טל: +86-139-1579-1813 דוא'ל: מנדי. w@zcsteelpipe.com
API 5L X65 Line Pipe: מפרטים, יישומים ומדריך לספק
אתה נמצא כאן: בַּיִת » בלוגים » חדשות מוצר » API 5L X65 Line Pipe: מפרטים, יישומים ומדריך לספק

API 5L X65 Line Pipe: מפרטים, יישומים ומדריך לספק

צפיות: 0     מחבר: עורך האתר זמן פרסום: 2026-03-04 מקור: אֲתַר

לִשְׁאוֹל

כפתור שיתוף בפייסבוק
כפתור שיתוף בטוויטר
כפתור שיתוף קו
כפתור שיתוף wechat
כפתור שיתוף linkedin
כפתור שיתוף pinterest
כפתור שיתוף בוואטסאפ
שתף את כפתור השיתוף הזה

API 5L X65 הוא דרגת צינור הקו הדומיננטי עבור צינורות נפט וגז ימיים ומערכות הולכת גז בלחץ גבוה ברחבי העולם. השילוב של חוזק תפוקה גבוה (מינימום 448 MPa), קשיחות מצוינת בטמפרטורות מתחת לאפס ויכולת ריתוך מוכחת בתנאי שטח הפכו אותו למפרט ברירת המחדל עבור קווי זרימה תת-ימיים, עליות מים עמוקים וקווי תא מטען ימיים למרחקים ארוכים שבהם יש צורך בקירות דקים יותר כדי להפחית את עומסי ההתקנה ועלות החומרים.

ZC Steel Pipe מייצרת ומייצאת צינורות קו API 5L X65 בצורות חלק, ERW, LSAW ו-SSAW, הן ב-PSL1 והן ב-PSL2 - כולל הסמכת שירות חמוץ בנספח H. עם פרויקטים של X65 שהושלמו ברחבי אפריקה, המזרח התיכון ודרום אמריקה, אנו מספקים תיעוד MTC מלא, תמיכה בבדיקה של צד שלישי וייעוץ טכני לגבי בחירת כיתה ועובי דופן. מדריך זה מכסה את כל מה שמנהלי רכש ומהנדסי צנרת צריכים כדי לציין את X65 בצורה נכונה.

תוֹכֶן

  1. X65 מאפיינים מכניים וכימיה

  2. דרישות PSL1 לעומת PSL2

  3. תהליכי ייצור וטווחי גדלים

  4. בחירת עובי קיר

  5. X65 לעומת X60 מול X70 - השוואת ציונים

  6. יישומים לפי סביבת שירות

  7. שירות חמוץ: X65 + נספח H

  8. שאלות נפוצות

1. API 5L X65 מאפיינים מכניים וכימיה

API 5L X65 — GRADE DEFINITION X65 הוא דרגת צינור חוזק גבוה של API 5L עם חוזק תפוקה מינימלי (SMYS) של 448 MPa (65,000 psi) וחוזק מתיחה מינימלי של 531 MPa (77,000 psi). הוא מיוצר לפי API 5L / ISO 3183 גם ב-PSL1 וגם ב-PSL2. הקידומת 'X' מציינת דרגת חוזק גבוה; המספר מציין תשואה מינימלית ב-ksi. X65 זמין עם סיומות של טיפול בחום: N (מנורמל), Q (מרווה ומחוסם), או M (מגולגל תרמו-מכני) בהתאם לתהליך הטחינה ולמקור הצלחת/סליל.

מאפיינים מכניים - X65 PSL1 ו- PSL2

נכס X65 PSL1 X65 PSL2 הערות
חוזק תשואה מינימלי (SMYS) 448 MPa (65 ksi) 448 MPa (65 ksi) אותה קומה עבור שני PSLs
חוזק תשואה מקסימלי אין מקסימום 600 MPa (87 ksi) -
635 MPa (92 ksi) ללא תפרים - מרותך
מכסי PSL2 נכנעים כדי להבטיח משיכות
חוזק מתיחה מינימלי (SMTS) 531 MPa (77 ksi) 531 MPa (77 ksi) —
חוזק מתיחה מרבי אין מקסימום 760 MPa (110 ksi) PSL2 בלבד
מיני התארכות לכל נוסחה לכל נוסחה תלוי בעובי הדופן
יחס Y/T מקסימלי לא צוין 0.93 קריטי עבור עיצוב מבוסס זן
בדיקת השפעה של CVN לא חובה הֶכְרֵחִי PSL2 דורש תוצאות של Charpy V-notch
בדיקת HIC לא חובה לא חובה (סטנדרטי) נדרש רק אם נספח H הוזמן

