Pandangan: 0 Pengarang: Editor Tapak Masa Terbit: 2026-03-13 Asal: tapak
API 5L X60 menduduki kedudukan kritikal dalam tangga gred paip talian — langkah di mana ekonomi sistem pengumpulan memberi laluan kepada kejuruteraan sistem penghantaran. Pada hasil minimum 414 MPa (60,000 psi), X60 memberikan kapasiti tekanan yang lebih bermakna daripada X52 tanpa memerlukan kerumitan mengaloi dan prosedur kimpalan X65 atau X70. Ia adalah gred pilihan untuk saluran paip penghantaran gas dan minyak tekanan pertengahan, saluran aliran luar pesisir dan sistem merentas desa di mana X52 kurang dinyatakan tetapi kos dan overhed kimpalan X65 masih belum dibenarkan.
Paip Keluli ZC mengeluarkan dan mengeksport paip talian API 5L X60 dalam PSL1 dan PSL2, dalam bentuk lancar, ERW, LSAW dan SSAW, dengan pilihan salutan FBE, 3LPE dan 3LPP. Kami membekalkan projek saluran paip di seluruh Afrika, Timur Tengah dan Amerika Selatan dengan dokumentasi MTC penuh dan pemeriksaan pihak ketiga. Panduan ini merangkumi semua yang diperlukan untuk menentukan X60 dengan betul.
Apakah API 5L X60?
Sifat Kimia & Mekanikal
PSL1 vs PSL2 — Perbezaan Utama
Seamless vs Welded X60
Saiz Standard & Ketebalan Dinding
X60 lwn X52 lwn X65 — Perbandingan Gred
Perkhidmatan Masam X60
Aplikasi
Soalan Lazim
API 5L X60 ialah gred paip talian keluli karbon berkekuatan tinggi yang ditakrifkan dalam Spesifikasi API 5L / ISO 3183. Penamaan 'X60' menunjukkan kekuatan hasil minimum 60,000 psi (414 MPa). Ia dihasilkan kepada dua tahap spesifikasi produk — PSL1 dan PSL2 — dan dalam empat bentuk pembuatan utama: lancar, kimpalan rintangan elektrik (ERW), kimpalan arka tenggelam membujur (LSAW) dan kimpalan arka tenggelam lingkaran (SSAW).
X60 mewakili titik peralihan dalam tangga gred API 5L di mana pengaloi mikro mula memainkan peranan yang lebih penting. Di mana X52 selalunya boleh dihasilkan daripada keluli karbon-mangan yang agak ringkas dengan pengaloian sederhana, X60 biasanya memerlukan penambahan terkawal niobium (Nb), vanadium (V), atau titanium (Ti) — dan semakin banyak, amalan penggelek dan penyejukan dipercepatkan (TMCP) terkawal — untuk mencapai gabungan kekuatan alah, keliatan dan kebolehkimpalan yang diperlukan.
Lihat juga: Apakah Perbezaan Antara Paip Talian dan OCTG? → | Apakah Perbezaan Antara Paip dan Paip Talian? →
| Harta | X60 PSL1 | X60 PSL2 |
|---|---|---|
| Kekuatan hasil min | 414 MPa (60,000 psi) | 414 MPa (60,000 psi) |
| Kekuatan hasil maksimum | Tiada had (PSL1) | 531 MPa (77,000 psi) |
| Kekuatan tegangan min | 517 MPa (75,000 psi) | 517 MPa (75,000 psi) |
| Kekuatan tegangan maksimum | Tiada had (PSL1) | 758 MPa (110,000 psi) |
| Nisbah hasil/tegangan | Tidak dinyatakan | ≤ 0.93 |
| Pemanjangan min | Setiap formula API 5L | Setiap formula API 5L |
| Kesan Charpy (CVN) | Tidak wajib | Mandatori — setiap Jadual API 5L |
| Elemen | X60 PSL1 (maks %) | X60 PSL2 (maks %) |
|---|---|---|
| Karbon (C) | 0.28 | 0.24 |
| Mangan (Mn) | 1.40 | 1.40 |
| Silikon (Si) | 0.45 | 0.45 |
| Fosforus (P) | 0.030 | 0.025 |
| Sulfur (S) | 0.030 | 0.015 |
| Vanadium (V) | 0.10 | 0.10 |
| Niobium (Nb) | 0.05 | 0.05 |
| Titanium (Ti) | 0.04 | 0.04 |
