Τηλ: +86-139-1579-1813 Email: Mandy. w@zcsteelpipe.com
Σωλήνας περιβλήματος API 5CT L80 — Βαθμοί, προδιαγραφές και Οδηγός σέρβις
Είστε εδώ: Σπίτι » Blogs » Ειδήσεις προϊόντων » API 5CT L80 Casing Pipe — Βαθμοί, Προδιαγραφές & Οδηγός σέρβις

Σωλήνας περιβλήματος API 5CT L80 — Βαθμοί, προδιαγραφές και Οδηγός σέρβις

Προβολές: 0     Συγγραφέας: Επεξεργαστής ιστότοπου Ώρα δημοσίευσης: 2026-03-12 Προέλευση: Τοποθεσία

Ρωτώ

κουμπί κοινής χρήσης facebook
κουμπί κοινής χρήσης twitter
κουμπί κοινής χρήσης γραμμής
κουμπί κοινής χρήσης wechat
κουμπί κοινής χρήσης linkedin
κουμπί κοινής χρήσης pinterest
κουμπί κοινής χρήσης whatsapp
κοινοποιήστε αυτό το κουμπί κοινής χρήσης

Το API 5CT L80 είναι η βασική κατηγορία περιβλήματος ξινής σέρβις — το πρώτο βήμα προς τα πάνω από τις τυπικές ποιότητες ανθρακούχου χάλυβα (N80, K55) όταν ένα φρεάτιο συναντά H2S ή απαιτεί αυστηρότερο έλεγχο απόδοσης για κατάρρευση ή ακεραιότητα σύνδεσης. Το καθοριστικό χαρακτηριστικό του δεν είναι απλώς η ελάχιστη αντοχή, αλλά η  ζώνη ελεγχόμενης απόδοσης  (552–655 MPa) και το  υποχρεωτικό ανώτατο όριο σκληρότητας 23 HRC  — οι ιδιότητες που το καθιστούν συμβατό με το NACE MR0175 / ISO 15156 σε ήπια περιβάλλοντα H2S και αξιόπιστα προβλέψιμο σε περίβλημα με υψηλή κατάρρευση.

Η ZC Steel Pipe κατασκευάζει και εξάγει περίβλημα και σωλήνες API 5CT L80 και στις τρεις υποκατηγορίες — L80-1, L80-9Cr και L80-13Cr — σε PSL1 και PSL2, με πλήρη τεκμηρίωση MTC και επιθεώρηση τρίτων. Με ολοκληρωμένα έργα OCTG σε όλη την Αφρική, τη Μέση Ανατολή και τη Νότια Αμερική, υποστηρίζουμε μηχανικούς από την επιλογή βαθμού έως την τελική επιθεώρηση. Αυτός ο οδηγός καλύπτει όλα όσα χρειάζονται για να προσδιορίσετε σωστά το L80.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

  1. Τι είναι το API 5CT L80;

  2. L80 Υποκατηγορίες: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr

  3. Χημικές & Μηχανικές Ιδιότητες

  4. L80 έναντι N80 — Βασικές διαφορές

  5. PSL1 έναντι PSL2 για L80

  6. Sour Service: L80 και NACE MR0175

  7. Συνδέσεις & Threading

  8. Εφαρμογές από Well Environment

  9. FAQ

1. Τι είναι το API 5CT L80;

Το API 5CT L80 είναι μια κατηγορία περιβλήματος και σωλήνωσης που ορίζεται στην Προδιαγραφή API 5CT — το κυρίαρχο πρότυπο για σωληνωτά προϊόντα χώρας πετρελαίου (OCTG). Το πρόθεμα 'L' υποδηλώνει ένα εύρος ελεγχόμενης απόδοσης (διαχωρίζοντάς το από τις βαθμίδες 'N' που δεν έχουν ανώτατο όριο απόδοσης) και το '80' υποδηλώνει το κατώτατο όριο της ελάχιστης αντοχής απόδοσης των 80.000 psi.

