Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Potrubí API 5L: Kompletní průvodce třídami a specifikacemi
Nacházíte se zde: Domov » Blogy » Potrubí API 5L: Kompletní průvodce třídami a specifikacemi

Potrubí API 5L: Kompletní průvodce třídami a specifikacemi

Zobrazení: 0     Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-14 Původ: místo

Zeptejte se

tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
sdílet toto tlačítko sdílení

API 5L je řídící specifikace pro potrubní potrubí používané v potrubních přepravních systémech po celém světě. Ať už se jedná o přepravu ropy z těžebního pole v západní Africe, zemního plynu přes kontinentální přenosovou síť nebo vody přes infrastrukturní distribuční systém, potrubí je téměř jistě vyrobeno podle API 5L. Je to jediný nejvíce odkazovaný standard potrubí v globálním ropném a plynárenském průmyslu.

Tato příručka pokrývá kompletní technickou specifikaci pro potrubí API 5L: co norma pokrývá, jak se liší PSL1 a PSL2, celou řadu jakostí od A25 do X80, rozměrové požadavky, tabulky chemických a mechanických vlastností a praktická výběrová kritéria, která inženýři a nákupní týmy používají při specifikaci potrubí pro skutečné projekty. ZC Steel Pipe vyrábí Potrubní potrubí API 5L  v bezešvých procesech ERW, LSAW a SSAW napříč běžným sortimentem, se zkušenostmi s exportem v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe.

OBSAH

  1. Co je API 5L potrubí?

  2. PSL1 vs PSL2: Klíčové rozdíly

  3. Rozsah a mechanické vlastnosti API 5L

  4. Požadavky na chemické složení

  5. Rozměrové specifikace: vnější průměr a tloušťka stěny

  6. Výrobní procesy

  7. Ukončení dokončování a možnosti připojení

  8. Výběr třídy podle aplikace

  9. FAQ

1. Co je API 5L potrubí?

Potrubí API 5L je ocelové potrubí vyrobené podle specifikace API 5L — 'Specifikace pro potrubí potrubí' — zveřejněné American Petroleum Institute. Norma definuje požadavky na potrubí používané v potrubních dopravních systémech přepravujících ropu, zemní plyn a vodu. Specifikuje chemické složení, mechanické vlastnosti, rozměrové tolerance, požadavky na testování a značení pro každou třídu a úroveň specifikace produktu.

SPECIFIKACE API 5L — ROZSAH API 5L pokrývá bezešvé a svařované ocelové trubky vhodné pro použití při dopravě plynu, vody a ropy v průmyslu zemního plynu a ropy. Norma platí pro potrubní potrubí s vnější průměrem od 0,405 palce (NPS 1/8) do 80 palců, ve dvou úrovních specifikace produktu (PSL1 a PSL2) a v jakostech od A25 (výtěžnost 25 ksi) do X80 (výtěžnost 80 ksi). Aktuální vydání také zahrnuje požadavky, které dříve pokrývala norma ISO 3183 pro sladění mezinárodního trhu.

Označení 'X' v názvech tříd API 5L znamená 'cross' nebo 'extra' a číslo představuje minimální specifikovanou mez kluzu v tisících psi (ksi). Trubka X65 má tedy minimální mez kluzu 65 000 psi (65 ksi). Tato konvence pojmenování usnadňuje porovnávání jakosti: X70 je třída s vyšší pevností než X65 a vyžaduje pečlivější kvalifikaci svařovacího postupu a kontrolu tepelného zpracování.

Poznámka k nákupu – API 5L vs ISO 3183 Pro mezinárodní projekty jsou API 5L a ISO 3183 technicky ekvivalentní – normy byly harmonizovány a vzájemně na sebe přímo odkazují. Většina mezinárodních projektů potrubí specifikuje jedno nebo druhé; pokud specifikace vašeho projektu říká ISO 3183 Grade L450 (PSL2), je to stejné jako API 5L X65 PSL2. Označení L v ISO 3183 používá mez kluzu MPa: L360 = X52, L415 = X60, L450 = X65, L485 = X70, L555 = X80. Při objednávání od čínských výrobců, jako je ZC, se potvrzením, zda je specifikace projektu API 5L nebo ISO 3183 – a které vydání – vyhnete neshodám v dokumentaci.

