Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
L80 13Cr vs Super 13Cr — Průvodce porovnáním a výběrem tříd OCTG
Nacházíte se zde: Domov » Blogy » Novinky o produktech » L80 13Cr vs Super 13Cr — Průvodce porovnáním a výběrem tříd OCTG

L80 13Cr vs Super 13Cr — Průvodce porovnáním a výběrem tříd OCTG

Zobrazení: 0     Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-05-09 Původ: místo

Zeptejte se

tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
sdílet toto tlačítko sdílení

L80 13Cr a Super 13Cr jsou dvě nejběžnější korozivzdorné třídy OCTG určené pro sladké prostředí (s převahou CO₂). Sdílejí 13% chromový základ a velmi podobný aplikační prostor – oba se používají tam, kde uhlíková ocel nepřijatelně koroduje ve vyráběných kapalinách obsahujících CO₂, a oba jsou přijatelné pro mírně kyselé provozy podle NACE MR0175. Jsou to však zásadně odlišné materiály, které se řídí různými standardy API, fungují při různých mezích kluzu a teplotních obálkách, se výrazně odlišným korozním výkonem v náročných podmínkách – a nesprávný výběr vede buď k nadměrné specifikaci a zbytečným nákladům, nebo k provozním korozním poruchám, které vyžadují včasné opravy.

Tento článek pokrývá všechny rozměry rozhodnutí L80 13Cr vs Super 13Cr – chemii, mechanické vlastnosti, limity koroze, teplotní stropy, shodu s normami, požadavky na připojení, cenu a praktickou matici výběru. ZC Steel Pipe vyrábí oba druhy z naší továrny v Hai'an City se zkušenostmi s dodávkami v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe.

OBSAH

  1. Na první pohled — Klíčové rozdíly

  2. Chemie: Čím se liší

  3. Porovnání mechanických vlastností

  4. Teplotní a korozní limity

  5. NACE MR0175 / Kyselá služba

  6. Standardy a řídící dokumenty

  7. Požadavky na připojení

  8. Cena a dostupnost dodávek

  9. Výběrová matice — který stupeň pro kterou studnu

  10. FAQ

1. Stručný přehled – hlavní rozdíly

Vlastnictví

L80 13Cr (API 5CT)

Super 13Cr (API 5CRA)

Rozhodující standard

API 5CT / ISO 11960

API 5CRA / ISO 13680

Klasifikace ISO 13680

Nekrytá

Skupina 1, Kategorie 13-5-2

Označení UNS

S42000

S41426

Nominální obsah Cr

12–14 %

12–14 %

Obsah Ni

≤ 0,50 %

~4,5–5,5 %

Obsah Mo

≤ 0,25 %

~1,5–3,0 %

Min. mez kluzu

80 ksi (552 MPa)

95 ksi (655 MPa) nebo 110 ksi (758 MPa)

Tvrdost max

23 HRC

30 HRC (95 ksi) / 32 HRC (110 ksi)

Teplotní strop (sladký CO₂)

~150 °C

~180 °C

Tolerance vůči chloridům

Nízká (< ~20 000 mg/L)

Střední (~ 50 000 mg/l sladké)

NACE MR0175 kyselá služba

Ano — H₂S ≤ 1,5 psia, pH ≥ 3,5

Ano (pouze 95 ksi) — stejné limity H₂S / pH

Odolnost proti důlkové korozi (PREN)

~13

~19–20

Cena oproti L80 13 kr

Základní linie

+25–40 %

Cena oproti 22Cr Duplex

~50% levnější

~40% levnější

2. Chemie: Čím se liší

Procento chrómu je v podstatě stejné v obou stupních – skutečným chemickým příběhem je obsah niklu a molybdenu, který definuje označení „super“.

