Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X65 Line Pipe: Műszaki adatok, alkalmazások és szállítói útmutató
Ön itt van: Otthon » Blogok » Termékhírek » API 5L X65 Line Pipe: Műszaki adatok, alkalmazások és szállítói útmutató

API 5L X65 Line Pipe: Műszaki adatok, alkalmazások és szállítói útmutató

Megtekintések: 0     Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-03-04 Eredet: Telek

Érdeklődni

Facebook megosztás gomb
Twitter megosztás gomb
vonalmegosztás gomb
wechat megosztási gomb
linkedin megosztás gomb
pinterest megosztási gomb
WhatsApp megosztási gomb
oszd meg ezt a megosztási gombot

Az API 5L X65 a tengeri olaj- és gázvezetékek, valamint a nagynyomású gázszállító rendszerek domináns vezetéki minősége világszerte. A magas folyáshatár (448 MPa minimum), a kiváló szívósság nulla alatti hőmérsékleten, valamint a helyszíni körülmények között bizonyított hegeszthetőség kombinációja tette ezt az alapértelmezett specifikációt a tenger alatti áramlási vonalakhoz, a mélyvízi felszállókhoz és a hosszú távú tengeri törzsvezetékekhez, ahol vékonyabb falakra van szükség a telepítési terhelés és az anyagköltség csökkentése érdekében.

A ZC Steel Pipe API 5L X65 vezetékcsöveket gyárt és exportál varrat nélküli, ERW, LSAW és SSAW formátumban, mind PSL1, mind PSL2 formában – beleértve a H mellékletben szereplő savanyú szolgáltatási minősítést. Az Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában megvalósult X65 projektekkel teljes MTC-dokumentációt, külső ellenőrzési támogatást és műszaki tanácsadást biztosítunk a minőség és a falvastagság kiválasztásához. Ez az útmutató mindent lefed, amire a beszerzési vezetőknek és a csővezeték-mérnököknek szükségük van az X65 helyes megadásához.

TARTALOM

  1. X65 Mechanikai tulajdonságok és kémia

  2. PSL1 vs PSL2 követelmények

  3. Gyártási folyamatok és mérettartományok

  4. Falvastagság kiválasztása

  5. X65 vs X60 vs X70 – fokozatok összehasonlítása

  6. Alkalmazások szolgáltatási környezet szerint

  7. Sour Service: X65 + H melléklet

  8. Gyakran Ismételt Kérdések

1. API 5L X65 Mechanikai tulajdonságok és kémia

API 5L X65 – AZ X65 egy API 5L nagy szilárdságú vezetékcső, amelynek minimális folyáshatára (SMYS) 448 MPa (65 000 psi) és minimális szakítószilárdsága 531 MPa (77 000 psi). Az API 5L / ISO 3183 szabvány szerint készül mind PSL1, mind PSL2 esetén. Az „X” előtag nagy szilárdságú osztályt jelöl; a szám a minimális hozamot jelöli ksi-ben. Az X65 hőkezelési utótagokkal kapható: N (normalizált), Q (hűtött és temperált) vagy M (termomechanikusan hengerelt) a malomfolyamattól és a lemez/tekercs forrástól függően.

Mechanikai tulajdonságok – X65 PSL1 és PSL2

Property X65 PSL1 X65 PSL2 Megjegyzések
Minimális hozamerősség (SMYS) 448 MPa (65 ksi) 448 MPa (65 ksi) Ugyanaz az emelet mindkét PSL-hez
Maximális hozamerősség Nincs maximum 600 MPa (87 ksi) — varrat nélküli
635 MPa (92 ksi) — hegesztett
A PSL2 sapkák engedelmesek a rugalmasság érdekében
Minimális szakítószilárdság (SMTS) 531 MPa (77 ksi) 531 MPa (77 ksi) —
Max szakítószilárdság Nincs maximum 760 MPa (110 ksi) Csak PSL2
Min. nyúlás Képlet szerint Képlet szerint Falvastagságtól függően
Max Y/T arány Nincs megadva 0.93 Kritikus az alakváltozás alapú tervezéshez
CVN hatásvizsgálat Nem kötelező Kötelező A PSL2-hez Charpy V-bevágású eredmények szükségesek
HIC tesztelés Nem kötelező Nem kötelező (standard) Csak a H melléklet megrendelése esetén szükséges

