Vizualizări: 0 Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-14 Origine: Site
API 5L este specificația guvernantă pentru conductele de conducte utilizate în sistemele de transport prin conducte din întreaga lume. Fie că se deplasează țiței dintr-un câmp de producție din Africa de Vest, gaze naturale printr-o rețea de transport continentală sau apă printr-un sistem de distribuție de infrastructură, conducta este aproape sigur fabricată conform API 5L. Este singurul standard de conducte cu cea mai mare referință în industria globală de petrol și gaze.
Acest ghid acoperă specificația tehnică completă pentru conducta de conductă API 5L: ce acoperă standardul, cum diferă PSL1 și PSL2, gama completă de calități de la A25 la X80, cerințe dimensionale, tabele de proprietăți chimice și mecanice și criteriile practice de selecție pe care inginerii și echipele de achiziții le folosesc atunci când specifică conductele de conductă pentru proiecte reale. ZC Steel Pipe produce Conductă de linie API 5L în procese fără sudură, ERW, LSAW și SSAW în gama de calități comune, cu experiență de export în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud.
Ce este API 5L Pipe?
PSL1 vs PSL2: diferențe cheie
Gama de grad API 5L și proprietăți mecanice
Cerințe privind compoziția chimică
Specificații dimensionale: OD și grosimea peretelui
Procese de fabricație
Finalizare și opțiuni de conectare
Selectarea notei după aplicație
FAQ
Țeava API 5L este o țeavă de oțel fabricată conform specificației API 5L — „Specificația pentru conductă de linie” — publicată de Institutul American de Petrol. Standardul definește cerințele pentru conductele utilizate în sistemele de transport prin conducte care transportă petrol, gaze naturale și apă. Specifică compoziția chimică, proprietățile mecanice, toleranțele dimensionale, cerințele de testare și marcajul pentru fiecare clasă și nivel de specificație a produsului.
Desemnarea „X” în denumirile claselor API 5L reprezintă „cruce” sau „extra”, iar numărul reprezintă limita de curgere specificată minimă în mii de psi (ksi). Deci țeava X65 are o limită de curgere minimă de 65.000 psi (65 ksi). Această convenție de denumire face compararea simplă: X70 este un grad de rezistență mai mare decât X65 și necesită o calificare mai atentă a procedurii de sudare și un control termic al tratamentului termic.
Nivelul de specificație a produsului (PSL) este cea mai importantă decizie privind nivelul de calitate în orice achiziție API 5L. PSL1 este linia de bază; PSL2 adaugă cerințe semnificative pentru chimie, duritatea la fractură, NDE și documentare. Diferența de cost este reală - conducta PSL2 costă de obicei cu 5-15% mai mult decât PSL1 pentru aceeași calitate, dimensiune și proces - dar justificarea inginerească este la fel de reală pentru aplicațiile care o necesită.
| Cerința | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Echivalent carbon (CE) | Nu este specificat | Limită obligatorie (controlul sudabilității) |
| Testarea impactului Charpy (CVN) | Nu este necesar | Obligatoriu — energia absorbită minimă specificată |
| Raportul de curgere la tracțiune (Rt0,5/Rm) | Nerestricționat | Maxim 0,93 (previne suprarezistența fragilă) |
| Limita maximă de curgere | Nerestricționat | Capac de 120 ksi (previne problemele de suprarezistență) |
| Serviciu acru (HIC/SSC) | Nicio opțiune acidă | Opțiunea PSL2 Sour Service disponibilă |
| NDE (ultrasunete/radiografice) | Cerințe limitate | Program cuprinzător obligatoriu NDE |
| Disponibilitatea notei | A25 până la X70 | B la X80 (numai X70 și X80 PSL2) |
| Cerințe de trasabilitate / MTR | De bază | Lanț de documentare îmbunătățit |
Clasele API 5L sunt definite prin limita de curgere minimă, rezistența minimă la tracțiune și (în PSL2) rezistența maximă la curgere și raportul de curgere la tracțiune. Tabelul de mai jos acoperă clasele semnificative din punct de vedere comercial pentru aplicațiile de conducte de petrol și gaze.