דרישות כימיה - X65 PSL2

אלמנט PSL2 Max (ללא חלק) PSL2 Max (מרותך) נספח H (שירות חמוץ)
פחמן (C) 0.24% 0.22% מקסימום 0.22%
מנגן (Mn) 1.65% 1.65% מקסימום 1.45%
זרחן (P) 0.025% 0.025% מקסימום 0.020%
גופרית (S) 0.015% 0.015% 0.002% מקסימום
סיליקון (Si) 0.45% 0.45% 0.45% מקסימום
שווה ערך פחמן (CE IIW) 0.43% מקסימום 0.43% מקסימום 0.43% מקסימום
Pcm (מדד יכולת הריתוך) 0.25% מקסימום 0.25% מקסימום בדרך כלל ≤0.22%

2. PSL1 לעומת PSL2 - מה המשמעות של ההבדל בפועל

ההבחנה ב-PSL (רמת מפרט מוצר) היא לא רק שדרוג של ניירת - PSL2 מטיל דרישות ייצור ובדיקה שונות באופן מהותי המשפיעות ישירות על ביצועי החומר בשירות תובעני.

דרישה PSL1 PSL2
גבול שווה ערך לפחמן לא צוין חובה (שולט על יכולת הריתוך)
חוזק תנובה מקסימלי אין תקרה מכסה (מבטיח משיכות)
יחס Y/T מקסימלי לא צוין 0.93 מקסימום (עיצוב מבוסס זן)
מבחן השפעה של Charpy CVN לא חובה חובה - גוף צינור וריתוך
חוזק מתיחה מקסימלי אין תקרה 760 MPa מקסימום
קשיחות שבר (DWT) לא חובה עבור OD ≥ 508 מ'מ בלבד
סובלנות ממדי תֶקֶן צמוד יותר - במיוחד OD וקיר
פרמיית עלות אופיינית קו בסיס +5–15% תלוי במיל
הערת רכש - כאשר PSL1 X65 אף פעם לא מקובל אין לציין PSL1 X65 עבור: צינורות ימיים או תת-מימיים, כל יישום תחת קודי התכנון הימי של DNV-ST-F101 או ASME B31.8, צינורות הפועלים מתחת ל-0°C, הולכת גז במקדמי תכנון גבוהים, או כל פרויקט הכפוף לכללי בטיחות צנרת רגולטוריים. בפועל, רוב צוותי הרכש הרציניים כברירת מחדל ל-PSL2 עבור כל ה-X65 ללא קשר ליישום - פרמיית העלות קטנה וחבילת התיעוד והבדיקות ניתנת להגנה משמעותית עבור ביקורות וביטוח של צד שלישי.

3. תהליכי ייצור וטווחי גדלים

API 5L X65 מיוצר על ידי ארבעה מסלולי ייצור עיקריים. התהליך הנכון עבור פרויקט נתון תלוי ב-OD הנדרש, בעובי הדופן ובסביבת השירות.

חלק (SMLS)

טווח OD:   21.3 מ'מ – 508 מ'מ (¾' – 20')
עובי דופן:   עד 50+ מ'מ
שימוש אופייני:   קווי זרימה תת-מימיים, עליות, HPHT, עיקולים
יתרון:   ללא תפר ריתוך - שלמות גבוהה ביותר עבור שירות קריטי

ERW (התנגדות חשמלית מרותכת)

טווח OD:   168 מ'מ – 610 מ'מ (6' – 24')
עובי דופן:   4.8 מ'מ – 25.4 מ'מ
שימוש אופייני:   הפצת גז ביבשה, קווי איסוף
יתרון:   חסכוני ללחץ בינוני בקוטר בינוני

LSAW (SAW אורכי)

