Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Rury produkcyjne: Przewodnik po wyborze rozmiarów, klas i specyfikacji
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Nowości produktowe » Węże produkcyjne: Przewodnik doboru rozmiarów, klas i specyfikacji

Rury produkcyjne: Przewodnik po wyborze rozmiarów, klas i specyfikacji

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-06-15 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

Rury produkcyjne: Przewodnik po wyborze rozmiarów, klas i specyfikacji

Rury produkcyjne  to stalowy sznurek biegnący wewnątrz obudowy, przez który olej, gaz i kondensat wypływają na powierzchnię. Jest to produkt OCTG (Oil Country Tubular Goods) wyprodukowany zgodnie z  API 5CT , dostarczany w średnicach zewnętrznych od 1,050” do 4-1/2”, przy czym 2-3/8”, 2-7/8” i 3-1/2” pokrywają zdecydowaną większość odwiertów produkcyjnych. Ponieważ rury są płynami składowymi, które faktycznie stykają się w przepływającej temperaturze i ciśnieniu, ich gatunek i wybór połączenia zależą w równym stopniu od środowiska korozyjnego, jak i od obciążenia mechanicznego, które jest gdzie zdarza się najwięcej błędów zakupowych.

ZC Steel Pipe (ZHENCHENG Steel Co., Ltd.) to chiński producent produkowanych na zamówienie rur OCTG, dostarczający rury produkcyjne w pełnym zakresie gatunków API 5CT — od przewodów słodkich J55 i N80 do gatunków L80, C90, T95 kwaśnych i gatunków L80-13Cr / Super 13Cr CO₂ — z połączeniami NU, UE i gazoszczelnymi połączeniami premium. W tym przewodniku znajdują się tabele wymiarów, właściwości gatunków i logika doboru, które inżynierowie i zespoły zaopatrzeniowe muszą określić prawidłowo za pierwszym razem.

ZAWARTOŚĆ

  1. Co to jest rura produkcyjna?

  2. Rury produkcyjne a osłona vs rura przewodowa

  3. Rozmiary, masy i wymiary rurek API 5CT

  4. Gatunki rur i właściwości mechaniczne

  5. Połączenia rurowe: NU, EU, IJ i Premium

  6. Wybór węży serwisowych do gazów kwaśnych i CO₂

  7. Jak określić przewody produkcyjne (lista kontrolna PO)

  8. Często zadawane pytania

1. Co to jest rura produkcyjna?

Rura produkcyjna to najbardziej wewnętrzny, możliwy do odzyskania ciąg rurowy w ukończonym odwiercie. Po zacementowaniu obudowy rura jest wprowadzana do obudowy produkcyjnej i umieszczana na pakerze, izolując wytworzone płyny od pierścienia rury osłonowej. Płyny ze zbiornika przemieszczają się otworem rurowym do głowicy odwiertu, więc rurki muszą utrzymywać pełne ciśnienie w zbiorniku i być odporne na wszelkie substancje korozyjne (H₂S, CO₂, chlorki) przenoszone przez płyn.

DEFINICJA — PRZEWODY PRODUKCYJNE (API 5CT) Przewody OCTG prowadzone wewnątrz obudowy w celu przesyłania wytwarzanych lub wtryskiwanych płynów. API 5CT obejmuje rury o średnicach zewnętrznych od 1,050” do 4-1/2” w gatunkach od H40 do Q125. W przeciwieństwie do obudowy, rurki są zaprojektowane tak, aby można je było odzyskać i ponownie uruchomić, zatem uszczelnienie połączeń i integralność połączenia są kryteriami projektowymi pierwszego rzędu, a nie późniejszymi przemyśleniami.

Ponieważ rurki są wymienne, operatorzy traktują je jako materiał eksploatacyjny, który można wyciągać, sprawdzać i uruchamiać kilka razy w ciągu całego okresu użytkowania. To zmienia priorytety zamówień: odporność na zatarcie połączeń, szczelność po wielokrotnym składaniu i naddatki na korozję mają większe znaczenie w przypadku rur niż w przypadku przewodu osłonowego, który jest raz zacementowany i zapomniany.

2. Rury produkcyjne a osłona vs rura przewodowa

Wszystkie trzy są rurami stalowymi, ale służą różnym celom i spełniają różne standardy. Pomylenie ich w zamówieniu prowadzi do nieprawidłowej grubości ścianki, nieprawidłowego połączenia i odrzucenia materiału podczas kontroli.