| Grad | ISO 3183 Echiv. | Min. Randament (ksi) | Max. Randament PSL2 (ksi) | Min. Întindere (ksi) | Max. Raport Y/T PSL2 | Aplicație tipică |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B | L245 | 35 | 65 | 60 | 0.93 | Linii de apă, colectare de joasă presiune |
| X42 | L290 | 42 | 72 | 60 | 0.93 | Colectare ulei/gaz la presiune joasă |
| X46 | L320 | 46 | 76 | 63 | 0.93 | Adunare ulei, transmisie de joasă presiune |
| X52 | L360 | 52 | 77 | 66 | 0.93 | Transmisia uleiului, conducte de gaz de presiune moderată |
| X56 | L390 | 56 | 79 | 71 | 0.93 | Transport gaze onshore, proiecte Africa/Orientul Mijlociu |
| X60 | L415 | 60 | 82 | 75 | 0.93 | Transport de gaze pe uscat, linii de export de petrol |
| X65 | L450 | 65 | 87 | 77 | 0.93 | Conducte offshore și submarine, transport gaz |
| X70 | L485 | 70 | 90 | 82 | 0.93 | Transport de gaz de înaltă presiune, linii la distanță lungă |
| X80 | L555 | 80 | 102 | 90 | 0.93 | Transmisie de ultra-înaltă presiune (numai PSL2) |
Cerințele de compoziție chimică API 5L devin progresiv mai controlate pe măsură ce rezistența gradului crește și pe măsură ce PSL2 adaugă limite de echivalent carbon. Elementele cheie care guvernează chimia conductelor de linie sunt carbonul (rezistență și sudabilitate), mangan (rezistență și tenacitate) și adaosurile de microaliere de niobiu, vanadiu și titan care permit o rezistență de calitate superioară fără carbon excesiv.
| Gradul | C max (%) | Mn max (% | ) P max (%) | S max (%) | CE max (PSL2, IIW) | Note |
|---|---|---|---|---|---|---|
| X42 | 0,28 (SW) / 0,26 (EW) | 1.30 | 0.030 | 0.030 | 0.43 | SW = fără sudură/sudat; EW = sudat electric |
| X52 | 0,28 / 0,26 | 1.40 | 0.030 | 0.030 | 0.43 | |
| X60 | 0,24 / 0,22 | 1.40 | 0.025 | 0.015 | 0.43 | P & S mai strâns în PSL2 |
| X65 | 0,22 / 0,18 | 1.45 | 0.025 | 0.015 | 0.43 | Microaliere (Nb, V, Ti) tipică |
| X70 | 0,18 / 0,18 | 1.65 | 0.025 | 0.015 | 0.43 | Procesul TMCP este de obicei necesar |
| X80 | 0,18 / 0,18 | 1.85 | 0.025 | 0.015 | 0.46 | Numai PSL2; este necesar TMCP avansat |
Formula de echivalent carbon (CE) utilizată în API 5L PSL2 urmează formula IIW (Institutul Internațional de Sudare): CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15. O valoare CE mai mică indică o sudabilitate mai bună - un risc mai mic de fisurare la rece indusă de hidrogen în sudurile de circumscripție. Limitele CE din PSL2 asigură că țeava care ajunge pe dreptul de trecere a conductei poate fi sudata cu proceduri standard de teren, fără cerințe excesive de preîncălzire.
API 5L acoperă țeava de linie de la NPS 1/8 (0,405 inch OD) până la 80 inch OD. În practică, intervalul semnificativ din punct de vedere comercial pentru conductele de transport de petrol și gaze variază de la NPS 4 (4.500 inch OD) până la NPS 48 (48 inch OD). Selectarea grosimii peretelui este guvernată de ecuația presiunii de proiectare (formula Barlow sau codul de proiectare aplicabil al conductei), cu toleranța la coroziune și toleranța de fabricație adăugate.
