Katselukerrat: 0 Tekijä: Site Editor Julkaisuaika: 2025-01-09 Alkuperä: Sivusto
OCTG — Oil Country Tubular Goods — kattaa kotelon, letkut ja poraputket, jotka muodostavat jokaisen öljy- ja kaasulähteen. Sen jokainen jalka on valmistettu API 5CT:n määrittelemään laatuun, joka on American Petroleum Instituten hallitseva spesifikaatio. Laji määrittää myötörajan, lämpökäsittelyn, kovuusrajat ja kriittisesti sen, voidaanko putkea käyttää paikoissa, joissa on rikkivetyä (H₂S).
ZC Steel Pipe valmistaa ja vie OCTG-putkia kaikkiin API 5CT -laatuihin – H40–Q125 – sekä saumattomina että ERW-muodoissa kotelo- ja putkisovelluksiin. Tämä opas on opas insinööreille ja hankintapäälliköille: mitä kukin luokka tarjoaa, missä se on määritelty ja kuinka valita niistä.
API 5CT: OCTG-laatuja säätelevä standardi
Täydellinen arvosanaviitetaulukko
Jaottelu luokkakohtaisesti
Happamat palveluluokat ja H₂S-rajoitukset
Arvosanavalintapäätösopas
Yhteystyypit asteen mukaan
Kotelon ja letkun pituusalueet
Usein kysytyt kysymykset
API 5CT järjestää arvosanat neljään tuotespesifikaatiotasoon (PSL1 ja PSL2), ja PSL2 lisää tiukempia vaatimuksia kemialliselle koostumukselle, mekaanisten ominaisuuksien yhdenmukaisuudelle ja NDE:lle. Useimmat kriittisten kaivojen projektispesifikaatiot - HPHT, hapan palvelu, syvävesi - vaativat PSL2:n. Normaalissa kaivon rakentamisessa PSL1 on vakiona.
Jokainen laatumerkintä koodaa laadun vähimmäismyötölujuuden tuhansissa psi:issä. P110 tarkoittaa minimisaantoa 110 000 psi (758 MPa); L80 tarkoittaa minimisaantoa 80 000 psi (552 MPa). Kirjainetuliitteellä on lisämerkityksiä - rajoitettu tuottoalue, lämpökäsittelytyyppi tai korroosionkestävyysluokka - selitetty alla luokkakohtaisessa osiossa.
Alla oleva taulukko kattaa kaikki standardi API 5CT -luokat. Saanto- ja vetolujuusarvot ovat MPa (psi-ekvivalentit seuraavat). Kovuusrajat koskevat putken runkoa. Arvosanat, jotka on merkitty 'Hapan' alla, on hyväksytty H₂S-palveluun NACE MR0175/ISO 15156 -standardin mukaisesti.
| Luokka | Minimaalinen tuotto (MPa / ksi) | Suurin tuotto (MPa / ksi) | Minimaalinen vetolujuus (MPa / ksi) Suurin | kovuus | lämpökäsittely | Hapan | nimellismuoto |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H40 | 276/40 | 552/80 | 414/60 | Ei rajaa | Ei vaadita | Ei | S, W |
| J55 | 379/55 | 552/80 | 517/75 | Ei rajaa | Ei vaadita | Ei | S, W |
| K55 | 379/55 | 552/80 | 655 / 95 | Ei rajaa | Ei vaadita | Ei | S, W |
| N80 Tyyppi 1 | 552/80 | 758/110 | 689/100 | Ei rajaa | Normalisoitu tai kuumaviimeistelty | Ei | S, W |
| N80Q | 552/80 | 758/110 | 689/100 | Ei rajaa | Sammuta ja temperointi (Q&T) | Ei | S, W |
| L80 tyyppi 1 | 552/80 | 655 / 95 | 655 / 95 | 23 HRC / 241 HBW | Q&T pakollinen | Kyllä | S, W |
| L80 9Cr | 552/80 | 655 / 95 | 655 / 95 | 23 HRC / 241 HBW | Q&T pakollinen | Kyllä | Vain S |
| L80 13Cr | 552/80 | 655 / 95 | 655 / 95 | 23 HRC / 241 HBW | Q&T pakollinen | Kyllä | Vain S |
| C90 | 621/90 | 724/105 | 689/100 | 25,4 HRC / 255 HBW | Q&T pakollinen | Kyllä | Vain S |
| T95 | 655 / 95 | 758/110 | 724/105 | 25,4 HRC / 255 HBW | Q&T pakollinen | Kyllä | Vain S |
| P110 | 758/110 | 965/140 | 862/125 | Rajoitusta ei ole määritetty | Q&T pakollinen | Ei | S, W |
| Q125 | 862/125 | 1034 / 150 | 931/135 | Ei HRC-rajoitusta; 34 HRC tyypillinen | Q&T pakollinen | Ei | Vain S |
S = saumaton; W = Hitsattu (ERW). Riitto/vetolujuusminimi API 5CT:n uusinta versiota kohti. Kovuusrajat ovat putken runkokohtaisia - kytkimen kovuusrajat vaihtelevat. Happaman kolonnin 'Ei rajoitusta' tarkoittaa, että laatua ei ole hyväksytty yli 0,05 psia H₂S-ympäristöihin.
