ໂທ: +86-139-1579-1813 Email: ແມນດີ. w@zcsteelpipe.com
API 5L X65 Line Pipe: ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ, ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ & ຄູ່ມືການສະຫນອງ
ເຈົ້າຢູ່ນີ້: ບ້ານ » ບລັອກ » ຂ່າວຜະລິດຕະພັນ » API 5L X65 Line Pipe: Specifications, Applications & Supplier Guide

API 5L X65 Line Pipe: ຂໍ້ມູນຈໍາເພາະ, ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ & ຄູ່ມືການສະຫນອງ

Views: 0     Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-03-04 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ

ສອບຖາມ

ປຸ່ມການແບ່ງປັນ facebook
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ twitter
ປຸ່ມ​ແບ່ງ​ປັນ​ເສັ້ນ​
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ wechat
linkedin ປຸ່ມການແບ່ງປັນ
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ pinterest
ປຸ່ມການແບ່ງປັນ whatsapp
ແບ່ງປັນປຸ່ມແບ່ງປັນນີ້

API 5L X65 ແມ່ນຊັ້ນທໍ່ທີ່ໂດດເດັ່ນສໍາລັບທໍ່ນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສ offshore ແລະລະບົບສາຍສົ່ງອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງໃນທົ່ວໂລກ. ການປະສົມປະສານຂອງຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດສູງ (448 MPa ຕໍາ່ສຸດທີ່), ຄວາມທົນທານທີ່ດີເລີດໃນອຸນຫະພູມສູນ, ແລະການເຊື່ອມໂລຫະທີ່ພິສູດໃນສະພາບພາກສະຫນາມໄດ້ເຮັດໃຫ້ມັນເປັນມາດຕະຖານມາດຕະຖານສໍາລັບການໄຫຼໃຕ້ທະເລ, ນ້ໍາເລິກ, ແລະສາຍລໍາຕົ້ນ offshore ໄລຍະໄກທີ່ຝາບາງໆແມ່ນຈໍາເປັນເພື່ອຫຼຸດຜ່ອນການໂຫຼດການຕິດຕັ້ງແລະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍວັດສະດຸ.

ZC Steel Pipe ຜະລິດ ແລະສົ່ງອອກທໍ່ເສັ້ນ API 5L X65 ໃນຮູບແບບ seamless, ERW, LSAW, ແລະ SSAW, ທັງໃນ PSL1 ແລະ PSL2 — ລວມທັງຄຸນສົມບັດຂອງອຸປະກອນເສີມ H sour. ດ້ວຍໂຄງການ X65 ທີ່ສໍາເລັດແລ້ວໃນທົ່ວອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້, ພວກເຮົາສະຫນອງເອກະສານ MTC ຢ່າງເຕັມທີ່, ການສະຫນັບສະຫນູນການກວດສອບພາກສ່ວນທີສາມ, ແລະການປຶກສາຫາລືດ້ານວິຊາການກ່ຽວກັບການຄັດເລືອກຊັ້ນແລະຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ. ຄູ່ມືນີ້ກວມເອົາທຸກສິ່ງທຸກຢ່າງທີ່ຜູ້ຈັດການຈັດຊື້ແລະວິສະວະກອນທໍ່ຈໍາເປັນຕ້ອງລະບຸ X65 ຢ່າງຖືກຕ້ອງ.

ເນື້ອໃນ

  1. X65 ຄຸນສົມບັດກົນຈັກ & ເຄມີ

  2. PSL1 vs PSL2 ຄວາມຕ້ອງການ

  3. ຂະບວນການຜະລິດ & ຊ່ວງຂະໜາດ

  4. ການເລືອກຄວາມຫນາຂອງຝາ

  5. X65 ທຽບ X60 vs X70 — ການປຽບທຽບເກຣດ

  6. ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກໂດຍສະພາບແວດລ້ອມການບໍລິການ

  7. ບໍລິການສົ້ມ: X65 + ເອກະສານຄັດຕິດ H

  8. ຄໍາຖາມທີ່ຖາມເລື້ອຍໆ

1. API 5L X65 ຄຸນສົມບັດກົນຈັກ & ເຄມີ

API 5L X65 — GRADE DEFINITION X65 ເປັນ API 5L ລະດັບທໍ່ເສັ້ນທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດທີ່ລະບຸໄວ້ຕໍາ່ສຸດທີ່ (SMYS) ຂອງ 448 MPa (65,000 psi) ແລະຄວາມເຂັ້ມແຂງ tensile ຕໍາ່ສຸດທີ່ 531 MPa (77,000 psi). ມັນຖືກຜະລິດເປັນ API 5L / ISO 3183 ໃນທັງ PSL1 ແລະ PSL2. ຄໍານໍາຫນ້າ 'X' ຫມາຍເຖິງຊັ້ນຮຽນທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງ; ຕົວເລກສະແດງເຖິງຜົນຜະລິດຂັ້ນຕ່ໍາໃນ ksi. X65 ສາມາດໃຊ້ໄດ້ກັບ suffixes ການປິ່ນປົວຄວາມຮ້ອນ: N (normalised), Q (quenched ແລະ tempered), ຫຼື M (thermomechanical rolled) ຂຶ້ນກັບຂະບວນການໂຮງງານແລະແຫຼ່ງແຜ່ນ / coil.