Standard L80 13Cr byl navržen pro jednoduchost výroby a standardizaci API — relativně vysoký obsah uhlíku (až 0,22 %) umožňuje jeho výrobu na konvenčních linkách OCTG z uhlíkové oceli s tepelným zpracováním kalením a temperováním, ale vytváří značnou náchylnost ke korozi. Během Q&T uhlík vysráží karbidy chrómu na hranicích zrn, ochuzuje přilehlou matrici chrómu a vytváří 'citlivé' zóny, kde je pasivní film slabý. To je důvod, proč standardní 13Cr v prostředí s vysokým obsahem chloridů vytváří důlky přednostně na hranicích zrn a nad teplotou kolem 150 °C ztrácí svůj pasivní film.

Super 13Cr odstraňuje oba problémy současně. Mimořádně nízký obsah uhlíku (≤ 0,03 %) zabraňuje vysrážení karbidů. Nikl (~5 %) stabilizuje mikrostrukturu martenzitu a zlepšuje houževnatost bez potřeby vysokého uhlíku. Molybden (~2 %) zvyšuje kritický potenciál důlkové koroze a zpomaluje kinetiku rozpadu pasivního filmu – dramaticky zvyšuje toleranci vůči chloridům a prodlužuje teplotní strop přibližně o 30 °C ve srovnatelných CO₂ prostředích.

Inženýrský pohled – mezera PREN mezi ročníky

PREN (ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi) = %Cr + 3,3×%Mo + 16×%N. Pro L80 13Cr: PREN ≈ 13 + 0 = 13. Pro Super 13Cr s 2 % Mo: PREN ≈ 13 + 6,6 = ~19,6. Tento rozdíl zhruba 6,6 jednotek PREN se přímo promítá do vyšší kritické teploty důlkové koroze – prahu, při kterém začíná lokalizovaná koroze. Prakticky to při 50 000 mg/l chloridu a parciálním tlaku 3 MPa CO₂ odděluje 'stabilní pasivní film' od 'aktivního bodování' při provozních teplotách mezi 130–160 °C. Konstrukce PREN je nedokonalá pro martenzitické oceli (byla odvozena pro austenitické nerezové), ale směrové vedení je robustní.

3. Porovnání mechanických vlastností

Vlastnictví

L80 13Cr

Super 13Cr – úroveň 95 ksi

Super 13Cr – úroveň 110 ksi

Min. mez kluzu

80 ksi (552 MPa)

95 ksi (655 MPa)

110 ksi (758 MPa)

Maximální mez kluzu

95 ksi (655 MPa)

110 ksi (758 MPa)

125 ksi (862 MPa)

Min. pevnost v tahu

95 ksi (655 MPa)

110 ksi (758 MPa)

125 ksi (862 MPa)

Maximální tvrdost

23 HRC / 255 HBW

30 HRC / 286 HBW

32 HRC / 301 HBW

Rázová houževnatost (Charpy)

Není povinné (PSL1)

Povinné pro API 5CRA

Povinné pro API 5CRA

Tepelné zpracování

Q&T (zhášení a temperování)

Q&T (nízkouhlíkové, kontrolované)

Q&T (nízkouhlíkové, přísnější tolerance)

Mezera meze kluzu – minimálně 80 ksi pro L80 13Cr oproti 95 nebo 110 ksi pro Super 13Cr – má přímé důsledky pro konstrukci pláště v hlubších vrtech. U výrobních trubkových řetězců ve vrtech nad přibližně 3 000 m TVD umožňuje vyšší odolnost proti prasknutí a zborcení materiálu Super 13Cr použití lehčích stěnových trubek pro dosažení stejných konstrukčních bezpečnostních faktorů, což částečně kompenzuje cenu materiálu. V mělčích vrtech s nižším tlakem je tato mechanická výhoda irelevantní – mez kluzu L80 13Cr je více než adekvátní a cenu Super 13Cr lze jen těžko ospravedlnit bez jasného vlivu na korozní prostředí.

4. Provozní limity teploty a koroze

Nejběžnějším spouštěčem pro specifikaci Super 13Cr oproti L80 13Cr je teplota dna (BHT) ve vrtu obsahujícím CO₂. Přechodová zóna je přibližně 130–150 °C – pod touto teplotou je obvykle adekvátní standardní 13Cr; nad tím rychlost koroze u standardního 13Cr obvykle přesahuje 0,1 mm/rok a Super 13Cr je obhajitelnější výchozí nastavení.

