Zobrazenia: 0 Autor: Editor stránky Čas zverejnenia: 2026-03-19 Pôvod: stránky
Rúrka z uhlíkovej ocele – rúrka CS v skratke obstarávania – je chrbtovou kosťou globálnych potrubných systémov pre ropu a plyn, priemysel a infraštruktúru. Každý rok sa inštaluje viac rúr z uhlíkovej ocele ako všetkých ostatných rúrových materiálov dohromady. Kategória zahŕňa všetko, od univerzálneho potrubia zo zoznamu 40 až po silnostenné potrubie na prenos plynu API 5L X70, zjednotené jednou definujúcou charakteristikou: uhlík, nie legujúce prvky, dodáva oceli jej pevnosť.
ZC Steel Pipe vyrába a vyváža rúry z uhlíkovej ocele v rámci troch základných noriem – ASTM A53, ASTM A106 a API 5L – v bezšvíkových aj zváraných (ERW, LSAW/DSAW) formách. Táto príručka je pracovnou referenciou pre inžinierov a manažérov obstarávania špecifikujúcich rúrky CS: ako sa líšia triedy, kedy platia jednotlivé normy, aké rozmery sú k dispozícii a ako sa vyhnúť najbežnejším chybám v špecifikácii.
Rúry z uhlíkovej ocele sú klasifikované podľa obsahu uhlíka do troch rozsahov, ktoré vo všeobecnosti určujú pevnosť a zvárateľnosť:
| Klasifikácia | obsahu uhlíka | Charakteristiky | Typické použitie potrubia |
|---|---|---|---|
| Nízky uhlík (mäkká oceľ) | 0,04 – 0,25 % | Vysoká ťažnosť, dobrá zvárateľnosť, nižšia pevnosť | A53 Gr.A, API 5L B–X52, konštrukčná rúrka |
| Stredný uhlík | 0,25 – 0,45 % | Vyvážená pevnosť/ťažnosť, stredná zvárateľnosť | A106 Gr.C, mechanická hadica, kotlová rúra |
| Vysoký uhlík | 0,45 – 0,65 % | Vysoká pevnosť, znížená zvariteľnosť, krehkosť | Zriedkavo používané v tlakovom potrubí; vrtné tyče, konštrukčné |
V praxi prevažná väčšina rúr CS používaných v ropných a plynových a priemyselných aplikáciách spadá do rozsahu s nízkym až stredným obsahom uhlíka. Vysokopevnostné triedy API 5L (X65, X70, X80) dosahujú svoju pevnosť skôr mikrolegovaním a termomechanickým valcovaním než zvyšovaním obsahu uhlíka – preto môže mať moderné vysokokvalitné potrubné potrubie obsah uhlíka až 0,10 %.
Tri normy pokrývajú veľkú väčšinu rúr z uhlíkovej ocele v globálnom ropnom a plynárenskom, petrochemickom a priemyselnom použití. Každý z nich má odlišný rozsah a je napísaný pre špecifický kontext služby.