API 5CT L80 — CORE IDENTITY Ελάχιστη αντοχή διαρροής: 552 MPa (80.000 psi) · Μέγιστη αντοχή διαρροής: 655 MPa (95.000 psi) · Ελάχιστη αντοχή εφελκυσμού: 655 MPa (95.000 psi) · Μέγιστη σκληρότητα HB3: 5. & temper (υποχρεωτικό) · Διαθέσιμες υποκατηγορίες: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr · Standard: API 5CT / ISO 11960

Τρεις ιδιότητες διακρίνουν το L80 από όλες τις μη ελεγχόμενες ποιότητες και το καθιστούν την τυπική επιλογή για διαβρωτικά φρεάτια ή φρεάτια που περιέχουν H2S:

  • Ελεγχόμενη μέγιστη απόδοση (655 MPa):  Αποτρέπει τις υπερβολικά σκληρές μικροδομές που σχηματίζονται όταν η αντοχή διαρροής υπερβαίνει το όριο NACE — κρίσιμο για την αντίσταση SSC σε περιβάλλοντα H2S

  • Υποχρεωτικό όριο σκληρότητας (23 HRC):  Το ανώτατο όριο σκληρότητας NACE MR0175 / ISO 15156-2 για σωληνοειδείς σωλήνες άνθρακα και χαμηλού κράματος χάλυβα σε ξινή υπηρεσία — το L80-1 έχει σχεδιαστεί ειδικά για να συμμορφώνεται

  • Υποχρεωτική θερμική επεξεργασία Q&T:  Σε αντίθεση με το N80 (το οποίο μπορεί να κανονικοποιηθεί ή το Q&T), το L80 απαιτεί σβήσιμο και ψυχραιμία για την επίτευξη της ελεγχόμενης μικροδομής — αυτό δεν είναι προαιρετικό και δεν μπορεί να εξαιρεθεί

Δείτε επίσης: Ποιοι είναι οι βαθμοί του σωλήνα OCTG; → | Κατανόηση των διαβαθμίσεων χάλυβα για περίβλημα και σωλήνες →

2. Υποκατηγορίες L80: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr

Το L80 δεν είναι ένα ενιαίο υλικό — είναι μια οικογένεια τριών μεταλλουργικά διακριτών υποκατηγοριών που μοιράζονται τις ίδιες απαιτήσεις απόδοσης και σκληρότητας αλλά διαφέρουν θεμελιωδώς ως προς το περιεχόμενο κράματος, την αντοχή στη διάβρωση και το περίβλημα εφαρμογής.

L80-1 (ανθρακοχάλυβας)

Τύπος κράματος:   Ανθρακούχο-μαγγάνιο χάλυβας
Περιεχόμενο C:   Κανένα σημαντικό
Σέρβις ξινή:   Ναι — ήπιο H₂S (NACE)
Αντίσταση CO2:   Περιορισμένη — απαιτεί αναστολή
Τυπική χρήση:   Πηγάδια όξινου αερίου, σχηματισμοί που περιέχουν H2S

L80-9Cr

Τύπος κράματος:   9% χάλυβας από κράμα χρωμίου
Περιεκτικότητα σε Cr:   8,0–10,0%
Σέρβις ξινής:   Περιορισμένη — ελέγξτε το επίπεδο H₂S
Αντίσταση CO₂:   Καλή — καλύτερη από την L80-1
Τυπική χρήση:   Μέτρια περιβάλλοντα CO₂, έγχυση ατμού

L80-13Cr

Τύπος κράματος:   13% μαρτενσιτικό χρώμιο ανοξείδωτο
Περιεκτικότητα σε Cr:   12,0–14,0%
Σέρβις ξινό:   Μόνο γλυκό έως ελαφρά ξινό
Αντίσταση CO₂:   Εξαιρετική — παθητική προστασία μεμβράνης
Τυπική χρήση:   πηγάδια συμπυκνώματος αερίου πλούσια σε CO2
Σημείωση πεδίου — Το L80-13Cr δεν είναι βαθύς σέρβις Αυτό είναι ένα από τα πιο συνηθισμένα σφάλματα προδιαγραφών στις προμήθειες OCTG. Η περιεκτικότητα 13% σε χρώμιο του L80-13Cr παρέχει εξαιρετική αντοχή στη διάβρωση γλυκιάς (κυριαρχούμενη από CO2), αλλά η μαρτενσιτική μικροδομή είναι επιρρεπής σε ρωγμές καταπόνησης σουλφιδίου (SSC) πάνω από πολύ χαμηλές μερικές πιέσεις H2S (συνήθως >0,05 psi / 0,003 MPa). Εάν το πηγάδι σας έχει κάποιο σημαντικό H2S, το L80-13Cr απαιτεί πιστοποίηση σύμφωνα με το NACE MR0175 / ISO 15156-3 — και το πρότυπο L80-13Cr θα αποτυγχάνει συχνά. Για φρεάτια με σημαντικό CO2 και H2S, απαιτείται Super 13Cr (τροποποιημένη χημεία, χαμηλότερη σκληρότητα) ή duplex ανοξείδωτο. Βλέπω:  L80-13Cr Μεταλλουργία: Σύνθεση, Παθητικότητα και Σούπερ Κενό →