Prostředí

Teplota

L80 13Cr

Super 13Cr (95 ksi)

Sladký CO₂, nízký Cl⁻ (< 20 000 mg/l)

< 130 °C

Adekvátní

Adekvátní (nadměrná specifikace)

Sladký CO₂, nízký Cl⁻

130–150 °C

Hranice – doporučujeme test kuponu

Adekvátní

Sladký CO₂, nízký Cl⁻

> 150 °C

Nedostatečná – pravděpodobně důlková korekce

Adekvátní (až ~180 °C)

Sladký CO₂, střední Cl⁻ (~50 000 mg/l)

< 130 °C

Marginální — závisí na podmínkách proudění

Adekvátní

Sladký CO₂, střední Cl⁻

> 130 °C

Nedostatečná

Adekvátní

Mírně kyselý (H₂S ≤ 1,5 psia), nízký Cl⁻

< 120 °C

Přijatelné (v souladu s NACE)

Přijatelné (v souladu s NACE, pouze 95 ksi)

Kyselé (H₂S > 1,5 psia)

Žádný

Nevhodné

Nevhodné

stimulace kyselinou HCl

Žádný

Není kompatibilní (pouze blokováno)

Není kompatibilní (pouze blokováno)

Kritický technický bod – čára 150°C není bezpečnostní rezerva

Inženýři někdy považují teplotní strop 150 °C pro L80 13Cr za konzervativní návrhový práh s implicitní bezpečnostní rezervou nad ním. není. Stabilita pasivního filmu standardního 13Cr v prostředí CO₂ se prudce zhoršuje nad přibližně 130–140 °C, přičemž rychlost koroze se zrychluje nelineárně s teplotou. Ve studni pracující při 155°C BHT v 3 MPa CO₂ bude L80 13Cr korodovat — otázkou je pouze to, jak rychle. Pokud ekonomická stránka vyžaduje dlouhou životnost bez zásahu, měla by hraniční BHT aktivovat specifikaci Super 13Cr, nikoli inhibici koroze jako nouzový materiál pro materiál, který již funguje blízko svých limitů.

5. NACE MR0175 / Kyselá služba

L80 13Cr i Super 13Cr (pouze vrstva 95 ksi) jsou uvedeny v tabulce A.19 NACE MR0175 / ISO 15156 pro použití v kyselém provozu, podléhají stejným ekologickým limitům: parciální tlak H₂S ≤ 1,5 psia a pH ≥ 3,5. Na této úrovni NACE nerozlišuje mezi těmito dvěma třídami z hlediska použitelnosti kyselých služeb – oba jsou přijatelné a specifikace Super 13Cr čistě pro shodu s kyselými službami (když L80 13Cr již splňuje požadavky NACE a teplotní a chloridové prostředí je v jejím rozsahu) neposkytuje žádnou další ochranu proti kyselým službám a zvyšuje zbytečné náklady.

LIMITY NACE MR0175 PRO OBOU STUPNĚ

Jak L80 13Cr, tak Super 13Cr (95 ksi): Parciální tlak H₂S ≤ 1,5 psia (≤ 0,003 MPa) s pH in situ ≥ 3,5. Super 13Cr 110 ksi: NENÍ přijatelný pro kyselý provoz podle aktuální NACE MR0175 / ISO 15156 — tvrdost překračuje strop pro kyselý provoz v tabulce A.19. Nad 1,5 psia H2S: žádný stupeň není vhodný; Vyžaduje se 22Cr nebo 25Cr duplex nebo vyšší CRA slitiny.

Praktickým důsledkem je, že spouštěčem pro Super 13Cr oproti L80 13Cr není téměř nikdy špatná shoda s provozem – jde o korozní vlastnosti CO₂ při zvýšených teplotách a/nebo koncentracích chloridů. Toto je zásadní rozdíl pro inženýry studní, kteří píší zdůvodnění výběru materiálu: specifikovat Super 13Cr 'pro kyselé služby' v prostředí vyhovujícím NACE je technicky nadbytečné. Správným odůvodněním specifikace je odolnost proti korozi CO₂ při specifické koncentraci BHT a Cl⁻.

