Vizualizări: 0 Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-13 Origine: Site
Alegerea unei clase greșite pentru tubul cazanului nu reprezintă un inconvenient de achiziție – este o defecțiune de inginerie care așteaptă să se întâmple. Tuburile din oțel carbon utilizate peste limita lor de fluaj se vor eșua prin degradarea microstructurală pe parcursul anilor de funcționare. Tuburile din oțel aliat specificate fără PWHT adecvat se pot crăpa în HAZ de sudură în câteva luni. Și înlocuirea unui grad cu un grad „similar” fără a verifica tabelele de tensiuni admisibile din ASME BPVC Secțiunea II poate anula certificarea unui recipient sub presiune.
ZC Steel Pipe produce tuburi de cazan fără sudură și tuburi schimbătoare de căldură conform ASTM A192, A210, A213 și ASME SA-106, în oțel carbon și aliaj de crom-moliu. Furnizăm producători de cazane, antreprenori de centrale electrice și constructori de fabrici petrochimice în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud. Acest ghid acoperă ce este fiecare notă, ce poate și nu poate face și cum să selectați dintre ele pentru aplicația dvs.
Prezentare generală a standardelor tuburilor cazanului
Tuburi din oțel carbon pentru cazan - A192 și A210
Tuburi de cazan din oțel aliat — ASTM A213
A213 T11 — 1¼Cr-½Mo
A213 T22 — 2¼Cr-1Mo
A213 T91 — 9Cr-1Mo-V (modificat)
SA-106 Gradul B — Țeavă din oțel carbon fără sudură pentru serviciul cazanelor
Tabel complet de comparare a notei
Ghid de selectare a zonei cazanului
Cerințe PWHT pentru clasele de aliaje
FAQ
Toate cele patru standarde sunt fără sudură – tubul cazanului pentru serviciul de transfer de căldură nu este practic niciodată sudat, deoarece cordonul de sudură reprezintă o concentrație de tensiuni și un loc potențial de inițiere a coroziunii într-un mediu termic ciclic. Standardele diferă în ceea ce privește conținutul de aliaj, nivelul de rezistență și temperatura maximă la care gradul păstrează rezistența la fluaj adecvată pentru a fi în siguranță în serviciul de presiune susținută.
Linia de separare în selectarea tubului cazanului este de obicei temperatura. Calitățile de oțel carbon (A192, A210, SA-106) sunt adecvate pentru service până la aproximativ 450°C. Mai mult decât atât, rata de fluaj a oțelului carbon devine inacceptabil de ridicată și trebuie utilizate clase slab aliaje (A213 T11, T22). Peste aproximativ 580°C, sunt necesare clase avansate de 9Cr (A213 T91) pentru proiectele moderne de cazane supercritice și ultrasupercritice.
ASTM A192 este cea mai simplă și mai economică calitate a tubului pentru cazan. Este un tub din oțel carbon fără sudură, cu un perete minim, cu un conținut maxim de carbon de 0,18% și o rezistență minimă la tracțiune de numai 325 MPa (47 ksi). Conținutul scăzut de carbon îmbunătățește sudabilitatea și reduce riscul de precipitare a carburilor la granițele granulelor în timpul ciclării termice.
A192 este utilizat pentru tamburele cazanelor cu tuburi de apă, tamburele de noroi și tuburile de perete de apă cu temperatură scăzută în cazanele utilitare și industriale care funcționează sub aproximativ 425°C. Tavanul său de rezistență scăzută înseamnă că nu este adecvat pentru serviciul de supraîncălzire sau reîncălzire în cazanele moderne de înaltă presiune.
ASTM A210 oferă o rezistență mai mare decât A192 prin conținutul ușor mai mare de carbon și mangan. Este produs în două clase:
Gradul A-1 : tracțiune minimă 415 MPa (60 ksi), randament minim 255 MPa (37 ksi). Clasa mai obișnuită pentru peretele de apă, economizor și serviciul de supraîncălzire inferior.
Gradul C : tracțiune minimă 485 MPa (70 ksi), randament minim 275 MPa (40 ksi). Rezistență mai mare pentru aplicații mai solicitante pentru cazane din oțel carbon. Mai puțin frecvent specificat decât A-1.
