Visningar: 0 Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-03-13 Ursprung: Plats
API 5L X52 är en av de mest använda linjerörskvaliteterna globalt – den pålitliga, kostnadseffektiva arbetshästen för uppsamlingssystem, vattenöverföring och gasdistribution med måttligt tryck där högre kvaliteter som X65 eller X70 skulle vara överspecificerade. Dess 359 MPa (52 000 psi) lägsta sträckgräns, kombinerat med utmärkt svetsbarhet och bred tillgänglighet i sömlösa och svetsade former, gör den till standardvalet för ingenjörer som behöver beprövad prestanda utan legeringspremien av högre hållfasthetskvaliteter.
ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X52 linjerör i PSL1 och PSL2, sömlösa och svetsade (RW/LSAW/SSAW), med FBE, 3LPE och 3LPP beläggningsalternativ tillgängliga. Vi levererar pipelineprojekt över Afrika, Mellanöstern och Sydamerika med fullständig MTC-dokumentation och tredjepartsinspektionsstöd. Den här guiden täcker allt som behövs för att specificera X52 korrekt.
Vad är API 5L X52?
Kemiska och mekaniska egenskaper
PSL1 vs PSL2 — Nyckelskillnader
Seamless vs Welded X52
Standardstorlekar & väggtjocklek
X52 vs X60 vs X65 — Betygsjämförelse
Sur Service X52
Ansökningar
FAQ
API 5L X52 är en ledningskvalitet av kolstål som definieras i API-specifikationen 5L / ISO 3183 – den styrande standarden för stålledningsrör som används i rörledningstransportsystem inom petroleum- och naturgasindustrin. Gradbeteckningen följer API-konventionen: 'X' anger en höghållfast linjerörskvalitet och '52' indikerar den lägsta sträckgränsen i tusentals psi.
X52 sitter i den nedre mitten av stegen för API 5L - över låghållfasthetsklasserna (A, B, X42, X46) och under höghållfasta rörledningskvaliteter (X60, X65, X70, X80). Denna position ger den en praktisk fördel: den kan svetsas på fältet utan de förvärmningskrav som högre hållfasthetskvaliteter kräver, och den tillverkas av ett bredare utbud av bruk globalt, vilket stöder konkurrenskraftiga priser och leveranssäkerhet i stora projekt.
Se även: Vad är skillnaden mellan Line Pipe och OCTG? →
| Fastighet | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Min sträckgräns | 359 MPa (52 000 psi) | 359 MPa (52 000 psi) |
| Max sträckgräns | Ingen gräns (PSL1) | 531 MPa (77 000 psi) |
| Min draghållfasthet | 455 MPa (66 000 psi) | 455 MPa (66 000 psi) |
| Max draghållfasthet | Ingen gräns (PSL1) | 758 MPa (110 000 psi) |
| Min förlängning | Enligt API 5L formel | Enligt API 5L formel |
| Charpy impact (CVN) | Inte obligatoriskt | Obligatorisk — enligt API 5L-tabell |
| Utbyte/dragförhållande | Ej specificerat | ≤ 0,93 |
| Element | X52 PSL1 (max %) | X52 PSL2 (max %) |
|---|---|---|
| Kol (C) | 0.28 | 0.24 |
| Mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 |
| Kisel (Si) | 0.45 | 0.45 |
| Fosfor (P) | 0.030 | 0.025 |
| Svavel (S) | 0.030 | 0.015 |
| Vanadin (V) | 0.10 | 0.10 |
| Niob (Nb) | 0.05 | 0.05 |
| Titan (Ti) | 0.04 | 0.04 |
| Kolekvivalent (CE IIW) | 0,43 max | 0,43 max |
| Pcm | Ej specificerat | 0,25 max |
| Krav | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Max sträckgräns | Ej kontrollerad | 531 MPa max |
