Vizualizări: 0 Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-04 Origine: Site
API 5L X65 este clasa de conducte dominantă pentru conductele de petrol și gaze offshore și sistemele de transport de gaze de înaltă presiune din întreaga lume. Combinația sa de rezistență ridicată la curgere (minimum 448 MPa), rezistență excelentă la temperaturi sub zero și sudabilitate dovedită în condiții de câmp a făcut-o specificația implicită pentru liniile de curgere submarine, ascensoarele de apă adâncă și liniile trunchi de mare distanță, unde sunt necesari pereți mai subțiri pentru a reduce sarcinile de instalare și costul materialului.
ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L X65 în forme fără sudură, ERW, LSAW și SSAW, atât în PSL1, cât și în PSL2, inclusiv în Anexa H. Cu proiectele X65 finalizate în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud, oferim documentație completă MTC, asistență de inspecție terță parte și consultanță tehnică privind selecția calității și grosimii peretelui. Acest ghid acoperă tot ceea ce managerii de achiziții și inginerii de conducte au nevoie pentru a specifica corect X65.
X65 Proprietăți mecanice și chimie
Cerințe PSL1 vs PSL2
Procese de fabricație și intervale de dimensiuni
Selectarea grosimii peretelui
X65 vs X60 vs X70 — Comparație de note
Aplicații în funcție de mediu de serviciu
Serviciu acru: X65 + Anexa H
Întrebări frecvente
| Proprietatea | X65 PSL1 | X65 PSL2 | Note |
|---|---|---|---|
| Limita de curgere minimă (SMYS) | 448 MPa (65 ksi) | 448 MPa (65 ksi) | Același etaj pentru ambele PSL-uri |
| Rezistenta maxima de curgere | Fara maxim | 600 MPa (87 ksi) — fără sudură 635 MPa (92 ksi) — sudate |
Capacele PSL2 cedează pentru a asigura ductilitate |
| Rezistența minimă la tracțiune (SMTS) | 531 MPa (77 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | — |
| Rezistența maximă la tracțiune | Fara maxim | 760 MPa (110 ksi) | Doar PSL2 |
| Alungire min | Pe formulă | Pe formulă | Depinde de grosimea peretelui |
| Raportul maxim Y/T | Nu este specificat | 0.93 | Esențial pentru proiectarea bazată pe deformare |
| Testarea de impact CVN | Nu este necesar | Obligatoriu | PSL2 necesită rezultate Charpy V-notch |
| Testarea HIC | Nu este necesar | Nu este necesar (standard) | Obligatoriu numai dacă s-a comandat Anexa H |
| Element | PSL2 Max (Fără sudură) | PSL2 Max (Sudat) | Anexa H (Serviciul acru) |
|---|---|---|---|
| Carbon (C) | 0,24% | 0,22% | 0,22% max |
| Mangan (Mn) | 1,65% | 1,65% | 1,45% max |
| Fosfor (P) | 0,025% | 0,025% | 0,020% max |
| sulf (S) | 0,015% | 0,015% | 0,002% max |
| Siliciu (Si) | 0,45% | 0,45% | 0,45% max |
| Echivalent carbon (CE IIW) | 0,43% max | 0,43% max | 0,43% max |
| Pcm (indicele de sudabilitate) | 0,25% max | 0,25% max | De obicei ≤0,22% |
Distincția PSL (Product Specification Level) nu este doar o actualizare a documentelor - PSL2 impune cerințe substanțial diferite de fabricație și testare care afectează direct performanța materialului în serviciul solicitant.
| Cerința | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Limita de echivalent carbon | Nu este specificat | Obligatoriu (controlează sudabilitatea) |
| Rezistenta maxima de curgere | Fără tavan | Capat (asigură ductilitate) |
| Raport Y/T maxim | Nu este specificat | 0,93 max (design bazat pe deformare) |
| Test de impact Charpy CVN | Nu este necesar | Obligatoriu — corpul conductei și sudura |
| Rezistenta maxima la tractiune | Fără tavan | 760 MPa max |
| Duritatea la fractură (DWT) | Nu este necesar | Numai pentru OD ≥ 508 mm |
| Toleranță dimensională | Standard | Mai strâns — în special OD și perete |
| Primă de cost tipică | Linia de bază | +5–15% în funcție de moară |
API 5L X65 este produs prin patru rute principale de producție. Procesul corect pentru un proiect dat depinde de diametrul exterior necesar, grosimea peretelui și mediul de service.