3. Χημικές & Μηχανικές Ιδιότητες

3.1 Μηχανικές ιδιότητες (API 5CT)

Ακίνητο L80-1 L80-9Cr L80-13Cr
Ελάχιστη ισχύς διαρροής 552 MPa / 80.000 psi 552 MPa / 80.000 psi 552 MPa / 80.000 psi
Μέγιστη αντοχή διαρροής 655 MPa / 95.000 psi 655 MPa / 95.000 psi 655 MPa / 95.000 psi
Ελάχιστη αντοχή εφελκυσμού 655 MPa / 95.000 psi 655 MPa / 95.000 psi 655 MPa / 95.000 psi
Μέγιστη σκληρότητα 23 HRC / 255 HBW 23 HRC / 255 HBW 23 HRC / 255 HBW
Κατεργασία με θερμοκρασία Υποχρεωτικό Q&T Υποχρεωτικό Q&T Υποχρεωτικό Q&T
Ελάχιστη επιμήκυνση (2' GL) ≥ 0,5% ανά φόρμουλα ≥ 0,5% ανά φόρμουλα ≥ 0,5% ανά φόρμουλα

3.2 Χημική Σύνθεση (API 5CT)

Στοιχείο L80-1 (μέγ. %) L80-9Cr (εύρος %) L80-13Cr (εύρος %)
Άνθρακας (C) 0.43 0,15 μέγ 0,22 μέγ
Μαγγάνιο (Mn) 1,90 μέγ 0,30–0,60 1,00 μέγ
Chromium (Cr) — 8.00–10.00 12.00–14.00
Μολυβδαίνιο (Mo) — 0,90–1,10 —
Πυρίτιο (Si) 0,45 μέγ 1,00 μέγ 1,00 μέγ
Φώσφορος (P) 0,030 μέγ 0,020 μέγ 0,020 μέγ
Θείο (S) 0,030 μέγ 0,010 μέγ 0,010 μέγ
Νικέλιο (Ni) — — 0,50 μέγ

3.3 Τυπικά μεγέθη

OD (ίντσες) OD (mm) Κοινό εύρος βάρους (lb/ft) Τυπική εφαρμογή
4½' 114.3 9.50 – 15.10 Σωλήνας παραγωγής, περίβλημα μικρής οπής
5' 127.0 11.50 – 18.00 Περίβλημα ενδιάμεσης παραγωγής
5½' 139.7 14.00 – 23.00 Περίβλημα παραγωγής, πιο συνηθισμένο μέγεθος L80
7' 177.8 17.00 – 35.00 Ενδιάμεσο περίβλημα, περίβλημα παραγωγής
7⅝' 193.7 24.00 – 45.30 Ενδιάμεσο περίβλημα
9⅝' 244.5 32.30 – 58.40 Επιφανειακό και ενδιάμεσο περίβλημα
10¾' 273.1 32.75 – 65.70 Επιφανειακό περίβλημα, μεγάλα πηγάδια
13⅜' 339.7 48.00 – 72.00 Επιφανειακό περίβλημα

4. L80 έναντι N80 — Βασικές διαφορές

Οι L80 και N80 είναι οι δύο κυρίαρχοι βαθμοί 80 ksi OCTG και συχνά συγχέονται ή αντικαθίστανται λανθασμένα μεταξύ τους. Η κατανόηση των διαφορών δεν είναι ακαδημαϊκή - καθορίζει άμεσα εάν μια ολοκλήρωση φρεατίου είναι ασφαλής και συμβατή σε περιβάλλοντα H2S.

