Tel: +86-139-1579-1813 E-post: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5CT P110 höljesrör — Specifikationer, kvaliteter och applikationsguide
Du är här: Hem » Bloggar » Produktnyheter » API 5CT P110 Höljesrör — Specifikationer, kvaliteter & applikationsguide

API 5CT P110 höljesrör — Specifikationer, kvaliteter och applikationsguide

Visningar: 0     Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-03-12 Ursprung: Plats

Fråga

Facebook delningsknapp
twitter delningsknapp
linjedelningsknapp
wechat delningsknapp
linkedin delningsknapp
pinterest delningsknapp
whatsapp delningsknapp
dela den här delningsknappen

API 5CT P110 är arbetshästens höghållfasta hölje för djupa olje- och gaskällor med högt tryck. Vid 110 000 psi (758 MPa) minimiutbyte ger den det kollaps- och sprängmotstånd som grundare grader inte kan – vilket gör det till standardvalet för mellan- och produktionshölje i brunnar där L80 eller T95 inte klarar tryckinneslutning. Dess avgörande avvägning är den styrkan: P110:s höga avkastning diskvalificerar den från sur service enligt NACE MR0175, vilket innebär att det är avgörande för brunnsintegriteten att välja rätt från början.

ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5CT P110-hölje och slangar till PSL1 och PSL2, i standard- och högkollapsvarianter, med full MTC-dokumentation och tredjepartsinspektionsstöd. Den här guiden täcker P110:s mekaniska och kemiska specifikationer, hur den kan jämföras med T95 och L80 för val av kvalitet, högkollapsvarianter, HPHT-applikationer och vad man ska leta efter i en MTR.

INNEHÅLL

  1. Vad är API 5CT P110?

  2. Mekaniska och kemiska egenskaper

  3. P110 vs T95 vs L80 — Betygsjämförelse

  4. P110 och Sur Service

  5. P110 Varianter för hög kollaps (HC).

  6. PSL1 vs PSL2 för P110

  7. HPHT-applikationer

  8. Anslutningar för P110 hölje

  9. Vad du ska kontrollera på en P110 MTR

  10. FAQ

1. Vad är API 5CT P110?

API 5CT P110 är en hölje och slangklass definierad i API-specifikation 5CT / ISO 11960. Prefixet 'P' har ingen direkt metallurgisk betydelse – det är helt enkelt API-beteckningen för denna avkastningsnivå. '110' hänvisar till det lägsta sträckgränsgolvet på 110 000 psi.

API 5CT P110 — KÄRNIDENTITET Minsta sträckgräns: 758 MPa (110 000 psi) · Maximal sträckgräns: 965 MPa (140 000 psi) · Minsta draghållfasthet: 862 MPa (125 000 psi) · Hårdhetsgräns: 5CT: Ingen temperaturgräns: 5CT · Hårdhetsgräns: 5CT Sur service: Ej lämplig enligt standard NACE MR0175 · Standard: API 5CT / ISO 11960

Tre egenskaper definierar P110:s position i OCTG-stegen:

  • Högt lägsta utbyte (758 MPa):  Ger överlägsen kollapsmotstånd och sprängkapacitet för djupa högtrycksbrunnar - den främsta anledningen till att ingenjörer specificerar det över L80 eller T95

  • Inget hårdhetstak:  Till skillnad från L80 (23 HRC max) och T95 (25,4 HRC max) har P110 ingen API-specificerad hårdhetsgräns - vilket möjliggör den höga hållfastheten men tar bort NACE MR0175-kompatibiliteten

  • Obligatorisk Q&T:  Släcknings- och tempereringsvärmebehandling krävs för att uppnå och kontrollera utbytebandet 758–965 MPa; ingen alternativ värmebehandling är tillåten

Se även: Vilka är betygen på OCTG-rör? → | Förstå stålsorter för hölje och rör →

2. Mekaniska och kemiska egenskaper

2.1 Mekaniska egenskaper (API 5CT)

Fastighetsvärde ​
Minsta sträckgräns 758 MPa (110 000 psi)
Maximal sträckgräns 965 MPa (140 000 psi)
Minsta draghållfasthet 862 MPa (125 000 psi)
Hårdhetsgräns Ej specificerat i API 5CT
Värmebehandling Dämpa och temperament (obligatoriskt)
Min förlängning (2' gauge) ≥ 0,5 % per API 5CT-formel
Charpy impact (PSL2) Per API 5CT Tabell C.36 / SR2 om specificerat

