Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Výrobní potrubí: Průvodce výběrem velikostí, jakostí a specifikací
Nacházíte se zde: Domov » Blogy » Novinky o produktech » Výrobní potrubí: Průvodce výběrem velikostí, jakostí a specifikací

Výrobní potrubí: Průvodce výběrem velikostí, jakostí a specifikací

Zobrazení: 0     Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-06-15 Původ: místo

Zeptejte se

tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
sdílet toto tlačítko sdílení

Výrobní potrubí: Průvodce výběrem velikostí, jakostí a specifikací

Výrobní potrubí  je ocelová struna vedená uvnitř pláště, kterou proudí olej, plyn a kondenzát na povrch. Jedná se o produkt OCTG (Oil Country Tubular Goods) vyráběný podle  API 5CT , dodávaný ve vnějších průměrech od 1,050' do 4-1/2', s 2-3/8', 2-7/8' a 3-1/2' pokrývající velkou většinu těžebních vrtů. Protože potrubí je komponentou, teplotou a tlakem ve skutečnosti je zvoleno prostředí, jako je tlak a koroze při průtoku. — kde dochází k většině chyb při zadávání veřejných zakázek.

ZC Steel Pipe (ZHENCHENG Steel Co., Ltd.) je čínský výrobce OCTG na zakázku, který dodává výrobní potrubí v celém sortimentu třídy API 5CT – od strun pro sladké služby J55 a N80 až po kyselé třídy L80, C90, T95 a L80-13Cr / Super 13Cr a prémiové plynové připojení CO₂ Tato příručka poskytuje rozměrové tabulky, vlastnosti jakosti a výběrové logiky, které inženýři a nákupní týmy potřebují ke správnému určení hadic napoprvé.

OBSAH

  1. Co je výrobní potrubí?

  2. Výroba trubek vs plášť vs potrubí

  3. Velikosti, hmotnosti a rozměry hadic API 5CT

  4. Třídy a mechanické vlastnosti trubek

  5. Připojení hadic: NU, EU, IJ & Premium

  6. Výběr servisních hadic Sour & CO₂

  7. Jak specifikovat výrobní potrubí (kontrolní seznam PO)

  8. Často kladené otázky

1. Co je to výrobní potrubí?

Produkční potrubí je nejvnitřnější, vyjímatelná trubková struna v dokončené studni. Poté, co je plášť zacementován na místo, je potrubí vedeno uvnitř výrobního pláště a přiloženo na pakr, izolující vyrobené tekutiny od mezikruží plášť-trubka. Kapaliny z rezervoáru putují vývrtem potrubí do ústí vrtu, takže potrubí musí obsahovat plný tlak v zásobníku a odolávat jakýmkoli korozivním látkám (H2S, CO2, chloridům), které kapalina nese.

DEFINICE — VÝROBNÍ POTRUBÍ (API 5CT) Potrubí je OCTG vedeno uvnitř pouzdra pro dopravu vyráběných nebo vstřikovaných kapalin. API 5CT pokrývá hadičky s vnějšími štítky od 1,050' do 4-1/2' v jakostech H40 až Q125. Na rozdíl od opláštění je potrubí navrženo tak, aby bylo možné sejmout a znovu spustit, takže těsnění spoje a integrita sestavy jsou kritérii návrhu prvního řádu, nikoli dodatečnými myšlenkami.

Vzhledem k tomu, že hadičky jsou vyměnitelné, operátoři s nimi zacházejí jako se spotřebním materiálem, který lze během provozní životnosti několikrát vytáhnout, zkontrolovat a znovu spustit. To mění priority nákupu: odolnost proti zadření spojů, těsnost po vícenásobném sestavení a korozní přídavky záleží více na trubkách než na struně pažnice, která je jednou zacementována a zapomenuta.

