Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Vonalcső: típusok, fokozatok, szabványok és szállítói útmutató
Ön itt van: Otthon » Blogok » Termékhírek » Csővezeték: típusok, fokozatok, szabványok és szállítói útmutató

Vonalcső: típusok, fokozatok, szabványok és szállítói útmutató

Megtekintések: 0     Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-03-03 Eredet: Telek

Érdeklődni

Facebook megosztás gomb
Twitter megosztás gomb
vonalmegosztás gomb
wechat megosztási gomb
linkedin megosztás gomb
pinterest megosztási gomb
WhatsApp megosztási gomb
oszd meg ezt a megosztási gombot

A vezetékcső a globális energiaellátási lánc gerince – az a cső, amely a kőolajat a kútfejtől a finomítóig, a földgázt a feldolgozó üzemtől a városkapuig szállítja, és vizet szállít a kontinenseken keresztül. Annak ellenére, hogy mennyire alapvető, a 'line pipe' termékek, specifikációk és gyártási útvonalak széles skáláját fedi le, amelyek jelentősen eltérnek a szolgáltatási környezettől függően.

Ez az útmutató elmagyarázza, mi az a vezetékcső, hogyan működnek az API 5L minőségek, mikor kell varrat nélküli vagy hegesztett gyártást használni, mit jelent a PSL1 vs PSL2 a gyakorlatban, és hogyan kell kiválasztani a megfelelő bevonatrendszert. A ZC Steel Pipe a teljes API 5L termékcsaládot – varrat nélküli, ERW, LSAW, SSAW és bevonatos – gyártja és exportálja afrikai, közel-keleti és dél-amerikai projektekhez.

1. Mi az a Line Pipe?

A vezetékcső olyan acélcsőre utal, amelyet kifejezetten olyan csővezetékrendszerekhez gyártottak, amelyek folyadékokat – olajat, földgázt, vizet és finomított kőolajtermékeket – nagy távolságra szállítanak. Nem tévesztendő össze a szerkezeti csővel, nyomócsővel vagy OCTG-vel, amelyek mindegyikének más az irányadó szabványa és tervezési célja.

DEFINÍCIÓ A Line pipe szerint gyártott acélcső .   API 5L (SPECIFICATION FOR LINE PIPE) – az American Petroleum Institute csővezetékrendszerekre vonatkozó elsődleges szabályozó szabványa – Az API 5L meghatározza a kémiai összetételt, a mechanikai tulajdonságokat, a mérettűréseket, a vizsgálati követelményeket és a csőjelölést minden vezetékes csőtermékhez.

A meghatározó jellemzők, amelyek megkülönböztetik a vezetékcsöveket más csőkategóriáktól:

  • Szállításra tervezték, nem üzemen belüli használatra.  A csővezeték földeket, terminálokat és városokat köt össze földbe ásott vagy föld feletti csővezetékeken keresztül, amelyek több száz kilométerre nyúlhatnak. Az üzemen belüli nyomócső (mint például az ASTM A106) az ASME B31.3 Process Piping követi – egy teljesen más tervezési kódot.

  • Két termékspecifikációs szint.  Az API 5L PSL1 megfelel a szabványos követelményeknek; A PSL2 továbbfejlesztett szívósságot, kémiai ellenőrzéseket és kötelező tesztelést tesz lehetővé az igényes környezetekhez.

  • Varrat nélküli vagy hegesztett.  Mindkét gyártási útvonal API 5L minősítéssel rendelkezik. A megfelelő választás az átmérőtől, a falvastagságtól, a nyomásértéktől és a költségvetéstől függ.

  • Különbözik az OCTG-től.  Az OCTG csövet (ház, cső, fúrócső) használják a kút belsejében. A vezetékcső a kútfejnél kezdődik és kezeli a felszíni szállítást. Olvassa el teljes OCTG magyarázóunkat →

Helyi megjegyzés – A gyakori beszerzési zavarokért felelős mérnökök gyakran rendelnek ASTM A106 B fokozatú varrat nélküli csöveket gyűjtősoros alkalmazásokhoz, mert széles körben elérhető és olcsóbb. Az A106 egy folyamatcső-specifikáció – nem rendelkezik túlzott szolgáltatási minősítéssel, PSL-rendszerrel és csővezeték-tervezési kóddal. Minden földbe ásott vagy szabályozott csővezeték esetében az API 5L a megfelelő specifikáció, függetlenül az átmérőtől és a nyomástól.

