Tel: +86-139-1579-1813 E-mail: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Rura przewodowa API 5L X60 — dane techniczne, PSL1/PSL2 i przewodnik po zastosowaniach
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Nowości produktowe » Rura przewodowa API 5L X60 — dane techniczne, PSL1/PSL2 i przewodnik po zastosowaniach

Rura przewodowa API 5L X60 — dane techniczne, PSL1/PSL2 i przewodnik po zastosowaniach

Wyświetlenia: 0     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-03-13 Pochodzenie: Strona

Pytać się

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
udostępnij ten przycisk udostępniania

API 5L X60 zajmuje krytyczną pozycję w drabince rur przewodowych – jest to krok, na którym ekonomia systemu zbierającego ustępuje miejsca inżynierii systemów przesyłowych. Przy minimalnej wydajności wynoszącej 414 MPa (60 000 psi) X60 zapewnia znacznie większą wydajność ciśnieniową niż X52, bez konieczności stosowania złożoności tworzenia stopu i wymagań procedur spawania charakterystycznych dla X65 lub X70. Jest to gatunek wybierany do średniociśnieniowych rurociągów przesyłowych gazu i ropy, morskich rurociągów przepływowych i systemów międzykrajowych, w których specyfikacja X52 jest niedostateczna, ale koszt i koszty spawania X65 nie są jeszcze uzasadnione.

ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury przewodowe API 5L X60 w PSL1 i PSL2, w formie bezszwowej, ERW, LSAW i SSAW, z opcjami powlekania FBE, 3LPE i 3LPP. Dostarczamy projekty rurociągów w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej z pełną dokumentacją MTC i kontrolą strony trzeciej. W tym przewodniku opisano wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego określenia X60.

ZAWARTOŚĆ

  1. Co to jest API 5L X60?

  2. Właściwości chemiczne i mechaniczne

  3. PSL1 vs PSL2 — kluczowe różnice

  4. Bezszwowe vs spawane X60

  5. Standardowe rozmiary i grubość ścianki

  6. X60 vs X52 vs X65 — porównanie klas

  7. Kwaśna usługa X60

  8. Aplikacje

  9. Często zadawane pytania

1. Co to jest API 5L X60?

API 5L X60 to gatunek rur przewodowych ze stali węglowej o wysokiej wytrzymałości zdefiniowany w specyfikacji API 5L / ISO 3183. Oznaczenie „X60” wskazuje minimalną granicę plastyczności wynoszącą 60 000 psi (414 MPa). Jest produkowany na dwóch poziomach specyfikacji produktu — PSL1 i PSL2 — oraz w czterech głównych formach produkcyjnych: bez szwu, zgrzewany elektrycznie oporowo (ERW), spawany wzdłużnie łukiem krytym (LSAW) i spawany łukiem krytym spiralnie (SSAW).

API 5L X60 — IDENTYFIKACJA RDZENIA Minimalna granica plastyczności (PSL1/PSL2): 414 MPa (60 000 psi) · Maksymalna granica plastyczności (PSL2): 531 MPa (77 000 psi) · Minimalna wytrzymałość na rozciąganie: 517 MPa (75 000 psi) · Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie (PSL2): 758 MPa (110 000 psi) · Stosunek plastyczności do rozciągania (PSL2): ≤ 0,93 · Dostępne formy: Bez szwu, ERW, LSAW, SSAW · Norma: API 5L / ISO 3183

X60 reprezentuje punkt przejściowy w drabinie gatunku API 5L, w którym mikrostopy zaczynają odgrywać bardziej znaczącą rolę. Tam, gdzie X52 często można wytwarzać ze stosunkowo prostej stali węglowo-manganowej z niewielkim dodatkiem stopów, X60 zazwyczaj wymaga kontrolowanego dodatku niobu (Nb), wanadu (V) lub tytanu (Ti) – a coraz częściej praktyk kontrolowanego walcowania i przyspieszonego chłodzenia (TMCP) – aby osiągnąć wymaganą kombinację granicy plastyczności, wytrzymałości i spawalności.

