Zobrazení: 0 Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-13 Původ: místo
API 5L X52 je jednou z celosvětově nejrozšířenějších jakostí potrubních trubek – spolehlivý, cenově výhodný dříč pro sběrné systémy, přenos vody a střednětlaké rozvody plynu, kde by vyšší třídy jako X65 nebo X70 byly přehnané. Jeho minimální mez kluzu 359 MPa (52 000 psi) v kombinaci s vynikající svařitelností a širokou dostupností v bezešvých a svařovaných formách z něj činí výchozí volbu pro inženýry, kteří potřebují ověřený výkon bez prémiové slitiny jakosti s vyšší pevností.
Společnost ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubní potrubí API 5L X52 v PSL1 a PSL2, bezešvé a svařované (ERW/LSAW/SSAW), s možností povlakování FBE, 3LPE a 3LPP. Dodáváme potrubní projekty napříč Afrikou, Středním východem a Jižní Amerikou s plnou dokumentací MTC a podporou kontroly třetích stran. Tato příručka pokrývá vše potřebné pro správnou specifikaci X52.
Co je API 5L X52?
Chemické a mechanické vlastnosti
PSL1 vs PSL2 — Klíčové rozdíly
Bezešvé vs svařované X52
Standardní velikosti a tloušťka stěny
X52 vs X60 vs X65 — srovnání známek
Kyselá služba X52
Aplikace
FAQ
API 5L X52 je třída potrubí z uhlíkové oceli definovaná ve specifikaci API 5L / ISO 3183 — hlavní norma pro ocelové potrubí používané v potrubních dopravních systémech v průmyslu ropy a zemního plynu. Označení třídy se řídí konvencí API: 'X' označuje jakost potrubí s vysokou pevností a '52' označuje minimální mez kluzu v tisících psi.
X52 se nachází ve spodní polovině žebříku třídy API 5L – nad třídami s nízkou pevností (A, B, X42, X46) a pod třídami potrubí s vysokou pevností (X60, X65, X70, X80). Tato pozice mu poskytuje praktickou výhodu: lze jej svařovat v terénu bez požadavků na předehřívání, které vyžadují třídy s vyšší pevností, a vyrábí jej širší řada závodů po celém světě, což podporuje konkurenceschopné ceny a bezpečnost dodávek na velkých projektech.
Viz také: Jaký je rozdíl mezi potrubím a OCTG? →
| Vlastnost | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Min. mez kluzu | 359 MPa (52 000 psi) | 359 MPa (52 000 psi) |
| Maximální mez kluzu | Bez omezení (PSL1) | 531 MPa (77 000 psi) |
| Min. pevnost v tahu | 455 MPa (66 000 psi) | 455 MPa (66 000 psi) |
| Maximální pevnost v tahu | Bez omezení (PSL1) | 758 MPa (110 000 psi) |
| Min. prodloužení | Podle receptury API 5L | Podle receptury API 5L |
| Charpy dopad (CVN) | Není povinné | Povinné — pro tabulku API 5L |
| Poměr kluzu/tahu | Neuvedeno | ≤ 0,93 |
| Prvek | X52 PSL1 (max %) | X52 PSL2 (max %) |
|---|---|---|
| uhlík (C) | 0.28 | 0.24 |
| mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 |
| křemík (Si) | 0.45 | 0.45 |
| fosfor (P) | 0.030 | 0.025 |
| síra (S) | 0.030 | 0.015 |
| Vanad (V) | 0.10 | 0.10 |
| niob (Nb) | 0.05 | 0.05 |
| titan (Ti) | 0.04 | 0.04 |
| Uhlíkový ekvivalent (CE IIW) | max. 0,43 | max. 0,43 |
| PCm | Neuvedeno | 0,25 max |
| Požadavek | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Maximální mez kluzu | Nekontrolováno | 531 MPa max |
| Maximální pevnost v tahu | Nekontrolováno | 758 MPa max |
