Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L cső: Teljes minőségi és specifikációs útmutató
Ön itt van: Otthon » Blogok » API 5L cső: Teljes minőségi és specifikációs útmutató

API 5L cső: Teljes minőségi és specifikációs útmutató

Megtekintések: 0     Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-03-14 Eredet: Telek

Érdeklődni

Facebook megosztás gomb
Twitter megosztás gomb
vonalmegosztás gomb
wechat megosztási gomb
linkedin megosztás gomb
pinterest megosztási gomb
WhatsApp megosztási gomb
oszd meg ezt a megosztási gombot

Az API 5L a világszerte csővezetékes szállítási rendszerekben használt vezetékcsövek irányadó specifikációja. Akár kőolajat szállítanak egy nyugat-afrikai termelőmezőről, akár földgázt szállítanak át egy kontinentális átviteli hálózaton, vagy vizet egy infrastrukturális elosztórendszeren keresztül, a csövet szinte biztosan API 5L-re gyártják. Ez az egyetlen legtöbbet hivatkozott csőszabvány a globális olaj- és gáziparban.

Ez az útmutató lefedi az API 5L vezetékcsövek teljes műszaki specifikációját: mire terjed ki a szabvány, miben különbözik a PSL1 és PSL2, a teljes minőségtartományt A25-től X80-ig, a méretkövetelményeket, a kémiai és mechanikai tulajdonságok táblázatait, valamint azokat a gyakorlati kiválasztási kritériumokat, amelyeket a mérnökök és a beszerzési csapatok használnak, amikor a valós projektek vezetékcsövét határozzák meg. ZC Steel Pipe gyártja API 5L csővezeték varrat  nélküli, ERW, LSAW és SSAW folyamatokban a közös minőségi tartományban, Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában exporttapasztalattal.

TARTALOM

  1. Mi az API 5L Pipe?

  2. PSL1 vs PSL2: Főbb különbségek

  3. API 5L fokozat és mechanikai tulajdonságok

  4. Kémiai összetételre vonatkozó követelmények

  5. Méretadatok: külső átmérőjű és falvastagság

  6. Gyártási folyamatok

  7. Befejezési és csatlakozási lehetőségek

  8. Osztályválasztás jelentkezés alapján

  9. GYIK

1. Mi az API 5L cső?

Az API 5L cső egy acélcső, amelyet az American Petroleum Institute által közzétett API 5L specifikáció szerint gyártanak. A szabvány meghatározza a kőolajat, földgázt és vizet szállító csővezetékes szállítási rendszerekben használt csövekre vonatkozó követelményeket. Meghatározza a kémiai összetételt, a mechanikai tulajdonságokat, a mérettűréseket, a vizsgálati követelményeket és a jelölést az egyes osztályokhoz és termékleírási szintekhez.

API SPECIFIKÁCIÓ 5L – HATÁLY Az API 5L varrat nélküli és hegesztett acélcsöveket takar, amelyek alkalmasak gáz, víz és olaj szállítására a földgáz- és kőolajiparban. A szabvány a 0,405 hüvelykes (NPS 1/8) és 80 hüvelykes átmérőjű vezetékcsövekre vonatkozik, két termékspecifikációs szinten (PSL1 és PSL2), valamint A25 (25 ksi hozam) és X80 (80 ksi hozam) közötti minőségben. A jelenlegi kiadás tartalmazza a korábban az ISO 3183 által lefedett követelményeket is a nemzetközi piacok összehangolására.

Az 'X' jelölés az API 5L fokozatnevekben a 'cross' vagy 'extra,' kifejezést jelenti, és a szám a minimálisan meghatározott folyáshatárt jelöli ezer psi-ben (ksi). Tehát az X65 cső minimális folyáshatára 65 000 psi (65 ksi). Ez az elnevezési konvenció egyszerűvé teszi a minőségek összehasonlítását: az X70 nagyobb szilárdságú minőség, mint az X65, és alaposabb hegesztési eljárás minősítést és hőkezelési ellenőrzést igényel.