Ιδιότητα N80 (Τύπος 1 ή Q) L80-1
Ελάχιστη ισχύς διαρροής 552 MPa (80.000 psi) 552 MPa (80.000 psi)
Μέγιστη αντοχή διαρροής Χωρίς μέγιστο 655 MPa (95.000 psi)
Όριο σκληρότητας Δεν διευκρινίζεται 23 HRC max (255 HBW)
Κατεργασία με θερμοκρασία N80-1: κανονικοποιημένο; N80Q: Q&T Υποχρεωτικό Q&T
Σέρβις ξινής (H₂S) Δεν είναι κατάλληλο Κατάλληλο (ήπιο ξινό, NACE MR0175)
Συμβατό με το NACE MR0175 Οχι Ναι (ελεγχόμενη σκληρότητα)
Κόστος έναντι 80 L Χαμηλότερο — 5–10% φθηνότερο συνήθως Υψηλότερο — premium ελεγχόμενης διαδικασίας
Ανταλλάξιμος; Όχι — δεν εναλλάσσεται σε ξινή υπηρεσία
Engineering Insight — Η παγίδα σκληρότητας N80Q (σβήσιμο και σκληρυμένο N80) μπορεί να επιτύχει τιμές σκληρότητας πολύ πάνω από 23 HRC — ιδιαίτερα στη ζώνη συγκόλλησης του σωλήνα ERW ή σε σωλήνα χωρίς ραφή βαρέων τοιχωμάτων όπου ο κύκλος Q&T είναι λιγότερο ομοιόμορφος. Αυτός είναι ακριβώς ο τρόπος αστοχίας που έχει σχεδιαστεί για να αποτρέπει το NACE MR0175: σκληρές μικροδομικές ζώνες που λειτουργούν ως θέσεις εκκίνησης SSC στο H2S. Το υποχρεωτικό καπάκι σκληρότητας του L80 είναι μια απαίτηση ποιότητας κατασκευής, όχι απλώς ένας αριθμός προδιαγραφών — απαιτεί από το μύλο να ελέγχει ολόκληρη τη διαδικασία Q&T για να παραμείνει εντός της ζώνης. Βλέπω:  API 5CT vs NACE MR0175: Η παγίδα σκληρότητας εξηγείται →

Πλήρης σύγκριση: Κατανόηση περίβλημα N80 έναντι L80: Σύγκριση βαθμών API 5CT →

5. PSL1 εναντίον PSL2 για L80

Το API 5CT ορίζει δύο επίπεδα προδιαγραφών προϊόντος για το L80. Η διάκριση έχει μεγαλύτερη σημασία όταν ο σωλήνας προορίζεται για ξινή υπηρεσία ή φρεάτια υψηλών συνεπειών.

Απαίτηση L80 PSL1 L80 PSL2
NDE του σώματος σωλήνα Όχι υποχρεωτικό Υποχρεωτικό — πλήρους μήκους UT ή EMI
NDE των άκρων του σωλήνα Όχι υποχρεωτικό Υποχρεωτικό — UT τελικών περιοχών
Ανοχές διαστάσεων Πρότυπο Πιο σφιχτό — OD, πάχος τοιχώματος, ευθύτητα
Ιχνηλασιμότητα Αριθμός θερμότητας Πλήρης θερμότητα + ιχνηλασιμότητα αριθμού σωλήνα
Πακέτο τεκμηρίωσης Τυπικό MTC Βελτιωμένη — όλα τα αποτελέσματα δοκιμών ανά σωλήνα
Τυπική χρήση Γλυκά πηγαδάκια, μη κρίσιμες ολοκληρώσεις Προδιαγραφές σέρβις, HPHT, IOC
Σημείωση προμήθειας — Οι περισσότερες προδιαγραφές IOC από προεπιλογή σε PSL2 για όλα τα L80 Οι μεγάλες διεθνείς εταιρείες πετρελαίου (Shell, BP, Total, Saudi Aramco, ADNOC) συνήθως καθορίζουν το PSL2 ως ελάχιστο για όλες τις παραγγελίες L80 ανεξάρτητα από το περιβάλλον εξυπηρέτησης. Το ασφάλιστρο κόστους είναι μέτριο — συνήθως 3–8% — και η πρόσθετη τεκμηρίωση NDE και ιχνηλασιμότητας απλοποιεί σημαντικά τους ελέγχους τρίτων, τη συμμόρφωση με τους κανονισμούς και τη διερεύνηση συμβάντων. Εάν προμηθεύεστε το L80 για ένα έργο ΔΟΕ, υποθέστε το PSL2, εκτός εάν οι προδιαγραφές ορίζουν ρητά το αντίθετο. Βλέπω:  Διαδικασία κατασκευής API 5CT PSL1 και PSL2 Casing & Tubing →