| Vlastnosti | ASTM A53 | ASTM A106 | API 5L |
|---|---|---|---|
| Rozsah | Všeobecný účel — transport tekutín, štrukturálny | Vysokoteplotný bezproblémový tlakový servis | Preprava ropovodom a plynovodom |
| Formulár | Bezšvíkové a zvárané (Typ E, S, F) | Iba bezšvíkové | Bezšvíkové a zvárané (ERW, LSAW, SSAW) |
| známky | A, B | A, B, C | B, X42–X80 (PSL1 a PSL2) |
| Max.tepl | ~370 °C (700 °F) | ~593 °C (1100 °F) | Typicky okolitá do ~120 °C (závisí od prevádzky) |
| Hydrostatická skúška | Povinné | Povinné | Vyžaduje sa (PSL1 a PSL2) |
| Testovanie vplyvu (CVN) | Nevyžaduje sa | Nevyžaduje sa | Len PSL2 (povinné) |
| Použiteľný kód (závod) | ASME B31.3, B31.1 | ASME B31.3, B31.1 | ASME B31.4, B31.8 |
| Typické použitie | Voda, para, všeobecné kvapaliny, štrukturálne | Procesný závod, rafinéria, potrubie kotlov | Ropa, plyn, prepravné vedenia produktov |
Pre hlbšie pokrytie každého štandardu si pozrite špecializované príručky ZC:
Oceľové rúry ASTM A53 – triedy, špecifikácie a príručka dodávateľa →
Bezšvíkové rúry z uhlíkovej ocele ASTM A106 – triedy, špecifikácie a príručka dodávateľa →
Potrubie API 5L — Kompletný sprievodca triedami a špecifikáciami →
| Stupeň | SMYS (MPa / ksi) | SMTS (MPa / ksi) | Max C (%) | Form |
|---|---|---|---|---|
| A53 trieda A | 205/30 | 330/48 | 0,25 (S) / 0,30 (W) | Bezšvíkové a zvárané |
| A53 trieda B | 241/35 | 414/60 | 0,30 (S) / 0,30 (W) | Bezšvíkové a zvárané |
Stupeň B je oveľa bežnejšie špecifikovaný z týchto dvoch. Typ S (bezšvíkové) a Typ E (elektricky odporovo zvárané) sú bežné formy; Typ F (pec na tupo) je zriedka špecifikovaný pre nové projekty. Úplnú tabuľku chémie a testovania A53: ASTM A53 Sprievodca dodávateľom →
| Stupeň | SMYS (MPa / ksi) | SMTS (MPa / ksi) | Max C (%) | Typická služba |
|---|---|---|---|---|
| A106 trieda A | 207/30 | 331/48 | 0.25 | Nižší tlak, stredná teplota |
| A106 trieda B | 241/35 | 414/60 | 0.30 | Štandardné potrubie technologického zariadenia |
| A106 trieda C | 276/40 | 483/70 | 0.35 | Vysoký tlak, zvýšená teplota |
Stupeň B predstavuje prevažnú väčšinu rúr A106 objednaných na celom svete. Stupeň C sa používa tam, kde konštrukčný tlak vyžaduje vyššiu medzu klzu bez prechodu na legovanú oceľ. A106 je len bezšvíková – táto norma nemá zváranú formu. Pre celú špecifikáciu: ASTM A106 Sprievodca dodávateľom →
| Stupeň | SMYS (MPa / ksi) | SMTS (MPa / ksi) | PSL1 | PSL2 | Aplikácia |
|---|---|---|---|---|---|
| stupeň B | 241/35 | 414/60 | áno | áno | Zberné, nízkotlakové vedenia |
| X42 | 290/42 | 414/60 | áno | áno | Zhromažďovanie, distribúcia |
| X52 | 359/52 | 455/66 | áno | áno | Stredne tlakový plyn a kvapalina |
| X60 | 414/60 | 517/75 | áno | áno | Vedenie na prepravu plynu |
| X65 | 448/65 | 531/77 | áno | áno | Vysokotlakový plyn, na mori |
| X70 | 483/70 | 565/82 | áno | áno | Prenos plynu na veľké vzdialenosti |
| X80 | 552/80 | 621/90 | Nie | Len PSL2 | Ultravysokotlakové plynovody |
API 5L sa dodáva v dvoch úrovniach špecifikácie produktu. PSL1 je základná línia s minimálnymi požiadavkami na chémiu a ťah. PSL2 pridáva prísnejšiu chémiu, povinné testovanie nárazom CVN, ultrazvukové testovanie zvarových švov a limity pomeru Y/T – požadované väčšinou národných potrubných predpisov pre vysokotlakové služby. Kompletný sprievodca triedou API 5L →
Rúrka z uhlíkovej ocele sa vyrába dvoma zásadne odlišnými cestami a výber medzi nimi ovplyvňuje náklady, dostupnosť, výkon a aké normy sa uplatňujú.