Beszerzési megjegyzés – API 5L vs ISO 3183 Nemzetközi projektek esetében az API 5L és az ISO 3183 műszakilag egyenértékűek – a szabványokat harmonizálták, és közvetlenül kereszthivatkoznak egymásra. A legtöbb nemzetközi csővezeték projekt az egyiket vagy a másikat határozza meg; ha a projekt specifikációja szerint az ISO 3183 Grade L450 (PSL2), az megegyezik az API 5L X65 PSL2-vel. Az L-jelölés az ISO 3183-ban MPa folyáshatárt használ: L360 = X52, L415 = X60, L450 = X65, L485 = X70, L555 = X80. Ha kínai gyártóktól, például a ZC-től rendel, annak ellenőrzése, hogy a projekt specifikációja API 5L vagy ISO 3183 – és melyik kiadás – elkerüli a dokumentáció eltéréseit.

2. PSL1 vs PSL2: Főbb különbségek

A termékspecifikációs szint (PSL) a legfontosabb minőségi szintű döntés bármely API 5L beszerzésben. PSL1 az alapvonal; A PSL2 jelentős követelményeket támaszt a kémiai, a törési szilárdság, az NDE és a dokumentáció tekintetében. A költségkülönbség valós – a PSL2 cső általában 5–15%-kal többe kerül, mint a PSL1 azonos minőségben, méretben és folyamatban –, de a mérnöki indoklás ugyanilyen valós az ezt igénylő alkalmazások esetében.

Követelmény: PSL1 PSL2
Szén-egyenérték (CE) Nincs megadva Kötelező határérték (hegeszthetőség ellenőrzése)
Charpy hatásteszt (CVN) Nem kötelező Kötelező – meghatározott minimális elnyelt energia
Hozam/szakító arány (Rt0,5/Rm) Nincs korlátozva Maximum 0,93 (megakadályozza a rideg túlszilárdságot)
Maximális hozamerő Nincs korlátozva 120 ksi kupak (megakadályozza a túlzott szilárdsági problémákat)
Sour Service (HIC/SSC) Nincs savanyú lehetőség PSL2 Sour Service opció elérhető
NDE (ultrahangos/radiográfiai) Korlátozott követelmények Átfogó kötelező NDE program
Osztály elérhetősége A25-től X70-ig B-X80 (csak X70 és X80 PSL2)
Nyomon követhetőség / MTR követelmények Alapvető Továbbfejlesztett dokumentációs lánc
Mérnöki betekintés – Amikor a PSL2 nem tárgyalható A PSL2 az alapértelmezett specifikáció minden gázszállító csővezetékhez, minden tengeri és tenger alatti alkalmazáshoz, minden savanyú csővezetékhez (HIC/SSC opció), és minden olyan projekthez, ahol a repedéskezelés tervezési alapkövetelmény. A Charpy ütési követelmény a kulcsfontosságú tényező – a törési szívósság adatokra van szükség a törésmechanikai számításokhoz a csővezeték-tervezés során. A PSL1 elfogadható vízszállításhoz, nem kritikus gyűjtővezetékekhez és szárazföldi olajvezetékekhez, ahol az üzemeltető cég specifikációi ezt lehetővé teszik. Ha kétségei vannak, adja meg a PSL2-t – a költségprémium szerény a csővezeték meghibásodásának következményeihez képest.

3. API 5L fokozat és mechanikai tulajdonságok

Az API 5L minőségeket a minimális folyáshatár, a minimális szakítószilárdság, valamint (PSL2-ben) a maximális folyáshatár és a folyás/szakító arány határozza meg. Az alábbi táblázat az olaj- és gázvezeték-alkalmazások kereskedelmi szempontból jelentős osztályait tartalmazza.

