Tel: +86-139-1579-1813 Email: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5CT P110 Casing Pipe — Specifikimet, notat dhe udhëzuesi i aplikimit
Ju jeni këtu: Shtëpi » Blogjet » Lajmet e produkteve » API 5CT P110 Casing Pipe — Specifikimet, notat dhe udhëzuesi i aplikimit

API 5CT P110 Casing Pipe — Specifikimet, notat dhe udhëzuesi i aplikimit

Shikimet: 0     Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-03-12 Origjina: Faqe

pyesni

butoni i ndarjes së facebook
butoni i ndarjes në Twitter
butoni i ndarjes së linjës
butoni i ndarjes së wechat
butoni i ndarjes së linkedin
butoni i ndarjes pinterest
butoni i ndarjes së whatsapp
Ndani këtë buton të ndarjes

API 5CT P110 është kategoria e kasës së punës me rezistencë të lartë për puset e thella të naftës dhe gazit me presion të lartë. Me rendimentin minimal prej 110,000 psi (758 MPa), ai jep rezistencë ndaj kolapsit dhe shpërthimit që nuk mund ta bëjnë shkallët më të cekëta - duke e bërë atë zgjedhjen standarde për mbështjellësin e ndërmjetëm dhe të prodhimit në puse ku L80 ose T95 nuk përballojnë presionin. Kompensimi i tij përcaktues është forca: rendimenti i lartë i P110 e skualifikon atë nga shërbimi i thartë sipas NACE MR0175, që do të thotë që përzgjedhja e saktë e notës që në fillim është kritike për integritetin e pusit.

ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton mbështjellësin dhe tubin API 5CT P110 në PSL1 dhe PSL2, në variante standarde dhe me kolaps të lartë, me dokumentacion të plotë MTC dhe mbështetje për inspektimin e palëve të treta. Ky udhëzues mbulon specifikimet mekanike dhe kimike të P110, si krahasohet me T95 dhe L80 për zgjedhjen e notave, variantet me kolaps të lartë, aplikimet HPHT dhe çfarë duhet kërkuar në një MTR.

PËRMBAJTJA

  1. Çfarë është API 5CT P110?

  2. Vetitë mekanike dhe kimike

  3. P110 vs T95 vs L80 - Krahasimi i notave

  4. P110 dhe shërbimi i thartë

  5. P110 Variantet me kolaps të lartë (HC).

  6. PSL1 vs PSL2 për P110

  7. Aplikacionet HPHT

  8. Lidhjet për kutinë P110

  9. Çfarë duhet të kontrolloni në një P110 MTR

  10. FAQ

1. Çfarë është API 5CT P110?

API 5CT P110 është një shkallë e mbështjelljes dhe tubave e përcaktuar në Specifikimin API 5CT / ISO 11960. Prefiksi 'P' nuk ka asnjë kuptim të drejtpërdrejtë metalurgjik - është thjesht përcaktimi API për këtë nivel të rendimentit. '110' i referohet katit minimal të fuqisë së rendimentit prej 110,000 psi.

API 5CT P110 — IDENTITET BËRTHAMË Forca minimale e rendimentit: 758 MPa (110,000 psi) · Forca maksimale e rendimentit: 965 MPa (140,000 psi) · Forca minimale në tërheqje: 862 MPa (125,000 psi) Nuk është e kufizuar në PI, ngurtësia: 5. Shuarje dhe kalitje (e detyrueshme) · Shërbimi i thartë: Jo i përshtatshëm sipas standardit NACE MR0175 · Standard: API 5CT / ISO 11960

Tre karakteristika përcaktojnë pozicionin e P110 në shkallën e klasës OCTG:

  • Rendimenti minimal i lartë (758 MPa):  Ofron rezistencë të lartë ndaj kolapsit dhe kapacitet plasjeje për puse të thella me presion të lartë - arsyeja kryesore që inxhinierët e specifikojnë atë mbi L80 ose T95