| V + Nb + Ti digabungkan | 0.15 maks | 0.15 maks |
| Setara Karbon (CE IIW) | 0.43 maks | 0.43 maks |
| Pcm | Tidak dinyatakan | 0.25 maks |
| Keperluan | X60 PSL1 | X60 PSL2 |
|---|---|---|
| Kekuatan hasil maksimum | Tidak dikawal | 531 MPa maks |
| Kekuatan tegangan maksimum | Tidak dikawal | 758 MPa maks |
| Nisbah hasil/tegangan | Tidak dinyatakan | ≤ 0.93 |
| Ujian CVN Charpy | Tidak wajib | Wajib |
| NDE - badan paip | Tidak wajib | Mandatori — UT atau EMI panjang penuh |
| NDE - hujung paip | Tidak wajib | Wajib — UT |
| Karbon maks | 0.28% | 0.24% (lebih ketat) |
| Sulfur maks | 0.030% | 0.015% (lebih ketat) |
| Had Pcm | Tidak dinyatakan | 0.25% maks |
| Kebolehkesanan | Nombor haba | Haba penuh + nombor paip |
| Aplikasi biasa | Talian tekanan rendah, beberapa berkumpul | Penghantaran gas, luar pesisir, projek IOC, perkhidmatan masam |
Untuk X60 dalam perkhidmatan penghantaran gas, PSL2 adalah mandatori dengan berkesan — kod kawal selia dan piawaian reka bentuk saluran paip di kebanyakan bidang kuasa memerlukan kawalan yang lebih ketat, NDE mandatori dan keliatan Charpy yang didokumenkan yang hanya disediakan oleh PSL2. PSL1 X60 kadangkala digunakan untuk saluran paip produk dan talian pengumpulan akibat yang lebih rendah di mana PSL2 tidak diperlukan oleh kod atau spesifikasi syarikat.
Berkaitan: PSL1 vs PSL2: Komposisi Kimia dan Sifat Mekanikal → | Proses Pembuatan Paip PSL1 dan PSL2 →
| OD (inci) | OD (mm) | Ketebalan Dinding Biasa (mm) | Bentuk Biasa | Aplikasi Biasa |
|---|---|---|---|---|
| 4' | 114.3 | 6.02 – 13.49 | Lancar / ERW | Perhimpunan, pengedaran |
| 6' | 168.3 | 7.11 – 18.26 | Lancar / ERW | Mengumpul batang, penghantaran jangka pendek |
| 8' | 219.1 | 7.04 – 22.23 | Lancar / ERW | Perhimpunan, penghantaran pendek |
| 10' | 273.1 | 7.80 – 25.40 | Lancar / ERW | Pengumpulan, penghantaran tekanan pertengahan |
| 12' | 323.9 | 8.74 – 25.40 | Lancar / ERW / LSAW | Penghantaran, air |
| 16' | 406.4 | 7.92 – 25.40 | LSAW / SSAW | Saluran paip penghantaran |
| 18' | 457.2 | 8.74 – 25.40 | LSAW / SSAW | Saluran paip penghantaran |
| 20' | 508.0 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Saluran paip penghantaran |
| 24' | 609.6 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Saluran paip penghantaran |
| 30' | 762.0 | 9.53 – 22.23 | LSAW / SSAW | Penghantaran utama, sesalur air |
| 36' | 914.4 | 9.53 – 25.40 | LSAW / SSAW | Talian penghantaran utama |
| 42' | 1066.8 | 12.70 – 25.40 | LSAW / SSAW | Koridor penghantaran yang besar |
| Harta | X52 | X60 | X65 |
|---|---|---|---|
| Kekuatan hasil min | 359 MPa (52 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | 448 MPa (65 ksi) |
| Kekuatan tegangan min | 455 MPa (66 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | 531 MPa (77 ksi) |
| Ketebalan dinding vs X60 | ~13% lebih tebal diperlukan | Garis dasar | ~8% lebih nipis mungkin |
| Keperluan pengaduan mikro | minima | Sederhana — Nb/V/Ti tipikal | Lebih tinggi — TMCP selalunya diperlukan |
| Prapanas kimpalan medan (12mm WT) | Selalunya tiada yang diperlukan | 50–75°C biasa | 75–100°C tipikal |
| Kesesuaian perkhidmatan masam | Cemerlang - hasil yang lebih rendah | sangat bagus | Baik - kelayakan diperlukan |