| Max draghållfasthet | Ej kontrollerad | 758 MPa max |
| Utbyte/dragförhållande | Ej specificerat | ≤ 0,93 |
| Charpy CVN-testning | Inte obligatoriskt | Obligatorisk |
| NDE rörkropp | Inte obligatoriskt | Obligatorisk – UT eller EMI |
| NDE rörändar | Inte obligatoriskt | Obligatorisk — UT |
| Koldioxid max | 0,28 % | 0,24 % (snävare) |
| Svavel max | 0,030 % | 0,015 % (snävare) |
| PCM-gräns | Ej specificerat | 0,25 % max |
| Spårbarhet | Värmenummer | Full värme + rörnummer |
| Typisk användning | Vattenledningar, lågrisksamling | Gasöverföring, sur service, IOC-projekt |
Släkt: PSL1 vs PSL2: Kemisk sammansättning och mekaniska egenskaper →
| OD (tum) | OD (mm) | Vanlig väggtjocklek (mm) | Typisk form | Vanlig användning |
|---|---|---|---|---|
| 2' | 60.3 | 3,91 – 8,74 | Seamless / ERW | Samlingslinjer, instrumentslangar |
| 3' | 88.9 | 5.49 – 11.13 | Seamless / ERW | Samlingslinjer, liten fördelning |
| 4' | 114.3 | 6.02 – 13.49 | Seamless / ERW | Samling, distribution |
| 6' | 168.3 | 7.11 – 18.26 | Seamless / ERW | Samlar stamlinjer |
| 8' | 219.1 | 7.04 – 22.23 | Seamless / ERW | Samling, kort sändning |
| 10' | 273.1 | 7.80 – 25.40 | Seamless / ERW | Samling, vattenöverföring |
| 12' | 323.9 | 8.38 – 25.40 | Sömlös / ERW / LSAW | Samling, vatten, gasdistribution |
| 16' | 406.4 | 7.92 – 25.40 | LSAW / SSAW | Överföringsrörledningar |
| 20' | 508.0 | 8.74 – 25.40 | LSAW / SSAW | Transmission, vattenledningar |
| 24' | 609.6 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Transmission, vattenledningar |
| 30' | 762.0 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Vattenöverföring, stor samling |
| 36' | 914.4 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Vatten-/gasledning med stor diameter |
| Fastighet | X52 | X60 | X65 |
|---|---|---|---|
| Min sträckgräns | 359 MPa (52 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) |
| Min draghållfasthet | 455 MPa (66 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) |
| Max avkastning (PSL2) | 531 MPa (77 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 600 MPa (87 ksi) |
| Relativ väggtjocklek behövs | Tjockare — baslinje | ~13 % tunnare än X52 | ~20 % tunnare än X52 |
| Fältsvetsbarhet | Utmärkt - låglegering | Mycket bra | Bra — mer kontrollerat |
| Sur service (PSL2 + Annex H) | Väl lämpad — lägre avkastning | Lämplig | Lämplig med kvalifikation |
| Relativ materialkostnad | Lägst | Måttlig | Måttlig-hög |
| Typisk tillämpning | Samling, vatten, kortsiktig distribution | Mellantrycksöverföring, offshore stigare | Långdistanstransmission för gas och olja |
För en fullständig jämförelse av X-grade-stegen: API 5L X65 Line Pipe — Specifikationer och applikationer → | API 5L X70 Line Pipe — Kvaliteter, specifikationer och leverantör → | API 5L X80 Line Pipe — Kvaliteter, specifikationer och leverantör →
X52 PSL2 är väl lämpad för sura servicepipelines – mer än många högre hållfasthetskvaliteter. Den lägre sträckgränsen för X52 (359 MPa minimum) innebär att stålet kräver mindre aggressiv legering och uppnår lägre hårdhetsvärden, som båda minskar känsligheten för sulfidspänningssprickning (SSC) och väte-inducerad sprickbildning (HIC) i H₂S-miljöer.
