Visningar: 0 Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2025-01-09 Ursprung: Plats
OCTG — Oil Country Tubular Goods — täcker höljet, slangarna och borrröret som utgör varje olje- och gasbrunn. Varje fot av den är tillverkad i en kvalitet som definieras av API 5CT, den styrande specifikationen från American Petroleum Institute. Graden avgör sträckgräns, värmebehandling, hårdhetsgränser och kritiskt om röret kan användas där svavelväte (H₂S) finns.
ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar OCTG-rör över hela sortimentet av API 5CT-kvaliteter – H40 till Q125 – i både sömlösa och ERW-former för hölje- och slangtillämpningar. Den här guiden är en arbetsreferens för ingenjörer och inköpschefer: vad varje betyg levererar, var den specificeras och hur man väljer mellan dem.
API 5CT: Standarden som styr OCTG-betyg
Komplettera referenstabellen för betyg
Gradvis uppdelning
Sura servicebetyg och H₂S-gränser
Beslutsguide för betygsval
Anslutningstyper efter klass
Hölje & slanglängdsområden
Vanliga frågor
API 5CT organiserar kvaliteter i fyra produktspecifikationsnivåer (PSL1 och PSL2), där PSL2 lägger till strängare krav på kemisk sammansättning, mekaniska egenskapers konsistens och NDU. De flesta projektspecifikationer för kritiska brunnar – HPHT, sour service, djupvatten – kräver PSL2. För rutinmässig brunnskonstruktion är PSL1 standard.
Varje graderingsbeteckning kodar klassens lägsta sträckgräns i tusentals psi. P110 betyder minsta utbyte av 110 000 psi (758 MPa); L80 betyder minsta utbyte på 80 000 psi (552 MPa). Bokstavsprefixet har ytterligare betydelse - begränsat utbytesområde, värmebehandlingstyp eller korrosionsbeständighetskategori - förklaras i avsnittet klass för klass nedan.
Tabellen nedan täcker alla standard API 5CT-kvaliteter. Avkastnings- och dragvärden är i MPa (psi-ekvivalenter följer). Hårdhetsgränser gäller för rörkroppen. Betyg märkta med ✓ under 'Sur' är godkända för H₂S-tjänst enligt NACE MR0175/ISO 15156.
| Grad | Min avkastning (MPa / ksi) | Max avkastning (MPa / ksi) | Min draghållfasthet (MPa / ksi) | Max hårdhet | Värmebehandling | Sur klassad | form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H40 | 276/40 | 552/80 | 414/60 | Ingen gräns | Ingen krävs | Inga | S, W |
| J55 | 379/55 | 552/80 | 517/75 | Ingen gräns | Ingen krävs | Inga | S, W |
| K55 | 379/55 | 552/80 | 655/95 | Ingen gräns | Ingen krävs | Inga | S, W |
| N80 typ 1 | 552/80 | 758/110 | 689/100 | Ingen gräns | Normaliserad eller varmbehandlad | Inga | S, W |
| N80Q | 552/80 | 758/110 | 689/100 | Ingen gräns | Släcka och temperera (Q&T) | Inga | S, W |
| L80 typ 1 | 552/80 | 655/95 | 655/95 | 23 HRC / 241 HBW | Q&T obligatoriskt | Ja | S, W |
| L80 9Cr | 552/80 | 655/95 | 655/95 | 23 HRC / 241 HBW | Q&T obligatoriskt | Ja | Endast S |
| L80 13Cr | 552/80 | 655/95 | 655/95 | 23 HRC / 241 HBW | Q&T obligatoriskt | Ja | Endast S |
| C90 | 621/90 | 724/105 | 689/100 | 25,4 HRC / 255 HBW | Q&T obligatoriskt | Ja | Endast S |
| T95 | 655/95 | 758/110 | 724/105 | 25,4 HRC / 255 HBW | Q&T obligatoriskt | Ja | Endast S |
| P110 | 758/110 | 965/140 | 862/125 | Ingen gräns angiven | Q&T obligatoriskt | Inga | S, W |
| Q125 | 862/125 | 1034/150 | 931/135 | Ingen HRC-gräns; 34 HRC typiskt | Q&T obligatoriskt | Inga | Endast S |
S = Seamless; W = Svetsad (ERW). Yield/drag-minimum per API 5CT senaste upplagan. Hårdhetsgränser är per rörkropp — kopplingshårdhetsgränserna skiljer sig åt. 'Ingen gräns' för sur kolumn betyder att betyget inte är godkänt för H₂S-miljöer över 0,05 psia.
