Tel: +86-139-1579-1813 E-mel: mandy. w@zcsteelpipe.com
Paip Talian API 5L X52 — Spesifikasi, PSL1/PSL2 & Panduan Aplikasi
Anda di sini: Rumah » Blog » Berita Produk » Paip Talian API 5L X52 — Spesifikasi, PSL1/PSL2 & Panduan Aplikasi

Paip Talian API 5L X52 — Spesifikasi, PSL1/PSL2 & Panduan Aplikasi

Pandangan: 0     Pengarang: Editor Tapak Masa Terbit: 2026-03-13 Asal: tapak

Tanya

butang perkongsian facebook
butang perkongsian twitter
butang perkongsian talian
butang perkongsian wechat
butang perkongsian linkedin
butang perkongsian pinterest
butang perkongsian whatsapp
kongsi butang perkongsian ini

API 5L X52 ialah salah satu gred paip talian yang paling banyak digunakan di seluruh dunia — kuda kerja yang boleh dipercayai, kos efektif untuk sistem pengumpulan, penghantaran air dan pengedaran gas tekanan sederhana di mana gred yang lebih tinggi seperti X65 atau X70 akan terlebih ditentukan. Kekuatan hasil minimum 359 MPa (52,000 psi), digabungkan dengan kebolehkimpalan yang sangat baik dan ketersediaan luas dalam bentuk lancar dan dikimpal, menjadikannya pilihan lalai untuk jurutera yang memerlukan prestasi terbukti tanpa premium aloi gred kekuatan lebih tinggi.

Paip Keluli ZC mengeluarkan dan mengeksport paip talian API 5L X52 dalam PSL1 dan PSL2, lancar dan dikimpal (ERW/LSAW/SSAW), dengan pilihan salutan FBE, 3LPE dan 3LPP tersedia. Kami membekalkan projek saluran paip di seluruh Afrika, Timur Tengah dan Amerika Selatan dengan dokumentasi MTC penuh dan sokongan pemeriksaan pihak ketiga. Panduan ini merangkumi semua yang diperlukan untuk menentukan X52 dengan betul.

KANDUNGAN

  1. Apakah API 5L X52?

  2. Sifat Kimia & Mekanikal

  3. PSL1 vs PSL2 — Perbezaan Utama

  4. Seamless vs Welded X52

  5. Saiz Standard & Ketebalan Dinding

  6. X52 lwn X60 lwn X65 — Perbandingan Gred

  7. Perkhidmatan Masam X52

  8. Aplikasi

  9. Soalan Lazim

1. Apakah API 5L X52?

API 5L X52 ialah gred paip talian keluli karbon yang ditakrifkan dalam Spesifikasi API 5L / ISO 3183 — piawaian pentadbiran untuk paip talian keluli yang digunakan dalam sistem pengangkutan saluran paip dalam industri petroleum dan gas asli. Penetapan gred mengikut konvensyen API: 'X' menandakan gred paip talian berkekuatan tinggi, dan '52' menunjukkan kekuatan hasil minimum dalam ribuan psi.

API 5L X52 — IDENTITI TERAS Kekuatan hasil minimum (PSL1): 359 MPa (52,000 psi) · Kekuatan tegangan minimum (PSL1): 455 MPa (66,000 psi) · Kekuatan hasil maksimum (PSL2): 531 MPa (77,000 MPa kekuatan) (77,000 MPa tegangan maksimum) (110,000 psi) · Bentuk tersedia: Lancar, ERW, LSAW, SSAW · Tahap PSL: PSL1 dan PSL2 · Standard: API 5L / ISO 3183

X52 terletak di bahagian tengah bawah tangga gred API 5L — di atas gred berkekuatan rendah (A, B, X42, X46) dan di bawah gred talian paip berkekuatan tinggi (X60, X65, X70, X80). Kedudukan ini memberikan kelebihan praktikal: ia boleh dikimpal di lapangan tanpa keperluan prapanas yang diminta gred berkekuatan lebih tinggi, dan ia dihasilkan oleh rangkaian kilang yang lebih luas di seluruh dunia, menyokong penetapan harga yang kompetitif dan keselamatan bekalan pada projek besar.

