Megtekintések: 0 Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-03-13 Eredet: Telek
Az API 5L X52 az egyik legszélesebb körben használt vezetékcső-minőség világszerte – megbízható, költséghatékony munkagép a gyűjtőrendszerekhez, a vízszállításhoz és a mérsékelt nyomású gázelosztáshoz, ahol a magasabb minőségek, például az X65 vagy X70 túlzottan specifikált. 359 MPa (52 000 psi) minimális folyáshatára, a kiváló hegeszthetőség és a varratmentes és hegesztett formákban való széles körű elérhetőség mellett az alapértelmezett választássá teszi a mérnökök számára, akiknek bizonyított teljesítményre van szükségük a nagyobb szilárdságú minőségek ötvözetprémiuma nélkül.
A ZC Steel Pipe API 5L X52 vezetékcsöveket gyárt és exportál PSL1 és PSL2 kivitelben, varratmentesen és hegesztett (ERW/LSAW/SSAW), FBE, 3LPE és 3LPP bevonattal. Csővezeték-projekteket szállítunk Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában teljes MTC-dokumentációval és külső ellenőrzési támogatással. Ez az útmutató mindent tartalmaz, ami az X52 helyes megadásához szükséges.
Mi az API 5L X52?
Kémiai és mechanikai tulajdonságok
PSL1 vs PSL2 — Főbb különbségek
Zökkenőmentes vs hegesztett X52
Szabványos méretek és falvastagság
X52 vs X60 vs X65 – fokozatok összehasonlítása
Sour Service X52
Alkalmazások
GYIK
Az API 5L X52 egy szénacél vezetékcső-minőség, amelyet az API 5L / ISO 3183 specifikáció határoz meg – a kőolaj- és földgázipar csővezetékes szállítási rendszereiben használt acél vezetékcsövekre vonatkozó irányadó szabvány. A fokozat megjelölése az API-konvenciót követi: az 'X' nagy szilárdságú vezetékcső minőséget jelöl, az '52' pedig a minimális folyáshatárt jelöli ezer psi-ben.
Az X52 az API 5L létra alsó középső részén helyezkedik el – a kis szilárdságú fokozatok (A, B, X42, X46) felett és a nagy szilárdságú csővezetékek (X60, X65, X70, X80) alatt. Ez a pozíció gyakorlati előnyt jelent: terepen hegeszthető a nagyobb szilárdságú minőségek által igényelt előmelegítési igények nélkül, és világszerte szélesebb malompaletta gyártja, támogatva a versenyképes árazást és a nagy projektek ellátásbiztonságát.
Lásd még: Mi a különbség a vonalcső és az OCTG között? →
| tulajdonság | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Minimális folyáshatár | 359 MPa (52 000 psi) | 359 MPa (52 000 psi) |
| Max folyáshatár | Nincs korlátozás (PSL1) | 531 MPa (77 000 psi) |
| Minimális szakítószilárdság | 455 MPa (66 000 psi) | 455 MPa (66 000 psi) |
| Max szakítószilárdság | Nincs korlátozás (PSL1) | 758 MPa (110 000 psi) |
| Minimális nyúlás | API 5L képlet szerint | API 5L képlet szerint |
| Charpy-hatás (CVN) | Nem kötelező | Kötelező – API 5L táblázat szerint |
| Hozam/szakító arány | Nincs megadva | ≤ 0,93 |
| X52 PSL1 elem | (max. %) | X52 PSL2 (max. %) |
|---|---|---|
| szén (C) | 0.28 | 0.24 |
| Mangán (Mn) | 1.40 | 1.40 |
| Szilícium (Si) | 0.45 | 0.45 |
| Foszfor (P) | 0.030 | 0.025 |
| Kén (S) | 0.030 | 0.015 |
| Vanádium (V) | 0.10 | 0.10 |
| Nióbium (Nb) | 0.05 | 0.05 |
| Titán (Ti) | 0.04 | 0.04 |
| Szén-egyenérték (CE IIW) | 0,43 max | 0,43 max |
| Pcm | Nincs megadva | 0,25 max |
| Követelmény: | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Max folyáshatár | Nem ellenőrzött | 531 MPa max |
| Max szakítószilárdság | Nem ellenőrzött | 758 MPa max |
| Hozam/szakító arány | Nincs megadva | ≤ 0,93 |
| Charpy CVN tesztelés | Nem kötelező | Kötelező |
| NDE csőtest | Nem kötelező | Kötelező – UT vagy EMI |
| NDE csővégek | Nem kötelező | Kötelező – UT |
| Carbon max | 0,28% | 0,24% (szorosabb) |
| Kén max | 0,030% | 0,015% (szorosabb) |
| Pcm limit | Nincs megadva | 0,25% max |
| Nyomon követhetőség | Hőszám | Teljes fűtés + csőszám |
| Tipikus használat | Vízvezetékek, alacsony kockázatú gyűjtés | Gázszállítás, savanyú szerviz, NOB projektek |
Összefüggő: PSL1 vs PSL2: Kémiai összetétel és mechanikai tulajdonságok →
| OD (hüvelyk) | OD (mm) | Általános falvastagság (mm) | Tipikus forma | Általános alkalmazás |
|---|---|---|---|---|
| 2' | 60.3 | 3,91 – 8,74 | Zökkenőmentes / ERW | Gyűjtővezetékek, műszercsövek |
| 3' | 88.9 | 5.49 – 11.13 | Zökkenőmentes / ERW | Gyűjtősorok, kis kiosztás |
| 4' | 114.3 | 6.02 – 13.49 | Zökkenőmentes / ERW | Gyűjtés, szétosztás |
| 6' | 168.3 | 7.11 – 18.26 | Zökkenőmentes / ERW | Fővonalak gyűjtése |