Atrybut

Węże produkcyjne

Obudowa

Rura liniowa

Standard

API5CT

API5CT

API 5L

Funkcjonować

Przenosi płyn do odwiertu

Podparcie konstrukcyjne otworu

Transportuje płyn na odległość

Zakres OD

1,050” – 4-1/2”

4-1/2” – 20”+

2-3/8” – 80”+

Odzyskiwalne?

Tak – wyciągnął i uruchomił ponownie

Nie — zacementowany na miejscu

Nie – zakopany/położony

Typowe stopnie

J55, N80, L80, T95, P110, 13Cr

K55, N80, L80, P110, Q125

X42 – X80 (PSL1/PSL2)

Kluczowy sterownik specyfikacji

Korozja + uszczelnienie połączenia

Upadek + pęknięcie

Wydajność + wytrzymałość (CVN)

Aby uzyskać głębsze informacje o tym, gdzie przebiega granica rura przewodowa / OCTG, zobacz Rura liniowa vs OCTG — kluczowe różnice →

3. Rozmiary, masy i wymiary rurek API 5CT

Poniższa tabela zawiera listę typowych rozmiarów rur produkcyjnych z 11. edycji API 5CT (Tabela C.19) dla najczęściej zamawianych średnic zewnętrznych. Masy są nominalne; Kolumny NU i EU odzwierciedlają konfiguracje niezaburzone i zewnętrznie zdenerwowane. Średnica wewnętrzna i ścianka odnoszą się do korpusu rury.

Etykieta OD

średnica zewnętrzna (mm)

Ściana (mm)

ID (mm)

Nominalna masa NU (funty/stopę)

Nominalna masa UE (funty/stopę)

kg/m (NU)

2-3/8'

60.32

4.24

51.84

4.00

—

5.95

2-3/8'

60.32

4.83

50.66

4.60

4.70

6.85

2-3/8'

60.32

6.45

47.42

5.80

5.95

8.63

2-7/8'

73.02

5.51

62.00

6.40

6.50

9.52

2-7/8'

73.02

7.01

59.00

7.80

7.90

11.61

2-7/8'

73.02

7.82

57.78

8.60

8.70

12.80

3-1/2 ”

88.90

6.45

76.00

9.20

9.30

13.69

3-1/2 ”

88.90

7.34

74.22

10.20

—

15.18

3-1/2 ”

88.90

9.52

69.86

12.70

12.95

18.90

4'

101.60

5.74

90.12

9.50

—

14.14

4'

101.60

6.65

88.30

10.70

11.00

—

4-1/2 ”

114.30

6.88

100.54

12.60

12.75

18.75

4-1/2 ”

114.30

8.56

97.18

15.20

—

22.62

4-1/2 ”

114.30

9.65

95.00

17.00

—

25.30

Źródło: API 5CT, wydanie 11, tabela C.19. NU = brak zdenerwowania, EU = zdenerwowanie zewnętrzne. Cięższe ściany dostępne w każdym rozmiarze; pełny stół na życzenie.

Uwaga dotycząca zamówienia — Waga to etykieta, a nie jedyna liczba, która ma znaczenie.  Kiedy suma wskazuje „2-7/8 6,40#”, jest to ciężar nominalny przywiązany do konkretnej ściany (tutaj 5,51 mm). Obie huty mogą dostarczać rury „6,40#”, które dryfują inaczej, jeśli geometria spęczenia jest inna. Jeśli w Twoim wykonaniu używane są narzędzia o wąskim prześwicie, określ wymagany  dryft  na PO — nie zakładaj go na podstawie masy nominalnej.

W przypadku ciągu osłonowego, w którym przebiega rura, nasze towarzyszące odniesienia obejmują każdą średnicę zewnętrzną: Tabele rozmiarów, wymiarów i ciężarów obudów API 5CT →

4. Gatunki rur i właściwości mechaniczne

Gatunki rur API 5CT obejmują stale węglowe o słodkim działaniu, gatunki kwaśne o kontrolowanej twardości i gatunki chromu CO₂. Tabela podaje minimalną i maksymalną określoną wydajność, minimalną wytrzymałość na rozciąganie oraz kontrolną granicę twardości, jeśli ma ona zastosowanie.