| NPS | OD (in) | Interval comun de grosime a peretelui (in) | Grade comune | Aplicație tipică |
|---|---|---|---|---|
| 4 | 4.500 | 0,237 – 0,531 | X42–X65 | Linii de adunare, distribuție mică |
| 6 | 6.625 | 0,280 – 0,562 | X42–X65 | Adunare, linii de curgere |
| 8 | 8.625 | 0,277 – 0,906 | X52–X70 | Linii de transport, export |
| 10 | 10.750 | 0.307 – 1.000 | X52–X70 | Linii trunchi de transmisie |
| 12 | 12.750 | 0.330 – 1.000 | X52–X70 | Transport, export offshore |
| 16 | 16.000 | 0,375 – 1,000 | X60–X80 | Transmisia gazelor de inalta presiune |
| 20 | 20.000 | 0,375 – 1,125 | X60–X80 | Transmisie majoră, linii submarine |
| 24 | 24.000 | 0,375 – 1,250 | X65–X80 | Transportul continental de gaze |
| 30 | 30.000 | 0,375 – 1,250 | X65–X80 | Principalele linii de gaz și țiței |
| 36 | 36.000 | 0,406 – 1,500 | X65–X80 | Transport de gaze parece SSAW reține efortul de tracțiune rezidual din procesul de formare, este preîncărcat pentru defecțiuni în medii corozive. În plus, coloniile SCC |
Țeava API 5L este fabricată prin patru procese principale, fiecare potrivit pentru diferite game OD, cerințe de grosime a peretelui și volume de producție. Pentru o comparație detaliată, consultați ghidul nostru Teava sudata ERW, LSAW si SSAW . Procesul afectează nu numai acuratețea dimensională și intervalul de dimensiuni realizabil, ci și caracteristicile cusăturii de sudură, cerințele de inspecție și adecvarea pentru aplicații specifice.
Conducta de linie API 5L este furnizată cu una dintre cele trei condiții de capăt, specificate la momentul comenzii. Condiția finală afectează metoda de îmbinare pe câmp și cerințele de calificare a procedurii de sudare.
| Tip de capăt | Abreviere | Descriere | Metodă de îmbinare | Utilizare tipică |
|---|---|---|---|---|
| Plain End | PE | Capete tăiate pătrate, fără teșit sau filet | Sudura pe circumferință de câmp (necesită pregătire teșită) | Toate aplicațiile pentru conducte de transport |
| Capăt teșit | FI | Teșire de 37,5° pe API 5L | Sudura pe circumferinta campului (gata pentru sudare) | Cel mai preferat capăt pentru conducte sudate |
| Filetat și cuplat | T&C | Filet conductă API, cuplaj furnizat | Machiaj mecanic | Distributie, service non-critic, reparatii |
Pentru țeavă de linie acoperită - inclusiv 3LPE (polietilenă cu trei straturi), 3LPP (polipropilenă cu trei straturi), FBE (epoxidic prin fuziune) și acoperire cu greutate de beton pentru aplicații submarine - capătul teșit este întotdeauna furnizat ca condiție de bază înainte de aplicarea acoperirii externe. Lungimile reduse la fiecare capăt de țeavă (de obicei 100–150 mm) sunt lăsate neacoperite pentru a permite sudarea circumferinței pe câmp fără deteriorarea stratului de acoperire.
Selectarea calității în API 5L este o optimizare economică de inginerie: țeava de calitate superioară costă mai mult pe tonă, dar permite pereți mai subțiri și o greutate totală mai ușoară a țevii. Clasa optimă depinde de presiunea de funcționare, OD, lungimea conductei, metoda de instalare și costul calificării sudurii în raport cu economiile de oțel.