Kémiai követelmények – X65 PSL2

Elem PSL2 Max (zökkenőmentes) PSL2 Max (hegesztett) H melléklet (Sour Service)
szén (C) 0,24% 0,22% 0,22% max
Mangán (Mn) 1,65% 1,65% 1,45% max
Foszfor (P) 0,025% 0,025% 0,020% max
Kén (S) 0,015% 0,015% 0,002% max
Szilícium (Si) 0,45% 0,45% 0,45% max
Szén-egyenérték (CE IIW) 0,43% max 0,43% max 0,43% max
Pcm (hegeszthetőségi index) 0,25% max 0,25% max Általában ≤0,22%

2. PSL1 vs PSL2 – Mit jelent a különbség a gyakorlatban?

A PSL (Product Specification Level) megkülönböztetés nem csupán a papírmunka frissítése – a PSL2 lényegesen eltérő gyártási és tesztelési követelményeket ír elő, amelyek közvetlenül befolyásolják az anyagteljesítményt az igényes szolgáltatások során.

Követelmény: PSL1 PSL2
Szén-egyenérték határérték Nincs megadva Kötelező (ellenőrzi a hegeszthetőséget)
Maximális folyáshatár Nincs mennyezet Kupak (biztosítja a rugalmasságot)
Maximális Y/T arány Nincs megadva 0,93 max (nyúlás alapú kialakítás)
Charpy CVN ütési teszt Nem kötelező Kötelező - csőtest és hegesztés
Maximális szakítószilárdság Nincs mennyezet 760 MPa max
Törési szívósság (DWT) Nem kötelező Csak OD ≥ 508 mm esetén
Mérettűrés Standard Szorosabb – különösen külső és fal
Tipikus költségprémium Alapvonal +5-15% malomtól függően
Beszerzési megjegyzés – Ha a PSL1 X65 soha nem fogadható el A PSL1 X65 nem adható meg: tengeri vagy tenger alatti csővezetékekhez, DNV-ST-F101 vagy ASME B31.8 tengeri tervezési kódok szerinti alkalmazásokhoz, 0 °C alatti hőmérsékleten működő csővezetékekhez, magas tervezési tényezőkkel rendelkező gázszállításhoz vagy bármely olyan projekthez, amelyre szabályozási szabályok vonatkoznak. A gyakorlatban a legtöbb komoly beszerzési csapat alapértelmezés szerint a PSL2-t választja minden X65-nél, függetlenül az alkalmazástól – a költségprémium csekély, a dokumentációs és tesztelési csomag pedig lényegesen jobban megvédhető harmadik fél által végzett auditok és biztosítási célokra.

3. Gyártási folyamatok és mérettartományok

Az API 5L X65 négy fő gyártási útvonalon készül. Az adott projekt megfelelő folyamata a szükséges külső átmérőjétől, falvastagságától és a szolgáltatási környezettől függ.

Zökkenőmentes (SMLS)

Külső külső tartomány:   21,3 mm – 508 mm (¾' – 20')
Falvastagság:   50+ mm-ig
Tipikus felhasználás:   Tenger alatti áramlási vonalak, emelkedők, HPHT, kanyarulatok
Előny:   Nincs hegesztési varrat – a legnagyobb integritás a kritikus szolgáltatáshoz

ERW (elektromos ellenállású hegesztés)

Külső külső tartomány:   168 mm – 610 mm (6' – 24')
Falvastagság:   4,8 mm – 25,4 mm
Jellemző felhasználás:   szárazföldi gázelosztó, gyűjtővezetékek
Előny:   Költséghatékony közepes átmérőjű, közepes nyomás esetén

LSAW (Longitudinal SAW)

Külső külső tartomány:   406 mm – 1626 mm (16' – 64')
Falvastagság:   6,4 mm – 50+ mm
Jellemző felhasználás:   Offshore törzsvezetékek, mélyvízi csővezetékek
Előny:   Nehéz falazás nagynyomású offshore-hoz