2.2 Kemisk sammansättning (API 5CT — typisk P110)

Element Max % Anmärkningar
Kol (C) 0.35 Lägre C föredras av vissa IOC-specifikationer för svetsbarhet
Mangan (Mn) 1.90 Högre Mn i vissa fabrikskemier för härdbarhet
Kisel (Si) 0.45 Deoxidationsmedel
Fosfor (P) 0.030 Skärpta gränser (0,020) ofta i företagsspecifikationer
Svavel (S) 0.030 Skärpta gränser (0,010) ofta i företagsspecifikationer
Kolekvivalent (CE) Varierar efter spec Ofta ≤ 0,43 i projektspecifikationer

Notera: API 5CT specificerar inte en fullständig kemi för P110 — endast C, Mn, Si, P och S maximivärden. Många internationella projektspecifikationer lägger till krav för Cr-, Mo-, Ni-, V- och CE-gränser utöver API-minimivärdena.

2.3 Standardstorlekar

OD (tum) OD (mm) Vanligt viktområde (lb/ft) Typisk tillämpning
4½' 114.3 9.50 – 15.10 Rör, litet produktionshölje
5' 127.0 11.50 – 18.00 Produktionshölje, djupa brunnar
5½' 139.7 14.00 – 23.00 Produktionshölje — vanligaste storleken P110
7' 177.8 17.00 – 38.00 Mellan- och produktionshölje
7⅝' 193.7 24.00 – 45.30 Mellanhölje, djupa brunnar
9⅝' 244.5 32.30 – 58.40 Mellanhölje
10¾' 273.1 32,75 – 65,70 Yt- och mellanhölje
13⅜' 339.7 48.00 – 72.00 Ytmantel, stora brunnar



3. P110 vs T95 vs L80 — Betygsjämförelse

De tre vanligast jämförda OCTG-kvaliteterna i intervallet 80–110 ksi är L80, T95 och P110. Valet mellan dem styrs av två oberoende variabler: erforderlig sträckgräns (bestäms av kollaps/sprängningsbelastningar) och H₂S-miljö (bestäms av reservoarkemi).

Fastighet L80-1 T95 P110
Min sträckgräns 552 MPa (80 ksi) 655 MPa (95 ksi) 758 MPa (110 ksi)
Max sträckgräns 655 MPa (95 ksi) 758 MPa (110 ksi) 965 MPa (140 ksi)
Max hårdhet 23 HRC 25,4 HRC Ej specificerat
Värmebehandling Q&T obligatoriskt Q&T obligatoriskt Q&T obligatoriskt
Sur service (H₂S) Ja — milt surt Ja — måttligt surt Inte lämplig
NACE MR0175-kompatibel Ja Ja (med kvalifikationer) Inga
Kollapsmotstånd Baslinje Bättre än L80 Bäst av de tre
Relativ kostnad Lägst Mitt Högre — avkastningspremie
Typiskt brunnsdjup < 3 500 m 2 500–5 000 m 3 000 m+ / HPHT

Välj L80 när...

Brunnen innehåller:   H₂S (sur service)
Djup:   Grunt till medium
Kollapslast:   Inom 80 ksi kapacitet
Prioritet:   NACE-efterlevnad + kostnad

Välj T95 när...

Brunnen innehåller:   Måttlig H₂S + högre tryck
Djup:   Medium till djup
Kollapsbelastning:   Överskrider L80-kapaciteten
Prioritet:   Sur service + mer styrka

Välj P110 när...

Brunnen innehåller:   Inget signifikant H₂S (söt)
Djup:   Djupt till ultradjupt
Kollapslast:   Kräver kapacitet på 110 ksi
Prioritet:   Maximal styrka

Fullständig jämförelse: P110 vs L80: Höljedesign-avkastningsfällor och feltrösklar →

4. P110 och sur service

P110 är inte tillåten i brunnar med sura servicekällor enligt NACE MR0175 / ISO 15156. Detta är en av de viktigaste reglerna för kvalitetsval i OCTG - och en av de vanligaste källorna till brunnsintegritetsfel när det förbises eller omarbetas.

Critical Engineering Point — P110 är förbjuden i H₂S-tjänst NACE MR0175 / ISO 15156-2 begränsar kol och låglegerade stålrör i sur drift till en maximal hårdhet på 22 HRC (250 HV10). P110, med sitt 758 MPa minimiutbyte och inget hårdhetstak, kommer rutinmässigt att producera hårdhetsvärden långt över denna tröskel. Höghållfasta stål över NACE-gränserna är känsliga för sulfidspänningssprickning (SSC) - en spröd brottmekanism som kan orsaka snabba, katastrofala fel i H₂S-miljöer utan duktil varning. Byt inte ut P110 mot T95 eller C110 i sura brunnar oavsett kostnad eller tillgänglighetstryck.

