Tel: +86-139-1579-1813 E-post: mandy. w@zcsteelpipe.com
API 5L X60 Line Pipe — Specifikationer, PSL1/PSL2 & Application Guide
Du är här: Hem » Bloggar » Produktnyheter » API 5L X60 Line Pipe — Specifikationer, PSL1/PSL2 & Application Guide

API 5L X60 Line Pipe — Specifikationer, PSL1/PSL2 & Application Guide

Visningar: 0     Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2026-03-13 Ursprung: Plats

Fråga

Facebook delningsknapp
twitter delningsknapp
linjedelningsknapp
wechat delningsknapp
linkedin delningsknapp
pinterest delningsknapp
whatsapp delningsknapp
dela den här delningsknappen

API 5L X60 intar en kritisk position i linjerörsgradsstegen - steget där ekonomin för samlingssystem ger vika för transmissionssystemteknik. Vid 414 MPa (60 000 psi) minimiutbyte, levererar X60 betydligt mer tryckkapacitet än X52 utan legeringskomplexiteten och kraven på svetsprocedurer från X65 eller X70. Det är det bästa valet för gas- och oljetransmissionsrörledningar för mellantryck, offshore-flödesledningar och längdåkningssystem där X52 är underspecificerad men kostnaden och svetskostnaderna för X65 ännu inte är motiverade.

ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X60 linjerör i PSL1 och PSL2, i sömlösa, ERW, LSAW och SSAW former, med FBE, 3LPE och 3LPP beläggningsalternativ. Vi levererar pipelineprojekt över Afrika, Mellanöstern och Sydamerika med fullständig MTC-dokumentation och tredjepartsinspektion. Den här guiden täcker allt som behövs för att specificera X60 korrekt.

INNEHÅLL

  1. Vad är API 5L X60?

  2. Kemiska och mekaniska egenskaper

  3. PSL1 vs PSL2 — Nyckelskillnader

  4. Seamless vs Welded X60

  5. Standardstorlekar & väggtjocklek

  6. X60 vs X52 vs X65 — Betygsjämförelse

  7. Sur Service X60

  8. Ansökningar

  9. FAQ

1. Vad är API 5L X60?

API 5L X60 är ett linjerör av höghållfast kolstål som definieras i API-specifikation 5L / ISO 3183. Beteckningen 'X60' indikerar en lägsta sträckgräns på 60 000 psi (414 MPa). Den tillverkas till två produktspecifikationsnivåer - PSL1 och PSL2 - och i fyra huvudsakliga tillverkningsformer: sömlös, elektriskt motståndssvetsad (ERW), longitudinell nedsänkt bågsvetsning (LSAW) och spiralnedsänkt bågsvetsning (SSAW).

API 5L X60 — KÄRNIDENTITET Minsta sträckgräns (PSL1/PSL2): 414 MPa (60 000 psi) · Maximal sträckgräns (PSL2): 531 MPa (77 000 psi) · Minsta draghållfasthet: 517 MPa (75 000 psi) · Max. (110 000 psi) · Utbyte/drag-förhållande (PSL2): ≤ 0,93 · Tillgängliga former: Seamless, ERW, LSAW, SSAW · Standard: API 5L / ISO 3183

X60 representerar övergångspunkten i stegen API 5L där mikrolegering börjar spela en mer betydande roll. Där X52 ofta kan tillverkas av relativt enkelt kol-manganstål med blygsam legering, kräver X60 vanligtvis kontrollerade tillsatser av niob (Nb), vanadin (V) eller titan (Ti) – och alltmer kontrollerade valsning och accelererad kylning (TMCP) metoder – för att uppnå den erforderliga kombinationen av sträckgräns, seghet och svetsbarhet.