| 8' | 219.1 | 7.04 – 22.23 | Zökkenőmentes / ERW | Gyűjtés, rövid adás |
| 10' | 273.1 | 7.80 – 25.40 | Zökkenőmentes / ERW | Gyülekező, vízátadás |
| 12' | 323.9 | 8.38 – 25.40 | Zökkenőmentes / ERW / LSAW | Gyűjtés, víz, gáz elosztás |
| 16' | 406.4 | 7.92 – 25.40 | LSAW / SSAW | Szállítási csővezetékek |
| 20' | 508.0 | 8.74 – 25.40 | LSAW / SSAW | Átviteli, vízvezetékek |
| 24' | 609.6 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Átviteli, vízvezetékek |
| 30' | 762.0 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Vízszállítás, nagy gyűjtés |
| 36' | 914.4 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Nagy átmérőjű víz/gáz vezeték |
| ingatlan | X52 | X60 | X65 |
|---|---|---|---|
| Minimális folyáshatár | 359 MPa (52 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) |
| Minimális szakítószilárdság | 455 MPa (66 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) |
| Maximális hozam (PSL2) | 531 MPa (77 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 600 MPa (87 ksi) |
| Relatív falvastagság szükséges | Vastagabb – alapvonal | ~13%-kal vékonyabb, mint az X52 | ~20%-kal vékonyabb, mint az X52 |
| Terepi hegeszthetőség | Kiváló – alacsony ötvözet | Nagyon jó | Jó – kontrolláltabb |
| Savanyú szolgáltatás (PSL2 + H melléklet) | Jól alkalmazható – alacsonyabb hozam | Alkalmas | Képesítéssel alkalmas |
| Relatív anyagköltség | Legalacsonyabb | Mérsékelt | Közepes – magas |
| Tipikus alkalmazás | Gyűjtés, víz, rövid távú elosztás | Középnyomású átvitel, offshore felszállók | Hosszú távú gáz és olaj átvitel |
Az X-osztályú létra teljes összehasonlításához: API 5L X65 Line Pipe — Műszaki adatok és alkalmazások → | API 5L X70 Line Pipe — minőségek, specifikációk és szállító → | API 5L X80 Line Pipe — minőségek, specifikációk és szállító →
Az X52 PSL2 jól illeszkedik a savanyú szervizvezetékekhez – jobban, mint sok nagyobb szilárdságú típus. Az X52 alacsonyabb folyáshatára (minimum 359 MPa) azt jelenti, hogy az acél kevésbé agresszív ötvözést igényel, és alacsonyabb keménységi értékeket ér el, amelyek egyaránt csökkentik a szulfidos feszültségrepedés (SSC) és a hidrogén okozta repedés (HIC) érzékenységét H₂S környezetben.
A savanyú szolgáltatáshoz az X52 PSL2 rendszerint a következő kiegészítő követelményekkel rendelhető az API 5L H melléklete / ISO 3183 H melléklet szerint:
HIC-teszt: NACE TM0284 szerint – megerősíti, hogy az acél ellenáll a hidrogén okozta repedésnek nedves H₂S környezetben
SSC-teszt: NACE TM0177 szerint – megerősíti a szulfidos feszültségrepedésekkel szembeni ellenállást alkalmazott feszültség alatt
Szigorúbb kémia: S ≤ 0,003% (vs 0,015% standard PSL2), P ≤ 0,020%, alacsony CE, Ca-kezelés a szulfid alakszabályozáshoz
Keménységi határok: Általában ≤ 22 HRC (250 HV) NACE MR0175-önként – jóval az X52 természetes keménységi tartományán belül
Ultrahangos vizsgálat: Teljes test és végterület UT kötelező
Összefüggő: API 5L H melléklet: Középvonali szegregáció és HIC tesztelés → | A PSL2-n túl: H melléklet Kohászat savanyú gázvezetékekhez →
| Alkalmazási | jellemzők | Formával kapcsolatos | megjegyzések |
|---|---|---|---|
| Olaj- és gázgyűjtő vezetékek | X52 PSL1 vagy PSL2 | Zökkenőmentes vagy ERW | 2'–12' leggyakoribb; PSL2 gázgyűjtéshez |
| Savanyú gáz gyűjtése | X52 PSL2 + H melléklet | Zökkenőmentes vagy ERW | HIC/SSC tesztelt; alacsony S kémia kötelező |
| Vízátvitel | X52 PSL1 | LSAW vagy SSAW | Nagy átmérőjű; FBE vagy cement bélés gyakori |
| Gázelosztás | X52 PSL2 | Zökkenőmentes vagy ERW | A MAOP meghatározza a falvastagságot; gyakran bevont |
| Zagyos csővezetékek | X52 PSL1 vagy PSL2 | LSAW vagy SSAW | Belső bélést gyakran alkalmaznak |
| Országjáró olajvezetékek | X52 PSL2 | LSAW | Gyakran helyettesítik az X60/X65-tel az új buildeken |
| Infrastruktúra / cölöpözés | X52 PSL1 | SSAW vagy LSAW | Szerkezeti felhasználás, ahol API minőségű cső van megadva |
Az API 5L X52 egy szénacél vezetékcső minőség, amelynek minimális folyáshatára 359 MPa (52 000 psi), az API specifikáció 5L / ISO 3183 meghatározása szerint. PSL1 és PSL2, valamint varrat nélküli, ERW, LSAW és SSAW formában kapható, széles körben használják olaj- és gázvezeték-elosztó rendszerekben, vízvezeték-elosztó rendszerekben, vízvezeték-elosztó rendszerekben. a nagyobb szilárdságú fokozatok feleslegesek.
