Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Acoperirea țevilor 3LPE vs FBE vs 3LPP: Cum să alegeți sistemul anticoroziv potrivit
Sunteți aici: Acasă » Bloguri » Noutăți despre produse » Acoperirea țevilor 3LPE vs FBE vs 3LPP: Cum să alegeți sistemul anticoroziv potrivit

Acoperirea țevilor 3LPE vs FBE vs 3LPP: Cum să alegeți sistemul anticoroziv potrivit

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-12 Origine: Site

Întreba

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniei
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
bu
partajați acest buton de partajare

Specificarea acoperirii externe greșite este una dintre cele mai costisitoare greșeli în achiziționarea conductelor - nu la punctul de achiziție, ci ani mai târziu, când dezlipirea, deteriorarea mecanică sau degradarea termică forțează o campanie de reparații care poate costa multipli față de valoarea inițială a conductei. Cele trei sisteme dominante — Fusion Bonded Epoxy (FBE), polietilenă cu trei straturi (3LPE) și polipropilenă cu trei straturi (3LPP) — nu sunt interschimbabile. Fiecare are un ansamblu de performanță definit, iar selectarea în afara acelui ansamblu creează riscul ca niciun nivel de protecție catodică să nu se atenueze complet.

ZC Steel Pipe furnizează țevi de linie API 5L conform specificațiilor de acoperire ISO 21809 și DIN 30670, cu proiecte de țevi acoperite finalizate în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud. Acest ghid explică modul în care este construit fiecare sistem, unde funcționează cel mai bine fiecare și întrebările privind achizițiile care determină care dintre ele aparține specificației proiectului dumneavoastră.

CUPRINS

  1. Cum este construit fiecare sistem de acoperire

  2. Comparație de performanță: temperatură, mecanică și chimică

  3. Standarde aplicabile

  4. Ghid de selecție: ce acoperire pentru ce aplicare

  5. Grosimea acoperirii și specificațiile de referință

  6. Lista de verificare pentru achiziții și control de calitate

  7. Întrebări frecvente


1. Cum este construit fiecare sistem de acoperire

Înțelegerea structurii fiecărui sistem explică diferențele de performanță mult mai bine decât orice rezumat de marketing. Toate trei derivă din aceeași fundație - epoxidul prin fuziune - dar diferă în ceea ce adaugă pe acesta.

FBE — Epoxidic prin fuziune

Straturi:   1 (un singur strat)
Stratul 1:   Grund epoxidic, 400–600 μm
Aplicare:   Pulverizare electrostatică de pulbere pe conducta încălzită (230–250°C)
Tip de legătură:   Legătură chimică pe suprafața oțelului
Folosit și ca:   Acoperire internă pentru eficiența curgerii
Standard:   ISO 21809-2, CSA Z245.20

3LPE — Polietilenă cu trei straturi

Straturi:  3
Stratul 1:   grund FBE, ≥150 μm
Stratul 2:   Adeziv copolimer, 170–250 μm
Stratul 3:   Polietilenă (PE), 1,8–3,0 mm în total
Tip de legătură:   Chimic (FBE la oțel) + mecanic (PE wrap)
Standard:   ISO 21809-1, DIN 30670, CSA Z245.21

3LPP — Polipropilenă cu trei straturi

Straturi:  3
Stratul 1:   grund FBE, ≥150 μm
Stratul 2:   Adeziv copolimer, 170–250 μm
Stratul 3:   Polipropilenă (PP), 2,0–4,0 mm în total
Tip de legătură:   chimică (FBE la oțel) + mecanică (învelire PP)
Standard:   ISO 21809-1, DIN 30678
PERSPECTIVE STRUCTURALE CHEIE Stratul de grund FBE din 3LPE și 3LPP nu este decorativ - este bariera principală împotriva coroziunii și mecanismul de aderență. Stratul exterior din polietilenă sau polipropilenă oferă protecție mecanică, rezistență la umiditate și izolație electrică. Adezivul copolimer dintre ele este cea mai slabă verigă din orice sistem cu trei straturi: performanța slabă a adezivului este cea mai comună cauză principală a defecțiunii premature a acoperirii în conductele îngropate.

