ A106 →

API 5L — ការបញ្ជូនប្រេង និងបំពង់បង្ហូរឧស្ម័ន

API 5L គឺជាស្តង់ដារគ្រប់គ្រងសម្រាប់បំពង់ដែកកាបូនទាំងអស់ដែលប្រើក្នុងបំពង់បញ្ជូនប្រេង និងឧស្ម័នពីចម្ងាយ។ PSL1 គ្របដណ្តប់លើតម្រូវការមេកានិច និងគីមីសាស្ត្រជាមូលដ្ឋានសម្រាប់ប្រព័ន្ធប្រមូលផ្តុំ និងចែកចាយដែលមានហានិភ័យទាប។ PSL2 បន្ថែមការធ្វើតេស្តផលប៉ះពាល់ CVN ចាំបាច់ និង weld seam UT ហើយត្រូវបានទាមទារដោយស្តង់ដារប្រតិបត្តិករភាគច្រើន និងលេខកូដបំពង់ជាតិសម្រាប់សេវាកម្មឧស្ម័នសម្ពាធខ្ពស់។ ស៊េរី X-grade (X52 ដល់ X80) ផ្តល់នូវការបង្កើនកម្លាំងទិន្នផលសម្រាប់ប្រសិទ្ធភាពជញ្ជាំងក្នុងការរចនាសម្ពាធខ្ពស់។ ZC បានផ្គត់ផ្គង់បំពង់ API 5L X65 និង X70 ទៅគម្រោងបំពង់បង្ហូរប្រេងនៅអាហ្វ្រិកខាងលិច និងមជ្ឈិមបូព៌ា។ មគ្គុទ្ទេសក៍ថ្នាក់ទីពេញលេញ API 5L →

កម្មវិធីបំពង់មេកានិក និងឡចំហាយ

លើសពីស្តង់ដារបឋមទាំងបី បំពង់ដែកកាបូនក៏ត្រូវបានផលិតទៅ ASTM A192 (បំពង់ boiler, កាបូនទាប), ASTM A210 (បំពង់ boiler កាបូនមធ្យម និង superheater) និង ASTM A519 (បំពង់មេកានិច កាបូន និងដែក alloy) ។ ទាំងនេះគឺជាកម្មវិធីដែលមានអង្កត់ផ្ចិតតូចជាង ដែលប្រើក្នុងឧបករណ៍ផ្លាស់ប្តូរកំដៅ ឡចំហាយ និងការផ្គុំមេកានិចដែលមានភាពជាក់លាក់។ ZC ផលិតបំពង់ boiler និងថ្នាក់បំពង់មេកានិច — សូមមើល ទំព័រផលិតផលបំពង់ boiler →  និង ទំព័រផលិតផលបំពង់មេកានិច →

7. របៀបជ្រើសរើសស្តង់ដារត្រឹមត្រូវ។

ការសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសស្តង់ដារមានកត្តាបួនយ៉ាង៖ បរិយាកាសសេវាកម្ម (សីតុណ្ហភាព សម្ពាធ ប្រភេទសារធាតុរាវ) កូដបំពង់ដែលអាចអនុវត្តបាន ទម្រង់នៃការផលិត (គ្មានថ្នេរធៀបនឹងការផ្សារ) និងអង្កត់ផ្ចិត។ មែកធាងការសម្រេចចិត្តខាងក្រោមគ្របដណ្តប់លើសេណារីយ៉ូទូទៅបំផុត៖