6. Sour Service: L80 και NACE MR0175

Το L80-1 είναι ο πρώτος βαθμός API 5CT που έχει σχεδιαστεί ειδικά για χρήση σε περιβάλλοντα που περιέχουν H2S. Η συμμόρφωσή του με το NACE MR0175 / ISO 15156 βασίζεται στο υποχρεωτικό όριο σκληρότητας των 23 HRC — αλλά η σχέση μεταξύ L80, NACE και πραγματικής πιστοποίησης σέρβις είναι πιο λεπτή από ό,τι υποδηλώνει το φύλλο προδιαγραφών.

6.1 Πώς εφαρμόζεται το NACE MR0175 στο L80

Το NACE MR0175 / ISO 15156-2 ορίζει αποδεκτά υλικά για εξοπλισμό σε ξινή υπηρεσία (υγρό H2S). Για σωληνοειδείς σωλήνες άνθρακα και χαμηλού κράματος χάλυβα, η κύρια απαίτηση είναι η μέγιστη σκληρότητα 22 HRC (250 HV10) στο βασικό μέταλλο, τις συγκολλήσεις και το HAZ. Το μέγιστο 23 HRC του API 5CT L80-1 είναι ελαφρώς πάνω από αυτό — γεγονός που δημιουργεί μια ερώτηση συμμόρφωσης που συχνά παρεξηγείται.

Κρίσιμο σημείο μηχανικής — Σκληρότητα L80 έναντι NACE MR0175 Σκληρότητα Το API 5CT καθορίζει τη μέγιστη σκληρότητα L80 ως 23 HRC. Το NACE MR0175 / ISO 15156-2 ορίζει 22 HRC για ανθρακούχο χάλυβα σε ξινή υπηρεσία. Αυτά δεν είναι τα ίδια νούμερα. Η ανάλυση είναι ότι το NACE MR0175 επιτρέπει μεμονωμένες μετρήσεις σκληρότητας έως και 22 HRC, ενώ το 23 HRC του API 5CT είναι ένα μέγιστο παρτίδας παραγωγής που μετράται με μια συγκεκριμένη συχνότητα δοκιμής. Στην πράξη, το L80-1 που παράγεται στο API 5CT θα έχει τυπικά μετρήσεις πολύ κάτω από 22 HRC στην υπηρεσία — αλλά αυτό πρέπει να επαληθευτεί στο MTR, όχι να υποτεθεί. Να ζητάτε πάντα δεδομένα πλήρους σκληρότητας στο MTC και να τα επαληθεύετε σύμφωνα με τις απαιτήσεις συμμόρφωσης NACE του έργου σας.

6.2 Συμπληρωματικές απαιτήσεις για το σέρβις ξινίδι L80

Για φρεάτια όπου η μερική πίεση H2S υπερβαίνει τα 0,05 psi (0,0003 MPa) — το όριο NACE για ξινή υπηρεσία — το L80-1 από μόνο του είναι τυπικά ανεπαρκές χωρίς συμπληρωματική πιστοποίηση. Οι πιο συνηθισμένες συμπληρωματικές απαιτήσεις που καθορίζονται μαζί με το L80-1 PSL2 για το σέρβις με ξινό είναι:

