Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Jakie są gatunki rur OCTG?
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Nowości produktowe » Jakie są gatunki rur OCTG?

Jakie są gatunki rur OCTG?

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2025-01-09 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

OCTG — Oil Country Tubular Goods — obejmuje rury osłonowe, rury i rury wiertnicze, które składają się na każdy odwiert naftowy i gazowy. Każda jego stopa jest wyprodukowana zgodnie z normą API 5CT, obowiązującą specyfikacją Amerykańskiego Instytutu Naftowego. Gatunek określa granicę plastyczności, obróbkę cieplną, granice twardości i, co najważniejsze, czy rurę można stosować tam, gdzie występuje siarkowodór (H₂S).

ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury OCTG w pełnym zakresie gatunków API 5CT – H40 do Q125 – zarówno w formie bezszwowej, jak i ERW do zastosowań w osłonach i rurkach. Ten przewodnik stanowi robocze źródło informacji dla inżynierów i kierowników ds. zakupów: co zapewnia każdy gatunek, gdzie jest to określone i jak dokonać wyboru między nimi.

ZAWARTOŚĆ

  1. API 5CT: Standard regulujący stopnie OCTG

  2. Pełna tabela referencyjna ocen

  3. Podział klas po klasach

  4. Klasy kwaśnej obsługi i limity H₂S

  5. Przewodnik dotyczący decyzji dotyczących wyboru klasy

  6. Typy połączeń według klasy

  7. Zakresy długości obudowy i rurki

  8. Często zadawane pytania

1. API 5CT: Norma regulująca stopnie OCTG

CO TO JEST API 5CT?
Specyfikacja API 5CT to norma Amerykańskiego Instytutu Naftowego, która definiuje wymagania dla OCTG — obudowy, rurek, złączy, złączy i akcesoriów stosowanych w odwiertach naftowych i gazowych. Określa skład chemiczny, właściwości mechaniczne, wymagania dotyczące obróbki cieplnej, tolerancje wymiarowe, wymagania dotyczące kontroli i badań dla każdego gatunku. API 5CT jest odpowiednikiem ISO 11960. Wszystkie OCTG produkowane przez ZC Steel Pipe są produkowane zgodnie z API 5CT.

API 5CT dzieli klasy na cztery poziomy specyfikacji produktu (PSL1 i PSL2), przy czym PSL2 dodaje bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące składu chemicznego, spójności właściwości mechanicznych i NDE. Większość specyfikacji projektów dotyczących odwiertów krytycznych – HPHT, studni kwaśnych, wód głębinowych – wymaga PSL2. W przypadku rutynowej budowy studni PSL1 jest standardem.

Każde oznaczenie gatunku oznacza minimalną granicę plastyczności gatunku w tysiącach psi. P110 oznacza minimalną wydajność 110 000 psi (758 MPa); L80 oznacza minimalną wydajność wynoszącą 80 000 psi (552 MPa). Przedrostek litery ma dodatkowe znaczenie – ograniczony zakres plastyczności, rodzaj obróbki cieplnej lub kategoria odporności na korozję – wyjaśnione w poniższej sekcji dotyczącej poszczególnych gatunków.

Uwaga dotycząca zamówienia — API 5CT vs API 5CT PSL2
Kiedy zamówienie zakupu zawiera po prostu informację „API 5CT L80”, domyślnie jest to PSL1. Jeśli projekt odwiertu lub standard operatora wymaga PSL2, należy to wyraźnie określić — „API 5CT L80 PSL2”. Obydwa nie są zamienne na poziomie dokumentacji, nawet jeśli wymiary rur są identyczne. Przed wydaniem zamówienia zakupu dotyczącego odwiertów kwaśnych lub HPHT należy potwierdzić to u zarejestrowanego inżyniera.

2. Wypełnij tabelę referencyjną ocen

Poniższa tabela obejmuje wszystkie standardowe gatunki API 5CT. Wartości plastyczności i rozciągania podano w MPa (poniżej podano odpowiedniki psi). Ograniczenia twardości dotyczą korpusu rury. Gatunki oznaczone ✓ pod „Kwaśny” są zatwierdzone do stosowania w środowisku H₂S zgodnie z NACE MR0175/ISO 15156.