SSAW (spirálfűrész)

Külső külső tartomány:   508 mm – 2236 mm (20' – 88')
Falvastagság:   6,4 mm – 25,4 mm
Tipikus felhasználás:   Nagy átmérőjű szárazföldi víz- és olajvezetékek
Előny:   Legszélesebb átmérőtartomány versenyképes áron
Mérnöki betekintés – Miért az Offshore X65 szinte mindig LSAW vagy Seamless DNV-ST-F101 (a tenger alatti csővezetékrendszerekre vonatkozó irányadó kód) megköveteli, hogy a tengeri szolgáltatásban használt ERW csöveknek további hegesztési varrat szívóssági minősítést kell teljesíteniük. A gyakorlatban a legtöbb tengeri csővezeték-vállalkozó LSAW-t vagy varrat nélküli X65-öt ír elő, hogy elkerülje a további minősítési terheket, még olyan átmérők esetében is, ahol az ERW műszakilag elérhető. Mélytengeri tekercses csővezetékeknél – ahol a csövet többször meghajlítják egy tekercsre és kiegyenesítik a szerelés során – a varratmentességet részesítik előnyben, mivel az LSAW hegesztési varratok potenciálisan kifáradást okozhatnak ciklikus hajlítás esetén.

4. Falvastagság kiválasztása

Az X65-ös csővezeték falvastagságát a tervezési nyomásból, a cső külső átmérőjéből és az alkalmazandó tervezési tényezőből számítják ki a Barlow-karika feszültségképletével. A tervezési kód (ASME B31.4 folyadékvezetékekhez, B31.8 gázhoz, DNV-ST-F101 tengeri vízhez) meghatározza a tervezési tényezőt és a helyosztályra és a hibamódra vonatkozó további követelményeket.

Barlow formula (belső nyomású tervezés)

BARLOW HOOP FESZÜLTSÉGI FORMULA t = (P × D) / (2 × S × F × E × T)

Ahol: t = minimális falvastagság (mm), P = tervezési nyomás (MPa), D = külső átmérő (mm), S = SMYS of X65 = 448 MPa, F = tervezési tényező (általában 0,72 0,72 onshore / 0.0 hézag) tényező (1,0 varrat nélküli és LSAW esetén), T = hőmérséklet-csökkentési tényező (1,0 120 °C alatt szénacél esetén)

Jelző falvastagság – X65 PSL2 általános tervezési nyomáson

OD (mm) OD (hüvelyk) tervezési nyomás 7 MPa (1015 psi)
F=0,72 szárazföldi
tervezési nyomás 15 MPa (2175 psi)
F=0,60 tengeri
tervezési nyomás 20 MPa (2900 psi)
F=0,50 mélyvízi
219.1 8⅝' 4,7 mm 12,2 mm 19,5 mm
323.9 12¾' 6,9 mm 18,1 mm 28,8 mm
406.4 16' 8,7 mm 22,6 mm 36,1 mm
508.0 20' 10,9 mm 28,3 mm 45,1 mm
762.0 30' 16,3 mm 42,4 mm —
1 016,0 40' 21,8 mm — —
Helyi megjegyzés – Soha ne rendeljen X65-öt csak névleges falnál Az API 5L falvastagság -12,5%-os alultűrést tesz lehetővé varrat nélküli cső esetén és -0%-tól + tűrést hegesztett cső esetén. A varrat nélküli X65 esetében a 20,0 mm-es névleges falnál rendelt cső minimum 17,5 mm-es méretben szállítható legálisan – ez 12,5%-kal csökkenti a felszakadási és összeomlási kapacitást. Nyomástervezés céljából mindig számítsa ki a szükséges falat a TMIN-nél (minimálisan rendelt fal), ne névlegesen, és adja meg a rendelési falat, hogy a tűrés alatti ráhagyás után megfelelő tartalékot biztosítson. A mélytengeri csővezetékeken, ahol az összeomlás uralkodik, ez különösen kritikus.

