Wyświetlenia: 0 Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-14 Pochodzenie: Strona
API 5L to obowiązująca specyfikacja rur przewodowych stosowanych w systemach transportu rurociągowego na całym świecie. Niezależnie od tego, czy przesyłana jest ropa naftowa z pola produkcyjnego w Afryce Zachodniej, gaz ziemny przez kontynentalną sieć przesyłową, czy woda przez system dystrybucji infrastruktury, rura prawie na pewno jest produkowana zgodnie z normą API 5L. Jest to najczęściej przywoływany standard rur w światowym przemyśle naftowym i gazowym.
Ten przewodnik obejmuje pełną specyfikację techniczną rur przewodowych API 5L: co obejmuje norma, czym różnią się PSL1 i PSL2, pełny zakres gatunków od A25 do X80, wymagania wymiarowe, tabele właściwości chemicznych i mechanicznych oraz praktyczne kryteria wyboru stosowane przez inżynierów i zespoły zakupowe przy określaniu rur przewodowych do rzeczywistych projektów. Producent rur stalowych ZC Rura przewodowa API 5L w procesach bezszwowych, ERW, LSAW i SSAW w powszechnym zakresie gatunków, z doświadczeniem w eksporcie do Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej.
Co to jest rura API 5L?
PSL1 vs PSL2: Kluczowe różnice
Zakres gatunków API 5L i właściwości mechaniczne
Wymagania dotyczące składu chemicznego
Dane wymiarowe: średnica zewnętrzna i grubość ścianki
Procesy produkcyjne
Opcje wykończenia końcowego i połączenia
Wybór klasy według zastosowania
Często zadawane pytania
Rura API 5L to rura stalowa wyprodukowana zgodnie ze specyfikacją API 5L — „Specyfikacja rury przewodowej” — opublikowaną przez American Petroleum Institute. Norma określa wymagania dotyczące rur stosowanych w rurociągach transportujących ropę naftową, gaz ziemny i wodę. Określa skład chemiczny, właściwości mechaniczne, tolerancje wymiarowe, wymagania badawcze i oznakowanie dla każdego gatunku i poziomu specyfikacji produktu.
Oznaczenie „X” w nazwach gatunków API 5L oznacza „krzyż” lub „ekstra”, a liczba oznacza minimalną określoną granicę plastyczności w tysiącach psi (ksi). Zatem rura X65 ma minimalną granicę plastyczności 65 000 psi (65 ksi). Ta konwencja nazewnictwa sprawia, że porównanie gatunków jest proste: X70 jest gatunkiem o wyższej wytrzymałości niż X65 i do osiągnięcia tego wymagane jest dokładniejsze określenie procedury spawania i kontrola obróbki cieplnej.
Poziom specyfikacji produktu (PSL) to najważniejsza decyzja dotycząca poziomu jakości w każdym zamówieniu API 5L. PSL1 to linia bazowa; PSL2 dodaje znaczące wymagania dotyczące chemii, odporności na pękanie, NDE i dokumentacji. Różnica w kosztach jest realna — rura PSL2 kosztuje zazwyczaj 5–15% więcej niż rura PSL1 w przypadku tego samego gatunku, rozmiaru i procesu — ale uzasadnienie techniczne jest równie realne w przypadku zastosowań, które tego wymagają.
| Wymóg | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Ekwiwalent węgla (CE) | Nie określono | Obowiązkowy limit (kontrola spawalności) |
| Test udarności Charpy'ego (CVN) | Nie jest wymagane | Obowiązkowe – określona minimalna pochłonięta energia |
| Stosunek plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie (Rt0,5/Rm) | Nie ograniczone | Maksymalnie 0,93 (zapobiega kruchej nadmiernej wytrzymałości) |
| Maksymalna siła plastyczności | Nie ograniczone | Czapka 120 ksi (zapobiega problemom związanym z nadmierną wytrzymałością) |
| Usługa kwaśna (HIC/SSC) | Brak opcji kwaśnej | Dostępna opcja PSL2 Sour Service |
| NDE (ultradźwiękowe/radiograficzne) | Ograniczone wymagania | Kompleksowy obowiązkowy program NDE |
| Dostępność stopni | A25 do X70 | B do X80 (tylko X70 i X80 PSL2) |
| Wymogi dotyczące identyfikowalności / MTR | Podstawowy | Ulepszony łańcuch dokumentacji |
Gatunki API 5L są definiowane na podstawie minimalnej granicy plastyczności, minimalnej wytrzymałości na rozciąganie i (w PSL2) maksymalnej granicy plastyczności i stosunku plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie. Poniższa tabela obejmuje gatunki o znaczeniu komercyjnym do zastosowań w rurociągach naftowych i gazowych.