2. PSL1 vs PSL2: Klíčové rozdíly

Úroveň specifikace produktu (PSL) je nejdůležitějším rozhodnutím na úrovni kvality v jakémkoli nákupu API 5L. PSL1 je základní čára; PSL2 přidává významné požadavky na chemii, lomovou houževnatost, NDE a dokumentaci. Rozdíl v nákladech je skutečný – potrubí PSL2 obvykle stojí o 5–15 % více než PSL1 pro stejnou jakost, velikost a proces – ale technické zdůvodnění je stejně reálné pro aplikace, které to vyžadují.

Požadavek PSL1 PSL2
uhlíkový ekvivalent (CE) Neuvedeno Povinný limit (kontrola svařitelnosti)
Charpy Impact Testing (CVN) Není vyžadováno Povinné – specifikovaná minimální absorbovaná energie
Poměr kluzu k tahu (Rt0,5/Rm) Bez omezení Maximálně 0,93 (zabraňuje nadměrné křehké pevnosti)
Maximální mez kluzu Bez omezení Čepice 120 ksi (zabraňuje problémům s nadměrnou pevností)
Kyselá služba (HIC/SSC) Žádná kyselá varianta K dispozici je možnost kyselé služby PSL2
NDE (ultrazvukové/radiografické) Omezené požadavky Komplexní povinný program NDE
Dostupnost stupně A25 až X70 B až X80 (pouze X70 a X80 PSL2)
Požadavky na sledovatelnost / MTR Základní Rozšířený dokumentační řetězec
Engineering Insight — Když je PSL2 nesmlouvavý PSL2 je výchozí specifikace pro všechny plynovody, všechny offshore a podmořské aplikace, všechny kyselé potrubní rozvody (volba HIC/SSC) a jakýkoli projekt, kde je kontrola lomu základním požadavkem návrhu. Požadavek Charpyho nárazu je klíčovým faktorem – údaje o lomové houževnatosti jsou potřebné pro výpočty lomové mechaniky při návrhu potrubí. PSL1 je přijatelný pro přenos vody, nekritická sběrná vedení a pobřežní ropná vedení, kde to specifikace provozní společnosti dovoluje. V případě pochybností uveďte PSL2 – cena za náklady je skromná v poměru k následkům selhání potrubí.

3. Rozsah a mechanické vlastnosti API 5L

Třídy API 5L jsou definovány minimální mezí kluzu, minimální pevností v tahu a (v PSL2) maximální mezí kluzu a poměrem kluzu k tahu. Níže uvedená tabulka pokrývá třídy komerčně významné pro aplikace ropovodů a plynovodů.

Stupeň ISO 3183 ekv. Min. Výnos (ksi) Max. Výnos PSL2 (ksi) Min. Tah (ksi) Max. Poměr Y/T PSL2 Typická aplikace
B L245 35 65 60 0.93 Vodovodní vedení, nízkotlaký sběr
X42 L290 42 72 60 0.93 Nízkotlaké shromažďování oleje/plynu
X46 L320 46 76 63 0.93 Zachycování oleje, nízkotlaká převodovka
X52 L360 52 77 66 0.93 Převod oleje, střednětlaké plynové potrubí
X56 L390 56 79 71 0.93 Pobřežní přeprava plynu, projekty v Africe / na Středním východě
X60 L415 60 82 75 0.93 Pobřežní přeprava plynu, linky na export ropy
X65 L450 65 87 77 0.93 Pobřežní a podmořské plynovody, přeprava plynu
X70 L485 70 90 82 0.93 Vysokotlaký přenos plynu, dálkové vedení
X80 L555 80 102 90 0.93 Přenos na ultravysoký tlak (pouze PSL2)
Kritický technický bod — Požadavky na svařování X70 a X80 Třídy s vyšší pevností (X70 a X80) vyžadují pečlivě kvalifikované postupy svařování. Vyšší uhlíkový ekvivalent a mikrolegování potřebné k dosažení meze kluzu 70–80 ksi činí tyto třídy náchylnými ke měknutí tepelně ovlivněnou zónou (HAZ), pokud parametry svařování nejsou přísně kontrolovány. Polní obvodové svary pro X70 a X80 vyžadují předem kvalifikované WPS s řízeným přívodem tepla a požadavky na předehřívání jsou přísnější než u X52 nebo X60. Týmy nákupu specifikující X70 nebo X80 by měly před objednávkou potvrdit stav kvalifikace postupu svařování dodavatele.