2. API 5L fokozatok: X42-től X80-ig

Az API 5L minőségeket a meghatározott minimális hozamerősségük (SMYS) határozza meg, ksi-ben kifejezve. Az 'X' előtag és egy szám az SMYS-t jelöli – tehát az X65 minimális folyáshatára 65 000 psi (448 MPa). A magasabb minőségi fokozatok vékonyabb falakat tesznek lehetővé azonos nyomásérték mellett, csökkentve az anyagtömeget és a költséget a hosszú csővezetékeken – az igényesebb hőkezelés és a szigorúbb kémiai szabályozás rovására.

fokozat Min. Hozam (MPa) min. Szakító (MPa) PSL2 Elérhető? Tipikus alkalmazás
B fokozat 241 414 Igen Vízvezetékek, kisnyomású elosztás
X42 290 414 Igen Szárazföldi gyűjtés, alacsony nyomású olajvezetékek
X46 317 434 Igen Alacsony-közepes nyomású olaj- és gázvezetékek
X52 359 455 Igen A szárazföldi olaj- és gázszállítás – a legszélesebb körben használt
X56 386 490 Igen Közepes nyomású gázátvitel
X60 414 517 Igen Nagynyomású gázszállító vezetékek
X65 448 531 Igen Nagynyomású gáz, offshore, savanyú szolgáltatás
X70 483 565 Igen Nagy átmérőjű nagynyomású gáz törzsvezetékek
X80 552 621 Igen Ultranagy nyomású, távolsági gázvezetékek
Mérnöki betekintés – fokozatválasztás a gyakorlatban Az X52 és X60 uralja az általános olaj- és gázszállítást világszerte. Az X65 a nagynyomású gáz- és offshore-alkalmazások legjobb választása, ahol a túlzott szervizelési vagy törési szilárdsági követelmények a PSL2-re kényszerítik. Az X70-et és az X80-at a főbb törzsvonalakon használják, ahol a falvastagság csökkentése jelentős mértékű költségmegtakarítást eredményez – de szigorúbb terepi hegesztési eljárásokat és szigorúbb ellenőrzést igényel.
Savanyú kiszolgálási követelmény H₂S-t tartalmazó környezetben minden vezetékcsőnek meg kell felelnie   a NACE MR0175 / ISO 15156 szabványnak is , amely további korlátozásokat ír elő a keménységre (általában ≤ 22 HRC) és a hőkezelésre vonatkozóan. A PSL2 kötelező minden H₂S-tartalmú szolgáltatáshoz. Ne adjon meg PSL1-et a savanyú szolgáltatáshoz, az osztálytól függetlenül.

3. PSL1 vs PSL2: Melyikre van szüksége?

Az API 5L két termékspecifikációs szintje a vezetékcső-beszerzés egyik leggyakrabban félreértett szempontja. A PSL nem csupán egy minőségi szint – meghatározza, hogy mely teszteket végezték el, és milyen tulajdonságokat garantál szerződésben a malom.

Követelmény PSL1 PSL2
Szén-egyenérték (CE) határérték Nincs megadva minden évfolyamhoz Szigorúan ellenőrzött – biztosítja a terepi hegeszthetőséget
Charpy ütésteszt Nem kötelező Kötelező – meghatározott minimális elnyelt energia
Törési szívósság (DWTT) Nem kötelező ≥ 508 mm átmérőjű cső esetén szükséges
Max. hozam/szakítószilárdság (Y/T) arány Nincs maximum Maximum 0,93 – megakadályozza a törékeny törés kockázatát
Hőkövethetőség Standard Továbbfejlesztett hő- és tétel azonosítás
Savanyú szolgáltatási alkalmasság Extra záradékok nélkül nem alkalmas NACE MR0175-tel kombinálva alkalmas
Offshore / tenger alatti alkalmasság Általában nem fogadják el Standard követelmény
Tipikus használati eset A szárazföldi víz/olaj gyűjtése, nem kritikus vezetékek Offshore, savanyú gáz, nagynyomású átvitel, HCA
Beszerzési megjegyzés – A PSL kifejezett megadása Mindig adja meg a kategóriát és a PSL-szintet is a beszerzési megrendelésben: pl. 'API 5L X65 PSL2'. Az 'API 5L X65' kifejezést tartalmazó megrendelés általában a PSL1-re vonatkozik, amelyet a csővezeték tervezője vagy a szabályozó hatóság elutasíthat. A PSL2 malomteszt-jelentéseinek tartalmazniuk kell a Charpy-hatás eredményeit – ha az MTR-je nem mutatja ezeket, akkor a PSL1-et kapott, függetlenül attól, hogy mit mondott a PO.