H40 är den lägsta styrkan i API 5CT-kvaliteten med ett minimiutbyte på bara 276 MPa (40 000 psi). Ingen specifik värmebehandling krävs. Den används främst för ytmantelsträngar i grunda lågtrycksbrunnar på land - ledarrör i mjuka formationer, ytmantel där regulatoriska krav anger djupet snarare än tryckdesignen. H40 ses sällan i upphandlingsspecifikationer för något utöver ytsträngar; dess kostnadsfördel gentemot J55 är marginell på de flesta marknader.
J55 och K55 delar samma lägsta sträckgräns (379 MPa / 55 000 psi) men skiljer sig i minsta draghållfasthet: J55 kräver 517 MPa (75 000 psi) och K55 kräver 655 MPa (95 000 psi). Ingen av dem kräver värmebehandling. J55 är den mest använda kvaliteten globalt för yt- och mellanhölje i brunnar på land vid måttligt djup och tryck. K55 är specificerad för kopplingar och applikationer där högre draghållfasthet behövs utan att flytta till N80. Ingen av betygen är surklassad.
N80 är den mest producerade höghållfasta API 5CT-kvaliteten, med ett lägsta utbyte på 552 MPa (80 000 psi). Den finns i två undertyper - N80 Typ 1 (N80-1) och N80Q - som delar samma krav på mekaniska egenskaper men skiljer sig i värmebehandling:
N80-1: Normaliserad eller varmbehandlad. Ingen släckning och temperament krävs. Mer ekonomisk, allmänt tillgänglig. Används för majoriteten av N80-höljen i rutinmässiga brunnskonstruktioner.
N80Q: Släckt och härdat. Konsekventare mikrostruktur, bättre seghetsfördelning, hårdare kontroll. Anges där likformighet spelar roll eller där mellanliggande sura förhållanden kräver kontrollerad hårdhet.
N80 är inte surklassad. Dess breda sträckintervall (552–758 MPa / 80 000–110 000 psi) innebär att hårdheten inte kontrolleras, vilket gör den mottaglig för sulfidspänningssprickor i H₂S-miljöer. Fullständig N80-specifikationsguide →
L80 är det viktigaste betyget att förstå i OCTG-familjen. Den har samma minimiutbyte som N80 (552 MPa / 80 000 psi) men med ett begränsat maximalt utbyte (655 MPa / 95 000 psi) och ett obligatoriskt hårdhetstak på 23 HRC (241 HBW). Släckning och härdning är obligatoriskt. Dessa kontroller är det som kvalificerar L80 för sur service enligt NACE MR0175/ISO 15156 – de begränsade hållfasthets- och hårdhetsgränserna minskar känsligheten för sulfidspänningssprickor.
L80 kommer i tre metallurgiska varianter:
L80 Typ 1: Kol-manganstål. Standardhölje av sur service för söta till måttliga H₂S-miljöer. Sömlös och svetsad.
L80 9Cr: 9% kromstål. Förbättrad CO₂-korrosionsbeständighet jämfört med typ 1. Endast sömlös. Används i CO₂-rika miljöer där typ 1 skulle korrodera överdrivet men full 13Cr ännu inte krävs.