Grosimea peretelui pentru o conductă X65 este calculată din presiunea de proiectare, diametrul exterior al conductei și factorul de proiectare aplicabil, utilizând formula tensiunii Barlow. Codul de proiectare (ASME B31.4 pentru conducte de lichid, B31.8 pentru gaz, DNV-ST-F101 pentru offshore) specifică factorul de proiectare și orice cerințe suplimentare pentru clasa de locație și modul de defecțiune.
| OD (mm) | OD (inch) | Presiune de proiectare 7 MPa (1.015 psi) F=0,72 |
Presiune de proiectare pe mal 15 MPa (2.175 psi) F=0,60 în larg |
Presiune de proiectare 20 MPa (2.900 psi) F=0,50 la apă adâncă |
|---|---|---|---|---|
| 219.1 | 8⅝' | 4,7 mm | 12,2 mm | 19,5 mm |
| 323.9 | 12¾' | 6,9 mm | 18,1 mm | 28,8 mm |
| 406.4 | 16' | 8,7 mm | 22,6 mm | 36,1 mm |
| 508.0 | 20' | 10,9 mm | 28,3 mm | 45,1 mm |
| 762.0 | 30' | 16,3 mm | 42,4 mm | — |
| 1.016,0 | 40' | 21,8 mm | — | — |
Gama X60–X65–X70 acoperă punctul ideal al conductelor de conductă de înaltă rezistență pentru majoritatea proiectelor de petrol și gaze. Fiecare creștere a gradului permite un perete mai subțire la aceeași presiune de operare, dar vine cu compromisuri în ceea ce privește sudarea, disponibilitatea și adecvarea pentru metodele de instalare care impun o solicitare mare de încovoiere.
| Proprietatea | X60 | X65 | X70 |
|---|---|---|---|
| Randament minim (SMYS) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) | 483 MPa (70 ksi) |
| Tensiune minima (SMTS) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 565 MPa (82 ksi) |
| Grosimea peretelui vs X65 | ~8% mai gros | Linia de bază | ~7% mai subtire |
| Sudabilitate | Cel mai usor | Bun | Necesită îngrijire |
| Utilizare offshore/submarin | Frecvent pentru OD mai mic | Nota dominanta | Folosit pe liniile principale principale |
| Instalare cu bobina | Bun | Bun | Necesita verificarea tensiunii |
| Serviciu acru (Anexa H) | Disponibil | Disponibil | Disponibil, dar CE mai mare |
| Disponibilitatea morii | Larg | Larg | Larg |
| Aplicație tipică | Petrol pe uscat, colectare, gaz de presiune moderată | Linii maritime maritime, submarine, gaz de înaltă presiune | Transport major de gaze pe uscat, Arctica |
| Aplicație Gama | OD tipică | Grosimea peretelui Driver | Tip țeavă | Cerințe speciale |
|---|---|---|---|---|
| Linia trunchiului offshore - apă mică | 16'–36' | Presiune internă + toleranță de coroziune | LSAW | PSL2, DNV-ST-F101, acoperire 3LPE |
| Linie trunchială în larg – apă adâncă | 8'–24' | Colaps extern + presiune internă | SMLS sau LSAW | PSL2, perete D/t înalt, acoperire + CWC |
| Linia de curgere submarină (legare) | 4'–16' | Presiune internă, dilatare termică | SMLS | PSL2, compatibil cu bobina, FBE sau 3LPE |
| Gaz de înaltă presiune pe uscat | 20'–48' | Presiunea internă la factorul de proiectare | LSAW sau SSAW | Acoperire PSL2, ASME B31.8, 3LPE sau FBE |
| Adunare de gaz acru | 4'–16' | Presiune internă | SMLS sau ERW | PSL2 + Anexa H, testat HIC, NACE MR0175 |
| Oleoduct de export (term) | 16'–40' | Presiune internă | LSAW sau SSAW | PSL2, ASME B31.4, 3LPE sau epoxidic de gudron de cărbune |
Standardul API 5L X65 PSL2 nu este potrivit pentru conductele care transportă H₂S umed — conținutul de sulf permis în conformitate cu standardul (0,015% max) este suficient de mare pentru a provoca fisurarea indusă de hidrogen (HIC) în prezența H₂S și a apei. Pentru a califica X65 pentru serviciul acru, comanda de achiziție trebuie să invoce în mod explicit API 5L Anexa H.
| Parametru | Standard PSL2 | Anexa H (Sour Service) | De ce contează |
|---|---|---|---|
| Sulf (S) max | 0,015% | 0,002% | Elimină incluziunile MnS care inițiază HIC |
| Mangan (Mn) max | 1,65% | 1,45% | Reduce segregarea liniei centrale - calea HIC |
| Raportul Ca/S | Nu este specificat | ≥ 1,5 (tratament cu calciu) | Convertește stringers MnS în incluziuni globulare |
| Testul HIC | Nu este necesar | Obligatoriu — NACE TM0284 | Calificarea directă a rezistenței la fisuri |
| Testul SSC | Nu este necesar | Conform specificației proiectului | Fisurarea coroziunii sub presiune sub H₂S |
| Duritate max | Nerestricționat | ≤ 250 HV10 | Duritate mare = susceptibilitate SSC |
| CEIIW max | 0,43% | 0,43% (sau mai puțin pe proiect) | Controlează duritatea microstructurii |
Pentru analiza tehnică completă a metalurgiei din Anexa H și a defecțiunilor conductelor de serviciu acru, consultați: Dincolo de API 5L PSL2: Anexa H obligatorie Metalurgie pentru gaz acru →
API 5L X65 este un tip de conductă din oțel carbon de înaltă rezistență, definit de specificația API 5L / ISO 3183 de la American Petroleum Institute. „65” desemnează o limită de curgere specificată minimă de 65.000 psi (448 MPa). Este cea mai larg specificată calitate pentru conductele de petrol și gaze offshore și pentru sistemele de transport de gaze de înaltă presiune, combinând rezistența ridicată cu sudabilitate fiabilă și performanță de duritate sub zero atunci când este comandată la PSL2.
