Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Rura przewodowa: typy, gatunki, standardy i przewodnik dostawcy
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Nowości produktowe » Rury przewodowe: rodzaje, gatunki, standardy i przewodnik dostawcy

Rura przewodowa: typy, gatunki, standardy i przewodnik dostawcy

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-03 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

Rura przewodowa stanowi szkielet globalnego łańcucha dostaw energii — rura transportująca ropę naftową z głowicy odwiertu do rafinerii, gaz ziemny z zakładu przetwórczego do bramy miejskiej oraz wodę przez kontynenty. Pomimo tego, jak fundamentalne jest to pojęcie, „rura przewodowa” obejmuje szeroką gamę produktów, specyfikacji i procesów produkcyjnych, które znacznie różnią się w zależności od środowiska usługowego.

W tym przewodniku wyjaśniono, czym jest rura przewodowa, jak działają gatunki API 5L, kiedy należy stosować produkcję bez szwu a kiedy spawaną, co tak naprawdę oznaczają PSL1 i PSL2 w praktyce oraz jak wybrać odpowiedni system powłok. ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje pełny asortyment API 5L – bez szwu, ERW, LSAW, SSAW i powlekany – do projektów w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej.

1. Co to jest rura przewodowa?

Rura przewodowa oznacza rurę stalową wyprodukowaną specjalnie dla systemów rurociągów transportujących płyny – ropę naftową, gaz ziemny, wodę i produkty rafinacji ropy naftowej – na duże odległości. Nie należy go mylić z rurą konstrukcyjną, rurą ciśnieniową lub OCTG, z których każda ma inny standard i założenia projektowe.

DEFINICJA Rura przewodowa to rura stalowa wyprodukowana zgodnie z   API 5L (SPECYFIKACJA DLA RURY PRZEWODOWEJ) — podstawowa norma Amerykańskiego Instytutu Naftowego dotycząca systemów rurociągów. API 5L określa skład chemiczny, właściwości mechaniczne, tolerancje wymiarowe, wymagania badawcze i oznakowanie rur dla wszystkich produktów z rur przewodowych.

Cechy definiujące, które wyróżniają rury przewodowe spośród innych kategorii rur:

  • Zaprojektowany do transportu, a nie do użytku w zakładzie.  Rura liniowa łączy pola, terminale i miasta za pomocą rurociągów zakopanych lub naziemnych, które mogą rozciągać się na setki kilometrów. Wewnątrzzakładowe rury ciśnieniowe (takie jak ASTM A106) są zgodne z normą ASME B31.3 Process Rurociąg – zupełnie inny kod projektowy.

  • Dwa poziomy specyfikacji produktu.  API 5L PSL1 obejmuje wymagania standardowe; PSL2 dodaje zwiększoną wytrzymałość, kontrolę chemiczną i obowiązkowe testy w wymagających środowiskach.

  • Bezszwowe lub spawane.  Obie ścieżki produkcyjne są kwalifikowane w ramach API 5L. Właściwy wybór zależy od średnicy, grubości ścianki, ciśnienia znamionowego i budżetu.

  • Różni się od OCTG.  Rura OCTG (obudowa, rura, rura wiertnicza) jest stosowana w głębi odwiertu. Rura przewodowa rozpoczyna się w głowicy odwiertu i obsługuje transport powierzchniowy. Przeczytaj nasze pełne wyjaśnienie OCTG →

Notatka terenowa — Powszechne zamieszanie w zamówieniach Inżynierowie często zamawiają rury bez szwu klasy B ASTM A106 do zastosowań w liniach zbiorczych, ponieważ są one powszechnie dostępne i tańsze. A106 to specyfikacja rurociągów procesowych — nie ma żadnych kwalifikacji dotyczących usług, systemu PSL ani kodu źródłowego projektu rurociągu. W przypadku każdego rurociągu zakopanego lub regulowanego właściwą specyfikacją jest API 5L, niezależnie od średnicy i ciśnienia.

2. Klasy API 5L: X42 do X80

Gatunki API 5L są definiowane przez ich określoną minimalną granicę plastyczności (SMYS), wyrażoną w ksi. Przedrostek „X”, po którym następuje liczba, oznacza SMYS — zatem X65 ma minimalną granicę plastyczności wynoszącą 65 000 psi (448 MPa). Wyższe gatunki pozwalają uzyskać cieńsze ścianki przy tym samym ciśnieniu, zmniejszając wagę materiału i koszty w przypadku długich rurociągów – kosztem bardziej wymagającej obróbki cieplnej i ściślejszej kontroli chemicznej.

