Tel: +86-139-1579-1813 E-post: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X65 Line Pipe: Specifikationer, applikationer och leverantörsguide
Du är här: Hem » Bloggar » Produktnyheter » API 5L X65 Line Pipe: Specifikationer, applikationer & leverantörsguide

API 5L X65 Line Pipe: Specifikationer, applikationer och leverantörsguide

Visningar: 0     Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-03-04 Ursprung: Plats

Fråga

Facebook delningsknapp
twitter delningsknapp
linjedelningsknapp
wechat delningsknapp
linkedin delningsknapp
pinterest delningsknapp
whatsapp delningsknapp
dela den här delningsknappen

API 5L X65 är den dominerande linjerörskvaliteten för olje- och gasledningar till havs och högtrycksgasöverföringssystem över hela världen. Dess kombination av hög sträckgräns (minimum 448 MPa), utmärkt seghet vid temperaturer under noll och bevisad svetsbarhet under fältförhållanden har gjort den till standardspecifikationen för undervattensflödesledningar, djupvattenstigare och långväga offshore-stamledningar där tunnare väggar behövs för att minska installationsbelastningar och materialkostnader.

ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X65-ledningsrör i sömlösa, ERW-, LSAW- och SSAW-former, i både PSL1 och PSL2 – inklusive Annex H-kvalificering för sur service. Med slutförda X65-projekt i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika tillhandahåller vi fullständig MTC-dokumentation, tredjepartsinspektionsstöd och teknisk rådgivning om val av kvalitet och väggtjocklek. Den här guiden täcker allt som inköpschefer och pipelineingenjörer behöver för att specificera X65 korrekt.

INNEHÅLL

  1. X65 Mekaniska egenskaper & kemi

  2. PSL1 vs PSL2-krav

  3. Tillverkningsprocesser och storleksintervall

  4. Val av väggtjocklek

  5. X65 vs X60 vs X70 — Betygsjämförelse

  6. Ansökningar efter tjänstemiljö

  7. Sour Service: X65 + Annex H

  8. Vanliga frågor

1. API 5L X65 Mekaniska egenskaper och kemi

API 5L X65 — GRADE DEFINITION X65 är en API 5L höghållfast linjerörskvalitet med en minsta specificerad sträckgräns (SMYS) på 448 MPa (65 000 psi) och minsta draghållfasthet på 531 MPa (77 000 psi). Den produceras enligt API 5L / ISO 3183 i både PSL1 och PSL2. Prefixet 'X' betecknar en höghållfast klass; siffran anger minimiavkastning i ksi. X65 är tillgänglig med värmebehandlingssuffix: N (normaliserad), Q (härdad och härdad) eller M (termomekaniskt valsad) beroende på valsningsprocessen och plåt-/spolkällan.

Mekaniska egenskaper — X65 PSL1 och PSL2

Fastighet X65 PSL1 X65 PSL2 Anteckningar
Min avkastningsstyrka (SMYS) 448 MPa (65 ksi) 448 MPa (65 ksi) Samma våning för båda PSL
Max avkastningsstyrka Inget max 600 MPa (87 ksi) — sömlös
635 MPa (92 ksi) — svetsad
PSL2-kapslar ger efter för att säkerställa duktilitet
Min draghållfasthet (SMTS) 531 MPa (77 ksi) 531 MPa (77 ksi) —
Max draghållfasthet Inget max 760 MPa (110 ksi) Endast PSL2
Min förlängning Per formel Per formel Beroende på väggtjocklek
Max Y/T-förhållande Ej specificerat 0.93 Kritisk för stambaserad design
CVN Impact Testing Krävs inte Obligatorisk PSL2 kräver Charpy V-notch resultat
HIC-testning Krävs inte Ej obligatoriskt (standard) Krävs endast om bilaga H beställts

Kemikrav — X65 PSL2

Element PSL2 Max (sömlös) PSL2 Max (svetsad) Annex H (sur service)
Kol (C) 0,24 % 0,22 % 0,22 % max
Mangan (Mn) 1,65 % 1,65 % 1,45 % max
Fosfor (P) 0,025 % 0,025 % 0,020 % max
Svavel (S) 0,015 % 0,015 % 0,002 % max
Kisel (Si) 0,45 % 0,45 % 0,45 % max
Kolekvivalent (CE IIW) 0,43 % max 0,43 % max 0,43 % max
Pcm (svetsbarhetsindex) 0,25 % max 0,25 % max Vanligtvis ≤0,22 %

2. PSL1 vs PSL2 — Vad skillnaden betyder i praktiken

Skillnaden i PSL (Product Specification Level) är inte bara en pappersuppgradering – PSL2 ställer väsentligt olika tillverknings- och testkrav som direkt påverkar materialprestanda i krävande service.