PSL1 oferă cerințe chimice și mecanice de bază, fără plafon de curgere și fără teste de impact obligatorii. PSL2 adaugă o limită maximă de curgere, un raport maxim Y/T de 0,93, testarea obligatorie de impact Charpy CVN pe corpul conductei și sudura, limite mai stricte de echivalent carbon și toleranțe dimensionale mai stricte. Pentru toate aplicațiile de conducte offshore, submarine și reglementate pe uscat, este necesar PSL2. PSL1 X65 este limitat la servicii onshore necritice, nereglementate. Vezi comparația completă: API 5L PSL1 vs PSL2 →
X65 are un randament minim de 448 MPa; X70 are 483 MPa - cu aproximativ 7% mai mare. X70 permite un perete cu aproximativ 7% mai subțire la aceeași presiune de operare, ceea ce oferă economii de costuri pe liniile de trunchi cu diametru mare, unde tonajul de material este semnificativ. X65 este preferat pentru aplicații offshore și submarine, deoarece intervalul său de randament mai mic este mai previzibil în cazul solicitărilor mari de îndoire impuse de instalarea cu bobine și S-lay. X70 este mai frecvent pe conductele mari de transport de gaze pe uscat, unde reducerea grosimii peretelui oferă economii directe ale costurilor materialelor și avantaje la sarcina de instalare.
Nu în formă standard. Standardul X65 PSL2 are un plafon de sulf de 0,015%, care este suficient de mare pentru a provoca fisurarea indusă de hidrogen în medii umede H₂S. Pentru serviciul acru, X65 trebuie să fie comandat conform API 5L Anexa H , care impune sulf sub 0,002%, limite mai stricte de mangan, tratament cu calciu pentru controlul formei incluziunii și testarea HIC obligatorie conform NACE TM0284. Numai „conform NACE MR0175” nu invocă aceste cerințe – Anexa H trebuie menționată în mod explicit în comanda de achiziție.
Intervalul de grosime a peretelui depinde de procesul de fabricație: X65 fără sudură este disponibil de la aproximativ 6,4 mm până la 50+ mm; ERW de la 4,8 mm la 25,4 mm; LSAW de la 6,4 mm la 50+ mm; și SSAW de la 6,4 mm la 25,4 mm. Grosimea specifică a peretelui pentru un proiect este calculată din presiunea de proiectare, OD și factorul de proiectare folosind formula Barlow. Specificați întotdeauna grosimea minimă a peretelui, mai degrabă decât cea nominală și luați în considerare sub-toleranța de −12,5% permisă pentru țevile fără sudură atunci când setați peretele comenzii.
X65 este produs fără sudură (SMLS) pentru diametre mici spre medii și aplicații cu cea mai înaltă integritate; ERW pentru diametre medii în serviciu pe uscat cu presiune moderată; LSAW pentru aplicații offshore cu pereți grei de diametru mare și de înaltă presiune; și SSAW pentru aplicații pe uscat cu diametru mare și presiune joasă. Proiectele offshore și submarine specifică de obicei LSAW sau fără întreruperi. Pentru țevile cu bobine, fără sudură este alegerea standard datorită absenței unei suduri longitudinale sub îndoire ciclică.
ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L X65 fără sudură, ERW, LSAW și SSAW, disponibile în calificarea PSL1, PSL2 și Anexa H. Furnizăm X65 pentru linii trunk offshore, linii de flux submarine și conducte de gaz și petrol de înaltă presiune pe uscat - cu proiecte finalizate în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud. Documentația completă MTC, inspecția terță parte de către SGS sau Bureau Veritas și asistența tehnică pentru grosimea peretelui și selecția calității sunt standard la fiecare comandă.
Contactaţi-ne: [email protected] | WhatsApp: +86-139-1579-1813
→ Solicitați o cotațieProduse și articole înrudite: Conductă fără sudură · Conductă de linie sudată (ERW/LSAW/SSAW) · Conductă acoperită · API 5L PSL1 vs PSL2 · Anexa H Ghid de service acru ·