Stopień Min. Wydajność (MPa) Min. Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) PSL2 jest dostępna? Typowe zastosowanie
klasa B 241 414 Tak Rurociągi wodne, dystrybucja niskiego ciśnienia
X42 290 414 Tak Gromadzenie na lądzie, niskociśnieniowe przewody olejowe
X46 317 434 Tak Przewody olejowe i gazowe niskiego i średniego ciśnienia
X52 359 455 Tak Lądowy przesył ropy i gazu — najczęściej stosowany
X56 386 490 Tak Przesył gazu średniociśnieniowego
X60 414 517 Tak Rurociągi przesyłowe gazu wysokiego ciśnienia
X65 448 531 Tak Gaz pod wysokim ciśnieniem, offshore, usługi kwaśne
X70 483 565 Tak Linie magistrali gazowej pod wysokim ciśnieniem o dużej średnicy
X80 552 621 Tak Gazociągi ultrawysokiego ciśnienia dalekobieżne
Spostrzeżenia inżynieryjne — wybór gatunku w praktyce X52 i X60 dominują w ogólnym transporcie ropy i gazu na całym świecie. X65 to doskonały wybór do zastosowań związanych z gazem pod wysokim ciśnieniem i zastosowaniami na morzu, gdzie wymagania dotyczące pracy w trudnych warunkach lub odporności na pękanie zmuszają Cię do PSL2. X70 i X80 są stosowane na głównych liniach magistralnych, gdzie zmniejszenie grubości ścianek zapewnia znaczące oszczędności w skali, ale wymaga bardziej rygorystycznych procedur spawania w terenie i dokładniejszej kontroli.
Wymagania dotyczące kwaśnej obsługi W środowiskach zawierających H₂S wszystkie rury przewodowe muszą być również zgodne z   normą NACE MR0175 / ISO 15156 , która nakłada dodatkowe ograniczenia dotyczące twardości (zwykle ≤ 22 HRC) i obróbki cieplnej. PSL2 jest obowiązkowy w przypadku każdej usługi zawierającej H₂S. Nie określaj PSL1 dla usługi kwaśnej, niezależnie od klasy.

3. PSL1 kontra PSL2: czego potrzebujesz?

Dwa poziomy specyfikacji produktu API 5L są jednym z najczęściej źle rozumianych aspektów zamówień na rury przewodowe. PSL to nie tylko poziom jakości — określa, jakie badania zostały przeprowadzone i jakie właściwości gwarantuje fabryka w umowie.

Wymóg PSL1 PSL2
Limit równoważnika węgla (CE). Nie określono dla wszystkich klas Ściśle kontrolowane — zapewnia spawalność w terenie
Próba udarności metodą Charpy’ego Nie obowiązkowe Obowiązkowe – określona minimalna pochłonięta energia
Odporność na pękanie (DWTT) Nie jest wymagane Wymagane dla rur o średnicy zewnętrznej ≥ 508 mm
Maks. stosunek plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie (Y/T). Żadnego maksimum Maksymalnie 0,93 — zapobiega ryzyku kruchego złamania
Możliwość śledzenia ciepła Standard Ulepszona identyfikacja ciepła i partii
Przydatność do kwaśnych usług Nie nadaje się bez dodatkowych klauzul Odpowiedni w połączeniu z NACE MR0175
Przydatność na morzu / pod wodą Generalnie nie akceptowane Standardowe wymaganie
Typowy przypadek użycia Gromadzenie wody/ropy na lądzie, linie niekrytyczne Offshore, gaz kwaśny, przesył wysokociśnieniowy, HCA
Uwaga dotycząca zamówienia — wyraźnie określ poziom PSL. W zamówieniu zawsze podawaj zarówno klasę, jak i poziom PSL, np. „API 5L X65 PSL2”. Zamówienie zakupu zawierające po prostu informację „API 5L X65” będzie zazwyczaj domyślnie ustawione na PSL1, co może zostać odrzucone przez projektanta rurociągu lub organ regulacyjny. Raporty z testów Mill dla PSL2 muszą zawierać wyniki wpływu Charpy'ego — jeśli Twój MTR ich nie pokazuje, otrzymałeś PSL1 niezależnie od tego, co powiedział PO.