  • Pa tavan fortësie:  Ndryshe nga L80 (maksimumi 23 HRC) dhe T95 (maksimumi 25,4 HRC), P110 nuk ka kufi fortësie të specifikuar nga API - gjë që mundëson forcën e lartë, por heq përputhshmërinë NACE MR0175

  • Pyetje dhe trajtime të detyrueshme:  Për të arritur dhe kontrolluar brezin e rendimentit 758–965 MPa kërkohet trajtimi i nxehtësisë për fikjen dhe zbutjen; asnjë trajtim alternativ termik nuk lejohet

Shihni gjithashtu: Cilat janë notat e tubit OCTG? → | Kuptimi i notave të çelikut për shtresën e jashtme dhe tubin →

2. Vetitë mekanike dhe kimike

2.1 Vetitë mekanike (API 5CT)

e pronës Vlera
Forca minimale e rendimentit 758 MPa (110,000 psi)
Forca maksimale e rendimentit 965 MPa (140,000 psi)
Rezistenca minimale në tërheqje 862 MPa (125,000 psi)
Kufiri i fortësisë Nuk është specifikuar në API 5CT
Trajtimi termik Shuarje dhe kalitje (e detyrueshme)
Zgjatimi minimal (matësi 2') ≥ 0,5% për formulën API 5CT
Ndikimi Charpy (PSL2) Sipas tabelës API 5CT C.36 / SR2 nëse specifikohet

2.2 Përbërja kimike (API 5CT - P110 tipike)

Elementi Max % Shënime
Karboni (C) 0.35 C më e ulët e preferuar nga disa specifika të IOC për saldueshmërinë
Mangani (Mn) 1.90 Më i lartë Mn në disa kimikate mulliri për ngurtësim
Silic (Si) 0.45 Deoksidues
Fosfor (P) 0.030 Kufijtë më të rreptë (0.020) shpesh në specifikat e kompanisë
Squfuri (S) 0.030 Kufijtë më të rreptë (0.010) shpesh në specifikat e kompanisë
Ekuivalenti i karbonit (CE) Ndryshon sipas specifikave Shpesh ≤ 0.43 në specifikimet e projektit

Shënim: API 5CT nuk specifikon një kimi të plotë për P110 - vetëm maksimalet C, Mn, Si, P dhe S. Shumë specifikime ndërkombëtare të projektit shtojnë kërkesat për kufijtë Cr, Mo, Ni, V dhe CE përtej minimumeve të API.

2.3 Madhësitë standarde

OD (inç) OD (mm) Gama e zakonshme e peshës (lb/ft) Aplikim tipik
4½' 114.3 9.50 – 15.10 Tub, kase e prodhimit te vogel
5 ' 127.0 11.50 – 18.00 Shtresë e prodhimit, puse të thella
5½' 139.7 14.00 – 23.00 Shtresë e prodhimit - madhësia më e zakonshme P110
7' 177.8 17.00 – 38.00 Shtresë e ndërmjetme dhe e prodhimit
7⅝' 193.7 24.00 – 45.30 Shtresë e ndërmjetme, puse të thella
9⅝' 244.5 32.30 – 58.40 Shtresë e ndërmjetme
10¾' 273.1 32,75 – 65,70 Sipërfaqja dhe kutia e ndërmjetme
13⅜' 339.7 48.00 – 72.00 Shtresë sipërfaqësore, puse me vrima të mëdha



3. P110 vs T95 vs L80 - Krahasimi i notave

Tre notat më të zakonshme të krahasuara OCTG në rangun 80–110 ksi janë L80, T95 dhe P110. Zgjedhja midis tyre drejtohet nga dy variabla të pavarur: forca e kërkuar e rrjedhjes (e përcaktuar nga ngarkesat e kolapsit/shpërthimit) dhe mjedisi H2S (i përcaktuar nga kimia e rezervuarit).

