Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Conductă de linie: tipuri, clase, standarde și ghid pentru furnizori
Sunteți aici: Acasă » Bloguri » Noutăți despre produse » Conductă de linie: tipuri, clase, standarde și ghid pentru furnizori

Conductă de linie: tipuri, clase, standarde și ghid pentru furnizori

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-03 Origine: Site

Întreba

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniilor
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
butonul de partajare whatsapp
partajați acest buton de partajare

Conducta de conductă este coloana vertebrală a lanțului global de aprovizionare cu energie - conducta care transportă țițeiul de la capul puțului la rafinărie, gazul natural de la uzina de procesare la poarta orașului și apă pe continente. În ciuda cât de fundamentală este, „line pipe” acoperă o gamă largă de produse, specificații și rute de producție care diferă semnificativ în funcție de mediul de service.

Acest ghid explică ce este conducta de conductă, cum funcționează gradele API 5L, când să utilizați producția fără sudură vs. sudată, ce înseamnă de fapt PSL1 vs PSL2 în practică și cum să selectați sistemul de acoperire potrivit. ZC Steel Pipe produce și exportă întreaga gamă API 5L - fără sudură, ERW, LSAW, SSAW și acoperite - către proiecte din Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud.

1. Ce este conducta de linie?

Conducta de linie se referă la conducta de oțel fabricată special pentru sistemele de conducte care transportă fluide - petrol, gaze naturale, apă și produse petroliere rafinate - pe distanțe lungi. Nu trebuie confundat cu conducta structurală, conducta de presiune sau OCTG, fiecare dintre acestea având un standard de guvernare și o intenție de proiectare diferite.

DEFINIȚIE Țeava de linie este o țeavă de oțel fabricată conform   API 5L (SPECIFICAȚII PENTRU ȚEVA DE LINIE) – standardul principal de guvernare al Institutului American de Petrol pentru sistemele de conducte. API 5L specifică compoziția chimică, proprietățile mecanice, toleranțele dimensionale, cerințele de testare și marcarea conductelor pentru toate produsele de conductă.

Caracteristicile definitorii care diferențiază conducta de linie de alte categorii de conducte:

  • Proiectat pentru transport, nu pentru utilizare în instalație.  Conducta de linie conectează câmpuri, terminale și orașe prin conducte îngropate sau supraterane care se pot întinde pe sute de kilometri. Conducta de presiune din instalație (cum ar fi ASTM A106) urmează ASME B31.3 Process Piping - un cod de proiectare complet diferit.

  • Două nivele de specificații ale produsului.  API 5L PSL1 acoperă cerințele standard; PSL2 adaugă rezistență îmbunătățită, controale chimice și testare obligatorie pentru medii solicitante.

  • Fără sudură sau sudate.  Ambele rute de producție sunt calificate conform API 5L. Alegerea corectă depinde de diametru, grosimea peretelui, presiunea nominală și buget.

  • Diferit de OCTG.  Conducta OCTG (carcasa, tubulatura, teava de foraj) este folosita in fond de gaura in interiorul sondei. Conducta de conductă începe de la capul sondei și se ocupă de transportul de suprafață. Citiți explicatorul nostru complet OCTG →

Notă de teren — Confuzie comună în achiziții Inginerii comandă frecvent țevi fără sudură ASTM A106 Grad B pentru aplicații pe liniile de colectare, deoarece este disponibilă pe scară largă și este mai ieftină. A106 este o specificație a conductelor de proces - nu are nicio calificare de serviciu acru, nici un sistem PSL și nici un suport pentru codul de proiectare a conductei. Pentru orice conductă îngropată sau reglementată, API 5L este specificația corectă, indiferent de diametru sau presiune.

2. Clasele API 5L: X42 până la X80

Gradele API 5L sunt definite de Limita de curgere minimă specificată (SMYS), exprimată în ksi. Prefixul „X” urmat de un număr indică SMYS – deci X65 are o limită de curgere minimă de 65.000 psi (448 MPa). Calitățile mai înalte permit pereți mai subțiri pentru aceeași presiune nominală, reducând greutatea materialului și costul pe conductele lungi - în detrimentul unui tratament termic mai exigent și al controalelor chimice mai stricte.