Pełny opis techniczny znajdziesz w: API 5L PSL1 vs PSL2 — wymagania techniczne i wydajność w terenie →

4. Rury przewodowe bez szwu a spawane: wybór właściwej ścieżki produkcyjnej

API 5L kwalifikuje zarówno produkcję bez szwu, jak i spawaną. Właściwy wybór zależy od wymaganej średnicy, grubości ścianki, ciśnienia znamionowego, środowiska pracy i budżetu projektu.

Bez szwu (SMLS)

Zakres średnicy zewnętrznej:   1/8” – 24” (do 610 mm)
Ściana:   Sch 10 – XXS i cięższa
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Najlepsze do:   Wysokiego ciśnienia, kwaśnych usług, podmorskiego, HPHT

ERW (spawane oporem elektrycznym)

Zakres średnicy zewnętrznej:   2” – 24” (50–610 mm)
Ściana:   typowo 3,2 mm – 19,1 mm
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Najlepsze do:   gromadzenia się na lądzie, projektów wrażliwych na koszty

LSAW (piła wzdłużna)

Zakres średnicy zewnętrznej:   16” – 60”+ (406–1524mm+)
Ściana:   6mm – 50mm+
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Najlepsze do:   Przekładni wysokociśnieniowych o dużej średnicy, na morzu

SSAW (piła spiralna)

Zakres średnicy zewnętrznej:   16” – 120”+ (406–3048mm+)
Ściana:   5mm – 25mm
Standard:   API 5L PSL1 / PSL2
Najlepsze do:   Przesyłu wody, przewodów niskociśnieniowych o dużej średnicy

Bezszwowa rura liniowa

Wytwarzany przez przekłuwanie i walcowanie kęsa z litej stali — nie tworzy się szew spawalniczy. Dzięki temu rura bez szwu ma jednolite właściwości mechaniczne w całym przekroju i eliminuje szew jako potencjalny punkt koncentracji naprężeń. Jest to obowiązkowy wybór w przypadku krytycznych rurociągów z kwaśnymi substancjami, zastosowań podwodnych i środowisk HPHT, w których nie toleruje się żadnych szwów spawalniczych.

Zobacz specyfikacje rur bez szwu ZC →

Rura liniowa ERW

Uformowany z taśmy stalowej zwiniętej w cylinder ze szwem zgrzanym oporem elektrycznym o wysokiej częstotliwości. Nowoczesna rura HFW ERW poddawana jest w 100% całościowej kontroli ultradźwiękowej spoiny. Jest opłacalny i szeroko stosowany do gromadzenia i dystrybucji na lądzie, gdzie zły serwis nie jest czynnikiem decydującym.

ERW w stanie kwaśnym — należy zachować ostrożność. ERW można zakwalifikować do działania kwaśnego zgodnie z API 5L, załącznik H, ale wymaga to dodatkowych testów wykraczających poza standard PSL2. W przypadku krytycznych kwaśnych linii usługowych – szczególnie tych, w których ciśnienie cząstkowe H₂S przekracza progi NACE – zdecydowanie preferowane są rury bez szwu lub LSAW. Wtrącenia tlenku spoiny HFW („penetratory”) są znanymi miejscami inicjacji pęknięć wywołanych wodorem.

Rura liniowa LSAW

Produkowane z blachy stalowej formowanej w procesie tłoczenia UOE lub JCO i spawanej łukiem krytym wzdłuż szwu wzdłużnego. LSAW pozwala na stosowanie grubych ścianek, których ERW nie jest w stanie osiągnąć i jest standardem dla wysokociśnieniowych rurociągów przesyłowych i podmorskich o dużej średnicy.

Rura liniowa SSAW

Utworzony przez spiralnie nawiniętą taśmę stalową i spawanie spiralnego szwu za pomocą spawania łukiem krytym. Geometria spirali pozwala na uzyskanie bardzo dużych średnic z węższej cewki. SSAW jest opłacalny do przesyłu wody o dużej średnicy i gromadzenia gazu pod niskim do średniego ciśnieniem, ale jest mniej preferowany niż LSAW do zastosowań krytycznych pod wysokim ciśnieniem ze względu na spiralną geometrię spoiny.