ຄຸນສົມບັດກົນຈັກ — X65 PSL1 ແລະ PSL2

Property X65 PSL1 X65 PSL2 ໝາຍເຫດ
ຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດຂັ້ນຕ່ຳ (SMYS) 448 MPa (65 ksi) 448 MPa (65 ksi) ຊັ້ນດຽວກັນສໍາລັບທັງສອງ PSLs
ຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດສູງສຸດ ບໍ່ມີສູງສຸດ 600 MPa (87 ksi) — seamless
635 MPa (92 ksi) — ການເຊື່ອມໂລຫະ
PSL2 caps ຜົນຜະລິດເພື່ອຮັບປະກັນການ ductility
ຄວາມເຂັ້ມຂົ້ນຕໍ່າສຸດ (SMTS) 531 MPa (77 ksi) 531 MPa (77 ksi) —
ຄວາມແຮງ tensile ສູງສຸດ ບໍ່ມີສູງສຸດ 760 MPa (110 ksi) PSL2 ເທົ່ານັ້ນ
ການຍືດຕົວໜ້ອຍ ຕໍ່ສູດ ຕໍ່ສູດ ຂຶ້ນກັບຄວາມຫນາຂອງຝາ
ອັດຕາສ່ວນ Y/T ສູງສຸດ ບໍ່ໄດ້ລະບຸ 0.93 ສໍາຄັນສໍາລັບການອອກແບບທີ່ອີງໃສ່ຄວາມກົດດັນ
ການທົດສອບຜົນກະທົບ CVN ບໍ່ຈໍາເປັນ ບັງຄັບ PSL2 ຕ້ອງການຜົນໄດ້ຮັບ Charpy V-notch
ການທົດສອບ HIC ບໍ່ຈໍາເປັນ ບໍ່ຈຳເປັນ (ມາດຕະຖານ) ຕ້ອງການພຽງແຕ່ຖ້າເອກະສານຊ້ອນ H ສັ່ງ

ຄວາມຕ້ອງການດ້ານເຄມີ - X65 PSL2

ອົງປະກອບ PSL2 Max (Seamless) PSL2 Max (ເຊື່ອມ) ເອກະສານຊ້ອນ H (ບໍລິການສົ້ມ)
ຄາບອນ (C) 0.24% 0.22% ສູງສຸດ 0.22%
ແມນການີສ (Mn) 1.65% 1.65% ສູງສຸດ 1.45%
ຟອສຟໍຣັດ (P) 0.025% 0.025% ສູງສຸດ 0.020%
ຊູນຟູຣິກ (S) 0.015% 0.015% ສູງສຸດ 0.002%
ຊິລິໂຄນ (Si) 0.45% 0.45% ສູງສຸດ 0.45%
ທຽບເທົ່າຄາບອນ (CE IIW) ສູງສຸດ 0.43% ສູງສຸດ 0.43% ສູງສຸດ 0.43%
Pcm (ດັດຊະນີຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ) ສູງສຸດ 0.25% ສູງສຸດ 0.25% ໂດຍປົກກະຕິ ≤0.22%

2. PSL1 vs PSL2 — ຄວາມ​ແຕກ​ຕ່າງ​ຫມາຍ​ຄວາມ​ວ່າ​ໃນ​ການ​ປະ​ຕິ​ບັດ​

ຄວາມແຕກຕ່າງຂອງ PSL (ລະດັບການຈໍາແນກຜະລິດຕະພັນ) ບໍ່ພຽງແຕ່ເປັນການຍົກລະດັບເອກະສານເທົ່ານັ້ນ - PSL2 ກໍານົດຄວາມຕ້ອງການການຜະລິດແລະການທົດສອບທີ່ແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍທີ່ມີຜົນກະທົບໂດຍກົງຕໍ່ການປະຕິບັດດ້ານວັດສະດຸໃນການບໍລິການທີ່ຕ້ອງການ.

ຄວາມຕ້ອງການ PSL1 PSL2
ຂີດຈຳກັດທຽບເທົ່າຄາບອນ ບໍ່ໄດ້ລະບຸ ບັງຄັບ (ຄວບຄຸມຄວາມສາມາດໃນການເຊື່ອມ)
ຄວາມເຂັ້ມແຂງຂອງຜົນຜະລິດສູງສຸດ ບໍ່ມີເພດານ Capped (ຮັບປະກັນການ ductility)
ອັດຕາສ່ວນ Y/T ສູງສຸດ ບໍ່ໄດ້ລະບຸ 0.93 ສູງສຸດທີ່ເຄຍ (ການອອກແບບໂດຍອີງໃສ່ຄວາມເມື່ອຍລ້າ)
ການທົດສອບຜົນກະທົບ Charpy CVN ບໍ່ຈໍາເປັນ ບັງຄັບ - ຮ່າງກາຍທໍ່ແລະການເຊື່ອມ
ຄວາມແຮງ tensile ສູງສຸດ ບໍ່ມີເພດານ ສູງສຸດ 760 MPa
ຄວາມທົນທານຂອງກະດູກຫັກ (DWT) ບໍ່ຈໍາເປັນ ສໍາລັບ OD ≥ 508mm ເທົ່ານັ້ນ
ຄວາມທົນທານຂອງມິຕິລະດັບ ມາດຕະຖານ ແໜ້ນຂຶ້ນ - ໂດຍສະເພາະ OD ແລະຝາ
ຄ່ານິຍົມປົກກະຕິ ພື້ນຖານ +5-15% ຂຶ້ນກັບໂຮງງານ
ຫມາຍເຫດການຈັດຊື້ - ເມື່ອ PSL1 X65 ບໍ່ເຄີຍຍອມຮັບ PSL1 X65 ບໍ່ຄວນລະບຸໄວ້ສໍາລັບ: ທໍ່ສົ່ງນອກຝັ່ງທະເລຫຼືໃຕ້ທະເລ, ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກໃດໆພາຍໃຕ້ລະຫັດການອອກແບບນອກຝັ່ງ DNV-ST-F101 ຫຼື ASME B31.8, ທໍ່ທີ່ເຮັດວຽກຕ່ໍາກວ່າ 0 ° C, ການສົ່ງອາຍແກັສທີ່ມີປັດໃຈການອອກແບບສູງ, ຫຼືໂຄງການໃດໆທີ່ຢູ່ພາຍໃຕ້ກົດລະບຽບຄວາມປອດໄພຂອງທໍ່ທໍ່. ໃນທາງປະຕິບັດ, ທີມງານຈັດຊື້ທີ່ຮຸນແຮງສ່ວນໃຫຍ່ເລີ່ມຕົ້ນ PSL2 ສໍາລັບ X65 ທັງຫມົດໂດຍບໍ່ຄໍານຶງເຖິງຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ - ຄ່ານິຍົມແມ່ນຫນ້ອຍແລະຊຸດເອກະສານແລະການທົດສອບແມ່ນປ້ອງກັນຫຼາຍສໍາລັບການກວດສອບພາກສ່ວນທີສາມແລະຈຸດປະສົງການປະກັນໄພ.