Lihat juga: Apakah Perbezaan Antara Paip Talian dan OCTG? →

2. Sifat Kimia & Mekanikal

2.1 Sifat Mekanikal

Harta X52 PSL1 X52 PSL2
Kekuatan hasil min 359 MPa (52,000 psi) 359 MPa (52,000 psi)
Kekuatan hasil maksimum Tiada had (PSL1) 531 MPa (77,000 psi)
Kekuatan tegangan min 455 MPa (66,000 psi) 455 MPa (66,000 psi)
Kekuatan tegangan maksimum Tiada had (PSL1) 758 MPa (110,000 psi)
Pemanjangan min Setiap formula API 5L Setiap formula API 5L
Kesan Charpy (CVN) Tidak wajib Mandatori — setiap Jadual API 5L
Nisbah hasil/tegangan Tidak dinyatakan ≤ 0.93

2.2 Komposisi Kimia (API 5L)

Elemen X52 PSL1 (maks %) X52 PSL2 (maks %)
Karbon (C) 0.28 0.24
Mangan (Mn) 1.40 1.40
Silikon (Si) 0.45 0.45
Fosforus (P) 0.030 0.025
Sulfur (S) 0.030 0.015
Vanadium (V) 0.10 0.10
Niobium (Nb) 0.05 0.05
Titanium (Ti) 0.04 0.04
Setara Karbon (CE IIW) 0.43 maks 0.43 maks
Pcm Tidak dinyatakan 0.25 maks
Nota Perolehan — PSL2 Kimia Had Perkara untuk Kimpalan Medan Had karbon yang lebih rendah (0.24% vs 0.28%) dan sulfur (0.015% vs 0.030%) dalam PSL2 bukan hanya kertas kerja — ia secara langsung mempengaruhi kebolehkimpalan medan dan ketahanan terhadap koyak lamellar. Pada projek saluran paip besar di mana kimpalan lilitan dilakukan dalam keadaan medan yang berubah-ubah, kimia PSL2 memberikan lebih banyak margin kepada jurutera kimpalan. Banyak kontraktor EPC menetapkan PSL2 sebagai minimum selimut untuk semua paip talian tanpa mengira kelas tekanan, atas sebab ini.

3. PSL1 vs PSL2 — Perbezaan Utama

Keperluan X52 PSL1 X52 PSL2
Kekuatan hasil maksimum Tidak dikawal 531 MPa maks
Kekuatan tegangan maksimum Tidak dikawal 758 MPa maks
Nisbah hasil/tegangan Tidak dinyatakan ≤ 0.93
Ujian CVN Charpy Tidak wajib Wajib
Badan paip NDE Tidak wajib Mandatori — UT atau EMI
Paip NDE berakhir Tidak wajib Wajib — UT
Karbon maks 0.28% 0.24% (lebih ketat)
Sulfur maks 0.030% 0.015% (lebih ketat)
Had Pcm Tidak dinyatakan 0.25% maks
Kebolehkesanan Nombor haba Haba penuh + nombor paip
Penggunaan biasa Saluran paip air, pengumpulan berisiko rendah Penghantaran gas, perkhidmatan masam, projek IOC

Berkaitan: PSL1 vs PSL2: Komposisi Kimia dan Sifat Mekanikal →

4. Seamless vs Welded X52

X52 lancar

Julat OD:   ½' – 24' (21–610 mm)
Ketebalan dinding:   Sehingga ~40 mm
Tiada jahitan kimpalan:   Sifat seragam di seluruh
Terbaik untuk:   Tekanan tinggi, dinding tebal, diameter kecil-sederhana
Standard:   API 5L / ASTM A106 (lancar)

ERW X52

Julat OD:   ½' – 24' (21–610 mm)
Ketebalan dinding:   Sehingga ~20 mm
Jahitan kimpalan:   Rintangan elektrik dikimpal, NDE diperlukan
Terbaik untuk:   Diameter kecil-sederhana, projek sensitif kos
Standard:   API 5L PSL1/PSL2

LSAW X52

Julat OD:   16' – 56' (406–1422 mm)
Ketebalan dinding:   6 – 40 mm
Jahitan kimpalan:   SAW membujur, NDE penuh
Terbaik untuk:   Diameter besar, penghantaran tekanan tinggi
Standard:   API 5L PSL1/PSL2

