Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Rura przewodowa API 5L X52 — dane techniczne, PSL1/PSL2 i przewodnik po zastosowaniach
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Nowości produktowe » Rura przewodowa API 5L X52 — dane techniczne, PSL1/PSL2 i przewodnik po zastosowaniach

Rura przewodowa API 5L X52 — dane techniczne, PSL1/PSL2 i przewodnik po zastosowaniach

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-13 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

API 5L X52 to jeden z najpowszechniej stosowanych gatunków rur przewodowych na świecie — niezawodny, ekonomiczny koń pociągowy do systemów gromadzenia, przesyłu wody i dystrybucji gazu pod umiarkowanym ciśnieniem, gdzie wyższe gatunki, takie jak X65 lub X70, byłyby zbyt wysokie w specyfikacji. Minimalna granica plastyczności wynosząca 359 MPa (52 000 psi) w połączeniu z doskonałą spawalnością i szeroką dostępnością w formie bezszwowej i spawanej sprawia, że ​​jest to domyślny wybór dla inżynierów, którzy potrzebują sprawdzonej wydajności bez dodatku stopów o wyższej wytrzymałości.

ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury przewodowe API 5L X52 w PSL1 i PSL2, bez szwu i spawane (ERW/LSAW/SSAW), z dostępnymi opcjami powlekania FBE, 3LPE i 3LPP. Dostarczamy projekty rurociągów w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej z pełną dokumentacją MTC i wsparciem w zakresie inspekcji stron trzecich. W tym przewodniku opisano wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego określenia X52.

ZAWARTOŚĆ

  1. Co to jest API 5L X52?

  2. Właściwości chemiczne i mechaniczne

  3. PSL1 vs PSL2 — kluczowe różnice

  4. Bezszwowe vs spawane X52

  5. Standardowe rozmiary i grubość ścianki

  6. X52 vs X60 vs X65 — porównanie klas

  7. Kwaśna usługa X52

  8. Aplikacje

  9. Często zadawane pytania

1. Co to jest API 5L X52?

API 5L X52 to gatunek rur przewodowych ze stali węglowej zdefiniowany w specyfikacji API 5L / ISO 3183 — normie rządzącej dla stalowych rur przewodowych stosowanych w systemach transportu rurociągami w przemyśle naftowym i gazowym. Oznaczenie gatunku jest zgodne z konwencją API: „X” oznacza gatunek rury przewodowej o wysokiej wytrzymałości, a „52” oznacza minimalną granicę plastyczności w tysiącach psi.

API 5L X52 — IDENTYFIKACJA RDZENIA Minimalna granica plastyczności (PSL1): 359 MPa (52 000 psi) · Minimalna wytrzymałość na rozciąganie (PSL1): 455 MPa (66 000 psi) · Maksymalna granica plastyczności (PSL2): 531 MPa (77 000 psi) · Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie (PSL2): 758 MPa (110 000 psi) · Dostępne formy: Bez szwu, ERW, LSAW, SSAW · Poziomy PSL: PSL1 i PSL2 · Standard: API 5L / ISO 3183

X52 znajduje się w dolnej środkowej części drabiny gatunku API 5L — powyżej gatunków o niskiej wytrzymałości (A, B, X42, X46) i poniżej gatunków rurociągów o wysokiej wytrzymałości (X60, X65, X70, X80). Ta pozycja daje mu praktyczną zaletę: można go spawać w terenie bez konieczności podgrzewania wstępnego, jakiego wymagają gatunki o wyższej wytrzymałości, a ponadto jest produkowany przez szerszą gamę hut na całym świecie, co zapewnia konkurencyjne ceny i bezpieczeństwo dostaw w przypadku dużych projektów.

Zobacz także: Jaka jest różnica między rurą przewodową a OCTG? →

2. Właściwości chemiczne i mechaniczne

2.1 Właściwości mechaniczne

Właściwość X52 PSL1 X52 PSL2
Minimalna granica plastyczności 359 MPa (52 000 psi) 359 MPa (52 000 psi)
Maksymalna granica plastyczności Bez limitu (PSL1) 531 MPa (77 000 psi)
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 455 MPa (66 000 psi) 455 MPa (66 000 psi)
Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie Bez limitu (PSL1) 758 MPa (110 000 psi)
Minimalne wydłużenie Według formuły API 5L Według formuły API 5L
Uderzenie Charpy'ego (CVN) Nie obowiązkowe Obowiązkowe — zgodnie z tabelą API 5L
Stosunek plastyczności do rozciągania Nie określono ≤ 0,93