L80 13Cr: 13% krom rostfritt stål. Utmärkt CO₂- och mild H₂S-beständighet. Endast sömlös. Standardslangkvaliteten för många CO₂-producerande oljekällor. Dyrare och kräver specifik svetsningsprocedur för anslutningsmakning. L80-13Cr metallurgiguide →
N80 vs L80 — full betygsjämförelse →
C90 fyller gapet mellan L80 och T95 med ett utbytesområde på 621–724 MPa (90 000–105 000 psi) och en hårdhetsgräns på 25,4 HRC. Den är endast sömlös, Q&T obligatorisk och surklassad. C90 är mindre vanligt förekommande än L80 och T95 och tenderar att specificeras för specifika brunnskonstruktioner där sträckgränsen för L80 är otillräcklig men den fulla styrkan av T95 inte krävs.
T95 är den högsta hållfastheten för surklassad API 5CT-kvalitet (Q125 är inte surklassad), med ett utbytesområde på 655–758 MPa (95 000–110 000 psi) och hårdhetsgräns på 25,4 HRC. Den är endast sömlös, obligatorisk Q&T och standarduppgraderingsvägen från L80 för brunnar där H₂S finns men designtrycket överstiger vad L80 kan stödja. T95 har en betydande prispremie över L80 och kräver SSC- och HIC-testning för kvalificering av sur service. L80 vs N80Q vs T95 sur service beslutsmatris →
P110 är standardkvaliteten för höghållfasthet för djupa högtrycksbrunnar med ett minimumutbyte på 758 MPa (110 000 psi). Det är obligatoriskt Q&T och tillgängligt i sömlös och svetsad form. P110 är inte surklassad - dess breda hårdhetsområde gör den mottaglig för SSC i H₂S-miljöer. Det är valet för mellanliggande och produktionshölje i djupa brunnar där kollaps- och sprängberäkningar under N80/L80 inte kan uppfylla designfaktorer, förutsatt att H₂S-partialtrycket förblir under 0,05 psia.
För en fullständig genomgång av P110:s ekonomi och operativa begränsningar: API 5CT P110 Höljesrör — Specifikationer och applikationsguide →
Q125 är den högsta hållfasta standarden API 5CT-kvalitet med ett lägsta utbyte på 862 MPa (125 000 psi). Den är endast sömlös, obligatorisk Q&T och inte surklassad. Q125 specificeras nästan uteslutande för ultradjupa, ultrahögtrycksbrunnar (HPHT) där P110 inte kan uppfylla kraven på kollaps eller bristningar. Det kräver strängare kemikontroller än andra kvaliteter, och svetsning eller värmebehandling av Q125-anslutningar kräver kvalificerade procedurer. Q125 är inte en lagervara - den tillverkas på beställning med längre ledtider än standardkvaliteter.
| Grade | Sour Nominell | Max hårdhet (Rörkropp) | H₂S Limit Base | Typisk sur tillämpning |
|---|---|---|---|---|
| H40 | Inga | — | — | Inte för sur service |
| J55 | Inga | — | — | Inte för sur service |
| K55 | Inga | — | — | Inte för sur service |
| N80-1 / N80Q | Inga | — | — | Inte för sur service |
| L80 typ 1 | Ja | 23 HRC / 241 HBW | NACE MR0175 | Standard surt hölje & slangar |
| L80 9Cr | Ja | 23 HRC / 241 HBW | NACE MR0175 | CO₂ + mild H₂S-slang |
| L80 13Cr | Ja | 23 HRC / 241 HBW | NACE MR0175 | CO2-dominanta brunnar, mild H2S |
| C90 | Ja | 25,4 HRC / 255 HBW | NACE MR0175 | Mellan sur service |
| T95 | Ja | 25,4 HRC / 255 HBW | NACE MR0175 | Höghållfasta sura brunnar (HPHT) |
| P110 | Inga | — | — | Inte för sur service |
| Q125 | Inga | — | — | Inte för sur service |
Använd detta beslutsramverk för att begränsa rätt API 5CT-kvalitet för ett givet hölje eller slangsträng. De fyra nyckelingångarna är: H₂S-partialtryck, brunnsdjup/tryck, temperatur och CO₂-innehåll.
