Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
Typy kotlových trubek — ASTM A192, A210, A213 & SA-106: Specifikace, teplotní limity a průvodce výběrem
Nacházíte se zde: Domov » Blogy » Novinky o produktech » Typy kotlových trubek — ASTM A192, A210, A213 & SA-106: Specifikace, teplotní limity a průvodce výběrem

Typy kotlových trubek — ASTM A192, A210, A213 & SA-106: Specifikace, teplotní limity a průvodce výběrem

Zobrazení: 0     Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-13 Původ: místo

Zeptejte se

tlačítko sdílení na facebooku
tlačítko sdílení na twitteru
tlačítko sdílení linky
tlačítko sdílení wechat
tlačítko sdílení linkedin
tlačítko sdílení na pinterestu
tlačítko sdílení whatsapp
sdílet toto tlačítko sdílení

Výběr nesprávné třídy kotlových trubek nepředstavuje nepříjemnost při nákupu – je to technická porucha, která čeká, až se stane. Trubky z uhlíkové oceli používané nad jejich mezí tečení se po letech provozu porouchají degradací mikrostruktury. Trubky z legované oceli specifikované bez správného PWHT mohou prasknout v HAZ svaru během měsíců. A nahrazení jednoho stupně za 'podobný' stupeň bez kontroly tabulek přípustného napětí v ASME BPVC Section II může zneplatnit certifikaci tlakové nádoby.

Společnost ZC Steel Pipe vyrábí bezešvé trubky kotlů a trubky výměníků tepla podle ASTM A192, A210, A213 a ASME SA-106 z uhlíkové oceli a slitin chrom-moly. Dodáváme výrobce kotlů, dodavatele elektráren a stavitele petrochemických závodů v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe. Tato příručka popisuje, co každá třída je, co může a nemůže dělat a jak si mezi nimi vybrat pro vaši aplikaci.

OBSAH

  1. Přehled standardů kotlových trubek

  2. Kotlové trubky z uhlíkové oceli — A192 a A210

  3. Kotlové trubky z legované oceli — ASTM A213

  4. A213 T11 — 1¼Cr-½Mo

  5. A213 T22 — 2¼Cr-1Mo

  6. A213 T91 — 9Cr-1Mo-V (upraveno)

  7. SA-106 Grade B – Bezešvá trubka z uhlíkové oceli pro provoz kotlů

  8. Kompletní srovnávací tabulka známek

  9. Průvodce výběrem kotelní zóny

  10. Požadavky PWHT pro třídy slitin

  11. FAQ

1. Přehled standardů kotlových trubek

KLÍČOVÉ STANDARDY — KOTLOVÉ TRUBKY ASTM A192: Bezešvé trubky z uhlíkové oceli pro provoz vysokotlakých kotlů – minimální stěna, nízký obsah uhlíku.
ASTM A210: Bezešvé trubky pro kotle a přehříváky ze středně uhlíkové oceli – třídy A-1 a C.
ASTM A213: Bezešvé trubky pro kotle, přehříváky a výměníky tepla z feritické a austenitické oceli – pokrývá T11, T22, T91 a mnoho dalších jakostí.
ASME SA-106: Bezešvá trubka z uhlíkové oceli pro vysokoteplotní provoz – třídy A, B a C. Ekvivalent ASME BPVC k ASTM A106.

Všechny čtyři standardy jsou bezešvé – trubka kotle pro službu přenosu tepla se prakticky nikdy nesvařuje, protože svar představuje koncentraci napětí a potenciální místo iniciace koroze v cyklickém tepelném prostředí. Normy se liší obsahem slitiny, úrovní pevnosti a maximální teplotou, při které si třída zachovává dostatečnou pevnost při tečení, aby byla bezpečná při provozu s trvalým tlakem.