4. Požadavky na chemické složení

Požadavky na chemické složení API 5L jsou postupně více kontrolovány se zvyšující se pevností třídy a jak PSL2 přidává limity uhlíkového ekvivalentu. Klíčovými prvky, které řídí chemii potrubí, jsou uhlík (pevnost a svařitelnost), mangan (pevnost a houževnatost) a mikrolegované přísady niobu, vanadu a titanu, které umožňují vyšší pevnost bez příliš vysokého uhlíku.

Stupeň Max C (%) Max Mn (%) Max P (%) Max S (%) Max CE (PSL2, IIW) Poznámky
X42 0,28 (SW) / 0,26 (EW) 1.30 0.030 0.030 0.43 SW = bezešvé/svařované; EW = elektricky svařované
X52 0,28 / 0,26 1.40 0.030 0.030 0.43
X60 0,24 / 0,22 1.40 0.025 0.015 0.43 Přísnější P & S v PSL2
X65 0,22 / 0,18 1.45 0.025 0.015 0.43 Typické mikrolegování (Nb, V, Ti).
X70 0,18 / 0,18 1.65 0.025 0.015 0.43 Obvykle je vyžadován proces TMCP
X80 0,18 / 0,18 1.85 0.025 0.015 0.46 pouze PSL2; je vyžadován pokročilý TMCP

Vzorec uhlíkového ekvivalentu (CE) použitý v API 5L PSL2 se řídí vzorcem IIW (International Institute of Welding): CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15. Nižší hodnota CE ukazuje na lepší svařitelnost – menší riziko vodíkem indukovaného praskání za studena v polních obvodových svarech. Limity CE v PSL2 zajišťují, že potrubí přicházející na potrubí zprava může být svařeno standardními postupy v terénu bez nadměrných požadavků na předehřívání.

5. Rozměrové specifikace: vnější průměr a tloušťka stěny

API 5L pokrývá potrubní potrubí od NPS 1/8 (0,405 palce vnější průměr) až po vnější průměr 80 ​​palců. V praxi se komerčně významný rozsah pro ropovody a plynovody pohybuje od NPS 4 (4500 palců vnější průměr) do NPS 48 (48 palců vnější průměr). Volba tloušťky stěny se řídí rovnicí návrhového tlaku (Barlowův vzorec nebo příslušný předpis pro návrh potrubí), s připočtením přídavku na korozi a výrobní tolerance.

NPS OD (v) Běžný rozsah tloušťky stěny (v) Běžné jakosti Typické použití
4 4.500 0,237 – 0,531 X42–X65 Sběrné linky, malá distribuce
6 6.625 0,280 – 0,562 X42–X65 Shromažďování, křivky
8 8.625 0,277 – 0,906 X52–X70 Převodovka, exportní linky
10 10.750 0,307 – 1 000 X52–X70 Přenosové vedení
12 12.750 0,330 – 1 000 X52–X70 Přenos, offshore export
16 16.000 0,375 – 1 000 X60–X80 Vysokotlaký přenos plynu
20 20.000 0,375 – 1,125 X60–X80 Hlavní přenos, podmořské dálkové vedení
24 24.000 0,375 – 1,250 X65–X80 Kontinentální přeprava plynu
30 30.000 0,375 – 1,250 X65–X80 Hlavní plynovody a ropa
36 36.000 0,406 – 1,500 X65–X80 Přenos plynu na dlouhé vzdálenosti
Technický pohled – kompromis tloušťky stěny a stupně Pro pevný provozní tlak a vnější vnější průměr potrubí umožňuje použití třídy s vyšší pevností provoz s tenčí stěnou. Řada X70 navržená na 1200 psi MAOP může používat tloušťku stěny přibližně o 8 % tenčí než ekvivalentní design X65 a zhruba o 17 % tenčí než X52. Více než 500 km potrubí se toto snížení tloušťky stěny promítá přímo do snížení tonáže oceli a nižších nákladů na instalaci. To je důvod, proč velké kontinentální projekty přepravy plynu standardně používají X70 nebo X80 navzdory prémii oproti nižším třídám – úspory oceli po celé délce potrubí obvykle výrazně převyšují prémii za cenu lisovny.

6. Výrobní procesy

Potrubí API 5L se vyrábí čtyřmi hlavními procesy, z nichž každý je vhodný pro různé rozsahy vnějšího průměru, požadavky na tloušťku stěny a objemy výroby. Podrobné srovnání naleznete v našem průvodci na Svařované trubky ERW, LSAW a SSAW . Proces ovlivňuje nejen rozměrovou přesnost a dosažitelný rozsah velikostí, ale také charakteristiky svarového švu, požadavky na kontrolu a vhodnost pro specifické aplikace.