Den korrekta eskaleringsvägen för brunnar med både högt tryck och H₂S är:

  • Milt surt, måttligt tryck:  L80-1 PSL2 + SR16 (HIC)

  • Måttligt surt, högt tryck:  T95 PSL2 med NACE-behörighet

  • Svårt surt, högt tryck:  C110 eller Q125 — båda designade speciellt för högtryckssura servicekuvert som varken P110 eller T95 kan täcka

Släkt: L80 vs N80 vs T95: Vilket betyg för sura servicebrunnar? → | API 5CT vs NACE MR0175: Hårdhetsfällan förklaras →

5. P110 Varianter för hög kollaps (HC).

Standard P110 kollapsmotstånd beräknas med API 5C3-formeln, som antar värsta tänkbara dimensionstoleranser för väggtjocklek och ovalitet. I praktiken kommer ett välgjordt P110-rör att ha det faktiska kollapsmotståndet betydligt högre än API-formeln förutsäger – men standard API-toleranser hindrar ingenjörer från att använda den extra kapaciteten i sin höljesdesign.

P110 High Collapse (P110 HC) åtgärdar detta direkt: den produceras med snävare dimensionella toleranser, särskilt väggtjockleksexcentricitet (vanligtvis ≤ 10 % mot standarden 12,5 %) och ovalitet (vanligtvis ≤ 0,5 % mot 1,0 % för standardrör). Dessa snävare dimningar gör att konstruktionens kollapsklassificering kan öka med 15–30 % jämfört med standard P110 av samma storlek och vikt – utan att öka väggtjockleken eller ändra kvalitet.

Teknisk insikt – när HC är värt premium P110 HC-premien (vanligtvis 8–15 % över standard P110) betalar sig snabbt i djupvattens- och HPHT-höljesdesign. Alternativet – att gå upp till en tyngre väggstandard P110 för att nå samma kollapsvärde – kostar mer i materialvikt, ökar löpande belastningar och lägger till borrhålsvolym som måste cementeras. För kollapskritiska sektioner under ~3 000 m TVD är HC-kvaliteter ofta den mer ekonomiska lösningen på systemnivå. Se:  P110 HC: Varför 0,5 % ovalitetskontroller betyder mer än avkastningsstyrka →
Upphandlingsanmärkning – HC är inte standardiserad över bruk

Det finns ingen enskild API-specifikation för 'Hög kollaps' — varje fabrik och varje företagsspecifikation definierar HC-toleranser något annorlunda. När du köper P110 HC, begär alltid brukets specifika HC-toleranstabell, verifiera den mot din höljesdesignprogramvaras kollapsmodell och bekräfta att tredjepartsinspektören kontrollerar ovalitet och WT-excentricitet till HC-specifikationen, inte standard-API-toleransen. En P110 HC-order som tagits emot mot standard API-dimensionella toleranser ger ingen kollapsförbättring.

För att kontrollera P110:s kollapsvärde på ditt inställningsdjup, kör den genom vår kollapstrycksräknare.

6. PSL1 vs PSL2 för P110

Krav P110 PSL1 P110 PSL2
NDU på rörkroppen Inte obligatoriskt Obligatorisk — fullängds UT eller EMI
NDU av rörändar Inte obligatoriskt Obligatorisk — UT av slutområden
Måtttoleranser Standard API Tätare — OD, WT, rakhet
Spårbarhet Värmenummer Full värme + rörnummer
Charpy effekt Inte obligatoriskt Obligatorisk enligt tabell C.36
Typisk användning Måttligt djup söta brunnar Deep, HPHT, IOC-projekt

För djupa och HPHT-applikationer – som representerar majoriteten av P110-användningen – är PSL2 det praktiska minimumet. De flesta IOC-projektspecifikationer kräver PSL2 för alla P110, och många lägger till kompletterande krav för Charpy-testning vid låg temperatur (SR2) och ytterligare hårdhetsundersökningar.

7. HPHT-applikationer

High Pressure High Temperature (HPHT)-brunnar — generellt definierade som brunnshuvudtryck över 690 bar (10 000 psi) och bottenhålstemperatur över 150°C (302°F) — representerar den primära applikationsmiljön för P110. I dessa brunnar kan kollaps- och sprängbelastningar överstiga kapaciteten för alla lägre OCTG-typer, och P110 är ofta den lägsta graden som kan uppnå de nödvändiga designsäkerhetsfaktorerna.