Zobacz także: Jaka jest różnica między rurą przewodową a OCTG? → | Jaka jest różnica między rurą a rurą przewodową? →

2. Właściwości chemiczne i mechaniczne

2.1 Właściwości mechaniczne

Właściwość X60 PSL1 X60 PSL2
Minimalna granica plastyczności 414 MPa (60 000 psi) 414 MPa (60 000 psi)
Maksymalna granica plastyczności Bez limitu (PSL1) 531 MPa (77 000 psi)
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 517 MPa (75 000 psi) 517 MPa (75 000 psi)
Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie Bez limitu (PSL1) 758 MPa (110 000 psi)
Stosunek plastyczności do rozciągania Nie określono ≤ 0,93
Minimalne wydłużenie Według formuły API 5L Według formuły API 5L
Uderzenie Charpy'ego (CVN) Nie obowiązkowe Obowiązkowe — zgodnie z tabelą API 5L

2.2 Skład chemiczny (API 5L)

Element X60 PSL1 (maks. %) X60 PSL2 (maks. %)
Węgiel (C) 0.28 0.24
Mangan (Mn) 1.40 1.40
Krzem (Si) 0.45 0.45
Fosfor (P) 0.030 0.025
Siarka (S) 0.030 0.015
Wanad (V) 0.10 0.10
Niob (Nb) 0.05 0.05
Tytan (Ti) 0.04 0.04
V + Nb + Ti łącznie maks. 0,15 maks. 0,15
Ekwiwalent węgla (CE IIW) maks. 0,43 maks. 0,43
szt Nie określono maks. 0,25
Notatka terenowa — X60 Mikrostopy i wstępne podgrzewanie spoiny na miejscu X60 zazwyczaj wymaga dokładniejszej kwalifikacji procedury spawania niż X52, szczególnie przy większych grubościach ścianek. Dodatki mikrostopów (Nb, V, Ti), które nadają X60 jego wytrzymałość, mogą przyczyniać się do utwardzania HAZ, jeśli szybkość chłodzenia jest zbyt duża – co stanowi realne ryzyko podczas spawania obwodowego w niskich temperaturach. Większość projektów rurociągów X60 określa minimalną temperaturę podgrzewania wstępnego na poziomie 50–75°C dla grubości ścian powyżej 12 mm. W przypadku cięższych ścian (19 mm+) powszechne jest podgrzewanie wstępne do temperatury 100°C lub wyższej. Zawsze sprawdzaj wstępne podgrzewanie WPS względem rzeczywistego składu chemicznego rury CE i grubości ścianki — nie zakładaj, że spoiny X60 są takie same jak spoiny X52.

3. PSL1 vs PSL2 — kluczowe różnice

Wymaganie X60 PSL1 X60 PSL2
Maksymalna granica plastyczności Nie kontrolowane maks. 531 MPa
Maksymalna wytrzymałość na rozciąganie Nie kontrolowane Maks. 758 MPa
Stosunek plastyczności do rozciągania Nie określono ≤ 0,93
Test Charpy’ego CVN Nie obowiązkowe Obowiązkowy
NDE — korpus rury Nie obowiązkowe Obowiązkowe — pełna długość UT lub EMI
NDE — końcówki rur Nie obowiązkowe Obowiązkowe — UT
Maks. węgiel 0,28% 0,24% (mocniej)
Siarka maks 0,030% 0,015% (mocniej)
Limit szt Nie określono Maks. 0,25%
Identyfikowalność Liczba ciepła Pełne ciepło + numer rury
Typowe zastosowanie Linie niższego ciśnienia, trochę zgrubień Przesył gazu, offshore, projekty MKOl, usługi kwaśne

W przypadku X60 w usługach przesyłu gazu, PSL2 jest faktycznie obowiązkowy — przepisy prawne i standardy projektowania rurociągów w większości jurysdykcji wymagają bardziej rygorystycznych kontroli, obowiązkowych NDE i udokumentowanej wytrzymałości Charpy'ego, którą zapewnia tylko PSL2. PSL1 X60 jest czasami używany w rurociągach produktów i liniach zbierających o mniejszych konsekwencjach, gdzie PSL2 nie jest wymagany przez kod lub specyfikację firmy.