3. ຂະບວນການຜະລິດ & ຊ່ວງຂະໜາດ

API 5L X65 ແມ່ນຜະລິດໂດຍສີ່ເສັ້ນທາງການຜະລິດຕົ້ນຕໍ. ຂະບວນການທີ່ຖືກຕ້ອງສໍາລັບໂຄງການແມ່ນຂຶ້ນກັບ OD ທີ່ຕ້ອງການ, ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງ, ແລະສະພາບແວດລ້ອມການບໍລິການ.

ໄຮ້ຮອຍຕໍ່ (SMLS)

ໄລຍະ OD:   21.3 mm – 508 mm (¾'– 20')
ຄວາມຫນາຂອງຝາ:   ເຖິງ 50+ ມມ
ການນໍາໃຊ້ປົກກະຕິ:   Subsea flowlines, risers, HPHT, ໂຄ້ງ
ຂໍ້ໄດ້ປຽບ:   ບໍ່ມີ seam ການເຊື່ອມ - ຄວາມຊື່ສັດສູງສຸດສໍາລັບການບໍລິການທີ່ສໍາຄັນ

ERW (ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າເຊື່ອມ)

ໄລຍະ OD:   168 mm – 610 mm (6'– 24')
ຄວາມຫນາຂອງຝາ:   4.8 mm – 25.4 mm
ການ​ນໍາ​ໃຊ້​ປົກ​ກະ​ຕິ​:   ການ​ແຈກ​ຢາຍ​ອາຍ​ແກ​ັ​ສ onshore​, ການ​ເກັບ​ກໍາ​ສາຍ
ຂໍ້ໄດ້ປຽບ:   ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍປະສິດທິພາບສໍາລັບຂະຫນາດກາງ, ຄວາມກົດດັນປານກາງ

LSAW (SAW ຕາມລວງຍາວ)

ໄລຍະ OD:   406 mm – 1,626 mm (16'– 64')
ຄວາມຫນາຂອງຝາ:   6.4 mm – 50+ mm
ການນໍາໃຊ້ທົ່ວໄປ:   ສາຍລໍາຕົ້ນນອກຝັ່ງ, ທໍ່ນ້ໍາເລິກ
ຂໍ້ໄດ້ປຽບ:   ຄວາມສາມາດຂອງກໍາແພງຫີນຫນັກສໍາລັບຄວາມກົດດັນສູງ offshore

SSAW (SAW Spiral)

ໄລຍະ OD:   508 mm – 2,236 mm (20'– 88')
ຄວາມຫນາຂອງຝາ:   6.4 mm – 25.4 mm
ການນໍາໃຊ້ທົ່ວໄປ:   ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ເທິງຝັ່ງນ້ໍາແລະສາຍນ້ໍາມັນ
ຂໍ້ໄດ້ປຽບ:   ລະດັບເສັ້ນຜ່າສູນກາງທີ່ກວ້າງທີ່ສຸດໃນລາຄາທີ່ແຂ່ງຂັນ
ຄວາມເຂົ້າໃຈດ້ານວິສະວະກໍາ - ເປັນຫຍັງ Offshore X65 ແມ່ນເກືອບສະເຫມີ LSAW ຫຼື Seamless DNV-ST-F101 (ລະຫັດຄຸ້ມຄອງສໍາລັບລະບົບທໍ່ໃຕ້ທະເລ) ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ທໍ່ ERW ທີ່ໃຊ້ໃນການບໍລິການນອກຝັ່ງຜ່ານຄຸນສົມບັດຄວາມທົນທານຂອງທໍ່ເຊື່ອມເພີ່ມເຕີມ. ໃນທາງປະຕິບັດ, ຜູ້ຮັບເຫມົາທໍ່ສົ່ງນອກຝັ່ງທະເລສ່ວນໃຫຍ່ລະບຸ LSAW ຫຼື X65 ທີ່ບໍ່ມີຮອຍຕໍ່ເພື່ອຫຼີກເວັ້ນການພາລະດ້ານຄຸນສົມບັດເພີ່ມເຕີມ, ເຖິງແມ່ນວ່າສໍາລັບເສັ້ນຜ່າສູນກາງທີ່ ERW ມີທາງດ້ານວິຊາການ. ສໍາລັບທໍ່ທໍ່ນ້ໍາເລິກ - ບ່ອນທີ່ທໍ່ຖືກງໍຫຼາຍຄັ້ງຕໍ່ມ້ວນແລະຕັ້ງຊື່ໃນລະຫວ່າງການຕິດຕັ້ງ - ບໍ່ມີ seamless ເນື່ອງຈາກວ່າ seams ການເຊື່ອມ LSAW ເປັນສະຖານທີ່ເລີ່ມຕົ້ນຄວາມເມື່ອຍລ້າພາຍໃຕ້ການໂຄ້ງຮອບວຽນ.

