Wyświetlenia: 0 Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-04 Pochodzenie: Strona
API 5L X65 to dominujący gatunek rur przewodowych do podmorskich rurociągów naftowych i gazowych oraz wysokociśnieniowych systemów przesyłu gazu na całym świecie. Połączenie wysokiej granicy plastyczności (minimum 448 MPa), doskonałej wytrzymałości w temperaturach poniżej zera i sprawdzonej spawalności w warunkach terenowych sprawiło, że jest to domyślna specyfikacja dla podmorskich linii przepływowych, głębinowych pionów i dalekobieżnych morskich linii magistralnych, gdzie potrzebne są cieńsze ściany, aby zmniejszyć obciążenia instalacyjne i koszty materiałów.
ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury przewodowe API 5L X65 w postaciach bez szwu, ERW, LSAW i SSAW, zarówno w PSL1, jak i PSL2 – łącznie z kwalifikacją serwisową z Załącznika H. Dzięki ukończonym projektom X65 w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej dostarczamy pełną dokumentację MTC, wsparcie w zakresie inspekcji stron trzecich oraz konsultacje techniczne w zakresie wyboru gatunku i grubości ścianki. W tym przewodniku opisano wszystko, czego menedżerowie ds. zakupów i inżynierowie rurociągów potrzebują, aby poprawnie określić X65.
X65 Właściwości mechaniczne i chemia
Wymagania PSL1 i PSL2
Procesy produkcyjne i zakresy rozmiarów
Wybór grubości ściany
X65 vs X60 vs X70 — porównanie klas
Aplikacje według środowiska usług
Usługa kwaśna: X65 + załącznik H
Często zadawane pytania
| Właściwość | X65 PSL1 | X65 PSL2 | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Minimalna granica plastyczności (SMYS) | 448 MPa (65 ksi) | 448 MPa (65 ksi) | To samo piętro dla obu PSL |
| Maksymalna siła plonowania | Żadnego maksimum | 600 MPa (87 ksi) — bez szwu 635 MPa (92 ksi) — spawane |
Kapsułki PSL2 uginają się, aby zapewnić plastyczność |
| Minimalna wytrzymałość na rozciąganie (SMTS) | 531 MPa (77 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | — |
| Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie | Żadnego maksimum | 760 MPa (110 ksi) | Tylko PSL2 |
| Minimalne wydłużenie | Według formuły | Według formuły | Zależnie od grubości ścianki |
| Maksymalny współczynnik Y/T | Nie określono | 0.93 | Krytyczne w przypadku projektowania opartego na odkształceniach |
| Testy udarności CVN | Nie jest wymagane | Obowiązkowy | PSL2 wymaga wyników Charpy V-notch |
| Testowanie HIC | Nie jest wymagane | Niewymagane (standardowo) | Wymagane tylko w przypadku zamówienia Załącznika H |
| Element | PSL2 Max (bez szwu) | PSL2 Max (spawany) | Załącznik H (Sour Service) |
|---|---|---|---|
| Węgiel (C) | 0,24% | 0,22% | Maks. 0,22% |
| Mangan (Mn) | 1,65% | 1,65% | Maks. 1,45% |
| Fosfor (P) | 0,025% | 0,025% | 0,020% maks |
| Siarka (S) | 0,015% | 0,015% | 0,002% maks |
| Krzem (Si) | 0,45% | 0,45% | Maks. 0,45% |
| Ekwiwalent węgla (CE IIW) | Maks. 0,43% | Maks. 0,43% | Maks. 0,43% |
| Pcm (wskaźnik spawalności) | Maks. 0,25% | Maks. 0,25% | Zwykle ≤0,22% |
Wyróżnienie PSL (poziom specyfikacji produktu) to nie tylko aktualizacja dokumentacji — PSL2 nakłada zasadniczo odmienne wymagania dotyczące produkcji i testowania, które bezpośrednio wpływają na wydajność materiałów w wymagających usługach.