| Kos bahan relatif | Terendah | Sederhana | Sederhana–lebih tinggi |
| Aplikasi terbaik | Berkumpul, air, tekanan rendah | Penghantaran tekanan pertengahan, luar pesisir | Penghantaran tekanan tinggi jarak jauh |
Perbandingan penuh: Paip Talian API 5L X65 — Spesifikasi & Aplikasi → | Paip Talian API 5L X70 — Gred, Spesifikasi & Pembekal → | Paip Talian API 5L X80 — Gred, Spesifikasi & Pembekal →
X60 PSL2 ialah spesifikasi biasa untuk perkhidmatan masam saluran paip darat dan luar pesisir. Kekuatan hasil 414 MPa terletak dengan selesa dalam julat di mana keperluan kekerasan NACE MR0175 / ISO 15156 boleh dipenuhi — dengan syarat kimia dan rawatan haba dikawal dengan sewajarnya.
Untuk perkhidmatan masam X60 PSL2, keperluan tambahan berikut bagi setiap API 5L Annex H / ISO 3183 Annex H biasanya ditentukan:
Ujian HIC setiap NACE TM0284: Mandatori — mengesahkan rintangan kepada keretakan akibat hidrogen dalam H₂S basah; mesti mencapai CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (atau had khusus projek)
Ujian SSC setiap NACE TM0177: Mengesahkan rintangan retak tegasan sulfida di bawah tegasan tegangan yang dikenakan
Sulfur lebih ketat: S ≤ 0.003% (vs 0.015% standard PSL2) — penting untuk rintangan HIC; sulfur rendah mengurangkan ketumpatan kemasukan MnS yang merupakan tapak permulaan HIC
Rawatan kalsium: Mengubah bentuk kemasukan sulfida (globular vs memanjang) untuk mengurangkan kerentanan HIC
Tinjauan kekerasan: Badan paip, kimpalan dan HAZ biasanya ≤ 22 HRC (250 HV) setiap NACE MR0175
Kawalan pengasingan garis tengah: Had lebih ketat pada pengasingan garis tengah (nisbah Mannesmann atau serupa) — kritikal untuk prestasi HIC dinding tebal
Berkaitan: API 5L Lampiran H: Ujian HIC dan Pengasingan Garis Tengah → | Di luar PSL2: Metalurgi Lampiran H untuk Saluran Paip Gas Masam →
| Permohonan | Spec Tipikal | Borang | Nota |
|---|---|---|---|
| Penghantaran gas darat | X60 PSL2 | LSAW / lancar | Kes penggunaan dominan; Keliatan CVN kritikal |
| Penghantaran minyak mentah | X60 PSL1 atau PSL2 | LSAW / SSAW | PSL2 lebih disukai untuk garisan jarak jauh berdiameter besar |
| Aliran luar pesisir | X60 PSL2 | Lancar atau LSAW | Salutan kakisan wajib; perlindungan katodik diperlukan |
| Pengumpulan / penghantaran gas masam | X60 PSL2 + Lampiran H | Lancar atau ERW | HIC/SSC diuji; S ultra rendah; rawatan Ca |
| Penghantaran air | X60 PSL1 | LSAW / SSAW | FBE atau lapisan simen tipikal; SSAW berdiameter besar biasa |
| Sesalur pengedaran gas | X60 PSL2 | ERW / lancar | Diameter yang lebih kecil; MAOP menentukan WT |
| Saluran paip bawah laut | X60 PSL2 | Lancar atau LSAW | Toleransi dimensi yang ketat; salutan wajib |
API 5L X60 ialah gred paip talian keluli karbon berkekuatan tinggi dengan kekuatan hasil minimum 414 MPa (60,000 psi), ditakrifkan dalam Spesifikasi API 5L / ISO 3183. Tersedia dalam PSL1 dan PSL2, dan dalam bentuk lancar, ERW, LSAW, dan SSAW, ia digunakan secara meluas dalam talian paip bertekanan sederhana dan luar pesisir pantai, gas dan aliran minyak luar pesisir. sistem saluran paip merentas desa di mana X52 kurang ditentukan dan X65 tidak diperlukan.
