Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Potrubí: typy, třídy, normy a průvodce dodavatele
Nacházíte se zde: Domov » Blogy » Novinky o produktech » Line Pipe: Typy, třídy, normy a průvodce dodavatele

Potrubí: typy, třídy, normy a průvodce dodavatele

Zobrazení: 0     Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-03 Původ: místo

Zeptejte se

tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
sdílet toto tlačítko sdílení

Potrubní potrubí je páteří globálního energetického dodavatelského řetězce – potrubí, které přepravuje ropu z ústí vrtu do rafinerie, zemní plyn ze zpracovatelského závodu do městské brány a vodu přes kontinenty. Navzdory tomu, jak zásadní je, 'potrubí' pokrývá širokou škálu produktů, specifikací a výrobních cest, které se výrazně liší v závislosti na prostředí služby.

Tato příručka vysvětluje, co je to potrubí, jak fungují třídy API 5L, kdy použít bezešvou nebo svařovanou výrobu, co vlastně znamená PSL1 vs PSL2 v praxi a jak vybrat správný nátěrový systém. ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží celou řadu API 5L – bezešvé, ERW, LSAW, SSAW a potažené – do projektů v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe.

1. Co je to potrubí?

Potrubním potrubím se rozumí ocelové potrubí vyrobené speciálně pro potrubní systémy, které přepravují tekutiny – ropu, zemní plyn, vodu a rafinované ropné produkty – na dlouhé vzdálenosti. Nesmí se zaměňovat s konstrukčním potrubím, tlakovým potrubím nebo OCTG, z nichž každý má jinou řídící normu a záměr návrhu.

DEFINICE Potrubí je ocelové potrubí vyrobené podle   API 5L (SPECIFIKACE PRO POTRUBNÍ POTRUBÍ) – hlavní řídící norma American Petroleum Institute pro potrubní systémy. API 5L specifikuje chemické složení, mechanické vlastnosti, rozměrové tolerance, požadavky na testování a značení potrubí pro všechny produkty potrubí.

Definující vlastnosti, které odlišují potrubí od ostatních kategorií potrubí:

  • Navrženo pro přepravu, nikoli pro použití v závodě.  Potrubní potrubí spojuje pole, terminály a města prostřednictvím podzemních nebo nadzemních potrubí, která se mohou táhnout stovky kilometrů. Vnitropodnikové tlakové potrubí (jako je ASTM A106) se řídí ASME B31.3 Process Piping – zcela odlišným konstrukčním předpisem.

  • Dvě úrovně specifikace produktu.  API 5L PSL1 pokrývá standardní požadavky; PSL2 přidává zvýšenou houževnatost, chemické kontroly a povinné testování pro náročná prostředí.

  • Bezešvé nebo svařované.  Obě výrobní cesty jsou kvalifikovány podle API 5L. Správná volba závisí na průměru, tloušťce stěny, jmenovitém tlaku a rozpočtu.

  • Na rozdíl od OCTG.  Potrubí OCTG (pažnice, potrubí, vrtná trubka) se používá jako spád uvnitř studny. Potrubí začíná u ústí vrtu a zajišťuje povrchovou dopravu. Přečtěte si naše úplné vysvětlení OCTG →

Poznámka k terénu – Common Procurement Confusion Engineers často objednávají bezešvé trubky ASTM A106 třídy B pro aplikace shromažďovacích linek, protože jsou široce dostupné a levnější. A106 je specifikace procesního potrubí – nemá kvalifikaci pro kyselou službu, žádný systém PSL a žádnou podporu kódu návrhu potrubí. Pro jakékoli podzemní nebo regulované potrubí je správnou specifikací API 5L, bez ohledu na průměr nebo tlak.

2. Třídy API 5L: X42 až X80

Typy API 5L jsou definovány svou specifickou minimální mez kluzu (SMYS), vyjádřenou v ksi. Předpona 'X' následovaná číslem označuje SMYS — takže X65 má minimální mez kluzu 65 000 psi (448 MPa). Vyšší třídy umožňují tenčí stěny při stejném jmenovitém tlaku, snižují hmotnost materiálu a náklady na dlouhých potrubích – na úkor náročnějšího tepelného zpracování a přísnější kontroly chemie.