| Tillstånd | H₂S < 0,05 psia (söt) | H₂S ≥ 0,05 psia (sur) |
|---|---|---|
| Grunt/lågt tryck (< ~2 000 m) |
J55 eller K55 | L80 Typ 1 (styrkan vanligtvis tillräcklig) |
| Medeldjup/tryck (~2 000–4 000 m) |
N80-1 eller N80Q | L80 typ 1 |
| Djupt / högt tryck (> ~4 000 m) |
P110 | T95 (P110 ej surklassad) |
| Ultradjup HPHT (> ~6 000 m) |
Q125 | T95 eller ingenjörsgranskning krävs |
| CO₂ närvarande, mild H₂S | L80 13Cr eller 9Cr slangar | L80 13Cr (kontrollera H₂S partialtrycksgräns för 13Cr) |
För ett detaljerat arbetsflöde för val av betyg med designexempel: Hur man väljer OCTG-material — Komplett guide för betygsval →
Anslutningstypen är en del av OCTG-specifikationen och måste matchas till kvalitet och tillämpning. API 5CT definierar tre standardanslutningstyper för hölje, plus en generisk kategori för premiumanslutningar.
| Anslutning | Fullständigt namn | Typiska kvaliteter | Ledverkningsgrad | Typisk tillämpning |
|---|---|---|---|---|
| STC | Kort gängad hölje | H40, J55, K55 | ~75–80 % | Ythölje, icke-kritiska strängar |
| LTC | Långt gängat hölje | J55, K55, N80 | ~85–90 % | Mellan- och produktionshölje |
| BTC | Buttress gänghölje | N80, L80, P110 | ~95–100 % | Högtryckssträngar, standard djupa brunnar |
| Premie | Proprietär (VAM, TenarisHydril, ZC-PAC, etc.) | L80, T95, P110, Q125 | 100 %+ (metall-till-metall tätning) | HPHT, sur service, gastäta krav |
Premiumanslutningar ger metall-till-metall-tätning som API-gängor inte kan uppnå, vilket är avgörande för gastäta applikationer och sura brunnar där läckagevägar är oacceptabel. ZC Steel Pipe har oberoende patent på förstklassiga anslutningsdesigner för OCTG-hölje och rör.
För detaljerad anslutningsguide: BTC-hölje förklaras → | Premiumanslutningar — Användningsvillkor och fördelar → | OCTG Connections TCO Guide →
API 5CT definierar tre standardlängder för hölje och slangar. Detta är sortimentsbeteckningar för rörkroppen — skarvlängden inklusive kopplingen är något längre. Bekräfta alltid vilket sortiment din brunnsdesign kräver innan du beställer.
| Räckvidd | Hölje (fötter) | Hölje (meter) | Slang (fötter) | Slang (meter) | Typisk användning |
|---|---|---|---|---|---|
| R1 | 16–25 fot | 4,88–7,62 m | 20–24 fot | 6,10–7,32 m | Grunda brunnar, utrullningsbegränsningar |
| R2 | 25–34 fot | 7,62–10,36 m | 27–30 fot | 8,23–9,14 m | Standard brunnar på land |
| R3 | 34–48 fot | 10,36–14,63 m | 38–45 fot | 11,58–13,72 m | Offshore, djupa brunnar — färre fogar |
R3 är det föredragna intervallet för offshore- och djupa onshore-brunnar eftersom längre skarvar innebär färre anslutningar att göra upp, vilket minskar riggtiden och antalet potentiella läckpunkter. R2 är vanligast i applikationer på land. API 5CT höljes längdspecifikationer — fullständig guide →
J55 och K55 delar samma lägsta sträckgräns (379 MPa / 55 000 psi) men K55 har en högre lägsta draghållfasthet - 655 MPa (95 000 psi) jämfört med J55:s 517 MPa (75 000 psi). Ingen av dem kräver värmebehandling och ingen av dem är surklassad. Den viktigaste praktiska skillnaden är att K55:s högre draghållfasthet gör den till standardkvaliteten för kopplingar som används med J55-rör — kopplingen är alltid den starkare komponenten i en J55/K55-mantelsträng. K55 finns även i svetsad form, medan J55 kan vara sömlös eller svetsad.