Kedua-duanya berkongsi hasil minimum yang sama (414 MPa), tetapi PSL2 menambah had hasil maksimum dan tegangan terkawal, had nisbah hasil-ke-tegangan (≤ 0.93), ujian hentaman Charpy mandatori, had karbon yang lebih ketat (0.24%) dan sulfur (0.015%), NDE badan penuh dan panjang yang dipertingkatkan mandatori dan kebolehkesanan NDE panjang penuh dan paip. Untuk penghantaran gas dan aplikasi luar pesisir, PSL2 adalah wajib. PSL1 digunakan untuk saluran paip akibat rendah dan barisan produk yang PSL2 tidak diperlukan oleh kod.
X60 ialah gred dominan untuk penghantaran gas darat tekanan sederhana hingga tinggi, saluran aliran luar pesisir dan saluran paip minyak mentah merentas desa. Ia merapatkan jurang antara X52 (sistem pengumpulan dan air) dan X65 (penghantaran tekanan tinggi jarak jauh) — memberikan kapasiti tekanan lebih daripada X52 tanpa permintaan prosedur penggabungan mikro dan kimpalan penuh X65 atau X70.
Ya — X60 PSL2 dengan keperluan tambahan Annex H sudah mantap dalam aplikasi saluran paip perkhidmatan masam. Kekuatan hasil 414 MPa membolehkannya memenuhi keperluan kekerasan NACE MR0175 tanpa kesukaran. Perkhidmatan masam X60 memerlukan spesifikasi Lampiran H yang jelas, ujian HIC setiap NACE TM0284, kimia sulfur ultra rendah (biasanya ≤ 0.003%) dan rawatan kalsium. PSL2 standard tanpa Lampiran H tidak mematuhi perkhidmatan masam.
X65 mempunyai hasil minimum yang lebih tinggi (448 MPa vs 414 MPa), membenarkan lebih kurang 8% dinding yang lebih nipis untuk tekanan operasi yang sama. Pada talian penghantaran berdiameter besar dan jarak jauh, penjimatan ketebalan dinding ini menjadikan X65 lebih menjimatkan walaupun gred premium. X60 kekal diutamakan untuk sistem tekanan yang lebih pendek atau sederhana, garis alir luar pesisir yang X65 terlalu ditentukan, dan projek yang prosedur kimpalan sedia ada sudah layak di X60.
X60 tersedia daripada kira-kira 4' (114 mm) hingga 42' (1067 mm) OD dan ke atas, bergantung pada bentuk pembuatan. Lancar dan penutup ERW sehingga 24' (610 mm); LSAW meliputi 16'–56' (406–1422 mm); SSAW meliputi 16'–80'+ (406–2032 mm). Ketebalan dinding biasanya berkisar antara 4.8 mm hingga 25+' mm. LSAW bersaiz 6' dan saiz biasa 16' mm. saiz pengumpulan ialah 4'–12' lancar atau ERW.
Paip Keluli ZC mengeluarkan dan mengeksport paip talian API 5L X60 dalam PSL1 dan PSL2, dalam bentuk lancar, ERW, LSAW dan SSAW. Pilihan salutan FBE, 3LPE dan 3LPP tersedia. Kami membekalkan penghantaran gas, saluran paip minyak dan projek luar pesisir di seluruh Afrika, Timur Tengah dan Amerika Selatan dengan dokumentasi MTC penuh dan pemeriksaan pihak ketiga.
Perkhidmatan masam X60 (Lampiran H, diuji HIC, sulfur ultra rendah) tersedia berdasarkan pesanan untuk dibuat. Ketebalan dinding tersuai, hujung serong dan kawalan kimia khusus projek tersedia.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813