Powiązany: PSL1 vs PSL2: skład chemiczny i właściwości mechaniczne → | Proces produkcyjny rur PSL1 i PSL2 →

4. Bezszwowe vs spawane X60

Bez szwu X60

Zakres średnicy zewnętrznej:   2” – 24” (60–610 mm)
Grubość ścianki:   do ~40 mm
Szew spawalniczy:   Brak – jednolite właściwości
Najlepsze do:   Wysokiego ciśnienia, grubych ścian, podmorskich, małych i średnich OD
Uwaga:   dostępne bez szwu TMCP w celu zwiększenia wytrzymałości

ERWX60

Zakres średnicy zewnętrznej:   ½” – 24” (21–610 mm)
Grubość ścianki:   do ~16 mm
Szew spawalniczy:   ERW — NDE obowiązkowy dla PSL2
Najlepsze do:   projektów o małej i średniej średnicy, projektów opartych na kosztach
Uwaga:   W przypadku X60 wymagana jest obróbka cieplna obszaru spoiny

LSAW X60

Zakres średnicy zewnętrznej:   16” – 56” (406–1422 mm)
Grubość ścianki:   6 – 40 mm
Szew spawalniczy:   Piła wzdłużna — pełna NDE
Najlepsze dla:   Duża średnica, przekładnia wysokociśnieniowa
Uwaga:   forma dominująca dla rurociągów dalekobieżnych X60

SSAW X60

Zakres średnicy zewnętrznej:   16” – 80”+ (406–2032 mm)
Grubość ścianki:   6 – 25 mm
Szew spawalniczy:   PIŁA SPIRALNA — pełna NDE
Najlepsze do:   Bardzo dużej średnicy, wody, gazu o umiarkowanym ciśnieniu
Uwaga:   niektóre specyfikacje projektu ograniczają SSAW do gazu pod wysokim ciśnieniem
Engineering Insight — LSAW vs SSAW dla linii przesyłowych X60 W przypadku wysokociśnieniowego przesyłu gazu X60 (MAOP powyżej ~70 barów) standardowym wyborem jest LSAW — geometria szwu wzdłużnego zapewnia lepszą kontrolę nad jakością spoiny, a wiele przepisów rurociągów i specyfikacji IOC ogranicza SSAW do przesyłu gazu pod wysokim ciśnieniem. SSAW X60 jest w pełni odpowiedni do przesyłu wody, dystrybucji gazu pod niskim ciśnieniem i systemów gromadzenia o dużej średnicy, gdzie ciśnienie projektowe mieści się w sprawdzonym zakresie SSAW. Jeśli specyfikacja projektu nie odnosi się wyraźnie do LSAW i SSAW, przed złożeniem zamówienia należy wyjaśnić to z inżynierem rurociągu — zmiana typu rury w połowie projektu jest kosztowna. Widzieć:  LSAW kontra bez szwu w przypadku projektów o dużej średnicy i wysokiej wydajności →

5. Standardowe rozmiary i grubość ścianki

OD (cale) OD (mm) Typowa grubość ścianki (mm) Typowy kształt Typowe zastosowanie
4' 114.3 6.02 – 13.49 Bez szwu / ERW Zbieranie, dystrybucja
6' 168.3 7.11 – 18.26 Bez szwu / ERW Pień zbierający, transmisja krótkotrwała
8' 219.1 7.04 – 22.23 Bez szwu / ERW Zbiórka, krótka transmisja
10 ” 273.1 7.80 – 25.40 Bez szwu / ERW Zbieranie, przekładnia średniociśnieniowa
12' 323.9 8.74 – 25.40 Bez szwu / ERW / LSAW Transmisja, woda
16' 406.4 7.92 – 25.40 ŁASZA / SSAW Rurociągi przesyłowe
18' 457.2 8.74 – 25.40 ŁASZA / SSAW Rurociągi przesyłowe
20 ” 508.0 9.53 – 25.40 ŁASZA / SSAW Rurociągi przesyłowe
24' 609.6 9.53 – 25.40 ŁASZA / SSAW Rurociągi przesyłowe
30 ” 762.0 9.53 – 22.23 ŁASZA / SSAW Główna transmisja, wodociąg
36' 914.4 9.53 – 25.40 ŁASZA / SSAW Główne linie przesyłowe
42' 1066.8 12.70 – 25.40 ŁASZA / SSAW Duże korytarze transmisyjne