Pasuria L80-1 T95 P110
Forca minimale e rendimentit 552 MPa (80 ksi) 655 MPa (95 ksi) 758 MPa (110 ksi)
Forca maksimale e rendimentit 655 MPa (95 ksi) 758 MPa (110 ksi) 965 MPa (140 ksi)
Fortësia maksimale 23 HRC 25.4 HRC Nuk është specifikuar
Trajtimi termik Pyetje dhe T të detyrueshme Pyetje dhe T të detyrueshme Pyetje dhe T të detyrueshme
Shërbim i thartë (H₂S) Po - i thartë i butë Po - e thartë e moderuar Jo i përshtatshëm
Në përputhje me NACE MR0175 po Po (me kualifikim) Nr
Rezistenca ndaj kolapsit Baza bazë Më mirë se L80 Më i miri nga të tre
Kostoja relative Më e ulëta mes Më e lartë - premium rendimenti
Thellësia tipike e pusit < 3500 m 2500–5000 m 3000 m+ / HPHT

Zgjidhni L80 kur…

Pusi përmban:   H₂S (shërbim i thartë)
Thellësia:   e cekët në mesatare
Ngarkesa e kolapsit:   Brenda kapacitetit 80 ksi
Prioriteti:   Pajtueshmëria me NACE + kosto

Zgjidhni T95 kur…

Pusi përmban:   H2S të moderuar + presion më të lartë
Thellësia:   Mesatare në të thellë
Ngarkesa e kolapsit:   E kalon kapacitetin L80
Prioriteti:   Shërbimi i thartë + më shumë forcë

Zgjidhni P110 kur…

Pusi përmban:   Nuk ka H2S të rëndësishëm (të ëmbël)
Thellësia:   E thellë në ultra e thellë
Ngarkesa e kolapsit:   Kërkon kapacitet 110 ksi
Prioriteti:   Forca maksimale

Krahasimi i plotë: P110 vs L80: Kurthet e rendimentit të projektimit të kasës dhe pragjet e dështimit →

4. P110 dhe shërbimi i thartë

P110 nuk lejohet në puset e shërbimit të thartë sipas NACE MR0175 / ISO 15156. Ky është një nga rregullat më të rëndësishme të përzgjedhjes së notave në OCTG — dhe një nga burimet më të zakonshme të dështimeve të integritetit të pusit kur neglizhohet ose përdoret.

Pika Kritike e Inxhinierisë — P110 është e ndaluar në shërbimin H₂S NACE MR0175 / ISO 15156-2 kufizon tuba të karbonit dhe çelikut me aliazh të ulët në shërbim të thartë në një fortësi maksimale prej 22 HRC (250 HV10). P110, me rendimentin minimal prej 758 MPa dhe pa tavan fortësie, do të prodhojë në mënyrë rutinore vlera fortësie shumë mbi këtë prag. Çeliqet me qëndrueshmëri të lartë mbi kufijtë NACE janë të ndjeshëm ndaj plasaritjes së stresit sulfide (SSC) - një mekanizëm i brishtë thyerjeje që mund të shkaktojë dështim të shpejtë dhe katastrofik në mjediset H2S pa paralajmërim duktil. Mos e zëvendësoni P110 për T95 ose C110 në puset e thartë, pavarësisht nga presioni i kostos ose disponueshmërisë.

Rruga e saktë e shkallëzimit të shkallës për puset me presion të lartë dhe H2S është:

  • Presion i butë i thartë, i moderuar:  L80-1 PSL2 + SR16 (HIC)

  • Kosi e moderuar, presion i lartë:  T95 PSL2 me kualifikim NACE

  • Kosi e fortë, presion i lartë:  C110 ose Q125 - të dyja të projektuara posaçërisht për zarfin e shërbimit me presion të lartë të thartë që as P110 dhe as T95 nuk mund ta mbulojnë

Të lidhura: L80 vs N80 vs T95: Cila notë për puset e shërbimit të thartë? → | API 5CT vs NACE MR0175: Shpjegohet kurthi i ngurtësisë →

5. Variantet P110 me kolaps të lartë (HC).

Rezistenca standarde ndaj kolapsit P110 llogaritet duke përdorur formulën API 5C3, e cila supozon tolerancat dimensionale në rastin më të keq për trashësinë e murit dhe ovalitetin. Në praktikë, një tub P110 i bërë mirë do të ketë rezistencën aktuale të kolapsit dukshëm më të lartë se sa parashikon formula API - por tolerancat standarde të API i pengojnë inxhinierët të përdorin atë kapacitet shtesë në dizajnin e tyre të kafazit.