Se även: Vad är skillnaden mellan Line Pipe och OCTG? → | Vad är skillnaden mellan rör och linjerör? →

2. Kemiska och mekaniska egenskaper

2.1 Mekaniska egenskaper

Fastighet X60 PSL1 X60 PSL2
Min sträckgräns 414 MPa (60 000 psi) 414 MPa (60 000 psi)
Max sträckgräns Ingen gräns (PSL1) 531 MPa (77 000 psi)
Min draghållfasthet 517 MPa (75 000 psi) 517 MPa (75 000 psi)
Max draghållfasthet Ingen gräns (PSL1) 758 MPa (110 000 psi)
Utbyte/dragförhållande Ej specificerat ≤ 0,93
Min förlängning Enligt API 5L formel Enligt API 5L formel
Charpy impact (CVN) Inte obligatoriskt Obligatorisk — enligt API 5L-tabell

2.2 Kemisk sammansättning (API 5L)

Element X60 PSL1 (max %) X60 PSL2 (max %)
Kol (C) 0.28 0.24
Mangan (Mn) 1.40 1.40
Kisel (Si) 0.45 0.45
Fosfor (P) 0.030 0.025
Svavel (S) 0.030 0.015
Vanadin (V) 0.10 0.10
Niob (Nb) 0.05 0.05
Titan (Ti) 0.04 0.04
V + Nb + Ti kombinerat 0,15 max 0,15 max
Kolekvivalent (CE IIW) 0,43 max 0,43 max
Pcm Ej specificerat 0,25 max
Fältnotering – X60 mikrolegering och fältsvetsförvärmning X60 kräver vanligtvis mer noggrann svetsprocedurkvalificering än X52, särskilt vid tyngre väggtjocklekar. Tillsatserna av mikrolegeringar (Nb, V, Ti) som ger X60 dess styrka kan bidra till HAZ-härdning om kylningshastigheterna är för höga - en verklig risk vid svetsning i kallt väder. De flesta X60-rörledningsprojekt anger en minsta förvärmning på 50–75°C för väggtjocklekar över 12 mm. Vid tyngre väggar (19 mm+) är förvärmning på 100°C eller högre vanligt. Verifiera alltid din WPS-förvärmning mot den faktiska rörkemin CE och väggtjocklek — anta inte att X60-svetsar är samma som X52.

3. PSL1 vs PSL2 — Viktiga skillnader

Krav X60 PSL1 X60 PSL2
Max sträckgräns Ej kontrollerad 531 MPa max
Max draghållfasthet Ej kontrollerad 758 MPa max
Utbyte/dragförhållande Ej specificerat ≤ 0,93
Charpy CVN-testning Inte obligatoriskt Obligatorisk
NDU — rörkropp Inte obligatoriskt Obligatorisk — fullängds UT eller EMI
NDU — rörändar Inte obligatoriskt Obligatorisk — UT
Koldioxid max 0,28 % 0,24 % (snävare)
Svavel max 0,030 % 0,015 % (snävare)
PCM-gräns Ej specificerat 0,25 % max
Spårbarhet Värmenummer Full värme + rörnummer
Typisk tillämpning Ledningar med lägre tryck, viss ansamling Gasöverföring, offshore, IOC-projekt, sur service

För X60 i gasöverföringstjänst är PSL2 faktiskt obligatoriskt – regulatoriska koder och standarder för pipelinedesign i de flesta jurisdiktioner kräver de strängare kontrollerna, obligatoriska NDU och dokumenterad Charpy-seghet som endast PSL2 tillhandahåller. PSL1 X60 används ibland för produktpipelines och insamlingslinjer med lägre konsekvens där PSL2 inte krävs av kod eller företagsspecifikation.

Släkt: PSL1 vs PSL2: Kemisk sammansättning och mekaniska egenskaper → | Tillverkningsprocess för PSL1- och PSL2-rör →

4. Seamless vs Welded X60

Seamless X60

OD-intervall:   2' – 24' (60–610 mm)
Väggtjocklek:   Upp till ~40 mm
Svetssöm:   Ingen — enhetliga egenskaper
Bäst för:   Högtryck, tjockvägg, undervatten, liten-medelstor OD
Obs:   TMCP sömlös tillgänglig för förbättrad seghet

ERW X60

OD-intervall:   ½' – 24' (21–610 mm)
Väggtjocklek:   Upp till ~16 mm
Svetssöm:   ERW — NDE obligatoriskt för PSL2
Bäst för:   Små-medeldiameter, kostnadsdrivna projekt
Obs:   Värmebehandling av svetsfogområdet krävs för X60