טווח OD:   406 מ'מ – 1,626 מ'מ (16' – 64')
עובי דופן:   6.4 מ'מ – 50+ מ'מ
שימוש אופייני:   קווי גזע מהחוף, צינורות מים עמוקים
יתרון:   יכולת קיר כבד ללחץ גבוה מהחוף

SSAW (Spiral SAW)

טווח OD:   508 מ'מ – 2,236 מ'מ (20' – 88')
עובי דופן:   6.4 מ'מ – 25.4 מ'מ
שימוש אופייני:   קווי מים ונפט יבשתיים בקוטר גדול
יתרון:   טווח הקוטר הרחב ביותר בעלות תחרותית
תובנה הנדסית - מדוע Offshore X65 הוא כמעט תמיד LSAW או Seamless DNV-ST-F101 (הקוד השולט עבור מערכות צינור תת ימי) מחייב שצינור ERW המשמש בשירות ימי יעבור הסמכה נוספת של קשיחות תפר ריתוך. בפועל, רוב קבלני הצינורות הימיים מציינים LSAW או X65 ללא תפרים כדי למנוע את נטל ההסמכה הנוסף, אפילו עבור קטרים ​​שבהם ERW זמין מבחינה טכנית. עבור צינורות מסולסל במים עמוקים - שבהם הצינור מכופף שוב ושוב על סליל ומיושר במהלך ההתקנה - עדיף ללא תפרים מכיוון שתפרי ריתוך LSAW הם פוטנציאל לתחילת עייפות תחת כיפוף מחזורי.

4. בחירת עובי קיר

עובי הדופן עבור צינור X65 מחושב מלחץ התכנון, OD הצינור ומקדם התכנון הרלוונטי תוך שימוש בנוסחת הלחץ של Barlow. קוד התכנון (ASME B31.4 עבור צינורות נוזלים, B31.8 עבור גז, DNV-ST-F101 עבור ימית) מפרט את גורם התכנון וכל דרישות נוספות עבור דרגת מיקום ומצב כשל.

נוסחת בארלו (עיצוב לחץ פנימי)

פורמולת מתח חישוק עץ t = (P × D) / (2 × S × F × E × T)

כאשר: t = עובי דופן מינימלי (מ'מ), P = לחץ עיצובי (MPa), D = קוטר חיצוני (מ'מ), S = SMYS של X65 = 448 MPa, F = גורם עיצובי (בדרך כלל 0.72 ביבשה / 0.50-0.00 גובה ביבשה), מפרק ארוך. ללא תפרים ו-LSAW), T = מקדם ירידה בטמפרטורה (1.0 מתחת ל-120°C עבור פלדת פחמן)

עובי קיר אינדיקטיבי - X65 PSL2 בלחצים עיצוביים נפוצים

OD (מ'מ) OD (אינץ') לחץ עיצובי 7 MPa (1,015 psi)
F=0.72
לחץ עיצובי יבשתי 15 MPa (2,175 psi)
F=0.60
לחץ עיצובי ימי 20 MPa (2,900 psi)
F=0.50 מים עמוקים
219.1 8⅝' 4.7 מ'מ 12.2 מ'מ 19.5 מ'מ
323.9 12¾' 6.9 מ'מ 18.1 מ'מ 28.8 מ'מ
406.4 16' 8.7 מ'מ 22.6 מ'מ 36.1 מ'מ
508.0 20' 10.9 מ'מ 28.3 מ'מ 45.1 מ'מ
762.0 30' 16.3 מ'מ 42.4 מ'מ —
1,016.0 40' 21.8 מ'מ — —
הערת שדה - לעולם אל תזמין X65 ב- API 5L לקיר נומינלי מאפשר תת-סובלנות של עובי דופן של -12.5% ​​עבור צינור ללא תפר ו-0% לסובלנות + עבור צינור מרותך. עבור X65 ללא תפרים, צינור שהוזמן בקיר נומינלי של 20.0 מ'מ עשוי להיות מסופק כחוק ב-17.5 מ'מ לכל הפחות - הפחתה של 12.5% ​​בקיבולת ההתפרצות והקריסה. למטרות תכנון לחץ, חשב תמיד את הקיר הנדרש ב-TMIN (מינימום הזמנה של קיר), לא נומינלי, וציין את קיר ההזמנה כדי לתת מרווח נאות לאחר קצבת תת-סובלנות. בצינורות מים עמוקים שבהם שולטת הקריסה, זה קריטי במיוחד.