  • SR16 (δοκιμή HIC):  Δοκιμή πυρόλυσης που προκαλείται από υδρογόνο ανά NACE TM0284 — επιβεβαιώνει την αντοχή του χάλυβα στην εσωτερική ζημιά υδρογόνου σε υγρό H2S

  • SR2 (δοκιμή πρόσκρουσης):  Δοκιμή πρόσκρουσης CVN σε καθορισμένη θερμοκρασία — επιβεβαιώνει την αντοχή σε θραύση σε ξινή υπηρεσία χαμηλής θερμοκρασίας

  • SR13 (έρευνα σκληρότητας):  Πρόσθετη συχνότητα δοκιμής σκληρότητας πέρα ​​από τις τυπικές απαιτήσεις API 5CT

  • SR για συγκεκριμένη εταιρεία:  Πολλά ΔΟΕ προσθέτουν τις δικές τους συμπληρωματικές απαιτήσεις για μέγιστη αντοχή απόδοσης, όρια CE ή ειδική κάλυψη NDE

Συγγενεύων: L80 Τύπος 1 έναντι N80Q και T95: Ο πίνακας απόφασης για την υπηρεσία Sour → | Συμμόρφωση 13Cr: Πλοήγηση στο API 5CT έναντι NACE MR0175 Hardness Trap →

7. Συνδέσεις & Threading

Το περίβλημα L80 είναι διαθέσιμο με όλους τους τυπικούς τύπους σύνδεσης API 5CT καθώς και με συνδέσεις premium. Η επιλογή σύνδεσης για το L80 σε ξινή υπηρεσία απαιτεί πρόσθετη προσοχή — η σύνδεση είναι συχνά το πιο αδύναμο σημείο σε μια συμβολοσειρά ολοκλήρωσης ανθεκτική σε SSC.

Τύπος σύνδεσης Sour Service Καταλληλότητα Τυπικές εφαρμογής L80 σημειώσεις
Σύντομο νήμα (STC) Περιορισμένη — χαμηλή απόδοση εφελκυσμού Επιφανειακό περίβλημα (μη κρίσιμο) Δεν συνιστάται για ξινές χορδές σέρβις
Μακρύ νήμα (LTC) Μέτριος Ενδιάμεσο περίβλημα Καλύτερη σφράγιση από το STC. εξακολουθεί να είναι περιορισμένη σε HPHT
Νήμα αντιστήριξης (BTC) Καλό για τις περισσότερες όξινες εφαρμογές Κέλυφος παραγωγής σε ξινί πηγάδια Υψηλότερη εφελκυστική απόδοση από το STC/LTC. χρησιμοποιείται ευρέως με το L80
Σύνδεση Premium Best — σφράγιση από μέταλλο σε μέταλλο HPHT, βαθιά ξινισμένα πηγάδια, απαιτήσεις στεγανότητας αερίων Απαιτείται για αεριοστεγή ακεραιότητα. σημαντικά υψηλότερο κόστος

Για την υπηρεσία L80-13Cr στην υπηρεσία CO2, η επιλογή σύνδεσης είναι ιδιαίτερα κρίσιμη — τα τυπικά σπειρώματα API μπορεί να υποστούν επιταχυνόμενη διάβρωση στη ρίζα του σπειρώματος σε περιβάλλοντα υψηλής περιεκτικότητας σε CO2 και προτιμώνται ιδιαίτερα οι συνδέσεις στεγανοποίησης από μέταλλο σε μέταλλο.

Συγγενεύων: Κατανοώντας το περίβλημα με νήματα υποστηρίγματος (BTC) → | Τύποι σύνδεσης για περίβλημα και σωλήνες → | Συνδέσεις Premium εναντίον Standard BTC: Πότε αξίζει η επένδυση; →