SSAW X52

Julat OD:   16' – 100' (406–2540 mm)
Ketebalan dinding:   6 – 25 mm
Jahitan kimpalan:   Spiral SAW, NDE penuh
Terbaik untuk:   Diameter yang sangat besar, air, tekanan rendah-sederhana
Standard:   API 5L PSL1/PSL2
Engineering Insight — Apabila Seamless Berbaloi Premium untuk X52 Untuk X52 pada diameter kecil (di bawah 6'), lancar hampir selalu menjadi pilihan yang tepat — perbezaan kos vs ERW adalah minimum dan risiko jahitan kimpalan dihapuskan. Untuk diameter 6'–16', keputusan bergantung pada tekanan operasi dan keperluan kod: penghantaran gas melebihi ambang MAOP NDERW tertentu atau ADB tanpa Ambang yang teliti selalunya memerlukan kelancaran ERW tertentu. 16' diameter, LSAW ialah pilihan standard untuk saluran paip X52 tekanan tinggi; SSAW untuk tekanan rendah atau perkhidmatan air. Lihat:  Seamless vs ERW Line Pipe: Bilakah Premium Diwajarkan? →

5. Saiz Standard & Ketebalan Dinding

OD (inci) OD (mm) Ketebalan Dinding Biasa (mm) Bentuk Biasa Aplikasi Biasa
2' 60.3 3.91 – 8.74 Lancar / ERW Garisan pengumpulan, tiub instrumen
3' 88.9 5.49 – 11.13 Lancar / ERW Garis berkumpul, pengedaran kecil
4' 114.3 6.02 – 13.49 Lancar / ERW Perhimpunan, pengedaran
6' 168.3 7.11 – 18.26 Lancar / ERW Mengumpul garisan batang
8' 219.1 7.04 – 22.23 Lancar / ERW Perhimpunan, penghantaran pendek
10' 273.1 7.80 – 25.40 Lancar / ERW Berkumpul, penghantaran air
12' 323.9 8.38 – 25.40 Lancar / ERW / LSAW Pengumpulan, air, pengedaran gas
16' 406.4 7.92 – 25.40 LSAW / SSAW Saluran paip penghantaran
20' 508.0 8.74 – 25.40 LSAW / SSAW Penghantaran, saluran paip air
24' 609.6 9.53 – 25.40 LSAW / SSAW Penghantaran, saluran paip air
30' 762.0 9.53 – 22.23 LSAW / SSAW Penghantaran air, perhimpunan besar
36' 914.4 9.53 – 22.23 LSAW / SSAW Sesalur air/gas berdiameter besar

6. X52 lwn X60 lwn X65 — Perbandingan Gred

Harta X52 X60 X65
Kekuatan hasil min 359 MPa (52 ksi) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi)
Kekuatan tegangan min 455 MPa (66 ksi) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi)
Hasil maksimum (PSL2) 531 MPa (77 ksi) 531 MPa (77 ksi) 600 MPa (87 ksi)
Ketebalan dinding relatif diperlukan Lebih tebal — garis dasar ~13% lebih nipis daripada X52 ~20% lebih nipis daripada X52
Kebolehkimpalan medan Cemerlang - aloi rendah sangat bagus Baik - lebih terkawal
Perkhidmatan masam (PSL2 + Lampiran H) Sesuai - hasil yang lebih rendah sesuai Sesuai dengan kelayakan
Kos bahan relatif Terendah Sederhana Sederhana–tinggi
Aplikasi biasa Perhimpunan, air, pengagihan jangka pendek Penghantaran tekanan pertengahan, anak naik luar pesisir Penghantaran gas & minyak jarak jauh
Nota Medan — Mengapa X52 Masih Ditentukan Lebih X60 Di atas kertas, X60 memberikan anda lebih banyak kapasiti tekanan untuk dinding yang sama — jadi mengapa jurutera masih menyatakan X52? Tiga sebab: (1) sistem saluran paip sedia ada dengan kelengkapan, injap dan kimpalan pengikat sudah layak di X52 — menaik taraf kepada X60 memerlukan kelayakan semula setiap prosedur; (2) beberapa rangka kerja kawal selia (terutamanya kod utiliti air yang lebih lama) menyatakan X52 mengikut nama; (3) pada sistem pengumpulan tekanan rendah jangka pendek, margin kejuruteraan pada X52 sudah selesa dan penjimatan kos melebihi X60 adalah bermakna pada skala. X52 bukanlah gred warisan — ia adalah gred yang sesuai untuk sebahagian besar infrastruktur saluran paip dunia.