Dělicí čárou při výběru kotlových trubek je obvykle teplota. Třídy uhlíkové oceli (A192, A210, SA-106) jsou vhodné pro provoz do přibližně 450 °C. Kromě toho se rychlost tečení uhlíkové oceli stává nepřijatelně vysokou a musí se používat nízkolegované třídy (A213 T11, T22). Nad přibližně 580 °C jsou pro moderní superkritické a ultrasuperkritické konstrukce kotlů vyžadovány pokročilé třídy 9Cr (A213 T91).

2. Kotlové trubky z uhlíkové oceli — A192 a A210

2.1 ASTM A192 — Uhlíková ocel s minimální stěnou

ASTM A192 je nejjednodušší a nejekonomičtější třída kotlových trubek. Jedná se o bezešvou trubku z uhlíkové oceli s minimálními stěnami s maximálním obsahem uhlíku 0,18 % a minimální pevností v tahu pouze 325 MPa (47 ksi). Nízký obsah uhlíku zlepšuje svařitelnost a snižuje riziko precipitace karbidů na hranicích zrn během tepelného cyklování.

A192 se používá pro bubny vodních trubkových kotlů, kalové bubny a nízkoteplotní vodní stěny v užitkových a průmyslových kotlích pracujících pod přibližně 425 °C. Nízká pevnost stropu znamená, že není vhodný pro provoz přehříváku nebo dohřívače v moderních vysokotlakých kotlích.

2.2 ASTM A210 — Trubka kotle ze střední uhlíkové oceli

ASTM A210 poskytuje větší pevnost než A192 díky mírně vyššímu obsahu uhlíku a manganu. Vyrábí se ve dvou stupních:

  • Stupeň A-1 : Minimální pevnost v tahu 415 MPa (60 ksi), minimální výtěžnost 255 MPa (37 ksi). Běžnější stupeň pro provoz vodní stěny, ekonomizéru a nižšího přehříváku.

  • Stupeň C : Minimální pevnost v tahu 485 MPa (70 ksi), minimální výtěžnost 275 MPa (40 ksi). Vyšší pevnost pro náročnější aplikace kotlů z uhlíkové oceli. Méně běžně specifikované než A-1.

Oborová poznámka – A192 vs A210 v nákupu V praxi se A192 a A210 třídy A-1 často zaměnitelně používají pro ekonomizér a okruhy spodní vodní stěny v průmyslových kotlích pod 400 °C. Rozdíl v pevnosti v tahu znamená, že A210 může dosáhnout požadované tloušťky stěny při nižší tloušťce stěny než A192 – užitečné tam, kde záleží na hmotnosti trubky. Některé starší konstrukce kotlů však specifikují A192 názvem a náhrada vyžaduje technické schválení a výpočet kódu. Nikdy nenahrazujte třídy na kotli bez ověření dovoleného napětí v ASME BPVC sekce II-D a získání požadované dokumentace.

3. Kotlové trubky z legované oceli — ASTM A213

ASTM A213 pokrývá širokou škálu bezešvých feritických (chrom-molybdenových) a austenitických (nerezových) ocelových trubek pro kotle, přehříváky a výměníky tepla. Feritické třídy jsou označeny předponou T (T11, T22, T91) a austenitické třídy pomocí TP (TP304, TP316, TP321 atd.).

Systém slitiny chrom-moly (CrMo) je tahounem metalurgie trubek vysokoteplotních kotlů. Přidání chrómu zlepšuje odolnost proti oxidaci a pevnost při vysokých teplotách. Přidání molybdenu zlepšuje pevnost při tečení. Zvýšení obou – z T11 (1¼Cr-½Mo) na T22 (2¼Cr-1Mo) na T91 (9Cr-1Mo-V modifikované) – progresivně rozšiřuje teplotní strop a zlepšuje dlouhodobou životnost při tečení.