fokozat ISO 3183 ekvivalens Min. Hozam (ksi) Max. Hozam PSL2 (ksi) Min. Szakító (ksi) Max. I/T arány PSL2 Tipikus alkalmazás
B L245 35 65 60 0.93 Vízvezetékek, alacsony nyomású gyűjtés
X42 L290 42 72 60 0.93 Alacsony nyomású olaj/gáz összegyűjtése
X46 L320 46 76 63 0.93 Olajgyűjtés, alacsony nyomású sebességváltó
X52 L360 52 77 66 0.93 Olajátvitel, közepes nyomású gázvezetékek
X56 L390 56 79 71 0.93 Szárazföldi gázszállítás, Afrika / Közel-Kelet projektek
X60 L415 60 82 75 0.93 Szárazföldi gázszállítás, olajexport vezetékek
X65 L450 65 87 77 0.93 Tengeri és tenger alatti vezetékek, gázszállítás
X70 L485 70 90 82 0.93 Nagynyomású gázszállítás, távolsági vezetékek
X80 L555 80 102 90 0.93 Ultramagas nyomású sebességváltó (csak PSL2)
Kritikus műszaki pont – X70 és X80 hegesztési követelmények A nagyobb szilárdságú osztályok (X70 és X80) gondosan minősített hegesztési eljárásokat igényelnek. A 70–80 ksi folyáshatár eléréséhez szükséges magasabb szén-egyenérték és mikroötvözés miatt ezek a minőségek érzékenyek a hőhatású zóna (HAZ) lágyulására, ha a hegesztési paramétereket nem szabályozzák szigorúan. Az X70 és X80 terepi hegesztési varratok előminősített WPS-t igényelnek szabályozott hőbevitellel, és az előmelegítési követelmények szigorúbbak, mint az X52 vagy X60 esetében. Az X70-et vagy X80-at megjelölő beszerző csoportoknak meg kell erősíteniük a vállalkozó hegesztési eljárás minősítésének státuszát a megrendelés előtt.

4. Kémiai összetételre vonatkozó követelmények

Az API 5L kémiai összetételére vonatkozó követelmények egyre jobban ellenőrzöttekké válnak, ahogy a minőség növekszik, és ahogy a PSL2 szénegyenérték-határértékeket is növel. A vezetékcsövek kémiáját meghatározó kulcselemek a szén (szilárdság és hegeszthetőség), a mangán (szilárdság és szívósság), valamint a nióbium, vanádium és titán mikroötvöző adalékai, amelyek nagyobb szilárdságot tesznek lehetővé túlzottan magas széntartalom nélkül.

Grade Max C (%) Max Mn (%) Max P (%) Max S (%) Max CE (PSL2, IIW) Megjegyzések
X42 0,28 (SW) / 0,26 (EW) 1.30 0.030 0.030 0.43 SW = varrat nélküli/hegesztett; EW = elektromos hegesztés
X52 0,28 / 0,26 1.40 0.030 0.030 0.43
X60 0,24 / 0,22 1.40 0.025 0.015 0.43 Szorosabb P&S PSL2-ben
X65 0,22 / 0,18 1.45 0.025 0.015 0.43 Mikroötvözés (Nb, V, Ti) jellemző
X70 0,18 / 0,18 1.65 0.025 0.015 0.43 Általában TMCP folyamat szükséges
X80 0,18 / 0,18 1.85 0.025 0.015 0.46 csak PSL2; fejlett TMCP szükséges

Az API 5L PSL2-ben használt szénegyenérték (CE) képlet az IIW (International Institute of Welding) képletet követi: CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15. Az alacsonyabb CE-érték jobb hegeszthetőséget jelez – kisebb a hidrogén okozta hidegrepedés kockázata a hegesztési hegesztéseknél. A PSL2-ben a CE határértékek biztosítják, hogy a csővezetékre érkező csövek szabványos helyszíni eljárásokkal hegeszthetők legyenek túlzott előmelegítési követelmények nélkül.

5. Méretek: külső átmérő és falvastagság

Az API 5L az NPS 1/8 (0,405 hüvelykes külső átmérőjű) és 80 hüvelykes külső átmérőjű vezetékcsöveket fedi le. A gyakorlatban az olaj- és gázszállító csővezetékek kereskedelmileg jelentős tartománya az NPS 4-től (4500 hüvelyk külső átmérőjű) az NPS 48-ig (48 hüvelykes külső átmérőjű) terjed. A falvastagság kiválasztását a tervezési nyomásegyenlet (Barlow-képlet vagy a vonatkozó csővezeték-tervezési kód) szabályozza, hozzáadva a korróziós ráhagyást és a gyártási tűréshatárt.