Krav PSL1 PSL2
Kolekvivalentgräns Ej specificerat Obligatorisk (kontrollerar svetsbarheten)
Maximal sträckgräns Inget tak Capped (säkerställer duktilitet)
Maximalt Y/T-förhållande Ej specificerat 0,93 max (töjningsbaserad design)
Charpy CVN slagtest Krävs inte Obligatorisk — rörkropp och svets
Maximal draghållfasthet Inget tak 760 MPa max
Frakturseghet (DWT) Krävs inte Endast för OD ≥ 508 mm
Dimensionell tolerans Standard Tätare — speciellt OD och vägg
Typisk kostnadspremie Baslinje +5–15 % beroende på milj
Upphandlingsnotering — När PSL1 X65 aldrig är acceptabel PSL1 X65 bör inte specificeras för: offshore- eller undervattensrörledningar, någon applikation enligt DNV-ST-F101 eller ASME B31.8 offshore designkoder, rörledningar som arbetar under 0°C, gasöverföring vid höga konstruktionsfaktorer eller något projekt som omfattas av lagstadgade rörledningssäkerhetsregler. I praktiken använder de flesta seriösa inköpsteam PSL2 för alla X65 oavsett tillämpning — kostnadspremien är liten och dokumentations- och testpaketet är betydligt mer försvarbart för tredjepartsrevisioner och försäkringsändamål.

3. Tillverkningsprocesser och storleksintervall

API 5L X65 tillverkas av fyra huvudsakliga tillverkningsvägar. Den korrekta processen för ett givet projekt beror på erforderlig OD, väggtjocklek och servicemiljö.

Seamless (SMLS)

OD-intervall:   21,3 mm – 508 mm (¾' – 20')
Väggtjocklek:   Upp till 50+ mm
Typisk användning:   Undervattensflödesledningar, stigrör, HPHT, böjar
Fördel:   Ingen svetsfog — högsta integritet för kritisk service

ERW (Electric Resistance Welded)

OD-intervall:   168 mm – 610 mm (6' – 24')
Väggtjocklek:   4,8 mm – 25,4 mm
Typisk användning:   Gasdistribution på land, uppsamlingsledningar
Fördel:   Kostnadseffektivt för medeldiameter, måttligt tryck

LSAW (longitudinell SAW)

OD-intervall:   406 mm – 1 626 mm (16' – 64')
Väggtjocklek:   6,4 mm – 50+ mm
Typisk användning:   Offshore-stamledningar, djupvattenledningar
Fördel:   Kapacitet för tung vägg för högtryck offshore

SSAW (Spiral SAW)

OD-intervall:   508 mm – 2 236 mm (20' – 88')
Väggtjocklek:   6,4 mm – 25,4 mm
Vanlig användning:   Vatten- och oljeledningar på land med stor diameter
Fördel:   Breddaste diameterintervall till konkurrenskraftiga kostnader
Engineering Insight — Varför Offshore X65 nästan alltid är LSAW eller Seamless DNV-ST-F101 (den styrande koden för undervattensrörledningssystem) kräver att ERW-rör som används i offshore-service klarar ytterligare kvalifikationer för svetsseghet. I praktiken specificerar de flesta offshore-rörledningsentreprenörer LSAW eller sömlös X65 för att undvika den extra kvalificeringsbördan, även för diametrar där ERW är tekniskt tillgänglig. För djupvattenupprullade rörledningar - där röret upprepade gånger böjs över en rulle och rätas ut under installationen - är sömlös att föredra eftersom LSAW-svetsfogar är en potentiell plats för utmattningsinitiering under cyklisk böjning.