Stupeň min. Výtěžek (MPa) Min. Tahový (MPa) PSL2 k dispozici? Typická aplikace
třída B 241 414 Ano Vodovodní potrubí, nízkotlaké rozvody
X42 290 414 Ano Pobřežní sběr, nízkotlaké ropné potrubí
X46 317 434 Ano Nízko- až středotlaké rozvody ropy a plynu
X52 359 455 Ano Pozemní přeprava ropy a zemního plynu – nejpoužívanější
X56 386 490 Ano Středotlaký přenos plynu
X60 414 517 Ano Vysokotlaké plynovody
X65 448 531 Ano Vysokotlaký plyn, offshore, kyselá služba
X70 483 565 Ano Vysokotlaké plynové potrubí velkého průměru
X80 552 621 Ano Ultravysokotlaké dálkové plynovody
Engineering Insight — Výběr třídy v praxi X52 a X60 celosvětově dominují obecnému přenosu ropy a plynu. X65 je tou správnou volbou pro vysokotlaké plynové a offshore aplikace, kde vás požadavky na kyselý provoz nebo lomovou houževnatost tlačí k PSL2. X70 a X80 se používají na hlavních kmenových linkách, kde snížení tloušťky stěny přináší významné úspory nákladů v měřítku – ale vyžadují přísnější postupy svařování v terénu a přísnější kontrolu.
Požadavek na kyselou službu V prostředích obsahujících H₂S musí všechny potrubní trubky splňovat také normu   NACE MR0175 / ISO 15156 , která klade další omezení na tvrdost (obvykle ≤ 22 HRC) a tepelné zpracování. PSL2 je povinné pro všechny služby obsahující H₂S. Nezadávejte PSL1 pro kyselou službu bez ohledu na jakost.

3. PSL1 vs PSL2: Co potřebujete?

Dvě úrovně specifikace produktu API 5L jsou jedním z nejčastěji nepochopených aspektů nákupu potrubí. PSL není jen kvalitativní úroveň – určuje, které testy byly provedeny a jaké vlastnosti jsou smluvně garantovány závodem.

Požadavek PSL1 PSL2
Limit uhlíkového ekvivalentu (CE). Není určeno pro všechny stupně Přísně kontrolované — zajišťuje svařitelnost v terénu
Charpyho nárazová zkouška Není povinné Povinné – specifikovaná minimální absorbovaná energie
Lomová houževnatost (DWTT) Není vyžadováno Požadováno pro průměr trubky ≥ 508 mm
Max. poměr kluzu k tahu (Y/T). Žádné maximum Maximum 0,93 — zabraňuje riziku křehkého lomu
Tepelná návaznost Norma Vylepšená identifikace tepla a šarže
Vhodnost kyselého servisu Nevhodné bez dodatečných doložek Vhodné v kombinaci s NACE MR0175
Offshore / podmořská vhodnost Obecně nepřijímáno Standardní požadavek
Typický případ použití Pobřežní shromažďování vody/ropy, nekritické linie Offshore, kyselý plyn, vysokotlaký přenos, HCA
Poznámka k nákupu – Explicitně specifikujte PSL V objednávce vždy uveďte jak stupeň, tak úroveň PSL: např. 'API 5L X65 PSL2.' Objednávka, která jednoduše říká 'API 5L X65' bude obvykle výchozí PSL1, což může být zamítnuto vaším projektantem potrubí nebo regulačním úřadem. Zprávy o testech mlýna pro PSL2 musí obsahovat výsledky Charpyho dopadu – pokud je vaše MTR neukazuje, obdrželi jste PSL1 bez ohledu na to, co bylo uvedeno v PO.

Úplný technický rozpis viz: API 5L PSL1 vs PSL2 — Technické požadavky a výkon v terénu →

4. Bezešvé vs. svařované potrubí: Výběr správného výrobního postupu

API 5L splňuje požadavky na bezešvou i svařovanou výrobu. Správná volba závisí na požadovaném průměru, tloušťce stěny, jmenovitém tlaku, provozním prostředí a rozpočtu projektu.

Bezešvé (SMLS)

Rozsah vnějšího průměru:   1/8' – 24' (až 610 mm)
Stěna:   Sch 10 – XXS a těžší
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Nejlepší pro:   Vysokotlaké, kyselé služby, podmořské, HPHT

ERW (elektricky odporově svařované)

Rozsah vnějšího průměru:   2' – 24' (50–610 mm)
Stěna:   typická 3,2 mm – 19,1 mm
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Nejlepší pro:   Onshore shromažďování, projekty citlivé na náklady

LSAW (Longitudinal SAW)

Rozsah vnějšího průměru:   16' – 60'+ (406–1524 mm+)
Stěna:   6mm – 50mm+
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Nejlepší pro:   Vysokotlaká převodovka velkého průměru, offshore

SSAW (Spiral SAW)

Rozsah vnějšího průměru:   16' – 120'+ (406–3048 mm+)
Stěna:   5-25 mm
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Nejlepší pro:   Přenos vody, nízkotlaká vedení s velkým průměrem

Bezešvé potrubí potrubí

Vyrábí se děrováním a válcováním masivního ocelového předvalku – nevytváří se žádný svar. To dává bezešvé trubce jednotné mechanické vlastnosti v celém průřezu a eliminuje šev jako potenciální bod koncentrace napětí. Je to povinná volba pro kritické kyselé servisní toky, podmořské aplikace a prostředí HPHT, kde nelze tolerovat žádný svar.

