Shikimet: 0 Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-03-13 Origjina: Faqe
API 5L X52 është një nga klasat më të përdorura të tubave të linjës në nivel global - kali i besueshëm dhe me kosto efektive për sistemet e grumbullimit, transmetimin e ujit dhe shpërndarjen e gazit me presion të moderuar ku notat më të larta si X65 ose X70 do të mbispecifikoheshin. Forca e tij e rendimentit minimal prej 359 MPa (52,000 psi), e kombinuar me saldueshmërinë e shkëlqyer dhe disponueshmërinë e gjerë në forma pa probleme dhe të salduara, e bën atë zgjedhjen e paracaktuar për inxhinierët që kanë nevojë për performancë të provuar pa premiumin e aliazhit të klasave me rezistencë më të lartë.
ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton tubacionin e linjës API 5L X52 në PSL1 dhe PSL2, pa tela dhe të salduara (ERW/LSAW/SSAW), me opsione të veshjes FBE, 3LPE dhe 3LPP. Ne furnizojmë projektet e tubacioneve në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut me dokumentacion të plotë MTC dhe mbështetje për inspektimin e palëve të treta. Ky udhëzues mbulon gjithçka që nevojitet për të specifikuar saktë X52.
Çfarë është API 5L X52?
Vetitë Kimike dhe Mekanike
PSL1 vs PSL2 - Dallimet kryesore
Seamless vs Welded X52
Madhësitë standarde dhe trashësia e murit
X52 vs X60 vs X65 - Krahasimi i notave
Shërbimi i thartë X52
Aplikacionet
FAQ
API 5L X52 është një klasë e tubacioneve të çelikut të karbonit e përcaktuar në Specifikimin API 5L / ISO 3183 - standardi qeverisës për tubacionet e linjës së çelikut të përdorur në sistemet e transportit të tubacioneve në industrinë e naftës dhe gazit natyror. Përcaktimi i shkallës ndjek konventën API: 'X' tregon një shkallë tubacioni të linjës me rezistencë të lartë dhe '52' tregon forcën minimale të rendimentit në mijëra psi.
X52 ndodhet në pjesën e poshtme të mesit të shkallës së shkallës API 5L - mbi klasat me rezistencë të ulët (A, B, X42, X46) dhe poshtë klasave të tubacionit me rezistencë të lartë (X60, X65, X70, X80). Ky pozicion i jep atij një avantazh praktik: mund të saldohet në terren pa kërkesat për ngrohje paraprake që kërkojnë klasat e forta më të larta dhe prodhohet nga një gamë më e gjerë mullinjsh globalisht, duke mbështetur çmimet konkurruese dhe sigurinë e furnizimit në projekte të mëdha.
Shihni gjithashtu: Cili është ndryshimi midis tubit të linjës dhe OCTG? →
| Prona | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Forca minimale e rendimentit | 359 MPa (52,000 psi) | 359 MPa (52,000 psi) |
| Forca maksimale e rendimentit | Pa kufi (PSL1) | 531 MPa (77,000 psi) |
| Minim forcë në tërheqje | 455 MPa (66,000 psi) | 455 MPa (66,000 psi) |
| Rezistenca maksimale në tërheqje | Pa kufi (PSL1) | 758 MPa (110,000 psi) |
| Zgjatimi Min | Sipas formulës API 5L | Sipas formulës API 5L |
| Ndikimi Charpy (CVN) | Jo i detyrueshëm | E detyrueshme - për tabelën API 5L |
| Raporti i rendimentit/tërheqjes | Nuk është specifikuar | ≤ 0,93 |
| Elementi | X52 PSL1 (maksimumi %) | X52 PSL2 (maksimumi %) |
|---|---|---|
| Karboni (C) | 0.28 | 0.24 |
| Mangani (Mn) | 1.40 | 1.40 |
| Silic (Si) | 0.45 | 0.45 |
| Fosfor (P) | 0.030 | 0.025 |
| Squfuri (S) | 0.030 | 0.015 |
| Vanadium (V) | 0.10 | 0.10 |
| Niobium (Nb) | 0.05 | 0.05 |
| Titanium (Ti) | 0.04 | 0.04 |
| Ekuivalenti i karbonit (CE IIW) | 0.43 maksimum | 0.43 maksimum |
| PCm | Nuk është specifikuar | 0.25 maksimum |
| Kërkesa | X52 PSL1 | X52 PSL2 |
|---|---|---|
| Forca maksimale e rendimentit | I pa kontrolluar | Maksimumi 531 MPa |