Klasa Min. wydajność (MPa / ksi) Maks. wydajność (MPa / ksi) Min. wytrzymałość na rozciąganie (MPa / ksi) Maks. twardość Obróbka cieplna Kwaśna forma
H40 276 / 40 552 / 80 414 / 60 Bez limitu Żadne nie jest wymagane NIE S, W
J55 379 / 55 552 / 80 517 / 75 Bez limitu Żadne nie jest wymagane NIE S, W
K55 379 / 55 552 / 80 655 / 95 Bez limitu Żadne nie jest wymagane NIE S, W
N80 Typ 1 552 / 80 758 / 110 689 / 100 Bez limitu Normalizowane lub wykończone na gorąco NIE S, W
N80Q 552 / 80 758 / 110 689 / 100 Bez limitu Hartowanie i hartowanie (Q&T) NIE S, W
L80 Typ 1 552 / 80 655 / 95 655 / 95 23 HRC / 241 HBW Obowiązkowe pytania i odpowiedzi Tak S, W
L80 9Kr 552 / 80 655 / 95 655 / 95 23 HRC / 241 HBW Obowiązkowe pytania i odpowiedzi Tak Tylko S
L80 13Kr 552 / 80 655 / 95 655 / 95 23 HRC / 241 HBW Obowiązkowe pytania i odpowiedzi Tak Tylko S
C90 621 / 90 724 / 105 689 / 100 25,4 HRC / 255 HBW Obowiązkowe pytania i odpowiedzi Tak Tylko S
T95 655 / 95 758 / 110 724 / 105 25,4 HRC / 255 HBW Obowiązkowe pytania i odpowiedzi Tak Tylko S
P110 758 / 110 965 / 140 862 / 125 Nie określono limitu Obowiązkowe pytania i odpowiedzi NIE S, W
Pytanie 125 862 / 125 1034 / 150 931 / 135 Brak limitu HRC; Typowo 34 HRC Obowiązkowe pytania i odpowiedzi NIE Tylko S

S = Bez szwu; W = spawane (ERW). Minimalna granica plastyczności/rozciągania według najnowszego wydania API 5CT. Limity twardości podano dla korpusu rury – limity twardości złącza są różne. „Bez limitu” dla kolumny kwaśnej oznacza, że ​​gatunek nie jest zatwierdzony do stosowania w środowiskach H₂S powyżej 0,05 psia.

3. Podział na klasy

H40 — Płytka obudowa powierzchniowa o niskim ciśnieniu

H40 to gatunek API 5CT o najniższej wytrzymałości, z minimalną wydajnością wynoszącą zaledwie 276 MPa (40 000 psi). Nie jest wymagana żadna specjalna obróbka cieplna. Stosowany jest głównie do obudowy powierzchniowej ciągów w płytkich, niskociśnieniowych studniach lądowych — rur przewodzących w miękkich formacjach, obudowy powierzchniowej, gdzie wymagania regulacyjne określają głębokość, a nie ciśnienie. H40 rzadko pojawia się w specyfikacjach zamówień dotyczących czegokolwiek poza ciągami powierzchniowymi; jego przewaga kosztowa nad J55 jest marginalna na większości rynków.

J55 i K55 — najważniejsze narzędzia do odwiertów płytkich i średnich

J55 i K55 mają tę samą minimalną granicę plastyczności (379 MPa / 55 000 psi), ale różnią się minimalną wytrzymałością na rozciąganie: J55 wymaga 517 MPa (75 000 psi), a K55 wymaga 655 MPa (95 000 psi). Żaden z nich nie wymaga obróbki cieplnej. J55 to gatunek najczęściej stosowany na świecie do obudowy powierzchniowej i pośredniej w studniach lądowych przy umiarkowanej głębokości i ciśnieniu. K55 jest przeznaczony do sprzęgieł i zastosowań, w których wymagana jest większa wytrzymałość na rozciąganie bez konieczności przechodzenia na N80. Żaden gatunek nie ma oceny kwaśnej.

Spostrzeżenie inżynieryjne — dlaczego K55 jest stosowany w łącznikach
Wyższa wytrzymałość na rozciąganie K55 (95 000 psi w porównaniu z 75 000 psi w J55) ma znaczenie dla łącznika. W połączeniach z gwintem okrągłym API (BTC/LTC) sprzęgło jest często słabym ogniwem pod wpływem momentu obrotowego i obciążenia rozciągającego. Zastosowanie łączników K55 na rurze J55 poprawia wydajność połączenia bez konieczności ponoszenia kosztów modernizacji całego ciągu rur osłonowych do N80. Jest to standardowa optymalizacja kosztów w wielu projektach obudów płytkich studni.

