Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Bezšvové vs. zvárané potrubie: Ako si vybrať správny typ
Nachádzate sa tu: Domov » Blogy » Novinky o produktoch » Bezšvíkové vs zvárané potrubie: Ako si vybrať správny typ

Bezšvové vs. zvárané potrubie: Ako si vybrať správny typ

Zobrazenia: 0     Autor: Editor stránok Čas zverejnenia: 2026-03-04 Pôvod: stránky

Opýtajte sa

tlačidlo zdieľania na facebooku
tlačidlo zdieľania na Twitteri
tlačidlo zdieľania linky
tlačidlo zdieľania wechat
prepojené tlačidlo zdieľania
tlačidlo zdieľania na pintereste
tlačidlo zdieľania whatsapp
zdieľať toto tlačidlo zdieľania

Voľba medzi bezšvovým a zváraným potrubím je jedným z najbežnejších rozhodnutí o obstarávaní v potrubnom inžinierstve – a jedným z najčastejšie prijímaných na základe neúplných kritérií. 'Bezešvá je pevnejšia' a 'zvárané je lacnejšie' sú čiastočne pravdivé, ale ani jedno nie je dostatočným základom pre špecifikáciu. Správna odpoveď závisí od priemeru potrubia, hrúbky steny, prevádzkového tlaku, prevádzkového prostredia, spôsobu inštalácie a použiteľného konštrukčného predpisu – a v mnohých prípadoch sa rozhodnutie v skutočnosti robí skôr na základe rozsahu veľkostí alebo kódu potrubia než na nákladoch.

ZC Steel Pipe vyrába všetky štyri typy potrubí – bezšvíkové, ERW, LSAW a SSAW – až po API 5L v triedach od triedy B až po X80, PSL1 a PSL2. Táto príručka vás prevedie celým rámcom výberu, aby ste mohli od začiatku určiť správny typ pre svoj projekt.

OBSAH

  1. Štyri typy rúr na výrobu

  2. Vzájomné porovnanie

  3. Rámec rozhodovania o výbere

  4. Porovnanie nákladov

  5. Požiadavky na pobrežie a podmorie

  6. Úvahy o kyslých službách

  7. Matica výberu aplikácií

  8. Často kladené otázky

1. Typy výroby štyroch potrubí

Bezšvové (SMLS)

Proces:   Rotačné dierovanie za tepla + valcovanie – bez zvaru
Rozsah vonkajšieho priemeru:   21,3 mm – 508 mm (¾' – 20')
Hrúbka steny:   do 50+ mm
Stupne:   Stupeň B až X80
Tolerancia steny:   −12,5 % z nominálnej hodnoty
Index nákladov:   Najvyšší
Najlepšie pre: HPHT, malý vonkajší priemer, navijak, kyslý

ERW (elektricky odporovo zvárané)

Proces:   valcované zvitkom, vysokofrekvenčné elektrické zváranie – bez plniva
Rozsah vonkajšieho priemeru:   168 mm – 610 mm (6' - 24')
Hrúbka steny:   4,8 mm – 25,4 mm
Stupne:   Stupeň B až X70
Tolerancia steny:   -0% (žiadna podtolerancia)
Index nákladov:   Najnižší (20 – 40 % pod bezproblémovým)
Najlepšie pre: Pobrežná distribúcia plynu, zber

LSAW (Longitudinal SAW)

Proces:   formovanie dosky UOE/JCOE + píla vo vnútri a vonku
Rozsah vonkajšieho priemeru:   406 mm – 1 626 mm (16' - 64')
Hrúbka steny:   6,4 mm – 50+ mm
Stupne:   Stupeň B až X80
Tolerancia steny:   −0 % (riadená doskou)
Index nákladov:   Stredný (10–25 % pod bezšvovým)
Najvhodnejšie pre: Offshore kmeňové vedenia, veľké vonkajšie hrubé steny

SSAW (Špirálová píla)