8. Εφαρμογές από Well Environment

το Well Environment υπο-βαθμού L80 για βασικών απαιτήσεων Σημειώσεις
Ήπιο ξινό αέριο (H2S < 0,05 psi pp) L80-1 PSL2 23 HRC max, NACE MR0175 συμμόρφωση Standard L80-1; επαληθεύστε τη σκληρότητα στο MTR
Μέτριο όξινο αέριο (H2S 0,05–1,5 psi pp) L80-1 PSL2 + SR16 Δοκιμή HIC, προτιμάται η ζώνη χαμηλότερης απόδοσης Υποχρεωτική δοκιμή HIC SR16. εξετάστε το T95 για βαθύτερα πηγάδια
Γλυκό αέριο πλούσιο σε CO2 (χωρίς σημαντικό H2S) L80-13Cr PSL1 ή PSL2 CO2 μερική πίεση, θερμοκρασία Μόνο γλυκό ή πολύ ελαφρά ξινό. εξαιρετική αντοχή στο CO2
CO2 + χαμηλό H2S (< 0,05 psi pp) L80-13Cr PSL2 Συνιστάται η πιστοποίηση NACE Borderline — εκτέλεση λίστας ελέγχου NACE ISO 15156-3. σκεφτείτε το Super 13Cr
Έγχυση ατμού / γεωθερμία L80-9Cr Αντοχή στην οξείδωση σε υψηλή θερμοκρασία Το 9Cr-1Mo παρέχει καλύτερη απόδοση σε υψηλή θερμοκρασία από το L80-1
Βαθύ οξύ HPHT T95 ή C110 Μεγαλύτερη κατάρρευση, αυστηρότερος έλεγχος απόδοσης Το L80 μπορεί να είναι ανεπαρκές για κατάρρευση — αξιολογήστε το T95 ή το C110
Engineering Insight — Όταν το L80 δεν είναι αρκετό Το L80 καλύπτει ήπια έως μέτρια ξινή εξυπηρέτηση σε κανονικά βάθη ολοκλήρωσης. Δύο σενάρια συνήθως ωθούν τους μηχανικούς πέρα ​​από το L80: (1) βαθιά φρεάτια όπου η πίεση κατάρρευσης απαιτεί υψηλότερη αντοχή διαρροής από ό,τι μπορεί να προσφέρει το μέγιστο των 655 MPa του L80 — εδώ αξιολογείται το T95 ή το P110 με κατάλληλη πιστοποίηση ξινής εξυπηρέτησης. (2) έντονο σέρβις πάνω από μερική πίεση H2S 1,5 psi όπου η αντίσταση SSC του L80-1 είναι ανεπαρκής — εδώ απαιτείται σωλήνας με επένδυση Super 13Cr ή CRA. Βλέπω:  P110 έναντι L80 και T95: Παγίδες απόδοσης σχεδίασης περιβλήματος και όρια αστοχίας →

Για ένα ευρύτερο πλαίσιο επιλογής βαθμού OCTG: Πώς να επιλέξετε υλικό OCTG: Ένας πλήρης οδηγός επιλογής βαθμού → | Επιλογή υλικού: 13Cr vs Super 13Cr vs Inhibited Carbon Steel →

9. Συχνές Ερωτήσεις

Τι είναι ο σωλήνας περιβλήματος API 5CT L80;

Το API 5CT L80 είναι ένα περίβλημα και σωλήνωση ελεγχόμενης αντοχής στην απόδοση με ελάχιστη απόδοση 552 MPa (80.000 psi), μέγιστη απόδοση 655 MPa (95.000 psi) και υποχρεωτικό όριο σκληρότητας 23 HRC. Παράγεται σε τρεις υποκατηγορίες — L80-1 (ανθρακοχάλυβας), L80-9Cr (9% χρώμιο) και L80-13Cr (13% χρώμιο) — και είναι η τυπική επιλογή για φρεάτια ξινής εξυπηρέτησης και πηγάδια συμπυκνώματος αερίου πλούσια σε CO2 παγκοσμίως.

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ L80 και N80;

Και οι δύο κατηγορίες έχουν την ίδια ελάχιστη αντοχή διαρροής 552 MPa, αλλά το L80 έχει ελεγχόμενη μέγιστη απόδοση 655 MPa και υποχρεωτικό όριο σκληρότητας 23 HRC. Το N80 δεν έχει ανώτατο όριο απόδοσης και όριο σκληρότητας. Αυτές οι διαφορές καθιστούν το L80 κατάλληλο για ήπιο σέρβις H2S (NACE MR0175) ενώ το N80 περιορίζεται μόνο σε γλυκά (μη ξινά) φρεάτια. Οι δύο βαθμοί δεν είναι εναλλάξιμοι σε εφαρμογές ξινής υπηρεσίας.