6. X60 vs X52 vs X65 — porównanie klas

Właściwość X52 X60 X65
Minimalna granica plastyczności 359 MPa (52 ksi) 414 MPa (60 ksi) 448 MPa (65 ksi)
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie 455 MPa (66 ksi) 517 MPa (75 ksi) 531 MPa (77 ksi)
Grubość ścianki w porównaniu do X60 Potrzebne ~13% grubsze Linia bazowa Możliwy ~8% cieńszy
Wymagania dotyczące mikrostopów Minimalny Umiarkowany — typowy Nb/V/Ti Wyższe — często wymagane jest TMCP
Podgrzewanie spoiny na miejscu (12 mm WT) Często nie jest to wymagane Typowo 50–75°C Typowo 75–100°C
Przydatność do kwaśnych usług Doskonała — niższa wydajność Bardzo dobry Dobry — wymagane kwalifikacje
Względny koszt materiału Najniższy Umiarkowany Umiarkowane – wyższe
Najlepsza aplikacja Zbieranie, woda, niskie ciśnienie Przekładnia średniociśnieniowa, morska Transmisja wysokociśnieniowa na duże odległości
Notatka terenowa — X60 jest wyciskany z obu stron W przypadku nowych projektów rurociągów długodystansowych X60 ustępuje miejsca X65 — oszczędność grubości ścianki w przypadku X65 z nawiązką pokrywa premię za gatunek na liniach dalekobieżnych o dużej średnicy. Jednocześnie przy pracach związanych ze zbieraniem i dystrybucją często wystarcza X52. X60 sprawdza się w trzech sytuacjach: (1) przybrzeżne rurociągi i piony, gdzie połączenie ciśnienia, zmęczenia i wytrzymałości sprawia, że ​​X60 PSL2 jest idealnym rozwiązaniem; (2) specyfikacje projektu uwzględniające X60 w celu zapewnienia ciągłości systemu z istniejącą infrastrukturą; oraz (3) średniociśnieniowa przekładnia lądowa, w której specyfikacja X65 jest zawyżona, a X52 nie osiąga całkowicie projektowego MAOP bez nadmiernej grubości ścianek. Zanim przejdziesz na X65, dowiedz się, w jakiej sytuacji się znajdujesz.

Pełne porównanie: Rura przewodowa API 5L X65 — Dane techniczne i zastosowania → | Rura przewodowa API 5L X70 — gatunki, specyfikacje i dostawca → | Rura przewodowa API 5L X80 — gatunki, specyfikacje i dostawca →

7. Kwaśna usługa X60

X60 PSL2 to powszechna specyfikacja dla gazociągów lądowych i morskich. Jego granica plastyczności wynosząca 414 MPa mieści się w zakresie, w którym można spełnić wymagania dotyczące twardości NACE MR0175 / ISO 15156 – pod warunkiem, że chemia i obróbka cieplna są odpowiednio kontrolowane.

W przypadku usługi kwaśnej X60 PSL2 zazwyczaj określa się następujące dodatkowe wymagania zgodnie z API 5L załącznik H / ISO 3183 załącznik H:

  • Badanie HIC zgodnie z NACE TM0284:  Obowiązkowe — potwierdza odporność na pękanie wywołane wodorem w mokrym H₂S; musi osiągnąć CLR ≤ 15%, CTR ≤ 5%, CSR ≤ 2% (lub limity specyficzne dla projektu)

  • Testy SSC zgodnie z NACE TM0177:  Potwierdzają odporność na pękanie naprężeniowe siarczkowe pod przyłożonym naprężeniem rozciągającym