Proces:   Zvitok/doska špirálovito tvarovaná + píla na oboch stranách
Rozsah vonkajšieho priemeru:   508 mm – 2 236 mm (20' - 88')
Hrúbka steny:   6,4 mm – 25,4 mm
Stupne:   Stupeň B až X70
Tolerancia steny:   −0 % (riadená cievkou)
Index nákladov:   Najnižšie pre veľký priemer
Najlepšie pre: Pobrežné vodné potrubia s veľkým priemerom

2. Head-to-Head porovnanie

Bezšvové kritérium (SMLS) ERW LSAW SSAW
Zvarový šev žiadne 1 rovný šev (bez výplne) 1 rovný šev (výplň SAW) 1 špirálový šev (výplň SAW)
Max OD ~508 mm (20') ~610 mm (24') ~1 626 mm (64') ~2236 mm (88')
Maximálna hrúbka steny 50+ mm ~25 mm 50+ mm ~25 mm
Rovnomernosť hrúbky steny tolerancia ±12,5 %. Najtesnejšie (riadené cievkou) Tesné (riadené tanierom) Tesné (riadené cievkou)
OD zaoblenie / oválnosť Stredná (valcovaná za tepla) Výborne Vynikajúce (rozšírené) Mierne
Odolnosť proti únave (cyklické ohýbanie) Najvyššie — bez švov Dobrý – šev je miesto únavy Dobrý – šev je miesto únavy Dolný — špirálový šev pod ohybom
Kyslá služba (H₂S) Najlepšie — žiadne riziko HIC švu Možné — zvarový šev vyžaduje dodatočnú skúšku HIC Možné — potrebná kvalifikácia HIC zvaru Zriedka sa špecifikuje na kyslé
Offshore / DNV-ST-F101 Plne prijaté Akceptované s extra kvalifikáciou pre zváranie Štandard pre offshore kmeňové vedenia Vo všeobecnosti nie sú akceptované na mori
Inštalácia s navijakom Preferované Neodporúča sa Možné — kvalifikácia špecifická pre projekt Nevhodné
Dostupnosť triedy B – X52 Dobre Výborne Dobre Dobre
Dostupnosť X65–X80 Dobre X65 áno, X80 obmedzené Výborne X65 áno, X80 obmedzené
Relatívna cena (rovnaký vonkajší priemer/trieda/stena) Najvyššie Najnižšia (-20 až -40 %) Stredné (-10 až -25 %) Najnižšia pre veľké OD
Dodacia lehota Stredne dlhé Najkratšie Mierne Mierne

3. Rámec rozhodovania o výbere

V praxi je výber medzi bezšvovými a zváranými často obmedzený priemerom a hrúbkou steny predtým, ako sa použije akákoľvek iná úvaha. Postupujte podľa týchto rozhodovacích bodov v tomto poradí:

Krok 1 – Aký je požadovaný OD?
Menej ako 168 mm (6'):   Iba bezšvíkové  – zváraná rúra sa nevyrába ekonomicky pri malom OD.
168 – 406 mm (6'–16'): ERW alebo bezšvíková – priemer je v oboch rozsahoch; prejdite na ďalšie kritérium.
406–610 mm (16'–24'): ERW, všetky dostupné kritériá 1 mm; alebo
nad 6 bezšvové (24'):   Len LSAW alebo SSAW  — bezšvíkové a ERW nie sú dostupné pri týchto priemeroch.
Krok 2 — Aká je požadovaná hrúbka steny?
Nad 25 mm:   Iba bezšvíkové alebo LSAW  – ERW a SSAW sú obmedzené na maximálne približne 25 mm.
Pod 25 mm: Všetky štyri typy sú potenciálne dostupné – prejdite na ďalšie kritériá.
Krok 3 — Aké je prostredie služby?
Kyslá obsluha (prítomnosť H₂S):   Bezproblémová preferovaná ; ERW/LSAW možné s prílohou H + kvalifikácia HIC zvaru; SSAW sa vo všeobecnosti nepoužíva.
Offshore / podmorské:   LSAW alebo bezšvíkové ; ERW vyžaduje dodatočnú kvalifikáciu zvaru podľa DNV-ST-F101; SSAW všeobecne vylúčené.
HPHT:   Bezšvové preferované  pre najvyššiu integritu pri kombinovanom zaťažení.
Štandardná pobrežná sladká služba: Je prijateľný akýkoľvek typ, ktorý spĺňa požiadavky OD / steny.
Krok 4 — Aký je spôsob inštalácie?
Kladenie cievkou (hlboká voda):   Iba bezšvíkové  – únava zvarového švu LSAW pri cyklickom ohýbaní je kvalifikačnou bariérou, ktorej sa väčšina projektov vyhýba.
S-lay alebo J-lay: LSAW je štandard; bezšvové pre malé OD toky.
Konvenčné pochovávanie do zeme alebo nadzemné: Všetky typy sú prijateľné, ak sú splnené kroky 1–3.
Krok 5 – Čo navrhuje optimalizácia nákladov?
Ak kroky 1–4 umožňujú výber: ERW je najlacnejšie pre strednú OD na pevnine; SSAW je najlacnejšia pre veľké OD na pevnine; LSAW poskytuje najlepšiu rovnováhu pre veľké OD na mori; bezšvové je najdrahšie, ale nevyhnutné pre malé vonkajšie priemery, hrubé steny alebo kotúče.
Poznámka k obstarávaniu – najčastejšia chyba špecifikácie Určenie bezšvového pre potrubné potrubie s veľkým priemerom (24″+ OD), keď je LSAW technicky ekvivalentné a výrazne lacnejšie – alebo naopak, špecifikácia ERW pre linku na zber kyslých služieb, aby sa ušetrili náklady a potom sa zistilo vo fáze testovania HIC zvaru, že kvalifikácia pridáva viac času a nákladov oproti pôvodnému rozhodnutiu rámca o OD, pred požiadaním o kvótu vášho projektu a stene OD zmapujte predtým, ako ste si ušetrili svoje kvóty. Zmena typu potrubia v polovici projektu je nákladná.

4. Porovnanie nákladov

Rozdiely v nákladoch medzi typmi rúr odrážajú zložitosť výroby, efektívnosť surovín a výrobnú kapacitu – nie kvalitu. Moderné rúry LSAW a ERW od kvalifikovaných mlynov nie sú horšie ako bezšvíkové; je to jednoducho iná výrobná cesta s rôznymi obmedzeniami.

Rozsah OD Bezšvové ERW LSAW SSAW Poznámky
Malé (<168 mm / <6') Základná línia Nie je k dispozícii Nie je k dispozícii Nie je k dispozícii Žiadny výber nákladov – iba bezproblémové
Stredná (168 – 406 mm / 6' - 16') Základná línia -20 až -40% Netypické pre tento rozsah Nie je k dispozícii ERW je cenovo výhodná voľba
Veľké (406 – 610 mm / 16' - 24') Základná línia -15 až -25% -10 až -20% Nie typické ERW lacnejšie; LSAW pre ťažké steny
Veľmi veľké (>610 mm / >24') Nie je k dispozícii Nie je k dispozícii Základná línia −15 až −25 % v porovnaní s LSAW SSAW pre nižší tlak; LSAW pre kritickú službu
Inžiniersky pohľad – tam, kde najviac záleží na tolerancii steny Bezšvové potrubie má −12,5 % podtoleranciu steny; Doskové potrubie ERW a LSAW nemá žiadnu zápornú toleranciu steny (alebo takmer nulu). Pre tenkostenné rúry (pomer steny k OD pod 0,05) má táto 12,5 % tolerančná medzera významný vplyv na výpočty tlaku pri roztrhnutí – bezšvíková rúra objednaná s menovitou stenou 8 mm musí byť navrhnutá tak, ako keby mala 7 mm. To čiastočne kompenzuje nákladovú výhodu bezšvíkových aplikácií na tenkostenných aplikáciách, pretože inžinieri musia objednať o niečo hrubšie, aby sa zachovalo minimum návrhu. Na hrubostenných bezšvíkových rúrach (nad 20 mm) je percentuálny vplyv tolerancie menší a problém s toleranciou steny je menej významný.

5. Požiadavky na moria a podmorie

Návrh potrubia na mori sa riadi DNV-ST-F101 (podmorské potrubné systémy) alebo ekvivalentnými národnými predpismi. Tieto predpisy ukladajú požiadavky na typ potrubia a kvalifikáciu zvarového švu, ktoré výrazne zužujú výber pre aplikácie na mori.