4. A213 T11 — 1¼Cr-½Mo

ASTM A213 T11

Slitina:   1¼Cr – ½Mo
Minimální pevnost v tahu:   415 MPa (60 ksi)
Minimální výtěžnost:   205 MPa (30 ksi)
Maximální provozní teplota:   ~570°C trvale
ASME BPVC ekvivalent:   SA-213 T11
P-číslo (ASME):   P4

T11 je základní třída slitiny pro provoz kotlových trubek nad teplotním limitem uhlíkové oceli. Poskytuje dobrou odolnost proti oxidaci do přibližně 570 °C a zlepšenou pevnost při tečení oproti uhlíkové oceli v rozsahu 450–570 °C. T11 se běžně používá ve výstupních trubkách přehříváku, vstupních sekcích mezipřehříváku a v okruzích trubek nízkoteplotního přehříváku v podkritických a nadkritických kotlích.

T11 je obecně svařitelný bez předehřevu pro tenké stěny, ale vyžaduje PWHT nad určité prahové hodnoty tloušťky podle ASME BPVC. Jeho obsah 1¼Cr způsobuje, že je náchylný k popouštěcímu křehnutí, pokud se chladí příliš pomalu v rozsahu 370–565 °C během PWHT – rychlost chlazení pece musí být kontrolována.

5. A213 T22 — 2¼Cr-1Mo

ASTM A213 T22

Slitina:   2¼Cr – 1Mo
Minimální pevnost v tahu:   415 MPa (60 ksi)
Minimální výtěžnost:   205 MPa (30 ksi)
Maximální provozní teplota:   ~580°C trvale
ASME BPVC ekvivalent:   SA-213 T22
P-číslo (ASME):   P5A

T22 (2¼Cr-1Mo) je tahoun slitiny pro vysokoteplotní kotlové přehříváky a dohříváky po desetiletí. Jeho vyšší obsah chrómu a molybdenu oproti T11 poskytuje lepší odolnost proti tečení v rozsahu 540–580 °C a zlepšenou odolnost proti oxidaci při expozici na straně páry a na straně ohně. T22 se používá pro výstupní trubky vysokoteplotního přehříváku, výstupní sběrače mezipřehříváku a jakýkoli okruh trubek kotle pracující v horním podkritickém teplotním rozsahu.

Technický pohled — T22 vs T11: Kdy upgradovat Praktickým rozhodovacím bodem mezi T11 a T22 je obvykle teplota kovu trubky, nikoli pouze teplota páry. V kotlovém přehříváku může být teplota kovu trubek o 30–80 °C vyšší než teplota páry uvnitř, v závislosti na tepelném toku a vnějším průměru trubky. Pokud je výstupní teplota páry 540 °C, může kov trubky dosáhnout 600 °C nebo více při špičkovém zatížení – což je vyšší než spolehlivý rozsah tečení T11. Konzervativním přístupem je použití T22 pro jakoukoli trubku přehřívače nebo mezipřehříváku s očekávanou teplotou kovu trubky nad 540 °C, nejen pro ty, kde teploty páry překračují tuto prahovou hodnotu.

6. A213 T91 — 9Cr-1Mo-V (upraveno)

ASTM A213 T91

Slitina:   9Cr – 1Mo – V (upravená)
Minimální pevnost v tahu:   585 MPa (85 ksi)
Minimální výtěžnost:   415 MPa (60 ksi)
Maximální provozní teplota:   ~650°C trvale
ASME BPVC ekvivalent:   SA-213 T91
P-číslo (ASME):   P91

T91 je martenzitická slitina 9Cr-1Mo modifikovaná vanadem, niobem a dusíkem, aby se dramaticky zlepšila její pevnost při tečení ve srovnání s nemodifikovanou jakostí 9Cr-1Mo (T9). Jeho minimální pevnost v tahu 585 MPa a minimální průtažnost 415 MPa – obě výrazně vyšší než u T11 nebo T22 – umožňují tenčí stěny trubek při stejném jmenovitém tlaku, což snižuje namáhání tepelným cyklem a zlepšuje účinnost přenosu tepla.