2. Comparație de performanță: temperatură, mecanică și chimică

Rezistență la temperatură

Temperatura de funcționare este cel mai important parametru de selecție. Depășiți limita termică a oricărei acoperiri și adezivul se înmoaie, rezistența la exfoliere scade și dezlipirea catodică se accelerează - adesea invizibil până când un sondaj de vacanță dezvăluie coroziunea larg răspândită a stratului secundar.

Acoperire Min. Temperatura de operare max. Vârf de temperatură continuu / Limită pe termen scurt
FBE (standard) -40°C 80–95°C 110°C (grade modificate)
3LPE -40°C 80°C 85°C
3LPP -20°C 110°C 130–140°C
Punct critic de inginerie – Limita de 80°C Multe conducte de țiței de pe uscat funcționează la sau aproape de 80°C datorită cerințelor de management al vâscozității, în special pentru țițeiul ceros. La acest prag, performanța adezivului 3LPE standard se degradează semnificativ. Proiectele în care temperatura peretelui conductei ar putea atinge 80°C – chiar și intermitent – ​​ar trebui să specifice 3LPP, nu 3LPE. Experiența de teren din Africa de Vest și regiunea Golfului a arătat că dezlegarea 3LPE în serviciul de țiței cald este o problemă persistentă și costisitoare atunci când acest prag este subestimat.

Protectie mecanica

Proprietate FBE 3LPE 3LPP
Rezistenta la impact Moderat — fragil sub sarcini punctuale Ridicat Foarte sus
Rezistenta la abraziune Scăzut — nepotrivit pentru trecerea HDD-ului Bun Excelent
Rezistența la stresul solului Moderat Ridicat Ridicat
Rezistenta la dezlegare catodica Excelent Excelent Excelent
Permeabilitatea la umiditate Scăzut, dar mai mare decât sistemele de 3L Foarte scăzut Foarte scăzut
Rezistență UV (asupra pământului) Bun Slab - se degradează fără protecție UV Slab - se degradează fără protecție UV
Notă de teren — HDD și foraj direcțional Pentru instalațiile de foraj direcțional orizontal (HDD), numai FBE nu ar trebui să fie specificat niciodată pentru protecție externă. Abraziunea în timpul tragerii poate îndepărta FBE în întregime în condiții de sol stâncos sau grosier. 3LPP este alegerea corectă pentru HDD: stratul său exterior dur din polipropilenă supraviețuiește abraziunii prin tragere care ar distruge un strat de polietilenă și are performanțe semnificativ mai bune decât 3LPE în condițiile concentrate de încărcare punctiformă de contact cu forajul. Verificați întotdeauna calculul forței de tragere pe HDD și confirmați specificațiile stratului exterior cu aplicatorul de acoperire înainte de fabricare.

Rezistenta chimica

Toate cele trei sisteme oferă o rezistență puternică la substanțele chimice din partea solului întâlnite în serviciul conductelor îngropate - săruri dizolvate, bacterii reducătoare de sulfat, acizi organici. Diferențele apar în anumite scenarii:

Mediu FBE 3LPE 3LPP
Solurile saline/de coastă Adecvat Excelent Excelent
Solurile bogate în sulfat Adecvat cu CP Excelent Excelent
Solurile contaminate cu hidrocarburi Bun Moderat Bun
Acizi și alcalii (interne) Excelent (pentru acoperirea interioară) N/A — numai extern N/A — numai extern
Imersie submarină/ în apă de mare Adecvat pentru baza stratului de beton Excelent Excelent

3. Standarde aplicabile

Specificarea unei acoperiri fără a numi standardul de guvernare este o invitație pentru dispute de calitate. Standardele de mai jos definesc pregătirea suprafeței, condițiile de aplicare, grosimea acoperirii, metodele de testare și criteriile de acceptare. Pentru proiectele internaționale, confirmați întotdeauna la ce ediție standard se referă specificațiile de inginerie ale operatorului – revizuirile între edițiile ISO 21809 au introdus modificări materiale la cerințele de testare.