Viktiga överväganden vid specificering av P110 för HPHT-brunnar:

  • Termisk minskning:  P110-sträckgränsen minskar vid förhöjda temperaturer - vanligtvis 5–8 % reduktion vid 150°C jämfört med omgivningen. HPHT-höljeskonstruktioner måste tillämpa en temperaturreducerande faktor på det nominella utbytet, vilket kan pressa designen tillbaka mot att kräva HC-kvaliteter eller tyngre väggar

  • Termiska cykliska belastningar:  HPHT-brunnar med stora temperaturskillnader under produktion kontra avstängning genererar betydande axiella termiska belastningar i höljessträngen - anslutningen måste klassificeras för de kombinerade axial-, böjnings- och tryckbelastningarna, inte bara bristning och kollaps

  • Cementintegritet:  Hög kollapskapacitet i P110 är endast fullt realiserad med kompetent cement bakom röret — ostödd P110 i ett långt cementhålrum kan fortfarande misslyckas i kollaps om tomrummet sammanfaller med det maximala kollapslastdjupet

Släkt: API 5C5 CAL IV-begränsningar och fältfelslägen i HPHT OCTG-anslutningar → | 5 kritiska faktorer för att specificera premiumanslutningar och högt sammanfallande hölje →

8. Anslutningar för P110 hölje

Anslutningstyp Lämplighet för P110 Typiska applikationsnoteringar
Kort tråd (STC) Rekommenderas inte Inte typiskt för P110 Drageffektiviteten för låg för djupa P110-strängar
Lång tråd (LTC) Begränsad Endast ythölje Otillräcklig för HPHT eller djupa tillämpningar
Buttress Thread (BTC) Måttlig Mellanhölje, måttligt djup Acceptabelt för icke-HPHT P110-applikationer
Premium-anslutning Krävs för HPHT Djupa brunnar, HPHT, gastäta krav Metall-till-metall tätning; fullt klassad till P110 kroppsstyrka

För HPHT P110-applikationer är premiumanslutningar inte valfria – de är ett designkrav. Standard API-gängor kan inte bibehålla gastät integritet under de kombinerade termiska, axiella och tryckcykliska belastningarna i djupa HPHT-kompletteringar. ZC Steel Pipes ZC-2 gastäta premiumanslutning är klassad till full P110-kroppskapacitet och kvalificerad enligt API 5C5 CAL III/IV.

Släkt: Anslutningstyper för hölje och slangar → | Premium Connections vs Standard BTC: När är investeringen värd det? → | Förstå Buttress Thread Case (BTC) →

9. Vad du ska kontrollera på en P110 MTR

Mill Test Report (MTR) är det primära dokumentet för att verifiera P110-efterlevnad. För en standard P110 PSL2-beställning bör följande kontrolleras innan du accepterar en sändning:

MTR-objekt Vad ska verifieras Varför det är viktigt
Sträckstyrka 758–965 MPa (110–140 ksi) — både min och max Överutbyte (över 965 MPa) är en bristande överensstämmelse; röret är för sprött
Draghållfasthet ≥ 862 MPa (125 ksi) Bekräftar Q&T-processen producerade korrekt mikrostruktur
Hårdhet (om testad) Registrera faktiska värden — ingen API-gräns, men notera ovanligt höga värden För hög hårdhet (>32 HRC) signaler översläcker; spröd risk
Värmebehandlingsjournal Bekräfta Q&T — avvisa normalisera eller N&T-poster P110 kräver Q&T; annan HT kan inte uppnå avkastningsbandet på ett tillförlitligt sätt
Kemisk sammansättning C < 0,35%, S < 0,030%, P < 0,030% minimum; kontrollera projektspecifik CE-gräns Högt S och P ökar känsligheten för väteskador och spröd fraktur
NDE-poster (PSL2) Fullängds UT eller EMI kroppsskanning + slutområde UT bekräftat PSL2 NDE är obligatoriskt – frånvaro betyder att röret är PSL1 oavsett etikett
Charpy impact (PSL2) Värden, temperatur och provstorlek kontra din projektspecifikation Bekräftar seghet vid driftstemperatur - avgörande för kalla miljöer
Dimensionell rapport OD, WT, rakhet per API 5CT; för HC: WT-excentricitet och ovalitet HC-kollapsklassificeringen är endast giltig om HC-dimensionstoleranserna faktiskt uppfylldes
Upphandlingsnotering — Överutbyte P110 är ett verkligt problem P110:s maximala avkastning på 965 MPa (140 ksi) är en hård gräns, inte en riktlinje. Material som överstiger 140 ksi utbyte är tekniskt icke-överensstämmande och måste avvisas - inte för att det är 'för starkt' i naiv mening, utan för att stålets brottseghet och SSC-beständighet försämras avsevärt vid dessa utbytesnivåer. Over-yield P110 är ett dokumenterat felläge i strängar med djupa brunnar, speciellt vid anslutningssammansättning där spänningskoncentrationerna är högst. Kontrollera alltid den övre avkastningsgränsen på MTR, inte bara den lägsta. Se:  P110-överensstämmelse: API 5CT-hårdhet, värmebehandling och MTR-validering →

10. Vanliga frågor

Vad är API 5CT P110 höljesrör?