LSAW X60

OD-intervall:   16' – 56' (406–1422 mm)
Väggtjocklek:   6 – 40 mm
Svetssöm:   Längsgående SAW — full NDU
Bäst för:   Stor diameter, högtrycksöverföring
Obs:   Dominerande form för X60 långdistansrörledningar

SSAW X60

OD-intervall:   16' – 80'+ (406–2032 mm)
Väggtjocklek:   6 – 25 mm
Svetssöm:   Spiral SAW — full NDU
Bäst för:   Mycket stor diameter, vatten, gas med måttligt tryck
Obs:   Vissa projektspecifikationer begränsar SSAW för högtrycksgas
Engineering Insight — LSAW vs SSAW för X60 transmissionsledningar För högtrycks X60-gasöverföring (MAOP över ~70 bar) är LSAW standardvalet – den längsgående sömmens geometri ger bättre kontroll över svetskvaliteten, och många rörledningskoder och IOC-specifikationer begränsar SSAW för högtrycksgasservice. SSAW X60 är helt lämplig för vattenöverföring, gasdistribution med lägre tryck och uppsamlingssystem med stor diameter där designtrycket faller inom SSAW:s beprövade intervall. Om din projektspecifikation inte uttryckligen tar upp LSAW vs SSAW, förtydliga med pipelineingenjören innan du beställer - att byta rörtyp mitt i projektet är kostsamt. Se:  LSAW vs Seamless för projekt med stor diameter och hög avkastning →

5. Standardstorlekar & väggtjocklek

OD (tum) OD (mm) Vanlig väggtjocklek (mm) Typisk form Vanlig användning
4' 114.3 6.02 – 13.49 Seamless / ERW Samling, distribution
6' 168.3 7.11 – 18.26 Seamless / ERW Samlande bål, kortvarig transmission
8' 219.1 7.04 – 22.23 Seamless / ERW Samling, kort sändning
10' 273.1 7.80 – 25.40 Seamless / ERW Samling, medeltrycksöverföring
12' 323.9 8.74 – 25.40 Sömlös / ERW / LSAW Transmission, vatten
16' 406.4 7.92 – 25.40 LSAW / SSAW Överföringsrörledningar
18' 457.2 8.74 – 25.40 LSAW / SSAW Överföringsrörledningar
20' 508.0 9.53 – 25.40 LSAW / SSAW Överföringsrörledningar
24' 609.6 9.53 – 25.40 LSAW / SSAW Överföringsrörledningar
30' 762.0 9.53 – 22.23 LSAW / SSAW Stor överföring, vattenledning
36' 914.4 9.53 – 25.40 LSAW / SSAW Större transmissionsledningar
42' 1066.8 12.70 – 25.40 LSAW / SSAW Stora överföringskorridorer

6. X60 vs X52 vs X65 — Betygsjämförelse

Fastighet X52 X60 X65
Min sträckgräns 359 MPa (52 ksi) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi)
Min draghållfasthet 455 MPa (66 ksi) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi)
Väggtjocklek vs X60 ~13% tjockare behövs Baslinje ~8% tunnare möjligt
Mikrolegeringskrav Minimal Måttlig — Nb/V/Ti typisk Högre — TMCP krävs ofta
Fältsvetsförvärmning (12 mm WT) Ofta krävs ingen 50–75°C typiskt 75–100°C typiskt
Sur servicelämplighet Utmärkt — lägre avkastning Mycket bra Bra - kvalifikationer krävs
Relativ materialkostnad Lägst Måttlig Måttlig – högre
Bästa applikationen Samling, vatten, lågtryck Mellantrycksöverföring, offshore Långväga högtryckstransmission
Fältnotering – X60 pressas från båda sidor På nya långväga rörledningsprojekt har X60 tappat mark till X65 – väggtjockleksbesparingen vid X65 mer än täcker kvalitetspremien på långdistanslinjer med stor diameter. Samtidigt räcker ofta X52 vid insamlings- och distributionsarbete. X60 står fast i tre situationer: (1) offshore-flödesledningar och stigrör där kombinationen av tryck, trötthet och seghet gör X60 PSL2 till den söta punkten; (2) projektspecifikationer som låste X60 för systemkontinuitet med befintlig infrastruktur; och (3) landbaserad transmission med måttligt tryck där X65 är överspecificerad och X52 inte riktigt når designens MAOP utan överdriven väggtjocklek. Ta reda på vilken situation du befinner dig i innan du väljer X65 som standard.