| Poměr kluzu/tahu | Neuvedeno | ≤ 0,93 |
| Charpyho testování CVN | Není povinné | Povinné |
| Tělo trubky NDE | Není povinné | Povinné — UT nebo EMI |
| Konce trubek NDE | Není povinné | Povinné — UT |
| Uhlíkové max | 0,28 % | 0,24 % (přísnější) |
| Síra max | 0,030 % | 0,015 % (přísnější) |
| Limit Pcm | Neuvedeno | 0,25 % max |
| Sledovatelnost | Teplotní číslo | Úplný ohřev + číslo potrubí |
| Typické použití | Vodovodní potrubí, shromažďování s nízkým rizikem | Přeprava plynu, kyselá služba, projekty MOV |
Související: PSL1 vs PSL2: Chemické složení a mechanické vlastnosti →
| OD (palce) | OD (mm) | Běžná Tloušťka stěny (mm) | Typický tvar | Běžné použití |
|---|---|---|---|---|
| 2' | 60.3 | 3,91 – 8,74 | Bezešvé / ERW | Sběrné linky, nástrojové trubky |
| 3' | 88.9 | 5.49 – 11.13 | Bezešvé / ERW | Sběrné linky, malá distribuce |
| 4' | 114.3 | 6.02 – 13.49 | Bezešvé / ERW | Shromažďování, distribuce |
| 6' | 168.3 | 7.11 – 18.26 | Bezešvé / ERW | Shromažďování kmenových linek |
| 8' | 219.1 | 7.04 – 22.23 | Bezešvé / ERW | Shromáždění, krátký přenos |
| 10' | 273.1 | 7:80 – 25:40 | Bezešvé / ERW | Shromažďování, přenos vody |
| 12' | 323.9 | 8.38 – 25.40 | Bezešvé / ERW / LSAW | Shromažďování, rozvody vody, plynu |
| 16' | 406.4 | 7,92 – 25,40 | LSAW / SSAW | Přenosové potrubí |
| 20' | 508.0 | 8:74 – 25:40 | LSAW / SSAW | Převodovka, vodovodní potrubí |
| 24' | 609.6 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Převodovka, vodovodní potrubí |
| 30' | 762.0 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Přenos vody, velké shromáždění |
| 36' | 914.4 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Vodovodní / plynové potrubí velkého průměru |
| Vlastnost | X52 | X60 | X65 |
|---|---|---|---|
| Min. mez kluzu | 359 MPa (52 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) |
| Min. pevnost v tahu | 455 MPa (66 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) |
| Maximální výnos (PSL2) | 531 MPa (77 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 600 MPa (87 ksi) |
| Potřebná relativní tloušťka stěny | Tlustší — základní linie | ~13% tenčí než X52 | ~20 % tenčí než X52 |
| Svařitelnost v terénu | Vynikající — nízká slitina | Velmi dobré | Dobré – více kontrolované |
| Kyselá služba (PSL2 + příloha H) | Dobře se hodí – nižší výnos | Vhodný | Vhodné s kvalifikací |
| Relativní cena materiálu | Nejnižší | Mírný | Střední – vysoká |
| Typická aplikace | Shromažďování, voda, krátkodobý rozvod | Středotlaký přenos, pobřežní stoupačky | Dálkový převod plynu a oleje |
Pro úplné srovnání žebříku X-grade: API 5L X65 Line Pipe — Specifikace a aplikace → | Potrubí API 5L X70 — Typy, specifikace a dodavatel → | Potrubí API 5L X80 — Typy, specifikace a dodavatel →
X52 PSL2 se dobře hodí pro kyselá potrubí – více než mnoho druhů s vyšší pevností. Nižší mez kluzu X52 (minimálně 359 MPa) znamená, že ocel vyžaduje méně agresivní legování a dosahuje nižších hodnot tvrdosti, což obojí snižuje náchylnost k praskání sulfidovým napětím (SSC) a praskání vyvolanému vodíkem (HIC) v prostředí H₂S.