| Rezistenca maksimale në tërheqje | I pa kontrolluar | Maksimumi 758 MPa |
| Raporti i rendimentit/tërheqjes | Nuk është specifikuar | ≤ 0,93 |
| Testimi i Charpy CVN | Jo i detyrueshëm | E detyrueshme |
| Trupi i tubit NDE | Jo i detyrueshëm | E detyrueshme - UT ose IKE |
| Skajet e tubit NDE | Jo i detyrueshëm | E detyrueshme - UT |
| Maksimumi i karbonit | 0.28% | 0.24% (më e shtrënguar) |
| Maksimumi i squfurit | 0,030% | 0,015% (më e ngushtë) |
| Kufiri i pcm | Nuk është specifikuar | 0.25% maksimum |
| Gjurmueshmëria | Numri i nxehtësisë | Nxehtësia e plotë + numri i tubit |
| Përdorimi tipik | Tubacionet e ujit, grumbullim me rrezikshmëri të ulët | Transmetimi i gazit, shërbimi i thartë, projektet e IOC |
Të lidhura: PSL1 vs PSL2: Përbërja Kimike dhe Vetitë Mekanike →
| OD (inç) | OD (mm) | Trashësia e zakonshme e murit (mm) | Forma tipike | Aplikim i zakonshëm |
|---|---|---|---|---|
| 2 ' | 60.3 | 3,91 – 8,74 | Seamless / ERW | Linja grumbullimi, tuba instrumentesh |
| 3' | 88.9 | 5.49 – 11.13 | Seamless / ERW | Linja grumbullimi, shpërndarje e vogël |
| 4 ' | 114.3 | 6.02 – 13.49 | Seamless / ERW | Mbledhja, shpërndarja |
| 6' | 168.3 | 7.11 – 18.26 | Seamless / ERW | Mbledhja e linjave të trungut |
| 8' | 219.1 | 7.04 – 22.23 | Seamless / ERW | Mbledhja, transmetimi i shkurtër |
| 10' | 273.1 | 7.80 – 25.40 | Seamless / ERW | Mbledhja, transmetimi i ujit |
| 12 ' | 323.9 | 8.38 – 25.40 | Seamless / ERW / LSAW | Grumbullim, shpërndarja e ujit, gazit |
| 16' | 406.4 | 7.92 – 25.40 | LSAW / SSAW | Tubacionet e transmetimit |
| 20' | 508.0 | 8.74 – 25.40 | LSAW / SSAW | Transmetimi, tubacionet e ujit |
| 24' | 609.6 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Transmetimi, tubacionet e ujit |
| 30 ' | 762.0 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Transmetimi i ujit, grumbullimi i madh |
| 36' | 914.4 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Rrjeta e ujit / gazit me diametër të madh |
| Pasuria | X52 | X60 | X65 |
|---|---|---|---|
| Forca minimale e rendimentit | 359 MPa (52 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) |
| Rezistenca minimale në tërheqje | 455 MPa (66 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) |
| Rendimenti maksimal (PSL2) | 531 MPa (77 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | 600 MPa (87 ksi) |
| Kërkohet trashësia relative e murit | Më e trashë - vija bazë | ~13% më i hollë se X52 | ~20% më i hollë se X52 |
| Saldueshmëria në terren | E shkëlqyeshme - aliazh i ulët | Shumë mirë | Mirë - më e kontrolluar |
| Shërbimi i thartirës (PSL2 + Shtojca H) | I përshtatshëm - rendiment më i ulët | Të përshtatshme | I pershtatshem me kualifikim |
| Kostoja relative e materialit | Më e ulëta | E moderuar | E moderuar - e lartë |
| Aplikim tipik | Grumbullim, ujë, shpërndarja afatshkurtër | Transmetim me presion të mesëm, ngritës në det të hapur | Transmetim gazi dhe vaji në distanca të gjata |
Për një krahasim të plotë të shkallës së klasës X: API 5L X65 Line Pipe — Specifikimet dhe aplikacionet → | API 5L X70 Line Pipe — Notat, Specifikat dhe Furnizuesi → | API 5L X80 Line Pipe — Notat, Specifikat dhe Furnizuesi →
X52 PSL2 është i përshtatshëm për tubacionet e shërbimit të thartë - më shumë se shumë klasa me rezistencë më të lartë. Forca më e ulët e rrjedhjes së X52 (minimumi 359 MPa) do të thotë se çeliku kërkon lidhje më pak agresive dhe arrin vlera më të ulëta fortësie, të cilat të dyja reduktojnë ndjeshmërinë ndaj plasaritjes së stresit të sulfurit (SSC) dhe plasaritjes së shkaktuar nga hidrogjeni (HIC) në mjediset H2S.