Stopień

Minimalna wydajność (ksi / MPa)

Maksymalna wydajność (ksi / MPa)

Min. rozciąganie (ksi)

Maksymalna twardość

Klasa obsługi

J55

55 / 379

80 / 552

75

—

Ogólne (słodkie)

N80-1

80 / 552

110 / 758

100

—

Ogólne (słodkie)

N80Q

80 / 552

110 / 758

100

—

Ogólne (Q+T)

L80-1

80 / 552

95 / 655

95

23,0 HRC

Kwaśna obsługa

L80-13Kr

80 / 552

95 / 655

95

23,0 HRC

Korozja CO₂

C90

90 / 621

105 / 724

100

25,4 HRC

Kwaśna obsługa

T95

95 / 655

110 / 758

105

25,4 HRC

Kwaśna obsługa

P110

110 / 758

140 / 965

125

—

Ogólne (słodkie HPHT)

Źródło: api-5ct-spec.json (API 5CT wydanie 11). Ograniczenia HRC dotyczą gatunków o kontrolowanej twardości. Wartości wydajności są określone jako minimalne/maksymalne.

Engineering Insight — drzewo decyzyjne dotyczące rur  Rozpocznij od środowiska, a nie głębokości. (1) Dowolny mokry H₂S → gatunek kwaśny o kontrolowanej twardości: L80-1, C90 lub T95. (2) Wysoka zawartość CO₂ bez H₂S → rodzina 13Cr (L80-13Cr / Super 13Cr). (3) Słodki, głęboki, pod wysokim ciśnieniem → P110 dla wytrzymałości. (4) Płytkie, niskie ciśnienie → J55 lub N80. Dobór wytrzymałości następuje  po  utrwaleniu metalurgii przez płyn.

Aby zapoznać się z kontekstem poszczególnych klas w całym zakresie OCTG, zob Jakie są gatunki rur OCTG →  i Jak wybrać materiał OCTG →

5. Połączenia rurowe: NU, EU, IJ i Premium

Połączenie to miejsce, w którym dochodzi do większości awarii rur i sporów dotyczących zamówień. API 5CT definiuje trzy rodziny połączeń rurowych gwintowanych i łączonych, a rynek dodaje do nich własne gwinty premium.

NU (bez zdenerwowania)

Oznaczenie:  NU/NUE

Koniec rury:  Stała ściana

Siła stawu:  ~ Zmniejszona w porównaniu do ciała

Najlepsze do:  płytkich strun o niskim obciążeniu

UE (zewnętrzne zdenerwowanie)

Oznaczenie:  UE / UE

Koniec rury:  kuty

Wytrzymałość połączenia:  ~ Sprawność korpusu rury

Najlepsze do:  Głębszych studni o wyższym napięciu

IJ (przegub integralny)

Oznaczenie:  IJ

Koniec rury:  sworzeń i pudełko na korpusie

Sprzęgło:  Brak (zlicowane)

Najlepsze do:  Slimhole / prześwitu

Premium / gazoszczelny

Oznaczenie:  zastrzeżone

Uszczelnienie:  metal-metal

Gazoszczelny:  Tak

Najlepsze do:  Kwaśnego / HPHT / gazu

EUE jest koniem pociągowym dla większości producentów strun, ponieważ spęczenie zewnętrzne przywraca wytrzymałość połączenia w pobliżu korpusu rury. NUE jest tańszy i lżejszy, ale pogarsza wydajność rozciągania. Tam, gdzie wymagana jest gazoszczelność lub uszczelnienie, gwint API nie wystarczy — właściwym rozwiązaniem jest połączenie premium metal-metal.

Krytyczny punkt inżynieryjny — gwinty API BTC/EUE nie są gazoszczelne.  Standardowe połączenia gwintowane i sprzęgane API uszczelniają na mieszance gwintowej, a nie metal-metal. W przypadku studni gazowych, mediów kwaśnych lub kondensatu o dużej wydajności gwint API może przeciekać na połączeniu, nawet jeśli korpus rury jest w dobrym stanie. Nie określaj EUE dla obowiązku gazoszczelnego i załóż, że tak będzie – przejdź na kwalifikowane połączenie premium.