Båda N80-undertyperna har samma krav på utbyte (552–758 MPa / 80 000–110 000 psi) och draghållfasthet (689 MPa / 100 000 psi), men skiljer sig i värmebehandling. N80-1 är normaliserad eller varmbehandlad — billigare och mer allmänt tillgänglig. N80Q är släckt och härdat, vilket ger en mer enhetlig mikrostruktur med bättre seghet. N80Q specificeras när ingenjören vill ha snävare hårdhetskonsistens eller förbättrad slaghållfasthet. Inte heller är surt betygsatt. För fullständig information: N80-1 vs N80Q — full spec guide →
De sura serviceklassade API 5CT-kvaliteterna är L80 (Typ 1, 9Cr och 13Cr), C90 och T95. Utlösaren för sur service är H₂S-partialtryck ≥ 0,05 psia (0,34 kPa) enligt NACE MR0175/ISO 15156. Dessa kvaliteter måste släckas och härdas och måste uppfylla maximala hårdhetsgränser — 23 HRC för L80, 25,4 HRC för C50. H40, J55, K55, N80, P110 och Q125 är inte godkända för H₂S-miljöer över detta tröskelvärde.
P110 (minsta utbyte 758 MPa / 110 000 psi) specificeras när brunnsdjup och formationstryck ger kollaps- eller sprängbelastningar som överstiger vad N80 eller L80 kan bära vid acceptabla konstruktionsfaktorer. Detta sker vanligtvis i brunnar djupare än cirka 3 000–4 000 m, beroende på formationstryckgradienten. P110 är inte surklassad — om H₂S finns över 0,05 psia är T95 rätt uppgraderingsväg. För mer: P110 vs L80 vs T95 designguide →
Bokstavsprefixet i API 5CT-klassbeteckningar kodar för klassens kategori och krav på värmebehandling. N (N80) = normaliserad eller obegränsad värmebehandling, bredare utbyteintervall. L (L80) = begränsat utbytesområde med obligatorisk hårdhetsgräns, vilket kvalificerar den för sur service. P (P110) = höghållfast klass, obligatorisk Q&T, inget hårdhetstak. T (T95) = begränsat avkastningsområde vid högre styrka, surklassad, obligatorisk Q&T. C (C90) = begränsat skördeintervall mellan sur kvalitet. Q (N80Q) = släckning och härdad subtyp. Siffran anger alltid lägsta skörd i ksi.
T95 är en API 5CT-sur-service-kvalitet med minsta utbyte på 655 MPa (95 000 psi) och maximal hårdhet på 25,4 HRC. Det är standardspecifikationen för brunnar som behöver mer styrka än vad L80 kan ge (minst 80 000 psi) men som fortfarande har H₂S över NACE MR0175-tröskeln. T95 är endast sömlös, obligatorisk Q&T och kräver SSC- och HIC-testning för sur servicedokumentation. Den har en betydande kostnadspremie över L80. För beslutet mellan L80 och T95: L80 vs T95 sur service beslutsmatris →
ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar OCTG-hölje och slangar till API 5CT i alla kvaliteter - H40, J55, K55, N80, L80, T95, P110 och Q125 - i sömlösa och ERW-former. Vi har oberoende patent på premiumanslutningsdesigner för gastäta och sura serviceapplikationer. Tredjepartsinspektion (SGS, BV, TÜV), fullständig MTR-spårbarhet och sur servicedokumentation är tillgängliga. Genomfört projekt i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813