2.2 Skład chemiczny (API 5L)

Element X52 PSL1 (maks. %) X52 PSL2 (maks. %)
Węgiel (C) 0.28 0.24
Mangan (Mn) 1.40 1.40
Krzem (Si) 0.45 0.45
Fosfor (P) 0.030 0.025
Siarka (S) 0.030 0.015
Wanad (V) 0.10 0.10
Niob (Nb) 0.05 0.05
Tytan (Ti) 0.04 0.04
Ekwiwalent węgla (CE IIW) maks. 0,43 maks. 0,43
szt Nie określono maks. 0,25
Nota przetargowa — Limity składu chemicznego PSL2 mają znaczenie przy spawaniu w terenie Dolne limity węgla (0,24% w porównaniu z 0,28%) i siarki (0,015% w porównaniu z 0,030%) w PSL2 to nie tylko formalności — mają one bezpośredni wpływ na spawalność w terenie i odporność na rozrywanie lamel. W przypadku dużych projektów rurociągów, w których spawanie obwodowe odbywa się w zmiennych warunkach terenowych, chemia PSL2 zapewnia inżynierom spawalnikom większy margines. Wielu wykonawców EPC określa PSL2 jako ogólne minimum dla wszystkich rur przewodowych, niezależnie od klasy ciśnienia, właśnie z tego powodu.

3. PSL1 vs PSL2 — kluczowe różnice

Wymaganie X52 PSL1 X52 PSL2
Maksymalna granica plastyczności Nie kontrolowane maks. 531 MPa
Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie Nie kontrolowane Maks. 758 MPa
Stosunek plastyczności do rozciągania Nie określono ≤ 0,93
Test Charpy’ego CVN Nie obowiązkowe Obowiązkowy
Korpus rury NDE Nie obowiązkowe Obowiązkowe — UT lub EMI
Końcówki rur NDE Nie obowiązkowe Obowiązkowe – UT
Maks. węgiel 0,28% 0,24% (mocniej)
Siarka maks 0,030% 0,015% (mocniej)
Limit szt Nie określono Maks. 0,25%
Identyfikowalność Liczba ciepła Pełne ciepło + numer rury
Typowe zastosowanie Rurociągi wodne, gromadzenie niskiego ryzyka Przesył gazu, usługi kwaśne, projekty MKOl

Powiązany: PSL1 vs PSL2: skład chemiczny i właściwości mechaniczne →

4. Bezszwowe vs spawane X52

Bez szwu X52

Zakres średnicy zewnętrznej:   ½” – 24” (21–610 mm)
Grubość ścianki:   do ~40 mm
Brak spoiny:   jednakowe właściwości na całej powierzchni
Najlepsze do:   Wysokiego ciśnienia, grubych ścianek, małej i średniej średnicy
Norma:   API 5L / ASTM A106 (bez szwu)

ERW X52

Zakres średnicy zewnętrznej:   ½” – 24” (21–610 mm)
Grubość ścianki:   do ~20 mm
Szew spawalniczy:   Zgrzewany elektrycznie, wymagany NDE
Najlepsze do:   projektów o małej i średniej średnicy, projektów wrażliwych na koszty
Standard:   API 5L PSL1/PSL2

LSAW X52

Zakres średnicy zewnętrznej:   16” – 56” (406–1422 mm)
Grubość ścianki:   6 – 40 mm
Szew spawalniczy:   Piła wzdłużna, pełna NDE
Najlepsze dla:   Duża średnica, przekładnia wysokociśnieniowa
Standard:   API 5L PSL1/PSL2

