Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X60 Line Pipe — Specificații, PSL1/PSL2 și Ghid de aplicare
Sunteți aici: Acasă » Bloguri » Noutăți despre produse » API 5L X60 Line Pipe — Specificații, PSL1/PSL2 și Ghid de aplicare

API 5L X60 Line Pipe — Specificații, PSL1/PSL2 și Ghid de aplicare

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2026-03-13 Origine: Site

Întreba

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniei
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
bu
partajați acest buton de partajare

API 5L X60 ocupă o poziție critică în scara de calitate a țevilor de linie - pasul în care economia sistemului de adunare face loc inginerii sistemului de transport. La un randament minim de 414 MPa (60.000 psi), X60 oferă o capacitate de presiune semnificativ mai mare decât X52 fără complexitatea de aliere și cerințele procedurii de sudare ale X65 sau X70. Este gradul de alegere pentru conductele de transport de gaz și petrol cu ​​presiune medie, liniile de curgere offshore și sistemele trans-country în care X52 este subspecificat, dar costul și costul general de sudare a X65 nu sunt încă justificate.

ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L X60 în PSL1 și PSL2, în forme fără sudură, ERW, LSAW și SSAW, cu opțiuni de acoperire FBE, 3LPE și 3LPP. Furnizăm proiecte de conducte din Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud cu documentație completă MTC și inspecție de la terți. Acest ghid acoperă tot ceea ce este necesar pentru a specifica corect X60.

CUPRINS

  1. Ce este API 5L X60?

  2. Proprietăți chimice și mecanice

  3. PSL1 vs PSL2 — Diferențele cheie

  4. Fără sudură vs sudat X60

  5. Dimensiuni standard și grosime perete

  6. X60 vs X52 vs X65 — Comparație de note

  7. Sour Service X60

  8. Aplicații

  9. FAQ

1. Ce este API 5L X60?

API 5L X60 este un tip de conductă din oțel carbon de înaltă rezistență definit în specificația API 5L / ISO 3183. Denumirea „X60” indică o limită de curgere minimă de 60.000 psi (414 MPa). Este produs la două niveluri de specificații de produs - PSL1 și PSL2 - și în patru forme principale de fabricație: fără sudură, sudură cu rezistență electrică (ERW), sudată cu arc submers longitudinal (LSAW) și sudată cu arc submers în spirală (SSAW).

API 5L X60 — IDENTITATE CORE Limită de curgere minimă (PSL1/PSL2): 414 MPa (60.000 psi) · Limita de curgere maximă (PSL2): 531 MPa (77.000 psi) · Rezistență minimă la tracțiune: 517 MPa (75.000 psile): · Rezistență maximă de tensiuni (75.000 psi): 75 PSL (110.000 psi) · Raport randament/întindere (PSL2): ≤ 0,93 · Forme disponibile: Fără sudură, ERW, LSAW, SSAW · Standard: API 5L / ISO 3183

X60 reprezintă punctul de tranziție în scara de grad API 5L unde microalierea începe să joace un rol mai important. Acolo unde X52 poate fi adesea produs din oțel carbon-mangan relativ simplu, cu o aliere modestă, X60 necesită de obicei adăugiri controlate de niobiu (Nb), vanadiu (V) sau titan (Ti) - și din ce în ce mai mult, practici controlate de laminare și răcire accelerată (TMCP) - pentru a obține combinația necesară de curgere, tenacitate și sudabilitate.

Vezi și: Care este diferența dintre conducta de linie și OCTG? → | Care este diferența dintre conductă și conductă? →

2. Proprietăți chimice și mecanice

2.1 Proprietăți mecanice

Proprietatea X60 PSL1 X60 PSL2
Rezistenta minimă de curgere 414 MPa (60.000 psi) 414 MPa (60.000 psi)
Rezistenta maxima de curgere Fără limită (PSL1) 531 MPa (77.000 psi)
Rezistență minimă la tracțiune 517 MPa (75.000 psi) 517 MPa (75.000 psi)
Rezistenta maxima la tractiune Fără limită (PSL1) 758 MPa (110.000 psi)
Raport randament/întindere Nu este specificat ≤ 0,93
Alungire minimă Conform formulei API 5L Conform formulei API 5L
Impact Charpy (CVN) Nu este obligatoriu Obligatoriu - conform tabelului API 5L