Për shërbimin e thartë, X52 PSL2 zakonisht porositet me kërkesat shtesë të mëposhtme për API 5L Aneksi H / ISO 3183 Aneksi H:
Testimi HIC: Sipas NACE TM0284 - konfirmon se çeliku i reziston plasaritjeve të shkaktuara nga hidrogjeni në mjedise të lagështa H2S
Testimi SSC: Për NACE TM0177 - konfirmon rezistencën ndaj plasaritjes së stresit të sulfurit nën stresin e aplikuar
Kimi më i ngushtë: S ≤ 0,003% (kundrejt 0,015% standard PSL2), P ≤ 0,020%, CE i ulët, trajtimi Ca për kontrollin e formës së sulfurit
Kufijtë e fortësisë: Zakonisht ≤ 22 HRC (250 HV) për NACE MR0175 — brenda kufijve natyralë të fortësisë së X52
Inspektimi tejzanor: Trupi me gjatësi të plotë dhe zona fundore UT janë të detyrueshme
Të lidhura: API 5L Shtojca H: Ndarja e linjës qendrore dhe testimi i HIC → | Përtej PSL2: Shtojca H Metalurgjia për tubacionet e gazit të thartë →
| të aplikimit | tipik të specifikave | të formularit | Shënime |
|---|---|---|---|
| Linjat e grumbullimit të naftës dhe gazit | X52 PSL1 ose PSL2 | Seamless ose ERW | 2 '–12' më e zakonshme; PSL2 për grumbullimin e gazit |
| Grumbullimi i gazit të thartë | X52 PSL2 + Shtojca H | Seamless ose ERW | HIC/SSC i testuar; kimia e ulët S e detyrueshme |
| Transmetimi i ujit | X52 PSL1 | LSAW ose SSAW | Diametër i madh; FBE ose rreshtim çimentoje i zakonshëm |
| Shpërndarja e gazit | X52 PSL2 | Seamless ose ERW | MAOP përcakton trashësinë e murit; shpesh të veshura |
| Tubacionet e llumit | X52 PSL1 ose PSL2 | LSAW ose SSAW | Veshja e veshjes shpesh aplikohet brenda |
| Tubacionet e naftës ndërvendore | X52 PSL2 | LSAW | Shpesh duke u zëvendësuar nga X60/X65 në ndërtimet e reja |
| Infrastruktura / grumbullimi | X52 PSL1 | SSAW ose LSAW | Përdorimi strukturor ku specifikohet tubi i klasës API |
API 5L X52 është një kategori tubacioni prej çeliku të karbonit me një forcë rendimenti minimal prej 359 MPa (52,000 psi), i përcaktuar në Specifikimin API 5L / ISO 3183. I disponueshëm në PSL1 dhe PSL2, dhe në forma pa ndërprerje, ERW, LSAW dhe SSAW, përdoret gjerësisht në sistemet e transmetimit të naftës dhe gazit, në tubacionet e ujit dhe gazit. Shpërndarja e gazit me presion të moderuar ku nuk ka nevojë për nota me rezistencë më të lartë.