N80 — obudowa o dużej objętości i średniej głębokości

N80 to najszerzej produkowany gatunek API 5CT o wysokiej wytrzymałości, z minimalną wydajnością 552 MPa (80 000 psi). Występuje w dwóch podtypach — N80 typ 1 (N80-1) i N80Q — które mają te same wymagania dotyczące właściwości mechanicznych, ale różnią się obróbką cieplną:

  • N80-1:  Normalizowany lub wykończony na gorąco. Nie wymaga hartowania i temperowania. Bardziej ekonomiczne, powszechnie dostępne. Stosowany w większości obudów N80 w rutynowych projektach studni.

  • N80Q:  Ulepszony i odpuszczony. Bardziej spójna mikrostruktura, lepszy rozkład wytrzymałości, ściślejsza kontrola twardości. Stosowany tam, gdzie liczy się jednorodność lub gdy średnio kwaśne warunki wymagają kontrolowanej twardości.

N80 nie jest kwaśny. Szeroki zakres plastyczności (552–758 MPa / 80 000–110 000 psi) oznacza, że ​​twardość nie jest kontrolowana, co czyni go podatnym na pękanie naprężeniowe siarczkowe w środowiskach H₂S. Pełny przewodnik po specyfikacji N80 →

L80 — klasa standardowa Sour Service

L80 to najważniejszy gatunek w rodzinie OCTG, który należy zrozumieć. Ma taką samą wydajność minimalną jak N80 (552 MPa / 80 000 psi), ale z ograniczoną wydajnością maksymalną (655 MPa / 95 000 psi) i obowiązkowym pułapem twardości wynoszącym 23 HRC (241 HBW). Hartowanie i odpuszczanie jest obowiązkowe. Te kontrole kwalifikują L80 do kwaśnego smaku zgodnie z NACE MR0175/ISO 15156 — ograniczone limity wytrzymałości i twardości zmniejszają podatność na pękanie naprężeniowe siarczkowe.

L80 występuje w trzech wariantach metalurgicznych:

  • L80 Typ 1:  Stal węglowo-manganowa. Standardowy gatunek osłonki kwaśnej do środowisk ze słodką do umiarkowanej zawartością H₂S. Bezszwowe i spawane.

  • L80 9Cr:  9% stal chromowa. Zwiększona odporność na korozję CO₂ w porównaniu z typem 1. Tylko bez szwu. Stosowany w środowiskach bogatych w CO₂, gdzie typ 1 mógłby nadmiernie korodować, ale pełny 13Cr nie jest jeszcze wymagany.

  • L80 13Cr:  stal nierdzewna zawierająca 13% chromu. Doskonała odporność na CO₂ i łagodny H₂S. Tylko bez szwu. Domyślny gatunek rur dla wielu odwiertów naftowych wytwarzających CO₂. Droższe i wymagają specjalnej procedury spawania w celu wykonania połączenia. Przewodnik metalurgiczny L80-13Cr →

N80 vs L80 — pełne porównanie ocen →

C90 — Usługa kwaśna pomiędzy L80 a T95

C90 wypełnia lukę pomiędzy L80 i T95 z zakresem plastyczności 621–724 MPa (90 000–105 000 psi) i granicą twardości 25,4 HRC. Jest to tylko płynne, obowiązkowe pytania i odpowiedzi i kwaśna ocena. C90 jest rzadziej dostępny w magazynie niż L80 i T95 i jest zwykle stosowany w przypadku konkretnych projektów odwiertów, w których granica plastyczności L80 jest niewystarczająca, ale nie jest wymagana pełna wytrzymałość T95.

T95 — Kwaśna obsługa o dużej mocy

T95 to gatunek API 5CT o najwyższej wytrzymałości, charakteryzujący się kwasowością (Q125 nie jest kwasoodporny), z zakresem plastyczności 655–758 MPa (95 000–110 000 psi) i granicą twardości wynoszącą 25,4 HRC. Jest to rozwiązanie bezproblemowe, obowiązkowe pytania i odpowiedzi oraz standardowa ścieżka modernizacji z L80 dla odwiertów, w których występuje H₂S, ale ciśnienie projektowe przekracza to, co może obsłużyć L80. T95 ma znaczną wyższą cenę w porównaniu z L80 i wymaga testów SSC i HIC w celu kwalifikacji do kwaśnej obsługi. Macierz decyzji o usługach kwaśnych L80 vs N80Q vs T95 →