P110 High Collapse (P110 HC) e trajton këtë drejtpërdrejt: prodhohet me toleranca më të forta dimensionale, veçanërisht ekscentricitetin e trashësisë së murit (zakonisht ≤ 10% kundrejt standardit 12,5%) dhe ovalitetin (zakonisht ≤ 0,5% kundrejt 1,0% për tubacionin standard). Këto zbehje më të forta lejojnë që vlerësimi i kolapsit të dizajnit të rritet me 15–30% mbi standardin P110 me të njëjtën madhësi dhe peshë - pa rritur trashësinë e murit ose pa ndryshuar shkallën.

Inxhinieri Insight - Kur HC ia vlen Premium Premium P110 HC (zakonisht 8–15% mbi standardin P110) shpërblehet shpejt në dizajnin e kafazit të ujit të thellë dhe HPHT. Alternativa - ngritja në një standard muri më të rëndë P110 për të goditur të njëjtin shkallë kolapsi - kushton më shumë në peshën e materialit, rrit ngarkesat e punës dhe shton volumin e pusit që duhet çimentuar. Për seksionet kritike për kolapsin nën ~3000 m TVD, notat HC janë shpesh zgjidhja më ekonomike në nivel sistemi. Shihni:  P110 HC: Pse kontrollet e ovalitetit 0,5% kanë rëndësi më shumë se forca e rendimentit →
Shënim i prokurimit - HC nuk është i standardizuar nëpër mullinj

Nuk ka asnjë specifikim të vetëm API për 'High Collapse' — çdo fabrikë dhe çdo specifikim i kompanisë përcakton tolerancat HC paksa ndryshe. Kur blini P110 HC, kërkoni gjithmonë tabelën specifike të tolerancës HC të mullirit, verifikojeni atë kundrejt modelit të kolapsit të softuerit tuaj të projektimit të kutisë dhe konfirmoni që inspektori i palës së tretë po kontrollon ovalitetin dhe ekscentricitetin WT ndaj specifikave HC, jo tolerancës standarde API. Një porosi P110 HC e marrë kundrejt tolerancave standarde dimensionale API nuk ofron përmirësim të kolapsit.

Për të kontrolluar vlerësimin e kolapsit të P110 në thellësinë e cilësimit tuaj, kaloni atë përmes tonë kalkulator i presionit të kolapsit.

6. PSL1 vs PSL2 për P110

Kërkesa P110 PSL1 P110 PSL2
NDE e trupit të tubit Jo i detyrueshëm E detyrueshme - UT ose EMI me gjatësi të plotë
NDE e skajeve të tubit Jo i detyrueshëm E detyrueshme - UT e zonave fundore
Tolerancat dimensionale API standarde Më e ngushtë - OD, WT, drejtësi
Gjurmueshmëria Numri i nxehtësisë Nxehtësia e plotë + numri i tubit
Ndikim charpy Jo i detyrueshëm E detyrueshme sipas tabelës C.36
Përdorimi tipik Puse të ëmbla me thellësi të moderuar Projektet Deep, HPHT, IOC

Për aplikacionet e thella dhe HPHT - të cilat përfaqësojnë shumicën e përdorimit të P110 - PSL2 është minimumi praktik. Shumica e specifikimeve të projektit të IOC kërkojnë PSL2 për të gjithë P110, dhe shumë prej tyre shtojnë kërkesa shtesë për testimin e Charpy në temperaturë të ulët (SR2) dhe studime shtesë të fortësisë.

7. Aplikacionet HPHT

Puset e temperaturës së lartë me presion të lartë (HPHT) — përgjithësisht përcaktohen si presioni i kokës së pusit mbi 690 bar (10,000 psi) dhe temperatura e vrimës së poshtme mbi 150°C (302°F) — përfaqësojnë mjedisin kryesor të aplikimit për P110. Në këto puse, ngarkesat e kolapsit dhe shpërthimit mund të tejkalojnë kapacitetin e të gjitha OCTG-ve të shkallës më të ulët dhe P110 është shpesh nota minimale që mund të arrijë faktorët e kërkuar të sigurisë së projektimit.