PSL1 dhe PSL2 ndajnë të njëjtën forcë rendimenti minimal (359 MPa), por PSL2 shton kufijtë e rendimentit maksimal të kontrolluar dhe tërheqjes, testimin e detyrueshëm të ndikimit Charpy, kufij më të rreptë të karbonit dhe squfurit, NDE të detyrueshme me gjatësi të plotë të trupit dhe skajeve të tubit dhe gjurmueshmëri të përmirësuar. PSL2 kërkohet për transmetimin e gazit, aplikacionet e shërbimit të thartë dhe shumicën e specifikimeve të projektit të IOC. PSL1 është i pranueshëm për tubacionet e ujit dhe sistemet e grumbullimit me rrezik më të ulët.
X52 përdoret në linjat e grumbullimit të naftës dhe gazit, rrjetet e transmetimit të ujit, tubacionet e llumit, sistemet e shpërndarjes së gazit dhe tubacionet ndër-vend me presion të moderuar. Është shkalla e preferuar kur X60 ose X65 me rezistencë më të lartë do të mbispecifikoheshin - veçanërisht në sistemet e grumbullimit afatshkurtër, infrastrukturën e ujit dhe projektet ku saldimi në terren dhe kostoja e materialit janë shtytësit kryesorë.
Po — X52 PSL2 me kërkesat shtesë të Aneksit H është i përshtatshëm për shërbimin e thartë. Forca e tij më e ulët e rendimentit e bën atë në thelb më pak të ndjeshëm ndaj plasaritjes së stresit të sulfurit sesa klasat me rezistencë më të lartë. Shërbimi i thartë X52 kërkon testim HIC për NACE TM0284, kimi më të fortë të squfurit (zakonisht ≤ 0,003%) dhe NDE të plotë. Standardi PSL2 pa Shtojcën H nuk është automatikisht në përputhje me shërbimin e thartë — kjo duhet të specifikohet në mënyrë eksplicite në porosinë e blerjes.
X60 ka një rendiment minimal më të lartë (414 MPa kundrejt 359 MPa për X52), duke lejuar afërsisht 13% mure më të hollë për të njëjtin presion funksionimi. X52 ka saldim pak më të mirë në terren dhe kosto më të ulët të materialit. X52 mbetet shkalla e preferuar për sistemet e grumbullimit, tubacionet e ujit dhe shpërndarjen me kohëzgjatje më të shkurtër ku premiumi i forcës së X60 nuk nevojitet. Për tubacionet e reja të transmetimit të gazit ose naftës në distanca të gjata, X60, X65 ose X70 zakonisht preferohen për arsye ekonomike dhe peshë.
X52 është i disponueshëm nga ½' (21,3 mm) në 100 ' + OD në varësi të formës: pa ndërprerje dhe ERW deri në 24' (610 mm); LSAW nga 16' në 56' (406–1422 mm); SSAW nga 16' në 100' deri në 100'+ 4 trashësia e murit. mm deri në mbi 25 mm, madhësitë e zakonshme të linjës së grumbullimit janë 2'–12' pa ndërprerje ose ERW janë zakonisht 16'–36' LSAW ose SSAW.
ZC Steel Pipe prodhon dhe eksporton tubacionin e linjës API 5L X52 në PSL1 dhe PSL2, i disponueshëm në forma pa ndërprerje, ERW, LSAW dhe SSAW me opsione veshjeje FBE, 3LPE dhe 3LPP. Ne furnizojmë projektet e tubacioneve në të gjithë Afrikën, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Jugut me dokumentacion të plotë MTC dhe inspektim nga palët e treta.
Shërbimi i thartë X52 (Aneksi H, i testuar HIC) i disponueshëm sipas porosisë për t'u bërë. Të disponueshme trashësi muri të personalizuara, skaje të pjerrëta dhe kontrolle kimike specifike për projektin.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813