Rozhodnutie medzi bezšvovým a zváraným sa riadi priemerom, tlakom, teplotou, prevádzkovým prostredím a použiteľným kódom – nielen cenou. Podrobný návod: Bezšvíkové vs zvárané rúrky z uhlíkovej ocele — Ako si vybrať →
Dimenzovanie rúr z uhlíkovej ocele sa riadi dvoma paralelnými systémami – nominálna veľkosť potrubia (NPS) pre štandardné potrubia závodu a vonkajší priemer (OD) v mm pre potrubie API 5L. Hrúbka steny je špecifikovaná buď číslom plánu (potrubie závodu) alebo menovitou hrúbkou steny v mm (potrubie).
| Štandardný rozsah | OD | Hrúbka steny | Dĺžka | Veľkosť Štandardné Ref |
|---|---|---|---|---|
| ASTM A53 | NPS ⅛ – 26 (VN 10,3 – 660 mm) | Sch 10 – Sch 160, XXS | R1/R2/R3 alebo náhodné | ASME B36.10M |
| ASTM A106 | NPS ⅛ – 48 (VN 10,3 – 1219 mm) | Sch 10 – Sch 160, XXS | R1/R2/R3 alebo náhodné | ASME B36.10M |
| API 5L (bezšvíkové) | OD 10,3 – 508 mm (až do ~20') | 2,0–50,0 mm | R1/R2/R3, štandardná dĺžka 12 m | API 5L Tabuľky 3–8 |
| API 5L (ERW) | OD 10,3–508 mm | 1,7–25,4 mm | R1/R2/R3, štandardná dĺžka 12 m | API 5L Tabuľky 3–8 |
| API 5L (LSAW/DSAW) | OD 406 – 1626 mm (16' - 64') | 6,0–40,0 mm | 6–18 m, std 12 m | API 5L Tabuľky 3–8 |
Pre schémy pod 40 (tenkostenné) až XXS (extra extra silné) môže ZC dodať rozmerové požiadavky ASME B36.10M. Vlastné hrúbky stien mimo štandardných rozvrhových tabuliek sú k dispozícii na základe objednávky s minimálnym objednávaným množstvom.
A53 je určený pre strednú teplotu a stredný tlak: protipožiarne systémy, rozvody vody, parné potrubia pri nízkom tlaku, potrubia HVAC a konštrukčné časti, kde sa vyžadujú duté oceľové profily. Je to najflexibilnejší štandard, pokiaľ ide o formu výroby – typ S (bezšvíkový), typ E (ERW) a typ F (zváraný v peci) sú v rozsahu. Stupeň B je štandardná špecifikácia pre väčšinu dodávateľov a distribútorov. A53 Trieda, špecifikácie a aplikácie →
A106 Trieda B je predvolená špecifikácia pre bezšvíkové rúry z uhlíkovej ocele v ropných rafinériách, petrochemických závodoch a elektrárňach, kde prevádzkové teploty presahujú 200 °C. Vyžaduje sa ASME B31.3 Process Piping pre vysokoteplotnú prevádzku. Prísnejšie uhlíkové a mangánové ovládacie prvky v porovnaní s A53 zaisťujú primeranú vrubovú húževnatosť po dlhodobom tepelnom vystavení. Typické aplikácie: potrubia napájacej vody kotla, horné potrubie na destiláciu ropy, zberače pary a pripojenia trysiek výmenníka tepla. A106 úplná príručka špecifikácií →
API 5L je riadiacim štandardom pre všetky rúry z uhlíkovej ocele používané v diaľkových potrubiach na prepravu ropy a plynu. PSL1 pokrýva základné mechanické a chemické požiadavky na zberné a distribučné systémy s nižším rizikom. PSL2 pridáva povinné testovanie nárazom CVN a UT zvaru a vyžaduje ho väčšina noriem prevádzkovateľa a národné predpisy pre potrubia pre vysokotlakové plynové služby. Séria X-grade (X52 až X80) poskytuje zvýšenú medzu klzu pre účinnosť steny pri vysokotlakovom dizajne. Spoločnosť ZC dodala potrubie API 5L X65 a X70 na projekty plynovodov v západnej Afrike a na Strednom východe. Kompletný sprievodca triedou API 5L →