ASTM A213 acoperă o gamă largă de tuburi din oțel aliaj feritic (crom-molibden) și austenitic (inoxidabil) fără sudură pentru cazan, supraîncălzitor și schimbător de căldură. Calitățile feritice sunt desemnate cu un prefix T (T11, T22, T91), iar clasele austenitice cu TP (TP304, TP316, TP321 etc.).
Sistemul de aliaj crom-moly (CrMo) este calul de lucru al metalurgiei tuburilor de cazan la temperaturi înalte. Adăugarea de crom îmbunătățește rezistența la oxidare și rezistența la temperaturi ridicate. Adăugarea de molibden îmbunătățește rezistența la fluaj. Creșterea ambelor - de la T11 (1¼Cr-½Mo) la T22 (2¼Cr-1Mo) la T91 (9Cr-1Mo-V modificat) - extinde progresiv plafonul de temperatură și îmbunătățește durata de viață la fluaj pe termen lung.
T11 este clasa de aliaj de bază pentru serviciul tubului cazanului peste limita de temperatură din oțel carbon. Oferă o bună rezistență la oxidare până la aproximativ 570°C și o rezistență îmbunătățită la fluaj față de oțelul carbon în intervalul 450–570°C. T11 este utilizat în mod obișnuit în tuburile de ieșire a supraîncălzitorului, secțiunile de admisie a reîncălzitorului și circuitele de tuburi de supraîncălzire cu temperatură scăzută în cazanele subcritice și supercritice.
T11 este în general sudabil fără preîncălzire pentru pereți subțiri, dar necesită PWHT peste anumite praguri de grosime conform ASME BPVC. Conținutul său de 1¼ Cr îl face susceptibil la fragilizarea prin temperare dacă este răcit prea lent în intervalul 370-565°C în timpul PWHT - ratele de răcire a cuptorului trebuie controlate.
T22 (2¼Cr-1Mo) a fost aliajul de lucru pentru supraîncălzirea și reîncălzirea cazanelor de temperatură înaltă de zeci de ani. Conținutul său mai mare de crom și molibden față de T11 oferă o rezistență mai bună la fluaj în intervalul 540–580°C și o rezistență îmbunătățită la oxidare pentru expunerea la abur și la foc. T22 este utilizat pentru tuburile de ieșire de supraîncălzire la temperatură înaltă, colectoarele de ieșire pentru reîncălzire și orice circuit de tuburi de cazan care funcționează în intervalul de temperatură subcritic superior.
T91 este un aliaj martensitic 9Cr-1Mo modificat cu vanadiu, niobiu și azot pentru a-și îmbunătăți dramatic rezistența la fluaj în comparație cu gradul 9Cr-1Mo nemodificat (T9). Rezistența sa minimă la tracțiune de 585 MPa și randamentul minim de 415 MPa - ambele semnificativ mai mari decât T11 sau T22 - permit pereți mai subțiri ai tubului pentru aceeași presiune, reducând tensiunile ciclice termice și îmbunătățind eficiența transferului de căldură.
T91 este materialul standard pentru proiectele avansate de cazane supercritice (SC) și ultra-supercritice (USC) unde temperaturile aburului depășesc 580°C. Este utilizat în tuburile de ieșire a supraîncălzitorului la temperatură înaltă, conductele de reîncălzire la cald și colectoarele de abur de înaltă presiune în cazanele centralelor moderne.
ASME SA-106 (echivalent cu ASTM A106) este o specificație de țevi din oțel carbon fără sudură pentru servicii la temperaturi înalte. Nu este o specificație pentru tuburi - acoperă țevi, nu țevi - și este folosită în principal pentru colectoarele de abur, conductele de conectare a cazanului, liniile de alimentare cu apă și rețelele de distribuție a aburului, mai degrabă decât pentru tuburile de suprafață de transfer de căldură. Cele trei clase sunt:
Gradul A : Tensiune minima 330 MPa (48 ksi). Rareori specificate — Gradul B este alegerea standard.
Gradul B : tracțiune minimă 415 MPa (60 ksi), randament minim 240 MPa (35 ksi). Clasa dominantă pentru tubulatura cazanului și vaselor sub presiune.