Zobacz specyfikacje spawanych rur przewodowych ZC (ERW/LSAW/SSAW) →

5. Rozmiary i wymiary rur przewodowych

Typ Zakres średnicy zewnętrznej Grubość ścianki Długość standardowa
Bez szwu (SMLS) 1/8” – 24” (6–610 mm) Sch 10 – XXS 6 m / 12 m
ERW 2” – 24” (50–610 mm) 3,2 mm – 19,1 mm 6 m / 12 m
ŁSAW 16” – 60”+ (406–1524 mm+) 6mm – 50mm+ 6m / 12m / 18m
SSAW 16” – 120”+ (406–3048mm+) 5mm – 25mm 6m / 12m / 18m

Wybór grubości ścianki zależy od maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia roboczego (MAOP), współczynnika projektowego (zwykle 0,72 dla klasy 1 na lądzie zgodnie z ASME B31.8), naddatku na korozję i wymagań dotyczących ciśnienia zewnętrznego dla rury podmorskiej. Zawsze sprawdzaj grubość ścianki zgodnie z kodem projektu rurociągu — a nie tylko z tabelami ciśnienia znamionowego w API 5L.

6. Powłoki rurowe i ochrona przed korozją

Dla długoterminowej integralności rurociągu odpowiedni system powłok jest tak samo ważny, jak gatunek rury. Powłoka zewnętrzna zapobiega korozji spowodowanej glebą i wilgocią; ochrona katodowa zapewnia wsparcie podczas wakacji powlekania; powłoka wewnętrzna poprawia efektywność przepływu lub chroni przed korozją płynną.

powłoki Struktura Max. Temp. Najlepsze dla
FBE Jednowarstwowa żywica epoksydowa związana metodą stapiania (300–500 µm) ~80°C Standardowe podziemne rurociągi lądowe
3LPE FBE + klej + warstwa zewnętrzna HDPE ~80°C Rurociągi zakopane w agresywnej glebie — standard branżowy
3LPP FBE + klej + warstwa zewnętrzna z polipropylenu ~140°C Rurociągi gorącej ropy, rurociągi podmorskie, wody głębinowe
CWC Beton zbrojony na 3LPE/3LPP Nie dotyczy Podmorskie — ujemna pływalność i ochrona mechaniczna
Wewnętrzne FBE Wykładzina epoksydowa nałożona na średnicę rury ~80°C Sprawność przepływu gazu przesyłowego (+10–15%), korozja wewnętrzna
CML Wykładzina z zaprawy cementowej (ID rury) Nie dotyczy Transmisja wody — zapobiega gromadzeniu się żelaza i korozji

Zobacz opcje rur przewodowych powlekanych ZC →

7. Zastosowania rur przewodowych według środowiska usług

zastosowania Typ PSL Typ rury Typowa powłoka
Przesył ropy naftowej na lądzie X52 – X65 PSL2 SMLS lub ERW 3LPE + wewnętrzne FBE
Linia magistralna wysokiego ciśnienia gazu ziemnego X65 – X80 PSL2 LSAW lub SMLS 3LPE lub 3LPP
Kwaśny gaz (usługa H₂S) X52 – X65 PSL2 + NACE SMLS lub LSAW 3LPE
Rurociąg podmorski/podmorski X65 – X70 PSL2 SMLS lub LSAW 3LPP + CWC
Przesył wody Klasa B – X42 PSL1 lub PSL2 SSAW lub LSAW Wewnętrzne 3LPE + CML
Linie zbierające (niekwaśne na lądzie) X42 – X60 PSL1 lub PSL2 ERW lub SMLS FBE lub gołe

8. Często zadawane pytania

Do czego służy rura przewodowa?

Rury przewodowe służą do transportu ropy naftowej, gazu ziemnego, wody i produktów rafinacji ropy naftowej na duże odległości za pośrednictwem systemów rurociągów lądowych i morskich. Jest zarządzany przez API 5L i stosowany w liniach zbiorczych, wysokociśnieniowych rurociągach przesyłowych i sieciach dystrybucji wody na całym świecie.

Jaka jest różnica między rurą przewodową a zwykłą rurą?