T91 je standardní materiál pro pokročilé superkritické (SC) a ultra-superkritické (USC) konstrukce kotlů, kde teploty páry přesahují 580°C. Používá se ve výstupních trubkách vysokoteplotních přehříváků, potrubí horkého dohřevu a vysokotlakých sběračů páry v moderních elektrárenských kotlích.

Kritický technický bod – T91 PWHT je nesmlouvavý T91 musí být tepelně zpracován do specifických normalizovaných a temperovaných podmínek jak ve válcovně (aby byly splněny mechanické vlastnosti), tak po jakémkoliv polním nebo dílenském svařování. Požadovaná PWHT je normalizace na 1040–1080 °C následovaná temperováním na 730–800 °C. Bez této PWHT bude zóna ovlivněná svarem obsahovat netemperovaný martenzit – velmi tvrdou, křehkou mikrostrukturu, která je náchylná k praskání vodíkem a korozi pod napětím. Polní poruchy svarů T91 lze téměř vždy vysledovat k nesprávnému nebo vynechanému PWHT. Toto je jediný nejkritičtější bod kontroly kvality při výrobě trubek T91 – nelze jej přeskočit ani zkrátit bez ohledu na plánovací tlak.

7. SA-106 Třída B – Bezešvá uhlíková ocel pro provoz kotlů

ASME SA-106 (ekvivalent ASTM A106) je specifikace bezešvé trubky z uhlíkové oceli pro vysokoteplotní provoz. Nejedná se o specifikaci trubek – týká se potrubí, nikoli trubek – a používá se především pro sběrače páry, spojovací potrubí kotlů, napájecí potrubí a rozvody páry spíše než pro povrchové trubky pro přenos tepla. Tři stupně jsou:

  • Třída A : Minimální pevnost v tahu 330 MPa (48 ksi). Zřídka specifikováno — Stupeň B je standardní volbou.

  • Stupeň B : ​​Minimální pevnost v tahu 415 MPa (60 ksi), minimální výtěžnost 240 MPa (35 ksi). Dominantní třída pro potrubí kotlů a tlakových nádob.

  • Stupeň C : Minimální pevnost v tahu 485 MPa (70 ksi). Používá se tam, kde je potřeba vyšší tlak při okolní až střední teplotě.

SA-106 Grade B je omezena na přibližně 425–450 °C pro trvalý provoz při vysokém namáhání kvůli omezením tečení uhlíkové oceli. Nad touto teplotou musí být použita ekvivalentní třída slitiny (trubka SA-335 P11 nebo P22).

8. Úplná srovnávací tabulka známek

Typ Standardní slitinový systém Min. pevnost v tahu (MPa) Min. výtěžnost (MPa) Max. provozní teplota (°C) PWHT Požadováno? P-číslo
A192 ASTM A192 uhlíková ocel (nízká C) 325 180 ~425 Závisí na tloušťce P1
A210 A-1 ASTM A210 Středně uhlíková ocel 415 255 ~450 Závisí na tloušťce P1
A210 C ASTM A210 Středně uhlíková ocel 485 275 ~450 Závisí na tloušťce P1
SA-106 B ASME SA-106 Trubka z uhlíkové oceli 415 240 ~450 Závisí na tloušťce P1
T11 ASTM A213 1¼Cr-½Mo 415 205 ~570 Nadprahová WT P4
T22 ASTM A213 2¼Cr-1Mo 415 205 ~580 Ano – vždy doporučeno P5A
T91 ASTM A213 9Cr-1Mo-V (mod.) 585 415 ~650 Ano – vždy povinné P91

9. Průvodce výběrem kotelní zóny

Výkonový kotel má několik zón přenosu tepla, z nichž každá má různé teploty kovu trubek, a proto různé požadavky na jakost. Níže uvedená tabulka uvádí typické rozdělení jakosti pro podkritickou a nadkritickou konstrukci kotle:

Trubka zóny kotle Kovový teplotní rozsah Podkritický stupeň kotle Superkritický/třída USC
Ekonomizér 150 – 350 °C A192 / A210 A-1 A210 A-1
Vodní stěny 300 – 450 °C A192 / A210 A-1 A210 A-1 / T11
Primární přehřívák 400 – 520 °C A210 A-1 / T11 T11 / T22
Sekundární přehřívák 500 – 580 °C T11 / T22 T22 / T91
Ohřívač (horká noha) 520 – 620 °C T22 T91
Výstup dohřívače / sběrače 540 – 650 °C T22 / T91 T91
Poznámka k pořízení – Nákup kotlových trubek od čínského mlýna Čínské mlýny vyrábějí velké objemy kotlových trubek A192, A210 a A213 podle úplných specifikací ASTM/ASME. Praktický požadavek na nákup je stejný jako u jakéhokoli materiálu kritického pro tlak: vyžádejte si úplný certifikát o zkoušce materiálu (MTC) podle EN 10204 3.1 nebo 3.2 (v závislosti na specifikaci projektu), ověřte, že tepelné číslo na MTC odpovídá značkám na trubce, a potvrďte, že jsou zahrnuty záznamy PWHT pro třídy slitin. Konkrétně pro T91 vždy požadujte tabulku pece PWHT – nejen potvrzení PWHT na MTC – jako důkaz, že celý cyklus normalizace a temperování byl proveden správně. Kontrola třetí stranou v továrně (od SGS, Bureau Veritas nebo TÜV) je standardní praxí při nákupu kritických kotlových trubek.

10. Požadavky PWHT pro třídy slitin

Je vyžadován předehřev (svařování) PWHT? PWHT Temperature Key Riziko při vynechání
A192 / A210 Obvykle se nevyžaduje (tenká stěna) Podle kódu – v závislosti na tloušťce stěny 595–650 °C (odlehčení pnutí) Zbytkové napětí, tvrdost HAZ
T11 150°C min pro WT >13 mm Podle kódu – v závislosti na tloušťce stěny 675-750 °C Popouštěcí křehkost, praskání HAZ
T22 200°C min Důrazně doporučujeme vždy 700–750 °C Vysoká tvrdost HAZ, praskání vodíkem
T91 200°C min – povinné Povinné — vždy Normalizace 1040–1080°C + Temperace 730–800°C Nekalený martenzit — křehký lom za provozu

11. Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi kotlovými trubkami ASTM A192 a A210?

ASTM A192 je nízkouhlíková bezešvá trubka s minimálními stěnami a minimální pevností v tahu 325 MPa – nejzákladnější třída kotlových trubek z uhlíkové oceli, používaná pro nízkotlaké sudy a provoz vodní stěny pod 425 °C. ASTM A210 je středně uhlíková třída dostupná ve dvou pevnostech: Stupeň A-1 (min 415 MPa v tahu) a Stupeň C (min 485 MPa v tahu). A210 poskytuje větší pevnost než A192 a používá se pro vysokotlaké přehříváky a trubkové okruhy vodní stěny, kde dodatečná pevnost umožňuje tenčí stěny. Obě třídy sdílejí stejný přibližný strop maximální provozní teploty 425–450 °C.

Co je kotlová trubka ASTM A213 T91?

ASTM A213 T91 je bezešvá trubka z martenzitické legované oceli modifikovaná 9Cr-1Mo-V používaná v aplikacích vysokoteplotních přehříváků a přihříváků v superkritických a ultrasuperkritických kotlích. S minimální pevností v tahu 585 MPa a maximální trvalou provozní teplotou přibližně 650 °C předčí T91 T11 a T22 jak v pevnosti, tak v odolnosti proti tečení při zvýšených teplotách. Vyžaduje povinné PWHT po svařování – cyklus normalizace a temperování – a jeho nesprávné provedení je primární příčinou poruch svaru T91 v provozu.