5. X65 vs X60 vs X70 — Melyik minőséget adja meg?

Az X60–X65–X70 termékcsalád a legtöbb olaj- és gázprojekthez a nagy szilárdságú vezetékcsövek édes pontja. Minden fokozati lépés vékonyabb falat tesz lehetővé azonos üzemi nyomás mellett, de kompromisszumokkal jár a hegeszthetőség, a rendelkezésre állás és a nagy hajlítási igénybevételt jelentő beépítési módszerekhez való alkalmasság tekintetében.

ingatlan X60 X65 X70
Minimális hozam (SMYS) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi) 483 MPa (70 ksi)
Minimális szakítószilárdság (SMTS) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi) 565 MPa (82 ksi)
Falvastagság vs X65 ~8%-kal vastagabb Alapvonal ~7%-kal vékonyabb
Hegeszthetőség A legkönnyebb Jó Gondozást igényel
Offshore / tenger alatti használat Gyakori a kisebb OD esetében Domináns fokozat A főbb fővonalakon használatos
Tekercses beépítés Jó Jó Feszültség-ellenőrzés szükséges
Savanyú szolgáltatás (H melléklet) Elérhető Elérhető Elérhető, de magasabb CE
Malom elérhetősége Széles Széles Széles
Tipikus alkalmazás Szárazföldi olaj, gyűjtés, közepes nyomású gáz Offshore törzsvezetékek, tenger alatti, nagynyomású gáz Jelentős szárazföldi gázszállítás, Északi-sarkvidék
Mérnöki betekintés – Miért dominál az X65 a tengeri és az X70 a szárazföldi fővonalakon? A gazdaságosság egyértelműen megoszlik a telepítési mód szerint. A szárazföldi, nagy átmérőjű törzsvezetékeknél (24'+ átmérő, több száz kilométer) az X70 vékonyabb fala nagyjából 7%-kal csökkenti az acél űrtartalmát az X65-höz képest – egy 500 km-es, 36' csővezetéken, amely több tízezer tonna acélt és több tízmillió dolláros megtakarítást jelenthet. Az X70 hegesztési eljárási minősítése igényesebb, de a tapasztalt vállalkozók számára kezelhető. Tengeri telepítésnél – különösen S-fektetésnél és J-fektetésnél – a cső nagy hajlítási igénybevételt visel el a fektetés során, és az X65 alacsonyabb Y/T aránya és kiszámíthatóbb műanyag viselkedése előnyösebbé teszi. A tekercselés még nagyobb ciklikus igénybevételt támaszt, és az X65 szinte általánosan meghatározott. Az X70 anyagmegtakarítása nem ellensúlyozza az offshore telepítés kockázati prémiumát.

6. Alkalmazások szolgáltatási környezet szerint

Alkalmazás tipikus külső átmérőjű tartomány Falvastagság Meghajtó csőtípus Különleges követelmények
Tengeri fővonal – sekély víz 16'–36' Belső nyomás + korróziótűrés LSAW PSL2, DNV-ST-F101, 3LPE bevonat
Offshore törzsvonal — mélyvízi 8'–24' Külső összeomlás + belső nyomás SMLS vagy LSAW PSL2, magas D/t fal, bevonat + CWC
Tenger alatti áramlási vonal (visszakötés) 4'–16' Belső nyomás, hőtágulás SMLS PSL2, orsófektetés kompatibilis, FBE vagy 3LPE
Nagynyomású szárazföldi gáz 20'–48' Belső nyomás tervezési tényezőnél LSAW vagy SSAW PSL2, ASME B31.8, 3LPE vagy FBE bevonat
Savanyú gáz gyűjtése 4'–16' Belső nyomás SMLS vagy ERW PSL2 + H melléklet, HIC tesztelt, NACE MR0175
Export olajvezeték (szárazföldi) 16'–40' Belső nyomás LSAW vagy SSAW PSL2, ASME B31.4, 3LPE vagy kőszénkátrány-epoxi

7. Sour Service: X65 + API 5L H melléklet

Az API 5L X65 PSL2 szabvány  nem  alkalmas nedves H2S-t szállító csővezetékekhez – a szabvány szerint megengedett kéntartalom (max. 0,015%) elég magas ahhoz, hogy H2S és víz jelenlétében hidrogén által kiváltott repedést (HIC) okozzon. Ahhoz, hogy az X65-öt a sour szolgáltatásra minősíthesse, a beszerzési megrendelésnek kifejezetten meg kell hívnia  az API 5L H mellékletét.