| Aplicație | Gama de note recomandate | PSL | Preferred Process | Notes |
|---|---|---|---|---|
| Transmiterea apei | X42 – X52 | PSL1 acceptabil | ERW / SSAW | SSAW utilizat în mod obișnuit pentru rețelele de apă cu OD mare |
| Colectare de petrol (pe uscat) | X42 – X60 | PSL1 sau PSL2 | Fără sudură / ERW | Nota prin MAOP și OD; aportul de coroziune important |
| Adunarea gazelor / linii de curgere | X52 – X65 | PSL2 | Fără sudură / ERW | CVN necesar; verificați serviciul acru dacă H₂S este prezent |
| Transportul de gaze pe uscat | X60 – X70 | PSL2 | LSAW / ERW | X70 PSL2 implicit pentru conductele continentale majore |
| Conducte offshore/submarine | X65 – X70 | PSL2 | Fără sudură / LSAW | X65 PSL2 implicit pentru industrie; perete prin presiune/colaps exterior |
| Conducte de serviciu acru | X42 – X65 (PSL2 SS) | PSL2 Sour Service | Fără sudură / ERW | este necesară testarea HIC; CE și sulf strâns controlate |
| Gaz de înaltă presiune (ultra adânc) | X70 – X80 | PSL2 | LSAW | Numai X80 PSL2; calificare de sudare critică |
Conducta API 5L este o conductă fabricată conform specificației API 5L, standardul de guvernare pentru conductele de oțel utilizate în sistemele de transport prin conducte de petrol, gaz și apă. Este disponibil în două niveluri de specificații de produs - PSL1 (calitate standard) și PSL2 (calitate îmbunătățită cu rezistență la rupere și cerințe chimice mai stricte) - și în clase de la A25 la X80, unde numărul din numele clasei reprezintă limita de curgere minimă în ksi. API 5L acoperă procesele de fabricație fără sudură, ERW, LSAW și SSAW.
PSL1 este nivelul de specificație de bază care acoperă chimia minimă, proprietățile mecanice și toleranțele dimensionale. PSL2 adaugă testarea la impact Charpy obligatorie pentru verificarea tenacității la rupere, o limită de echivalent carbon (CE) pentru controlul sudabilității, un raport maxim randament la tracțiune de 0,93, cerințe NDE mai cuprinzătoare și o desemnare opțională a serviciului acru. PSL2 este necesar pentru toate conductele de transport de gaze, aplicațiile offshore și liniile de serviciu acru. Prima de cost față de PSL1 pentru aceeași calitate și dimensiune este de obicei de 5-15%.
Calitățile API 5L variază de la A25 (randament minim 25 ksi) până la X80 (randament minim 80 ksi). Calitățile cele mai utilizate în transportul de petrol și gaze sunt X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 și X80. X65 și X70 PSL2 sunt calitățile de lucru ale construcției moderne de conducte de transport de gaz la nivel global. Rețineți că X70 și X80 sunt disponibile numai ca PSL2 - nu există o versiune PSL1 a acestor clase.
API 5L X65 este specificația standard pentru sistemele de conducte offshore și submarine și este una dintre cele mai utilizate grade în transportul internațional de gaze. Limita de curgere minimă de 65 ksi oferă o performanță bună rezistență-greutate la dificultate moderată de sudare, făcându-l implicit pentru liniile de curgere de apă adâncă, sistemele de ridicare și conductele inter-camp. X65 PSL2 este specificat pentru majoritatea proiectelor de conducte submarine din Marea Nordului, Africa de Vest și Asia de Sud-Est.
Nr. API 5L și ASTM A106 guvernează diferite produse pentru diferite aplicații. API 5L este pentru conducte în sistemele de transport prin conducte. ASTM A106 acoperă țevile din oțel carbon fără sudură pentru serviciul de conducte de proces la temperatură înaltă - în rafinării, centrale electrice și fabrici chimice. Au diferite denumiri de grade, cerințe chimice și tabele de proprietăți mecanice. Cele două standarde nu sunt interschimbabile fără revizuirea de inginerie care să confirme că înlocuitorul îndeplinește toate cerințele originale ale specificațiilor pentru starea de service prevăzută.
ZC Steel Pipe produce țevi de linie API 5L în procese fără sudură, ERW, LSAW și SSAW în clasele X42 până la X80 atât în PSL1, cât și în PSL2. Furnizăm țevi acoperite și goale pentru proiectele de conducte din Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud, cu rapoarte complete de testare a fabricii și asistență de inspecție terță parte disponibilă.
Furnizați cerințele pentru conducte de conductă - grad, PSL, OD, grosimea peretelui, starea finalului, acoperirea, cantitatea și destinația de livrare - iar echipa noastră tehnică va răspunde cu specificații și o ofertă competitivă.
mandy. w@zcsteelpipe.com | WhatsApp: +86-139-1579-1813
→ Solicitați o cotație