5. X65 לעומת X60 מול X70 - איזה ציון כדאי לציין?

טווח X60–X65–X70 מכסה את הנקודה המתוקה של צינור קו חוזק גבוה עבור רוב פרויקטי הנפט והגז. כל דרגת דרגות מאפשרת דופן דק יותר באותו לחץ תפעולי, אך מגיעה עם פשרות בריתוך, זמינות והתאמה לשיטות התקנה המטילות עומס כיפוף גבוה.

נכס X60 X65 X70
תשואה מינימלית (SMYS) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi) 483 MPa (70 ksi)
מתיחה מינימלית (SMTS) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi) 565 MPa (82 ksi)
עובי דופן לעומת X65 ~8% עבה יותר קו בסיס ~7% דליל יותר
רְתִיכוּת הכי קל טוֹב דורש טיפול
שימוש בים/תת-ים נפוץ ל-OD קטן יותר ציון דומיננטי משמש בקווי תא מטען ראשיים
התקנת סלילים טוֹב טוֹב צריך אימות מתח
שירות חמוץ (נספח H) זָמִין זָמִין זמין אך CE גבוה יותר
זמינות טחנה רָחָב רָחָב רָחָב
יישום אופייני נפט יבשתי, איסוף, גז בלחץ בינוני קווי תא מטען ימיים, תת ים, גז בלחץ גבוה הולכת גז יבשתית מרכזית, ארקטי
תובנה הנדסית - מדוע X65 שולט בחוף הים ו-X70 שולט בקווי הגזע היבשתיים הכלכלה מתפצלת בצורה נקייה לאורך שיטת ההתקנה. עבור קווי תא מטען יבשתיים בקוטר גדול (24'+ קוטר, מאות קילומטרים), הקיר הדק יותר של X70 מפחית את נפח הפלדה בכ-7% לעומת X65 - בצינור של 500 ק'מ, 36' שיכול להגיע לעשרות אלפי טונות של פלדה ולחסכון של עשרות מיליוני דולרים. ההסמכה להליך הריתוך עבור X70 תובענית יותר אך ניתנת לניהול עבור קבלנים מנוסים. עבור התקנה ימית - במיוחד S-lay ו-J-lay - הצינור סובל מתחי כיפוף גבוהים במהלך הנחת, ויחס Y/T נמוך יותר והתנהגות פלסטית צפויה יותר של X65 הופכים אותו לעדיף. הנחת סלילים מטילה עומס מחזורי תובעני עוד יותר ו-X65 מוגדר כמעט אוניברסלית. החיסכון בחומר X70 אינו מקזז את פרמיית סיכון ההתקנה בים.

6. יישומים לפי סביבת שירות

יישום טיפוסי טווח OD עובי דופן סוג צינור דרישות מיוחדות
קו גזע מהחוף - מים רדודים 16'–36' לחץ פנימי + קצבת קורוזיה LSAW PSL2, DNV-ST-F101, ציפוי 3LPE
קו הגזע מהחוף - מים עמוקים 8'–24' קריסה חיצונית + לחץ פנימי SMLS או LSAW PSL2, קיר D/t גבוה, ציפוי + CWC
קו זרימה תת-ימי (קשירה) 4'–16' לחץ פנימי, התפשטות תרמית SMLS PSL2, תואם הנחת סלילים, FBE או 3LPE
גז בלחץ גבוה ביבשה 20'–48' לחץ פנימי בגורם עיצובי LSAW או SSAW ציפוי PSL2, ASME B31.8, 3LPE או FBE
איסוף גז חמוץ 4'–16' לחץ פנימי SMLS או ERW PSL2 + נספח H, נבדק HIC, NACE MR0175
צינור נפט לייצוא (ביבשה) 16'–40' לחץ פנימי LSAW או SSAW PSL2, ASME B31.4, 3LPE או אפוקסי זפת פחם

7. שירות חמוץ: X65 + API 5L נספח H

API סטנדרטי 5L X65 PSL2  אינו  מתאים לצינורות הנושאים H₂S רטוב - תכולת הגופרית המותרת לפי התקן (0.015% מקסימום) גבוהה מספיק כדי לגרום לסדיקה המושרה על ידי מימן (HIC) בנוכחות H₂S ומים. כדי להתאים את X65 לשירות חמוץ, הזמנת הרכש חייבת להפעיל במפורש  API 5L נספח H.