Okrem troch základných štandardov sa rúry z uhlíkovej ocele vyrábajú aj podľa ASTM A192 (kotlové rúry, nízkouhlíkové), ASTM A210 (stredne uhlíkové rúry pre kotly a prehrievače) a ASTM A519 (mechanické rúry, uhlíková a legovaná oceľ). Ide o aplikácie s menšou toleranciou a malým priemerom používané vo výmenníkoch tepla, kotloch a presných mechanických zostavách. ZC vyrába kotlové rúry a mechanické rúry – pozri strana produktu kotlové rúry → a mechanická trubica produktová stránka →
Štandardné rozhodnutie o výbere závisí od štyroch faktorov: prevádzkové prostredie (teplota, tlak, typ kvapaliny), príslušný kód potrubia, výrobná forma (bezšvíkové vs. zvárané) a priemer. Rozhodovací strom uvedený nižšie pokrýva najbežnejšie scenáre:
| Podmienky služby | Odporúčané štandardné | poznámky |
|---|---|---|
| Všeobecné potrubie zariadenia, teplota okolia do 370 °C | ASTM A53 stupeň B (bezšvíkové alebo ERW) | Najekonomickejšie pre nekritické služby |
| Vysokoteplotné výrobné zariadenie (nad 200 °C) | ASTM A106 Trieda B (iba bezšvíkové) | Povinné podľa ASME B31.3 pre zvýšenú teplotu |
| Ropovod a plynovod, mierny tlak | API 5L PSL1 triedy B alebo X42–X52 | Zberné linky, distribúcia, milá obsluha |
| Vysokotlakový prenos plynu | API 5L PSL2 X60–X70 | PSL2 povinné; skontrolujte príslušný kód potrubia |
| Potrubie veľkého priemeru (>24') | API 5L LSAW/DSAW (PSL1 alebo PSL2) | Bezšvové nie je praktické nad ~610 mm OD |
| Kyslá služba (prítomnosť H₂S) | Zhoda s API 5L PSL2 + NACE MR0175 | Platia limity tvrdosti; potvrdiť rozsah testovania HIC |
| Pobrežné potrubie alebo stúpačka | API 5L PSL2 + dodatočné požiadavky | DNV-ST-F101 alebo projektujte vrstvy špecifikácií na vrchu API 5L |
| Konštrukčný dutý prierez | ASTM A53, ASTM A500 alebo EN 10219 | Nie je štandardom pre tlakové potrubie – potvrďte platnosť kódu |
Podrobné porovnanie bezšvíkových rúr A53 vs API 5L: ASTM A53 vs API 5L — Kľúčové rozdiely →
Pre A106 vs API 5L v aplikáciách stredného prúdu: ASTM A106 vs API 5L – môžu sa používať zameniteľne? →
Spoločnosť ZC Steel Pipe publikovala podrobné technické príručky ku každej hlavnej téme rúr z uhlíkovej ocele. Pomocou nižšie uvedených odkazov prejdite na konkrétny štandard, porovnanie alebo typ potrubia relevantný pre váš projekt.
Rúrka z uhlíkovej ocele je oceľová rúra, ktorej hlavným legujúcim prvkom je uhlík bez významných zámerných prídavkov chrómu, niklu, molybdénu alebo iných legujúcich prvkov. Obsah uhlíka sa zvyčajne pohybuje od 0,04 % do 0,35 % v závislosti od triedy. Je to celosvetovo najpoužívanejší potrubný materiál, ktorý zahŕňa prenos ropy a plynu (API 5L), služby vysokoteplotných spracovateľských závodov (ASTM A106) a dopravu tekutín na všeobecné účely (ASTM A53). Pojem 'potrubie CS' na odbere materiálu alebo nákupnej objednávke znamená potrubie z uhlíkovej ocele.