លក្ខខណ្ឌសេវាកម្ម ស្តង់ដារដែលបានណែនាំ កំណត់ចំណាំ
បំពង់រុក្ខជាតិទូទៅ, ព័ទ្ធជុំវិញដល់ 370 ° C ASTM A53 ថ្នាក់ទី B (គ្មានថ្នេរឬ ERW) សន្សំសំចៃបំផុតសម្រាប់សេវាកម្មមិនសំខាន់
រោងចក្រដំណើរការសីតុណ្ហភាពខ្ពស់ (លើសពី 200 អង្សាសេ) ASTM A106 ថ្នាក់ទី B (គ្មានថ្នេរ) តម្រូវឱ្យស្ថិតនៅក្រោម ASME B31.3 សម្រាប់សីតុណ្ហភាពកើនឡើង
បំពង់បង្ហូរប្រេង និងឧស្ម័ន សម្ពាធមធ្យម API 5L PSL1 ថ្នាក់ទី B ឬ X42–X52 ប្រមូលផ្តុំ, ចែកចាយ, សេវាកម្មផ្អែម
ការបញ្ជូនឧស្ម័នសម្ពាធខ្ពស់។ API 5L PSL2 X60–X70 PSL2 ចាំបាច់; ពិនិត្យលេខកូដបំពង់ដែលអាចអនុវត្តបាន។
បំពង់អង្កត់ផ្ចិតធំ (> 24') API 5L LSAW/DSAW (PSL1 ឬ PSL2) គ្មានថ្នេរមិនអនុវត្តលើសពី ~ 610 មម OD
សេវាកម្មជូរ (បច្ចុប្បន្ន H₂S) ការអនុលោមតាម API 5L PSL2 + NACE MR0175 ដែនកំណត់រឹងត្រូវបានអនុវត្ត; បញ្ជាក់វិសាលភាពតេស្ត HIC
បំពង់បង្ហូរប្រេងនៅសមុទ្រឬ riser API 5L PSL2 + តម្រូវការបន្ថែម DNV-ST-F101 ឬស្រទាប់ spec គម្រោងនៅលើកំពូលនៃ API 5L
ផ្នែកប្រហោងរចនាសម្ព័ន្ធ ASTM A53, ASTM A500 ឬ EN 10219 មិន​មែន​ជា​ស្តង់ដារ​បំពង់​សម្ពាធ — បញ្ជាក់​ការ​អនុវត្ត​កូដ

សម្រាប់ការប្រៀបធៀបលម្អិតនៃបំពង់ A53 ទល់នឹង API 5L៖ ASTM A53 ទល់នឹង API 5L — ភាពខុសគ្នាសំខាន់ៗ →
សម្រាប់ A106 vs API 5L នៅក្នុងកម្មវិធីពាក់កណ្តាលស្ទ្រីម៖ ASTM A106 ទល់នឹង API 5L — តើពួកវាអាចប្រើជំនួសគ្នាបានទេ? →

ការយល់ដឹងផ្នែកវិស្វកម្ម — ដែកថែបកាបូនទល់នឹងដែកអ៊ីណុកទល់នឹងដែកអ៊ីណុក៖ ពេលណាត្រូវដំឡើង
បំពង់ដែកកាបូនគឺជាជម្រើសដ៏ត្រឹមត្រូវសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ប្រេង និងឧស្ម័ន និងឧស្សាហកម្មភាគច្រើន។ ការធ្វើឱ្យប្រសើរទៅជាដែកលោហធាតុ (chrome-moly ដូចជា P11, P22, P91) ត្រូវបានធានានៅពេលដែលសីតុណ្ហភាពសេវាកម្មលើសពី ~450 ° C ដែលដែកថែបកាបូនបាត់បង់ភាពធន់ទ្រាំនឹងការរអិល។ ការធ្វើឱ្យប្រសើរទៅជាដែកអ៊ីណុក ឬ CRA (យ៉ាន់ស្ព័រដែលធន់នឹងការ corrosion) ត្រូវបានធានានៅពេលដែលក្លរីត ឬ CO₂ corrosion ធ្ងន់ធ្ងរគ្រប់គ្រាន់ដែលការរារាំង ឬថ្នាំកូតខាងក្នុងមិនគ្រប់គ្រាន់។ ការសម្រេចចិត្តធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងមានផលប៉ះពាល់យ៉ាងសំខាន់ក្នុងការចំណាយ - ដែកថែបយ៉ាន់ស្ព័រជាធម្មតាមានតម្លៃ 2-4x នៃដែកថែបកាបូន និង CRA 5-20x ។  ការប្រៀបធៀបដែកអ៊ីណុកធៀបនឹងដែកថែបកាបូន →