Bezešvé (SMLS)

Rozsah vnějšího průměru:   NPS 1/8 až ~24 palce
Stupně:   Všechny stupně až do X65
Svar:   Žádný
Preferováno pro:   HPHT, kyselá obsluha, sběr malého průměru

ERW (elektricky odporově svařované)

Rozsah vnějšího průměru:   NPS 2 až ~24 palců
Stupně:   X42 až X65
Svar:   Podélný (HF-ERW)
Preferováno pro:   Sběr středního průměru, distribuční vedení

LSAW (svařované podélným pod tavidlem)

Rozsah vnějšího průměru:   NPS 16 až ~60 palců
Stupně:   X52 až X80
Svar:   Podélný (SAW)
Preferováno pro:   Vysokotlaký převod s velkým průměrem

SSAW (Spiral Submerged Arc Welded)

Rozsah vnějšího průměru:   NPS 16 až ~100 palců
Stupně:   X42 až X70
Svar:   Spirála (SAW)
Preferováno pro:   Přenos vody, konstrukční pilotování
Poznámka k pořízení – Přijatelnost SSAW se liší podle projektu Trubka SSAW (Spiral welded) není všeobecně akceptována pro přenos uhlovodíků – někteří provozovatelé a vnitrostátní předpisy pro potrubí omezují její použití na vodohospodářské nebo sekundární aplikace. Před specifikací SSAW pro plynovod nebo ropovod potvrďte přijatelnost s technickým standardem provozní společnosti. LSAW je obecně upřednostňován pro plynovody, kde geometrie podélného svaru poskytuje předvídatelnější lomové chování při testování na roztržení v plném měřítku.

7. Ukončete dokončování a možnosti připojení

Potrubí API 5L se dodává s jednou ze tří koncových podmínek, specifikovaných v době objednávky. Koncový stav ovlivňuje požadavky na způsob spojování a svařovací postup.

Typ zakončení Zkratka Popis Způsob spojování Typické použití
Obyčejný konec PE Hranaté konce, žádné zkosení nebo závit Obvodový svar pole (vyžaduje přípravu úkosu) Všechny aplikace přenosového potrubí
Zkosený konec BÝT Zkosení 37,5° na API 5L Obvodový svar pole (připravený pro svařování) Nejvýhodnější konec pro svařované potrubí
Závitové a spojené T&C Potrubní závit API, spojka je součástí dodávky Mechanický make-up Distribuce, nekritický servis, opravy

Pro potrubní potrubí s povlakem  – včetně 3LPE (třívrstvý polyetylen), 3LPP (třívrstvý polypropylen), FBE (epoxid s tavným pojivem) a nátěru betonové zátěže pro podmořské aplikace – zkosený konec je vždy dodáván jako základní podmínka před aplikací vnějšího nátěru. Zkrácené délky na každém konci trubky (typicky 100–150 mm) jsou ponechány bez povlaku, aby bylo možné svařovat v poli bez poškození povlaku.

8. Výběr třídy podle aplikace

Výběr jakosti v API 5L je inženýrskou ekonomickou optimalizací: trubky vyšší jakosti stojí více na tunu, ale umožňují tenčí stěny a lehčí celkovou hmotnost trubky. Optimální třída závisí na provozním tlaku, vnějším průměru, délce potrubí, způsobu instalace a nákladech na kvalifikaci svařování ve vztahu k úsporám oceli.

Doporučená aplikace Rozsah PSL Preferovaný proces Poznámky
Přenos vody X42 – X52 PSL1 přijatelné ERW / SSAW SSAW běžně používané pro velké OD vodovody
Sběr ropy (na pevnině) X42 – X60 PSL1 nebo PSL2 Bezešvé / ERW Stupeň podle MAOP a OD; přídavek na korozi důležitý
Sběr plynu / potrubí X52 – X65 PSL2 Bezešvé / ERW Vyžadováno CVN; zkontrolujte kyselý servis, pokud je přítomen H₂S
Pobřežní přeprava plynu X60 – X70 PSL2 LSAW / ERW Výchozí X70 PSL2 pro hlavní kontinentální plynovody
Pobřežní / podmořské potrubí X65 – X70 PSL2 Bezešvé / LSAW X65 PSL2 průmyslové výchozí; zeď vnějším tlakem/kolapsem
Kyselé servisní potrubí X42 – X65 (PSL2 SS) PSL2 Sour Service Bezešvé / ERW Vyžaduje se testování HIC; CE a síra přísně kontrolovány
Plyn pod vysokým tlakem (ultrahluboký) X70 – X80 PSL2 LSAW pouze X80 PSL2; svářečská kvalifikace kritická

9. Často kladené otázky

Co je potrubí API 5L?