4. ການເລືອກຄວາມຫນາຂອງຝາ

ຄວາມຫນາຂອງຝາສໍາລັບທໍ່ X65 ແມ່ນຄິດໄລ່ຈາກຄວາມກົດດັນຂອງການອອກແບບ, ທໍ່ OD, ແລະປັດໄຈການອອກແບບທີ່ໃຊ້ໄດ້ໂດຍໃຊ້ສູດຄວາມກົດດັນຂອງ Barlow hoop. ລະຫັດການອອກແບບ (ASME B31.4 ສໍາລັບທໍ່ຂອງແຫຼວ, B31.8 ສໍາລັບອາຍແກັສ, DNV-ST-F101 ສໍາລັບ offshore) ກໍານົດປັດໄຈການອອກແບບແລະຄວາມຕ້ອງການເພີ່ມເຕີມສໍາລັບຊັ້ນສະຖານທີ່ແລະຮູບແບບຄວາມລົ້ມເຫຼວ.

ສູດ Barlow (ການອອກແບບຄວາມກົດດັນພາຍໃນ)

BARLOW HOOP STRESS FORMULA t = (P × D) / (2 × S × F × E × T)

ບ່ອນທີ່: t = ຄວາມຫນາຂອງຝາຕໍາ່ສຸດທີ່ (ມມ), P = ຄວາມກົດດັນການອອກແບບ (MPa), D = ເສັ້ນຜ່າກາງນອກ (ມມ), S = SMYS ຂອງ X65 = 448 MPa, F = ປັດໄຈການອອກແບບ (ປົກກະຕິ 0.72 onshore / 0.6050. ສໍາລັບ seamless ແລະ LSAW), T = ປັດໄຈ derating ອຸນຫະພູມ (1.0 ຕ່ໍາກວ່າ 120 ° C ສໍາລັບເຫຼັກກາກບອນ)

ຕົວຊີ້ວັດຄວາມຫນາຂອງຝາ — X65 PSL2 ທີ່ຄວາມກົດດັນໃນການອອກແບບທົ່ວໄປ

OD (mm) OD (inch) ຄວາມກົດດັນການອອກແບບ 7 MPa (1,015 psi)
F = 0.72 onshore
ຄວາມກົດດັນການອອກແບບ 15 MPa (2,175 psi)
F = 0.60 offshore
ຄວາມກົດດັນການອອກແບບ 20 MPa (2,900 psi)
F = 0.50 ນ້ໍາເລິກ
219.1 8⅝' 4.7 ມມ 12.2 ມມ 19.5 ມມ
323.9 12¾' 6.9 ມມ 18.1 ມມ 28.8 ມມ
406.4 16' 8.7 ມມ 22.6 ມມ 36.1 ມມ
508.0 20' 10.9 ມມ 28.3 ມມ 45.1 ມມ
762.0 30' 16.3 ມມ 42.4 ມມ —
1,016.0 40' 21.8 ມມ — —
ຫມາຍເຫດພາກສະໜາມ — ຫ້າມສັ່ງ X65 ຢູ່ທີ່ Nominal Wall ເທົ່ານັ້ນ API 5L ອະນຸຍາດໃຫ້ຄວາມຫນາຂອງຝາພາຍໃຕ້ຄວາມທົນທານຂອງ −12.5% ​​ສໍາລັບທໍ່ທີ່ບໍ່ມີຮອຍຕໍ່ ແລະ −0% ເຖິງ + ຄວາມທົນທານສໍາລັບທໍ່ເຊື່ອມ. ສໍາລັບ X65 ທີ່ບໍ່ມີ seamless, ທໍ່ທີ່ສັ່ງຢູ່ໃນກໍາແພງ nominal 20.0 ມມອາດຈະໄດ້ຮັບການສະຫນອງຢ່າງຖືກຕ້ອງຕາມກົດຫມາຍຢູ່ທີ່ 17.5 ມມເປັນຕໍາ່ສຸດທີ່ - ການຫຼຸດຜ່ອນ 12.5% ​​ຄວາມສາມາດໃນການລະເບີດແລະການຍຸບ. ສໍາລັບຈຸດປະສົງການອອກແບບຄວາມກົດດັນ, ສະເຫມີຄິດໄລ່ກໍາແພງທີ່ຕ້ອງການຢູ່ TMIN (ກໍາແພງຄໍາສັ່ງຕໍາ່ສຸດທີ່), ບໍ່ແມ່ນນາມ, ແລະລະບຸກໍາແພງຄໍາສັ່ງເພື່ອໃຫ້ຂອບທີ່ພຽງພໍຫຼັງຈາກການອະນຸຍາດໃຫ້ under-tolerance. ກ່ຽວກັບທໍ່ນ້ໍາເລິກບ່ອນທີ່ການລົ້ມລົງປົກຄອງ, ນີ້ແມ່ນສໍາຄັນໂດຍສະເພາະ.

5. X65 vs X60 vs X70 — ເຈົ້າຄວນລະບຸເກຣດໃດ?

ຊ່ວງ X60–X65–X70 ກວມເອົາຈຸດຫວານຂອງທໍ່ເສັ້ນທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງສໍາລັບໂຄງການນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສສ່ວນໃຫຍ່. ການເພີ່ມຂຶ້ນແຕ່ລະຊັ້ນຊ່ວຍໃຫ້ກໍາແພງບາງໆຢູ່ໃນຄວາມກົດດັນຂອງການດໍາເນີນງານດຽວກັນ, ແຕ່ມາພ້ອມກັບການຫຼຸດຜ່ອນຄວາມທົນທານຂອງການເຊື່ອມ, ຄວາມພ້ອມ, ແລະຄວາມເຫມາະສົມກັບວິທີການຕິດຕັ້ງທີ່ເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມກົດດັນຂອງແຜ່ນເຫຼັກສູງ.