Pro kyselé služby se X52 PSL2 obvykle objednává s následujícími doplňkovými požadavky podle přílohy H API 5L / ISO 3183 přílohy H:
Testování HIC: Podle NACE TM0284 – potvrzuje, že ocel odolává praskání způsobenému vodíkem ve vlhkém prostředí H₂S
Testování SSC: Podle NACE TM0177 — potvrzuje odolnost vůči praskání sulfidickým namáháním při aplikovaném napětí
Přísnější chemie: S ≤ 0,003 % (vs. 0,015 % standardní PSL2), P ≤ 0,020 %, nízký CE, Ca úprava pro kontrolu tvaru sulfidu
Limity tvrdosti: Typicky ≤ 22 HRC (250 HV) na NACE MR0175 — dobře v rámci přirozeného rozsahu tvrdosti X52
Ultrazvuková kontrola: Povinné je celé tělo a koncová oblast UT
Související: API 5L Příloha H: Segregace středové linie a testování HIC → | Nad rámec PSL2: Příloha H Metalurgie pro kyselé plynovody →
| aplikace | Typické | formuláři | poznámky k |
|---|---|---|---|
| Linky na sběr ropy a plynu | X52 PSL1 nebo PSL2 | Bezešvé nebo ERW | 2'–12' nejběžnější; PSL2 pro sběr plynu |
| Shromažďování kyselého plynu | X52 PSL2 + příloha H | Bezešvé nebo ERW | HIC/SSC testováno; chemie s nízkým obsahem S povinná |
| Přenos vody | X52 PSL1 | LSAW nebo SSAW | Velký průměr; FBE nebo cementové obložení běžné |
| Rozvod plynu | X52 PSL2 | Bezešvé nebo ERW | MAOP určuje tloušťku stěny; často potažené |
| Kalová potrubí | X52 PSL1 nebo PSL2 | LSAW nebo SSAW | Nosná podšívka často aplikovaná vnitřně |
| Přespolní ropovody | X52 PSL2 | LSAW | V nových sestavách je často nahrazován X60/X65 |
| Infrastruktura / piloty | X52 PSL1 | SSAW nebo LSAW | Konstrukční použití tam, kde je specifikováno potrubí třídy API |
API 5L X52 je třída potrubí z uhlíkové oceli s minimální mezí kluzu 359 MPa (52 000 psi), definovanou ve specifikaci API 5L / ISO 3183. K dispozici v PSL1 a PSL2 a v bezešvých formách, ERW, LSAW a SSAW, je široce používána v systémech sběru ropy a plynu, rozvodech plynu a rozvodu plynu středního tlaku, kde není potřeba potrubí středního tlaku.
PSL1 a PSL2 sdílejí stejnou minimální mez kluzu (359 MPa), ale PSL2 přidává řízenou maximální mez kluzu a tahu, povinné rázové zkoušky podle Charpyho, přísnější limity uhlíku a síry, povinné NDE v celé délce těla a konců trubky a vylepšenou sledovatelnost. PSL2 je vyžadován pro přepravu plynu, aplikace kyselých služeb a většinu projektových specifikací IOC. PSL1 je přijatelný pro vodovodní potrubí a sběrné systémy s nižším rizikem.
X52 se používá v potrubích pro sběr ropy a zemního plynu, vodovodních rozvodech, potrubích pro kal, rozvodných systémech plynu a střednětlakých potrubích pro křížení země. Je to preferovaná třída tam, kde by vyšší pevnost X60 nebo X65 byla nadměrně specifikována – zejména v krátkodobých shromažďovacích systémech, vodní infrastruktuře a projektech, kde jsou primárními hnacími silami svařitelnost v terénu a náklady na materiál.
Ano – X52 PSL2 s doplňkovými požadavky přílohy H se dobře hodí pro kyselé služby. Jeho nižší mez kluzu ho činí ze své podstaty méně náchylným k praskání sulfidickým napětím než třídy s vyšší pevností. Sour service X52 vyžaduje testování HIC podle NACE TM0284, přísnější chemické složení síry (obvykle ≤ 0,003 %) a plnou NDE. Standardní PSL2 bez přílohy H není automaticky kompatibilní s kyselými službami – to musí být výslovně uvedeno v objednávce.
X60 má vyšší minimální výtěžnost (414 MPa oproti 359 MPa pro X52), což umožňuje přibližně o 13 % tenčí stěny při stejném provozním tlaku. X52 má o něco lepší svařitelnost v terénu a nižší cenu materiálu. X52 zůstává preferovanou třídou pro sběrné systémy, vodovodní potrubí a kratší rozvody, kde není potřeba prémie pevnosti X60. U nových dálkových plynovodů nebo ropovodů jsou z ekonomických a hmotnostních důvodů obvykle preferovány X60, X65 nebo X70.
X52 je k dispozici od ½' (21,3 mm) do 100'+ OD v závislosti na tvaru: bezešvé a ERW až do 24' (610 mm); LSAW od 16' do 56' (406–1422 mm); SSAW od 16' do 100' + přibližně 3.406 mm tloušťky stěny od více než 5 406 mm). Běžné velikosti sběrného vedení jsou 2'–12' bezešvé nebo ERW velikosti přenosového vedení jsou obvykle 16'–36' LSAW nebo SSAW.
ZC Steel Pipe vyrábí a exportuje potrubní potrubí API 5L X52 v PSL1 a PSL2, dostupné v bezešvých formách, ERW, LSAW a SSAW s možností povlakování FBE, 3LPE a 3LPP. Dodáváme potrubní projekty napříč Afrikou, Středním východem a Jižní Amerikou s úplnou dokumentací MTC a kontrolou třetí strany.
Kyselý servis X52 (příloha H, testováno HIC) k dispozici na zakázku. K dispozici jsou vlastní tloušťky stěn, zkosené konce a chemické kontroly specifické pro daný projekt.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813