Zobrazení: 0 Autor: Editor webu Čas publikování: 2026-03-13 Původ: místo
API 5L X60 zaujímá kritickou pozici v žebříčku jakosti potrubí – krok, kde ekonomika sběrného systému ustupuje konstrukci přenosových systémů. Při minimální výtěžnosti 414 MPa (60 000 psi) poskytuje X60 podstatně větší tlakovou kapacitu než X52 bez složitosti legování a požadavků na svařovací postupy jako u X65 nebo X70. Jedná se o třídu volby pro středotlaké plynovody a ropovody, pobřežní toky a terénní systémy, kde je X52 nedostatečně specifikován, ale náklady a režie na svařování X65 ještě nejsou opodstatněné.
ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubní potrubí API 5L X60 v PSL1 a PSL2, v bezešvých formách, ERW, LSAW a SSAW, s možností povrchové úpravy FBE, 3LPE a 3LPP. Dodáváme potrubní projekty napříč Afrikou, Středním východem a Jižní Amerikou s úplnou dokumentací MTC a kontrolou třetí strany. Tato příručka obsahuje vše potřebné pro správnou specifikaci X60.
Co je API 5L X60?
Chemické a mechanické vlastnosti
PSL1 vs PSL2 — Klíčové rozdíly
Bezešvé vs svařované X60
Standardní velikosti a tloušťka stěny
X60 vs X52 vs X65 — srovnání známek
Sour Service X60
Aplikace
FAQ
API 5L X60 je jakost potrubí z uhlíkové oceli s vysokou pevností definovaná ve specifikaci API 5L / ISO 3183. Označení 'X60' udává minimální mez kluzu 60 000 psi (414 MPa). Vyrábí se ve dvou úrovních produktových specifikací – PSL1 a PSL2 – a ve čtyřech hlavních výrobních formách: bezešvé, svařované elektrickým odporem (ERW), podélně svařované pod tavidlem (LSAW) a spirálově svařované pod tavidlem (SSAW).
X60 představuje přechodový bod v žebříčku třídy API 5L, kde mikrolegování začíná hrát významnější roli. Tam, kde lze X52 často vyrábět z relativně jednoduché uhlík-manganové oceli s mírným legováním, X60 obvykle vyžaduje kontrolované přidávání niobu (Nb), vanadu (V) nebo titanu (Ti) – a stále častěji postupy řízeného válcování a zrychleného chlazení (TMCP) – k dosažení požadované kombinace meze kluzu, houževnatosti a svařitelnosti.
Viz také: Jaký je rozdíl mezi potrubím a OCTG? → | Jaký je rozdíl mezi potrubím a potrubím? →
| Vlastnost | X60 PSL1 | X60 PSL2 |
|---|---|---|
| Min. mez kluzu | 414 MPa (60 000 psi) | 414 MPa (60 000 psi) |
| Maximální mez kluzu | Bez omezení (PSL1) | 531 MPa (77 000 psi) |
| Min. pevnost v tahu | 517 MPa (75 000 psi) | 517 MPa (75 000 psi) |
| Maximální pevnost v tahu | Bez omezení (PSL1) | 758 MPa (110 000 psi) |
| Poměr kluzu/tahu | Neuvedeno | ≤ 0,93 |
| Min. prodloužení | Podle receptury API 5L | Podle receptury API 5L |
| Charpy dopad (CVN) | Není povinné | Povinné — pro tabulku API 5L |
| Prvek | X60 PSL1 (max %) | X60 PSL2 (max %) |
|---|---|---|
| uhlík (C) | 0.28 | 0.24 |
| mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 |
| křemík (Si) | 0.45 | 0.45 |
| fosfor (P) | 0.030 | 0.025 |
| síra (S) | 0.030 | 0.015 |
| Vanad (V) | 0.10 | 0.10 |
| niob (Nb) | 0.05 | 0.05 |
| titan (Ti) | 0.04 | 0.04 |
| Kombinace V + Nb + Ti | 0,15 max | 0,15 max |
| Uhlíkový ekvivalent (CE IIW) | max. 0,43 | max. 0,43 |
| PCm | Neuvedeno | 0,25 max |
| Požadavek | X60 PSL1 | X60 PSL2 |
|---|---|---|
| Maximální mez kluzu | Nekontrolováno | 531 MPa max |
| Maximální pevnost v tahu | Nekontrolováno | 758 MPa max |
| Poměr kluzu/tahu | Neuvedeno | ≤ 0,93 |
| Charpyho testování CVN | Není povinné | Povinné |
| NDE — tělo trubky | Není povinné | Povinné — plná délka UT nebo EMI |
| NDE — konce trubek | Není povinné | Povinné — UT |
| Uhlíkové max | 0,28 % | 0,24 % (přísnější) |
| Síra max | 0,030 % | 0,015 % (přísnější) |
| Limit Pcm | Neuvedeno | 0,25 % max |
| Sledovatelnost | Teplotní číslo | Úplný ohřev + číslo potrubí |
| Typická aplikace | Vedení nižšího tlaku, nějaké shromažďování | Přenos plynu, offshore, projekty MOV, kyselá služba |
Pro X60 v přepravě plynu je PSL2 fakticky povinný – regulační předpisy a standardy návrhu potrubí ve většině jurisdikcí vyžadují přísnější kontroly, povinné NDE a zdokumentovanou Charpyho odolnost, kterou poskytuje pouze PSL2. PSL1 X60 se příležitostně používá pro produktovody a sběrné linky s nižším výsledkem, kde PSL2 není vyžadováno kódem nebo specifikací společnosti.
