Wyświetlenia: 0 Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-13 Pochodzenie: Strona
Wybór niewłaściwego gatunku rur kotłowych nie jest niedogodnością związaną z zaopatrzeniem — jest to błąd inżynieryjny, który może się wydarzyć. Rury ze stali węglowej stosowane powyżej granicy pełzania ulegną degradacji mikrostrukturalnej w ciągu wielu lat użytkowania. Rury ze stali stopowej bez odpowiedniej PWHT mogą pękać w strefie HAZ spoiny w ciągu kilku miesięcy. Zastąpienie jednego gatunku gatunkiem „podobnym” bez sprawdzenia tabel dopuszczalnych naprężeń w sekcji II ASME BPVC może unieważnić certyfikat zbiornika ciśnieniowego.
ZC Steel Pipe produkuje bezszwowe rury kotłowe i rury wymienników ciepła zgodnie z normami ASTM A192, A210, A213 i ASME SA-106, ze stali węglowej i stopów chromowo-molibdenowych. Zaopatrujemy producentów kotłów, wykonawców elektrowni i konstruktorów zakładów petrochemicznych w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. W tym przewodniku opisano, czym jest każda klasa, co może, a czego nie może zrobić, a także jak wybrać pomiędzy nimi w zależności od aplikacji.
Przegląd standardów rur kotłowych
Rury kotłowe ze stali węglowej — A192 i A210
Rury kotłowe ze stali stopowej — ASTM A213
A213 T11 — 1¼Cr-½Mo
A213 T22 — 2¼Cr-1Mo
A213 T91 — 9Cr-1Mo-V (zmodyfikowany)
SA-106 klasa B — rura bez szwu ze stali węglowej do serwisowania kotłów
Pełna tabela porównawcza klas
Przewodnik po wyborze strefy kotła
Wymagania PWHT dla gatunków stopów
Często zadawane pytania
Wszystkie cztery standardy są jednolite — rury kotłowe do wymiany ciepła praktycznie nigdy nie są spawane, ponieważ szew spawalniczy reprezentuje koncentrację naprężeń i potencjalne miejsce inicjacji korozji w cyklicznym środowisku termicznym. Normy różnią się zawartością stopu, poziomem wytrzymałości i maksymalną temperaturą, w której gatunek zachowuje odpowiednią wytrzymałość na pełzanie, aby był bezpieczny w pracy pod stałym ciśnieniem.
Linią podziału w doborze rur kotłowych jest zazwyczaj temperatura. Gatunki stali węglowej (A192, A210, SA-106) nadają się do pracy w temperaturach do około 450°C. Powyżej tej wartości szybkość pełzania stali węglowej staje się niedopuszczalnie wysoka i należy stosować gatunki niskostopowe (A213 T11, T22). Powyżej około 580°C w nowoczesnych konstrukcjach kotłów na parametry nadkrytyczne i ultranadkrytyczne wymagane są zaawansowane gatunki 9Cr (A213 T91).
ASTM A192 to najprostszy i najbardziej ekonomiczny gatunek rur kotłowych. Jest to bezszwowa rura ze stali węglowej o minimalnej ściance, o maksymalnej zawartości węgla 0,18% i minimalnej wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej zaledwie 325 MPa (47 ksi). Niska zawartość węgla poprawia spawalność i zmniejsza ryzyko wytrącania się węglików na granicach ziaren podczas cykli termicznych.
A192 jest stosowany do bębnów kotłów z rurami wodnymi, bębnów płuczkowych i rur ściennych o niższej temperaturze w kotłach użyteczności publicznej i przemysłowych pracujących w temperaturze poniżej około 425°C. Sufit o niskiej wytrzymałości oznacza, że nie nadaje się on do obsługi przegrzewaczy lub przegrzewaczy wtórnych w nowoczesnych kotłach wysokociśnieniowych.
ASTM A210 zapewnia większą wytrzymałość niż A192 dzięki nieco wyższej zawartości węgla i manganu. Produkowany jest w dwóch gatunkach:
Klasa A-1 : Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 415 MPa (60 ksi), minimalna plastyczność 255 MPa (37 ksi). Bardziej powszechny gatunek do zastosowań w ścianach wodnych, ekonomizerach i dolnych przegrzewaczach.
Klasa C : Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 485 MPa (70 ksi), minimalna plastyczność 275 MPa (40 ksi). Większa wytrzymałość dla bardziej wymagających zastosowań w kotłach ze stali węglowej. Rzadziej określany niż A-1.