SSAW X52

Zakres średnicy zewnętrznej:   16” – 100” (406–2540 mm)
Grubość ścianki:   6 – 25 mm
Szew spawalniczy:   PIŁA SPIRALNA, pełna NDE
Najlepsze do:   Bardzo dużej średnicy, wody, niskiego i średniego ciśnienia
Standard:   API 5L PSL1/PSL2
Spostrzeżenie inżynieryjne — gdy bezszwowość jest warta wyższej ceny w przypadku X52 W przypadku X52 przy małych średnicach (poniżej 6 cali) bezszwowość jest prawie zawsze właściwym wyborem — różnica w kosztach w porównaniu z ERW jest minimalna, a ryzyko spoiny jest wyeliminowane. W przypadku średnic 6'–16' decyzja zależy od ciśnienia roboczego i wymagań normowych: przesył gazu powyżej pewnych progów MAOP często wymaga płynnego lub całkowicie NDE'd ERW. Powyżej średnicy 16' LSAW jest standardowym wyborem dla wysokiego ciśnienia Rurociągi X52; SSAW do zastosowań niskociśnieniowych lub wodnych. Widzieć:  Rura bez szwu a rura przewodowa ERW: kiedy premia jest uzasadniona? →

5. Standardowe rozmiary i grubość ścianki

OD (cale) OD (mm) Typowa grubość ścianki (mm) Typowy kształt Typowe zastosowanie
2' 60.3 3,91 – 8,74 Bez szwu / ERW Linie zbierające, rurki instrumentów
3' 88.9 5.49 – 11.13 Bez szwu / ERW Linie zbierające, mała dystrybucja
4' 114.3 6.02 – 13.49 Bez szwu / ERW Zbieranie, dystrybucja
6' 168.3 7.11 – 18.26 Bez szwu / ERW Gromadzenie linii miejskich
8' 219.1 7.04 – 22.23 Bez szwu / ERW Zbiórka, krótka transmisja
10 ” 273.1 7.80 – 25.40 Bez szwu / ERW Gromadzenie, przesyłanie wody
12' 323.9 8.38 – 25.40 Bez szwu / ERW / LSAW Pobór, woda, dystrybucja gazu
16' 406.4 7.92 – 25.40 ŁASZA / SSAW Rurociągi przesyłowe
20 ” 508.0 8.74 – 25.40 LSAW / SSAW Przesył, rurociągi wodne
24' 609.6 9.53 – 25.40 ŁASZA / SSAW Przesył, wodociągi
30 ” 762.0 9.53 – 22.23 ŁASZA / SSAW Przesył wody, duże zgromadzenie
36' 914.4 9.53 – 22.23 ŁASZA / SSAW Sieć wodno-gazowa o dużej średnicy

6. X52 vs X60 vs X65 — porównanie klas

Właściwość X52 X60 X65
Minimalna granica plastyczności 359 MPa (52 ksi) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi)
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 455 MPa (66 ksi) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi)
Maksymalna wydajność (PSL2) 531 MPa (77 ksi) 531 MPa (77 ksi) 600 MPa (87 ksi)
Wymagana względna grubość ścianki Grubszy — podstawowy ~13% cieńszy niż X52 ~20% cieńszy niż X52
Spawalność w terenie Doskonały — niskostopowy Bardzo dobry Dobrze – bardziej kontrolowany
Usługa kwaśna (PSL2 + załącznik H) Dobrze dopasowane — niższa wydajność Odpowiedni Odpowiedni z kwalifikacjami
Względny koszt materiału Najniższy Umiarkowany Umiarkowane – wysokie
Typowe zastosowanie Zbieranie, woda, dystrybucja krótkoterminowa Transmisja średniociśnieniowa, piony morskie Przesyłanie gazu i ropy na duże odległości
Notatka terenowa — Dlaczego X52 nadal jest specyfikowany w porównaniu z X60. Na papierze X60 zapewnia większą nośność przy tej samej ścianie — więc dlaczego inżynierowie nadal wybierają X52? Trzy powody: (1) istniejące systemy rurociągów z armaturą, zaworami i spoinami łącznikowymi, które zostały już zakwalifikowane na poziomie X52 — modernizacja do X60 wymagałaby ponownej kwalifikacji każdej procedury; (2) niektóre ramy prawne (szczególnie starsze przepisy dotyczące przedsiębiorstw wodociągowych) określają X52 z nazwy; (3) w przypadku krótkotrwałych, niskociśnieniowych systemów gromadzenia, margines inżynieryjny na X52 jest już wygodny, a oszczędność kosztów w porównaniu z X60 jest znacząca w skali. X52 nie jest gatunkiem starszej generacji — jest gatunkiem właściwym dla znacznej części światowej infrastruktury rurociągów.