A teljes műszaki bontásért lásd: API 5L PSL1 vs PSL2 — Műszaki követelmények és terepi teljesítmény →

4. Varrat nélküli vs hegesztett vezetékes cső: a megfelelő gyártási útvonal kiválasztása

Az API 5L mind a varrat nélküli, mind a hegesztett gyártást minősíti. A megfelelő választás a szükséges átmérőtől, falvastagságtól, nyomásértéktől, a szolgáltatási környezettől és a projekt költségvetésétől függ.

Zökkenőmentes (SMLS)

OD tartomány:   1/8' – 24' (akár 610 mm)
Fal:   Sch 10 – XXS és nehezebb
Szabvány:   API 5L PSL1 / PSL2
Legjobb:   nagynyomású, savanyú szolgáltatás, tenger alatti, HPHT

ERW (elektromos ellenállású hegesztés)

OD tartomány:   2' – 24' (50–610 mm)
Fal:   3,2 mm – 19,1 mm tipikus
Szabvány:   API 5L PSL1 / PSL2
A legjobb:   szárazföldi gyűjtéshez, költségérzékeny projektekhez

LSAW (Longitudinal SAW)

OD tartomány:   16' – 60'+ (406–1524 mm+)
Fal:   6mm – 50mm+
Szabvány:   API 5L PSL1 / PSL2
Legjobb:   nagy átmérőjű nagynyomású átvitel, offshore

SSAW (spirálfűrész)

OD tartomány:   16' – 120'+ (406–3048 mm+)
Fal:   5-25 mm
Szabvány:   API 5L PSL1 / PSL2
Legjobb:   Vízátvitel, nagy átmérőjű alacsony nyomású vezetékek

Varrat nélküli vonalcső

Szilárd acél tuskó átszúrásával és hengerlésével készül – nem képződik hegesztési varrat. Ez egyenletes mechanikai tulajdonságokat biztosít a varrat nélküli csőnek a teljes keresztmetszetben, és kiküszöböli a varrat potenciális feszültségkoncentrációs pontjaként. Ez a kötelező választás a kritikus savanyú áramlási vonalakban, a tenger alatti alkalmazásokban és a HPHT környezetekben, ahol nem tolerálható hegesztési varrat.

Tekintse meg a ZC varrat nélküli vezetékcső specifikációit →

ERW vezetékcső

Hengerré hengerelt acélszalagból, nagyfrekvenciás elektromos ellenállással hegesztett varrattal. A modern HFW ERW csövön a hegesztés 100%-os teljes testére kiterjedő ultrahangos vizsgálatát végzik. Költséghatékony, és széles körben használják szárazföldi gyűjtésre és elosztásra, ahol a savanyú szolgáltatás nem meghatározó tényező.

ERW savanyú szolgáltatásban – Óvatosan használja Az ERW az API 5L H melléklete alapján minősíthető savanyú szolgáltatásra, de ez a szabványos PSL2-n túli kiegészítő tesztelést igényel. A kritikus savanyú szolgáltatási vonalak esetében – különösen azoknál, ahol a H₂S parciális nyomás meghaladja a NACE küszöbértéket – a varrat nélküli vagy az LSAW erősen előnyös. A HFW hegesztési varrat-oxid zárványok ('penetrátorok') a hidrogén által kiváltott repedések ismert kezdőhelyei.

LSAW vezetékcső

UOE vagy JCO préselési eljárással kialakított acéllemezből készül, és hosszvarrat mentén merülő ívhegesztéssel hegesztett. Az LSAW olyan nehéz falvastagságot tesz lehetővé, amelyet az ERW nem ér el, és szabvány a nagy átmérőjű nagynyomású átviteli és tengeri csővezetékeknél.