ASTM A213 obejmuje szeroką gamę bezszwowych rur ze stali stopowej ferrytycznej (chromowo-molibdenowej) i austenitycznej (nierdzewnej) do obsługi kotłów, przegrzewaczy i wymienników ciepła. Gatunki ferrytyczne są oznaczone przedrostkiem T (T11, T22, T91), a gatunki austenityczne TP (TP304, TP316, TP321 itp.).
Układ stopów chromowo-molibdenowych (CrMo) jest podstawą wysokotemperaturowej metalurgii rur kotłowych. Dodatek chromu poprawia odporność na utlenianie i wytrzymałość w wysokiej temperaturze. Dodatek molibdenu poprawia wytrzymałość na pełzanie. Zwiększanie obu — z T11 (1¼Cr-½Mo) przez T22 (2¼Cr-1Mo) do T91 (zmodyfikowane 9Cr-1Mo-V) — stopniowo zwiększa pułap temperaturowy i poprawia długoterminową trwałość pełzania.
T11 to podstawowy gatunek stopu do stosowania z rurami kotłowymi powyżej limitu temperatur stali węglowej. Zapewnia dobrą odporność na utlenianie do około 570°C i lepszą wytrzymałość na pełzanie w porównaniu ze stalą węglową w zakresie 450–570°C. T11 jest powszechnie stosowany w rurach wylotowych przegrzewacza, sekcjach wlotowych przegrzewacza wtórnego i obwodach rur niskotemperaturowych przegrzewacza w kotłach na parametry podkrytyczne i nadkrytyczne.
T11 można ogólnie spawać bez wstępnego podgrzewania w przypadku cienkich ścian, ale wymaga PWHT powyżej pewnych progów grubości według ASME BPVC. Zawartość 1¼Cr sprawia, że jest on podatny na kruchość odpuszczania, jeśli jest chłodzony zbyt wolno w zakresie 370–565°C podczas PWHT — należy kontrolować szybkość chłodzenia pieca.
T22 (2¼Cr-1Mo) od dziesięcioleci jest podstawowym stopem stosowanym w wysokotemperaturowych przegrzewaczach i przegrzewaczach kotłów. Wyższa zawartość chromu i molibdenu w porównaniu z T11 zapewnia lepszą odporność na pełzanie w zakresie 540–580°C i lepszą odporność na utlenianie w przypadku narażenia na działanie pary i ognia. T22 stosuje się w rurach wylotowych wysokotemperaturowego przegrzewacza, kolektorach wylotowych przegrzewacza wtórnego i dowolnym obwodzie rur kotła pracującym w górnym zakresie temperatur podkrytycznych.
T91 to martenzytyczny stop 9Cr-1Mo modyfikowany wanadem, niobem i azotem w celu radykalnej poprawy jego wytrzymałości na pełzanie w porównaniu z niezmodyfikowanym gatunkiem 9Cr-1Mo (T9). Jego minimalna wytrzymałość na rozciąganie wynosząca 585 MPa i minimalna plastyczność 415 MPa — obie znacznie wyższe niż w przypadku T11 i T22 — pozwalają uzyskać cieńsze ścianki rur przy tym samym ciśnieniu znamionowym, zmniejszając naprężenia cykliczne i poprawiając wydajność wymiany ciepła.
T91 to standardowy materiał do zaawansowanych konstrukcji kotłów na parametry nadkrytyczne (SC) i ultranadkrytyczne (USC), w których temperatura pary przekracza 580°C. Stosuje się go w rurach wylotowych wysokotemperaturowych przegrzewaczy, rurociągach gorącego ponownego przegrzania i wysokociśnieniowych kolektorach pary w nowoczesnych kotłach elektrowni.
ASME SA-106 (odpowiednik ASTM A106) to specyfikacja rur bez szwu ze stali węglowej do pracy w wysokich temperaturach. Nie jest to specyfikacja rur — obejmuje rury, a nie rury — i jest stosowana głównie w przypadku kolektorów parowych, rurociągów łączących kotły, przewodów wody zasilającej i sieci dystrybucji pary, a nie rur powierzchniowych przenoszących ciepło. Te trzy stopnie to:
Klasa A : Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 330 MPa (48 ksi). Rzadko spotykane — standardowym wyborem jest klasa B.
Klasa B : Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 415 MPa (60 ksi), minimalna plastyczność 240 MPa (35 ksi). Dominujący gatunek do rurociągów kotłów i zbiorników ciśnieniowych.