ຊັບສິນ X60 X65 X70
ຜົນຜະລິດຂັ້ນຕ່ຳ (SMYS) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi) 483 MPa (70 ksi)
ຄວາມກົດດັນຕໍ່າສຸດ (SMTS) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi) 565 MPa (82 ksi)
ຄວາມຫນາຂອງຝາທຽບກັບ X65 ໜາກວ່າ ~8%. ພື້ນຖານ ບາງກວ່າ 7%.
ການເຊື່ອມໂລຫະ ງ່າຍທີ່ສຸດ ດີ ຕ້ອງການການດູແລ
ການນໍາໃຊ້ offshore / subsea ທົ່ວໄປສໍາລັບ OD ຂະຫນາດນ້ອຍກວ່າ ເກຣດເດັ່ນ ໃຊ້ໃນເສັ້ນລໍາຕົ້ນ
ການຕິດຕັ້ງມ້ວນ ດີ ດີ ຕ້ອງການການກວດສອບຄວາມເຄັ່ງຕຶງ
ບໍລິການສົ້ມ (ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H) ມີໃຫ້ ມີໃຫ້ ສາມາດໃຊ້ໄດ້ແຕ່ CE ສູງກວ່າ
ຄວາມພ້ອມຂອງໂຮງງານ ກວ້າງ ກວ້າງ ກວ້າງ
ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທົ່ວໄປ ນ້ໍາມັນເທິງຝັ່ງ, ການລວບລວມ, ອາຍແກັສຄວາມກົດດັນປານກາງ ສາຍລໍາຕົ້ນນອກຝັ່ງທະເລ, ໃຕ້ທະເລ, ອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງ ການສົ່ງອາຍແກັສເທິງຝັ່ງທີ່ສໍາຄັນ, Arctic
ຄວາມເຂົ້າໃຈດ້ານວິສະວະກໍາ — ເປັນຫຍັງ X65 ຄອບງໍາ Offshore ແລະ X70 ຄອບຄອງເສັ້ນລໍາຕົ້ນ Onshore ເສດຖະສາດແບ່ງອອກຢ່າງສະອາດຕາມວິທີການຕິດຕັ້ງ. ສໍາລັບເສັ້ນລໍາຕົ້ນທີ່ມີເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ເທິງຝັ່ງ (24'+ ເສັ້ນຜ່າກາງ, ຫຼາຍຮ້ອຍກິໂລແມັດ), ກໍາແພງຫີນບາງໆຂອງ X70 ຫຼຸດລົງປະມານ 7% ທຽບກັບ X65 - ໃນທໍ່ 500 ກິໂລແມັດ, 36' ທີ່ສາມາດເປັນສິບພັນໂຕນຂອງເຫຼັກກ້າແລະຫຼາຍສິບລ້ານໂດລາໃນເງິນຝາກປະຢັດ. ຄຸນສົມບັດຂັ້ນຕອນການເຊື່ອມໂລຫະສໍາລັບ X70 ແມ່ນມີຄວາມຕ້ອງການຫຼາຍກວ່າແຕ່ສາມາດຈັດການໄດ້ສໍາລັບຜູ້ຮັບເຫມົາທີ່ມີປະສົບການ. ສໍາລັບການຕິດຕັ້ງນອກຝັ່ງ - ໂດຍສະເພາະ S-lay ແລະ J-lay - ທໍ່ທົນທານຕໍ່ຄວາມເມື່ອຍລ້າສູງໃນລະຫວ່າງການວາງ, ແລະອັດຕາສ່ວນ Y / T ຕ່ໍາແລະພຶດຕິກໍາພາດສະຕິກທີ່ຄາດຄະເນຫຼາຍຂອງ X65 ເຮັດໃຫ້ມັນເປັນທີ່ນິຍົມ. Reel-lay imposes ເມື່ອຍ cyclic ຄວາມຕ້ອງການເຖິງແມ່ນວ່າຫຼາຍແລະ X65 ແມ່ນເກືອບທັງຫມົດໄດ້ລະບຸໄວ້. ການປະຫຍັດວັດສະດຸ X70 ບໍ່ໄດ້ຊົດເຊີຍຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການຕິດຕັ້ງຊັ້ນນໍານອກຝັ່ງ.

6. ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກໂດຍສະພາບແວດລ້ອມການບໍລິການ