DNV-ST-F101 Prijateľnosť typu potrubia

Typ potrubia akceptovaný na mori? Dodatočné požiadavky vs. Typické použitie na pevnine na mori
Bezšvové Áno – bez obmedzenia Štandardné PSL2 + NDE špecifické pre daný projekt Podmorské prúdové vedenia, stúpačky, retiazky s malým vonkajším priemerom
LSAW Áno – štandard pre veľké OD 100% AUT zvarového švu, RT, zvarový šev CVN Pobrežné kmeňové vedenia, hlbokovodné potrubie v potrubí
ERW Podmienečne — extra kvalifikácia zvaru Úplný zvarový šev AUT + RT + CVN, dodatočná skúška HIC zvaru, ak je kyslý Obmedzené — príležitostne pre malé vnútrozemné línie
SSAW Vo všeobecnosti neakceptované Geometria špirálového švu vytvára komplexný stav napätia pri kombinácii ohybu a tlaku Nepoužíva sa na pobrežné alebo podmorské služby
Kritický technický bod – ERW zvarový šev pri kombinovanom zaťažení Rúrka ERW využíva tepelne ovplyvnenú zónu (HAZ) bez prídavného kovu – zvar je vytvorený pevným spojením pod tlakom. Zatiaľ čo toto vytvára zdravý spoj pod samotným ťahom a vnútorným tlakom, vlastnosti HAZ pri kombinovanom zaťažení ohybom + tlakom + teplotou (ktoré sa vyskytujú počas inštalácie a prevádzky pobrežných potrubí) vyžadujú špecifické kvalifikačné testovanie nad rámec toho, čo štandardné API 5L PSL2 nariaďuje. Mnohí offshore EPC dodávatelia úplne vylučujú ERW pre offshore služby, aby sa vyhli tejto kvalifikačnej záťaži, aj keď to kódex technicky umožňuje.

6. Úvahy o kyslých službách podľa typu potrubia

Vodíkom indukované praskanie (HIC) v kyslom prostredí je primárne poháňané chémiou ocele – konkrétne obsahom síry a morfológiou inklúzií. Všetky typy rúr sú náchylné, ak oceľ nie je správne špecifikovaná. Prítomnosť zvarového švu však predstavuje ďalšie riziko: zóna zvaru a zóna ovplyvnená teplom (HAZ) môžu mať inú mikroštrukturálnu náchylnosť na HIC ako telo rúry.

Typ potrubia Telo HIC Riziko zvaru HIC Riziko Príloha H Použiteľné? Ďalšie požiadavky na kyslosť
Bezšvové Kontrolované chémiou prílohy H Žiadny – žiadny zvarový šev áno Iba chémia v prílohe H + test HIC v tele
ERW Kontrolované chémiou prílohy H Áno – mikroštruktúra HAZ sa líši od tela áno Príloha H chémia + telo HIC +  test HIC zvaru (NACE TM0284)
LSAW Kontrolované chémiou prílohy H Mierne — SAW plnivo riedi základný kov; prítomný HAZ áno Príloha H chémia + telo HIC +  test HIC zvaru (NACE TM0284)
SSAW Kontrolované chémiou prílohy H Áno – špirálový šev pokrýva väčšiu plochu na jednotku dĺžky Technicky áno Príloha H + zvar HIC, ale zriedkavo špecifikovaný pre kyslé — bezšvíkové alebo preferované LSAW

Úplné požiadavky na špecifikáciu kyslých služieb nájdete na: Okrem API 5L PSL2: Povinná príloha H Metalurgia pre kyslý plyn →