Untuk perbandingan penuh tangga gred X: Paip Talian API 5L X65 — Spesifikasi & Aplikasi → | Paip Talian API 5L X70 — Gred, Spesifikasi & Pembekal → | Paip Talian API 5L X80 — Gred, Spesifikasi & Pembekal →

7. Perkhidmatan Masam X52

X52 PSL2 sangat sesuai untuk saluran paip perkhidmatan masam — lebih daripada banyak gred berkekuatan lebih tinggi. Kekuatan hasil yang lebih rendah bagi X52 (minimum 359 MPa) bermakna keluli memerlukan pengaloian yang kurang agresif dan mencapai nilai kekerasan yang lebih rendah, yang kedua-duanya mengurangkan kerentanan kepada keretakan tegasan sulfida (SSC) dan keretakan akibat hidrogen (HIC) dalam persekitaran H₂S.

Untuk perkhidmatan masam, X52 PSL2 biasanya dipesan dengan keperluan tambahan berikut setiap API 5L Annex H / ISO 3183 Annex H:

  • Ujian HIC:  Per NACE TM0284 — mengesahkan keluli tahan retak akibat hidrogen dalam persekitaran H₂S basah

  • Ujian SSC:  Per NACE TM0177 — mengesahkan ketahanan terhadap keretakan tegasan sulfida di bawah tegasan yang dikenakan

  • Kimia yang lebih ketat:  S ≤ 0.003% (vs 0.015% standard PSL2), P ≤ 0.020%, rawatan CE rendah, Ca untuk kawalan bentuk sulfida

  • Had kekerasan:  Biasanya ≤ 22 HRC (250 HV) setiap NACE MR0175 — jauh dalam julat kekerasan semula jadi X52

  • Pemeriksaan ultrasonik:  Badan penuh dan kawasan hujung UT wajib

Titik Kejuruteraan Kritikal — PSL2 Standard Bukan Perkhidmatan Masam Pesanan X52 X52 PSL2 tidak memberi anda paip perkhidmatan masam secara automatik. Keperluan tambahan Annex H / SR — ujian HIC khususnya — mesti dinyatakan secara jelas dalam pesanan pembelian. Banyak pasukan perolehan menganggap PSL2 sama dengan pematuhan perkhidmatan masam; ia tidak. Paip boleh mematuhi sepenuhnya X52 PSL2 dan masih gagal dalam ujian HIC jika kebersihan keluli dan amalan rolling tidak dioptimumkan untuk perkhidmatan masam. Sentiasa nyatakan 'X52 PSL2 Sour Service setiap Lampiran H' dan sahkan keputusan ujian HIC pada MTC.

Berkaitan: API 5L Lampiran H: Pengasingan Garis Tengah dan Ujian HIC → | Di luar PSL2: Metalurgi Lampiran H untuk Saluran Paip Gas Masam →

8. Permohonan

Permohonan Spec Tipikal Borang Nota
Talian pengumpulan minyak & gas X52 PSL1 atau PSL2 Lancar atau ERW 2'–12' paling biasa; PSL2 untuk pengumpulan gas
Pengumpulan gas masam X52 PSL2 + Lampiran H Lancar atau ERW HIC/SSC diuji; kimia S rendah wajib
Penghantaran air X52 PSL1 LSAW atau SSAW Diameter besar; FBE atau lapisan simen biasa
Pengagihan gas X52 PSL2 Lancar atau ERW MAOP menentukan ketebalan dinding; sering disalut
Saluran paip buburan X52 PSL1 atau PSL2 LSAW atau SSAW Pakai lapisan sering digunakan secara dalaman
Saluran paip minyak merentas desa X52 PSL2 LSAW Selalunya digantikan oleh X60/X65 pada binaan baharu
Infrastruktur / cerucuk X52 PSL1 SSAW atau LSAW Penggunaan struktur di mana paip gred API ditentukan

9. Soalan Lazim

Apakah paip talian API 5L X52?

API 5L X52 ialah gred paip talian keluli karbon dengan kekuatan hasil minimum 359 MPa (52,000 psi), yang ditakrifkan dalam Spesifikasi API 5L / ISO 3183. Tersedia dalam PSL1 dan PSL2, dan dalam bentuk lancar, ERW, LSAW, dan SSAW, ia digunakan secara meluas dalam sistem pengumpulan saluran paip minyak dan gas yang lebih tinggi, sistem tekanan saluran paip dan aliran gas yang lebih tinggi. gred tidak perlu.