| Klasa | ISO 3183 Odpowiednik | Min. Wydajność (ksi) | Maks. Wydajność PSL2 (ksi) | Min. Wytrzymałość na rozciąganie (ksi) | Maks. Stosunek Y/T PSL2 | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B | L245 | 35 | 65 | 60 | 0.93 | Linie wodne, gromadzenie niskociśnieniowe |
| X42 | L290 | 42 | 72 | 60 | 0.93 | Zbieranie ropy/gazu pod niskim ciśnieniem |
| X46 | L320 | 46 | 76 | 63 | 0.93 | Zbieranie oleju, przekładnia niskociśnieniowa |
| X52 | L360 | 52 | 77 | 66 | 0.93 | Przesył oleju, przewody gazowe średniego ciśnienia |
| X56 | L390 | 56 | 79 | 71 | 0.93 | Lądowy przesył gazu, projekty w Afryce i na Bliskim Wschodzie |
| X60 | L415 | 60 | 82 | 75 | 0.93 | Lądowy przesył gazu, linie eksportu ropy |
| X65 | L450 | 65 | 87 | 77 | 0.93 | Rurociągi podmorskie i podmorskie, przesył gazu |
| X70 | L485 | 70 | 90 | 82 | 0.93 | Przesył gazu pod wysokim ciśnieniem, linie dalekobieżne |
| X80 | L555 | 80 | 102 | 90 | 0.93 | Przekładnia o bardzo wysokim ciśnieniu (tylko PSL2) |
Wymagania dotyczące składu chemicznego API 5L stają się coraz bardziej kontrolowane w miarę wzrostu wytrzymałości gatunku i w miarę jak PSL2 dodaje limity równoważnika węgla. Kluczowymi elementami decydującymi o składzie chemicznym rur przewodowych są węgiel (wytrzymałość i spawalność), mangan (wytrzymałość i wytrzymałość) oraz dodatki mikrostopowe niobu, wanadu i tytanu, które umożliwiają wyższą wytrzymałość bez nadmiernie dużej zawartości węgla.
| Klasa | Max C (%) | Max Mn (%) | Max P (%) | Max S (%) | Max CE (PSL2, IIW) | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| X42 | 0,28 (zachód) / 0,26 (zachód) | 1.30 | 0.030 | 0.030 | 0.43 | SW = bez szwu/spawane; EW = spawane elektrycznie |
| X52 | 0,28 / 0,26 | 1.40 | 0.030 | 0.030 | 0.43 | |
| X60 | 0,24 / 0,22 | 1.40 | 0.025 | 0.015 | 0.43 | Większe P&S w PSL2 |
| X65 | 0,22 / 0,18 | 1.45 | 0.025 | 0.015 | 0.43 | Typowe mikrostopy (Nb, V, Ti). |
| X70 | 0,18 / 0,18 | 1.65 | 0.025 | 0.015 | 0.43 | Zwykle wymagany jest proces TMCP |
| X80 | 0,18 / 0,18 | 1.85 | 0.025 | 0.015 | 0.46 | Tylko PSL2; wymagany zaawansowany TMCP |
Wzór na równoważnik węgla (CE) zastosowany w API 5L PSL2 jest zgodny ze wzorem IIW (Międzynarodowy Instytut Spawalnictwa): CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15. Niższa wartość CE wskazuje na lepszą spawalność – mniejsze ryzyko pękania na zimno wywołanego wodorem w spoinach obwodowych. Limity CE określone w PSL2 zapewniają, że rura docierająca na pierwsze miejsce rurociągu może być spawana zgodnie ze standardowymi procedurami terenowymi bez konieczności nadmiernego podgrzewania wstępnego.
API 5L obejmuje rury przewodowe o średnicy zewnętrznej od NPS 1/8 (0,405 cala OD) do 80 cali OD. W praktyce komercyjnie istotny zakres rurociągów przesyłowych ropy i gazu rozciąga się od NPS 4 (średnica zewnętrzna 4500 cali) do NPS 48 (średnica zewnętrzna 48 cali). Dobór grubości ścianki opiera się na obliczeniowym równaniu ciśnienia (wzór Barlowa lub obowiązujące przepisy projektowe rurociągu), z uwzględnieniem naddatku na korozję i tolerancji produkcyjnej.