  • Mocniejsza siarka:  S ≤ 0,003% (vs 0,015% standardowego PSL2) – niezbędna dla odporności na HIC; niska zawartość siarki zmniejsza gęstość wtrąceń MnS, które są miejscami inicjacji HIC

  • Obróbka wapniem:  modyfikuje kształt wtrąceń siarczków (kulisty lub wydłużony), aby zmniejszyć podatność na HIC

  • Badanie twardości:  Korpus rury, spoina i HAZ zazwyczaj ≤ 22 HRC (250 HV) według NACE MR0175

  • Kontrola segregacji w linii środkowej:  bardziej rygorystyczne limity segregacji w linii środkowej (współczynnik Mannesmanna lub podobny) – krytyczne dla wydajności grubościennych HIC

Krytyczny punkt inżynieryjny — samo PSL2 nie jest równoznaczne z kwaśną jakością X60. Zamówienie X60 PSL2 bez wyraźnego powołania się na wymagania dotyczące usługi z Załącznika H nie zapewni rury przetestowanej pod kątem HIC. Młyn będzie produkował standardowy PSL2 – który ma bardziej rygorystyczny skład chemiczny niż PSL1, ale nie obejmuje testów HIC, ultraniskiej zawartości siarki ani obróbki wapniem. W przypadku projektów rurociągów usług kwaśnych zamówienie musi zawierać informację „Usługa X60 PSL2 Sour według API 5L załącznik H”, a MTC musi przedstawić wyniki testu HIC. Sprawdź to przed przyjęciem jakiejkolwiek dostawy.

Powiązany: API 5L Załącznik H: Testowanie HIC i segregacja linii środkowej → | Poza PSL2: Załącznik H Metalurgia rurociągów do gazu kwaśnego →

8. Aplikacje

aplikacji typowej specyfikacji do formularza Uwagi
Przesył gazu na lądzie X60 PSL2 LSAW / bez szwu Dominujący przypadek użycia; Krytyczna wytrzymałość CVN
Przesył ropy naftowej X60 PSL1 lub PSL2 ŁASZA / SSAW PSL2 preferowany w przypadku linii dalekobieżnych o dużej średnicy
Linie przepływowe na morzu X60 PSL2 Bez szwu lub LSAW Obowiązkowa powłoka antykorozyjna; wymagana ochrona katodowa
Zbieranie/przesyłanie kwaśnego gazu X60 PSL2 + załącznik H Bez szwu lub ERW Testowany HIC/SSC; bardzo niskie S; Leczenie Ca
Przesył wody X60 PSL1 ŁASZA / SSAW Typowa wykładzina FBE lub cementowa; Powszechnie stosowany SSAW o dużej średnicy
Sieć dystrybucyjna gazu X60 PSL2 ERW / bez szwu Mniejsza średnica; MAOP określa WT
Rurociągi podmorskie X60 PSL2 Bez szwu lub LSAW Ścisłe tolerancje wymiarowe; powłoka obowiązkowa

9. Często zadawane pytania

Co to jest rura przewodowa API 5L X60?

API 5L X60 to gatunek rur przewodowych ze stali węglowej o wysokiej wytrzymałości i minimalnej granicy plastyczności 414 MPa (60 000 psi), zdefiniowany w specyfikacji API 5L / ISO 3183. Dostępny w wersjach PSL1 i PSL2 oraz w postaciach bezszwowych, ERW, LSAW i SSAW, jest szeroko stosowany w rurociągach przesyłowych gazu i ropy naftowej od średniego do wysokiego, rurociągach podmorskich i systemach rurociągów międzykrajowych, w których X52 jest stosowany niedostatecznie określone i X65 jest niepotrzebne.

Jaka jest różnica między X60 PSL1 i PSL2?

Obydwa mają tę samą minimalną granicę plastyczności (414 MPa), ale PSL2 dodaje kontrolowane maksymalne granice plastyczności i rozciągania, limit stosunku granicy plastyczności do rozciągania (≤ 0,93), obowiązkowe badanie udarności metodą Charpy’ego, bardziej rygorystyczne limity dla węgla (0,24%) i siarki (0,015%), obowiązkowe NDE korpusu i końców rur na całej długości oraz lepszą identyfikowalność. W przypadku przesyłu gazu i zastosowań morskich PSL2 jest faktycznie obowiązkowy. PSL1 jest używany w rurociągach i liniach produktów o mniejszych konsekwencjach, gdzie kod PSL2 nie jest wymagany.