Pełne porównanie drabiny klasy X: Rura przewodowa API 5L X65 — Dane techniczne i zastosowania → | Rura przewodowa API 5L X70 — gatunki, specyfikacje i dostawca → | Rura przewodowa API 5L X80 — gatunki, specyfikacje i dostawca →

7. Kwaśna usługa X52

X52 PSL2 dobrze nadaje się do rurociągów z kwasami – bardziej niż wiele gatunków o wyższej wytrzymałości. Niższa granica plastyczności X52 (minimum 359 MPa) oznacza, że ​​stal wymaga mniej agresywnego stopowania i osiąga niższe wartości twardości, co zmniejsza podatność na pękanie naprężeniowe siarczkowe (SSC) i pękanie indukowane wodorem (HIC) w środowiskach H₂S.

W przypadku usług kwaśnych typowo zamawia się X52 PSL2 z następującymi dodatkowymi wymaganiami zgodnie z API 5L załącznik H / ISO 3183 załącznik H:

  • Testy HIC:  Według NACE TM0284 — potwierdzają, że stal jest odporna na pękanie wywołane wodorem w wilgotnym środowisku H₂S

  • Badanie SSC:  Według NACE TM0177 — potwierdza odporność na pękanie naprężeniowe siarczkowe pod przyłożonym naprężeniem

  • Ściślejsza chemia:  S ≤ 0,003% (w porównaniu do 0,015% standardowego PSL2), P ≤ 0,020%, niski CE, obróbka Ca w celu kontroli kształtu siarczku

  • Granice twardości:  Zwykle ≤ 22 HRC (250 HV) według NACE MR0175 — znacznie w zakresie twardości naturalnej X52

  • Kontrola ultradźwiękowa:  Obowiązkowa korpus i część końcowa UT na całej długości

Krytyczny punkt inżynieryjny — standardowy PSL2 nie powoduje złych usług X52. Zamówienie X52 PSL2 nie zapewnia automatycznie złych usług. Dodatkowe wymagania załącznika H/SR – w szczególności badania HIC – muszą być wyraźnie wymienione w zamówieniu. Wiele zespołów zakupowych zakłada, że ​​PSL2 oznacza zgodność z kwaśnymi usługami; tak nie jest. Rura może w pełni spełniać wymagania X52 PSL2, a mimo to nie przejść testów HIC, jeśli czystość stali i praktyka walcowania nie są zoptymalizowane pod kątem kwaśnego użytkowania. Zawsze określaj „X52 PSL2 Sour Service zgodnie z załącznikiem H” i sprawdzaj wyniki testu HIC na MTC.

Powiązany: API 5L Załącznik H: Segregacja linii środkowej i badanie HIC → | Poza PSL2: Załącznik H Metalurgia rurociągów do gazu kwaśnego →

8. Aplikacje

aplikacji typowej specyfikacji do formularza Uwagi
Linie gromadzenia ropy i gazu X52 PSL1 lub PSL2 Bez szwu lub ERW 2'–12' najczęściej; PSL2 do gromadzenia gazu
Gromadzenie się kwaśnych gazów X52 PSL2 + załącznik H Bez szwu lub ERW Testowany HIC/SSC; obowiązkowa chemia o niskiej zawartości S
Przesył wody X52 PSL1 LSAW lub SSAW Duża średnica; Powszechnie stosowana wykładzina FBE lub cementowa
Dystrybucja gazu X52 PSL2 Bez szwu lub ERW MAOP określa grubość ścianki; często powlekane
Rurociągi szlamowe X52 PSL1 lub PSL2 LSAW lub SSAW Noszona podszewka często stosowana wewnętrznie
Rurociągi naftowe między krajami X52 PSL2 ŁSAW Często zastępowane przez X60/X65 w nowych kompilacjach
Infrastruktura / palowanie X52 PSL1 SSAW lub LSAW Zastosowanie konstrukcyjne, w którym określono rurę klasy API

9. Często zadawane pytania

Co to jest rura przewodowa API 5L X52?

API 5L X52 to gatunek rur przewodowych ze stali węglowej o minimalnej granicy plastyczności 359 MPa (52 000 psi), zdefiniowanej w specyfikacji API 5L / ISO 3183. Dostępny w wersjach PSL1 i PSL2 oraz w postaciach bez szwu, ERW, LSAW i SSAW, jest szeroko stosowany w systemach gromadzenia ropy i gazu, rurociągach przesyłowych wody i dystrybucji gazu pod umiarkowanym ciśnieniem, gdzie nie są potrzebne gatunki o wyższej wytrzymałości.