Jaká je maximální teplota pro kotlové trubky z uhlíkové oceli?

Kotlové trubky z uhlíkové oceli (ASTM A192, A210, SA-106) by neměly být používány pro provoz s trvalým tlakem nad přibližně 425–450 °C. Nad tímto rozsahem uhlíková ocel podléhá zrychlenému tečení a je náchylná ke grafitizaci – procesu, kdy se karbidy rozpouštějí a tvoří se grafit na hranicích zrn, což způsobuje křehnutí. Pro provoz mezi 450 °C a 570 °C by měla být specifikována ASTM A213 T11. Pro 570–580 °C je vhodný T22. Pro teploty nad 580 °C je vyžadován T91.

Jaký je rozdíl mezi označením ASME SA a ASTM A pro kotlové trubky?

Označení ASME SA a ASTM A odkazují na technicky identické materiálové specifikace. ASME přijímá normy ASTM do svého předpisu o kotli a tlakových nádobách (BPVC) sekce II a znovu je publikuje jako ekvivalenty SA s dodatečným požadavkem na certifikaci ASME. SA-213 T91 a ASTM A213 T91 mají stejné požadavky na chemii, mechanické vlastnosti a tepelné zpracování — označení SA znamená, že materiál byl vyroben s certifikační dokumentací ASME BPVC. Výrobci kotlů pracující podle ASME BPVC sekce I nebo VIII musí specifikovat SA materiály, nikoli ASTM materiály, aby dodrželi shodu s kódem.

Lze trubku ASTM A106 použít jako trubku kotle?

ASTM A106 (nebo jeho ASME ekvivalent SA-106) je specifikace potrubí, nikoli specifikace trubek, a používá se pro připojovací potrubí kotlů, sběrače páry a potrubí napájecí vody – nikoli pro povrchové trubky pro přenos tepla (vodní stěny, přehříváky, přihříváky, ekonomizéry). Pro teplosměnné povrchy jsou vyžadovány speciální specifikace trubek (A192, A210, A213) s užšími rozměrovými tolerancemi a vhodnými kombinacemi OD/WT. SA-106 Grade B lze použít pro provoz potrubí kotlů až do teploty přibližně 450°C v rámci dovoleného napětí definovaného v ASME BPVC Část II-D.

Co je PWHT a kdy je vyžadováno pro slitinové trubky kotlů?

PWHT (Post Weld Heat Treatment) je řízený tepelný cyklus aplikovaný po svařování ke zmírnění zbytkového napětí a obnovení houževnatosti v tepelně ovlivněné zóně. U T11 může být vyžadována PWHT v závislosti na tloušťce stěny – obvykle nad 13 mm. U T22 se důrazně doporučuje PWHT po každém svařování bez ohledu na tloušťku. Pro T91 je PWHT vždy povinné – normalizace na 1040–1080 °C následovaná temperováním na 730–800 °C. Vynechání nebo nesprávné provedení T91 PWHT zanechá ve svaru HAZ nekalený martenzit, mikrostrukturu, která je křehká a náchylná k praskání při tepelném cyklování.

Zdrojové kotelní trubky ze ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží bezešvé kotlové trubky a trubky výměníků tepla do ASTM A192, A210, A213 (T11, T22, T91) a ASME SA-106. Kompletní dokumentace MTC podle EN 10204 3.1 a 3.2, kontrola třetí stranou (SGS, Bureau Veritas) a vlastní kombinace OD/WT k dispozici. Dodáváme výrobce kotlů, dodavatele EPC a projekty elektráren v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Vyžádejte si cenovou nabídku


Kontaktujte nás

Rychlé odkazy

Podpora

Kategorie produktu

Kontaktujte nás

Přidat: č. 42, skupina 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zanechat zprávu
Kontaktujte nás
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Všechna práva vyhrazena. Podporováno leadong.com