Potrubí API 5L je potrubí vyrobené podle specifikace API 5L, což je hlavní standard pro ocelové potrubí používané v systémech přepravy ropovodů, plynu a vody. Je k dispozici ve dvou úrovních specifikace produktu — PSL1 (standardní kvalita) a PSL2 (vylepšená kvalita s lomovou houževnatostí a přísnějšími požadavky na chemii) — a v jakostech od A25 do X80, kde číslo v názvu třídy představuje minimální mez kluzu v ksi. API 5L pokrývá bezešvé výrobní procesy, ERW, LSAW a SSAW.

Jaký je rozdíl mezi PSL1 a PSL2 v API 5L?

PSL1 je základní úroveň specifikace pokrývající minimální chemii, mechanické vlastnosti a rozměrové tolerance. PSL2 přidává povinné Charpyho rázové testování pro ověření lomové houževnatosti, limit uhlíkového ekvivalentu (CE) pro kontrolu svařitelnosti, maximální poměr kluzu k pevnosti v tahu 0,93, komplexnější požadavky NDE a volitelné označení kyselé služby. PSL2 je vyžadován pro všechny plynovody, offshore aplikace a kyselé servisní linky. Cenová prémie oproti PSL1 pro stejnou třídu a velikost je obvykle 5–15 %.

Jaké třídy jsou dostupné v API 5L?

Typy API 5L se pohybují od A25 (minimální výtěžnost 25 ksi) až po X80 (minimální výtěžnost 80 ksi). Nejrozšířenější třídy pro převody oleje a plynu jsou X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 a X80. X65 a X70 PSL2 jsou tahouny moderní výstavby plynovodů na celém světě. Všimněte si, že X70 a X80 jsou dostupné pouze jako PSL2 – neexistuje žádná verze PSL1 těchto tříd.

K čemu se používá potrubí API 5L X65?

API 5L X65 je standardní specifikace pro pobřežní a podmořské potrubní systémy a je jednou z nejrozšířenějších tříd v mezinárodní přepravě plynu. Jeho minimální mez kluzu 65 ksi poskytuje dobrý poměr pevnosti a hmotnosti při střední obtížnosti svařování, což z něj činí výchozí nastavení pro hlubokovodní potrubí, stoupací systémy a mezipolní potrubí. X65 PSL2 je určen pro většinu projektů podmořských ropovodů v Severním moři, západní Africe a jihovýchodní Asii.

Je API 5L stejné jako ASTM A106?

č. API 5L a ASTM A106 řídí různé produkty pro různé aplikace. API 5L je pro potrubní potrubí v potrubních dopravních systémech. ASTM A106 pokrývá bezešvé trubky z uhlíkové oceli pro vysokoteplotní procesní potrubní služby – v rafineriích, elektrárnách a chemických závodech. Mají různá označení jakosti, požadavky na chemii a tabulky mechanických vlastností. Tyto dvě normy nejsou zaměnitelné bez technické kontroly, která potvrdí, že náhražka splňuje všechny požadavky původní specifikace pro zamýšlený provozní stav.

Vyžádejte si specifikace a ceny potrubí API 5L

ZC Steel Pipe vyrábí potrubí API 5L v bezešvých, ERW, LSAW a SSAW procesech napříč třídami X42 až X80 v PSL1 i PSL2. Dodáváme potažené i holé trubky pro potrubní projekty v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe, s kompletními zprávami o zkouškách válcoven a dostupnou podporou kontroly třetích stran.

Uveďte své požadavky na potrubí – jakost, PSL, OD, tloušťku stěny, koncový stav, povrchovou úpravu, množství a místo dodání – a náš technický tým vám odpoví specifikacemi a konkurenční nabídkou.

 mandy. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Vyžádejte si cenovou nabídku


Kontaktujte nás

Rychlé odkazy

Podpora

Kategorie produktu

Kontaktujte nás

Přidat: č. 42, skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechat zprávu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena. Podporováno leadong.com