A PSL1 és PSL2 azonos minimális folyáshatárral (359 MPa) rendelkezik, de a PSL2 szabályozott maximális hozam- és szakítóhatárokat, kötelező Charpy ütésvizsgálatot, szigorúbb szén- és kén határértékeket, a csőtest és a csővégek kötelező teljes hosszúságú NDE-értékét, valamint a fokozott nyomon követhetőséget ad hozzá. A PSL2 szükséges a gázátvitelhez, a sour service alkalmazásokhoz és a legtöbb IOC projekt specifikációjához. A PSL1 elfogadható vízvezetékekhez és alacsonyabb kockázatú gyűjtőrendszerekhez.
Az X52-t olaj- és gázgyűjtő vezetékekben, vízszállító vezetékekben, hígtrágyavezetékekben, gázelosztó rendszerekben és közepes nyomású keresztirányú csővezetékekben használják. Ez az előnyben részesített minőség, ha a nagyobb szilárdságú X60 vagy X65 túlzottan specifikált – különösen rövid távú gyűjtőrendszereknél, vízi infrastruktúránál és olyan projekteknél, ahol a hegeszthetőség és az anyagköltség az elsődleges hajtóerő.
Igen – Az X52 PSL2 a H melléklet kiegészítő követelményeivel jól illeszkedik a túlzott kiszolgáláshoz. Alacsonyabb folyáshatára miatt eredendően kevésbé érzékeny a szulfidos feszültségrepedésre, mint a nagyobb szilárdságú típusok. Az X52 savanyú szolgáltatáshoz a NACE TM0284 szerinti HIC-tesztelés, szigorúbb kéntartalom (általában ≤ 0,003%) és teljes NDE szükséges. A H melléklet nélküli szabványos PSL2 nem automatikusan kompatibilis a sour szolgáltatással – ezt kifejezetten meg kell adni a vásárlási rendelésen.
Az X60-nak nagyobb a minimális hozama (414 MPa vs. 359 MPa az X52-nél), ami körülbelül 13%-kal vékonyabb falakat tesz lehetővé azonos üzemi nyomás mellett. Az X52 valamivel jobb terepi hegeszthetőséggel és alacsonyabb anyagköltséggel rendelkezik. Az X52 továbbra is az előnyben részesített minőség a gyűjtőrendszerekhez, vízvezetékekhez és rövidebb lefutású elosztáshoz, ahol nincs szükség az X60 szilárdsági prémiumára. Új, nagy távolságú gáz- vagy olajszállító csővezetékeknél általában az X60, X65 vagy X70 előnyben részesítik gazdaságossági és súlyozási okokból.
Az X52 ½' (21,3 mm) és 100'+ külső átmérő között kapható, a formától függően: varratmentes és ERW akár 24' (610 mm); LSAW 16' és 56' (406–1422 mm) között; SSAW 16' és 100' +5 mm falvastagság (körülbelül 4 mm falvastagság). A 3,2 mm-től 25 mm-ig terjedő általános gyűjtővezeték-méretek a 2'–12' zökkenőmentes vagy ERW átviteli vezetékek általában 16'–36' LSAW vagy SSAW.
A ZC Steel Pipe API 5L X52 vezetékcsöveket gyárt és exportál PSL1 és PSL2 kivitelben, varrat nélküli, ERW, LSAW és SSAW formában, FBE, 3LPE és 3LPP bevonattal. Csővezeték-projekteket szállítunk Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában teljes MTC-dokumentációval és harmadik fél által végzett ellenőrzéssel.
Az X52-es savanyú szolgáltatás (H melléklet, HIC tesztelt) rendelésre elérhető. Egyedi falvastagságok, ferde végek és projektspecifikus kémiai vezérlők állnak rendelkezésre.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813