ASTM A53 je univerzálna norma pre bezšvíkové aj zvárané rúrky z uhlíkovej ocele, ktorá pokrýva prevádzkové a konštrukčné aplikácie pri stredných teplotách. ASTM A106 je len bezšvový a je špeciálne navrhnutý pre vysokoteplotné tlakové služby v procesných závodoch – má prísnejšie chemické kontroly a je vyžadovaný ASME B31.3 pre potrubia so zvýšenou teplotou. API 5L je štandard na prepravu ropovodov a plynovodov, ktorý pokrýva bezšvíkové a zvárané rúry v triedach X42 až X80 s úrovňami PSL1 (základná) a PSL2 (zvýšená húževnatosť a NDT). Normy sú napísané pre rôzne kontexty služieb a rôzne potrubné kódy – nie sú zameniteľné bez technickej kontroly.
Stupne sa líšia podľa štandardu. ASTM A53: Stupeň A (SMYS 205 MPa) a Stupeň B (SMYS 241 MPa). ASTM A106: Stupeň A (207 MPa), Stupeň B (241 MPa), Stupeň C (276 MPa). API 5L: Stupeň B až X80, kde číslo za X je minimálna medza klzu v ksi — X52 = 52 ksi (359 MPa), X65 = 65 ksi (448 MPa), X70 = 70 ksi (483 MPa) atď. V praxi predstavujú A106 stupeň B a API 5L X52–X65 väčšinu celosvetovo objednaných rúr z uhlíkovej ocele.
CS potrubie je štandardná priemyselná skratka pre potrubie z uhlíkovej ocele. Objavuje sa na odberoch materiálu potrubia, nákupných objednávkach a izometrických výkresoch ako skratka pre akékoľvek potrubie vyrobené prevažne z uhlíkovej ocele bez legujúcich prísad odolných voči korózii. V kontexte potrubia závodu 'potrubie CS' zvyčajne znamená bezšvíkové ASTM A106 triedy B; v kontexte potrubia to zvyčajne znamená API 5L. Keď uvidíte potrubie CS bez špecifikovanej normy, vždy pred objednaním potvrďte zamýšľanú normu – mechanické vlastnosti môžu byť podobné, ale príslušný kód, požiadavky na testovanie a označenie sa medzi A106 a API 5L líšia.
Bezšvíková rúra sa vyrába prepichnutím pevného bloku — nemá zvarový šev a je preferovaná pre vysokotlakové, vysokoteplotné a kyslé prevádzky. Zváraná rúra je vytvorená z dosky alebo pásu a spájaná pozdĺž švu: ERW pre menšie priemery pomocou odporového zvárania, LSAW/DSAW pre veľké priemery pomocou zvárania pod tavivom. Bezšvíkové potrubie stojí viac (zvyčajne 15–35 % prémia) a je obmedzené na menšie priemery (vo všeobecnosti pod 24 palcov). Zvárané potrubie je ekonomickejšie pre veľké priemery a aplikácie s nižším tlakom. Moderné vysokofrekvenčné ERW potrubie s plným NDE je akceptované pre väčšinu sladkých aplikácií API 5L. Podrobný návod na výber: Bezšvové vs zvárané — Ako si vybrať →
Nie bez technickej kontroly. A106 Grade B a API 5L Grade B majú podobnú minimálnu klzu a pevnosť v ťahu, čo vedie inžinierov k tomu, aby ich niekedy považovali za ekvivalentné. Ale každá norma má iné chemické tabuľky, testovacie frekvencie, požiadavky na tepelné spracovanie a požiadavky na označovanie. Čo je kritickejšie, na A106 sa odkazuje v kódoch potrubia závodu (ASME B31.3) a API 5L v kódoch potrubí (ASME B31.4/B31.8). Nahradenie jedného za druhé vyžaduje potvrdenie, že náhrada je prijateľná podľa platného kódexu a osvedčenia o dizajne. Pozrite si celú analýzu: ASTM A106 vs API 5L – možno ich zameniť? →
ZC Steel Pipe vyrába a vyváža rúry z uhlíkovej ocele do ASTM A53, ASTM A106 a API 5L v bezšvíkových a zváraných (ERW, LSAW/DSAW) formách. Dodávame priamo z našej továrne v Hai'an City, Čína, s dokončenými projektmi v Afrike, na Strednom východe av Južnej Amerike. K dispozícii sú kontroly tretej strany, sériové MTR a kvalifikačné balíky špecifické pre projekt.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813