7. Matica výberu aplikácií

Aplikácia Typický OD Odporúčaný typ Prečo
Podmorské vedenie (hlboká voda, navijak) 4'–12' Bezšvové Žiadny šev – bez únavy pri cyklickom ohýbaní navijaka
Offshore kmeňové vedenie (S-lay / J-lay) 16 – 36 LSAW Schopnosť ťažkých stien, DNV-akceptované s AUT kontrolou zvarov
Pobrežný vysokotlakový plyn (hlavný kmeň) 24'–56' LSAW alebo SSAW LSAW pre X65/X70 vysokotlakové; SSAW pre X52/X60 pri nižšom konštrukčnom faktore
Pobrežná distribúcia plynu (stredný tlak) 6 – 20 ERW Nákladovo efektívne, primerané pre sladké služby podľa ASME B31.8
Linka na zachytávanie kyslého plynu 4 – 16 Bezšvové Žiadne riziko HIC zvaru – najjednoduchšia kvalifikačná cesta podľa prílohy H
Kufor na kyslý olej (veľký vonkajší priemer) 16 – 32 LSAW + príloha H Veľký vonkajší priemer vyžaduje zváranie; LSAW zvarový šev HIC kvalifikácia dobre zavedená
Potrubie na vstrekovanie vody na pevnine 16'–48' SSAW alebo LSAW Veľký vonkajší priemer, mierny tlak – SSAW nákladovo efektívne; LSAW pre vyšší tlak
Vnútropovod HPHT 4 – 16 Bezšvové Rovnomerné vlastnosti pri kombinovanom zaťažení vysokým tlakom + vysokou teplotou
Oblúky, kolená, špeciálne kovania Akékoľvek Bezšvové Tvarovky sú vždy vyrobené z bezšvíkových bez ohľadu na typ hlavného potrubia
Technický prehľad – tvarovky sú vždy bezproblémové Bez ohľadu na to, či ide o hlavné potrubie ERW, LSAW alebo SSAW, všetky potrubné tvarovky – ohyby, kolená, T-kusy, redukcie – sú vyrobené z bezšvíkových rúr alebo platní. Toto nie je voľba; je to priemyselný štandard. Procesy tvárnenia používané na výrobu tvaroviek (indukčné ohýbanie, tvárnenie za tepla) sú nekompatibilné s pozdĺžnym alebo špirálovým zvarovým švom. Pri rozpočtovaní projektu potrubia zohľadnite náklady na bezproblémové potrubie pre všetky tvarovky, aj keď je hlavné potrubie špecifikované ako ERW alebo SSAW.

8. Často kladené otázky

Je bezšvíková rúra pevnejšia ako zváraná?

Bezšvíková rúra nemá žiadny zvarový šev, a preto žiadnu koncentráciu napätia v zóne zvaru alebo mikroštrukturálne variácie HAZ. Moderné zvárané potrubie LSAW so 100% kontrolou zvaru AUT však dosahuje porovnateľné hodnoty roztrhnutia a kolapsu pri rovnakej hrúbke steny. Praktickou výhodou bezšvíkových výrobkov nie je surová pevnosť, ale absencia rizika únavy zvarového švu pri cyklickom zaťažení – preto je určený pre cievkové potrubia a aplikácie s vysokým namáhaním v ohybe. Pre prevádzku so statickým vnútorným tlakom na pobrežnom potrubí je kvalifikovaný LSAW funkčne ekvivalentný bezšvíkovým.

Kedy je potrebné bezšvíkové potrubie namiesto zvárania?

Bezšvíkové sa vyžadujú alebo sa uprednostňujú v piatich situáciách: priemery pod 168 mm, kde zvárané potrubie nie je ekonomicky dostupné; inštalácia s kotúčom, kde únava zvarového švu pri cyklickom ohýbaní predstavuje konštrukčné riziko; Služba HPHT, kde kombinované zaťaženie kladie dodatočný tlak na zvarové zóny; kyslá služba, kde sa vyhnutie zvaru HIC kvalifikácia zjednodušuje obstarávanie; a všetky potrubné armatúry (oblúky, kolená, T-kusy) bez ohľadu na typ hlavného potrubia.

Aký je rozdiel medzi zváraným potrubím ERW, LSAW a SSAW?