standard Tip de acoperire Regiunea/caz de utilizare
ISO 21809-1 3LPE și 3LPP (extern) Global - standard internațional principal
ISO 21809-2 FBE (extern) Global - standard internațional principal
DIN 30670 3LPE Europa, Africa – larg specificate pe proiectele de transport
DIN 30678 3LPP Europa — aplicații la temperatură înaltă
CSA Z245.21 3LPE Canada și unele proiecte din SUA
CSA Z245.20 FBE Canada și unele proiecte din SUA
API RP 5L2 FBE (intern) Global — acoperire interioară pentru conducta de transport gaz
NACE SP0169 Toate acoperirile exterioare Global — coordonarea protecției catodice cu acoperiri
Engineering Insight — Specificații suplimentare pentru operator Operatorii majori completează în mod obișnuit ISO 21809 cu propriile specificații de inginerie care impun cerințe mai stricte. Shell DEP 31.40.30.12, TotalEnergies GS EP PIP 112 și Saudi Aramco SAES-H-002 sunt exemple care afectează în mod semnificativ selecția clasei de acoperire, tensiunea de detectare a vacanței și geometria reducerii. Dacă proiectul dvs. implică un operator major ca proprietar final, solicitați specificațiile suplimentare de acoperire înainte de a finaliza clasa de acoperire și grosimea în comanda dvs. - aceste specificații înlocuiesc frecvent valorile implicite ISO în moduri care afectează costul și timpul de livrare.

4. Ghid de selecție: ce acoperire pentru ce aplicare

Arborele de decizie pentru selecția acoperirii este simplu odată ce cunoașteți cei patru parametri de bază: metoda de instalare, temperatura de funcționare, tipul de mediu și cerințele de specificație a proiectului. Tabelul de mai jos acoperă cele mai comune scenarii de conducte.

Motivul recomandat pentru acoperire
Transportul gazelor îngropate pe uscat (<80°C) 3LPE Protectie mecanica, rezistenta la stresul solului, durata lunga de viata
Conductă de țiței îngropată pe uscat (>80°C) 3LPP Adezivul PE cedează peste 80°C; PP menține integritatea legăturii
Conductă offshore/submarină 3LPE sau 3LPP + strat de greutate de beton Sistem 3L ca bariera anticoroziva; beton pentru flotabilitate negativă
Linia de curgere a uleiului fierbinte pentru apă adâncă (>80°C) 3LPP Temperatură ridicată + presiune externă ridicată necesită strat exterior PP
Găurire direcțională / instalare HDD 3LPP Rezistență superioară la abraziune în timpul tragerii găurii de foraj
Conducte supraterane (rack-uri, poduri) FBE (+ strat de vopsea pentru UV) 3LPE/3LPP se degradează sub UV fără strat de protecție
Conducta de tubaj de puț (exterior) FBE Este necesar un profil mai subțire; stresul solului nu este o preocupare majoră
Căptușeală interioară - transport de petrol și gaze FBE (clasă internă) Reduce frecarea, protejează împotriva coroziunii apei produse
Conducta de injectie apa 3LPE sau FBE (intern) Mediu cu umiditate ridicată; 3LPE extern, FBE intern
Conductă terestră africană (îngropată, <80°C) 3LPE la DIN 30670 Cele mai multe specificații de proiect africane fac referire la DIN 30670; dovedit în soluri laterite şi nisipoase
Notă de achiziție – Proiecte de conducte africane Majoritatea proiectelor de conducte pe uscat din Africa de Vest, de Est și de Nord specifică 3LPE la DIN 30670 ca acoperire externă implicită. Acest lucru este determinat de influența contractantului european EPC și de decenii de date de performanță în serviciu. Dacă achiziționați conducte de conducte acoperite pentru un proiect african și specificațiile operatorului pur și simplu afirmă „acoperire anticorozivă necesară”, DIN 30670 Clasa B sau C 3LPE este implicit sigură pentru preț și confirmare cu inginerul. Specificarea ISO 21809-1 este, de asemenea, acceptată pe scară largă. Variabilele cheie de confirmat sunt clasa de acoperire (categoria de grosime a peretelui) și lungimea redusă - acestea afectează achiziționarea acoperirii pentru repararea sudură și costul îmbinării pe teren.