6. Standardy a řídící dokumenty

Norma

L80 13Cr

Super 13Cr

Primární specifikace produktu

API 5CT (ISO 11960)

API 5CRA (ISO 13680)

Služba H₂S

NACE MR0175 / ISO 15156 Tabulka A.19

Tabulka A.19 NACE MR0175 / ISO 15156 (pouze 95 ksi)

Testování připojení

API 5C5 (prémiová připojení)

API 5C5 CAL IV (prémiová, plynotěsná)

úrovně PSL

PSL-1, PSL-2, PSL-3

PSL-1, PSL-2 (jak je definováno v API 5CRA)

Poznámka k pořízení – standardní substituční riziko

Objednávku napsanou na 'L80 13Cr na API 5CT' lze legálně vyplnit L80 13Cr. Objednávku napsanou na 'Super 13Cr na API 5CRA' nelze vyplnit L80 13Cr — řídící norma, chemické a mechanické požadavky jsou různé dokumenty. Zdá se to zřejmé, ale v praxi, pod tlakem dodávky, mlýny někdy nabízejí 'ekvivalentní 13Cr' substituce, které přecházejí z jednoho standardu na druhý. Jakákoli náhrada materiálu v nákupní objednávce, která mění řídící standard z API 5CRA na API 5CT (nebo naopak), vyžaduje formální technickou kontrolu a výslovné schválení materiálovým inženýrem provozovatele vrtu. Nikdy to nepřijímejte jako běžnou komerční náhradu.

7. Požadavky na připojení

Obě třídy sdílejí stejnou základní výzvu: martenzitická nerezová ocel má výrazně vyšší sklon k zadření než uhlíková ocel během výroby. Výběr směsi nití a řízení otáček jsou pro oba zásadní. Vyšší strop tvrdosti Super 13Cr (30–32 HRC oproti 23 HRC u L80 13Cr) mírně snižuje – ale neeliminuje – riziko zadření z hlediska materiálu.

Typ připojení

L80 13Cr Vhodnost

Vhodnost Super 13Cr

EUE / NUE (standardní potrubí API)

Přijatelné – pouze nízkotlaké sladké služby

Přijatelné – pouze nízkotlaké sladké služby

BTC (opěrné pouzdro závitu)

Přijatelné pro obalování ve sladkém podání; vyhnout se plynovým vrtům

Přijatelné pro obalování ve sladkém podání; vyhnout se plynovým vrtům

Premium (těsnění kov na kov)

Preferováno pro plynové vrty, HPHT, CO₂ servis

Vyžaduje se pro plynové vrty, HPHT, CO₂ servis

API směs závitů (na bázi zinku)

Nedoporučuje se – riziko křehnutí zinku

Nedoporučuje se – riziko křehnutí zinku

Směs závitů PTFE / Ni / Cu

Požadovaný

Požadovaný

Prevence zadření a terénní líčení na obou stupních viz Prevence zadření a kyslíkových důlků v 13Cr hadičkách →  a Diagnostika Galling v 13Cr a CRA Make-up →

8. Cena a dostupnost dodávek

L80 13Cr je komoditní třída OCTG – vyrábí ji prakticky každá velká válcovna OCTG a mnoho regionálních čínských závodů s dobrou dostupností při standardní dodací lhůtě 6–10 týdnů pro běžné velikosti. Super 13Cr se vyrábí v menším počtu závodů, s přísnějšími výrobními kontrolami a vyššími náklady na suroviny (nikl a molybden v množství ~5% a ~2% se přidávají přímo k nákladům na základní materiál). Typické dodací lhůty pro Super 13Cr jsou 8–14 týdnů z dobře vybavené lisovny.