8. ចង្កោមមាតិកាបំពង់ដែកកាបូន ZC

ZC Steel Pipe បានបោះពុម្ពផ្សាយការណែនាំបច្ចេកទេសលម្អិតលើគ្រប់ប្រធានបទបំពង់ដែកកាបូនសំខាន់ៗ។ ប្រើតំណភ្ជាប់ខាងក្រោមដើម្បីរុករកទៅស្តង់ដារជាក់លាក់ ការប្រៀបធៀប ឬប្រភេទបំពង់ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងរបស់អ្នក។

9. សំណួរដែលគេសួរញឹកញាប់

តើបំពង់ដែកកាបូនគឺជាអ្វី?

បំពង់ដែកកាបូនគឺជាបំពង់ដែកដែលធាតុលោហធាតុសំខាន់គឺកាបូន ដោយមិនមានការបន្ថែមដោយចេតនាសំខាន់នៃក្រូមីញ៉ូម នីកែល ម៉ូលីបដិន ឬធាតុលោហធាតុផ្សេងទៀតឡើយ។ មាតិកាកាបូនជាធម្មតាដំណើរការពី 0.04% ទៅ 0.35% អាស្រ័យលើថ្នាក់។ វាគឺជាសម្ភារៈបំពង់ដែលត្រូវបានប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយបំផុតនៅទូទាំងពិភពលោក គ្របដណ្តប់លើការបញ្ជូនប្រេង និងឧស្ម័ន (API 5L) សេវាកម្មរោងចក្រដំណើរការសីតុណ្ហភាពខ្ពស់ (ASTM A106) និងការដឹកជញ្ជូនសារធាតុរាវគោលបំណងទូទៅ (ASTM A53)។ ពាក្យ 'CS pipe' នៅលើការដកសម្ភារៈ ឬការបញ្ជាទិញមានន័យថា បំពង់ដែកកាបូន។

តើអ្វីជាភាពខុសគ្នារវាង ASTM A53, ASTM A106 និង API 5L?

ASTM A53 គឺជាស្តង់ដារគោលបំណងទូទៅសម្រាប់ទាំងបំពង់ដែកកាបូនគ្មានថ្នេរ និង welded គ្របដណ្តប់សេវាកម្មសីតុណ្ហភាពមធ្យម និងកម្មវិធីរចនាសម្ព័ន្ធ។ ASTM A106 គឺគ្មានថ្នេរតែមួយគត់ និងត្រូវបានរចនាឡើងជាពិសេសសម្រាប់សេវាកម្មសម្ពាធសីតុណ្ហភាពខ្ពស់នៅក្នុងរោងចក្រដំណើរការ — វាមានការគ្រប់គ្រងគីមីកាន់តែតឹងរ៉ឹង ហើយត្រូវបានទាមទារដោយ ASME B31.3 សម្រាប់បំពង់សីតុណ្ហភាពកើនឡើង។ API 5L គឺជាស្តង់ដារនៃការបញ្ជូនបំពង់បង្ហូរប្រេង និងឧស្ម័ន ដែលគ្របដណ្តប់បំពង់គ្មានថ្នេរ និងផ្សារដែកក្នុងថ្នាក់ទី X42 ដល់ X80 ជាមួយនឹងកម្រិត PSL1 (មូលដ្ឋាន) និង PSL2 (ពង្រឹងភាពតឹងណែន និង NDT)។ ស្តង់ដារត្រូវបានសរសេរសម្រាប់បរិបទសេវាកម្មផ្សេងៗគ្នា និងលេខកូដបំពង់ផ្សេងៗគ្នា — ពួកគេមិនអាចផ្លាស់ប្តូរបានទេបើគ្មានការត្រួតពិនិត្យផ្នែកវិស្វកម្ម។

តើបំពង់ដែកកាបូនមានកម្រិតអ្វីខ្លះ?