H40 on alhaisin lujuus API 5CT -laatu, jonka vähimmäistuotto on vain 276 MPa (40 000 psi). Erityistä lämpökäsittelyä ei tarvita. Sitä käytetään ensisijaisesti matalien, matalapaineisten maalla sijaitsevien kaivojen pintavaippajonoihin – johdinputkiin pehmeissä muodostelmissa, pintakoteloissa, joissa säädösvaatimukset määräävät syvyyden paineen sijaan. H40 on harvoin nähtävissä hankintaspesifikaatioissa muulle kuin pintanauhalle; sen kustannusetu J55:een verrattuna on marginaalinen useimmilla markkinoilla.
J55:llä ja K55:llä on sama vähimmäismyötölujuus (379 MPa / 55 000 psi), mutta ne eroavat vähimmäisvetolujuudesta: J55 vaatii 517 MPa (75 000 psi) ja K55 vaatii 655 MPa (95 000 psi). Kumpikaan ei vaadi lämpökäsittelyä. J55 on maailmanlaajuisesti laajimmin käytetty laatu maalla sijaitsevien kaivojen pinta- ja välikotelointiin kohtalaisessa syvyydessä ja paineessa. K55 on tarkoitettu kytkimiin ja sovelluksiin, joissa tarvitaan suurempaa vetolujuutta siirtymättä N80:een. Kumpikaan luokka ei ole hapanta.
N80 on laajimmin valmistettu erittäin luja API 5CT -laatu, jonka vähimmäistuotto on 552 MPa (80 000 psi). Sitä on kahta alatyyppiä - N80 Type 1 (N80-1) ja N80Q - joilla on samat mekaaniset ominaisuudet, mutta ne eroavat lämpökäsittelyssä:
N80-1: Normalisoitu tai kuumaviimeistelty. Ei vaadi jäähdytystä ja temperointia. Taloudellisempi, laajasti saatavilla. Käytetään suurimmassa osassa N80-koteloita rutiininomaisissa kaivorakenteissa.
N80Q: Karkaisu ja karkaisu. Tasaisempi mikrorakenne, parempi sitkeysjakauma, tiukempi kovuuden hallinta. Määritetään, kun tasaisuus on tärkeää tai missä keskihappamat olosuhteet edellyttävät hallittua kovuutta.
N80 ei ole hapan luokitus. Sen laaja myötöalue (552–758 MPa / 80 000–110 000 psi) tarkoittaa, että kovuutta ei valvota, minkä vuoksi se on herkkä sulfidijännityshalkeilulle H₂S-ympäristöissä. Täydellinen N80-määritysopas →
L80 on OCTG-perheen tärkein ymmärrettävä laatu. Sillä on sama vähimmäistuotto kuin N80:lla (552 MPa / 80 000 psi), mutta sen enimmäistuotto on rajoitettu (655 MPa / 95 000 psi) ja pakollinen kovuuskatto 23 HRC (241 HBW). Karkaisu ja karkaisu ovat pakollisia. Nämä säädöt täyttävät L80:n NACE MR0175/ISO 15156 -standardin mukaisen hapan palvelun – rajoitetut lujuus- ja kovuusrajat vähentävät herkkyyttä sulfidijännityshalkeilulle.
L80:stä on kolme metallurgista versiota:
L80 Tyyppi 1: Hiili-mangaaniteräs. Tavallinen hapan kotelolaatu makeasta kohtalaiseen H₂S-ympäristöihin. Saumaton ja hitsattu.
L80 9Cr: 9 % kromiterästä. Parempi CO₂-korroosionkestävyys verrattuna tyyppiin 1. Vain saumaton. Käytetään CO₂-rikkaissa ympäristöissä, joissa tyyppi 1 syöpyisi liikaa, mutta täyttä 13Cr:ää ei vielä vaadita.