| NPS | OD (cale) | Typowy zakres grubości ścianki (cale) | Typowe gatunki | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| 4 | 4.500 | 0,237 – 0,531 | X42–X65 | Linie zbierające, mała dystrybucja |
| 6 | 6.625 | 0,280 – 0,562 | X42–X65 | Gromadzenie, flowlines |
| 8 | 8.625 | 0,277 – 0,906 | X52–X70 | Transmisja, linie eksportowe |
| 10 | 10.750 | 0,307 – 1,000 | X52–X70 | Linie magistralne transmisyjne |
| 12 | 12.750 | 0,330 – 1,000 | X52–X70 | Przesył, eksport morski |
| 16 | 16.000 | 0,375 – 1,000 | X60–X80 | Przesył gazu pod wysokim ciśnieniem |
| 20 | 20.000 | 0,375 – 1,125 | X60–X80 | Główna transmisja, podmorskie linie magistralne |
| 24 | 24.000 | 0,375 – 1,250 | X65–X80 | Kontynentalny przesył gazu |
| 30 | 30.000 | 0,375 – 1,250 | X65–X80 | Główne magistrale gazu i ropy naftowej |
| 36 | 36.000 | 0,406 – 1,500 | X65–X80 | Przesyłanie gazu na duże odległości |
Rura API 5L jest wytwarzana w czterech głównych procesach, każdy dostosowany do różnych zakresów średnicy zewnętrznej, wymagań dotyczących grubości ścianki i wielkości produkcji. Szczegółowe porównanie znajdziesz w naszym przewodniku na temat Rura spawana ERW, LSAW i SSAW . Proces ten wpływa nie tylko na dokładność wymiarową i osiągalny zakres rozmiarów, ale także na charakterystykę spoiny, wymagania kontrolne i przydatność do określonych zastosowań.
Rura przewodowa API 5L jest dostarczana z jednym z trzech końcówek, określonych w momencie zamówienia. Stan końcowy wpływa na metodę łączenia na miejscu i wymagania kwalifikacyjne procedury spawania.
| Typ zakończenia | Skrót | Opis | Metoda łączenia | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| Zwykły koniec | PE | Końcówki ścięte pod kątem prostym, bez skosu i gwintu | Spoina obwodowa (wymaga przygotowania skosu) | Wszystkie zastosowania rurociągów przesyłowych |
| Skośny koniec | BYĆ | Skos 37,5° według API 5L | Spoina obwodowa (gotowa do spawania) | Najbardziej preferowana końcówka do spawanych rurociągów |
| Gwintowane i łączone | Regulamin | Gwint rury przewodu API, łącznik w zestawie | Makijaż mechaniczny | Dystrybucja, serwis niekrytyczny, naprawy |
Dla powlekane rury przewodowe — w tym 3LPE (trójwarstwowy polietylen), 3LPP (trójwarstwowy polipropylen), FBE (spajana żywica epoksydowa) i betonowa powłoka obciążająca do zastosowań podwodnych — skośny koniec jest zawsze dostarczany jako warunek podstawowy przed nałożeniem powłoki zewnętrznej. Odcinki skrócone na każdym końcu rury (zwykle 100–150 mm) pozostawia się bez powłoki, aby umożliwić spawanie na obwodzie bez uszkodzenia powłoki.
Wybór gatunku w API 5L to inżynieryjna optymalizacja ekonomiczna: rura wyższej jakości kosztuje więcej w przeliczeniu na tonę, ale pozwala na cieńsze ścianki i mniejszą masę całkowitą rury. Optymalny gatunek zależy od ciśnienia roboczego, średnicy zewnętrznej, długości rurociągu, metody instalacji i kosztu kwalifikacji spawalniczej w stosunku do oszczędności stali.