ថ្នាក់ខុសគ្នាតាមស្តង់ដារ។ ASTM A53: កម្រិត A (SMYS 205 MPa) និង B (SMYS 241 MPa) ។ ASTM A106: ថ្នាក់ទី A (207 MPa), ថ្នាក់ទី B (241 MPa), ថ្នាក់ទី C (276 MPa) ។ API 5L៖ ថ្នាក់ B ដល់ X80 ដែលលេខបន្ទាប់ X គឺជាកម្លាំងទិន្នផលអប្បបរមាក្នុង ksi — X52 = 52 ksi (359 MPa), X65 = 65 ksi (448 MPa), X70 = 70 ksi (483 MPa) ហើយដូច្នេះនៅលើ។ នៅក្នុងការអនុវត្ត A106 Grade B និង API 5L X52–X65 គណនីសម្រាប់បំពង់ដែកកាបូនភាគច្រើនដែលបានបញ្ជាទិញទូទាំងពិភពលោក។

តើបំពង់ CS ជាអ្វី?

បំពង់ CS គឺជាអក្សរកាត់ឧស្សាហកម្មស្តង់ដារសម្រាប់បំពង់ដែកកាបូន។ វាលេចឡើងនៅលើការដកសម្ភារៈបំពង់ ការបញ្ជាទិញ និងគំនូរ isometric ជាទម្រង់ខ្លីសម្រាប់បំពង់ណាមួយដែលផលិតពីដែកថែបកាបូនដោយមិនមានបន្ថែមលោហៈធាតុដែលធន់នឹងការច្រេះ។ នៅក្នុងបរិបទបំពង់រោងចក្រ 'CS pipe' ជាធម្មតាមានន័យថា ASTM A106 Grade B គ្មានថ្នេរ។ នៅក្នុងបរិបទបំពង់ វាជាធម្មតាមានន័យថា API 5L ។ នៅពេលអ្នកឃើញបំពង់ CS ដោយគ្មានស្ដង់ដារបានបញ្ជាក់ តែងតែបញ្ជាក់ស្តង់ដារដែលមានបំណងមុនពេលបញ្ជាទិញ — លក្ខណៈមេកានិចអាចស្រដៀងគ្នា ប៉ុន្តែលេខកូដដែលអាចអនុវត្តបាន តម្រូវការសាកល្បង និងការសម្គាល់ខុសគ្នារវាង A106 និង API 5L។

តើអ្វីជាភាពខុសគ្នារវាងបំពង់ដែកកាបូនគ្មានថ្នេរ និងផ្សារដែក?

បំពង់គ្មានថ្នេរត្រូវបានផលិតដោយការចោះដុំដែករឹង - វាមិនមានថ្នេរ ហើយត្រូវបានគេពេញចិត្តសម្រាប់សេវាកម្មដែលមានសម្ពាធខ្ពស់ សីតុណ្ហភាពខ្ពស់ និងជូរ។ បំពង់ផ្សារដែកត្រូវបានបង្កើតឡើងពីចាន ឬបន្ទះ ហើយភ្ជាប់តាមថ្នេរមួយ៖ ERW សម្រាប់អង្កត់ផ្ចិតតូចជាងដោយប្រើការផ្សារធន់ទ្រាំ LSAW/DSAW សម្រាប់អង្កត់ផ្ចិតធំដោយប្រើការផ្សារធ្នូលិចទឹក។ បំពង់គ្មានថ្នេរមានតម្លៃថ្លៃជាង (ជាធម្មតា 15-35% បុព្វលាភ) ហើយត្រូវបានកំណត់ចំពោះអង្កត់ផ្ចិតតូចជាង (ជាទូទៅក្រោម 24 អ៊ីញ)។ បំពង់ welded គឺសន្សំសំចៃជាងសម្រាប់អង្កត់ផ្ចិតធំនិងកម្មវិធីសម្ពាធទាប។ បំពង់ ERW ប្រេកង់ខ្ពស់ទំនើបដែលមាន NDE ពេញលេញត្រូវបានទទួលយកសម្រាប់កម្មវិធី API 5L សេវាកម្មផ្អែមភាគច្រើន។ សម្រាប់ការណែនាំលម្អិតអំពីការជ្រើសរើស៖ Seamless vs Welded - របៀបជ្រើសរើស →