Související: PSL1 vs PSL2: Chemické složení a mechanické vlastnosti → | Výrobní proces potrubí PSL1 a PSL2 →
| OD (palce) | OD (mm) | Běžná Tloušťka stěny (mm) | Typický tvar | Běžné použití |
|---|---|---|---|---|
| 4' | 114.3 | 6.02 – 13.49 | Bezešvé / ERW | Shromažďování, distribuce |
| 6' | 168.3 | 7.11 – 18.26 | Bezešvé / ERW | Sběrný kufr, krátkodobá převodovka |
| 8' | 219.1 | 7.04 – 22.23 | Bezešvé / ERW | Shromáždění, krátký přenos |
| 10' | 273.1 | 7:80 – 25:40 | Bezešvé / ERW | Shromažďování, středotlaký přenos |
| 12' | 323.9 | 8:74 – 25:40 | Bezešvé / ERW / LSAW | Převodovka, voda |
| 16' | 406.4 | 7,92 – 25,40 | LSAW / SSAW | Přenosové potrubí |
| 18' | 457.2 | 8:74 – 25:40 | LSAW / SSAW | Přenosové potrubí |
| 20' | 508.0 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Přenosové potrubí |
| 24' | 609.6 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Přenosové potrubí |
| 30' | 762.0 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Hlavní převod, vodovodní potrubí |
| 36' | 914.4 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Hlavní přenosové linky |
| 42' | 1066.8 | 12:70 – 25:40 | LSAW / SSAW | Velké přenosové koridory |
| Vlastnost | X52 | X60 | X65 |
|---|---|---|---|
| Min. mez kluzu | 359 MPa (52 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) |
| Min. pevnost v tahu | 455 MPa (66 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) |
| Tloušťka stěny vs X60 | Je potřeba ~13% tlustší | Základní linie | ~8% možné tenčí |
| Požadavek na mikrolegování | Minimální | Střední – typické pro Nb/V/Ti | Vyšší — TMCP je často vyžadován |
| Předehřev polního sváru (12 mm WT) | Často není vyžadováno žádné | Typická teplota 50–75 °C | Typická teplota 75–100 °C |
| Vhodnost kyselého servisu | Vynikající - nižší výnos | Velmi dobré | Dobrá – nutná kvalifikace |
| Relativní cena materiálu | Nejnižší | Mírný | Střední – vyšší |
| Nejlepší aplikace | Shromažďování, voda, nízký tlak | Středotlaký přenos, offshore | Dálkový vysokotlaký přenos |
Kompletní srovnání: API 5L X65 Line Pipe — Specifikace a aplikace → | Potrubí API 5L X70 — Typy, specifikace a dodavatel → | Potrubí API 5L X80 — Typy, specifikace a dodavatel →
X60 PSL2 je běžná specifikace pro pobřežní a pobřežní potrubí s kyselým provozem. Jeho mez kluzu 414 MPa pohodlně sedí v rozsahu, ve kterém lze splnit požadavky na tvrdost NACE MR0175 / ISO 15156 – za předpokladu, že chemie a tepelné zpracování jsou vhodně řízeny.
