Zobrazení: 0 Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-04 Původ: místo
API 5L X65 je dominantní třída potrubních rozvodů pro pobřežní ropovody a plynovody a vysokotlaké přepravní systémy plynu po celém světě. Jeho kombinace vysoké meze kluzu (minimálně 448 MPa), vynikající houževnatosti při teplotách pod nulou a osvědčené svařitelnosti v polních podmínkách z něj učinila výchozí specifikaci pro podmořské potrubí, hlubinné stoupačky a dálkové pobřežní kmeny, kde jsou potřeba tenčí stěny, aby se snížilo zatížení instalace a náklady na materiál.
ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubní potrubí API 5L X65 v bezešvých formách ERW, LSAW a SSAW, v PSL1 i PSL2 – včetně kvalifikace pro kyselé služby podle přílohy H. S dokončenými projekty X65 napříč Afrikou, Středním východem a Jižní Amerikou dodáváme kompletní dokumentaci MTC, kontrolní podporu třetích stran a technické konzultace ohledně výběru jakosti a tloušťky stěny. Tato příručka pokrývá vše, co manažeři nákupu a potrubní inženýři potřebují ke správnému určení X65.
X65 Mechanické vlastnosti a chemie
Požadavky PSL1 vs PSL2
Výrobní procesy a rozsahy velikostí
Výběr tloušťky stěny
X65 vs X60 vs X70 — srovnání známek
Aplikace podle prostředí služby
Kyselá služba: X65 + příloha H
Často kladené otázky
| Vlastnost | X65 PSL1 | X65 PSL2 | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Minimální mez kluzu (SMYS) | 448 MPa (65 ksi) | 448 MPa (65 ksi) | Stejná podlaha pro obě PSL |
| Maximální mez kluzu | Žádné maximum | 600 MPa (87 ksi) — bezešvé 635 MPa (92 ksi) — svařované |
Výtěžnost uzávěrů PSL2 pro zajištění tažnosti |
| Minimální pevnost v tahu (SMTS) | 531 MPa (77 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | — |
| Maximální pevnost v tahu | Žádné maximum | 760 MPa (110 ksi) | Pouze PSL2 |
| Min. prodloužení | Podle vzorce | Podle vzorce | V závislosti na tloušťce stěny |
| Maximální poměr Y/T | Neuvedeno | 0.93 | Rozhodující pro design založený na napětí |
| Dopadové testování CVN | Není vyžadováno | Povinné | PSL2 vyžaduje výsledky Charpyho V-notch |
| Testování HIC | Není vyžadováno | Není vyžadováno (standardní) | Vyžaduje se pouze v případě, že byla objednána příloha H |
| Prvek | PSL2 Max (bezešvý) | PSL2 Max (svařovaný) | Příloha H (kyselý servis) |
|---|---|---|---|
| uhlík (C) | 0,24 % | 0,22 % | 0,22 % max |
| mangan (Mn) | 1,65 % | 1,65 % | 1,45 % max |
| fosfor (P) | 0,025 % | 0,025 % | 0,020 % max |
| síra (S) | 0,015 % | 0,015 % | 0,002 % max |
| křemík (Si) | 0,45 % | 0,45 % | 0,45 % max |
| Uhlíkový ekvivalent (CE IIW) | 0,43 % max | 0,43 % max | 0,43 % max |
| Pcm (index svařitelnosti) | 0,25 % max | 0,25 % max | Obvykle ≤ 0,22 % |
Rozlišení PSL (Product Specification Level) není jen vylepšením papírování – PSL2 klade podstatně odlišné požadavky na výrobu a testování, které přímo ovlivňují výkonnost materiálu v náročných službách.
| Požadavek | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Limit uhlíkového ekvivalentu | Neuvedeno | Povinné (kontroluje svařitelnost) |
| Maximální mez kluzu | Žádný strop | S uzávěrem (zajišťuje tažnost) |
| Maximální poměr Y/T | Neuvedeno | 0,93 max (design založený na namáhání) |
| Charpy CVN nárazová zkouška | Není vyžadováno | Povinné — tělo trubky a svar |
| Maximální pevnost v tahu | Žádný strop | 760 MPa max |
| Lomová houževnatost (DWT) | Není vyžadováno | Pouze pro vnější průměr ≥ 508 mm |
| Rozměrová tolerance | Norma | Těsnější — zejména vnější průměr a stěna |
| Typická nákladová prémie | Základní linie | +5–15 % v závislosti na mlýnu |
API 5L X65 se vyrábí čtyřmi hlavními výrobními cestami. Správný postup pro daný projekt závisí na požadovaném vnějšímu průměru, tloušťce stěny a provozním prostředí.