Apakah perbezaan antara X52 PSL1 dan PSL2?

PSL1 dan PSL2 berkongsi kekuatan hasil minimum yang sama (359 MPa) tetapi PSL2 menambahkan had hasil maksimum dan tegangan terkawal, ujian hentaman Charpy mandatori, had karbon dan sulfur yang lebih ketat, NDE penuh mandatori badan dan hujung paip, dan kebolehkesanan yang dipertingkatkan. PSL2 diperlukan untuk penghantaran gas, aplikasi perkhidmatan masam, dan kebanyakan spesifikasi projek IOC. PSL1 boleh diterima untuk saluran paip air dan sistem pengumpulan berisiko rendah.

Apakah kegunaan paip talian X52?

X52 digunakan dalam talian pengumpulan minyak dan gas, saluran penghantaran air, saluran paip buburan, sistem pengagihan gas, dan saluran paip merentas desa tekanan sederhana. Ia adalah gred pilihan apabila X60 atau X65 berkekuatan lebih tinggi akan terlebih ditentukan — terutamanya dalam sistem pengumpulan jangka pendek, infrastruktur air dan projek di mana kebolehkimpalan medan dan kos bahan menjadi pemacu utama.

Bolehkah paip talian X52 digunakan dalam perkhidmatan masam?

Ya — X52 PSL2 dengan keperluan Lampiran H tambahan sangat sesuai untuk perkhidmatan masam. Kekuatan hasil yang lebih rendah menjadikannya kurang terdedah kepada keretakan tegasan sulfida berbanding gred kekuatan yang lebih tinggi. Perkhidmatan masam X52 memerlukan ujian HIC setiap NACE TM0284, kimia sulfur yang lebih ketat (biasanya ≤ 0.003%) dan NDE penuh. PSL2 standard tanpa Lampiran H tidak mematuhi perkhidmatan masam secara automatik — ini mesti dinyatakan secara eksplisit pada pesanan pembelian.

Apakah perbezaan antara paip talian X52 dan X60?

X60 mempunyai hasil minimum yang lebih tinggi (414 MPa lwn 359 MPa untuk X52), membenarkan lebih kurang 13% dinding lebih nipis untuk tekanan operasi yang sama. X52 mempunyai kebolehkimpalan medan yang lebih baik sedikit dan kos bahan yang lebih rendah. X52 kekal sebagai gred pilihan untuk sistem pengumpulan, saluran paip air dan pengedaran jangka pendek di mana premium kekuatan X60 tidak diperlukan. Untuk saluran paip penghantaran gas atau minyak jarak jauh yang baharu, X60, X65, atau X70 biasanya diutamakan atas dasar ekonomi dan berat.

Apakah saiz paip API 5L X52?

X52 tersedia daripada ½' (21.3 mm) hingga 100'+ OD bergantung pada bentuk: lancar dan ERW sehingga 24' (610 mm); LSAW daripada 16' hingga 56' (406–1422 mm); SSAW daripada 16' hingga 100'5 lebih kurang dari 300'5 ketebalan dinding (406 mm).–2 mm (406 mm). lebih 25 mm saiz talian pengumpulan biasa ialah 2'–12' saiz lancar atau ERW biasanya 16'–36' LSAW atau SSAW.

Sumber Paip Talian API 5L X52 daripada Paip Keluli ZC

Paip Keluli ZC mengeluarkan dan mengeksport paip talian API 5L X52 dalam PSL1 dan PSL2, tersedia dalam bentuk lancar, ERW, LSAW dan SSAW dengan pilihan salutan FBE, 3LPE dan 3LPP. Kami membekalkan projek saluran paip di seluruh Afrika, Timur Tengah dan Amerika Selatan dengan dokumentasi MTC penuh dan pemeriksaan pihak ketiga.

Perkhidmatan masam X52 (Lampiran H, HIC diuji) tersedia berdasarkan pesanan untuk dibuat. Ketebalan dinding tersuai, hujung serong dan kawalan kimia khusus projek tersedia.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Minta Sebut Harga


Hubungi

Pautan Pantas

Sokongan

Kategori Produk

Hubungi Kami

Tambah: No. 42, Kumpulan 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Tinggalkan Mesej
Hubungi Kami
Hak Cipta © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Hak Cipta Terpelihara. Disokong oleh leadong.com