| Wymóg | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Limit równoważnika węgla | Nie określono | Obowiązkowe (kontroluje spawalność) |
| Maksymalna granica plastyczności | Brak sufitu | Zakryty (zapewnia plastyczność) |
| Maksymalny stosunek Y/T | Nie określono | Maks. 0,93 (projekt uwzględniający naprężenia) |
| Próba udarności Charpy’ego CVN | Nie jest wymagane | Obowiązkowe — korpus rury i spoina |
| Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie | Brak sufitu | Maks. 760 MPa |
| Odporność na pękanie (DWT) | Nie jest wymagane | Tylko dla średnicy zewnętrznej ≥ 508 mm |
| Tolerancja wymiarowa | Standard | Ciaśniejsze — zwłaszcza OD i ściana |
| Typowa premia kosztowa | Linia bazowa | +5–15% w zależności od młyna |
API 5L X65 jest produkowany czterema głównymi procesami produkcyjnymi. Właściwy proces dla danego projektu zależy od wymaganej średnicy zewnętrznej, grubości ścianki i środowiska pracy.
Grubość ścianki rurociągu X65 oblicza się na podstawie ciśnienia projektowego, średnicy zewnętrznej rury i odpowiedniego współczynnika projektowego, stosując wzór na naprężenie obręczy Barlowa. Norma projektowa (ASME B31.4 dla rurociągów cieczy, B31.8 dla gazu, DNV-ST-F101 dla rurociągów offshore) określa współczynnik projektowy i wszelkie dodatkowe wymagania dotyczące klasy lokalizacji i trybu awarii.
| OD (mm) | OD (cale) | Ciśnienie projektowe 7 MPa (1015 psi) F=0,72 |
Ciśnienie projektowe na lądzie 15 MPa (2175 psi) F=0,60 na morzu |
Ciśnienie projektowe 20 MPa (2900 psi) F=0,50 na głębokiej wodzie |
|---|---|---|---|---|
| 219.1 | 8⅝' | 4,7 mm | 12,2 mm | 19,5 mm |
| 323.9 | 12¾ ” | 6,9 mm | 18,1 mm | 28,8 mm |
| 406.4 | 16' | 8,7 mm | 22,6 mm | 36,1 mm |
| 508.0 | 20 ” | 10,9 mm | 28,3 mm | 45,1 mm |
| 762.0 | 30 ” | 16,3 mm | 42,4 mm | — |
| 1016,0 | 40 ” | 21,8 mm | — | — |
Gama X60–X65–X70 obejmuje najodpowiedniejsze rury przewodowe o wysokiej wytrzymałości dla większości projektów naftowych i gazowych. Każdy przyrost gatunku umożliwia cieńszą ściankę przy tym samym ciśnieniu roboczym, ale wiąże się z kompromisami w zakresie spawalności, dostępności i przydatności do metod instalacji, które nakładają duże naprężenia zginające.
| Właściwość | X60 | X65 | X70 |
|---|---|---|---|
| Minimalna wydajność (SMYS) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) | 483 MPa (70 ksi) |
| Minimalna wytrzymałość na rozciąganie (SMTS) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 565 MPa (82 ksi) |
| Grubość ścianki w porównaniu do X65 | ~8% grubszy | Linia bazowa | ~7% cieńszy |
| Spawalność | Najłatwiej | Dobry | Wymaga opieki |
| Wykorzystanie na morzu/pod morzu | Typowe dla mniejszych OD | Stopień dominujący | Używany na głównych liniach miejskich |
| Instalacja zwinięta | Dobry | Dobry | Wymaga weryfikacji szczepu |
| Serwis kwaśny (załącznik H) | Dostępny | Dostępny | Dostępne, ale z wyższym CE |
| Dostępność młyna | Szeroki | Szeroki | Szeroki |