SSAW Line Pipe

Spirálisan feltekercselt acélszalaggal és a spirális varrat alámerülő ívhegesztéssel történő hegesztésével készült. A spirálgeometria nagyon nagy átmérőt tesz lehetővé keskenyebb tekercsről. Az SSAW költséghatékony a nagy átmérőjű vízátvitelhez és az alacsony-közepes nyomású gázgyűjtéshez, de a spirális hegesztési geometria miatt kevésbé előnyös, mint az LSAW a nagynyomású kritikus szolgáltatáshoz.

Tekintse meg a ZC hegesztett vezetékcső (ERW/LSAW/SSAW) specifikációit →

5. Vezetékcsövek méretei és méretei

Típus OD tartomány Falvastagság Szabványos hossz
Zökkenőmentes (SMLS) 1/8' – 24' (6–610 mm) Sch 10 – XXS 6m / 12m
ERW 2' – 24' (50–610 mm) 3,2 mm - 19,1 mm 6m / 12m
LSAW 16' – 60'+ (406–1524 mm+) 6mm – 50mm+ 6 m / 12 m / 18 m
SSAW 16' – 120'+ (406–3048 mm+) 5-25 mm 6 m / 12 m / 18 m

A falvastagság kiválasztását a Maximális megengedett üzemi nyomás (MAOP), a tervezési tényező (tipikusan 0,72 az 1. osztályú szárazföldön ASME B31.8 szerint), a korróziótűrés és a tenger alatti csőre vonatkozó külső nyomásra vonatkozó követelmények határozzák meg. Mindig ellenőrizze a falvastagságot a csővezeték tervezési kódjával – ne csak az API 5L nyomásbesorolási táblázataival.

6. Csőbevonatok és korrózióvédelem

A megfelelő bevonatrendszer ugyanolyan kritikus, mint a csőminőség a csővezeték hosszú távú integritása szempontjából. A külső bevonat megakadályozza a talaj és a nedvesség okozta korróziót; a katódos védelem tartalékot biztosít a bevonatolási szünetekben; a belső bevonat javítja az áramlási hatékonyságot vagy véd a folyadékkorrózió ellen.

Bevonat szerkezete Max. Temp. Legjobb For
FBE Egyrétegű fúziós kötésű epoxi (300-500 µm) ~80°C Szabványos föld alatti csővezetékek
3LPE FBE + ragasztó + HDPE külső réteg ~80°C Agresszív talajba temetett csővezetékek – ipari szabvány
3LPP FBE + ragasztó + polipropilén külső ~140°C Forró olajvezetékek, tenger alatti áramlási vonalak, mélyvízi
CWC 3LPE/3LPP feletti vasbeton N/A Tenger alatti – negatív felhajtóerő és mechanikai védelem
Belső FBE Epoxi bélés a csőazonosítóra felhordva ~80°C Gázátviteli áramlási hatásfok (+10-15%), belső korrózió
CML Cementhabarcs bélés (csőazonosító) N/A Vízáteresztés – megakadályozza a vas felszívódását és a korróziót

Tekintse meg a ZC bevonatú vezetékcső opciókat →

7. Line Pipe alkalmazások szolgáltatási környezet szerint

Alkalmazási fokozat PSL csőtípus tipikus bevonat
Nyersolaj szárazföldi sebességváltó X52 – X65 PSL2 SMLS vagy ERW 3LPE + belső FBE
Földgáz nagynyomású törzsvezeték X65 – X80 PSL2 LSAW vagy SMLS 3LPE vagy 3LPP
Savanyú gáz (H₂S szolgáltatás) X52 – X65 PSL2 + NACE SMLS vagy LSAW 3LPE
Offshore / tenger alatti csővezeték X65 – X70 PSL2 SMLS vagy LSAW 3LPP + CWC
Vízátvitel B fokozat – X42 PSL1 vagy PSL2 SSAW vagy LSAW 3LPE + CML belső
Gyűjtővonalak (nem savanyú szárazföldi) X42 – X60 PSL1 vagy PSL2 ERW vagy SMLS FBE vagy csupasz

8. Gyakran Ismételt Kérdések

Mire használják a vezetékes csövet?

A vezetékes csövet olaj, földgáz, víz és finomított kőolajtermékek nagy távolságokra történő szállítására használják szárazföldi és tengeri csővezetékrendszereken keresztül. Az API 5L vezérli, és világszerte használják gyűjtővezetékeken, nagynyomású szállítóvezetékeken és vízelosztó hálózatokon.