Konsideratat kryesore kur specifikoni P110 për puset HPHT:

  • Zvogëlimi termik:  Forca e rrjedhjes së P110 zvogëlohet në temperatura të larta - zakonisht 5–8% reduktim në 150°C kundrejt ambientit. Modelet e mbështjellësve HPHT duhet të aplikojnë një faktor të zvogëlimit të temperaturës në rendimentin nominal, i cili mund ta shtyjë modelin prapa drejt kërkesës për shkallë HC ose mur më të rëndë

  • Ngarkesat e ciklit termik:  Puset HPHT me diferenca të mëdha të temperaturës gjatë prodhimit kundrejt mbylljes gjenerojnë ngarkesa të konsiderueshme termike boshtore në kordonin e veshjes - lidhja duhet të vlerësohet për ngarkesat e kombinuara aksiale, përkulëse dhe presioni, jo vetëm për plasjen dhe kolapsin

  • Integriteti i çimentos:  Kapaciteti i lartë i kolapsit në P110 realizohet plotësisht vetëm me çimento kompetente pas tubit - P110 e pambështetur në një zbrazëti të gjatë çimentoje mund të dështojë ende në kolaps nëse zbrazëtia përkon me thellësinë maksimale të ngarkesës së kolapsit

Të lidhura: Kufizimet e API 5C5 CAL IV dhe mënyrat e dështimit në terren në lidhjet HPHT OCTG → | 5 Faktorë kritikë për përcaktimin e lidhjeve premium dhe këllëfës me kolaps të lartë →

8. Lidhjet për kutinë P110

Përshtatshmëria e llojit të lidhjes për P110 tipike të aplikimit Shënime
Fije e shkurtër (STC) Nuk rekomandohet Jo tipike për P110 Efikasiteti në tërheqje është shumë i ulët për vargjet e thella P110
Fije e gjatë (LTC) I kufizuar Vetëm këllëf sipërfaqësor I papërshtatshëm për HPHT ose aplikime të thella
Fije mbështetëse (BTC) E moderuar Shtresë e ndërmjetme, thellësi mesatare I pranueshëm për aplikacionet jo-HPHT P110
Lidhja Premium Kërkohet për HPHT Puse të thella, HPHT, kërkesa të papërshkueshme nga gazi Vula metal-metal; vlerësohet plotësisht në forcën e trupit P110

Për aplikacionet HPHT P110, lidhjet premium nuk janë opsionale - ato janë një kërkesë e projektimit. Fijet standarde API nuk mund të ruajnë integritetin e papërshkueshëm nga gazi nën ngarkesat e kombinuara të ciklit termik, aksial dhe presioni në përfundimet e thella HPHT. Lidhja premium e papërshkueshme nga gazi ZC-2 e ZC Steel Pipe është vlerësuar me rendimentin e plotë të trupit P110 dhe është kualifikuar sipas API 5C5 CAL III/IV.

Të lidhura: Llojet e lidhjes për mbështjellësin dhe tubin → | Lidhjet Premium vs Standard BTC: Kur ia vlen investimi? → | Kuptimi i mbështjellësit të fijeve mbështetëse (BTC) →

9. Çfarë duhet të kontrolloni në një P110 MTR

Raporti i Testit të Mullirit (MTR) është dokumenti kryesor për verifikimin e pajtueshmërisë me P110. Për një porosi standarde P110 PSL2, sa më poshtë duhet të kontrollohet përpara se të pranoni ndonjë ngarkesë:

Artikulli MTR Çfarë duhet verifikuar pse ka rëndësi
Forca e rendimentit 758–965 MPa (110–140 ksi) - si min ashtu edhe maksimumi Rendimenti i tepërt (mbi 965 MPa) është një mospërputhje; tubi është shumë i brishtë
Forca në tërheqje ≥ 862 MPa (125 ksi) Konfirmon që procesi Q&T prodhoi mikrostrukturën e saktë
Fortësia (nëse testohet) Regjistroni vlerat aktuale - pa kufi API, por vini re vlera jashtëzakonisht të larta Fortësia tepër e lartë (>32 HRC) sinjalizon mbi-shuarje; rrezik i brishtë
Regjistrimi i trajtimit të nxehtësisë Konfirmo Q&T - refuzo regjistrimet e normalizimit ose N&T P110 kërkon Q&T; HT të tjera nuk mund të arrijnë me besueshmëri brezin e rendimentit
Përbërja kimike C ≤ 0,35%, S ≤ 0,030%, P ≤ 0,030% minimale; kontrolloni limitin CE specifik të projektit S dhe P i lartë rrisin ndjeshmërinë ndaj dëmtimit të hidrogjenit dhe thyerjes së brishtë
Regjistrimet NDE (PSL2) Skanimi i trupit me gjatësi të plotë UT ose EMI + zona fundore UT është konfirmuar PSL2 NDE është i detyrueshëm - mungesa do të thotë se tubi është PSL1 pavarësisht nga etiketa
Ndikimi Charpy (PSL2) Vlerat, temperatura dhe madhësia e mostrës kundrejt specifikimeve të projektit tuaj Konfirmon qëndrueshmërinë në temperaturën e punës - kritike për mjediset e ftohta
Raporti dimensional OD, WT, drejtësia për API 5CT; për HC: ekscentriciteti dhe ovaliteti i WT Vlerësimi i kolapsit të HC është i vlefshëm vetëm nëse tolerancat dimensionale të HC janë përmbushur në të vërtetë
Shënim i prokurimit — Rendimenti i tepërt P110 është një problem real Rendimenti maksimal i P110 prej 965 MPa (140 ksi) është një kufi i vështirë, jo një udhëzues. Materiali që tejkalon rendimentin 140 ksi është teknikisht jo konform dhe duhet të refuzohet - jo sepse është 'shumë i fortë' në një kuptim naiv, por sepse në ato nivele rendimenti rezistenca ndaj thyerjes së çelikut dhe rezistenca e SSC degradohen ndjeshëm. P110 me rendiment të tepërt është një modalitet i dokumentuar i dështimit në vargjet e kafazit të puseve të thella, veçanërisht në përbërjen e lidhjes ku përqendrimet e stresit janë më të larta. Kontrolloni gjithmonë kufirin e sipërm të rendimentit në MTR, jo vetëm minimumin. Shihni:  P110 Pajtueshmëria: API 5CT Fortësia, trajtimi i nxehtësisë dhe vërtetimi MTR →

10. Pyetjet e bëra më shpesh

Çfarë është tubi i shtresës së jashtme API 5CT P110?

API 5CT P110 është një shtresë e jashtme dhe tuba me rezistencë të lartë me një forcë rrjedhjeje minimale prej 758 MPa (110,000 psi) dhe një rendiment maksimal prej 965 MPa (140,000 psi). Prodhuar ekskluzivisht nga trajtimi termik i shuarjes dhe i kalitjes, është zgjedhja standarde për puse të ëmbla të thella me presion të lartë, ku notat më të ulëta nuk mund të ofrojnë rezistencë të mjaftueshme ndaj shembjes ose shpërthimit. P110 nuk ka kufi të ngurtësisë të specifikuar nga API dhe nuk është i përshtatshëm për shërbimin e thartë të H₂S.

A mund të përdoret P110 në shërbimin e thartë (puset H2S)?

Nr. P110 nuk është i përshtatshëm për shërbim të thartë sipas NACE MR0175 / ISO 15156. Forca e tij e lartë e rendimentit prodhon vlera të fortësisë që tejkalojnë kufirin NACE për tuba çeliku të karbonit, duke e bërë atë të ndjeshëm ndaj plasaritjes së stresit të sulfit (SSC) në mjediset H2S. Për puset që kërkojnë si rezistencë ndaj presionit të lartë, ashtu edhe përputhshmëri me H2S, në vend të kësaj duhet të specifikohet T95 (i thartë mesatar) ose C110/Q125 (i ashpër i thartë, presion i lartë).