P110 — Wysoka wytrzymałość do studni głębinowych

P110 to standardowy gatunek o wysokiej wytrzymałości do głębokich odwiertów wysokociśnieniowych z minimalną wydajnością 758 MPa (110 000 psi). Jest to obowiązkowy zestaw pytań i odpowiedzi, dostępny w formie bezszwowej i spawanej. P110 nie jest kwaśny – jego szeroki zakres twardości sprawia, że ​​jest podatny na SSC w środowiskach H₂S. Jest to gatunek wybierany do obudowy pośredniej i produkcyjnej w głębokich studniach, gdzie obliczenia zapadnięcia i rozerwania w ramach N80/L80 nie mogą spełnić czynników projektowych, pod warunkiem, że ciśnienie cząstkowe H₂S pozostaje poniżej 0,05 psia.

Krytyczny punkt inżynieryjny — P110 i H₂S
P110 nie wolno stosować w kwaśnym środowisku pracy (ciśnienie cząstkowe H₂S ≥ 0,05 psia zgodnie z NACE MR0175) bez specjalnego przeglądu inżynierii antykorozyjnej. Jej twardość nie jest kontrolowana przez API 5CT i w praktyce rury P110 rutynowo testuje się powyżej progu NACE 22 HRC. Określanie P110 w środowisku H₂S bez zgody inżyniera stanowi niezgodność z integralnością odwiertu. Odpowiednikiem kwaśnej usługi jest T95.  Przewodnik projektowy P110, L80 i T95 →

Pełny przegląd ograniczeń ekonomicznych i operacyjnych P110: Rura osłonowa API 5CT P110 — dane techniczne i przewodnik zastosowań →

Q125 — HPHT, maksymalna wytrzymałość

Q125 to gatunek API 5CT o najwyższej wytrzymałości i minimalnej granicy plastyczności 862 MPa (125 000 psi). Jest to tylko płynne, obowiązkowe pytania i odpowiedzi, a nie kwaśne. Q125 jest przeznaczony prawie wyłącznie do odwiertów o bardzo głębokim i bardzo wysokim ciśnieniu (HPHT), gdzie P110 nie może spełnić wymagań projektowych związanych z zapadnięciem się lub pęknięciem. Wymaga bardziej rygorystycznej kontroli chemicznej niż inne gatunki, a spawanie lub obróbka cieplna połączeń Q125 wymaga kwalifikowanych procedur. Q125 nie jest towarem magazynowanym — jest produkowany na zamówienie z dłuższym czasem realizacji niż gatunki standardowe.

4. Stopnie kwaśności i limity H₂S

CZYM JEST SERWIS SOUR?
Zgodnie z normą NACE MR0175/ISO 15156 — obowiązującą normą dotyczącą wyboru materiałów w środowiskach ropy i gazu zawierających H₂S — usługi kwaśne definiuje się jako każde środowisko, w którym ciśnienie cząstkowe H₂S przekracza   0,05 PSIA (0,34 KPA) . Poniżej tego progu ogólnie akceptowalne są gatunki standardowe (J55, N80, P110). Powyżej tego dopuszczalne są wyłącznie gatunki o podwyższonej kwasowości i kontrolowanych granicach twardości na osłony i rury.
Gatunek Kwaśny Maks. twardość (korpus rury) Podstawa limitu H₂S Typowe zastosowanie kwaśne
H40 NIE — — Nie dla kwaśnej obsługi
J55 NIE — — Nie dla kwaśnej obsługi
K55 NIE — — Nie dla kwaśnej obsługi
N80-1 / N80Q NIE — — Nie dla kwaśnej obsługi
L80 Typ 1 Tak 23 HRC / 241 HBW NACE MR0175 Standardowa kwaśna obudowa i rurka
L80 9Kr Tak 23 HRC / 241 HBW NACE MR0175 Węże CO₂ + łagodny H₂S
L80 13Kr Tak 23 HRC / 241 HBW NACE MR0175 Studnie z dominacją CO₂, łagodny H₂S
C90 Tak 25,4 HRC / 255 HBW NACE MR0175 Średnio kwaśna obsługa
T95 Tak 25,4 HRC / 255 HBW NACE MR0175 Studnie kwaśne o wysokiej wytrzymałości (HPHT)
P110 NIE — — Nie dla kwaśnej obsługi
Pytanie 125 NIE — — Nie dla kwaśnej obsługi
Krytyczny punkt inżynieryjny — API 5CT vs NACE MR0175 Konflikt twardości
API 5CT określa maksymalną twardość 23 HRC dla L80. NACE MR0175 określa maksymalnie 22 HRC dla stali węglowych i niskostopowych w środowisku kwaśnym. To nie są te same limity. Kawałek L80, który przejdzie test twardości API 5CT przy 23 HRC, może technicznie nie spełniać wymagań NACE MR0175. Jeśli specyfikacja Twojego projektu odwołuje się do obu standardów – powszechnych w projektach międzynarodowych – potwierdź u huty i odpowiedzialnego inżyniera, który limit twardości obowiązuje.  Wyjaśnienie konfliktu twardości API 5CT i NACE MR0175 →
Notatka terenowa — dokumentacja usługi kwaśnej
W przypadku usługi kwaśnej OCTG potrzebne jest coś więcej niż tylko oznaczenie gatunku na MTC. Potrzebujesz: (1) potwierdzenia obróbki cieplnej Q&T zgodnie z API 5CT; (2) wyniki badania twardości każdego korpusu rury i złącza; (3) Wyniki testu HIC (pękanie wywołane wodorem) zgodnie z NACE TM0284 dla rur odpornych na działanie kwasów zgodnie z PSL2; (4) Wyniki testu SSC (pękanie naprężeniowe siarczkowe) zgodnie z NACE TM0177, jeśli określono. Poproś o te dokumenty na etapie zamówienia — nie można ich dodać później po wysłaniu rury.