Do czego służy rura przewodowa X60?

X60 to gatunek dominujący do zastosowań w lądowym transporcie gazu od średniego do wysokiego ciśnienia, przybrzeżnych rurociągach i międzykrajowych rurociągach ropy naftowej. Wypełnia lukę pomiędzy X52 (systemy zbierania i wody) a X65 (przekładnia wysokociśnieniowa na duże odległości) — zapewniając większą wydajność ciśnieniową niż X52 bez pełnych wymagań proceduralnych dotyczących mikrostopów i spawania, jak X65 lub X70.

Czy rurę przewodową X60 można stosować w kwaśnych warunkach?

Tak — X60 PSL2 z dodatkowymi wymaganiami załącznika H jest dobrze ugruntowany w zastosowaniach związanych z rurociągami usług kwaśnych. Granica plastyczności wynosząca 414 MPa pozwala bez trudu spełnić wymagania dotyczące twardości NACE MR0175. Usługa kwaśna X60 wymaga wyraźnej specyfikacji Załącznika H, ​​testów HIC zgodnie z NACE TM0284, chemii o bardzo niskiej zawartości siarki (zwykle ≤ 0,003%) i obróbki wapniem. Standard PSL2 bez załącznika H nie jest zgodny z usługami kwaśnymi.

Jaka jest różnica między rurą przewodową X60 i X65?

X65 ma wyższą wydajność minimalną (448 MPa w porównaniu z 414 MPa), co pozwala na uzyskanie cieńszych ścianek o około 8% przy tym samym ciśnieniu roboczym. W przypadku dalekobieżnych linii przesyłowych o dużej średnicy ta oszczędność grubości ścianki sprawia, że ​​X65 jest bardziej ekonomiczny pomimo wyższej klasy. X60 pozostaje preferowany w przypadku krótszych lub średniociśnieniowych systemów, morskich rurociągów przepływowych, w których X65 jest zawyżony, oraz projektów, w których istniejące procedury spawania są już kwalifikowane jako X60.

Jakie rozmiary występują w rurach API 5L X60?

X60 jest dostępny w średnicach zewnętrznych od około 4 cali (114 mm) do 42 cali (1067 mm) i większych, w zależności od formy produkcyjnej. Bezszwowe i ERW do 24' (610 mm); LSAW do 16'–56' (406–1422 mm); SSAW obejmuje 16'–80'+ (406–2032 mm). Grubość ścianki wynosi zazwyczaj od 4,8 mm do 25+ mm. Typowe rozmiary linii przesyłowych to 16'–36' LSAW; rozmiary dystrybucji i zbierania to 4'–12' bez szwu lub ERW.

Źródło rury przewodowej API 5L X60 z rury stalowej ZC

ZC Steel Pipe produkuje i eksportuje rury przewodowe API 5L X60 w wersjach PSL1 i PSL2, w formie bezszwowej, ERW, LSAW i SSAW. Dostępne są opcje powłok FBE, 3LPE i 3LPP. Dostarczamy projekty związane z przesyłem gazu, rurociągami naftowymi i offshore w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej z pełną dokumentacją MTC i kontrolą strony trzeciej.

Usługa kwaśna X60 (załącznik H, test HIC, bardzo niska zawartość siarki) dostępna na zamówienie. Dostępne są niestandardowe grubości ścianek, ścięte końce i kontrole chemiczne specyficzne dla projektu.

 Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Poproś o wycenę


Skontaktuj się

Szybkie linki

Wsparcie

Kategoria produktu

Skontaktuj się z nami

Dodaj: nr 42, grupa 8, wioska Huangke, Sunzhuang Street,
komórka miasta Hai'an/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Zostaw wiadomość
Skontaktuj się z nami
Prawa autorskie © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez leadong.com