2. Výrobní potrubí vs plášť vs potrubí

Všechny tři jsou ocelové trubky, ale slouží různým účelům a splňují různé normy. Jejich záměna v nákupní objednávce vede k nesprávné tloušťce stěny, špatnému spojení a odmítnutí materiálu při kontrole.

Atribut

Výroba trubek

Kryt

Linková trubka

Norma

API 5CT

API 5CT

API 5L

Funkce

Nese tekutinu do vrtu

Konstrukční podpora otvoru

Přenáší kapalinu na vzdálenost

Rozsah OD

1,050' – 4-1/2'

4-1/2' – 20'+

2-3/8' – 80'+

Lze získat zpět?

Ano – vytaženo a znovu spustit

Ne – zabetonované na místě

Ne – pohřben/položen

Typické stupně

J55, N80, L80, T95, P110, 13Cr

K55, N80, L80, P110, Q125

X42 – X80 (PSL1/PSL2)

Ovladač specifikace klíče

Koroze + těsnění připojení

Zhroucení + prasknutí

Výtěžnost + houževnatost (CVN)

Pro hlubší rozpis toho, kde leží hranice potrubí-potrubí / OCTG, viz Line Pipe vs OCTG — hlavní rozdíly →

3. Velikosti, hmotnosti a rozměry hadic API 5CT

Níže uvedená tabulka uvádí běžné výrobní velikosti hadic z API 5CT 11. vydání (tabulka C.19) pro nejobjednávanější OD. Hmotnosti jsou jmenovité; Sloupce NU a EU odrážejí konfigurace bez rozrušení a vnějšího rozrušení. Vnitřní průměr a stěna platí pro tělo trubky.

Štítek OD

Vnější průměr (mm)

Stěna (mm)

ID (mm)

Nominální hmotnost NU (lb/ft)

Nominální hmotnost EU (lb/ft)

kg/m (NU)

2-3/8'

60.32

4.24

51.84

4.00

—

5.95

2-3/8'

60.32

4.83

50.66

4.60

4.70

6.85

2-3/8'

60.32

6.45

47.42

5.80

5.95

8.63

2-7/8'

73.02

5.51

62.00

6.40

6.50

9.52

2-7/8'

73.02

7.01

59.00

7.80

7.90

11.61

2-7/8'

73.02

7.82

57.78

8.60

8.70

12.80

3-1/2'

88.90

6.45

76.00

9.20

9.30

13.69

3-1/2'

88.90

7.34

74.22

10.20

—

15.18

3-1/2'

88.90

9.52

69.86

12.70

12.95

18.90

4'

101.60

5.74

90.12

9.50

—

14.14

4'

101.60

6.65

88.30

10.70

11.00

—

4-1/2'

114.30

6.88

100.54

12.60

12.75

18.75

4-1/2'

114.30

8.56

97.18

15.20

—

22.62

4-1/2'

114.30

9.65

95.00

17.00

—

25.30

Zdroj: API 5CT 11. vydání, tabulka C.19. NU = nenarušení, EU = vnější rozrušení. V každé velikosti jsou k dispozici těžší stěny; plný stůl na vyžádání.

Poznámka k nákupu – Hmotnost je štítek, nikoli jediné číslo, na kterém záleží.  Když součet vyžaduje '2-7/8 6,40#', je to nominální hmotnost vázaná na konkrétní stěnu (zde 5,51 mm). Dvě frézy mohou dodávat trubky '6.40#', které se různě unáše, pokud se liší geometrie rozrušení. Pokud vaše kompletace používá nástroje s těsnou vůlí, specifikujte požadovaný  posun  na PO – nepředpokládejte ho z nominální hmotnosti.

Pro strunu pláště, kterou vede hadička uvnitř, naše referenční reference pokrývá každý vnější průměr: Velikosti, rozměry a hmotnostní tabulky API 5CT →

4. Třídy a mechanické vlastnosti trubek

Typy trubek API 5CT pokrývají uhlíkové oceli s řízenou tvrdostí a kyselé třídy s řízenou tvrdostí a třídy chrom CO₂. Tabulka uvádí minimální a maximální specifikovanou výtěžnost, minimální pevnost v tahu a kontrolní čepici tvrdosti tam, kde platí.