Szczegóły połączenia i ekonomika wyboru są omówione w Wyjaśnienie sprzęgieł EU i NU →  i Połączenia premium — zastosowanie i zalety →

6. Wybór przewodów serwisowych do instalacji kwaśnych i CO₂

Jest to najdroższy obszar, w którym można się pomylić. Rodzaje substancji korozyjnych w wytwarzanym płynie decydują o metalurgii, a dwa mechanizmy awarii – pękanie naprężeniowe siarczkowe pod wpływem H₂S i korozja CO₂ (słodka) – wymagają  różnych  rozwiązań, które łatwo pomylić.

Krytyczny — L80-13Cr NIE jest gatunkiem, który nadaje się do trudnych warunków.  L80-13Cr (i Super 13Cr) to gatunki korozyjne CO₂. Są odporne na słodki atak CO₂, ale  nie  spełniają wymagań NACE MR0175 / ISO 15156 dla mokrego H₂S. Dodawanie 13Cr do studni kwaśnej, ponieważ „jest odporny na korozję” jest klasycznym i niebezpiecznym błędem substytucyjnym. W przypadku H₂S kwalifikowanymi gatunkami są L80-1, C90 i T95 — stale węglowe/niskostopowe o kontrolowanej twardości.

Dominujące środowisko

Mechanizm

Prawidłowa klasa rur

Unikać

Mokry H₂S (kwaśny)

Pękanie naprężeniowe siarczkowe

L80-1 / C90 / T95

N80, P110, 13Cr

Wysoka zawartość CO₂ (słodka)

Korozja / wżery CO₂

L80-13Cr / Super 13Cr

Goła stal węglowa

Kwaśny + CO₂ łącznie

Obydwa

Super 13Cr (kwalifikacja NACE) lub CRA

Standardowy 13Cr

Słodki, głęboki, HPHT

Mechaniczne (ciśnienie)

P110

J55, N80 (niedoceniane)

Oznaczenia kwaśności są zgodne z normą NACE MR0175 / ISO 15156. Zawsze sprawdzaj progi ciśnienia parcjalnego w oparciu o rzeczywistą analizę płynu ze studni.

Metalurgię stojącą za tym, dlaczego 13Cr pasywuje wobec CO₂, ale nie przechodzi testu twardości kwaśnej, wyjaśniono w: Metalurgia L80-13Cr i Super szczelina →  oraz zalety chromowanych rurek 13 zalet rur chromowanych →

7. Jak określić przewody produkcyjne (lista kontrolna PO)

Kompletna specyfikacja zakupu rurek eliminuje niejasności i zapobiega odrzuceniu materiału podczas kontroli przez stronę trzecią. W zamówieniu należy podać każdy z poniższych elementów:

Engineering Insight — rurki PO, które musisz mieć

  • OD i masa nominalna:  np. 2-7/8 6,40 # — to naprawia ścianę i identyfikator.

  • Klasa i typ:  np. L80 Typ 1 (nie tylko „L80”) — typ kontroluje obróbkę cieplną i kwalifikację.

  • Połączenie:  NU / EU / IJ lub nazwany gwint premium, ze specyfikacją momentu obrotowego.

  • Wymagania dotyczące dryfu:  zgodnie z API 5B, dopasowane do największego narzędzia — rura nie ma stałego dryfu w 5CT.

  • Usługa:  słodko-kwaśna (NACE MR0175) / CO₂ — uruchamia dodatkowe badania (SSC, mapowanie twardości).

  • Zakres i długość:  Zakres 2 (R2) to standard dla rurek; potwierdź, czy wymagany jest R3.

  • Kontrola i certyfikaty:  poziom EMI/UT, test hydrostatyczny, EN 10204 3.1/3.2 MTR.

Uwaga terenowa — „L80” nie jest oceną pełną.  W przypadku kwaśnej studni zamówienie „L80” bez przyrostka typu 1 oznacza niewłaściwy materiał. L80-1 to klasa kwaśna NACE; L80-9Cr i L80-13Cr to gatunki CO₂, które mają ten sam zakres plastyczności „L80”, ale nie są zamienne w przypadku H₂S. Zawsze zapisuj pełne oznaczenie typu na karcie identyfikacyjnej i zamówieniu.

ZC produkuje na zamówienie, więc niestandardowe kombinacje ścian, długości i połączeń premium można wycenić bezpośrednio w oparciu o projekt końcowy, a nie narzucać je w rozmiarach magazynowych. Zobacz całość gama produktów z obudowami i rurkami →  lub, w przypadku sznurków termicznych / slimhole, nasze zwinięta rurka →

8. Często zadawane pytania

Co to są rury produkcyjne w ropie i gazie?