NPS OD (in) Közös falvastagsági tartomány (in) Általános fokozatok Tipikus alkalmazás
4 4.500 0,237 – 0,531 X42–X65 Gyűjtősorok, kis kiosztás
6 6.625 0,280 – 0,562 X42–X65 Gyülekező, flowlines
8 8.625 0,277 – 0,906 X52–X70 Erőátviteli, exportvonalak
10 10.750 0,307 – 1,000 X52–X70 Erőátviteli törzsvezetékek
12 12.750 0,330 – 1,000 X52–X70 Átvitel, offshore export
16 16.000 0,375 – 1,000 X60–X80 Nagynyomású gázátvitel
20 20.000 0,375 – 1,125 X60–X80 Főbb átvitel, tenger alatti törzsvezetékek
24 24.000 0,375 – 1,250 X65–X80 Kontinentális gázszállítás
30 30.000 0,375 – 1,250 X65–X80 Főbb gáz- és kőolajvezetékek
36 36.000 0,406 – 1,500 X65–X80 Távolsági gázszállítás
Műszaki betekintés – Falvastagság és minőségi kompromisszum A fix üzemi nyomás és a cső külső átmérője esetén a nagyobb szilárdságú minőség lehetővé teszi a vékonyabb falak működését. Az 1200 psi MAOP-ra tervezett X70-es vonal falvastagsága körülbelül 8%-kal vékonyabb, mint az egyenértékű X65-ös kialakítás, és nagyjából 17%-kal vékonyabb, mint az X52. Több mint 500 km-es csővezeték esetén a falvastagság csökkenése közvetlenül az acél tonnatartalmának csökkenését és a telepítési költségek csökkenését jelenti. Ez az oka annak, hogy a főbb kontinentális gázszállítási projektek az X70-es vagy X80-as alapértelmezésben az alacsonyabb minőségekkel szembeni prémium ellenére – az acél megtakarítások a teljes vezetékhosszon jellemzően jóval meghaladják a malomár felárat.

6. Gyártási folyamatok

Az API 5L csöveket négy fő eljárással gyártják, amelyek mindegyike különböző külső átmérőjű tartományokhoz, falvastagsági követelményekhez és gyártási mennyiségekhez igazodik. A részletes összehasonlításhoz tekintse meg útmutatónkat a ERW, LSAW és SSAW hegesztett cső . Az eljárás nemcsak a méretpontosságra és az elérhető mérettartományra van hatással, hanem a hegesztési varrat jellemzőire, az ellenőrzési követelményekre és az adott alkalmazásokhoz való alkalmasságra is.

Zökkenőmentes (SMLS)

OD tartomány:   NPS 1/8 - ~24 hüvelyk
Osztályok:   Minden fokozat X65-ig
Hegesztési varrat:   Nincs
Preferált:   HPHT, savanyú kiszolgálás, kis átmérőjű gyűjtés

ERW (elektromos ellenállású hegesztés)

OD tartomány:   NPS 2 - ~24 hüvelyk
Osztályok:   X42-X65
Hegesztési varrat:   hosszanti (HF-ERW)
Előnyben részesítendő:   Közepes átmérőjű gyűjtéshez, elosztó vezetékekhez

LSAW (hosszirányú merülőíves hegesztés)

OD tartomány:   NPS 16 - ~60 hüvelyk
Osztályok:   X52-X80
Hegesztési varrat:   hosszanti (SAW)
Preferált:   Nagy átmérőjű, nagynyomású hajtómű

SSAW (spirálisan merülőíves hegesztés)

OD tartomány:   NPS 16 - ~100 hüvelyk
Osztályok:   X42-X70
Hegesztési varrat:   spirál (SAW)
Preferált:   Vízátvezetés, szerkezeti cölöpözés
Beszerzési megjegyzés – Az SSAW elfogadhatósága projektenként változik A spirálisan hegesztett (SSAW) csövek nem általánosan elfogadottak szénhidrogén-átvitelre – egyes üzemeltetők és a nemzeti csővezeték-szabályok a vízszolgáltatásra vagy másodlagos alkalmazásokra korlátozzák a használatát. Mielőtt megadná az SSAW-t egy gáz- vagy kőolajvezetékhez, erősítse meg az elfogadhatóságot az üzemeltető vállalat csővezeték-mérnöki szabványával. Az LSAW-t általában előnyben részesítik gázátviteli vezetékeknél, ahol a hosszirányú hegesztési geometria kiszámíthatóbb törési viselkedést biztosít a teljes körű felszakítási vizsgálat során.