Stupeň

Minimální výtěžnost (ksi / MPa)

Maximální výtěžnost (ksi / MPa)

Minimální pevnost v tahu (ksi)

Maximální tvrdost

Servisní třída

J55

55/379

80/552

75

—

generál (sladký)

N80-1

80/552

110/758

100

—

generál (sladký)

N80Q

80/552

110/758

100

—

Obecné (Q+T)

L80-1

80/552

95/655

95

23,0 HRC

Kyselá obsluha

L80-13Cr

80/552

95/655

95

23,0 HRC

CO₂ koroze

C90

90/621

105/724

100

25,4 HRC

Kyselá obsluha

T95

95/655

110/758

105

25,4 HRC

Kyselá obsluha

P110

110/758

140/965

125

—

Obecné (HPHT sweet)

Zdroj: api-5ct-spec.json (API 5CT 11. vydání). Čepice HRC platí pro třídy s řízenou tvrdostí. Hodnoty výnosu jsou specifikovány jako minimum/maximum.

Engineering Insight — Rozhodovací strom na úrovni hadic  Začněte prostředím, nikoli hloubkou. (1) Jakýkoli vlhký H₂S → kyselý stupeň s řízenou tvrdostí: L80-1, C90 nebo T95. (2) Vysoký obsah CO₂ bez H2S → rodina 13Cr (L80-13Cr / Super 13Cr). (3) Sladký, hluboký, vysoký tlak → P110 pro pevnost. (4) Mělký, nízký tlak → J55 nebo N80. Pevnostní dimenzování přichází  poté, co  je metalurgie fixována tekutinou.

Kontext stupně po stupni v celém rozsahu OCTG viz Jaké jsou třídy OCTG trubek →  a Jak vybrat materiál OCTG →

5. Připojení hadic: NU, EU, IJ & Premium

Spojení je místem, kde dochází k většině selhání hadiček a k většině sporů ohledně nákupu. API 5CT definuje tři rodiny připojení trubek se závitem a spojkou a trh přidává proprietární prémiové závity navrch.

NU (nenaštvaná)

Označení:  NU / NUE

Konec trubky:  Konstantní stěna

Pevnost kloubu:  ~ Snížená vs

Nejlepší pro:  Mělké struny s nízkou zátěží

EU (externí rozrušení)

Označení:  EU / EUE

Konec trubky:  Kované upnutí

Pevnost spoje:  ~ Účinná trubka-tělo

Nejlepší pro:  Hlubší studny s vyšším napětím

IJ (integrální kloub)

Označení:  IJ

Konec trubky:  Čep a krabice na těle

Spojka:  Žádná (zarovnaná)

Nejlepší pro:  Slimhole / clearance

Prémiové / plynotěsné

Označení:  Proprietární

Těsnění:  kov na kov

Plynotěsný:  Ano

Nejlepší pro:  Sour / HPHT / plyn

EUE je tahoun pro většinu výrobních strun, protože vnější pěch obnovuje pevnost spojení v blízkosti těla trubky. NUE je levnější a lehčí, ale snižuje účinnost v tahu. Tam, kde je vyžadována plynotěsnost nebo těsnění proti kyselému prostředí, závit API nestačí – správné spojení kov na kov je správné.

Kritický technický bod — Závity API BTC/EUE nejsou plynotěsné.  Standardní API závitové a spojkové spoje těsní na závitové směsi, nikoli kov na kov. U plynových vrtů, kyselého provozu nebo vysokorychlostního kondenzátu může závit API prosakovat na spoji, i když je tělo trubky v pořádku. Nespecifikujte EUE pro plynotěsný provoz a předpokládejte, že bude platit – přejděte na kvalifikované prémiové připojení.