Zobrazit specifikace bezešvé potrubí ZC →

Potrubí ERW

Vyrobeno z ocelového pásu svinutého do válce se švem svařeným vysokofrekvenčním elektrickým odporem. Moderní trubka HFW ERW prochází 100% celotělovou ultrazvukovou kontrolou svaru. Je nákladově efektivní a široce se používá pro shromažďování a distribuci na pevnině, kde kyselá služba není rozhodujícím faktorem.

ERW v kyselém provozu – použití s ​​opatrností ERW lze kvalifikovat pro kyselý provoz podle přílohy H API 5L, ale to vyžaduje dodatečné testování nad rámec standardního PSL2. Pro kritické kyselé linky – zejména ty s parciálním tlakem H2S nad prahovými hodnotami NACE – je důrazně preferována bezešvá nebo LSAW. Oxidové inkluze HFW svarového švu ('penetrátory') jsou známá místa iniciace vodíkem indukovaného praskání.

Potrubí LSAW

Vyrobeno z ocelového plechu vytvořeného lisováním UOE nebo JCO a svařeného svařováním pod tavidlem podél podélného švu. LSAW umožňuje silné tloušťky stěn, kterých ERW nemůže dosáhnout, a je standardem pro vysokotlaká přenosová a pobřežní potrubí velkého průměru.

SSAW Line Pipe

Tvořeno spirálovitě vinutým ocelovým pásem a svařováním šroubovitého švu svařováním pod tavidlem. Spirální geometrie umožňuje velmi velké průměry z užší cívky. SSAW je nákladově efektivní pro přenos vody o velkém průměru a shromažďování plynů o nízkém až středním tlaku, ale méně preferovaný než LSAW pro vysokotlaké kritické provozy kvůli spirálové geometrii svaru.

Prohlédněte si specifikace svařovaného potrubí ZC (ERW/LSAW/SSAW) →

5. Velikosti a rozměry potrubí

Typ Rozsah OD Tloušťka stěny Standardní délka
Bezešvé (SMLS) 1/8' – 24' (6–610 mm) Sch 10 – XXS 6m / 12m
ERW 2' – 24' (50–610 mm) 3,2 mm – 19,1 mm 6m / 12m
LSAW 16' – 60'+ (406–1524 mm+) 6mm – 50mm+ 6m / 12m / 18m
SSAW 16' – 120'+ (406–3048 mm+) 5 mm – 25 mm 6m / 12m / 18m

Volba tloušťky stěny je řízena maximálním povoleným provozním tlakem (MAOP), návrhovým faktorem (obvykle 0,72 pro třídu 1 na pevnině podle ASME B31.8), přídavkem na korozi a požadavky na vnější tlak pro podmořské potrubí. Vždy ověřte tloušťku stěny podle kódu návrhu potrubí – nejen podle tabulek jmenovitého tlaku v API 5L.

6. Nátěry potrubí a ochrana proti korozi

Správný nátěrový systém je pro dlouhodobou integritu potrubí stejně důležitý jako druh potrubí. Vnější nátěr zabraňuje korozi půdou a vlhkostí; katodová ochrana poskytuje zálohu během lakovacích prázdnin; vnitřní povlak zlepšuje účinnost proudění nebo chrání proti korozi kapalin.

povlaku Struktura Max. Temp. Nejlepší pro
FBE Jednovrstvý tavný epoxid (300–500 µm) ~80 °C Standardní podzemní potrubí na pevnině
3LPE FBE + lepidlo + vnější vrstva HDPE ~80 °C Zakopané potrubí v agresivní půdě – průmyslový standard
3LPP FBE + lepidlo + vnější polypropylen ~140 °C Horké ropné potrubí, podmořské potrubí, hluboké vody
CWC Železobeton nad 3LPE/3LPP N/A Podmořské moře — negativní vztlak a mechanická ochrana
Interní FBE Epoxidová výstelka aplikovaná na vnitřní průměr trubky ~80 °C Účinnost průtoku přenosu plynu (+10–15 %), vnitřní koroze
CML Vyzdívka z cementové malty (ID trubky) N/A Přenos vody — zabraňuje nasávání železa a korozi

Zobrazit možnosti potrubních trubek s povlakem ZC →

7. Aplikace potrubí podle servisního prostředí

Aplikační třída PSL Typ potrubí Typický povlak
Pobřežní přenos ropy X52 – X65 PSL2 SMLS nebo ERW 3LPE + vnitřní FBE
Vysokotlaké kmenové vedení zemního plynu X65 – X80 PSL2 LSAW nebo SMLS 3LPE nebo 3LPP
Kyselý plyn (služba H₂S) X52 – X65 PSL2 + NACE SMLS nebo LSAW 3LPE
Pobřežní / podmořské potrubí X65 – X70 PSL2 SMLS nebo LSAW 3LPP + CWC
Přenos vody Třída B – X42 PSL1 nebo PSL2 SSAW nebo LSAW 3LPE + CML vnitřní
Sběrné šňůry (nekyselé na pevnině) X42 – X60 PSL1 nebo PSL2 ERW nebo SMLS FBE nebo holé

8. Často kladené otázky

K čemu se používá potrubí?