| Zastosowanie | Zalecany zakres gatunków | PSL Preferowane | procesu | uwagi dotyczące |
|---|---|---|---|---|
| Przesył wody | X42 – X52 | PSL1 akceptowalny | ERW/SSAW | SSAW powszechnie stosowany w sieciach wodociągowych o dużej średnicy zewnętrznej |
| Zbieranie ropy (na lądzie) | X42 – X60 | PSL1 lub PSL2 | Bez szwu / ERW | Ocena według MAOP i OD; naddatek na korozję ważny |
| Gromadzenie/linie przepływu gazu | X52 – X65 | PSL2 | Bez szwu / ERW | wymagany CVN; sprawdź kwasowość, jeśli występuje H₂S |
| Przesył gazu na lądzie | X60 – X70 | PSL2 | LSAW/ERW | Wartość domyślna X70 PSL2 dla głównych rurociągów kontynentalnych |
| Rurociągi morskie/podmorskie | X65 – X70 | PSL2 | Bezszwowe / LSAW | Domyślne rozwiązanie branżowe X65 PSL2; ściana pod wpływem zewnętrznego nacisku/zawalenia |
| Rurociągi usług kwaśnych | X42 – X65 (PSL2 SS) | Kwaśna usługa PSL2 | Bez szwu / ERW | Wymagane badanie HIC; CE i siarka ściśle kontrolowane |
| Gaz pod wysokim ciśnieniem (bardzo głęboko) | X70 – X80 | PSL2 | ŁSAW | Tylko X80 PSL2; kwalifikacje spawalnicze są krytyczne |
Rura API 5L to rura przewodowa wyprodukowana zgodnie ze specyfikacją API 5L, obowiązującą normą dla rur stalowych stosowanych w systemach transportu rurociągami ropy, gazu i wody. Jest dostępny na dwóch poziomach specyfikacji produktu — PSL1 (jakość standardowa) i PSL2 (podwyższona jakość z odpornością na pękanie i bardziej rygorystycznymi wymaganiami chemicznymi) — oraz w gatunkach od A25 do X80, gdzie liczba w nazwie gatunku oznacza minimalną granicę plastyczności w ksi. API 5L obejmuje procesy produkcyjne bez szwu, ERW, LSAW i SSAW.
PSL1 to podstawowy poziom specyfikacji obejmujący minimalne właściwości chemiczne, właściwości mechaniczne i tolerancje wymiarowe. PSL2 dodaje obowiązkowe badanie udarności Charpy'ego w celu weryfikacji odporności na pękanie, limit równoważnika węgla (CE) dla kontroli spawalności, maksymalny stosunek plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie wynoszący 0,93, bardziej kompleksowe wymagania NDE i opcjonalne oznaczenie usługi kwaśnej. PSL2 jest wymagany dla wszystkich gazociągów przesyłowych, zastosowań morskich i kwaśnych linii usługowych. Wzrost kosztów w porównaniu z PSL1 w przypadku tej samej klasy i rozmiaru wynosi zazwyczaj 5–15%.
Gatunki API 5L wahają się od A25 (minimalna wydajność 25 ksi) do X80 (minimalna wydajność 80 ksi). Gatunkami najczęściej stosowanymi w transporcie ropy i gazu są X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70 i X80. X65 i X70 PSL2 są podstawą budowy nowoczesnych gazociągów przesyłowych na całym świecie. Należy pamiętać, że X70 i X80 są dostępne tylko w wersji PSL2 — nie ma wersji PSL1 tych klas.
API 5L X65 to standardowa specyfikacja dla systemów rurociągów podmorskich i podmorskich i jest jednym z najczęściej stosowanych gatunków w międzynarodowym przesyłaniu gazu. Jego minimalna granica plastyczności wynosząca 65 ksi zapewnia dobry stosunek wytrzymałości do masy przy umiarkowanych trudnościach ze spawaniem, co czyni go domyślnym rozwiązaniem dla głębokowodnych rurociągów przepływowych, systemów pionów i rurociągów międzypolowych. X65 PSL2 jest stosowany w większości projektów rurociągów podmorskich na Morzu Północnym, w Afryce Zachodniej i Azji Południowo-Wschodniej.
Nie. API 5L i ASTM A106 regulują różne produkty do różnych zastosowań. API 5L dotyczy rur przewodowych w systemach transportu rurociągowego. ASTM A106 obejmuje rury bez szwu ze stali węglowej do rurociągów procesowych w wysokich temperaturach – w rafineriach, elektrowniach i zakładach chemicznych. Mają różne oznaczenia gatunków, wymagania chemiczne i tabele właściwości mechanicznych. Te dwie normy nie są zamienne bez przeglądu technicznego potwierdzającego, że zamiennik spełnia wszystkie wymagania pierwotnej specyfikacji dla zamierzonych warunków użytkowania.
ZC Steel Pipe produkuje rury przewodowe API 5L w procesach bezszwowych, ERW, LSAW i SSAW w gatunkach od X42 do X80, zarówno w PSL1, jak i PSL2. Dostarczamy rury powlekane i gołe do projektów rurociągów w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej, wraz z pełnymi raportami z testów walcowni i dostępnym wsparciem w zakresie inspekcji stron trzecich.
Podaj wymagania dotyczące rur przewodowych — gatunek, PSL, średnica zewnętrzna, grubość ścianki, stan końcowy, powłoka, ilość i miejsce dostawy — a nasz zespół techniczny prześle specyfikacje i konkurencyjną ofertę.
Mandy. w@zcsteelpipe.com | WhatsApp: +86-139-1579-1813
→ Poproś o wycenę