Cili është ndryshimi midis P110 dhe T95?

T95 ka një rendiment minimal më të ulët (655 MPa / 95 ksi) me një rendiment maksimal të kontrolluar dhe një kufi të detyrueshëm të fortësisë 25,4 HRC, duke e bërë atë të pajtueshëm me NACE MR0175 për shërbim mesatar të thartë. P110 ka një rendiment minimal më të lartë (758 MPa / 110 ksi) pa kufi fortësie - duke dhënë performancë superiore të kolapsit dhe shpërthimit në puse të thella të ëmbla, por duke e skualifikuar atë nga shërbimi H₂S. Zgjedhja nxitet nga prania e H2S dhe frenimi i kërkuar i presionit.

Çfarë është kutia P110 me kolaps të lartë (HC)?

P110 HC prodhohet me toleranca më të forta dimensionale - veçanërisht ekscentriciteti i trashësisë së murit (≤ 10%) dhe ovaliteti i tubit (≤ 0,5%) - që i lejojnë inxhinierët të përdorin një vlerësim më të lartë të projektimit të kolapsit sesa formula standarde API 5C3 që lejon për të njëjtën madhësi dhe peshë tubi. P110 HC është specifikuar për puset me ujë të thellë dhe HPHT ku ngarkesa e kolapsit rregullon dizajnin e kasës. Emërtimi HC nuk është i standardizuar në të gjithë mullinjtë - verifikoni gjithmonë tolerancat specifike ndaj modelit tuaj të dizajnit të mbështjelljes.

Cilat lidhje përdoren me kutinë P110?

Mbulesa P110 është e disponueshme me lidhje BTC, LTC, STC dhe premium. Për aplikimet HPHT dhe puset e thella - rasti kryesor i përdorimit për P110 - kërkohen lidhje premium vulosjeje metal-metal. Fijet standarde API nuk mund të ruajnë në mënyrë të besueshme integritetin e papërshkueshëm nga gazi nën ngarkesat e kombinuara të presionit, boshtit dhe ciklit termik në këto mjedise. BTC është e pranueshme për aplikime me thellësi të moderuar, jo-HPHT P110.

Në çfarë madhësish vjen kutia P110?

Mbulesa P110 është e disponueshme në të gjitha madhësitë standarde API 5CT nga 4½' (114,3 mm) deri në 20' (508 mm) OD. Madhësitë më të zakonshme për prodhimin dhe vargjet e veshjes së ndërmjetme janë 5½', 7', 9⅝', dhe 13⅜'. Trashësia e murit varion nga afërsisht 5,21 mm në mbi 20 mm në varësi të madhësisë dhe peshës nominale për këmbë.

Burimi API 5CT P110 Casing Pipe nga ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton veshjen dhe tubacionet API 5CT P110 në PSL1 dhe PSL2, në variante standarde dhe me kolaps të lartë. Ne furnizojmë projektet OCTG në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut me dokumentacion të plotë MTC, inspektim nga palët e treta dhe mbështetje teknike për përzgjedhjen e notave dhe lidhjes.

E disponueshme me lidhjet BTC, LTC dhe premium, duke përfshirë lidhjen premium të papërshkueshëm nga gazi ZC-2, të vlerësuar me rendiment të plotë të trupit P110 dhe të kualifikuar sipas API 5C5. Trashësia e murit me porosi, paketat e tolerancës HC dhe kërkesat shtesë (SR2 Charpy, SR13 studimi i fortësisë) të disponueshme sipas porosisë.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Kërko një ofertë


Kontaktoni

Lidhje të shpejta

Mbështetje

Kategoria e produktit

Na kontaktoni

Shtoni: Nr. 42, Grupi 8, Fshati Huangke, Rruga Sunzhuang,
Celula e qytetit Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lini një Mesazh
Na kontaktoni
E drejta e autorit © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Të gjitha të drejtat e rezervuara. Mbështetur nga leadong.com