Klasa C : Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 485 MPa (70 ksi). Stosowany tam, gdzie potrzebne jest wyższe ciśnienie w temperaturze otoczenia do umiarkowanej.
SA-106 klasa B jest ograniczona do około 425–450°C w przypadku długotrwałej pracy pod wysokimi naprężeniami ze względu na ograniczenia pełzania stali węglowej. Powyżej tej temperatury należy zastosować równoważny gatunek stopu (rura SA-335 P11 lub P22).
| Klasa | Standardowy | system stopowy | Min. wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Min. granica plastyczności (MPa) | Maksymalna temperatura pracy (°C) | Wymagana PWHT? | Numer P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A192 | ASTM A192 | Stal węglowa (niska C) | 325 | 180 | ~425 | Zależne od grubości | P1 |
| A210 A-1 | ASTM A210 | Stal średniowęglowa | 415 | 255 | ~450 | Zależne od grubości | P1 |
| A210 C | ASTM A210 | Stal średniowęglowa | 485 | 275 | ~450 | Zależne od grubości | P1 |
| SA-106 B | ASME SA-106 | Rura ze stali węglowej | 415 | 240 | ~450 | Zależne od grubości | P1 |
| T11 | ASTM A213 | 1¼Cr-½Mo | 415 | 205 | ~570 | Powyżej progu WT | P4 |
| T22 | ASTM A213 | 2¼Cr-1Mo | 415 | 205 | ~580 | Tak – zawsze zalecane | P5A |
| T91 | ASTM A213 | 9Cr-1Mo-V (mod.) | 585 | 415 | ~650 | Tak – zawsze obowiązkowe | P91 |
Kocioł energetyczny ma wiele stref wymiany ciepła, każda o różnej temperaturze metalu rury, a co za tym idzie, o różnych wymaganiach dotyczących gatunku. Poniższa tabela podaje typowe przydziały gatunków dla kotłów na parametry podkrytyczne i nadkrytyczne:
| kotła | Zakres temperatur metalu rury strefy | Podkrytyczny stopień kotła | Nadkrytyczny/klasa USC |
|---|---|---|---|
| Ekonomizer | 150 – 350°C | A192 / A210 A-1 | A210 A-1 |
| Ściany wodne | 300 – 450°C | A192 / A210 A-1 | A210 A-1/T11 |
| Przegrzewacz pierwotny | 400 – 520°C | A210 A-1/T11 | T11/T22 |
| Przegrzewacz wtórny | 500 – 580°C | T11/T22 | T22/T91 |
| Podgrzewacz (gorąca noga) | 520 – 620°C | T22 | T91 |
| Wylot / kolektory nagrzewnicy wtórnej | 540 – 650°C | T22/T91 | T91 |
| Wymagane podgrzewanie wstępne | (spawanie) | PWHT? Kluczowe ryzyko związane | z temperaturą PWHT | w przypadku pominięcia |
|---|---|---|---|---|
| A192/A210 | Zwykle nie jest wymagane (cienka ściana) | Według kodu — w zależności od grubości ścianki | 595–650°C (odprężanie) | Naprężenia własne, twardość HAZ |
| T11 | 150°C min dla WT >13 mm | Według kodu — w zależności od grubości ścianki | 675–750°C | Kruchość cieplna, pękanie HAZ |
| T22 | 200°C min | Gorąco polecam zawsze | 700–750°C | Wysoka twardość HAZ, pękanie wodorowe |
| T91 | 200°C min – obowiązkowe | Obowiązkowe – zawsze | Normalizuj 1040–1080°C + Odpuszczaj 730–800°C | Martenzyt nieodpuszczony – kruche pękanie w trakcie eksploatacji |
ASTM A192 to niskowęglowa rura bez szwu o minimalnej ściance i minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 325 MPa — najbardziej podstawowy gatunek rur kotłowych ze stali węglowej, stosowany do bębnów niskociśnieniowych i ścian wodnych o temperaturze poniżej 425°C. ASTM A210 to gatunek średniowęglowy dostępny w dwóch wytrzymałościach: klasa A-1 (min. 415 MPa rozciągania) i klasa C (min. 485 MPa rozciągania). A210 zapewnia większą wytrzymałość niż A192 i jest stosowany w obwodach rurowych przegrzewaczy o wyższym ciśnieniu i ściankach wodnych, gdzie dodatkowa wytrzymałość umożliwia zastosowanie cieńszych ścian. Obydwa gatunki mają ten sam przybliżony maksymalny pułap temperatury roboczej wynoszący 425–450°C.