7. Befejezés befejezése és csatlakozási lehetőségek

Az API 5L vezetékcsövet a megrendeléskor megadott három végfeltétel egyikével szállítjuk. A végállapot befolyásolja a terepi illesztési módszert és a hegesztési eljárás minősítési követelményeit.

Vég típusa Rövidítés Leírás Joining Method Tipikus használat
Sima vég PE Szögletesre vágott végek, ferde vagy menet nélkül Terepi hegesztési varrat (ferde előkészítést igényel) Minden átviteli csővezeték alkalmazás
Ferde vég BE 37,5°-os ferde API 5L-enként Helyi körhegesztés (hegesztésre kész) A legelőnyösebb vég hegesztett csővezetékekhez
Menetes és csatolt ÁSZF API vezeték csőmenet, tengelykapcsoló mellékelve Mechanikus smink Elosztás, nem kritikus szerviz, javítás

Mert bevonatos vezetékcső  – beleértve a 3LPE-t (háromrétegű polietilén), a 3LPP-t (háromrétegű polipropilén), az FBE-t (fúziós kötésű epoxi) és a betonsúly bevonatot a tenger alatti alkalmazásokhoz – a ferde vég mindig alapfeltételként kerül szállításra a külső bevonat felhordása előtt. Az egyes csővégeknél a levágási hosszokat (általában 100–150 mm) bevonat nélkül hagyjuk, hogy a hegesztés a bevonat károsodása nélkül lehessen.

8. Osztályválasztás jelentkezés alapján

Az API 5L minőségválasztása mérnöki gazdaságossági optimalizálás: a magasabb minőségű csövek többe tonnánként, de vékonyabb falakat és kisebb csőtömeget tesznek lehetővé. Az optimális minőség függ az üzemi nyomástól, az OD-tól, a csővezeték hosszától, a beépítési módtól és a hegesztési minősítés költségétől az acél megtakarításokhoz viszonyítva.

Alkalmazás ajánlott fokozati tartomány PSL preferált folyamat Megjegyzések
Vízátvitel X42 – X52 PSL1 elfogadható ERW / SSAW Az SSAW-t általában nagy átmérőjű vízvezetékekhez használják
Olajgyűjtés (szárazföldi) X42 – X60 PSL1 vagy PSL2 Zökkenőmentes / ERW MAOP és OD osztályzat; korróziós ráhagyás fontos
Gázgyűjtő / áramlási vezetékek X52 – X65 PSL2 Zökkenőmentes / ERW CVN szükséges; ellenőrizze a savanyú szolgáltatást, ha H₂S van jelen
Szárazföldi gázszállítás X60 – X70 PSL2 LSAW / ERW X70 PSL2 alapértelmezett a főbb kontinentális csővezetékekhez
Offshore/tenger alatti csővezetékek X65 – X70 PSL2 Zökkenőmentes / LSAW X65 PSL2 iparági alapértelmezett; fal külső nyomás/összeomlás hatására
Savanyú szervizvezetékek X42 – X65 (PSL2 SS) PSL2 Sour szolgáltatás Zökkenőmentes / ERW HIC vizsgálat szükséges; A CE és a kén szigorúan ellenőrzött
Nagynyomású gáz (ultra mély) X70 – X80 PSL2 LSAW Csak X80 PSL2; hegesztő minősítés kritikus

9. Gyakran Ismételt Kérdések

Mi az API 5L cső?

Az API 5L cső az API 5L specifikáció szerint gyártott vezetékcső, amely az olaj-, gáz- és vízvezeték-szállítási rendszerekben használt acélcsövek irányadó szabványa. Két termékspecifikációs szinten érhető el – PSL1 (standard minőség) és PSL2 (fokozott minőség törésállósággal és szigorúbb kémiai követelményekkel) –, valamint A25-től X80-ig terjedő fokozatokban, ahol az osztálynévben szereplő szám a ksi-ben mért minimális folyáshatárt jelenti. Az API 5L zökkenőmentes, ERW, LSAW és SSAW gyártási folyamatokat fed le.