2.2 Compoziția chimică (API 5L)

Element X60 PSL1 (max %) X60 PSL2 (max %)
Carbon (C) 0.28 0.24
Mangan (Mn) 1.40 1.40
Siliciu (Si) 0.45 0.45
Fosfor (P) 0.030 0.025
sulf (S) 0.030 0.015
Vanadiu (V) 0.10 0.10
Niobiu (Nb) 0.05 0.05
Titan (Ti) 0.04 0.04
V + Nb + Ti combinate 0,15 max 0,15 max
Echivalent carbon (CE IIW) 0,43 max 0,43 max
Pcm Nu este specificat 0,25 max
Notă de teren — Microaliarea X60 și preîncălzirea sudării în câmp X60 necesită de obicei o calificare mai atentă a procedurii de sudare decât X52, în special la grosimi mai mari de perete. Adăugările de microaliaje (Nb, V, Ti) care conferă lui X60 rezistența pot contribui la întărirea HAZ dacă vitezele de răcire sunt prea rapide - un risc real în sudarea circumferinței pe vreme rece. Majoritatea proiectelor de conducte X60 specifică o preîncălzire minimă de 50–75°C pentru grosimi de perete de peste 12 mm. La pereții mai grei (19 mm+), preîncălzirea de 100°C sau mai mult este obișnuită. Verificați întotdeauna preîncălzirea WPS față de chimia actuală a conductei CE și grosimea peretelui - nu presupuneți că sudurile X60 sunt la fel ca și X52.

3. PSL1 vs PSL2 — Diferențele cheie

Cerință X60 PSL1 X60 PSL2
Rezistenta maxima de curgere Necontrolat 531 MPa max
Rezistenta maxima la tractiune Necontrolat 758 MPa max
Raport randament/întindere Nu este specificat ≤ 0,93
Testarea Charpy CVN Nu este obligatoriu Obligatoriu
NDE — corp de țeavă Nu este obligatoriu Obligatoriu — UT sau EMI de lungime completă
NDE — capete de țeavă Nu este obligatoriu Obligatoriu - UT
Carbon max 0,28% 0,24% (mai strâns)
sulf max 0,030% 0,015% (mai strâns)
Limita pcm Nu este specificat 0,25% max
Trasabilitate Numărul de căldură Căldură completă + număr conductă
Aplicație tipică Linii de presiune mai scăzută, unele adunări Transport de gaze, offshore, proiecte IOC, service acru

Pentru X60 în serviciul de transport de gaze, PSL2 este efectiv obligatoriu - codurile de reglementare și standardele de proiectare a conductelor din majoritatea jurisdicțiilor necesită controale mai stricte, NDE obligatorie și rezistență Charpy documentată pe care doar PSL2 le oferă. PSL1 X60 este folosit ocazional pentru conducte de produse și linii de colectare cu consecințe mai mici, unde PSL2 nu este cerut de cod sau de specificațiile companiei.

Înrudit: PSL1 vs PSL2: Compoziție chimică și proprietăți mecanice → | Procesul de fabricație a conductei PSL1 și PSL2 →

4. Fără sudură vs sudat X60

X60 fără sudură

Interval OD:   2' – 24” (60–610 mm)
Grosimea peretelui:   Până la ~40 mm
Cusătură de sudură:   Niciuna — proprietăți uniforme
Cel mai bun pentru:   presiune mare, perete gros, submarin, OD mic-mediu
Notă:   TMCP fără sudură disponibilă pentru o rezistență îmbunătățită

ERW X60

Interval OD:   ½' – 24” (21–610 mm)
Grosimea peretelui:   Până la ~16 mm
Cusătură de sudură:   ERW — NDE obligatoriu pentru PSL2
Cel mai bun pentru:   proiecte cu diametru mic-mediu, bazate pe costuri
Notă:   Tratamentul termic al zonei cusăturii de sudură este necesar pentru X60

LSAW X60

Interval OD:   16' – 56\' (406–1422 mm)
Grosimea peretelui:   6 – 40 mm
Cusătură de sudură:   SAW longitudinal — NDE complet
Cel mai bun pentru:   diametru mare, transmisie de înaltă presiune
Notă:   Forma dominantă pentru conductele X60 pe distanțe lungi