5. Przewodnik dotyczący decyzji dotyczących wyboru klasy

Użyj tego schematu decyzyjnego, aby zawęzić właściwy gatunek API 5CT dla danej osłony lub ciągu rurowego. Cztery kluczowe dane wejściowe to: ciśnienie cząstkowe H₂S, głębokość/ciśnienie odwiertu, temperatura i zawartość CO₂.

Warunek H₂S < 0,05 psia (słodki) H₂S ≥ 0,05 psia (kwaśny)
Płytkie / niskie ciśnienie
(< ~2000 m)
J55 lub K55 L80 Typ 1 (wytrzymałość zwykle wystarczająca)
Średnia głębokość / ciśnienie
(~2000–4000 m)
N80-1 lub N80Q L80 Typ 1
Głębokie/wysokie ciśnienie
(> ~4000 m)
P110 T95 (P110 bez oceny kwasowości)
Ultragłęboki HPHT
(> ~6000 m)
Pytanie 125 Wymagany przegląd T95 lub inżynieryjny
Obecny CO₂, łagodny H₂S Rurki L80 13Cr lub 9Cr L80 13Cr (sprawdź granicę ciśnienia cząstkowego H₂S dla 13Cr)
Spostrzeżenie inżynieryjne — granica słodko-kwaśna to ciśnienie cząstkowe, a nie stężenie.
W odwiercie zawierającym 1000 ppm H₂S przy ciśnieniu w głowicy odwiertu 100 barów ciśnienie cząstkowe H₂S wynosi 0,1 bara (1,45 psia), czyli znacznie powyżej progu NACE wynoszącego 0,05 psia. To samo 1000 ppm H₂S pod ciśnieniem 1 bara (w atmosferze) daje 0,001 bara (0,015 psia) – poniżej progu. Samo stężenie procentowe lub ppm nie określa, czy wymagane są gatunki kwaśne. Potrzebujesz ciśnienia cząstkowego H₂S obliczonego na podstawie ciśnienia projektowego systemu.

Aby zapoznać się ze szczegółowym procesem wyboru gatunku z przykładami projektów: Jak wybrać materiał OCTG — kompletny przewodnik po wyborze gatunku →

Słodkie oceny usług

Płytkie:   H40, J55, K55
Średnia głębokość:   N80-1, N80Q
Głębokie:   P110
Ultragłęboki HPHT:   Q125
Spust:   H₂S < 0,05 psia

Kwaśne stopnie usług

Kwaśny standardowy:   L80 Typ 1
CO₂ + łagodny H₂S:   L80 9Cr, L80 13Cr
Kwaśne o wysokiej mocy:   C90, T95
Spust:   H₂S ≥ 0,05 psia
Norma:   NACE MR0175 / ISO 15156

6. Rodzaje połączeń według klasy

Typ połączenia jest częścią specyfikacji OCTG i musi być dostosowany do gatunku i zastosowania. API 5CT definiuje trzy standardowe typy połączeń dla obudów oraz ogólną kategorię dla połączeń premium.