Pro kyselou službu X60 PSL2 jsou obvykle specifikovány následující doplňkové požadavky podle přílohy H API 5L / ISO 3183 přílohy H:
Testování HIC podle NACE TM0284: Povinné – potvrzuje odolnost vůči praskání způsobenému vodíkem ve vlhkém H₂S; musí dosáhnout CLR ≤ 15 %, CTR ≤ 5 %, CSR ≤ 2 % (nebo limity specifické pro daný projekt)
Testování SSC podle NACE TM0177: Potvrzuje odolnost proti praskání sulfidickým namáháním při aplikovaném tahovém napětí
Pevnější síra: S ≤ 0,003 % (vs. 0,015 % standardní PSL2) – nezbytná pro odolnost proti HIC; nízký obsah síry snižuje hustotu inkluzí MnS, což jsou místa iniciace HIC
Úprava vápníkem: Upravuje tvar sulfidických inkluzí (globulární vs protáhlý), aby se snížila náchylnost k HIC
Průzkum tvrdosti: Tělo trubky, svar a HAZ obvykle ≤ 22 HRC (250 HV) podle NACE MR0175
Řízení segregace středové linie: Přísnější limity segregace středové linie (Mannesmannův poměr nebo podobný) – kritické pro výkon tlustostěnných HIC
Související: API 5L Příloha H: Testování HIC a segregace středové linie → | Za PSL2: Příloha H Metalurgie pro kyselé plynovody →
| aplikace | Typické | formuláři | poznámky k |
|---|---|---|---|
| Pobřežní přeprava plynu | X60 PSL2 | LSAW / bezešvé | Dominantní případ použití; kritická houževnatost CVN |
| Převodovka na surový olej | X60 PSL1 nebo PSL2 | LSAW / SSAW | PSL2 preferován pro velké průměry dálkových vedení |
| Offshore flowlines | X60 PSL2 | Bezešvé nebo LSAW | Korozní nátěr povinný; nutná katodická ochrana |
| Shromažďování/přenos kyselých plynů | X60 PSL2 + příloha H | Bezešvé nebo ERW | HIC/SSC testováno; ultra nízké S; Léčba Ca |
| Přenos vody | X60 PSL1 | LSAW / SSAW | Typické FBE nebo cementové obložení; velký průměr SSAW běžné |
| Rozvody plynu | X60 PSL2 | ERW / bezproblémové | Menší průměr; MAOP určuje WT |
| Podmořské potrubí | X60 PSL2 | Bezešvé nebo LSAW | Přísné rozměrové tolerance; nátěr povinný |
API 5L X60 je vysokopevnostní třída potrubí z uhlíkové oceli s minimální mezí kluzu 414 MPa (60 000 psi), definovanou ve specifikaci API 5L / ISO 3183. K dispozici v PSL1 a PSL2 a v bezešvých formách, ERW, LSAW a SSAW, je široce používána ve středních a vysokotlakých potrubních rozvodech a potrubních rozvodech pro zemní plyn a vysokotlaká potrubí. kde X52 není specifikováno a X65 je zbytečné.
Oba sdílejí stejnou minimální výtěžnost (414 MPa), ale PSL2 přidává řízenou maximální výtěžnost a meze tahu, mez poměru kluzu k tahu (≤ 0,93), povinné rázové zkoušky podle Charpyho, přísnější limity uhlíku (0,24 %) a síry (0,015 %), povinné NDE v celé délce těla a konců trubky a vylepšenou sledovatelnost. Pro přepravu plynu a offshore aplikace je PSL2 fakticky povinné. PSL1 se používá pro potrubí a produktové řady s nižším důsledkem, kde PSL2 není vyžadováno kódem.
X60 je dominantní třída pro středně až vysokotlakou pobřežní přepravu plynu, pobřežní toky a mezistátní ropovody. Překlenuje mezeru mezi X52 (shromažďovací a vodní systémy) a X65 (přenos vysokého tlaku na dlouhé vzdálenosti) – poskytuje větší tlakovou kapacitu než X52 bez úplných požadavků na mikrolegování a svařování jako u X65 nebo X70.
Ano – X60 PSL2 s doplňkovými požadavky přílohy H je dobře zaveden v aplikacích kyselých potrubních vedení. Jeho mez kluzu 414 MPa mu umožňuje bez problémů splnit požadavky na tvrdost NACE MR0175. Sour service X60 vyžaduje explicitní specifikaci přílohy H, testování HIC podle NACE TM0284, chemii s velmi nízkým obsahem síry (obvykle ≤ 0,003 %) a úpravu vápníkem. Standardní PSL2 bez přílohy H není kompatibilní s kyselou službou.
X65 má vyšší minimální výtěžnost (448 MPa oproti 414 MPa), což umožňuje přibližně o 8 % tenčí stěny při stejném provozním tlaku. Na dálkových přenosových vedeních o velkém průměru činí tato úspora tloušťky stěny X65 hospodárnější i přes prémiovou kvalitu. X60 zůstává preferován pro kratší nebo středně tlakové systémy, pobřežní průtokové potrubí, kde je X65 nadměrně specifikován, a projekty, kde jsou stávající svařovací postupy již kvalifikovány pro X60.
X60 je k dispozici od přibližně 4' (114 mm) do 42' (1067 mm) vnějšího průměru a více, v závislosti na výrobní formě. Bezešvé a ERW kryt až 24' (610 mm); LSAW kryty 16'–56' (406–1422 mm); SSAW kryty 16'–80'+ (406–2032 mm). Tloušťka stěny se obvykle pohybuje od 4,8 mm do 25+ mm. Běžné velikosti rozvodů a shromažďovacích linek jsou; 6' – 3 LSAW 4'–12' bezešvý nebo ERW.
ZC Steel Pipe vyrábí a vyváží potrubí API 5L X60 v PSL1 a PSL2, v bezešvé, ERW, LSAW a SSAW. K dispozici jsou možnosti povrchové úpravy FBE, 3LPE a 3LPP. Dodáváme přepravu plynu, ropovody a pobřežní projekty v Africe, na Středním východě a v Jižní Americe s úplnou dokumentací MTC a inspekcí třetí stranou.
Kyselý servis X60 (příloha H, testováno HIC, ultranízký obsah síry) k dispozici na zakázku. K dispozici jsou vlastní tloušťky stěn, zkosené konce a chemické kontroly specifické pro daný projekt.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813