ASTM A213 T91 to rura bez szwu ze stali martenzytycznej modyfikowanej 9Cr-1Mo-V stosowana w wysokotemperaturowych przegrzewaczach i przegrzewaczach przegrzewaczy w kotłach na parametry nadkrytyczne i ultranadkrytyczne. Przy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 585 MPa i maksymalnej temperaturze pracy ciągłej wynoszącej około 650°C, T91 przewyższa T11 i T22 zarówno pod względem wytrzymałości, jak i odporności na pełzanie w podwyższonych temperaturach. Wymaga obowiązkowej PWHT po spawaniu — cyklu normalizacji i odpuszczania — a nieprawidłowe wykonanie tego jest główną przyczyną uszkodzeń spoin T91 w trakcie eksploatacji.
Rur kotłowych ze stali węglowej (ASTM A192, A210, SA-106) nie należy stosować do pracy pod stałym ciśnieniem powyżej około 425–450°C. Powyżej tego zakresu stal węglowa ulega przyspieszonemu pełzaniu i jest podatna na grafityzację – proces, w którym węgliki rozpuszczają się, a na granicach ziaren tworzy się grafit, powodując kruchość. W przypadku pracy w temperaturze od 450°C do 570°C należy określić normę ASTM A213 T11. Dla temperatur 570–580°C odpowiednie jest T22. Dla temperatur powyżej 580°C wymagany jest T91.
Oznaczenia ASME SA i ASTM A odnoszą się do technicznie identycznych specyfikacji materiałowych. ASME przyjmuje standardy ASTM do sekcji II Kodeksu kotłów i zbiorników ciśnieniowych (BPVC) i ponownie publikuje je jako odpowiedniki SA z dodatkowym wymogiem certyfikacji ASME. SA-213 T91 i ASTM A213 T91 mają te same wymagania chemiczne, właściwości mechaniczne i obróbkę cieplną — oznaczenie SA oznacza, że materiał został wyprodukowany zgodnie z dokumentacją certyfikacyjną ASME BPVC. Producenci kotłów pracujący zgodnie z sekcją I lub VIII ASME BPVC muszą określić materiały SA, a nie materiały ASTM, aby zachować zgodność z przepisami.
ASTM A106 (lub jego odpowiednik ASME SA-106) to specyfikacja rury, a nie specyfikacja rury i jest stosowana do rurociągów łączących kotły, kolektory pary i linie wody zasilającej, a nie do rur powierzchniowych przenoszących ciepło (ściany wodne, przegrzewacze, przegrzewacze wtórne, ekonomizery). W przypadku powierzchni wymiany ciepła wymagane są specjalne specyfikacje rur (A192, A210, A213) z węższymi tolerancjami wymiarowymi i odpowiednimi kombinacjami OD/WT. SA-106 klasa B może być stosowany w rurociągach kotłów o temperaturze do około 450°C w ramach dopuszczalnych naprężeń określonych w sekcji II-D ASME BPVC.
PWHT (Obróbka cieplna po spawaniu) to kontrolowany cykl termiczny stosowany po spawaniu w celu zmniejszenia naprężeń szczątkowych i przywrócenia wytrzymałości w strefie wpływu ciepła. W przypadku T11 może być wymagany PWHT w zależności od grubości ścianki – zwykle powyżej 13 mm. W przypadku T22 zdecydowanie zaleca się stosowanie PWHT po każdym spawaniu, niezależnie od grubości. W przypadku T91 zawsze obowiązkowa jest PWHT – normalizacja w temperaturze 1040–1080°C, po której następuje odpuszczanie w temperaturze 730–800°C. Pominięcie lub nieprawidłowe wykonanie T91 PWHT pozostawia nieodpuszczony martenzyt w spoinie HAZ, mikrostrukturę, która jest krucha i podatna na pękanie podczas pracy z cyklicznymi zmianami cieplnymi.
ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje bezszwowe rury kotłowe i rury wymienników ciepła zgodnie z normami ASTM A192, A210, A213 (T11, T22, T91) i ASME SA-106. Dostępna pełna dokumentacja MTC zgodna z EN 10204 3.1 i 3.2, kontrola strony trzeciej (SGS, Bureau Veritas) i niestandardowe kombinacje OD/WT. Zaopatrujemy producentów kotłów, wykonawców EPC i projekty elektrowni w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej.
Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813