Rury produkcyjne to najbardziej wewnętrzny stalowy sznurek biegnący wewnątrz obudowy, przez który olej lub gaz wypływa na powierzchnię. Jest to produkt OCTG wytwarzany zgodnie z API 5CT w średnicach zewnętrznych od 1,050 ”do 4-1/2”, przy czym 2-3/8 ”, 2-7/8 ” i 3-1/2 ” to najczęstsze rozmiary produkcyjne.

Jaka jest różnica między rurką a obudową?

Obudowa to sznur konstrukcyjny wmurowany w odwiert w celu podparcia odwiertu; rurka to sznurek o mniejszej średnicy, który można odzyskać, biegnący wewnątrz obudowy produkcyjnej i służący do przenoszenia wytwarzanych płynów. Obydwa są zgodne z API 5CT, ale maksymalna średnica rurki wynosi 4-1/2” OD, podczas gdy obudowa ma średnicę od 4-1/2” do 20” i większą.

Jaka jest różnica między rurkami EUE i NUE?

NUE (nie spękany, oznaczony jako NU) utrzymuje stałą ściankę korpusu rury i gwintuje się bezpośrednio w złączce, dając cieńsze połączenie o niższej wytrzymałości na rozciąganie. EUE (zewnętrzne spęczenie, oznaczone jako EU) wykuwa grubsze spęczenie na każdym końcu rury przed gwintowaniem, przywracając wytrzymałość zbliżoną do korpusu rury na połączeniu. UE jest preferowana w przypadku głębszych strun i większych obciążeń.

Które gatunki rur nadają się do pracy w środowisku kwaśnym (H2S)?

Gatunki API 5CT L80 Typ 1, C90 i T95 kwalifikują się do pracy w środowisku kwaśnym zgodnie z NACE MR0175 / ISO 15156 ze względu na kontrolowaną twardość. L80-13Cr to klasa odporna na korozję wyłącznie CO₂ i nie jest to klasa NACE do zastosowań kwasoodpornych, natomiast N80 i P110 to gatunki do zastosowań ogólnych, nieprzeznaczone do narażenia na mokry H₂S.

Jakie rozmiary dostępne są węży produkcyjnych?

Typowe średnice zewnętrzne rur produkcyjnych API 5CT to 2-3/8' (60,32 mm), 2-7/8' (73,02 mm), 3-1/2' (88,9 mm), 4' (101,6 mm) i 4-1/2' (114,3 mm). Masy nominalne wahają się od około 4,0 funtów/stopę na 2-3/8' do 26,1 funtów/stopę na grubych ściankach 4-1/2'.

Czy rura produkcyjna ma średnicę dryfu?

Rury nie mają ani jednego stałego dryfu w API 5CT, tak jak ma to miejsce w przypadku obudowy. Średnicę dryfu rurek określa się w zamówieniu zgodnie z normą API 5B i dobiera się ją odpowiednio do największego narzędzia lub przewodu pompy, przez który musi przejść operator. Przed złożeniem zamówienia należy zawsze potwierdzić wymagany dryf.

Rury produkcyjne źródłowe z rury stalowej ZC

ZHENCHENG Steel Co., Ltd. (ZC Steel Pipe) produkuje na zamówienie rury produkcyjne API 5CT w pełnym zakresie gatunków — J55, N80, L80 (kwaśny typ 1 i 13Cr CO₂), C90, T95 i P110 — z NU, EU, IJ i gazoszczelnymi połączeniami premium. Projekty realizowane na terenie Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej, z niezależnymi patentami na połączenia premium i specjalne OCTG.

E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Poproś o wycenę

Powiązany: Rozmiary i wagi obudów API 5CT  · Stopnie OCTG  · Połączenia UE i NU  · Węże 13Cr  · Strona produktu z obudowami i rurkami

Skontaktuj się

Szybkie linki

Wsparcie

Kategoria produktu

Skontaktuj się z nami

Dodaj: nr 42, grupa 8, wioska Huangke, Sunzhuang Street,
komórka miasta Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zostaw wiadomość
Skontaktuj się z nami
Prawa autorskie © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez leadong.com