4. Val av väggtjocklek

Väggtjockleken för en X65-rörledning beräknas från designtrycket, rörets OD och tillämplig designfaktor med hjälp av Barlow-bandspänningsformeln. Konstruktionskoden (ASME B31.4 för vätskerörledningar, B31.8 för gas, DNV-ST-F101 för offshore) anger designfaktorn och eventuella ytterligare krav för lokaliseringsklass och felläge.

Barlow Formula (Intern Pressure Design)

SPÄNGNINGSFORMEL t = (P × D) / (2 × S × F × E × T)

Där: t = minsta väggtjocklek (mm), P = konstruktionstryck (MPa), D = ytterdiameter (mm), S = SMYS av X65 = 448 MPa, F = konstruktionsfaktor (typiskt 0,72 onshore / 0,50-0, lång fog för land / 0,50dinal fog. sömlös och LSAW), T = temperatursänkningsfaktor (1,0 under 120°C för kolstål)

Indikativ väggtjocklek — X65 PSL2 vid vanliga designtryck

OD (mm) OD (tum) Designtryck 7 MPa (1 015 psi)
F=0,72 onshore
designtryck 15 MPa (2 175 psi)
F=0,60 offshore
designtryck 20 MPa (2 900 psi)
F=0,50 djupt vatten
219.1 8⅝' 4,7 mm 12,2 mm 19,5 mm
323.9 12¾' 6,9 mm 18,1 mm 28,8 mm
406.4 16' 8,7 mm 22,6 mm 36,1 mm
508.0 20' 10,9 mm 28,3 mm 45,1 mm
762.0 30' 16,3 mm 42,4 mm —
1 016,0 40' 21,8 mm — —
Fältnotering — Beställ aldrig X65 vid endast nominell vägg API 5L tillåter en väggtjockleksundertolerans på −12,5 % för sömlösa rör och −0 % till +toleranser för svetsade rör. För sömlös X65 kan ett rör beställt med 20,0 mm nominell vägg levereras lagligt med minst 17,5 mm – en 12,5 % minskning av spräng- och kollapskapacitet. För tryckkonstruktionsändamål, beräkna alltid erforderlig vägg vid TMIN (minsta beställd vägg), inte nominell, och specificera beställningsväggen för att ge tillräcklig marginal efter undertoleranstillägget. På djupvattenledningar där kollaps styr är detta särskilt kritiskt.

5. X65 vs X60 vs X70 — Vilket betyg ska du ange?

X60–X65–X70-serien täcker det bästa av höghållfasta ledningsrör för de flesta olje- och gasprojekt. Varje gradsteg tillåter tunnare väggar vid samma arbetstryck, men kommer med avvägningar i svetsbarhet, tillgänglighet och lämplighet för installationsmetoder som medför hög böjpåkänning.

Fastighet X60 X65 X70
Min avkastning (SMYS) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi) 483 MPa (70 ksi)
Min tensile (SMTS) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi) 565 MPa (82 ksi)
Väggtjocklek vs X65 ~8% tjockare Baslinje ~7% tunnare
Svetsbarhet Enklast Bra Kräver vård
Offshore / undervattensanvändning Vanligt för mindre OD Dominant betyg Används på större stamlinjer
Upprullad installation Bra Bra Behöver stamverifiering
Sur service (bilaga H) Tillgänglig Tillgänglig Tillgänglig men högre CE
Tillgänglighet för kvarn Bred Bred Bred
Typisk tillämpning Landbaserad olja, ansamling, gas med måttligt tryck Offshore stamledningar, undervattensvatten, högtrycksgas Stor gasöverföring på land, Arktis
Engineering Insight — Varför X65 dominerar offshore och X70 dominerar onshore trunk Lines Ekonomin delas rent efter installationsmetoden. För stamledningar med stor diameter på land (24'+ diameter, hundratals kilometer) minskar X70:s tunnare vägg ståltonnaget med ungefär 7 % jämfört med X65 — på en 500 km, 36' rörledning som kan vara tiotusentals ton stål och tiotals miljoner dollar i besparingar. Svetsprocedurkvalifikationen för X70 är mer krävande men hanterbar för erfarna entreprenörer. För offshoreinstallation - särskilt S-lay och J-lay - tål röret höga böjpåkänningar under läggning, och det lägre Y/T-förhållandet och det mer förutsägbara plastbeteendet hos X65 gör det att föredra. Rulleläggning medför ännu mer krävande cyklisk belastning och X65 är nästan universellt specificerad. X70-materialbesparingarna uppväger inte installationsriskpremien offshore.