Mi a különbség a vezetékcső és a normál cső között?

A vezetékcsőnek meg kell felelnie az API 5L szabványnak, és nagy távolságú folyadékszállításra tervezték a csővezeték-tervezési kódok (ASME B31.4 vagy B31.8) szerint. A rendszeres nyomás- vagy technológiai cső – mint például az ASTM A106 – követi az ASME B31.3 szabványt az üzemen belüli csőrendszereknél, és nem cserélhető fel a szabályozott csővezeték-projekteknél. Lásd még: Mi a különbség a cső és a vezetékcső között? →

Milyen API 5L minőségűek a vezetékes csővezetékek?

Az API 5L a B, X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 és X80 fokozatot fedi le. A szám a minimális folyáshatárt jelenti ksi-ben. Az X52 és az X65 a leginkább globálisan meghatározott minőségek az olaj- és gázszállításhoz. Magasabb minőségeket (X70, X80) használnak a főbb távolsági fővonalakon, ahol a falvastagság csökkentése jelentős költségmegtakarítást eredményez.

Mi a különbség a PSL1 és a PSL2 vonalcső között?

A PSL1 lefedi az alapvető kémiai és mechanikai követelményeket. A PSL2 kötelező Charpy ütővizsgálatot, 0,93-as maximális Y/T arányt, szigorúbb szén-egyenérték-szabályozást és törésszilárdsági követelményeket ad a nagy külső átmérőjű csövekhez. A PSL2-re van szükség a savanyú kiszolgáláshoz, a tengeri és a nagy következményekkel járó csővezetékekhez.

Mi a különbség a varrat nélküli és a hegesztett vezetékcső között?

A varrat nélküli csőnek nincs hegesztési varratja, és egységes mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik – előnyösen savanyú kiszolgáláshoz, HPHT-hoz és tenger alatti alkalmazásokhoz. A hegesztett cső (ERW, LSAW, SSAW) költséghatékonyabb, és nagyobb átmérőben is elérhető, mint a varrat nélküli. Az ERW közepes nyomású, nem kritikus alkalmazásokhoz alkalmas; Az LSAW-t előnyben részesítik nagy átmérőjű nagynyomású szolgáltatáshoz.

Milyen bevonatokat használnak a vezetékeken?

A leggyakoribb külső bevonatok az FBE, 3LPE és 3LPP. A 3LPE az eltemetett csővezetékek globális ipari szabványa. A 3LPP-t akkor használják, ha az üzemi hőmérséklet meghaladja a 80°C-ot. A belső bevonatok közé tartozik az FBE a gázáramlás hatékonysága érdekében, és a cementhabarcs bélés a vízvezetékekhez.

Mi a különbség az LSAW és az SSAW vezetékcső között?

Az LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welded) cső egyetlen egyenes varrattal rendelkezik, és nagyon nehéz falvastagságot érhet el – előnyösen nagynyomású átvitelhez és offshore-hoz. Az SSAW (Spiral Submerged Arc Welded) spirális hegesztési varrattal rendelkezik, és gazdaságosabb nagyon nagy átmérők esetén, de a spirális varrat geometriája miatt kevésbé előnyös kritikus nagynyomású szolgáltatáshoz.

Source Line Pipe a ZC Steel Pipe-tól

A ZC Steel Pipe (Zhencheng Steel Co., Ltd.) a teljes API 5L vezetékcsöveket – varrat nélküli, ERW, LSAW, SSAW és bevonatos – gyártja és exportálja több mint 30 éves gyártási tapasztalattal és befejezett projektekkel Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában. B- és X80-as fokozatú PSL1 és PSL2 csöveket szállítunk teljes malom-tanúsítvánnyal, harmadik féltől származó ellenőrzési támogatással és versenyképes átfutási időkkel a szabványos és egyedi specifikációkhoz.

Lépjen kapcsolatba velünk: [e-mail védett]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Kérjen árajánlatot


Vegye fel a kapcsolatot

Gyors linkek

Támogatás

Termékkategória

Lépjen kapcsolatba velünk

Hozzáadás: No. 42, Group 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Hagyj üzenetet
Lépjen kapcsolatba velünk
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Minden jog fenntartva. által támogatott leadong.com