L80 13Cr: 13% kromi ruostumatonta terästä. Erinomainen CO₂- ja lievä H2S-kestävyys. Vain saumaton. Oletusletkulaatu monille CO₂:ta tuottaville öljykaivoille. Kalliimpia ja vaatii erityistä hitsausmenetelmää liitosten viimeistelyyn. L80-13Cr metallurgiaopas →
N80 vs L80 — täydellinen arvosanavertailu →
C90 täyttää raon L80:n ja T95:n välillä myöhemmällä alueella 621–724 MPa (90 000–105 000 psi) ja kovuusrajalla 25,4 HRC. Se on vain saumaton, Q&T pakollinen ja hapan luokitus. C90 on harvemmin varastossa kuin L80 ja T95, ja se on yleensä määritelty tiettyihin kaivorakenteisiin, joissa L80:n myötölujuus ei ole riittävä, mutta T95:n täyttä lujuutta ei vaadita.
T95 on vahvin hapanluokiteltu API 5CT -laatu (Q125 ei ole hapanluokitus), jonka myötöalue on 655–758 MPa (95 000–110 000 psi) ja kovuusraja 25,4 HRC. Se on vain saumaton, pakollinen Q&T ja standardi päivityspolku L80:sta kaivoille, joissa H₂S on läsnä, mutta suunnittelupaine ylittää L80:n tukeman paineen. T95:llä on huomattava hintapreemio yli L80:n ja se vaatii SSC- ja HIC-testauksen happaman palvelun pätevyyden saamiseksi. L80 vs N80Q vs T95 hapan palvelupäätösmatriisi →
P110 on korkean lujuuden standardilaatu syville, korkeapaineisille kaivoille, joiden vähimmäissaanto on 758 MPa (110 000 psi). Se on pakollinen Q&T ja saatavilla saumattomassa ja hitsatussa muodossa. P110 ei ole hapanluokitus – sen laaja kovuusalue tekee siitä herkän SSC:lle H₂S-ympäristöissä. Se on valintaluokka väli- ja tuotantokotelolle syvissä kaivoissa, joissa romahdus- ja murtumislaskelmat alle N80/L80 eivät täytä suunnittelutekijöitä edellyttäen, että H₂S-osapaine pysyy alle 0,05 psia.
Täydellinen katsaus P110:n taloudellisiin ja toiminnallisiin rajoituksiin: API 5CT P110 -koteloputki — Tekniset tiedot ja sovellusopas →
Q125 on vahvin standardi API 5CT -laatu, jonka vähimmäistuotto on 862 MPa (125 000 psi). Se on vain saumaton, pakollinen kysymys ja vastaus, eikä se ole hapanta. Q125 on määritelty lähes yksinomaan ultrasyviin, ultrakorkeapaineisiin kaivoihin (HPHT), joissa P110 ei voi täyttää romahtamisen tai halkeaman suunnitteluvaatimuksia. Se vaatii tiukempaa kemian valvontaa kuin muut laatuluokat, ja Q125-liitosten hitsaus tai lämpökäsittely vaatii päteviä toimenpiteitä. Q125 ei ole varastossa oleva hyödykelaatu – se valmistetaan tilauksesta pidemmällä toimitusajalla kuin vakiolaadut.
| Grade | Sour | Nimelliskovuus (putken runko) | H₂S-rajaperuste | Tyypillinen hapan käyttö |
|---|---|---|---|---|
| H40 | Ei | — | — | Ei hapan palveluun |
| J55 | Ei | — | — | Ei hapan palveluun |
| K55 | Ei | — | — | Ei hapan palveluun |
| N80-1 / N80Q | Ei | — | — | Ei hapan palveluun |
| L80 tyyppi 1 | Kyllä | 23 HRC / 241 HBW | NACE MR0175 | Tavallinen hapan kotelo ja letkut |
| L80 9Cr | Kyllä | 23 HRC / 241 HBW | NACE MR0175 | CO₂ + mieto H2S letku |
| L80 13Cr | Kyllä | 23 HRC / 241 HBW | NACE MR0175 | CO₂-dominoiva kuopat, lievä H2S |
| C90 | Kyllä | 25,4 HRC / 255 HBW | NACE MR0175 | Keskitason hapan palvelu |
| T95 | Kyllä | 25,4 HRC / 255 HBW | NACE MR0175 | Vahvat hapan kaivot (HPHT) |
| P110 | Ei | — | — | Ei hapan palveluun |
| Q125 | Ei | — | — | Ei hapan palveluun |
Käytä tätä päätöskehystä rajataksesi oikean API 5CT -luokan tietylle kotelolle tai putkisarjalle. Neljä keskeistä syöttötapaa ovat: H₂S-osapaine, kaivon syvyys/paine, lämpötila ja CO₂-pitoisuus.