6. Applikationer efter tjänstemiljö

Användning Typiskt OD-område Väggtjocklek Driver Rörtyp Specialkrav
Offshore stamlinje — grunt vatten 16'–36' Inre tryck + korrosionstillägg LSAW PSL2, DNV-ST-F101, 3LPE beläggning
Offshore stamlinje — djupvatten 8'–24' Extern kollaps + inre tryck SMLS eller LSAW PSL2, hög D/t vägg, beläggning + CWC
Undervattensflödesledning (bindning) 4'–16' Inre tryck, termisk expansion SMLS PSL2, rullningskompatibel, FBE eller 3LPE
Onshore högtrycksgas 20'–48' Internt tryck vid designfaktor LSAW eller SSAW PSL2, ASME B31.8, 3LPE eller FBE beläggning
Ansamling av sur gas 4'–16' Inre tryck SMLS eller ERW PSL2 + Annex H, HIC-testad, NACE MR0175
Exportoljeledning (på land) 16'–40' Inre tryck LSAW eller SSAW PSL2, ASME B31.4, 3LPE eller stenkolstjärepoxi

7. Sour Service: X65 + API 5L Annex H

Standard API 5L X65 PSL2 är  inte  lämplig för rörledningar som transporterar vått H₂S — svavelhalten som tillåts enligt standarden (0,015 % max) är tillräckligt hög för att orsaka väte-inducerad sprickbildning (HIC) i närvaro av H₂S och vatten. För att kvalificera X65 för sur service måste inköpsordern uttryckligen åberopa  API 5L Annex H.

Viktiga krav i bilaga H för X65 Sour Service

Parameter Standard PSL2 Annex H (Sur Service) Varför det är viktigt
Svavel (S) max 0,015 % 0,002 % Eliminerar MnS-inneslutningar som initierar HIC
Mangan (Mn) max 1,65 % 1,45 % Minskar centrumlinjesegregation — HIC-väg
Ca/S-förhållande Ej specificerat ≥ 1,5 (kalciumbehandling) Konverterar MnS-stringers till globulära inneslutningar
HIC-test Krävs inte Obligatorisk — NACE TM0284 Direkt kvalificering av sprickmotstånd
SSC test Krävs inte Per projektspecifikation Sprickbildning vid spänningskorrosion under H₂S
Hårdhet max Ej begränsad ≤ 250 HV10 Hög hårdhet = SSC-känslighet
CEIIW max 0,43 % 0,43 % (eller lägre per projekt) Kontrollerar mikrostrukturens hårdhet
Kritisk upphandlingspunkt — 'NACE-kompatibel' räcker inte Att beställa X65 PSL2 med en notering 'att vara NACE MR0175-kompatibel' åberopar inte automatiskt kraven i bilaga H. NACE MR0175 reglerar materialval för utrustning i H₂S-tjänst, men de specifika kemikontrollerna, HIC-testningen och kalciumbehandlingen som förhindrar väte-inducerad sprickbildning i ledningsröret är endast obligatoriska genom att uttryckligen åberopa API 5L Annex H i inköpsorderraden. Att specificera 'API 5L X65 PSL2 per Annex H' är det korrekta upphandlingsspråket. Om bilaga H inte finns i inköpsordern kommer bruket inte att tillämpa den.

För den fullständiga tekniska analysen av bilaga H metallurgi och fel på rörledningar, se: Beyond API 5L PSL2: Obligatorisk bilaga H Metallurgi för sur gas →

8. Vanliga frågor

Vad är API 5L X65 linjerör?

API 5L X65 är ett höghållfast kolstålledningsrör som definieras av American Petroleum Institutes API 5L / ISO 3183-specifikation. '65' anger en minsta specificerad sträckgräns på 65 000 psi (448 MPa). Det är den mest specificerade kvaliteten för olje- och gasledningar till havs och högtrycksgastransmissionssystem, som kombinerar hög hållfasthet med pålitlig svetsbarhet och seghetsprestanda under noll när den beställs till PSL2.