| Typowe zastosowanie | Ropa naftowa, gromadzenie, gaz o umiarkowanym ciśnieniu | Morskie linie magistralne, podmorskie, gaz pod wysokim ciśnieniem | Główny lądowy przesył gazu, Arktyka |
| Zastosowanie | Typowy zakres średnic zewnętrznych | Grubość ścianki | Typ rury prowadzącej | Specjalne wymagania |
|---|---|---|---|---|
| Morska linia magistralna — płytka woda | 16 '–36 ' | Ciśnienie wewnętrzne + naddatek na korozję | ŁSAW | PSL2, DNV-ST-F101, powłoka 3LPE |
| Morska linia magistralna — głębokowodna | 8 '–24 ' | Załamanie zewnętrzne + ciśnienie wewnętrzne | SMLS lub LSAW | PSL2, ścianka o wysokiej D/t, powłoka + CWC |
| Linia przepływu podmorskiego (wiązanie) | 4'–16' | Ciśnienie wewnętrzne, rozszerzalność cieplna | SMLS | PSL2, kompatybilny z układem szpulowym, FBE lub 3LPE |
| Gaz pod wysokim ciśnieniem na lądzie | 20 ”–48 ” | Ciśnienie wewnętrzne przy współczynniku projektowym | LSAW lub SSAW | Powłoka PSL2, ASME B31.8, 3LPE lub FBE |
| Gromadzenie się kwaśnych gazów | 4'–16' | Ciśnienie wewnętrzne | SMLS lub ERW | PSL2 + załącznik H, test HIC, NACE MR0175 |
| Rurociąg eksportowy (na lądzie) | 16 ”–40 ” | Ciśnienie wewnętrzne | LSAW lub SSAW | PSL2, ASME B31.4, 3LPE lub żywica epoksydowa ze smoły węglowej |
Standard API 5L X65 PSL2 nie nadaje się do rurociągów przewożących mokry H₂S — zawartość siarki dozwolona zgodnie z normą (maks. 0,015%) jest wystarczająco wysoka, aby spowodować pękanie indukowane wodorem (HIC) w obecności H₂S i wody. Aby zakwalifikować X65 do usługi kwaśnej, zamówienie musi wyraźnie odwoływać się do API 5L Załącznik H.
| Parametr | Standard PSL2 | Załącznik H (Sour Service) | Dlaczego to ma znaczenie |
|---|---|---|---|
| Siarka (S) max | 0,015% | 0,002% | Eliminuje wtrącenia MnS, które inicjują HIC |
| Mangan (Mn) max | 1,65% | 1,45% | Zmniejsza segregację w linii środkowej — ścieżka HIC |
| Stosunek Ca/S | Nie określono | ≥ 1,5 (leczenie wapniem) | Przekształca podłużnice MnS w wtrącenia kuliste |
| Test HIC | Nie jest wymagane | Obowiązkowe — NACE TM0284 | Bezpośrednia kwalifikacja odporności na pękanie |
| Test SSC | Nie jest wymagane | Według specyfikacji projektu | Pękanie korozyjne naprężeniowe pod wpływem H₂S |
| Twardość maks | Nie ograniczone | ≤ 250 HV10 | Wysoka twardość = podatność na SSC |
| CEIIW maks | 0,43% | 0,43% (lub mniej na projekt) | Kontroluje twardość mikrostruktury |
Pełna analiza techniczna awarii rur metalowych i rurociągów kwaśnych z Załącznika H znajduje się w: Poza API 5L PSL2: Obowiązkowy załącznik H Metalurgia gazów kwaśnych →
API 5L X65 to gatunek rur przewodowych ze stali węglowej o wysokiej wytrzymałości, zdefiniowany w specyfikacji API 5L/ISO 3183 Amerykańskiego Instytutu Naftowego. Liczba „65” oznacza minimalną określoną granicę plastyczności wynoszącą 65 000 psi (448 MPa). Jest to najczęściej stosowany gatunek do podmorskich rurociągów naftowych i gazowych oraz wysokociśnieniowych systemów przesyłu gazu, łączący wysoką wytrzymałość z niezawodną spawalnością i wytrzymałością poniżej zera w przypadku zamówienia zgodnie z PSL2.