| Kunto | H₂S < 0,05 psia (makea) | H2S ≥ 0,05 psia (hapan) |
|---|---|---|
| Matala / matala paine (< ~ 2000 m) |
J55 tai K55 | L80 tyyppi 1 (voima yleensä riittävä) |
| Keskisyvyys/paine (~2 000–4 000 m) |
N80-1 tai N80Q | L80 tyyppi 1 |
| Syvä / korkea paine (> ~4 000 m) |
P110 | T95 (P110 ei hapanta) |
| Erittäin syvä HPHT (> ~6 000 m) |
Q125 | T95 tai tekninen tarkastus vaaditaan |
| CO₂ läsnä, lievä H₂S | L80 13Cr tai 9Cr letku | L80 13Cr (tarkista H₂S:n osapaineraja 13Cr:lle) |
Yksityiskohtainen arvosanavalinnan työnkulku suunnitteluesimerkeillä: OCTG-materiaalin valitseminen — Täydellinen arvosanan valintaopas →
Liitäntätyyppi on osa OCTG-spesifikaatiota, ja se on sovitettava luokkaan ja sovellukseen. API 5CT määrittelee kolme vakioliitäntätyyppiä kotelolle sekä yleisen kategorian premium-liitäntöille.
| Yhteys | Koko nimi | Tyypilliset arvosanat | Liitoksen tehokkuus | Tyypillinen sovellus |
|---|---|---|---|---|
| STC | Lyhyt kierrekotelo | H40, J55, K55 | ~75–80 % | Pintakotelo, ei-kriittiset kielet |
| LTC | Pitkä kierrekotelo | J55, K55, N80 | ~85–90 % | Väli- ja tuotantokotelo |
| BTC | Tukilankakotelo | N80, L80, P110 | ~95–100 % | Korkeapainelangat, tavalliset syvät kaivot |
| Premium | Omistus (VAM, TenarisHydril, ZC-PAC jne.) | L80, T95, P110, Q125 | 100%+ (metalli-metalli-tiiviste) | HPHT, hapan palvelu, kaasutiiviit vaatimukset |
Ensiluokkaiset liitännät tarjoavat metallin välisen tiivistyksen, jota API-kierteet eivät voi saavuttaa, mikä on kriittistä kaasutiiviissä sovelluksissa ja happamissa kaivoissa, joissa vuotoreittejä ei voida hyväksyä. ZC Steel Pipe omistaa itsenäisiä patentteja korkealaatuisille OCTG-kotelon ja -putkien liitäntämalleille.
Yksityiskohtaiset liitäntäohjeet: BTC-kotelo selitetty → | Premium-yhteydet — käyttöehdot ja edut → | OCTG-liitännät TCO-opas →
API 5CT määrittelee kolme vakiopituusaluetta kotelolle ja letkulle. Nämä ovat putkirungon aluemerkintöjä – liitoksen pituus liitin mukaan lukien on hieman pidempi. Varmista aina ennen tilaamista, mitä valikoimaa kaivon suunnittelu vaatii.
| Alue | Kotelo (jalat) | Kotelo (metreinä) | Letkut (jalkoja) | Letkut (metreinä) | Tyypillinen käyttö |
|---|---|---|---|---|---|
| R1 | 16-25 jalkaa | 4,88–7,62 m | 20-24 jalkaa | 6,10-7,32 m | Matalat kaivot, kelauksen rajoitukset |
| R2 | 25-34 jalkaa | 7,62-10,36 m | 27-30 jalkaa | 8,23–9,14 m | Tavalliset maalla olevat kaivot |
| R3 | 34-48 jalkaa | 10,36-14,63 m | 38-45 jalkaa | 11,58-13,72 m | Offshore, syvät kaivot – vähemmän liitoksia |
R3 on suositeltavin alue offshore- ja syvälle maalla sijaitseville kaivoille, koska pidemmät liitokset merkitsevät vähemmän liitoksia, mikä lyhentää laitteiston aikaa ja mahdollisten vuotokohtien määrää. R2 on yleisin maasovelluksissa. API 5CT kotelon pituuden tiedot — täydellinen opas →
J55:llä ja K55:llä on sama vähimmäismyötölujuus (379 MPa / 55 000 psi), mutta K55:llä on suurempi minimivetolujuus – 655 MPa (95 000 psi) verrattuna J55:n 517 MPa:iin (75 000 psi). Kumpikaan ei vaadi lämpökäsittelyä, eikä kumpikaan ole hapanluokitus. Keskeinen käytännön ero on se, että K55:n suurempi vetolujuus tekee siitä vakiolaadun J55-putken kanssa käytettäville liittimille – kytkin on aina vahvempi komponentti J55/K55-vaippanauhassa. K55 on saatavana myös hitsatussa muodossa, kun taas J55 voi olla saumaton tai hitsattu.