Rura przewodowa musi spełniać wymagania API 5L i jest przeznaczona do transportu płynów na duże odległości zgodnie z przepisami dotyczącymi projektowania rurociągów (ASME B31.4 lub B31.8). Zwykła rura ciśnieniowa lub procesowa — taka jak ASTM A106 — jest zgodna z normą ASME B31.3 dla wewnętrznych systemów rurociągów i nie jest wymienna w projektach rurociągów podlegających przepisom. Zobacz także: Jaka jest różnica między rurą a rurą przewodową? →

W jakich klasach API 5L dostępne są rury przewodowe?

API 5L obejmuje klasy B, X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 i X80. Liczba oznacza minimalną granicę plastyczności w ksi. X52 i X65 to gatunki najczęściej stosowane na całym świecie do przesyłu ropy i gazu. Wyższe gatunki (X70, X80) są stosowane na głównych dalekobieżnych liniach miejskich, gdzie zmniejszona grubość ścianek zapewnia znaczne oszczędności na dużą skalę.

Jaka jest różnica między rurą przewodową PSL1 i PSL2?

PSL1 obejmuje podstawowe wymagania chemiczne i mechaniczne. PSL2 dodaje obowiązkowe testy udarności Charpy'ego, maksymalny stosunek Y/T wynoszący 0,93, bardziej rygorystyczne kontrole równoważnika węgla i wymagania dotyczące odporności na pękanie dla rur o dużej średnicy zewnętrznej. Poziom PSL2 jest wymagany w przypadku rurociągów o usługach kwaśnych, rurociągów podmorskich i rurociągów obszarowych o dużych konsekwencjach.

Jaka jest różnica między rurą bez szwu a rurą spawaną?

Rura bez szwu nie ma szwu spawalniczego i zapewnia jednolite właściwości mechaniczne w całym zakresie — preferowana do zastosowań w środowisku kwaśnym, HPHT i podmorskim. Rura spawana (ERW, LSAW, SSAW) jest bardziej opłacalna i dostępna w większych średnicach niż rury bezszwowe. ERW nadaje się do niekrytycznych zastosowań średniociśnieniowych; LSAW jest preferowany w przypadku zastosowań wysokociśnieniowych o dużej średnicy.

Jakie powłoki są stosowane na rurach przewodowych?

Najpopularniejszymi powłokami zewnętrznymi są FBE, 3LPE i 3LPP. 3LPE to światowy standard branżowy dla rurociągów podziemnych. 3LPP stosuje się tam, gdzie temperatury robocze przekraczają 80°C. Powłoki wewnętrzne obejmują FBE zwiększające wydajność przepływu gazu i wykładzinę z zaprawy cementowej do rurociągów przesyłowych wody.

Jaka jest różnica między rurą przewodową LSAW i SSAW?

Rura LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welded) ma pojedynczy prosty szew spawalniczy i może osiągać bardzo duże grubości ścianek – preferowane w przypadku przesyłu wysokociśnieniowego i na morzu. SSAW (Spiral Submerged Arc Welded) ma spiralny szew spawalniczy i jest bardziej ekonomiczny w przypadku bardzo dużych średnic, ale jest mniej preferowany w przypadku krytycznych zastosowań wysokociśnieniowych ze względu na geometrię spiralnego szwu.

Rura źródłowa z rury stalowej ZC

ZC Steel Pipe (Zhencheng Steel Co., Ltd.) produkuje i eksportuje pełny asortyment rur przewodowych API 5L – bez szwu, ERW, LSAW, SSAW i powlekanych – z ponad 30-letnim doświadczeniem produkcyjnym i zrealizowanymi projektami w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Dostarczamy rury PSL1 i PSL2 w klasach od B do X80, z pełną certyfikacją walcowni, wsparciem kontroli stron trzecich i konkurencyjnymi terminami realizacji dla specyfikacji standardowych i niestandardowych.

Skontaktuj się z nami: [e-mail chroniony]   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Poproś o wycenę


Skontaktuj się

Szybkie linki

Wsparcie

Kategoria produktu

Skontaktuj się z nami

Dodaj: nr 42, grupa 8, wioska Huangke, Sunzhuang Street,
komórka miasta Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zostaw wiadomość
Skontaktuj się z nami
Prawa autorskie © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez leadong.com