Fullständig jämförelse: API 5L X65 Line Pipe — Specifikationer och applikationer → | API 5L X70 Line Pipe — Kvaliteter, specifikationer och leverantör → | API 5L X80 Line Pipe — Kvaliteter, specifikationer och leverantör →

7. Sur Service X60

X60 PSL2 är en gemensam specifikation för sur service onshore och offshore pipelines. Dess sträckgräns på 414 MPa ligger bekvämt inom det område där NACE MR0175 / ISO 15156 hårdhetskrav kan uppfyllas - förutsatt att kemin och värmebehandlingen kontrolleras på lämpligt sätt.

För sour service X60 PSL2 specificeras vanligtvis följande tilläggskrav per API 5L Annex H / ISO 3183 Annex H:

  • HIC-testning enligt NACE TM0284:  Obligatorisk — bekräftar resistens mot väte-inducerad sprickbildning i vått H₂S; måste uppnå CLR ≤ 15 %, CTR ≤ 5 %, CSR ≤ 2 % (eller projektspecifika gränser)

  • SSC-testning enligt NACE TM0177:  Bekräftar sulfidspänningssprickningsmotstånd under applicerad dragspänning

  • Tätare svavel:  S ≤ 0,003 % (mot 0,015 % standard PSL2) — väsentligt för HIC-beständighet; låg svavelhalt minskar MnS-inneslutningstätheten som är HIC-initieringsställen

  • Kalciumbehandling:  Modifierar sulfidinneslutningsformen (globulär vs förlängd) för att minska HIC-känsligheten

  • Hårdhetsundersökning:  Rörkropp, svets och HAZ typiskt ≤ 22 HRC (250 HV) per NACE MR0175

  • Mittlinjesegregeringskontroll:  Skärare gränser för centrumlinjesegregering (Mannesmann-förhållande eller liknande) — avgörande för tjockväggiga HIC-prestanda

Critical Engineering Point — PSL2 Ensam är inte lika Sour Service X60 Att beställa X60 PSL2 utan att uttryckligen åberopa bilaga H sura servicekrav kommer inte att ge dig HIC-testad pipe. Bruket kommer att producera standard PSL2 - som har stramare kemi än PSL1 men inte inkluderar HIC-testning, ultralågt svavel eller kalciumbehandling. På sour service pipeline-projekt måste inköpsordern ange 'X60 PSL2 Sour Service per API 5L Annex H' och MTC måste visa HIC-testresultat. Verifiera detta innan du accepterar någon leverans.

Släkt: API 5L Annex H: HIC-testning och centrumlinjesegregering → | Bortom PSL2: Annex H Metallurgi för sura gasledningar →

8. Ansökningar

applikationsformulär typiska om Anteckningar
Gasöverföring på land X60 PSL2 LSAW / sömlös Dominant användningsfall; CVN-seghet kritisk
Råolja transmission X60 PSL1 eller PSL2 LSAW / SSAW PSL2 föredras för långdistanslinjer med stor diameter
Offshore flödesledningar X60 PSL2 Seamless eller LSAW Korrosionsbeläggning obligatorisk; katodiskt skydd krävs
Surgasinsamling/överföring X60 PSL2 + Annex H Seamless eller ERW HIC/SSC testad; ultralågt S; Ca behandling
Vattenöverföring X60 PSL1 LSAW / SSAW FBE eller cementfoder typiskt; stor diameter SSAW vanlig
Gasdistributionsnät X60 PSL2 ERW / sömlös Mindre diameter; MAOP bestämmer WT
Undervattensrörledningar X60 PSL2 Seamless eller LSAW Strikta dimensionella toleranser; beläggning obligatorisk

9. Vanliga frågor

Vad är API 5L X60 linjerör?