För sur service beställs X52 PSL2 vanligtvis med följande tilläggskrav enligt API 5L Annex H / ISO 3183 Annex H:
HIC-testning: Enligt NACE TM0284 – bekräftar att stålet motstår väte-inducerad sprickbildning i våta H₂S-miljöer
SSC-testning: Per NACE TM0177 – bekräftar motståndskraft mot sulfidspänningssprickor under applicerad spänning
Stramare kemi: S ≤ 0,003 % (mot 0,015 % standard PSL2), P ≤ 0,020 %, låg CE, Ca-behandling för kontroll av sulfidform
Hårdhetsgränser: Vanligtvis ≤ 22 HRC (250 HV) per NACE MR0175 — väl inom X52:s naturliga hårdhetsområde
Ultraljudsinspektion: Fullängdskropp och ändområde UT obligatoriskt
Släkt: API 5L Annex H: Centreline Segregation and HIC Testing → | Bortom PSL2: Annex H Metallurgi för sura gasledningar →
| applikationsformulär | typiska | om | Anteckningar |
|---|---|---|---|
| Olje- och gasuppsamlingsledningar | X52 PSL1 eller PSL2 | Seamless eller ERW | 2'–12' vanligast; PSL2 för gasuppsamling |
| Ansamling av sur gas | X52 PSL2 + Annex H | Seamless eller ERW | HIC/SSC testad; låg S kemi obligatorisk |
| Vattenöverföring | X52 PSL1 | LSAW eller SSAW | Stor diameter; FBE eller cementfoder vanligt |
| Gasdistribution | X52 PSL2 | Seamless eller ERW | MAOP bestämmer väggtjockleken; ofta belagda |
| Slamrörledningar | X52 PSL1 eller PSL2 | LSAW eller SSAW | Bärfoder appliceras ofta internt |
| Oljeledningar för längdåkning | X52 PSL2 | LSAW | Ersätts ofta av X60/X65 på nybyggen |
| Infrastruktur / pålning | X52 PSL1 | SSAW eller LSAW | Strukturell användning där API-kvalitetsrör specificeras |
API 5L X52 är ett linjerör av kolstål med en lägsta sträckgräns på 359 MPa (52 000 psi), definierad i API-specifikationen 5L / ISO 3183. Tillgänglig i PSL1 och PSL2, och i sömlösa, ERW, LSAW och SSAW-former, den används i stor utsträckning i måttliga, olje- och gastransmissionsledningar för gasledningar, olje- och gastransmissionssystem. högre hållfasthetsgrader är onödiga.
PSL1 och PSL2 delar samma lägsta sträckgräns (359 MPa) men PSL2 lägger till kontrollerade maximala sträckgränser och draggränser, obligatorisk Charpy-slagprovning, strängare kol- och svavelgränser, obligatorisk fullängds NDE för rörkroppen och rörändarna och förbättrad spårbarhet. PSL2 krävs för gasöverföring, sura serviceapplikationer och de flesta IOC-projektspecifikationer. PSL1 är acceptabelt för vattenledningar och uppsamlingssystem med lägre risk.
X52 används i olje- och gasuppsamlingsledningar, vattenledningar, slurryledningar, gasdistributionssystem och gränsöverskridande rörledningar med måttligt tryck. Det är den föredragna kvaliteten när högre hållfasthet X60 eller X65 skulle vara överspecificerad - särskilt i kortsiktiga uppsamlingssystem, vatteninfrastruktur och projekt där fältsvetsbarhet och materialkostnader är primära drivkrafter.
Ja — X52 PSL2 med kompletterande bilaga H-krav är väl lämpad för sur service. Dess lägre sträckgräns gör den i sig mindre känslig för sulfidspänningssprickbildning än höghållfasta kvaliteter. Sur service X52 kräver HIC-testning enligt NACE TM0284, strängare svavelkemi (vanligtvis ≤ 0,003%) och full NDU. Standard PSL2 utan bilaga H är inte automatiskt förenlig med sour-tjänster – detta måste uttryckligen anges på inköpsordern.
X60 har ett högre minimiutbyte (414 MPa mot 359 MPa för X52), vilket tillåter cirka 13 % tunnare väggar för samma arbetstryck. X52 har något bättre fältsvetsbarhet och lägre materialkostnad. X52 förblir den föredragna kvaliteten för uppsamlingssystem, vattenledningar och kortare distribution där styrka på X60 inte behövs. För nya långväga gas- eller oljetransmissionsledningar är X60, X65 eller X70 vanligtvis att föredra av ekonomiska och viktmässiga skäl.
X52 är tillgänglig från ½' (21,3 mm) till 100'+ OD beroende på form: sömlös och ERW upp till 24' (610 mm); LSAW från 16' till 56' (406–1422 mm); SSAW från 16' till 100' till 100' 25'+ (40 mm s) tjockleksområde från cirka 3 mm (40 mm). till över 25 mm Vanliga samlingsledningsstorlekar är 2'–12' sömlösa eller ERW överföringsledningsstorlekar är vanligtvis 16'–36' LSAW eller SSAW.
ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X52 linjerör i PSL1 och PSL2, tillgängliga i sömlösa, ERW, LSAW och SSAW former med FBE, 3LPE och 3LPP beläggningsalternativ. Vi levererar pipelineprojekt över Afrika, Mellanöstern och Sydamerika med fullständig MTC-dokumentation och tredjepartsinspektion.
Sur service X52 (bilaga H, HIC-testad) tillgänglig på order-to-make-basis. Anpassade väggtjocklekar, fasade ändar och projektspecifika kemikontroller tillgängliga.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813