SSAW X60

Interval OD:   16' – 80'+ (406–2032 mm)
Grosimea peretelui:   6 – 25 mm
Cusătură de sudură:   Ferăstrău spiralat — NDE complet
Cel mai bun pentru:   diametru foarte mare, apă, gaz cu presiune moderată
Notă:   Unele specificații de proiect restricționează SSAW pentru gaz de înaltă presiune
Engineering Insight — LSAW vs SSAW pentru liniile de transmisie X60 Pentru transportul de gaz X60 de înaltă presiune (MAOP peste ~70 bar), LSAW este alegerea standard - geometria cusăturii longitudinale oferă un control mai bun asupra calității sudurii, iar multe coduri de conducte și specificații IOC restricționează SSAW pentru serviciul de gaz de înaltă presiune. SSAW X60 este pe deplin adecvat pentru transportul apei, distribuția gazului la presiune mai mică și sistemele de colectare cu diametru mare, unde presiunea de proiectare se încadrează în intervalul dovedit al SSAW. Dacă specificația proiectului dvs. nu abordează în mod explicit LSAW vs SSAW, clarificați-vă cu inginerul de conducte înainte de a comanda - schimbarea tipului de conductă la mijlocul proiectului este costisitoare. Vedea:  LSAW vs fără sudură pentru proiecte cu diametru mare cu randament ridicat →

5. Dimensiuni standard și grosimea peretelui

OD (inci) OD (mm) Grosimea peretelui comună (mm) Forma tipică Aplicație comună
4' 114.3 6.02 – 13.49 Fără sudură / ERW Adunare, distribuire
6' 168.3 7.11 – 18.26 Fără sudură / ERW Strângerea portbagajului, transmisie de scurtă durată
8' 219.1 7.04 – 22.23 Fără sudură / ERW Adunare, transmitere scurtă
10' 273.1 7.80 – 25.40 Fără sudură / ERW Adunare, transmisie la presiune medie
12' 323.9 8.74 – 25.40 Fără sudură / ERW / LSAW Transmisie, apa
16' 406.4 7.92 – 25.40 LSAW / SSAW Conducte de transport
18' 457.2 8.74 – 25.40 LSAW / SSAW Conducte de transport
20' 508.0 9.53 – 25.40 LSAW / SSAW Conducte de transport
24' 609.6 9.53 – 25.40 LSAW / SSAW Conducte de transport
30' 762.0 9.53 – 22.23 LSAW / SSAW Transmisie majoră, rețea de apă
36' 914.4 9.53 – 25.40 LSAW / SSAW Principalele linii de transmisie
42' 1066.8 12.70 – 25.40 LSAW / SSAW Coridoare mari de transmisie

6. X60 vs X52 vs X65 — Comparație de note

Proprietatea X52 X60 X65
Rezistenta minimă de curgere 359 MPa (52 ksi) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi)
Rezistență minimă la tracțiune 455 MPa (66 ksi) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi)
Grosimea peretelui vs X60 Este nevoie de ~13% mai gros Linia de bază ~8% mai subțire posibil
Cerința de microaliere Minim Moderat — Nb/V/Ti tipic Mai mare — TMCP este adesea necesar
Preîncălzire prin sudură în câmp (12 mm WT) Adesea nu este necesar 50–75°C tipic 75–100°C tipic
Adecvarea serviciului acru Excelent - randament mai mic Foarte bun Bine – este necesară calificarea
Cost material relativ Cel mai scăzut Moderat Moderat-mai mare
Cea mai bună aplicație Adunare, apă, joasă presiune Transmisie la presiune medie, offshore Transmisie de înaltă presiune pe distanțe lungi
Notă de teren – X60 este strâns din ambele părți Pe noile proiecte de conducte pe distanțe lungi, X60 a pierdut teren în fața X65 - economisirea grosimii peretelui la X65 acoperă mai mult decât calitatea premium pe liniile cu diametru mare, pe distanțe lungi. În același timp, la lucrările de colectare și distribuire, X52 este adesea suficient. X60 își menține terenul în trei situații: (1) linii de curgere și ascensoare offshore, în care combinația de presiune, oboseală și duritate face din X60 PSL2 punctul ideal; (2) specificații de proiect care s-au blocat în X60 pentru continuitatea sistemului cu infrastructura existentă; și (3) transmisie pe uscat la presiune moderată, unde X65 este supraspecificat și X52 nu ajunge la MAOP de proiect fără grosimea excesivă a peretelui. Aflați în ce situație vă aflați înainte de a trece implicit la X65.