ERW používa vysokofrekvenčný elektrický prúd na spájanie okrajov rúrok bez prídavného kovu – rýchle, cenovo výhodné, vhodné pre stredné vonkajšie priemery do približne 610 mm so strednou hrúbkou steny. LSAW zvára valcovanú dosku pozdĺž priameho pozdĺžneho švu pomocou zvárania pod tavivom s prídavným kovom – schopné hrubej steny a veľkého priemeru až 1 626 mm, čo je štandard pre offshore kmeňové vedenia. SSAW formuje rúrku z cievky alebo dosky do špirály a zvára obe strany – umožňuje veľmi veľké priemery až do 2 236 mm pri nízkych nákladoch, používa sa hlavne pre veľké pobrežné potrubia pri nižších konštrukčných tlakoch. Pozri tiež: Oceľové rúry ERW vs SAW →

Je zvárané potrubné potrubie prijateľné pre pobrežné potrubia?

Zvárané potrubie LSAW sa široko používa pre pobrežné diaľkové vedenia a je plne akceptované podľa DNV-ST-F101 s výhradou 100% automatizovaného ultrazvukového testovania (AUT) a rádiografického testovania zvarového švu, plus Charpyho nárazového testovania zóny zvaru. ERW je podmienečne akceptovaný na mori s dodatočnou kvalifikáciou zvarového švu. SSAW nie je vo všeobecnosti akceptovaný pre offshore služby. Pre hlbokovodné navinuté potrubie je zvyčajne špecifikované bezšvové, pretože zvarový šev LSAW predstavuje riziko únavy pri cyklickom ohýbaní vyvolanom inštaláciou navijaka.

O koľko lacnejšie je zvárané potrubie v porovnaní s bezšvovým?

ERW je zvyčajne o 20–40 % lacnejšia ako bezšvíková rúra pri ekvivalentnom OD, triede a hrúbke steny. LSAW beží o 10–25 % menej ako bezšvíkové pri veľkých priemeroch. SSAW je najlacnejšia možnosť pre rúry s veľmi veľkým priemerom. Medzera sa zužuje pre ťažké steny (nad 25 mm) a vysoké akosti (X70/X80), kde sa bezšvíková výroba stáva efektívnejšou v porovnaní so zváranou. Nulová negatívna tolerancia steny ERW tiež čiastočne kompenzuje jej nižšiu nominálnu cenu v porovnaní s bezšvovými, pretože bezšvové vyžaduje o niečo hrubšiu stenu objednávky, aby sa zohľadnila podtolerancia -12,5 %.

Môže sa potrubie ERW použiť na kyslé služby?

Rúrka ERW môže byť kvalifikovaná pre kyslú prevádzku podľa prílohy H API 5L, ale vyžaduje si testovanie HIC tela a explicitné testovanie HIC zvaru podľa NACE TM0284 – pretože zóna ovplyvnená teplom ERW má odlišnú mikroštruktúru ako telo rúry a musí byť nezávisle kvalifikovaná. Mnohí inžinieri špecifikujú bezšvové linky na zber kyslých látok, aby sa vyhli tomuto dodatočnému kvalifikačnému kroku. Ak sa ERW vyberie z nákladových dôvodov v kyslej prevádzke, objednávka musí výslovne obsahovať požiadavky na chémiu prílohy H, testovanie HIC karosérie a testovanie HIC zvaru – všetky tri sú potrebné.

Source Line Pipe od ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe vyrába všetky štyri typy potrubných potrubí – bezšvíkové, ERW, LSAW a SSAW – podľa API 5L v triedach B až X80, PSL1 a PSL2 vrátane kvalifikácie pre kyslé služby podľa prílohy H. Bez ohľadu na to, či váš projekt vyžaduje bezšvové prietokové potrubia s malým vonkajším priemerom pre hlbinnú spätnú väzbu alebo LSAW s veľkým priemerom pre pobrežné hlavné vedenie, poskytujeme úplnú dokumentáciu MTC, podporu inšpekcie tretej strany a technické konzultácie o výbere typu a triedy potrubia. Dokončené projekty v Afrike, na Strednom východe a v Južnej Amerike.

Kontaktujte nás: [e-mail chránený]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Požiadať o cenovú ponuku


Kontaktujte nás

Rýchle odkazy

Podpora

Kategória produktu

Kontaktujte nás

Pridať: č. 42, skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechať správu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všetky práva vyhradené. S podporou leadong.com