Gradul min. Randament (MPa) Min. Întindere (MPa) PSL2 Disponibil? Aplicație tipică
Clasa B 241 414 Da Conducte de apă, distribuție de joasă presiune
X42 290 414 Da Adunare pe uscat, linii de petrol de joasă presiune
X46 317 434 Da Linii de petrol și gaze de presiune joasă până la medie
X52 359 455 Da Transportul de petrol și gaze pe uscat - cel mai utilizat
X56 386 490 Da Transmisia gazelor la medie presiune
X60 414 517 Da Conducte de transport de gaze de înaltă presiune
X65 448 531 Da Gaz de înaltă presiune, offshore, serviciu acru
X70 483 565 Da Conducte trunchi de gaz de înaltă presiune cu diametru mare
X80 552 621 Da Conducte de gaze de ultra-înaltă presiune pe distanțe lungi
Engineering Insight — Selecția gradului în practică X52 și X60 domină transportul general de petrol și gaze la nivel global. X65 este cea mai potrivită pentru gaz de înaltă presiune și aplicații offshore în care cerințele de funcționare acru sau de rezistență la rupere vă împing la PSL2. X70 și X80 sunt utilizate pe liniile principale principale unde reducerea grosimii peretelui oferă economii semnificative de costuri la scară - dar necesită proceduri de sudare pe teren mai riguroase și inspecții mai stricte.
Cerință de serviciu acru În mediile care conțin H₂S, toate conductele de conductă trebuie să respecte, de asemenea,   NACE MR0175 / ISO 15156 , care impune restricții suplimentare privind duritatea (de obicei ≤ 22 HRC) și tratamentul termic. PSL2 este obligatoriu pentru orice serviciu care conține H₂S. Nu specificați PSL1 pentru serviciul acru, indiferent de grad.

3. PSL1 vs PSL2: De care ai nevoie?

Cele două niveluri de specificații de produs ale API 5L sunt unul dintre aspectele cel mai frecvent înțelese greșit ale achiziției de conducte. PSL nu este doar un nivel de calitate, ci determină ce teste au fost efectuate și ce proprietăți sunt garantate contractual de fabrică.

Cerința PSL1 PSL2
Limită echivalent carbon (CE). Nu este specificat pentru toate clasele Controlat strict — asigură sudarea în câmp
Testarea impactului Charpy Nu este obligatoriu Obligatoriu — energia absorbită minimă specificată
Duritatea la fractură (DWTT) Nu este necesar Necesar pentru țeava OD ≥ 508mm
Max. raportul de curgere la tracțiune (Y/T). Fara maxim Maxim 0,93 — previne riscul de fractură fragilă
Trasabilitatea căldurii Standard Identificare îmbunătățită a căldurii și a lotului
Adecvarea serviciului acru Nu este potrivit fără clauze suplimentare Potrivit atunci când este combinat cu NACE MR0175
Adecvare offshore/submarin În general, nu este acceptat Cerință standard
Caz de utilizare tipic Adunare de apă/petrol pe uscat, linii necritice Offshore, gaz acid, transport de înaltă presiune, HCA
Notă de achiziție — Specificați PSL în mod explicit Indicați întotdeauna atât gradul, cât și nivelul PSL în comanda dvs. de achiziție: de exemplu, „API 5L X65 PSL2”. O OP care spune pur și simplu „API 5L X65” va fi de obicei implicit la PSL1, care poate fi respins de către proiectantul conductei sau autoritatea de reglementare. Rapoartele de testare Mill pentru PSL2 trebuie să includă rezultatele impactului Charpy - dacă MTR-ul dvs. nu le arată, ați primit PSL1 indiferent de ceea ce a spus OP.

Pentru o defalcare tehnică completă, consultați: API 5L PSL1 vs PSL2 — Cerințe tehnice și performanță pe teren →

4. Conductă de linie fără sudură vs sudata: alegerea rutei corecte de fabricație

API 5L califică atât producția fără sudură, cât și cea sudată. Alegerea corectă depinde de diametrul necesar, grosimea peretelui, nivelul de presiune, mediul de service și bugetul proiectului.

Fără sudură (SMLS)

Interval OD:   1/8' – 24\' (până la 610 mm)
Perete:   Sch 10 – XXS și mai greu
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Cel mai bun pentru:   înaltă presiune, serviciu acru, submarin, HPHT

ERW (Sudate cu rezistență electrică)

Interval OD:   2' – 24” (50–610mm)
Perete:   3,2 mm – 19,1 mm tipic
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Cel mai bun pentru:   adunări onshore, proiecte sensibile la costuri

LSAW (SAW longitudinal)

Interval OD:   16' – 60'+ (406–1524mm+)
Perete:   6mm – 50mm+
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Cel mai bun pentru:   Transmisii de înaltă presiune cu diametru mare, offshore

SSAW (fierăstrău în spirală)

Interval OD:   16' – 120'+ (406–3048mm+)
Perete:   5mm – 25mm
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Cel mai bun pentru:   Transmisia apei, linii de joasă presiune cu diametru mare

Conductă fără sudură

Produs prin străpungerea și rularea unei țagle solide de oțel - nu se formează nicio cusătură de sudură. Acest lucru conferă țevii fără sudură proprietăți mecanice uniforme pe întreaga secțiune transversală și elimină cusătura ca punct potențial de concentrare a tensiunii. Este alegerea obligatorie pentru liniile de curgere critice, aplicațiile submarine și mediile HPHT în care nu poate fi tolerată nicio cusătură de sudură.