Połączenie Pełna nazwa Typowe stopnie Wydajność połączenia Typowe zastosowanie
STC Obudowa z krótkim gwintem H40, J55, K55 ~75–80% Obudowa powierzchniowa, ciągi niekrytyczne
Opieka długoterminowa Osłona z długim gwintem J55, K55, N80 ~85–90% Osłonka pośrednia i produkcyjna
BTC Obudowa z gwintem wzmacniającym N80, L80, P110 ~95–100% Struny wysokociśnieniowe, standardowe studnie głębinowe
Premia Zastrzeżone (VAM, TenarisHydril, ZC-PAC itp.) L80, T95, P110, Q125 100%+ (uszczelnienie metal-metal) HPHT, serwis kwaśny, wymagania gazoszczelne

Połączenia klasy premium zapewniają uszczelnienie metal-metal, którego nie zapewniają gwinty API, co ma kluczowe znaczenie w zastosowaniach gazoszczelnych i studniach kwaśnych, gdzie jakakolwiek droga wycieku jest niedopuszczalna. ZC Steel Pipe posiada niezależne patenty na najwyższej jakości projekty połączeń dla osłon i rurek OCTG.

Aby uzyskać szczegółowe wskazówki dotyczące połączenia: Wyjaśnienie obudowy BTC →  |  Połączenia Premium — Warunki użytkowania i zalety →  |  Przewodnik po TCO połączeń OCTG →

7. Zakresy długości osłon i rurek

API 5CT definiuje trzy standardowe zakresy długości obudowy i rurki. Są to oznaczenia asortymentowe dla korpusu rury – długość złącza wraz ze złączką jest nieco większa. Przed złożeniem zamówienia zawsze sprawdzaj, jakiego zakresu wymaga projekt studni.

Zakres Obudowa (w stopach) Obudowa (w metrach) Węże (w stopach) Węże (w metrach) Typowe zastosowanie
R1 16–25 stóp 4,88–7,62 m 20–24 stóp 6,10–7,32 m Płytkie studnie, ograniczenia wydobycia
R2 25–34 stóp 7,62–10,36 m 27–30 stóp 8,23–9,14 m Standardowe studnie lądowe
R3 34–48 stóp 10,36–14,63 m 38–45 stóp 11,58–13,72 m Studnie głębinowe na morzu — mniej połączeń

R3 to preferowany zakres do studni morskich i głębokich na lądzie, ponieważ dłuższe złącza oznaczają mniej połączeń do wykonania, co skraca czas pracy platformy i liczbę potencjalnych punktów wycieku. R2 jest najczęściej stosowany w zastosowaniach lądowych. Specyfikacje długości osłonki API 5CT — pełny przewodnik →

8. Często zadawane pytania

Jaka jest różnica pomiędzy obudową J55 i K55?

J55 i K55 mają tę samą minimalną granicę plastyczności (379 MPa / 55 000 psi), ale K55 ma wyższą minimalną wytrzymałość na rozciąganie — 655 MPa (95 000 psi) w porównaniu do 517 MPa (75 000 psi) J55. Żadne z nich nie wymaga obróbki cieplnej i żadne nie jest kwaśne. Kluczowa praktyczna różnica polega na tym, że większa wytrzymałość na rozciąganie sprawia, że ​​K55 jest standardowym gatunkiem dla łączników stosowanych z rurą J55 — łącznik jest zawsze mocniejszym elementem ciągu osłonowego J55/K55. K55 jest również dostępny w formie spawanej, natomiast J55 może być bezszwowy lub spawany.

Jaka jest różnica między N80 Type 1 a N80Q?

Oba podtypy N80 mają takie same wymagania dotyczące wydajności (552–758 MPa / 80 000–110 000 psi) i wytrzymałości na rozciąganie (689 MPa / 100 000 psi), ale różnią się obróbką cieplną. N80-1 jest znormalizowany lub wykończony na gorąco – tańszy i szerzej dostępny. N80Q jest hartowany i odpuszczany, tworząc bardziej jednolitą mikrostrukturę i lepszą wytrzymałość. N80Q jest zalecany, gdy inżynier chce mieć większą konsystencję twardości lub lepszą odporność na uderzenia. Żadne z nich nie jest kwaśne. Aby uzyskać szczegółowe informacje: N80-1 vs N80Q — pełny przewodnik po specyfikacji →

Które gatunki OCTG nadają się do zastosowań kwaśnych (środowiska H₂S)?