Jsou zde popsány detaily připojení a ekonomika výběru Vysvětlení spojek EU & NU →  a Prémiová připojení — použití a výhody →

6. Výběr servisních hadic Sour & CO₂

Toto je jediná nejdražší oblast, kde se můžete mýlit. Korozivní látky ve vyrobené kapalině určují metalurgii a dva mechanismy selhání – sulfidové praskání pod napětím H2S a CO2 (sladká) koroze – vyžadují  různá  řešení, která lze snadno zaměnit.

Kritické — L80-13Cr NENÍ třída pro kyselé služby.  L80-13Cr (a Super 13Cr) jsou stupně koroze CO₂. Odolávají útokům sladkého CO₂, ale  nesplňují  požadavky NACE MR0175 / ISO 15156 pro mokré H₂S. Zadání 13Cr do kyselé studny, protože 'je odolné proti korozi' je klasická a nebezpečná substituční chyba. Pro H₂S jsou kvalifikované třídy L80-1, C90 a T95 – uhlíkové/nízkolegované oceli s řízenou tvrdostí.

Dominantní prostředí

Mechanismus

Správná třída potrubí

Vyhněte se

Mokrá H₂S (kyselá)

Sulfidové praskání napětím

L80-1 / C90 / T95

N80, P110, 13Cr

Vysoký CO₂ (sladký)

CO₂ koroze / důlková koroze

L80-13Cr / Super 13Cr

Holá uhlíková ocel

Kombinace kyselé + CO₂

Obě

Super 13Cr (kvalifikace NACE) nebo CRA

Standardní 13Cr

Sladký, hluboký, HPHT

Mechanické (tlakové)

P110

J55, N80 (podhodnoceno)

Stanovení kyselosti se řídí NACE MR0175 / ISO 15156. Prahové hodnoty parciálního tlaku vždy porovnejte se skutečnou analýzou kapaliny ze studny.

Metalurgie, která stojí za tím, proč 13Cr pasivuje proti CO₂, ale neprojde zkouškou tvrdosti za kyselosti, je vysvětlena v Metalurgie L80-13Cr a mezera Super →  a výhody chromových trubek v 13 výhod chromových trubek →

7. Jak specifikovat výrobní potrubí (kontrolní seznam PO)

Kompletní specifikace nákupu hadic odstraňuje nejednoznačnost a zabraňuje odmítnutí materiálu při kontrole třetí stranou. V objednávce uveďte každou z následujících položek:

Engineering Insight — Potrubní PO, které musíte mít

  • Vnější průměr a jmenovitá hmotnost:  např. 2-7/8' 6,40# — toto zafixuje stěnu a ID.

  • Třída a typ:  např. L80 Typ 1 (nejen 'L80') — typ řídí tepelné zpracování a kvalifikaci.

  • Připojení:  NU / EU / IJ nebo jmenovaný prémiový závit, s utahovacím momentem spec.

  • Požadavek na úlet:  podle API 5B, dimenzovaný na váš největší nástroj – potrubí nemá v 5CT žádný pevný úlet.

  • Služba:  sladká / kyselá (NACE MR0175) / CO₂ — spustí doplňkové testování (SSC, mapování tvrdosti).

  • Rozsah a délka:  Rozsah 2 (R2) je standardní pro hadičky; potvrďte, zda je vyžadován R3.

  • Kontrola a certifikace:  úroveň EMI/UT, hydrostatický test, EN 10204 3.1/3.2 MTR.

Poznámka k poli — 'L80' není úplná známka.  Na kyselé studni objednání 'L80' bez přípony typu 1 vyvolá nesprávný materiál. L80-1 je kyselý stupeň NACE; L80-9Cr a L80-13Cr jsou třídy CO₂, které sdílejí pásmo výnosu 'L80', ale nejsou zaměnitelné za H₂S. Na záznam a OP vždy napište celé typové označení.