Gradul C : Tensiune minima 485 MPa (70 ksi). Se utilizează acolo unde este necesară o presiune mai mare la temperatură ambiantă până la moderată.
SA-106 Gradul B este limitat la aproximativ 425–450°C pentru un serviciu susținut la solicitare ridicată datorită limitărilor de fluaj din oțel carbon. Peste această temperatură, trebuie utilizat un aliaj de calitate echivalentă (țeavă SA-335 P11 sau P22).
| de calitate | Standard | Sistem de aliaj | Tensiune minima (MPa) | Randament minim (MPa) | Temperatura maxima de serviciu (°C) | PWHT Necesar? | Numărul P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A192 | ASTM A192 | Oțel carbon (C scăzut) | 325 | 180 | ~425 | În funcție de grosime | P1 |
| A210 A-1 | ASTM A210 | Oțel carbon mediu | 415 | 255 | ~450 | În funcție de grosime | P1 |
| A210 C | ASTM A210 | Oțel carbon mediu | 485 | 275 | ~450 | În funcție de grosime | P1 |
| SA-106 B | ASME SA-106 | Teava din otel carbon | 415 | 240 | ~450 | În funcție de grosime | P1 |
| T11 | ASTM A213 | 1¼Cr-½Mo | 415 | 205 | ~570 | Peste pragul WT | P4 |
| T22 | ASTM A213 | 2¼Cr-1Mo | 415 | 205 | ~580 | Da, întotdeauna recomandat | P5A |
| T91 | ASTM A213 | 9Cr-1Mo-V (mod.) | 585 | 415 | ~650 | Da — obligatoriu întotdeauna | P91 |
Un cazan electric are mai multe zone de transfer de căldură, fiecare cu temperaturi diferite ale tuburilor metalice și, prin urmare, cerințe diferite de calitate. Tabelul de mai jos oferă alocațiile tipice pentru un cazan subcritic și supercritic:
| Zona cazanului | Tub metalic Interval de temperatură | Subcritic Grad cazan | Supercritic/USC |
|---|---|---|---|
| Economisitor | 150 – 350°C | A192 / A210 A-1 | A210 A-1 |
| Pereți de apă | 300 – 450°C | A192 / A210 A-1 | A210 A-1 / T11 |
| Supraîncălzitor primar | 400 – 520°C | A210 A-1 / T11 | T11 / T22 |
| Supraîncălzitor secundar | 500 – 580°C | T11 / T22 | T22 / T91 |
| Reîncălzire (picior fierbinte) | 520 – 620°C | T22 | T91 |
| Ieșire/anteturi de reîncălzire | 540 – 650°C | T22 / T91 | T91 |
| Grad | Preîncălzire (sudare) | PWHT Necesar? | temperatură PWHT dacă este omis | Risc cheie de |
|---|---|---|---|---|
| A192 / A210 | De obicei nu este necesar (perete subțire) | Pe cod - în funcție de grosimea peretelui | 595–650°C (eliminarea stresului) | Stresul rezidual, duritatea HAZ |
| T11 | 150°C min pentru WT >13 mm | Pe cod - în funcție de grosimea peretelui | 675–750°C | Fragilare la temperatură, fisurare HAZ |
| T22 | 200°C min | Recomandat cu tărie întotdeauna | 700–750°C | Duritate HAZ mare, fisurare cu hidrogen |
| T91 | 200°C min — obligatoriu | Obligatoriu - întotdeauna | Normalizare 1040–1080°C + temperatură 730–800°C | Martensită necălită — fractură fragilă în serviciu |
ASTM A192 este un tub fără sudură cu perete minim, cu emisii scăzute de carbon, cu o rezistență minimă de 325 MPa - cel mai elementar tip de tub din oțel carbon pentru cazan, utilizat pentru tamburi cu presiune mai mică și pereți de apă sub 425°C. ASTM A210 este un grad mediu de carbon disponibil în două rezistențe: gradul A-1 (min 415 MPa la tracțiune) și gradul C (min 485 MPa la tracțiune). A210 oferă o rezistență mai mare decât A192 și este utilizat pentru supraîncălzitor de presiune mai mare și circuite cu tuburi de perete de apă, unde rezistența suplimentară permite pereți mai subțiri. Ambele clase au același plafon aproximativ de temperatură maximă de serviciu de 425–450°C.