Application Typical OD Range Wall Thickness Driver Pipe Type ຄວາມຕ້ອງການພິເສດ
ເສັ້ນລໍາຕົ້ນນອກຝັ່ງ — ນ້ໍາຕື້ນ 16'–36' ຄວາມກົດດັນພາຍໃນ + ອະນຸຍາດໃຫ້ corrosion LSAW PSL2, DNV-ST-F101, ການເຄືອບ 3LPE
ເສັ້ນລໍາຕົ້ນນອກຝັ່ງ — ນໍ້າເລິກ 8'–24' ພາຍນອກພັງລົງ + ຄວາມກົດດັນພາຍໃນ SMLS ຫຼື LSAW PSL2, ຝາ D/t ສູງ, ການເຄືອບ + CWC
ເສັ້ນໄຫຼໃຕ້ທະເລ (ຜູກກັບ) 4'–16' ຄວາມກົດດັນພາຍໃນ, ການຂະຫຍາຍຄວາມຮ້ອນ SMLS PSL2, reel-lay ເຂົ້າກັນໄດ້, FBE ຫຼື 3LPE
ອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງຢູ່ເທິງຝັ່ງ 20'–48' ຄວາມກົດດັນພາຍໃນຢູ່ໃນປັດໃຈການອອກແບບ LSAW ຫຼື SSAW PSL2, ASME B31.8, 3LPE ຫຼືການເຄືອບ FBE
ການລວບລວມອາຍແກັສສົ້ມ 4'–16' ຄວາມກົດດັນພາຍໃນ SMLS ຫຼື ERW PSL2 + ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H, HIC ທົດສອບ, NACE MR0175
ທໍ່ສົ່ງນ້ຳມັນ (ທາງບົກ) 16'–40' ຄວາມກົດດັນພາຍໃນ LSAW ຫຼື SSAW PSL2, ASME B31.4, 3LPE ຫຼື coal tar epoxy

7. Sour Service: X65 + API 5L ເອກະສານຊ້ອນ H

ມາດຕະຖານ API 5L X65 PSL2  ບໍ່  ເຫມາະສົມສໍາລັບທໍ່ທີ່ບັນຈຸ H₂S ປຽກ — ເນື້ອໃນຂອງຊູນຟູຣິກທີ່ອະນຸຍາດພາຍໃຕ້ມາດຕະຖານ (0.015% ສູງສຸດ) ແມ່ນສູງພຽງພໍທີ່ຈະເຮັດໃຫ້ເກີດການແຕກທີ່ເກີດຈາກໄຮໂດເຈນ (HIC) ໃນທີ່ປະທັບຂອງ H₂S ແລະນ້ໍາ. ເພື່ອໃຫ້ມີຄຸນສົມບັດ X65 ສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ, ຄໍາສັ່ງຊື້ຕ້ອງຮຽກຮ້ອງ  API 5L ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H..

ຂໍ້ກໍານົດເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H ສໍາລັບ X65 Sour Service

ພາຣາມິເຕີ ມາດຕະຖານ PSL2 ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H (ບໍລິການສົ້ມ) ເປັນຫຍັງມັນຈຶ່ງສຳຄັນ
ຊູນຟູຣິກ (S) ສູງສຸດ 0.015% 0.002% ລົບລ້າງການລວມເອົາ MnS ທີ່ລິເລີ່ມ HIC
ແມກນີສ (Mn) ສູງສຸດ 1.65% 1.45% ຫຼຸດຜ່ອນການແບ່ງແຍກສູນກາງ - ເສັ້ນທາງ HIC
ອັດຕາສ່ວນ Ca/S ບໍ່ໄດ້ລະບຸ ≥ 1.5 (ການປິ່ນປົວດ້ວຍທາດການຊຽມ) ປ່ຽນຕົວສະຕຣິງ MnS ເປັນການລວມເຂົ້າເປັນວົງກົມ
ການທົດສອບ HIC ບໍ່ຈໍາເປັນ ບັງຄັບ — NACE TM0284 ຄຸນສົມບັດໂດຍກົງຂອງການຕໍ່ຕ້ານຮອຍແຕກ
ການທົດສອບ SSC ບໍ່ຈໍາເປັນ ສະເພາະໂຄງການ ຮອຍແຕກ corrosion ຄວາມກົດດັນພາຍໃຕ້ H₂S
ຄວາມແຂງສູງສຸດ ບໍ່ໄດ້ຈໍາກັດ ≤ 250 HV10 ຄວາມແຂງສູງ = ຄວາມອ່ອນໄຫວ SSC
CEIIW ສູງສຸດ 0.43% 0.43% (ຫຼືຕໍ່າກວ່າຕໍ່ໂຄງການ) ຄວບຄຸມຄວາມແຂງຂອງໂຄງສ້າງຈຸນລະພາກ
ຈຸດຈັດຊື້ທີ່ສຳຄັນ — 'ປະຕິບັດຕາມ NACE' ບໍ່ພຽງພໍ ການສັ່ງຊື້ X65 PSL2 ດ້ວຍບັນທຶກ 'ເພື່ອໃຫ້ເປັນໄປຕາມ NACE MR0175' ບໍ່ໄດ້ຮຽກຮ້ອງຄວາມຕ້ອງການເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H ໂດຍອັດຕະໂນມັດ. NACE MR0175 ຄຸ້ມຄອງການຄັດເລືອກວັດສະດຸສໍາລັບອຸປະກອນໃນການບໍລິການ H₂S, ແຕ່ການຄວບຄຸມເຄມີສະເພາະ, ການທົດສອບ HIC, ແລະການປິ່ນປົວດ້ວຍທາດການຊຽມທີ່ປ້ອງກັນການແຕກຫັກຍ້ອນ hydrogen ໃນທໍ່ເສັ້ນໄດ້ຖືກບັງຄັບໂດຍການຮຽກຮ້ອງຢ່າງຈະແຈ້ງ API 5L ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H ໃນລາຍການຄໍາສັ່ງຊື້. ການລະບຸ 'API 5L X65 PSL2 ຕໍ່ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H' ແມ່ນພາສາການຈັດຊື້ທີ່ຖືກຕ້ອງ. ຖ້າເອກະສານຊ້ອນ H ບໍ່ໄດ້ຢູ່ໃນຄໍາສັ່ງຊື້, ໂຮງງານຈະບໍ່ນໍາໃຊ້ມັນ.