Főbb H melléklet Követelmények az X65 Sour szolgáltatáshoz

Paraméter szabvány PSL2 H melléklet (Sour Service) Miért számít
Kén (S) max 0,015% 0,002% Megszünteti a HIC-t kiváltó MnS zárványokat
Mangán (Mn) max 1,65% 1,45% Csökkenti a középvonali szegregációt – HIC útvonal
Ca/S arány Nincs megadva ≥ 1,5 (kalciumkezelés) Az MnS húrokat gömb alakú zárványokká alakítja
HIC teszt Nem kötelező Kötelező – NACE TM0284 A repedésállóság közvetlen minősítése
SSC teszt Nem kötelező Projekt specifikáció szerint Feszültségkorróziós repedés H₂S alatt
Keménység max Nincs korlátozva ≤ 250 HV10 Magas keménység = SSC-érzékenység
CEIIW max 0,43% 0,43% (vagy kisebb projektenként) Szabályozza a mikroszerkezet keménységét
A kritikus beszerzési pont – A 'NACE-konform' nem elég Az X65 PSL2 rendelése 'NACE MR0175-kompatibilis' megjegyzéssel nem váltja ki automatikusan a H melléklet követelményeit. A NACE MR0175 szabályozza a H₂S szolgáltatásban használt berendezések anyagválasztását, de a speciális kémiai ellenőrzéseket, a HIC-teszteket és a kalciumkezelést, amelyek megakadályozzák a hidrogén okozta repedéseket a vezetékben, csak az API 5L H mellékletének kifejezett meghívása kötelező a beszerzési rendelés sorában. Az 'API 5L X65 PSL2 H melléklet szerint' megadása a megfelelő beszerzési nyelv. Ha a H melléklet nem szerepel a megrendelésben, a malom nem alkalmazza azt.

A H melléklet kohászati ​​és savanyú vezetékes csőhibáinak teljes műszaki elemzését lásd: Beyond API 5L PSL2: Kötelező H melléklet Kohászat savanyú gázhoz →

8. Gyakran Ismételt Kérdések

Mi az API 5L X65 vezetékcső?

Az API 5L X65 egy nagy szilárdságú szénacél vezetékcső, amelyet az American Petroleum Institute API 5L / ISO 3183 specifikációja határoz meg. A '65' a minimálisan meghatározott folyáshatárt 65 000 psi (448 MPa) jelöli. Ez a legszélesebb körben meghatározott minőség a tengeri olaj- és gázvezetékekhez, valamint a nagynyomású gázszállító rendszerekhez, amely a nagy szilárdságot a megbízható hegeszthetőséggel és a nulla alatti szívóssággal ötvözi, ha PSL2-re rendelik.

Mi a különbség az API 5L X65 PSL1 és a PSL2 között?

A PSL1 alapvető kémiai és mechanikai követelményeket biztosít a folyáshatár korlátja és kötelező ütésvizsgálat nélkül. A PSL2 maximális folyáshatárt, 0,93-as maximális Y/T arányt, kötelező Charpy CVN ütésvizsgálatot a csőtesten és hegesztésen, szigorúbb szén-egyenérték-határokat és szigorúbb mérettűréseket ad hozzá. Minden tengeri, tenger alatti és szabályozott szárazföldi csővezeték-alkalmazáshoz PSL2 szükséges. A PSL1 X65 nem kritikus, nem szabályozott szárazföldi szolgáltatásra korlátozódik. Tekintse meg a teljes összehasonlítást: API 5L PSL1 vs PSL2 →

Mi a különbség az X65 és az X70 vezetékcső között?