ASTM A213 T91 este un tub fără sudură din oțel aliat martensitic modificat 9Cr-1Mo-V utilizat în aplicații de supraîncălzire și reîncălzire la temperatură înaltă în cazane supercritice și ultra-supercritice. Cu o tracțiune minimă de 585 MPa și o temperatură maximă de serviciu continuu de aproximativ 650°C, T91 depășește T11 și T22 atât ca rezistență, cât și rezistență la fluaj la temperaturi ridicate. Necesită PWHT obligatoriu după sudare - un ciclu de normalizare și temperare - iar neefectuarea corectă a acestui lucru este cauza principală a defecțiunilor de sudură T91 în funcționare.
Tuburile din oțel carbon pentru cazan (ASTM A192, A210, SA-106) nu trebuie utilizate pentru funcționarea sub presiune susținută peste aproximativ 425–450°C. Peste acest interval, oțelul carbon suferă fluaj accelerat și este susceptibil la grafitizare - un proces în care carburile se dizolvă și se formează grafitul la granițele granulelor, cauzând fragilizarea. Pentru service între 450°C și 570°C, trebuie specificat ASTM A213 T11. Pentru 570–580°C, T22 este adecvat. Pentru temperaturi peste 580°C, este necesar T91.
Denumirile ASME SA și ASTM A se referă la specificații de materiale identice din punct de vedere tehnic. ASME adoptă standardele ASTM în Secțiunea II a Codului de cazane și recipiente sub presiune (BPVC) și le republică ca echivalente SA cu o cerință suplimentară de certificare ASME. SA-213 T91 și ASTM A213 T91 au aceleași cerințe de chimie, proprietăți mecanice și tratament termic - denumirea SA înseamnă că materialul a fost produs cu documentația de certificare ASME BPVC. Fabricatorii de cazane care lucrează la ASME BPVC Secțiunea I sau VIII trebuie să specifice materialele SA, nu materialele ASTM, pentru a menține conformitatea cu codul.
ASTM A106 (sau echivalentul său ASME SA-106) este o specificație pentru țevi, nu o specificație pentru țevi și este utilizată pentru conductele de conectare a cazanelor, colectoarele de abur și liniile de alimentare cu apă - nu pentru tuburile de suprafață de transfer de căldură (pereți de apă, supraîncălzitoare, reîncălzitoare, economizoare). Pentru suprafețele de transfer de căldură, sunt necesare specificații pentru tuburi dedicate (A192, A210, A213) cu toleranțe dimensionale mai strânse și combinații OD/WT corespunzătoare. SA-106 Gradul B poate fi utilizat pentru serviciul conductelor cazanului până la aproximativ 450°C în limitele de solicitare admise definite în ASME BPVC Secțiunea II-D.
PWHT (Tratament termic post sudare) este un ciclu termic controlat aplicat după sudare pentru a elimina stresul rezidual și pentru a restabili duritatea în zona afectată de căldură. Pentru T11, PWHT poate fi necesar în funcție de grosimea peretelui - de obicei peste 13 mm. Pentru T22, PWHT este recomandat după toate sudurile, indiferent de grosime. Pentru T91, PWHT este întotdeauna obligatorie - o normalizare la 1040–1080°C urmată de o temperare la 730–800°C. Omiterea sau executarea incorectă a T91 PWHT lasă martensită necălită în HAZ de sudură, o microstructură care este fragilă și predispusă la fisurare în serviciul de ciclu termic.
ZC Steel Pipe produce și exportă tuburi de cazan fără sudură și tuburi de schimbător de căldură la ASTM A192, A210, A213 (T11, T22, T91) și ASME SA-106. Documentația MTC completă conform EN 10204 3.1 și 3.2, inspecție terță parte (SGS, Bureau Veritas) și combinații personalizate OD/WT disponibile. Furnizăm producători de cazane, contractori EPC și proiecte de centrale electrice în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813