ສໍາ​ລັບ​ການ​ວິ​ເຄາະ​ດ້ານ​ວິ​ຊາ​ການ​ຢ່າງ​ເຕັມ​ທີ່​ຂອງ​ອຸ​ປະ​ກອນ H metallurgy ແລະ​ຄວາມ​ລົ້ມ​ເຫຼວ​ຂອງ​ທໍ່​ບໍ​ລິ​ການ​ສົ້ມ​, ເບິ່ງ​: Beyond API 5L PSL2: Mandatory Annex H Metallugy for Sour Gas →

8. ຄໍາຖາມທີ່ພົບເລື້ອຍ

ທໍ່ API 5L X65 ແມ່ນຫຍັງ?

API 5L X65 ແມ່ນເກຣດທໍ່ເຫຼັກກ້າຄາບອນທີ່ມີຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງທີ່ກໍານົດໂດຍສະຖາບັນ Petroleum Institute ຂອງອາເມລິກາຂອງ API 5L / ISO 3183. '65' ກໍານົດຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດທີ່ກໍານົດຕໍາ່ສຸດທີ່ 65,000 psi (448 MPa). ມັນເປັນລະດັບທີ່ລະບຸໄວ້ຢ່າງກວ້າງຂວາງທີ່ສຸດສໍາລັບທໍ່ນ້ໍາມັນແລະອາຍແກັສ offshore ແລະລະບົບສາຍສົ່ງອາຍແກັສທີ່ມີຄວາມກົດດັນສູງ, ປະສົມປະສານຄວາມເຂັ້ມແຂງສູງກັບ weldability ທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້ແລະການປະຕິບັດຄວາມເຄັ່ງຄັດ sub-zero ເມື່ອສັ່ງກັບ PSL2.

ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງ API 5L X65 PSL1 ແລະ PSL2 ແມ່ນຫຍັງ?

PSL1 ສະຫນອງເຄມີພື້ນຖານແລະຄວາມຕ້ອງການກົນຈັກທີ່ບໍ່ມີເພດານກ່ຽວກັບຄວາມເຂັ້ມແຂງຜົນຜະລິດແລະບໍ່ມີການທົດສອບຜົນກະທົບບັງຄັບ. PSL2 ເພີ່ມຄວາມແຮງຂອງຜົນຜະລິດສູງສຸດ, ອັດຕາສ່ວນ Y/T ສູງສຸດຂອງ 0.93, ການທົດສອບຜົນກະທົບຂອງ Charpy CVN ບັງຄັບຢູ່ໃນຮ່າງກາຍຂອງທໍ່ແລະການເຊື່ອມໂລຫະ, ຂອບເຂດຈໍາກັດທຽບເທົ່າກາກບອນທີ່ເຄັ່ງຄັດ, ແລະຄວາມທົນທານຂອງມິຕິທີ່ແຫນ້ນກວ່າ. ສໍາລັບທຸກຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ offshore, subsea, ແລະການຄຸ້ມຄອງການຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທໍ່ onshore, PSL2 ແມ່ນຕ້ອງການ. PSL1 X65 ຈຳກັດໃຫ້ບໍລິການເທິງຝັ່ງທີ່ບໍ່ສຳຄັນ, ບໍ່ມີລະບຽບ. ເບິ່ງການປຽບທຽບຢ່າງເຕັມທີ່: API 5L PSL1 vs PSL2 →

ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງທໍ່ເສັ້ນ X65 ແລະ X70 ແມ່ນຫຍັງ?

X65 ມີຜົນຜະລິດຕໍາ່ສຸດທີ່ 448 MPa; X70 ມີ 483 MPa — ປະມານ 7%. X70 ອະນຸຍາດໃຫ້ມີກໍາແພງບາງກວ່າປະມານ 7% ໃນຄວາມກົດດັນການດໍາເນີນງານດຽວກັນ, ເຊິ່ງເຮັດໃຫ້ການປະຫຍັດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນເສັ້ນລໍາຕົ້ນທີ່ມີເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດໃຫຍ່ທີ່ໂຕນວັດສະດຸແມ່ນມີຄວາມສໍາຄັນ. X65 ແມ່ນເປັນທີ່ມັກສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກ offshore ແລະ subsea ເນື່ອງຈາກວ່າລະດັບຜົນຜະລິດຕ່ໍາຂອງມັນແມ່ນຄາດຄະເນຫຼາຍພາຍໃຕ້ສາຍພັນໂຄ້ງສູງ imposed ໂດຍ reel-lay ແລະການຕິດຕັ້ງ S-lay. X70 ແມ່ນພົບເລື້ອຍໃນທໍ່ສົ່ງອາຍແກັສເທິງຝັ່ງທີ່ໃຫຍ່ທີ່ການຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງສະຫນອງການປະຫຍັດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໂດຍກົງແລະຄວາມໄດ້ປຽບຂອງການໂຫຼດການຕິດຕັ້ງ.

API 5L X65 ສາມາດໃຊ້ສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມໄດ້ບໍ?

ບໍ່ຢູ່ໃນຮູບແບບມາດຕະຖານ. ມາດຕະຖານ X65 PSL2 ມີເພດານຊູນຟູຣິກ 0.015%, ເຊິ່ງສູງພໍທີ່ຈະເຮັດໃຫ້ເກີດຮອຍແຕກຍ້ອນໄຮໂດເຈນໃນສະພາບແວດລ້ອມ H₂S ທີ່ປຽກ. ສໍາລັບການບໍລິການສົ້ມ, X65 ຕ້ອງຖືກສັ່ງໃຫ້  API 5L ເອກະສານຊ້ອນ H , ເຊິ່ງບັງຄັບໃຫ້ຊູນຟູຣິກຕ່ໍາກວ່າ 0.002%, ຈໍາກັດ manganese ທີ່ເຄັ່ງຄັດ, ການປິ່ນປົວດ້ວຍທາດການຊຽມສໍາລັບການຄວບຄຸມຮູບຮ່າງລວມ, ແລະການທົດສອບ HIC ບັງຄັບຕໍ່ NACE TM0284. 'NACE MR0175 compliant' ຢ່າງດຽວບໍ່ໄດ້ຮຽກຮ້ອງຄວາມຕ້ອງການເຫຼົ່ານີ້ — ເອກະສານຊ້ອນທ້າຍ H ຕ້ອງໄດ້ຮັບການຮຽກຮ້ອງຢ່າງຈະແຈ້ງໃນຄໍາສັ່ງຊື້.