Jaka jest różnica między X52 PSL1 i PSL2?

PSL1 i PSL2 mają tę samą minimalną granicę plastyczności (359 MPa), ale PSL2 dodaje kontrolowane maksymalne granice plastyczności i rozciągania, obowiązkowe testy udarności Charpy'ego, bardziej rygorystyczne limity węgla i siarki, obowiązkowe NDE korpusu i końców rur na całej długości oraz lepszą identyfikowalność. PSL2 jest wymagany do przesyłu gazu, zastosowań związanych z usługami kwaśnymi i większości specyfikacji projektów IOC. PSL1 jest akceptowalny w przypadku rurociągów wodociągowych i systemów gromadzenia wody o niższym ryzyku.

Do czego służy rura przewodowa X52?

X52 jest stosowany w liniach gromadzenia ropy i gazu, sieciach przesyłu wody, rurociągach szlamowych, systemach dystrybucji gazu i rurociągach średniociśnieniowych. Jest to preferowany gatunek, gdy wymagania X60 lub X65 o wyższej wytrzymałości byłyby zbyt wysokie — szczególnie w systemach zbierania w krótkich seriach, infrastrukturze wodnej i projektach, w których głównymi czynnikami są spawalność w terenie i koszt materiałów.

Czy rurę przewodową X52 można stosować w kwaśnych warunkach?

Tak — X52 PSL2 z dodatkowymi wymaganiami załącznika H jest dobrze przystosowany do obsługi kwaśnej. Jego niższa granica plastyczności sprawia, że ​​jest on z natury mniej podatny na pękanie naprężeniowe siarczkowe niż gatunki o wyższej wytrzymałości. Usługa kwaśna X52 wymaga testów HIC zgodnie z NACE TM0284, bardziej rygorystycznego składu chemicznego siarki (zwykle ≤ 0,003%) i pełnego NDE. Standard PSL2 bez załącznika H nie jest automatycznie zgodny z usługami typu Sour Service — należy to wyraźnie określić w zamówieniu.

Jaka jest różnica między rurą przewodową X52 i X60?

X60 ma wyższą wydajność minimalną (414 MPa w porównaniu z 359 MPa dla X52), co pozwala na uzyskanie cieńszych ścianek o około 13% przy tym samym ciśnieniu roboczym. X52 ma nieco lepszą spawalność w terenie i niższy koszt materiału. X52 pozostaje preferowanym gatunkiem do systemów gromadzenia, rurociągów wodnych i dystrybucji o krótszych seriach, gdzie nie jest wymagana dodatkowa wytrzymałość X60. W przypadku nowych długodystansowych rurociągów przesyłowych gazu lub ropy zwykle preferowane są X60, X65 lub X70 ze względów ekonomicznych i wagowych.

Jakie rozmiary występują w rurach API 5L X52?

X52 jest dostępny w średnicach od ½” (21,3 mm) do 100”+ OD w zależności od formy: bez szwu i ERW do 24” (610 mm); LSAW od 16” do 56” (406–1422 mm); SSAW od 16” do 100”+ (406–2540 mm). Grubość ścianki waha się od około 3,2 mm do ponad 25 mm. Typowe rozmiary linii zbierających mają średnicę linii przesyłowych 2 ”–12 ” lub ERW; typowo 16 ”–36 ” LSAW lub SSAW.

Źródło rury przewodowej API 5L X52 z rury stalowej ZC

ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury przewodowe API 5L X52 w PSL1 i PSL2, dostępne w postaciach bez szwu, ERW, LSAW i SSAW z opcjami powlekania FBE, 3LPE i 3LPP. Dostarczamy projekty rurociągów w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej z pełną dokumentacją MTC i kontrolą strony trzeciej.

Usługa kwaśna X52 (załącznik H, testowana pod kątem HIC) dostępna na zamówienie. Dostępne są niestandardowe grubości ścianek, ścięte końce i kontrole chemiczne specyficzne dla projektu.

 Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Poproś o wycenę


Skontaktuj się

Szybkie linki

Wsparcie

Kategoria produktu

Skontaktuj się z nami

Dodaj: nr 42, grupa 8, wioska Huangke, Sunzhuang Street,
komórka miasta Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zostaw wiadomość
Skontaktuj się z nami
Prawa autorskie © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez leadong.com