Az X65 minimális hozama 448 MPa; Az X70 483 MPa-val rendelkezik – körülbelül 7%-kal magasabb. Az X70 körülbelül 7%-kal vékonyabb falat tesz lehetővé azonos üzemi nyomás mellett, ami költségmegtakarítást jelent a nagy átmérőjű törzsvezetékeken, ahol jelentős az anyagmennyiség. Az X65-öt előnyben részesítik tengeri és tenger alatti alkalmazásokhoz, mert alacsonyabb hozamtartománya jobban megjósolható a tekercsfektetés és az S-lay telepítés által kiváltott nagy hajlítási igénybevételek alatt. Az X70 gyakoribb a nagyobb szárazföldi gázvezetékeken, ahol a falvastagság csökkentése közvetlen anyagköltség-megtakarítást és telepítési terhelési előnyöket biztosít.

Használható az API 5L X65 savanyú szolgáltatásra?

Nem szabványos formában. A szabványos X65 PSL2 kéntartalma 0,015%, ami elég magas ahhoz, hogy hidrogén által kiváltott repedéseket okozzon nedves H2S környezetben. A savanyú szolgáltatáshoz az X65-öt  az API 5L H melléklete szerint kell megrendelni , amely 0,002 alatti kéntartalmat ír elő, szigorúbb mangán határértékeket, kalciumkezelést a zárvány alakjának szabályozásához és kötelező HIC-vizsgálatot a NACE TM0284 szerint. A 'NACE MR0175-kompatibilis' önmagában nem hivatkozik ezekre a követelményekre – a H mellékletet kifejezetten fel kell hívni a megrendelésben.

Milyen falvastagság érhető el az API 5L X65-höz?

A falvastagság-tartomány a gyártási folyamattól függ: a varrat nélküli X65 körülbelül 6,4 mm-től 50+ mm-ig kapható; ERW 4,8 mm-től 25,4 mm-ig; LSAW 6,4 mm-től 50+ mm-ig; és SSAW 6,4 mm-ről 25,4 mm-re. A projekt fajlagos falvastagságát a tervezési nyomás, az OD és a tervezési tényező alapján számítják ki a Barlow-képlet segítségével. Mindig adja meg a minimális falvastagságot a névleges helyett, és vegye figyelembe a varrat nélküli csövek megengedett -12,5%-os alultűrését a rendelési fal beállításakor.

Milyen gyártási eljárásokat alkalmaznak az X65 vezetékcsövekhez?

Az X65 varrat nélküli (SMLS) formában készül a kis és közepes átmérőkhöz és a legmagasabb integritású alkalmazásokhoz; ERW közepes átmérőkhöz mérsékelt nyomású szárazföldi szolgáltatásban; LSAW nagy átmérőjű nehézfalú tengeri és nagynyomású alkalmazásokhoz; és SSAW nagy átmérőjű, alacsonyabb nyomású szárazföldi alkalmazásokhoz. A tengeri és tenger alatti projektek általában LSAW-t vagy zökkenőmenteset határoznak meg. A tekercses csőfektetésnél a varrat nélküli a standard választás, mivel ciklikus hajlítás esetén nincs hosszirányú varrat.

Forrás API 5L X65 Line Pipe a ZC Steel Pipe-tól

A ZC Steel Pipe API 5L X65 vezetékcsöveket gyárt és exportál varrat nélküli, ERW, LSAW és SSAW kivitelben, amelyek PSL1, PSL2 és H mellékletben kaphatók. X65-öt szállítunk tengeri fővezetékekhez, tenger alatti áramlási vonalakhoz, valamint szárazföldi nagynyomású gáz- és olajvezetékekhez – Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában befejezett projektekkel. A teljes MTC-dokumentáció, az SGS vagy a Bureau Veritas harmadik fél általi ellenőrzése, valamint a falvastagság és a minőség kiválasztására vonatkozó műszaki támogatás minden megrendelésnél alapfelszereltség.

Lépjen kapcsolatba velünk: [e-mail védett]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Kérjen árajánlatot


Vegye fel a kapcsolatot

Gyors linkek

Támogatás

Termékkategória

Lépjen kapcsolatba velünk

Hozzáadás: No. 42, Group 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Hagyj üzenetet
Lépjen kapcsolatba velünk
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Minden jog fenntartva. által támogatott leadong.com