נספח H עיקרי דרישות עבור X65 Sour Service

פרמטר תקן PSL2 נספח H (שירות חמוץ) למה זה חשוב
גופרית (S) מקסימום 0.015% 0.002% מבטל תכלילים של MnS היוזמים HIC
מנגן (Mn) מקסימום 1.65% 1.45% מפחית את הפרדת קו המרכז - נתיב HIC
יחס Ca/S לא צוין ≥ 1.5 (טיפול בסידן) ממיר מיתרי MnS לתכלילים כדוריים
מבחן HIC לא חובה חובה - NACE TM0284 הסמכה ישירה של עמידות לסדקים
מבחן SSC לא חובה לפי מפרט פרויקט פיצוח קורוזיה תחת H₂S
קשיות מקסימום לא מוגבל ≤ 250 HV10 קשיות גבוהה = רגישות ל-SSC
CEIIW מקסימום 0.43% 0.43% (או פחות לכל פרויקט) שולט בקשיות המיקרו
נקודת רכש קריטית - 'תואמת NACE' אינה מספיקה הזמנת X65 PSL2 עם הערה 'כדי להיות תואם ל-NACE MR0175' אינה מפעילה באופן אוטומטי את דרישות נספח H. NACE MR0175 שולט בבחירת החומרים לציוד בשירות H₂S, אך בקרות הכימיה הספציפיות, בדיקות HIC וטיפול בסידן המונעים פיצוח הנגרם על ידי מימן בצינור הקו, נדרשים רק על ידי שימוש מפורש ב-API 5L נספח H בפריט הזמנת הרכש. ציון 'API 5L X65 PSL2 לכל נספח H' היא שפת הרכש הנכונה. אם נספח H אינו נמצא בהזמנת הרכש, הטחנה לא תחיל אותו.

לניתוח הטכני המלא של מטלורגיה נספח H וכשלים בצנרת קו שירות חמוץ, ראה: מעבר ל-API 5L PSL2: נספח H מטלורגיה חובה עבור גז חמוץ →

8. שאלות נפוצות

מהו צינור קו API 5L X65?

API 5L X65 הוא צינור פלדת פחמן בעל חוזק גבוה המוגדר על ידי מפרט API 5L / ISO 3183 של מכון הנפט האמריקאי. ה-'65' מציין חוזק תפוקה מינימלי שצוין של 65,000 psi (448 MPa). זוהי הדרגה המפורטת ביותר עבור צינורות נפט וגז ימיים ומערכות הולכת גז בלחץ גבוה, המשלבת חוזק גבוה עם יכולת ריתוך אמינה וביצועי קשיחות מתחת לאפס כשהם מזמינים לפי PSL2.

מה ההבדל בין API 5L X65 PSL1 ל-PSL2?

PSL1 מספק כימיה ודרישות מכניות בסיסיות ללא תקרה על חוזק תפוקה וללא בדיקת השפעה חובה. PSL2 מוסיף מכסת חוזק תפוקה מקסימלית, יחס Y/T מרבי של 0.93, בדיקת פגיעה חובה של Charpy CVN על גוף הצינור והריתוך, מגבלות הדוקות יותר של שווה ערך פחמן וסובלנות מימדית הדוקה יותר. עבור כל יישומי הצינור הימי, התת-ים והיבשתי המוסדר, PSL2 נדרש. PSL1 X65 מוגבל לשירות יבשתי לא קריטי ולא מוסדר. ראה את ההשוואה המלאה: API 5L PSL1 לעומת PSL2 →

מה ההבדל בין צינור קו X65 ו-X70?