Comparație completă: API 5L X65 Line Pipe — Specificații și aplicații → | API 5L X70 Line Pipe — Clase, specificații și furnizor → | API 5L X80 Line Pipe — Clase, specificații și furnizor →

7. Sour Service X60

X60 PSL2 este o specificație comună pentru conductele onshore și offshore de servicii acru. Limita sa de curgere de 414 MPa se află confortabil în intervalul în care pot fi îndeplinite cerințele de duritate NACE MR0175 / ISO 15156 - cu condiția ca chimia și tratamentul termic să fie controlate corespunzător.

Pentru serviciul acru X60 PSL2, sunt specificate de obicei următoarele cerințe suplimentare conform API 5L Anexa H / ISO 3183 Anexa H:

  • Testarea HIC conform NACE TM0284:  Obligatorie — confirmă rezistența la fisurarea indusă de hidrogen în H₂S umed; trebuie să atingă CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (sau limite specifice proiectului)

  • Testarea SSC conform NACE TM0177:  Confirmă rezistența la fisurare la stres la sulfuri în condițiile tensiunii de tracțiune aplicate

  • Sulf mai strâns:  S ≤ 0,003% (față de 0,015% PSL2 standard) — esențial pentru rezistența HIC; sulf scăzut reduce densitatea incluziunii MnS care sunt locuri de inițiere HIC

  • Tratament cu calciu:  modifică forma incluziunii de sulfură (globulară vs alungită) pentru a reduce susceptibilitatea HIC

  • Studiu de duritate:  Corpul țevii, sudură și HAZ de obicei ≤ 22 HRC (250 HV) conform NACE MR0175

  • Controlul segregării liniei centrale:  limite mai strânse ale segregării liniei centrale (raport Mannesmann sau similar) - critic pentru performanța HIC cu pereți groși

Punct critic de inginerie — PSL2 singur nu echivalează cu serviciul acru X60 Comandarea X60 PSL2 fără invocarea explicită a cerințelor de service acru din anexa H nu vă va oferi conducte testate HIC. Moara va produce PSL2 standard - care are o chimie mai strictă decât PSL1, dar nu include testarea HIC, sulf ultra-scăzut sau tratamentul cu calciu. În cazul proiectelor de tip pipeline, comanda de achiziție trebuie să menționeze „X60 PSL2 Sour Service conform API 5L Anexa H” și MTC trebuie să arate rezultatele testului HIC. Verificați acest lucru înainte de a accepta orice livrare.

Înrudit: API 5L Anexa H: Testarea HIC și Segregarea liniei centrale → | Dincolo de PSL2: Anexa H Metalurgie pentru conducte de gaz acru →

8. Aplicații

pentru aplicații Specificații tipice de formulare Note
Transportul de gaze pe uscat X60 PSL2 LSAW / fără sudură Caz de utilizare dominant; Duritatea CVN critică
Transmisia petrolului brut X60 PSL1 sau PSL2 LSAW / SSAW PSL2 este preferat pentru liniile cu diametru mare la distanță lungă
Linii de curgere offshore X60 PSL2 Fără sudură sau LSAW Acoperirea anticorozivă obligatorie; protectie catodica necesara
Adunare/transmitere a gazelor acidulate X60 PSL2 + Anexa H Fără sudură sau ERW testat HIC/SSC; S ultra-scazut; Tratamentul Ca
Transmiterea apei X60 PSL1 LSAW / SSAW FBE sau căptușeală de ciment tipic; diametru mare SSAW comun
Rețeaua de distribuție a gazelor X60 PSL2 ERW / fără sudură Diametru mai mic; MAOP determină WT
Conducte submarine X60 PSL2 Fără sudură sau LSAW Toleranțe dimensionale stricte; acoperire obligatorie

9. Întrebări frecvente

Ce este conducta de linie API 5L X60?

API 5L X60 este o țeavă de conductă din oțel carbon de înaltă rezistență, cu o limită de curgere minimă de 414 MPa (60.000 psi), definită în specificația API 5L / ISO 3183. Disponibil în PSL1 și PSL2 și în forme fără sudură, ERW, LSAW și SSAW, este utilizat pe scară largă în conducte de transport și conducte de gaze cu presiune medie și mare, în larg și în larg. sisteme de conducte trans-naționale în care X52 este subspecificat și X65 nu este necesar.