Vad är skillnaden mellan API 5L X65 PSL1 och PSL2?

PSL1 tillhandahåller grundläggande kemi och mekaniska krav utan gräns för sträckgräns och ingen obligatorisk slagprovning. PSL2 lägger till en maximal sträckgräns, ett maximalt Y/T-förhållande på 0,93, obligatorisk Charpy CVN-slagprovning på rörkropp och svets, snävare kolekvivalentgränser och snävare dimensionstoleranser. För alla offshore-, undervattens- och reglerade rörledningsapplikationer på land krävs PSL2. PSL1 X65 är begränsad till icke-kritisk, icke-reglerad landtjänst. Se hela jämförelsen: API 5L PSL1 vs PSL2 →

Vad är skillnaden mellan X65 och X70 line pipe?

X65 har ett minimiutbyte på 448 MPa; X70 har 483 MPa — cirka 7 % högre. X70 tillåter cirka 7 % tunnare vägg vid samma driftstryck, vilket ger kostnadsbesparingar på stamlinjer med stor diameter där materialtonnaget är betydande. X65 är att föredra för offshore- och undervattensapplikationer eftersom dess lägre avkastningsområde är mer förutsägbart under de höga böjpåkänningar som utsätts för rullläggning och S-lay-installation. X70 är vanligare på stora gasöverföringsledningar på land där minskning av väggtjockleken ger direkta materialkostnadsbesparingar och fördelar med installationsbelastning.

Kan API 5L X65 användas för sur service?

Inte i standardform. Standard X65 PSL2 har ett svaveltak på 0,015 %, vilket är tillräckligt högt för att orsaka väte-inducerad sprickbildning i våta H₂S-miljöer. För sur service måste X65 beställas till  API 5L Annex H , som kräver svavel under 0,002 %, strängare mangangränser, kalciumbehandling för kontroll av inklusionsform och obligatorisk HIC-testning enligt NACE TM0284. Enbart 'NACE MR0175-kompatibel' åberopar inte dessa krav – bilaga H måste uttryckligen anges i inköpsordern.

Vilken väggtjocklek finns tillgänglig för API 5L X65?

Väggtjockleksintervallet beror på tillverkningsprocessen: sömlös X65 är tillgänglig från cirka 6,4 mm till 50+ mm; ERW från 4,8 mm till 25,4 mm; LSAW från 6,4 mm till 50+ mm; och SSAW från 6,4 mm till 25,4 mm. Specifik väggtjocklek för ett projekt beräknas från designtryck, OD och designfaktor med hjälp av Barlow-formeln. Ange alltid minsta väggtjocklek snarare än nominell, och ta hänsyn till −12,5 % undertolerans som tillåts för sömlösa rör när du ställer in din beställningsvägg.

Vilka tillverkningsprocesser används för X65 linjerör?

X65 produceras som sömlös (SMLS) för små till medelstora diametrar och applikationer med högsta integritet; ERW för medeldiametrar vid landtjänst med måttligt tryck; LSAW för offshore- och högtrycksapplikationer med stor diameter och tunga väggar; och SSAW för landbaserade applikationer med stor diameter och lägre tryck. Offshore- och undervattensprojekt specificerar vanligtvis LSAW eller seamless. För upprullad rörläggning är sömlös standardvalet på grund av frånvaron av en längsgående svetssöm under cyklisk böjning.

Källa API 5L X65 Line Pipe från ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X65 linjerör i sömlösa, ERW, LSAW och SSAW, tillgängliga i PSL1, PSL2 och Annex H sur servicekvalifikation. Vi levererar X65 för offshore trunkledningar, undervattensflödesledningar och onshore högtrycksgas- och oljeledningar — med avslutade projekt i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika. Fullständig MTC-dokumentation, tredjepartsinspektion av SGS eller Bureau Veritas och teknisk support för väggtjocklek och val av kvalitet är standard med varje beställning.

Kontakta oss: [e-postskyddad]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Begär en offert


Hör av dig

Snabblänkar

Stöd

Produktkategori

Kontakta oss

Lägg till: nr 42, grupp 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lämna ett meddelande
Kontakta oss
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Alla rättigheter reserverade. Stöds av leadong.com