ຄວາມຫນາຂອງຝາແມ່ນຫຍັງສໍາລັບ API 5L X65?

ລະດັບຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງແມ່ນຂຶ້ນກັບຂະບວນການຜະລິດ: seamless X65 ສາມາດໃຊ້ໄດ້ຈາກປະມານ 6.4 ມມເຖິງ 50+ ມມ; ERW ຈາກ 4.8 ມມຫາ 25.4 ມມ; LSAW ຈາກ 6.4 mm ຫາ 50+ mm; ແລະ SSAW ຈາກ 6.4 ມມ ຫາ 25.4 ມມ. ຄວາມຫນາຂອງກໍາແພງສະເພາະສໍາລັບໂຄງການແມ່ນຄິດໄລ່ຈາກຄວາມກົດດັນໃນການອອກແບບ, OD, ແລະປັດໄຈການອອກແບບໂດຍໃຊ້ສູດ Barlow. ສະເຫມີລະບຸຄວາມຫນາຂອງຝາຕໍາ່ສຸດທີ່ກ່ວາ nominal, ແລະບັນຊີສໍາລັບ −12.5% ​​under-tolerance ອະນຸຍາດສໍາລັບທໍ່ seamless ໃນເວລາທີ່ກໍານົດກໍາແພງຄໍາສັ່ງຂອງທ່ານ.

ຂະບວນການຜະລິດໃດທີ່ຖືກນໍາໃຊ້ສໍາລັບທໍ່ເສັ້ນ X65?

X65 ຖືກຜະລິດເປັນ seamless (SMLS) ສໍາລັບເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດນ້ອຍຫາກາງແລະຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ມີຄວາມສົມບູນສູງສຸດ; ERW ສໍາລັບເສັ້ນຜ່າກາງຂະຫນາດກາງໃນການບໍລິການ onshore ຄວາມກົດດັນປານກາງ; LSAW ສໍາ​ລັບ​ການ​ຂະ​ຫນາດ​ໃຫຍ່​ເສັ້ນ​ຜ່າ​ກາງ​ກໍາ​ແພງ​ຫີນ​ຫນັກ offshore ແລະ​ຄວາມ​ກົດ​ດັນ​ສູງ​; ແລະ SSAW ສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກຂະຫນາດໃຫຍ່ທີ່ມີເສັ້ນຜ່າສູນກາງຄວາມກົດດັນຕ່ໍາເທິງຝັ່ງ. ໂຄງການນອກຝັ່ງ ແລະ ໃຕ້ທະເລ ໂດຍປົກກະຕິຈະລະບຸ LSAW ຫຼື seamless. ສໍາລັບທໍ່ທໍ່ reeled, seamless ແມ່ນທາງເລືອກມາດຕະຖານເນື່ອງຈາກບໍ່ມີ seam ການເຊື່ອມຕາມລວງຍາວພາຍໃຕ້ການໂຄ້ງ cyclic.

ແຫຼ່ງ API 5L X65 Line Pipe ຈາກ ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe ຜະລິດແລະສົ່ງອອກ API 5L X65 ທໍ່ເສັ້ນໃນ seamless, ERW, LSAW, ແລະ SSAW, ມີຢູ່ໃນ PSL1, PSL2, ແລະອົງປະກອບ H sour ຄຸນສົມບັດການບໍລິການ. ພວກເຮົາສະຫນອງ X65 ສໍາລັບສາຍລໍາຕົ້ນ offshore, ທໍ່ນ້ໍາໃຕ້ທະເລ, ແລະທໍ່ອາຍແກັສຄວາມກົດດັນສູງ onshore — ກັບໂຄງການສໍາເລັດໃນອາຟຣິກາ, ຕາເວັນອອກກາງ, ແລະອາເມລິກາໃຕ້. ເອກະສານ MTC ເຕັມ, ການກວດສອບພາກສ່ວນທີສາມໂດຍ SGS ຫຼື Bureau Veritas, ແລະການສະຫນັບສະຫນູນດ້ານວິຊາການສໍາລັບຄວາມຫນາຂອງຝາແລະການຄັດເລືອກຊັ້ນຮຽນແມ່ນມາດຕະຖານກັບທຸກຄໍາສັ່ງ.

ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ: [email protected]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ ຂໍໃບສະເໜີລາຄາ


ຕິດຕໍ່ໄດ້

ລິ້ງດ່ວນ

ສະຫນັບສະຫນູນ

ປະເພດຜະລິດຕະພັນ

ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ

ຕື່ມ: ເລກທີ 42, ກຸ່ມ 8, ບ້ານ Huangke, ຖະໜົນ Sunzhuang, ເມືອງ Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
ຝາກຂໍ້ຄວາມ
ຕິດຕໍ່ພວກເຮົາ
ສະຫງວນລິຂະສິດ © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. ສະຫງວນລິຂະສິດທັງໝົດ. ສະໜັບສະໜູນໂດຍ leadong.com