Mi a különbség a PSL1 és a PSL2 között az API 5L-ben?

A PSL1 az alapszintű specifikáció, amely lefedi a minimális kémiai, mechanikai tulajdonságokat és mérettűréseket. A PSL2 kötelező Charpy ütéstesztet ad a törési szívósság ellenőrzéséhez, szén-egyenértéket (CE) a hegeszthetőség ellenőrzéséhez, 0,93-as maximális folyás/szakító arányt, átfogóbb NDE követelményeket és opcionális savanyú szolgáltatás jelölést. A PSL2 minden gázszállító csővezetékhez, tengeri alkalmazáshoz és savanyú szolgáltató vezetékhez szükséges. A költségprémium a PSL1-hez képest azonos minőségben és méretben jellemzően 5–15%.

Milyen minőségek érhetők el az API 5L-ben?

Az API 5L minőségek A25-től (25 ksi minimális hozam) X80-ig (80 ksi minimális hozam) terjednek. Az olaj- és gázátvitelben legszélesebb körben használt minőségek az X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 és X80. Az X65 és X70 PSL2 a modern gázvezeték-építés igáslovai világszerte. Vegye figyelembe, hogy az X70 és az X80 csak PSL2-ként érhető el – ezeknek a fokozatoknak nincs PSL1-es verziója.

Mire használható az API 5L X65 cső?

Az API 5L X65 a tengeri és tenger alatti csővezeték-rendszerek szabványos specifikációja, és az egyik legszélesebb körben használt minőség a nemzetközi gázszállításban. 65 ksi-s minimális folyáshatára jó szilárdsági-súly-teljesítményt biztosít közepes hegesztési nehézségeknél, így ez az alapértelmezett a mélytengeri áramlási vezetékeknél, felszállórendszereknél és mezőközi csővezetékeknél. Az X65 PSL2 az Északi-tengeren, Nyugat-Afrikában és Délkelet-Ázsiában zajló tenger alatti csővezeték-projektek többségéhez szükséges.

Az API 5L ugyanaz, mint az ASTM A106?

No. API 5L és ASTM A106 szabályozza a különböző termékeket a különböző alkalmazásokhoz. Az API 5L csővezetékes szállítórendszerekben lévő vezetékekhez való. Az ASTM A106 varrat nélküli szénacél csöveket takar a magas hőmérsékletű technológiai csővezetékek kiszolgálásához – finomítókban, erőművekben és vegyi üzemekben. Különböző minőségi jelölésekkel, kémiai követelményekkel és mechanikai tulajdonságtáblázatokkal rendelkeznek. A két szabvány nem cserélhető fel a műszaki felülvizsgálat nélkül, amely megerősíti, hogy a helyettesítő megfelel az összes eredeti specifikációs követelménynek a tervezett üzemállapotra vonatkozóan.

Kérjen API 5L-es vezetékes csőspecifikációkat és árakat

A ZC Steel Pipe API 5L vezetékcsöveket gyárt varrat nélküli, ERW, LSAW és SSAW folyamatokban X42-től X80-ig terjedő minőségben, mind PSL1, mind PSL2 rendszerben. Bevonatos és csupasz csöveket szállítunk csővezeték-projektekhez Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában, teljes malomvizsgálati jelentésekkel és harmadik féltől származó ellenőrzési támogatással.

Adja meg vezetékcső követelményeit – minőség, PSL, OD, falvastagság, végállapot, bevonat, mennyiség és szállítási hely –, és műszaki csapatunk specifikációkkal és versenyképes árajánlattal válaszol.

 mandy. w@zcsteelpipe.com   | WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Kérjen árajánlatot


Vegye fel a kapcsolatot

Gyors linkek

Támogatás

Termékkategória

Lépjen kapcsolatba velünk

Hozzáadás: No. 42, Group 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Hagyj üzenetet
Lépjen kapcsolatba velünk
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Minden jog fenntartva. által támogatott leadong.com