5. Grosimea acoperirii și specificațiile de referință

3LPE Grosime după diametrul țevii (ISO 21809-1 / DIN 30670)

Gama OD țeavă DIN 30670 Clasa N (Normal) DIN 30670 Clasa V (Mărită) ISO 21809-1 Clasa 1 ISO 21809-1 Clasa 2
≤ 114,3 mm (4') 1,8 mm min. 2,5 mm min. 1,8 mm 2,5 mm
114,3–323,9 mm (4'–12') 2,0 mm min. 2,7 mm min. 2,0 mm 2,7 mm
323,9–508 mm (12'–20') 2,2 mm min. 3,0 mm min. 2,2 mm 3,0 mm
508–711 mm (20'–28') 2,5 mm min. 3,2 mm min. 2,5 mm 3,2 mm
> 711 mm (>28') 3,0 mm min. 3,5 mm min. 3,0 mm 3,5 mm

Referință de grosime FBE

Aplicare despre grosime tipică Note
FBE extern cu un singur strat 400–600 μm Aplicație externă standard conform ISO 21809-2
FBE cu două straturi (extern) 600–1.000 μm Aplicații offshore / critice de impact
Grund FBE în 3LPE/3LPP ≥150 μm ISO 21809-1 minim; majoritatea morilor aplică 150–250 μm
FBE intern (acoperire cu flux) 250–400 μm Conform API RP 5L2; suprafață netedă pentru a reduce factorul de frecare

6. Lista de verificare pentru achiziții și QC

O comandă de achiziție care spune pur și simplu „Acoperit 3LPE, API 5L X65” lasă zeci de parametri critici nespecificați. Lista de verificare de mai jos acoperă informațiile minime care ar trebui să apară în fiecare cerere de cerere și comandă de achiziție pentru conducte acoperite.

Pregătirea suprafeței

Toate cele trei sisteme necesită curățare prin sablare la ISO 8501-1 Sa 2,5 (metal aproape alb) cu un profil de suprafață de 50–100 μm Rz. Abaterea de la aceasta - în special utilizarea Sa 2.0 pentru a economisi timp - este cea mai comună cauză a eșecului prematur de aderență. Specificați în mod explicit gradul de curățenie și intervalul de profil necesar; nu lăsați-o în sarcina morii.

Ce să specificați în cererea dvs. de cerere

Parametrul Ce trebuie declarat
Țevi standard și grad de ex. API 5L X65 PSL2 fără întreruperi
Tip de acoperire 3LPE / FBE extern / 3LPP — nu lăsați ambiguu
Standard de guvernare ISO 21809-1, DIN 30670, CSA Z245.21 etc. + anul ediției
Clasa de acoperire / grosime DIN 30670 Clasa N sau V; Acoperire ISO clasa 1 sau 2
Lungime redusă De obicei, 100–150 mm fiecare capăt; confirmați cu sistemul de acoperire a îmbinărilor în câmp
Tensiunea de detectare a vacanței Pe standard; de obicei 25 kV pentru 3LPE; confirmați în ITP
Temperatura de functionare max. continuu; temperatura de vârf, dacă este cazul
Metoda de instalare Deschis, HDD, așezare offshore — afectează selecția clasei de grosime
Inspecție terță parte Indicați dacă este necesară inspecția asistată / 3.1 MTC
Engineering Insight — Compatibilitate cu acoperirea îmbinării în câmp Sistemul de acoperire a îmbinărilor în câmp (aplicat la sudurile de circumscripție după instalare) trebuie să fie compatibil termic și mecanic cu acoperirea țevii aplicată din fabrică. O țeavă 3LPE acoperită conform DIN 30670 necesită un sistem de îmbinare în câmp - de obicei manșoane termocontractabile sau epoxidic lichid cu umplutură PE - care se lipește de stratul din fabrică la marginea tăiată. Specificarea sistemului de îmbinare în câmp este în afara domeniului de aplicare al producătorului de țevi, dar confirmarea geometriei de tăiere și a rezistenței la exfoliere a stratului de acoperire din fabrică la marginea tăiată este esențială pentru selectarea sistemului de către contractorul de îmbinări pe teren. Acest lucru este de obicei trecut cu vederea în achiziții și devine o problemă de șantier în timpul instalării.

7. Întrebări frecvente

Care este diferența dintre acoperirea țevilor 3LPE și FBE?

FBE este un strat epoxidic prin fuziune, cu un singur strat, care se leagă direct de suprafața oțelului, oferind o rezistență excelentă la coroziune și aderență, dar o protecție mecanică limitată. 3LPE adaugă un strat adeziv de copolimer și un strat exterior de polietilenă peste un grund FBE, oferind protecție mecanică mult superioară, rezistență la umiditate și durată de viață pe termen lung pentru conductele îngropate și offshore. Numai FBE este adecvat pentru conductele supraterane și căptușeală interioară; pentru protecția externă îngropată, 3LPE sau 3LPP este specificația corectă în aproape toate proiectele moderne de conducte.