Nákladový faktor

L80 13Cr

Super 13Cr (95 ksi)

22Cr Duplex (referenční)

Relativní cena materiálu

Základní linie

+25–40 %

+80–120 %

Mlýnské zdroje

Široký — jakost zboží

Střední – méně kvalifikovaných závodů

Limited – pouze prémiové mlýny CRA

Typická dodací lhůta

6–10 týdnů

8–14 týdnů

12–20 týdnů

Prémiové připojení prémiové

Doporučeno

Povinné – zvyšuje náklady

Povinné – zvyšuje náklady

Rozhodnutí o nákladech by mělo být vždy koncipováno jako otázka ekonomiky systému spíše než jako srovnání nákladů na tunu materiálu. Jediná selhávající korozní bariéra vyžadující úpravu v hlubokém pobřežním vrtu stojí řádově více než dodatečné náklady na modernizaci z L80 13Cr na Super 13Cr ve fázi návrhu. Naopak přílišná specifikace Super 13Cr v mělké nízkoteplotní sladké studni, kde by L80 13Cr vydržela výrobní životnost, je přímo plýtvání.

9. Výběrová matice — který stupeň pro kterou studnu

Použijte níže uvedenou matici jako výchozí rámec. Všechny hraniční případy by měly být validovány testováním korozního kupónu za reprezentativních podmínek před konečným závazkem jakosti.

No scénář

BHT

Úroveň H₂S

Hladina chloridů

Doporučený stupeň

Mělký plynový kondenzát, sladký CO₂

< 120 °C

Žádný

Nízká (< 20 000 mg/L)

L80 13Cr

Středně hluboký plyn, sladký CO₂

120–150 °C

Žádný

Nízký

L80 13Cr — zvažte test kuponu

Středně hluboký plyn, sladký CO₂, střední chloridy

120–150 °C

Žádný

Střední (20–50 000 mg/l)

Super 13Cr (95 ksi)

Hluboký plyn, sladký CO₂, vysoký BHT

> 150 °C

Žádná / stopa

Žádný

Super 13Cr (95 nebo 110 ksi)

Plynový kondenzát, mírně kyselý, s nízkým obsahem chloridů

< 120 °C

≤ 1,5 psia

Nízký

L80 13Cr (v souladu s NACE)

Plynový kondenzát, mírně kyselý, vysoký BHT

> 130 °C

≤ 1,5 psia

Nízká – střední

Super 13Cr (pouze 95 ksi)

Studna kyselého plynu (H₂S > 1,5 psia)

Žádný

> 1,5 psia

Žádný

22Cr Duplex nebo C110 / T95 (bez CRA)

HPHT plynová studna, sladká, velmi vysoká BHT

> 180 °C

Žádný

Žádný

Vyžaduje se super duplex nebo vyšší CRA

Je nutná stimulace kyselinou (HCl).

Žádný

Žádný

Žádný

Vyžaduje inhibitor koroze QA bez ohledu na jakost

Vyberte L80 13Cr, když…

  • BHT je ve sladkém podání pod 130°C

  • Koncentrace chloridů jsou nižší než ~20 000 mg/l

  • H₂S je v mezích NACE a teplota je nízká

  • Hloubka a tlak jsou mírné (nižší mechanické nároky)

  • Ekonomika studny je citlivá na náklady a životnost je krátká

  • Vyžaduje se dostupnost zboží a krátká dodací lhůta

Vyberte Super 13Cr, když…

  • BHT překračuje 150 °C ve sladkém servisu obsahujícím CO2

  • Koncentrace chloridů jsou střední až vysoké (> 20 000 mg/l)

  • BHT je 130–150 °C s údaji o korozním kuponu potvrzujícím nedostatečnost L80 13Cr

  • Vyšší mez kluzu je potřebná pro konstrukci kolapsu nebo prasknutí v hloubce

  • Je vyžadována dlouhá životnost bez práce

  • Dobře je hraniční sladko/kyselá při vysokém BHT (vyžaduje se úroveň 95 ksi)

10. Často kladené otázky

Jaký je hlavní rozdíl mezi L80 13Cr a Super 13Cr?