Tloušťka stěny pro potrubí X65 se vypočítá z návrhového tlaku, vnějšího průměru potrubí a příslušného návrhového faktoru pomocí Barlowova vzorce napětí. Návrhový předpis (ASME B31.4 pro potrubí pro kapalinu, B31.8 pro plyn, DNV-ST-F101 pro offshore) specifikuje návrhový faktor a jakékoli další požadavky na třídu umístění a způsob poruchy.
| OD (mm) | OD (palce) | Návrhový tlak 7 MPa (1 015 psi) F=0,72 na pevnině |
Návrhový tlak 15 MPa (2 175 psi) F=0,60 offshore |
Návrhový tlak 20 MPa (2 900 psi) F=0,50 hlubinná voda |
|---|---|---|---|---|
| 219.1 | 8⅝' | 4,7 mm | 12,2 mm | 19,5 mm |
| 323.9 | 12¾' | 6,9 mm | 18,1 mm | 28,8 mm |
| 406.4 | 16' | 8,7 mm | 22,6 mm | 36,1 mm |
| 508.0 | 20' | 10,9 mm | 28,3 mm | 45,1 mm |
| 762.0 | 30' | 16,3 mm | 42,4 mm | — |
| 1 016,0 | 40' | 21,8 mm | — | — |
Řada X60–X65–X70 pokrývá nejvýhodnější vysokopevnostní potrubní potrubí pro většinu projektů v oblasti ropy a zemního plynu. Každý přírůstek třídy umožňuje tenčí stěnu při stejném provozním tlaku, ale přichází s kompromisy ve svařitelnosti, dostupnosti a vhodnosti pro instalační metody, které způsobují vysoké namáhání v ohybu.
| Vlastnost | X60 | X65 | X70 |
|---|---|---|---|
| Minimální výtěžek (SMYS) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) | 483 MPa (70 ksi) |
| Minimální tažná síla (SMTS) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 565 MPa (82 ksi) |
| Tloušťka stěny vs X65 | ~8% tlustší | Základní linie | ~7% tenčí |
| Svařitelnost | Nejjednodušší | Dobrý | Vyžaduje péči |
| Offshore / podmořské použití | Společné pro menší OD | Dominantní stupeň | Používá se na hlavních hlavních linkách |
| Navinutá instalace | Dobrý | Dobrý | Vyžaduje ověření napětí |
| Kyselá služba (příloha H) | K dispozici | K dispozici | Dostupné, ale vyšší CE |
| Dostupnost mlýna | Široký | Široký | Široký |
| Typická aplikace | Pobřežní ropa, shromažďování, střednětlaký plyn | Pobřežní dálkové vedení, podmořský, vysokotlaký plyn | Hlavní pobřežní přeprava plynu, Arktida |
| Typický rozsah použití | OD Tloušťka | stěny | Typ potrubí unášeče | Zvláštní požadavky |
|---|---|---|---|---|
| Pobřežní kmenové vedení — mělká voda | 16'–36' | Vnitřní tlak + přídavek na korozi | LSAW | PSL2, DNV-ST-F101, 3LPE povlak |
| Příbřežní kmenová linka – hlubinná | 8'–24' | Vnější kolaps + vnitřní tlak | SMLS nebo LSAW | PSL2, vysoká D/t stěna, nátěr + CWC |
| Podmořský tok (spojovací) | 4'–16' | Vnitřní tlak, tepelná roztažnost | SMLS | PSL2, kompatibilní s reel-lay, FBE nebo 3LPE |
| Pobřežní vysokotlaký plyn | 20'–48' | Vnitřní tlak při návrhovém faktoru | LSAW nebo SSAW | PSL2, ASME B31.8, 3LPE nebo FBE povlak |
| Shromažďování kyselého plynu | 4'–16' | Vnitřní tlak | SMLS nebo ERW | PSL2 + Annex H, testováno HIC, NACE MR0175 |
| Exportní ropovod (na pevnině) | 16'–40' | Vnitřní tlak | LSAW nebo SSAW | PSL2, ASME B31.4, 3LPE nebo černouhelný epoxid |
Standardní API 5L X65 PSL2 není vhodné pro potrubí přenášející mokrý H2S – obsah síry povolený podle normy (0,015 % max.) je dostatečně vysoký, aby způsobil vodíkem indukované praskání (HIC) v přítomnosti H2S a vody. Aby bylo možné X65 kvalifikovat pro kyselou službu, musí objednávka výslovně uvádět API 5L přílohu H.