Gatunki API 5CT z oceną obsługi kwasowej to L80 (typy 1, 9Cr i 13Cr), C90 i T95. Czynnikiem wyzwalającym kwaśną pracę jest ciśnienie cząstkowe H₂S ≥ 0,05 psia (0,34 kPa) zgodnie z NACE MR0175/ISO 15156. Gatunki te muszą być hartowane i odpuszczane oraz muszą spełniać maksymalne limity twardości — 23 HRC dla L80, 25,4 HRC dla C90 i T95. H40, J55, K55, N80, P110 i Q125 nie są dopuszczone do stosowania w środowiskach H₂S powyżej tego progu.

Kiedy należy określić P110 zamiast N80 lub L80?

P110 (minimalna wydajność 758 MPa / 110 000 psi) jest określony, gdy głębokość odwiertu i ciśnienie w formacji wytwarzają obciążenia zapadające się lub rozrywające przekraczające to, co N80 lub L80 mogą wytrzymać przy akceptowalnych współczynnikach projektowych. Zwykle ma to miejsce w studniach głębszych niż około 3 000–4 000 m, w zależności od gradientu ciśnienia w formacji. P110 nie jest kwasoodporny — jeśli H₂S występuje powyżej 0,05 psia, T95 jest właściwą ścieżką ulepszenia. Więcej informacji: Przewodnik projektowy P110, L80 i T95 →

Co oznacza przedrostek literowy w nazwach klas OCTG (L, N, P, T, C)?

Przedrostek literowy w oznaczeniach gatunków API 5CT koduje kategorię gatunku i wymagania dotyczące obróbki cieplnej. N (N80) = normalizowana lub nieograniczona obróbka cieplna, szerszy zakres plastyczności. L (L80) = gatunek o ograniczonym zakresie plastyczności z obowiązkowym limitem twardości, kwalifikujący go do kwaśnego serwisu. P (P110) = gatunek o wysokiej wytrzymałości, obowiązkowe Q&T, brak pułapu twardości. T (T95) = ograniczony zakres plastyczności przy wyższej wytrzymałości, kwasoodporny, obowiązkowe Q&T. C (C90) = ograniczony zakres wydajności, średnio kwaśny gatunek. Q (N80Q) = podtyp hartowany i odpuszczany. Liczba zawsze wskazuje minimalną wydajność w ksi.

Co to jest obudowa T95 i kiedy się ją stosuje?

T95 to gatunek API 5CT do zastosowań kwasoodpornych, charakteryzujący się minimalną wydajnością 655 MPa (95 000 psi) i maksymalną twardością 25,4 HRC. Jest to standardowa specyfikacja dla odwiertów, które wymagają większej wytrzymałości, niż może zapewnić L80 (minimum 80 000 psi), ale nadal zawierają H₂S powyżej progu NACE MR0175. T95 działa wyłącznie płynnie, jest obowiązkową sesją Q&T i wymaga testów SSC i HIC w celu uzyskania dokumentacji serwisowej. Wiąże się to ze znaczną premią kosztową w stosunku do L80. Dla decyzji pomiędzy L80 a T95: Macierz decyzyjna dotycząca usług kwaśnych L80 vs T95 →

Zapytanie o rurę OCTG — rura stalowa ZC

ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje osłony i przewody OCTG zgodne z API 5CT we wszystkich gatunkach – H40, J55, K55, N80, L80, T95, P110 i Q125 – w formie bezszwowej i ERW. Posiadamy niezależne patenty na projekty połączeń premium do zastosowań gazoszczelnych i kwaśnych. Dostępne są inspekcje stron trzecich (SGS, BV, TÜV), pełna identyfikowalność MTR i pakiety dokumentacji serwisowej. Zrealizowane projekty w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej.

 Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Poproś o wycenę


Skontaktuj się

Szybkie linki

Wsparcie

Kategoria produktu

Skontaktuj się z nami

Dodaj: nr 42, grupa 8, wioska Huangke, Sunzhuang Street,
komórka miasta Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zostaw wiadomość
Skontaktuj się z nami
Prawa autorskie © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez leadong.com