Vedeți specificațiile țevilor fără sudură ZC →

Conductă de linie ERW

Format din bandă de oțel laminată într-un cilindru cu cusătura sudată prin rezistență electrică de înaltă frecvență. Țeava modernă HFW ERW este supusă unei inspecții cu ultrasunete 100% pe întregul corp a sudurii. Este eficient din punct de vedere al costurilor și este utilizat pe scară largă pentru colectarea și distribuția pe uscat, unde serviciul acru nu este un factor de guvernare.

ERW în service acru — Utilizați cu precauție ERW poate fi calificat pentru service acru conform API 5L Anexa H, dar aceasta necesită testare suplimentară în afara standardului PSL2. Pentru liniile de serviciu acru critice – în special cele cu presiune parțială H₂S peste pragurile NACE – fără sudură sau LSAW este de preferat. Incluziunile de oxid de sudură HFW ('penetratoare') sunt locuri cunoscute de inițiere pentru fisurarea indusă de hidrogen.

Conductă de linie LSAW

Produs din tablă de oțel formată prin procesul de presare UOE sau JCO și sudată cu sudare cu arc scufundat de-a lungul unei cusături longitudinale. LSAW permite grosimi grele de perete pe care ERW nu le poate atinge și este standardul pentru conductele de transport de înaltă presiune cu diametru mare și conducte offshore.

Conductă de linie SSAW

Format prin înfășurarea spirală a benzii de oțel și sudarea cusăturii elicoidale prin sudare cu arc scufundat. Geometria spirală permite diametre foarte mari de la bobina mai îngustă. SSAW este eficient din punct de vedere al costurilor pentru transportul de apă cu diametru mare și colectarea gazelor la presiune joasă până la medie, dar mai puțin preferat decât LSAW pentru servicii critice de înaltă presiune datorită geometriei sudurii elicoidale.

Vedeți specificațiile țevii sudate ZC (ERW/LSAW/SSAW) →

5. Dimensiuni și dimensiuni ale conductelor de linie

Tip OD Gama Grosime perete Lungime standard
Fără sudură (SMLS) 1/8' – 24” (6–610mm) Schema 10 – XXS 6m / 12m
ERW 2” – 24” (50–610 mm) 3,2 mm – 19,1 mm 6m / 12m
LSAW 16' – 60'+ (406–1524mm+) 6mm – 50mm+ 6m / 12m / 18m
SSAW 16' – 120'+ (406–3048mm+) 5 mm - 25 mm 6m / 12m / 18m

Selectarea grosimii peretelui este determinată de presiunea de operare maximă admisă (MAOP), factorul de proiectare (de obicei 0,72 pentru Clasa 1 pe uscat conform ASME B31.8), toleranța de coroziune și cerințele de presiune exterioară pentru conducta submarină. Confirmați întotdeauna grosimea peretelui în raport cu codul de proiectare al conductei - nu doar tabelele de cotare a presiunii din API 5L.

6. Acoperiri pentru conducte de linie și protecție împotriva coroziunii

Sistemul de acoperire potrivit este la fel de critic ca și calitatea țevii pentru integritatea conductei pe termen lung. Acoperirea externă previne coroziunea de la sol și umiditate; protectia catodica ofera rezerva la vacantele de acoperire; stratul intern îmbunătățește eficiența curgerii sau protejează împotriva coroziunii fluidului.

de acoperire Structura Max. Temp. Cel mai bun pentru
FBE Epoxidic prin fuziune cu un singur strat (300–500 µm) ~80°C Conducte standard îngropate pe uscat
3LPE FBE + adeziv + strat exterior HDPE ~80°C Conducte îngropate în sol agresiv - standard industrial
3LPP FBE + adeziv + exterior din polipropilenă ~140°C Linii de ulei fierbinte, linii de curgere submarine, ape adânci
CWC Beton armat peste 3LPE/3LPP N / A Submarin – flotabilitate negativă și protecție mecanică
FBE intern Căptușeală epoxidică aplicată pe ID-ul conductei ~80°C Eficiența fluxului de transport al gazelor (+10–15%), coroziune internă
CML Căptușeală de mortar de ciment (ID țevii) N / A Transmiterea apei - previne preluarea fierului și coroziunea

Vizualizați opțiunile de conductă acoperită cu ZC →

7. Aplicații pentru conducte de conducte în funcție de mediul de service

de aplicare Grad PSL Tip de țeavă Acoperire tipică
Transportul țițeiului pe uscat X52 – X65 PSL2 SMLS sau ERW 3LPE + FBE intern
Linie portbagaj de înaltă presiune pe gaz natural X65 – X80 PSL2 LSAW sau SMLS 3LPE sau 3LPP
Gaz acru (serviciu H₂S) X52 – X65 PSL2 + NACE SMLS sau LSAW 3LPE
Conductă offshore/submarină X65 – X70 PSL2 SMLS sau LSAW 3LPP + CWC
Transmiterea apei Gradul B – X42 PSL1 sau PSL2 SSAW sau LSAW 3LPE + CML intern
Linii de adunare (neacru pe uscat) X42 – X60 PSL1 sau PSL2 ERW sau SMLS FBE sau gol

8. Întrebări frecvente

Pentru ce este folosită conducta de conductă?