API 5L X60 är ett höghållfast kolstålledningsrör med en lägsta sträckgräns på 414 MPa (60 000 psi), definierad i API-specifikation 5L / ISO 3183. Tillgänglig i PSL1 och PSL2, och i sömlösa, ERW, LSAW och SSAW, som används i breda till offshore-gas- och offshore-transmissionsformer. flödesledningar och rörledningssystem där X52 är underspecificerat och X65 är onödigt.

Vad är skillnaden mellan X60 PSL1 och PSL2?

Båda delar samma minimiutbyte (414 MPa), men PSL2 lägger till kontrollerade maximala avkastnings- och draggränser, en gräns för utbyte-till-dragförhållandet (≤ 0,93), obligatorisk Charpy-slagprovning, tätare kol (0,24%) och svavel (0,015%) gränser för längd och längd av rör, obligatorisk, änd- och ändrörlighet och NDE förstärker rörligheten. För gasöverföring och offshoreapplikationer är PSL2 faktiskt obligatoriskt. PSL1 används för pipelines med lägre konsekvens och produktlinjer där PSL2 inte krävs av kod.

Vad används X60 linjerör till?

X60 är den dominerande kvaliteten för gasöverföring på land med medel- till högtryck, flödesledningar till havs och rörledningar för råolja över land. Den överbryggar gapet mellan X52 (uppsamlings- och vattensystem) och X65 (högtryckstransmission på långa avstånd) – ger mer tryckkapacitet än X52 utan de fullständiga kraven på mikrolegering och svetsning av X65 eller X70.

Kan X60 linjerör användas i sur service?

Ja — X60 PSL2 med tilläggskraven i bilaga H är väletablerad i pipelineapplikationer för sura tjänster. Dess 414 MPa sträckgräns gör att den klarar hårdhetskraven i NACE MR0175 utan svårighet. Sur service X60 kräver explicit bilaga H-specifikation, HIC-testning enligt NACE TM0284, ultralågsvavlig kemi (vanligtvis ≤ 0,003%) och kalciumbehandling. Standard PSL2 utan bilaga H är inte förenlig med sourservice.

Vad är skillnaden mellan X60 och X65 linjerör?

X65 har ett högre minimiutbyte (448 MPa vs 414 MPa), vilket tillåter cirka 8 % tunnare väggar för samma arbetstryck. På långdistanstransmissionsledningar med stor diameter gör denna väggtjockleksbesparing X65 mer ekonomisk trots kvalitetspremien. X60 förblir att föredra för system med kortare eller måttligt tryck, offshore-flödesledningar där X65 är överspecificerat och projekt där befintliga svetsprocedurer redan är kvalificerade vid X60.

Vilka storlekar finns API 5L X60 rör?

X60 är tillgänglig från cirka 4' (114 mm) till 42' (1067 mm) OD och högre, beroende på tillverkningsform. Sömlös och ERW-täckning upp till 24' (610 mm); LSAW täcker 16'–56' (406–1422 mm); SSAW-täckning 16'–80'+ (406–2032 mm). Väggtjockleken varierar vanligtvis från 4,8 mm till 25'–25'-storlekar för överföringsledningar och 36' LSAW; samlingsstorlekarna är 4'–12' sömlösa eller ERW.

Källa API 5L X60 Line Pipe från ZC Steel Pipe

ZC Steel Pipe tillverkar och exporterar API 5L X60 linjerör i PSL1 och PSL2, i sömlösa, ERW, LSAW och SSAW former. FBE-, 3LPE- och 3LPP-beläggningsalternativ finns tillgängliga. Vi levererar gasöverföring, oljeledningar och offshoreprojekt i Afrika, Mellanöstern och Sydamerika med fullständig MTC-dokumentation och tredjepartsinspektion.

Sur service X60 (bilaga H, HIC-testad, ultralågt svavelhalt) tillgänglig på order-to-make-basis. Anpassade väggtjocklekar, fasade ändar och projektspecifika kemikontroller tillgängliga.

 mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Begär en offert


Hör av dig

Snabblänkar

Stöd

Produktkategori

Kontakta oss

Lägg till: nr 42, grupp 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Lämna ett meddelande
Kontakta oss
Copyright © 2024 Zhencheng Steel Co.,Ltd. Alla rättigheter reserverade. Stöds av leadong.com