ל-X65 יש תשואה מינימלית של 448 מגפ'ס; ל-X70 יש 483 MPa - גבוה בכ-7%. X70 מאפשר קירות דקים יותר בכ-7% באותו לחץ תפעולי, מה שמספק חיסכון בעלויות בקווי תא מטען בעלי קוטר גדול שבהם נפח החומרים הוא משמעותי. X65 מועדף עבור יישומים ימיים ותת ימיים מכיוון שטווח התפוקה התחתון שלו צפוי יותר תחת עומסי הכיפוף הגבוהים המוטלים על ידי התקנת סלילים והתקנת S-lay. X70 נפוץ יותר בצינורות הולכת גז מרכזיים יבשתיים שבהם הפחתת עובי הדופן מספקת חיסכון ישיר בעלויות החומר ויתרונות עומס ההתקנה.

האם ניתן להשתמש ב-API 5L X65 לשירות חמוץ?

לא בצורה סטנדרטית. לתקן X65 PSL2 יש תקרת גופרית של 0.015%, שהיא גבוהה מספיק כדי לגרום לסדקים הנגרמים על ידי מימן בסביבות H₂S רטובות. עבור שירות חמוץ, יש להזמין X65 ל-  API 5L Annex H , המחייב גופרית מתחת ל-0.002%, מגבלות מנגן מחמירות, טיפול בסידן לבקרת צורת הכללה ובדיקת HIC חובה לפי NACE TM0284. 'תואם NACE MR0175' לבדו אינו מפעיל דרישות אלה - יש לקרוא את נספח H במפורש בהזמנת הרכש.

איזה עובי דופן זמין עבור API 5L X65?

טווח עובי הקיר תלוי בתהליך הייצור: X65 ללא תפרים זמין מ-6.4 מ'מ לערך עד 50+ מ'מ; ERW מ-4.8 מ'מ עד 25.4 מ'מ; LSAW מ-6.4 מ'מ ועד 50+ מ'מ; ו-SSAW מ-6.4 מ'מ עד 25.4 מ'מ. עובי דופן ספציפי לפרויקט מחושב מלחץ עיצובי, OD ומקדם עיצוב באמצעות נוסחת Barlow. ציין תמיד עובי דופן מינימלי ולא נומינלי, וחשבו על תת-הסובלנות של -12.5% ​​המותרת לצינור ללא תפר בעת הגדרת קיר ההזמנה שלך.

באילו תהליכי ייצור משתמשים בצינור קו X65?

X65 מיוצר בצורה חלקה (SMLS) עבור קטרים ​​קטנים עד בינוניים ויישומים בעלי השלמות הגבוהה ביותר; ERW עבור קטרים ​​בינוניים בשירות יבשתי בלחץ בינוני; LSAW עבור יישומי חוף כבדים בקוטר גדול ויישומי לחץ גבוה; ו-SSAW עבור יישומים יבשתיים בלחץ נמוך בקוטר גדול. פרויקטים ימיים ותת-ים מציינים בדרך כלל LSAW או חלק. עבור הנחת צינורות מסולסל, ללא תפרים היא הבחירה הסטנדרטית בשל היעדר תפר ריתוך אורכי תחת כיפוף מחזורי.

מקור API 5L X65 Line Pipe מ-ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe מייצרת ומייצאת צינור קו API 5L X65 ללא תפרים, ERW, LSAW ו-SSAW, זמין בהסמכת שירות חמוץ PSL1, PSL2 ו-Annex H. אנו מספקים X65 עבור קווי תא מטען ימיים, קווי זרימה תת-מימיים וצינורות גז ונפט בלחץ גבוה יבשתיים - עם פרויקטים שהושלמו באפריקה, המזרח התיכון ודרום אמריקה. תיעוד MTC מלא, בדיקת צד שלישי על ידי SGS או Bureau Veritas, ותמיכה טכנית בעובי דופן ובחירת דרגות הם סטנדרטיים בכל הזמנה.

צור איתנו קשר: [מוגן באימייל]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

← בקש הצעת מחיר


לְהִתְקַשֵׁר

קישורים מהירים

תְמִיכָה

קטגוריית מוצרים

צור קשר

הוסף: מס' 42, קבוצה 8, כפר Huangke, רחוב Sunzhuang,
תא העיר Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
אֶלֶקטרוֹנִי:  מנדי. w@zcsteelpipe.com
השאר הודעה
צור קשר
זכויות יוצרים © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. כֹּל הַזְכוּיוֹת שְׁמוּרוֹת. נתמך על ידי leadong.com