Molemmilla N80-alatyypeillä on samat tuotto- (552–758 MPa / 80 000–110 000 psi) ja vetolujuusvaatimukset (689 MPa / 100 000 psi), mutta ne eroavat lämpökäsittelyssä. N80-1 on normalisoitu tai kuumaviimeistelty – halvempi ja laajemmin saatavilla. N80Q on karkaistu ja karkaistu, mikä tuottaa tasaisemman mikrorakenteen ja paremman sitkeyden. N80Q määritetään, kun insinööri haluaa tiukempaa kovuutta tai parempaa iskunkestävyyttä. Kumpikaan ei ole hapanarvoinen. Tarkemmat tiedot: N80-1 vs N80Q — täydellinen tekninen opas →
Hapan palveluluokitellut API 5CT -luokat ovat L80 (tyypit 1, 9Cr ja 13Cr), C90 ja T95. Hapan palvelun liipaisin on H₂S-osapaine ≥ 0,05 psia (0,34 kPa) NACE MR0175/ISO 15156 -standardin mukaan. Näiden laatujen on oltava karkaisuja ja karkaisuja, ja niiden on täytettävä enimmäiskovuusrajat — 23 HRC L80:lle, 25,4 HRC9 C90:lle. H40, J55, K55, N80, P110 ja Q125 eivät ole hyväksyttyjä H₂S-ympäristöihin, jotka ylittävät tämän kynnyksen.
P110 (minimituotto 758 MPa / 110 000 psi) määritetään, kun kaivon syvyys ja muodostumispaine aiheuttavat romahdus- tai murtumiskuormia, jotka ylittävät N80:n tai L80:n kestävyyden hyväksyttävillä suunnittelutekijöillä. Tämä tapahtuu tyypillisesti noin 3 000–4 000 metrin syvyydessä kaivoissa muodostumisen painegradientista riippuen. P110 ei ole hapanluokitus – jos H₂S on yli 0,05 psia, T95 on oikea päivityspolku. Lisätietoja: P110 vs L80 vs T95 suunnitteluopas →
API 5CT -laatumerkinnöissä oleva kirjainetuliite koodaa laatuluokan ja lämpökäsittelyvaatimukset. N (N80) = normalisoitu tai rajoittamaton lämpökäsittely, laajempi tuottoalue. L (L80) = rajoitettu tuottoluokka pakollisella kovuusrajalla, mikä oikeuttaa happamaan käyttöön. P (P110) = korkea lujuusluokka, pakollinen Q&T, ei kovuuskattoa. T (T95) = rajoitettu tuottoalue korkeammalla lujuudella, hapan luokitus, pakollinen Q&T. C (C90) = rajoitettu satoalue, keskilaatuinen hapan laatu. Q (N80Q) = jäähdytys ja temperoitu alatyyppi. Numero ilmaisee aina minimituotosta ksi:ssä.
T95 on API 5CT sour-service -laatu, jonka vähimmäistuotto on 655 MPa (95 000 psi) ja maksimikovuus 25,4 HRC. Se on standardispesifikaatio kaivoille, jotka tarvitsevat enemmän lujuutta kuin L80 voi tarjota (vähintään 80 000 psi), mutta joissa H₂S on silti NACE MR0175 -kynnyksen yläpuolella. T95 on vain saumaton, pakollinen Q&T, ja se vaatii SSC- ja HIC-testauksen happamaan palveludokumentaatioon. Se sisältää huomattavan kustannuslisän yli L80. Päätös välillä L80 ja T95: L80 vs T95 hapan palvelupäätösmatriisi →
ZC Steel Pipe valmistaa ja vie OCTG-koteloita ja putkia API 5CT:hen kaikissa luokissa – H40, J55, K55, N80, L80, T95, P110 ja Q125 – saumattomissa ja ERW-muodoissa. Meillä on riippumattomia patentteja korkealaatuisille liitäntämalleille kaasutiiviille ja happamille palvelusovelluksille. Saatavilla on kolmannen osapuolen tarkastus (SGS, BV, TÜV), täydellinen MTR-jäljitettävyys ja happamat palveludokumentaatiopaketit. Saatiin päätökseen projekteja Afrikassa, Lähi-idässä ja Etelä-Amerikassa.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813