Společnost ZC vyrábí na zakázku, takže nestandardní kombinace stěn, délky a prémiového připojení mohou být uvedeny přímo proti vašemu návrhu dokončení, spíše než nuceny do skladových velikostí. Zobrazit celý Sortiment obalů a hadic →  nebo pro termální struny / struny pro slimhole naše vinuté potrubí →

8. Často kladené otázky

Co je to výrobní potrubí v ropě a plynu?

Výrobní potrubí je nejvnitřnější ocelová struna vedená uvnitř pláště, kterou proudí olej nebo plyn na povrch. Jedná se o OCTG produkt vyráběný podle API 5CT ve vnějších průměrech od 1,050' do 4-1/2', přičemž 2-3/8', 2-7/8' a 3-1/2' jsou nejběžnější výrobní velikosti.

Jaký je rozdíl mezi hadičkou a pláštěm?

Plášť je konstrukční řetězec zabetonovaný do vrtu, aby podpíral díru; hadička je vyjímatelná struna o menším průměru, vedená uvnitř výrobního pouzdra k přenášení vyrobených tekutin. Oba sledují API 5CT, ale hadičky dosahují maximálního vnějšího průměru 4-1/2', zatímco plášť běží od 4-1/2' až do 20' a větší.

Jaký je rozdíl mezi EUE a NUE hadičkami?

NUE (non-upset, označeno NU) udržuje konstantní stěnu těla trubky a závity přímo do spojky, což poskytuje tenčí spoj s nižší účinností v tahu. EUE (externí pěch, označovaný EU) před závitováním vytvoří silnější pěch na každém konci trubky, čímž se obnoví téměř pevnost těla trubky ve spoji. EU je preferován pro hlubší struny a vyšší zatížení.

Které druhy potrubí jsou vhodné pro kyselé (H2S) provozy?

Třídy API 5CT L80 Typ 1, C90 a T95 jsou kvalifikovány pro kyselý provoz podle NACE MR0175 / ISO 15156 kvůli jejich kontrolované tvrdosti. L80-13Cr je třída pouze pro korozi CO₂ a nejedná se o třídu NACE pro kyselé použití, zatímco N80 a P110 jsou třídy pro všeobecné použití, které nejsou určeny pro mokré vystavení H2S.

V jakých velikostech se vyrábí výrobní potrubí?

Běžné vnější průměry hadic API 5CT jsou 2-3/8' (60,32 mm), 2-7/8' (73,02 mm), 3-1/2' (88,9 mm), 4' (101,6 mm) a 4-1/2' (114,3 mm). Nominální hmotnosti se pohybují od 3 stop/8'/2 lb až do 4 lb 26,1 lb/ft na tlusté stěně 4-1/2'.

Má výrobní potrubí průměr driftu?

Hadičky nenesou jediný pevný drift v API 5CT jako plášť. Průměr unášeče pro hadičky je specifikován v objednávce podle API 5B, dimenzovaný na největší nástroj nebo kolonu čerpadla, kterou musí operátor projít. Před objednáním vždy potvrďte požadovaný posun.

Zdrojové výrobní trubky z ocelových trubek ZC

ZHENCHENG Steel Co., Ltd. (ZC Steel Pipe) vyrábí na zakázku produkční potrubí API 5CT v celém sortimentu – J55, N80, L80 (kyselý typ 1 a 13Cr CO₂), C90, T95 a P110 – s NU, EU, IJ a plynotěsnými prémiovými spoji. Projekty realizované v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe s nezávislými patenty na prémiová připojení a speciální OCTG.

E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Vyžádejte si cenovou nabídku

Související: Velikosti a hmotnosti pláště API 5CT  · Třídy OCTG  · Připojení EU a NU  · 13Cr hadičky  · Produktová stránka pouzdra a hadičky

Kontaktujte nás

Rychlé odkazy

Podpora

Kategorie produktu

Kontaktujte nás

Přidat: č. 42, Skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechat zprávu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena. Podporováno leadong.com