Potrubní potrubí se používá k přepravě ropy, zemního plynu, vody a rafinovaných ropných produktů na velké vzdálenosti prostřednictvím pobřežních a pobřežních potrubních systémů. Řídí se API 5L a používá se na sběrných liniích, vysokotlakých přenosových potrubích a rozvodných sítích vody po celém světě.

Jaký je rozdíl mezi potrubím a běžným potrubím?

Potrubní potrubí musí splňovat API 5L a je navrženo pro přepravu kapaliny na dlouhé vzdálenosti podle konstrukčních předpisů potrubí (ASME B31.4 nebo B31.8). Běžné tlakové nebo procesní potrubí – jako je ASTM A106 – odpovídá ASME B31.3 pro vnitropodnikové potrubní systémy a není zaměnitelné na projektech regulovaných potrubí. Viz také: Jaký je rozdíl mezi potrubím a potrubím? →

Do jakých tříd API 5L se potrubí dodává?

API 5L pokrývá třídu B, X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 a X80. Číslo představuje minimální mez kluzu v ksi. X52 a X65 jsou globálně nejvíce specifikované třídy pro převod ropy a plynu. Vyšší třídy (X70, X80) se používají na hlavních dálkových vedeních, kde snížená tloušťka stěny přináší významné úspory nákladů v měřítku.

Jaký je rozdíl mezi potrubím PSL1 a PSL2?

PSL1 pokrývá základní chemické a mechanické požadavky. PSL2 přidává povinné Charpyho rázové testování, maximální poměr Y/T 0,93, přísnější kontroly uhlíkového ekvivalentu a požadavky na lomovou houževnatost pro velké vnější průměry. PSL2 je vyžadován pro kyselé služby, pobřežní potrubí a potrubí v oblasti s vysokým dopadem.

Jaký je rozdíl mezi bezešvou a svařovanou trubkou?

Bezešvá trubka nemá žádný svar a nabízí jednotné mechanické vlastnosti v celém rozsahu – preferované pro kyselé provozy, HPHT a podmořské aplikace. Svařované trubky (ERW, LSAW, SSAW) jsou nákladově efektivnější a dostupné ve větších průměrech, než jaké lze vyrobit bezešvých. ERW vyhovuje střednětlakým nekritickým aplikacím; LSAW je preferován pro vysokotlaké provozy s velkým průměrem.

Jaké povlaky se používají na potrubí?

Nejběžnější vnější nátěry jsou FBE, 3LPE a 3LPP. 3LPE je celosvětový průmyslový standard pro podzemní potrubí. 3LPP se používá tam, kde provozní teploty přesahují 80°C. Vnitřní nátěry zahrnují FBE pro účinnost proudění plynu a obložení cementovou maltou pro vodní potrubí.

Jaký je rozdíl mezi potrubím LSAW a SSAW?

Trubka LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welded) má jeden přímý svar a může dosáhnout velmi silné tloušťky stěny – preferováno pro vysokotlaký přenos a offshore. SSAW (Spiral Submerged Arc Welded) má spirálový svar a je ekonomičtější pro velmi velké průměry, ale je méně preferovaný pro kritické vysokotlaké provozy kvůli geometrii spirálového švu.

Source Line Pipe od ZC Steel Pipe

Společnost ZC Steel Pipe (Zhencheng Steel Co., Ltd.) vyrábí a exportuje kompletní řadu potrubí API 5L – bezešvé, ERW, LSAW, SSAW a potažené – s více než 30 lety výrobních zkušeností a dokončených projektů v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe. Dodáváme trubky PSL1 a PSL2 v jakostech Grade B až X80, s plnou certifikací mlýna, podporou kontroly třetí strany a konkurenceschopnými dodacími lhůtami pro standardní a vlastní specifikace.

Kontaktujte nás: [e-mail chráněný]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Vyžádejte si cenovou nabídku


Kontaktujte nás

Rychlé odkazy

Podpora

Kategorie produktu

Kontaktujte nás

Přidat: č. 42, skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechat zprávu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena. Podporováno leadong.com