API 5CT P110 är en höghållfast hölje och slangkvalitet med en lägsta sträckgräns på 758 MPa (110 000 psi) och ett maximalt utbyte på 965 MPa (140 000 psi). Tillverkad uteslutande genom släcknings- och tempereringsvärmebehandling, är det standardvalet för djupa, högtryckssötbrunnar där lägre kvaliteter inte kan ge tillräcklig kollaps- eller sprängmotstånd. P110 har ingen API-specificerad hårdhetsgräns och är inte lämplig för H₂S sur service.

Kan P110 användas i sur service (H₂S-brunnar)?

Nr. P110 är inte lämplig för sur service enligt NACE MR0175 / ISO 15156. Dess höga sträckgräns ger hårdhetsvärden som överskrider NACE-gränsen för kolstålrör, vilket gör den mottaglig för sulfidspänningssprickning (SSC) i H₂S-miljöer. För brunnar som kräver både högtrycksmotstånd och H₂S-kompatibilitet bör T95 (måttligt surt) eller C110/Q125 (svårt surt, högt tryck) specificeras istället.

Vad är skillnaden mellan P110 och T95?

T95 har ett lägre minimiutbyte (655 MPa / 95 ksi) med ett kontrollerat maximalt utbyte och en obligatorisk hårdhetsgräns på 25,4 HRC, vilket gör den kompatibel med NACE MR0175 för måttlig sur service. P110 har ett högre minimiutbyte (758 MPa / 110 ksi) utan hårdhetsgräns – ger överlägsen kollaps- och sprängprestanda i djupa söta brunnar, men diskvalificerar den från H₂S-service. Valet styrs av närvaron av H₂S och den erforderliga tryckinneslutningen.

Vad är P110 High Collapse (HC) hölje?

P110 HC tillverkas med snävare dimensionstoleranser – särskilt väggtjockleksexcentricitet (≤ 10 %) och rörets ovalitet (≤ 0,5 %) – som tillåter ingenjörer att använda en högre kollapsdesignklassificering än standard API 5C3-formel tillåter för samma rörstorlek och vikt. P110 HC är specificerad för djupvatten- och HPHT-brunnar där kollapsbelastningen styr höljets design. HC-beteckningen är inte standardiserad över kvarnar – verifiera alltid de specifika toleranserna mot din höljesdesignmodell.

Vilka anslutningar används med P110-hölje?

P110-hölje finns med BTC, LTC, STC och premiumanslutningar. För HPHT- och djupbrunnstillämpningar - det primära användningsfallet för P110 - krävs förstklassiga metall-till-metall tätningar. Standard API-gängor kan inte på ett tillförlitligt sätt bibehålla gastät integritet under de kombinerade tryck-, axiella och termiska cykelbelastningarna i dessa miljöer. BTC är acceptabelt för måttligt djup, icke-HPHT P110-applikationer.

Vilka storlekar kommer P110-höljet i?

P110-hölje finns i alla standard API 5CT-storlekar från 4½' (114,3 mm) till 20' (508 mm) OD. De vanligaste storlekarna för produktions- och mellanhöljessträngar är 5½', 7', 9⅝', och 13⅜'. Väggtjockleken varierar från cirka 5,21 mm till över 20 mm beroende på storlek och nominell vikt per fot.

Källa API 5CT P110 Höljesrör från ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5CT P110 hölje och slangar till PSL1 och PSL2, i standard- och högkollapsvarianter. Vi förser OCTG-projekt i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika med fullständig MTC-dokumentation, tredjepartsinspektion och teknisk support vid val av kvalitet och anslutning.

Tillgänglig med BTC-, LTC- och premiumanslutningar inklusive ZC-2 gastät premiumanslutning, klassad till full P110-kroppskapacitet och kvalificerad enligt API 5C5. Anpassade väggtjocklekar, HC-toleranspaket och tilläggskrav (SR2 Charpy, SR13 hårdhetsundersökning) tillgängliga på order-to-make-basis.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Begär en offert


Hör av dig

Snabblänkar

Stöd

Produktkategori

Kontakta oss

Lägg till: nr 42, grupp 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lämna ett meddelande
Kontakta oss
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Alla rättigheter reserverade. Stöds av leadong.com