តើបំពង់ ASTM A106 និង API 5L អាចប្រើជំនួសគ្នាបានទេ?

មិនមែនដោយគ្មានការត្រួតពិនិត្យវិស្វកម្មទេ។ A106 ថ្នាក់ទី B និង API 5L ថ្នាក់ទី B មានទិន្នផលអប្បបរមាស្រដៀងគ្នានិងកម្លាំង tensile ដែលនាំឱ្យវិស្វករពេលខ្លះចាត់ទុកពួកគេថាសមមូល។ ប៉ុន្តែស្តង់ដារនីមួយៗមានតារាងគីមីវិទ្យា ប្រេកង់តេស្ត តម្រូវការការព្យាបាលកំដៅ និងតម្រូវការសម្គាល់ផ្សេងៗ។ កាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ A106 ត្រូវបានយោងដោយលេខកូដបំពង់រុក្ខជាតិ (ASME B31.3) និង API 5L ដោយលេខកូដបំពង់ (ASME B31.4/B31.8)។ ការជំនួសមួយសម្រាប់មួយទៀតទាមទារការបញ្ជាក់ថាការជំនួសអាចទទួលយកបាននៅក្រោមកូដដែលអាចអនុវត្តបាន និងវិញ្ញាបនបត្ររចនា។ សូមមើលការវិភាគទាំងស្រុង៖ ASTM A106 ទល់នឹង API 5L - តើពួកគេអាចផ្លាស់ប្តូរបានទេ? →

ស្នើសុំបំពង់ដែកកាបូន — បំពង់ដែក ZC

ZC Steel Pipe ផលិត និងនាំចេញបំពង់ដែកកាបូនទៅ ASTM A53, ASTM A106, និង API 5L ក្នុងទម្រង់គ្មានថ្នេរ និងផ្សារដែក (ERW, LSAW/DSAW)។ យើងផ្គត់ផ្គង់ដោយផ្ទាល់ពីរោងម៉ាស៊ីនរបស់យើងនៅក្នុងទីក្រុង Hai'an ប្រទេសចិន ជាមួយនឹងគម្រោងដែលបានបញ្ចប់នៅអាហ្វ្រិក មជ្ឈិមបូព៌ា និងអាមេរិកខាងត្បូង។ ការត្រួតពិនិត្យភាគីទីបី សៀរៀល MTRs និងកញ្ចប់គុណវុឌ្ឍិជាក់លាក់របស់គម្រោងគឺអាចរកបាន។

 ម៉ាន់ឌី។ w@zcsteelpipe.com
WhatsApp៖ +86-139-1579-1813

→ ស្នើសុំសម្រង់តម្លៃ


ទាក់ទង

តំណភ្ជាប់រហ័ស

គាំទ្រ

ប្រភេទផលិតផល

ទាក់ទងមកយើងខ្ញុំ

បន្ថែម៖ លេខ 42 ក្រុមទី 8 ភូមិ Huangke ផ្លូវ Sunzhuang ទីក្រុង Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
ទុកសារ
ទាក់ទងមកយើងខ្ញុំ
រក្សាសិទ្ធិ © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. រក្សាសិទ្ធិគ្រប់យ៉ាង។ គាំទ្រដោយ leadong.com