| Parametr | Standard PSL2 | Annex H (Sour Service) | Proč na tom záleží |
|---|---|---|---|
| Síra (S) max | 0,015 % | 0,002 % | Eliminuje inkluze MnS, které iniciují HIC |
| Mangan (Mn) max | 1,65 % | 1,45 % | Snižuje segregaci středové linie – cesta HIC |
| poměr Ca/S | Neuvedeno | ≥ 1,5 (léčba vápníkem) | Převádí MnS stringery na globulární inkluze |
| HIC test | Není vyžadováno | Povinné — NACE TM0284 | Přímá kvalifikace odolnosti proti trhlinám |
| SSC test | Není vyžadováno | Podle specifikace projektu | Korozní praskání pod H₂S |
| Tvrdost max | Bez omezení | ≤ 250 HV10 | Vysoká tvrdost = náchylnost k SSC |
| CEIIW max | 0,43 % | 0,43 % (nebo méně na projekt) | Řídí tvrdost mikrostruktury |
Úplnou technickou analýzu poruch metalurgie a kyselého servisního potrubí v příloze H naleznete v části: Nad rámec API 5L PSL2: Povinná příloha H Metalurgie pro kyselý plyn →
API 5L X65 je jakost potrubí z uhlíkové oceli s vysokou pevností definovaná specifikací API 5L / ISO 3183 American Petroleum Institute. „65“ označuje minimální specifikovanou mez kluzu 65 000 psi (448 MPa). Jedná se o nejrozšířenější třídu pro ropovody a plynovody na moři a vysokotlaké přepravní systémy plynu, kombinující vysokou pevnost se spolehlivou svařitelností a houževnatostí pod nulou při objednání na PSL2.
PSL1 poskytuje základní chemické a mechanické požadavky bez omezení meze kluzu a bez povinných rázových zkoušek. PSL2 přidává maximální limit meze kluzu, maximální poměr Y/T 0,93, povinné rázové zkoušky Charpy CVN na těle trubky a svaru, přísnější limity uhlíkového ekvivalentu a přísnější rozměrové tolerance. Pro všechny pobřežní, podmořské a regulované pobřežní potrubní aplikace je vyžadován PSL2. PSL1 X65 je omezena na nekritické, neregulované onshore služby. Podívejte se na celé srovnání: API 5L PSL1 vs PSL2 →
X65 má minimální výtěžnost 448 MPa; X70 má 483 MPa — přibližně o 7 % vyšší. X70 umožňuje přibližně o 7 % tenčí stěnu při stejném provozním tlaku, což přináší úspory nákladů na velkých průměrech kmenových linek, kde je významná tonáž materiálu. X65 je upřednostňován pro pobřežní a podmořské aplikace, protože jeho nižší rozsah výnosu je předvídatelnější při vysokých ohybových napětích způsobených instalací navijáku a S-lay. X70 je běžnější na hlavních pobřežních plynovodech, kde snížení tloušťky stěny poskytuje přímé úspory nákladů na materiál a výhody při instalaci.
Ne ve standardní podobě. Standardní X65 PSL2 má strop síry 0,015 %, což je dostatečně vysoké, aby způsobilo praskání způsobené vodíkem ve vlhkém prostředí H₂S. Pro kyselý provoz musí být X65 objednán podle přílohy H API 5L , která nařizuje obsah síry pod 0,002 %, přísnější limity manganu, úpravu vápníkem pro kontrolu tvaru vměstků a povinné testování HIC podle NACE TM0284. Samotné 'vyhovující NACE MR0175' tyto požadavky neuplatňuje – příloha H musí být výslovně uvedena v objednávce.
Rozsah tloušťky stěny závisí na výrobním procesu: bezešvá X65 je k dispozici od přibližně 6,4 mm do 50+ mm; ERW od 4,8 mm do 25,4 mm; LSAW od 6,4 mm do 50+ mm; a SSAW od 6,4 mm do 25,4 mm. Specifická tloušťka stěny pro projekt se vypočítá z návrhového tlaku, vnějšího průměru a návrhového faktoru pomocí Barlowova vzorce. Vždy určete spíše minimální tloušťku stěny než jmenovitou a při nastavování stěny objednávky vezměte v úvahu −12,5% podtoleranci povolenou pro bezešvé trubky.
X65 se vyrábí jako bezešvé (SMLS) pro malé až střední průměry a aplikace s nejvyšší integritou; ERW pro střední průměry ve střednětlaké pobřežní službě; LSAW pro velkoprůměrové silné stěny na moři a vysokotlaké aplikace; a SSAW pro velkoprůměrové nízkotlaké aplikace na pevnině. Offshore a podmořské projekty obvykle specifikují LSAW nebo bezešvé. Pro navinuté potrubí je bezešvá standardní volba kvůli absenci podélného svaru při cyklickém ohýbání.
ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubní potrubí API 5L X65 v bezešvé, ERW, LSAW a SSAW, dostupné v kvalifikaci PSL1, PSL2 a Annex H. Dodáváme X65 pro pobřežní hlavní vedení, podmořské vedení a pevninské vysokotlaké plynovody a ropovody – s dokončenými projekty v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe. Kompletní dokumentace MTC, kontrola třetí stranou společností SGS nebo Bureau Veritas a technická podpora pro tloušťku stěny a výběr jakosti jsou standardem u každé objednávky.
Kontaktujte nás: [e-mail chráněný] | WhatsApp: +86-139-1579-1813
→ Vyžádejte si cenovou nabídkuSouvisející produkty a články: Bezešvé potrubí · Svařované potrubí (ERW/LSAW/SSAW) · Potahované potrubí · API 5L PSL1 vs PSL2 · Příloha H Průvodce kyselými službami ·