Care este diferența dintre X60 PSL1 și PSL2?

Ambele împărtășesc același randament minim (414 MPa), dar PSL2 adaugă limite controlate de randament și de tracțiune maxime, o limită a raportului randament la tracțiune (≤ 0,93), testare obligatorie de impact Charpy, limite mai stricte de carbon (0,24%) și sulf (0,015%), limite obligatorii pentru lungimea completă și trasabilitatea țevilor NDE și a țevilor îmbunătățite. Pentru transportul de gaze și aplicațiile offshore, PSL2 este efectiv obligatoriu. PSL1 este utilizat pentru conducte cu consecințe mai mici și linii de produse în care PSL2 nu este cerut de cod.

Pentru ce este folosită conducta de conductă X60?

X60 este clasa dominantă pentru transportul de gaze pe uscat de presiune medie până la înaltă, liniile de curgere offshore și conductele de țiței trans-țari. Reduce diferența dintre X52 (sisteme de colectare și apă) și X65 (transmisie de înaltă presiune pe distanțe lungi) - oferind o capacitate de presiune mai mare decât X52 fără cerințele complete ale procedurilor de microaliere și sudare ale X65 sau X70.

Conducta de linie X60 poate fi utilizată în serviciul acru?

Da — X60 PSL2 cu cerințe suplimentare din Anexa H este bine stabilit în aplicațiile de conducte de serviciu acru. Limita sa de curgere de 414 MPa îi permite să îndeplinească fără dificultate cerințele de duritate NACE MR0175. Serviciul acrișor X60 necesită specificații explicite din anexa H, testare HIC conform NACE TM0284, chimie cu sulf foarte scăzut (de obicei ≤ 0,003%) și tratament cu calciu. Standardul PSL2 fără Anexa H nu este compatibil cu serviciul acru.

Care este diferența dintre conducta de linie X60 și X65?

X65 are un randament minim mai mare (448 MPa vs 414 MPa), permițând pereți cu aproximativ 8% mai subțiri pentru aceeași presiune de funcționare. Pe liniile de transmisie cu diametru mare, pe distanțe lungi, această reducere a grosimii peretelui face ca X65 să fie mai economic, în ciuda gradului premium. X60 rămâne preferat pentru sistemele de presiune mai scurtă sau moderată, liniile de curgere offshore unde X65 este supraspecificat și proiectele în care procedurile de sudare existente sunt deja calificate la X60.

În ce dimensiuni vine țeava API 5L X60?

X60 este disponibil de la aproximativ 4' (114 mm) la 42' (1067 mm) OD și mai mult, în funcție de forma de fabricație. Acoperă fără sudură și ERW de până la 24' (610 mm); LSAW acoperă 16'–56' (406–1422 mm); SSAW acoperă 16'–80'+ (406–2032 mm). Grosimea peretelui variază, de obicei, de la 4,8 mm la 25+ mm. Dimensiunile comune ale liniilor de distribuție sunt de 16'–3; Dimensiunile colectării sunt 4'–12' fără sudură sau ERW.

Sursă API 5L X60 Line Pipe de la ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe produce și exportă țevi de linie API 5L X60 în PSL1 și PSL2, în forme fără sudură, ERW, LSAW și SSAW. Sunt disponibile opțiuni de acoperire FBE, 3LPE și 3LPP. Furnizăm proiecte de transport de gaze, conducte petroliere și offshore în Africa, Orientul Mijlociu și America de Sud cu documentație completă MTC și inspecție terță parte.

Serviciu acru X60 (Anexa H, testat HIC, sulf ultra scăzut) disponibil pe bază de comandă la fabricare. Sunt disponibile grosimi personalizate de perete, capete teșite și controale chimice specifice proiectului.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Solicitați o cotație


Luați legătura

Legături rapide

Sprijin

Categoria de produs

Contactaţi-ne

Adăugați: nr. 42, grupul 8, satul Huangke, strada Sunzhuang, orașul Hai'an
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lăsaţi un mesaj
Contactaţi-ne
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Toate drepturile rezervate. Sprijinit de leadong.com