PSL1 zapewnia podstawowe wymagania chemiczne i mechaniczne bez ograniczenia granicy plastyczności i bez obowiązkowych testów udarności. PSL2 dodaje maksymalną granicę plastyczności, maksymalny stosunek Y/T wynoszący 0,93, obowiązkowe badanie udarności Charpy CVN na korpusie rury i spoinie, bardziej rygorystyczne limity równoważnika węgla i węższe tolerancje wymiarowe. W przypadku wszystkich zastosowań rurociągów morskich, podmorskich i regulowanych rurociągów lądowych wymagany jest PSL2. PSL1 X65 jest ograniczony do niekrytycznych, nieregulowanych usług lądowych. Zobacz pełne porównanie: API 5L PSL1 kontra PSL2 →
X65 ma minimalną wydajność 448 MPa; X70 ma 483 MPa — około 7% więcej. X70 pozwala na zastosowanie cieńszej ściany o około 7% przy tym samym ciśnieniu roboczym, co zapewnia oszczędności w przypadku linii magistralnych o dużej średnicy, gdzie tonaż materiału jest znaczny. X65 jest preferowany do zastosowań morskich i podmorskich, ponieważ jego dolny zakres plastyczności jest bardziej przewidywalny przy dużych naprężeniach zginających narzuconych przez układanie na szpulach i układanie metodą S. X70 jest bardziej powszechny w głównych lądowych rurociągach przesyłowych gazu, gdzie zmniejszenie grubości ścian zapewnia bezpośrednie oszczędności kosztów materiałów i korzyści w zakresie obciążenia instalacji.
Nie w standardowej formie. Standardowy X65 PSL2 ma pułap siarki wynoszący 0,015%, który jest wystarczająco wysoki, aby spowodować pękanie indukowane wodorem w wilgotnym środowisku H₂S. W przypadku usług kwaśnych X65 należy zamówić zgodnie z API 5L załącznik H , który wymaga zawartości siarki poniżej 0,002%, bardziej rygorystycznych limitów manganu, obróbki wapniem w celu kontroli kształtu wtrąceń oraz obowiązkowych testów HIC zgodnie z NACE TM0284. Samo „zgodność z NACE MR0175” nie odwołuje się do tych wymagań – załącznik H musi być wyraźnie wymieniony w zamówieniu.
Zakres grubości ścianek zależy od procesu produkcyjnego: bezszwowy X65 jest dostępny w zakresie od około 6,4 mm do 50+ mm; ERW od 4,8 mm do 25,4 mm; LSAW od 6,4 mm do 50+ mm; i SSAW od 6,4 mm do 25,4 mm. Specyficzną grubość ścianki dla projektu oblicza się na podstawie ciśnienia projektowego, średnicy zewnętrznej i współczynnika projektowego za pomocą wzoru Barlowa. Zawsze podawaj minimalną grubość ścianki, a nie nominalną, i uwzględnij niedostateczną tolerancję -12,5% dozwoloną dla rur bez szwu podczas ustalania ściany zamówienia.
X65 jest produkowany jako bezszwowy (SMLS) do zastosowań o małych i średnich średnicach oraz do zastosowań o najwyższej integralności; ERW dla średnich średnic w transporcie lądowym o umiarkowanym ciśnieniu; LSAW do zastosowań morskich i wysokociśnieniowych w ciężkich ścianach o dużej średnicy; i SSAW do zastosowań lądowych o dużej średnicy i niższym ciśnieniu. Projekty offshore i podmorskie zazwyczaj określają LSAW lub bez szwu. W przypadku układania rur w szpulach standardowym wyborem jest technologia bez szwu ze względu na brak wzdłużnego szwu spawalniczego pod wpływem cyklicznego zginania.
ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury przewodowe API 5L X65 w wersji bez szwu, ERW, LSAW i SSAW, dostępne w kwalifikacjach PSL1, PSL2 i Załącznik H. Dostarczamy X65 do morskich linii magistralnych, podmorskich rurociągów oraz lądowych wysokociśnieniowych rurociągów gazowych i naftowych – z ukończonymi projektami w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Pełna dokumentacja MTC, kontrola strony trzeciej przez SGS lub Bureau Veritas oraz wsparcie techniczne w zakresie grubości ścianki i wyboru gatunku są standardem przy każdym zamówieniu.
Skontaktuj się z nami: [e-mail chroniony] | WhatsApp: +86-139-1579-1813
→ Poproś o wycenęPowiązane produkty i artykuły: Bezszwowa rura przewodowa · Spawana rura przewodowa (ERW/LSAW/SSAW) · Powlekana rura przewodowa · API 5L PSL1 kontra PSL2 · Załącznik H Przewodnik po usługach kwaśnych ·