Ce temperatură poate suporta acoperirile 3LPE și 3LPP?

3LPE este evaluat pentru serviciu continuu până la 80°C. La temperaturi mai ridicate, stratul exterior de polietilenă și adezivul copolimer se înmoaie, reducând rezistența la exfoliere și accelerând dezlipirea catodică. 3LPP înlocuiește stratul exterior PE cu polipropilenă, extinzând serviciul continuu la 110°C și toleranța la vârf pe termen scurt la 130–140°C. Pentru orice conductă în care temperatura peretelui ar putea atinge sau depăși 80°C - inclusiv serviciul de țiței fierbinte, medii de urmărire a aburului sau linii de curgere fierbinte de apă adâncă - 3LPP este specificația corectă.

Ce standard de acoperire se aplică țevilor 3LPE și FBE?

Standardele internaționale principale sunt ISO 21809-1 (pentru 3LPE și 3LPP) și ISO 21809-2 (pentru acoperiri externe FBE). DIN 30670 este referit pe scară largă pentru 3LPE în proiecte europene și africane. CSA Z245.21 se aplică în conductele canadiene. Pentru FBE intern, API RP 5L2 este documentul de referință pentru aplicațiile de transport de gaze. Majoritatea operatorilor majori — Shell, TotalEnergies, Saudi Aramco — le completează cu specificații de inginerie brevetate care impun cerințe suplimentare privind clasa de acoperire, ferestrele de temperatură de aplicare și protocoalele de inspecție.

Când ar trebui să specific 3LPP în loc de 3LPE?

Specificați 3LPP atunci când: (1) temperatura de funcționare depășește 80°C; (2) conducta va fi instalată de HDD acolo unde abraziunea în timpul tragerii este severă; (3) conducta este în ape adânci, unde presiunea hidrostatică externă ridicată combinată cu temperatura ridicată necesită performanțe mecanice superioare ale PP; sau (4) specificațiile proiectului solicită în mod explicit acoperirea exterioară din polipropilenă. 3LPP implică o majoră de cost față de 3LPE - de obicei 15-30% doar din costul acoperirii - dar nu este interschimbabil cu 3LPE pentru servicii la temperatură înaltă sau la abraziune ridicată.

FBE poate fi utilizat ca acoperire interioară a țevilor?

Da — FBE intern este unul dintre cele mai larg specificate acoperiri pentru conductele de transport de gaz și lichid. Aplicat ca o peliculă continuă netedă la 250–400 μm, FBE intern reduce rugozitatea suprafeței țevii, îmbunătățind eficiența curgerii și reducând cerințele de energie de pompare cu 2-5% pe durata de viață a țevii. De asemenea, protejează împotriva coroziunii de la apa produsă, CO₂ și gazul umed. FBE intern este aplicat conform API RP 5L2 și este compatibil cu toate clasele API 5L de la gradul B până la X80.

Acoperirea 3LPE sau 3LPP afectează proiectarea sistemului de protecție catodă (CP)?

Da, în mod semnificativ. Acoperirile cu trei straturi au o rezistență electrică foarte mare, ceea ce reduce dramatic cererea curentă asupra sistemului de protecție catodică în comparație cu țeava goală sau acoperită subțire. Cu toate acestea, sistemul CP trebuie să fie proiectat în continuare pentru a proteja orice vacanță (defecte) în acoperire și pentru a lua în considerare degradarea acoperirii pe durata de viață a conductei. Acoperirea și sistemul CP ar trebui tratate ca complementare – nu ca alternative – în strategia de control al coroziunii. NACE SP0169 oferă cadrul pentru integrarea acoperirii și designului CP pentru conductele îngropate.

Furnizați conducte acoperite pentru proiectul dvs. de conducte

ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L cu acoperiri externe 3LPE, FBE și 3LPP conform ISO 21809, DIN 30670 și standardele specifice proiectului. Furnizăm pachete complete de țevi acoperite pentru proiecte din Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud, cu documentație completă MTC și suport de inspecție terță parte.

 mandy. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Solicitați o cotație


Luați legătura

Legături rapide

Sprijin

Categoria de produs

Contactaţi-ne

Adăugați: nr. 42, grupul 8, satul Huangke, strada Sunzhuang, orașul Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lăsaţi un mesaj
Contactaţi-ne
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Toate drepturile rezervate. Sprijinit de leadong.com