Primárními rozdíly jsou přídavky niklu a molybdenu v Super 13Cr (~5 % Ni, ~2 % Mo vs ≤ 0,5 % Ni a ≤ 0,25 % Mo v L80 13Cr) a výsledná zlepšení meze kluzu (95–125 ksi vs 80–95 ksi v ~180 °C při teplotě CO50₂) provozu) a odolnost proti důlkové korozi (PREN ~20 vs ~13). Řídí se také různými API standardy — API 5CRA / ISO 13680 pro Super 13Cr vs API 5CT pro L80 13Cr.

Mohu v objednávce nahradit L80 13Cr za Super 13Cr?

Ne. Jsou to různé materiály podle různých norem s různými mechanickými a korozními vlastnostmi. Jakákoli náhrada materiálu specifikovaného 5CRA materiálem 5CT vyžaduje formální technickou kontrolu a výslovné schválení materiálovým inženýrem provozovatele vrtu. Tyto dva druhy zaujímají různé pozice v prostoru korozního prostředí — nahrazením L80 13Cr, kde byl Super 13Cr navržen, vytváří materiál, který nemusí přežít prostředí vrtu.

Je Super 13Cr lepší pro kyselou obsluhu než L80 13Cr?

Ne smysluplně — oba stupně se řídí stejnými limity NACE MR0175 / ISO 15156 Tabulka A.19 (H₂S ≤ 1,5 psia, pH ≥ 3,5) ve stavu 95 ksi. NACE neuděluje v rámci této obálky vyšší toleranci kyselých služeb na Super 13Cr oproti L80 13Cr. Výhodou Super 13Cr je odolnost proti korozi CO₂ při vyšších teplotách a koncentracích chloridů – ne v kyselých provozních limitech.

Při jaké teplotě se L80 13Cr stane nedostatečným?

Přechodová zóna je 130–150 °C BHT ve sladkém CO₂ provozu. Pod 130 °C s nízkým obsahem chloridů je obecně dostačující L80 13Cr. Při teplotě 130–150 °C by mělo být před provedením L80 13Cr provedeno testování koroze za reprezentativních podmínek. Při teplotách nad 150 °C v jakémkoli prostředí obsahujícím CO₂ by měl být výchozím předpokladem Super 13Cr.

O kolik více stojí Super 13Cr než L80 13Cr?

Přibližně o 25–40 % více na tunu stejné velikosti a hmotnosti, což je způsobeno především náklady na legování niklu a molybdenu a více kontrolovanými výrobními požadavky API 5CRA. Super 13Cr je obvykle o 40–60 % levnější než 22Cr duplexní nerezová ocel stejné velikosti, což z něj činí nákladově optimální volbu pro střední rozsah koroze mezi standardními 13Cr a duplexními servisními obálkami.

Dodejte L80 13Cr nebo Super 13Cr pro vaši studnu

Společnost ZC Steel Pipe vyrábí trubky a plášť OCTG API 5CT L80 13Cr a API 5CRA Super 13Cr v naší továrně v Hai'an City v Číně. L80 13Cr je k dispozici jako druh komodity s krátkými dodacími lhůtami; Super 13Cr v úrovních výnosu 95 ksi a 110 ksi, všechny standardní velikosti, s prémiovými připojeními včetně našeho patentovaného plynotěsného připojení ZC-2. Kompletní dokumentace MTC, kontrola třetí stranou a záznamy o tepelném zpracování u každé objednávky.

Nejste si jisti, která třída je vhodná pro prostředí vaší studny? Pošlete nám údaje o svém zásobníku – parciální tlak CO₂, BHT, hladina chloridů, H₂S – a náš technický tým potvrdí správnou specifikaci.

→ Vyžádejte si cenovou nabídku

Kontaktujte Mandy: mandy. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

Související: Produktová stránka pouzdra a hadičky   ·  L80 13Cr metalurgie Deep-Dive →   ·  Průvodce pláště API 5CT L80 →   ·  Past na tvrdost NACE MR0175 →   ·  Výhody 13Cr Chrome trubek →

Kontaktujte nás

Rychlé odkazy

Podpora

Kategorie produktu

Kontaktujte nás

Přidat: č. 42, Skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechat zprávu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena. Podporováno leadong.com