Conducta de conductă este utilizată pentru a transporta petrol, gaze naturale, apă și produse petroliere rafinate pe distanțe lungi prin sisteme de conducte onshore și offshore. Este guvernat de API 5L și este utilizat pe liniile de colectare, conductele de transport de înaltă presiune și rețelele de distribuție a apei la nivel global.

Care este diferența dintre conducta de conductă și conducta obișnuită?

Conducta de conductă trebuie să îndeplinească API 5L și este proiectată pentru transportul fluidelor pe distanțe lungi conform codurilor de proiectare a conductelor (ASME B31.4 sau B31.8). Conducta obișnuită de presiune sau de proces - cum ar fi ASTM A106 - urmează ASME B31.3 pentru sistemele de conducte din fabrică și nu este interschimbabilă în proiectele de conducte reglementate. Vezi și: Care este diferența dintre conductă și conductă? →

În ce clase API 5L vine conducta?

API 5L acoperă gradul B, X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 și X80. Numărul reprezintă limita de curgere minimă în ksi. X52 și X65 sunt cele mai specificate clase la nivel global pentru transportul de petrol și gaze. Calitățile mai înalte (X70, X80) sunt utilizate pe liniile principale de trunchi pe distanțe lungi, unde grosimea redusă a peretelui oferă economii semnificative de costuri la scară.

Care este diferența dintre conducta de linie PSL1 și PSL2?

PSL1 acoperă cerințele chimice și mecanice de bază. PSL2 adaugă testarea la impact Charpy obligatorie, un raport maxim Y/T de 0,93, controale mai stricte echivalente de carbon și cerințe de rezistență la rupere pentru țevile cu diametru exterior mare. PSL2 este necesar pentru conductele de serviciu acru, offshore și zone cu consecințe mari.

Care este diferența dintre conducta de linie fără sudură și cea sudata?

Țeava fără sudură nu are cusături de sudură și oferă proprietăți mecanice uniforme pe tot parcursul – preferată pentru servicii acru, HPHT și aplicații submarine. Țeava sudata (ERW, LSAW, SSAW) este mai rentabilă și disponibilă în diametre mai mari decât poate produce fără sudură. ERW se potrivește aplicațiilor necritice cu presiune moderată; LSAW este preferat pentru serviciul de înaltă presiune cu diametru mare.

Ce acoperiri sunt utilizate pe conducta de conductă?

Cele mai comune acoperiri externe sunt FBE, 3LPE și 3LPP. 3LPE este standardul industrial global pentru conductele îngropate. 3LPP este utilizat acolo unde temperaturile de funcționare depășesc 80°C. Acoperirile interne includ FBE pentru eficientizarea fluxului de gaz și căptușeală de mortar de ciment pentru conductele de transport de apă.

Care este diferența dintre conducta de linie LSAW și SSAW?

Țeava LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welded) are o singură cusătură de sudură dreaptă și poate atinge grosimi foarte mari de perete - preferată pentru transmisia de înaltă presiune și offshore. SSAW (Spiral Submerged Arc Welded) are o cusătură de sudură elicoidală și este mai economic pentru diametre foarte mari, dar este mai puțin preferat pentru servicii critice de înaltă presiune datorită geometriei cusăturii spiralate.

Conductă de linie sursă de la ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe (Zhencheng Steel Co., Ltd.) produce și exportă întreaga gamă de țevi API 5L - fără sudură, ERW, LSAW, SSAW și acoperite - cu peste 30 de ani de experiență în producție și proiecte finalizate în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud. Furnizăm țevi PSL1 și PSL2 în clasele B până la X80, cu certificare completă a frezei, suport de inspecție terță parte și termene de livrare competitive pentru specificații standard și personalizate.

Contactaţi-ne: [email protected]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Solicitați o cotație


Luați legătura

Legături rapide

Sprijin

Categoria de produs

Contactaţi-ne

Adăugați: nr. 42, grupul 8, satul Huangke, strada Sunzhuang, orașul Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lăsaţi un mesaj
Contactaţi-ne
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Toate drepturile rezervate. Sprijinit de leadong.com