Είναι το L80 κατάλληλο για ξινό σέρβις;

Το L80-1 είναι κατάλληλο για ήπιο σέρβις όπου υπάρχει μερική πίεση H2S και απαιτείται συμμόρφωση με το NACE MR0175 / ISO 15156. Το όριο σκληρότητας 23 HRC το φέρνει εντός του ορίου NACE για σωληνωτούς από ανθρακούχο χάλυβα. Για μέτρια ξινή εξυπηρέτηση πάνω από μερική πίεση H2S 0,05 psi, θα πρέπει να προστεθούν συμπληρωματικές απαιτήσεις όπως το SR16 (δοκιμή HIC) στην προδιαγραφή L80-1 PSL2. Το L80-13Cr δεν είναι όξινη κατηγορία σέρβις και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε φρεάτια με σημαντικό H2S.

Σε τι χρησιμεύει το περίβλημα L80-13Cr;

Το L80-13Cr (13% μαρτενσιτικός ανοξείδωτος χάλυβας χρωμίου) είναι η τυπική ποιότητα για φρεάτια με υψηλή μερική πίεση CO2 και γλυκές ή πολύ ήπιες συνθήκες. Το παθητικό φιλμ οξειδίου του χρωμίου παρέχει εξαιρετική αντίσταση στη γλυκιά (οδηγούμενη από CO2) διάβρωση σε φρεάτια συμπυκνώματος αερίου και έγχυσης CO2. Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε φρεάτια με H2S πάνω από μερική πίεση περίπου 0,05 psi χωρίς ειδική πιστοποίηση NACE ISO 15156-3 — το πρότυπο L80-13Cr τυπικά θα αποτύχει στη δοκιμή SSC πάνω από αυτό το όριο.

Ποιες είναι οι διαφορές PSL1 και PSL2 για το L80;

Το PSL2 προσθέτει υποχρεωτικό NDE πλήρους μήκους του σώματος και των άκρων του σωλήνα (UT ή EMI), αυστηρότερες ανοχές διαστάσεων και βελτιωμένη τεκμηρίωση ιχνηλασιμότητας. Το PSL1 δεν έχει αυτές τις υποχρεωτικές απαιτήσεις επιθεώρησης. Οι περισσότερες προδιαγραφές μεγάλων εταιρειών πετρελαίου απαιτούν PSL2 για όλα τα L80 ανεξάρτητα από την ταξινόμηση υπηρεσιών. Για πηγάδια ξινής εξυπηρέτησης, συνιστάται πάντα το PSL2.

Μπορούν τα L80 και N80 να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά;

Όχι. Δεν είναι εναλλάξιμα σε πηγαδάκια σέρβις — η αντικατάσταση του N80 με το L80 σε περιβάλλον H2S καταργεί τον έλεγχο σκληρότητας που απαιτεί η συμμόρφωση NACE MR0175. Η αντικατάσταση του L80 με το N80 σε ένα πηγάδι γλυκό είναι τεχνικά επιτρεπτό, αλλά συνεπάγεται περιττό κόστος. Καθορίζετε πάντα τη σωστή βαθμολογία για την ταξινόμηση υπηρεσιών του πηγαδιού και επιβεβαιώστε την στην παραγγελία αγοράς.

Source API 5CT L80 Casing Pipe από την ZC Steel Pipe

Η ZC Steel Pipe κατασκευάζει και εξάγει περίβλημα και σωλήνες API 5CT L80 και στις τρεις υποκατηγορίες — L80-1, L80-9Cr και L80-13Cr — σε PSL1 και PSL2. Παρέχουμε έργα OCTG σε όλη την Αφρική, τη Μέση Ανατολή και τη Νότια Αμερική με πλήρη τεκμηρίωση MTC, επιθεώρηση τρίτων και τεχνική υποστήριξη για την επιλογή βαθμού και σύνδεσης.

Διατίθεται με συνδέσεις BTC, LTC, STC και premium, συμπεριλαμβανομένης της premium σύνδεσης αεριοστεγής ZC-2. Προσαρμοσμένα μεγέθη και συμπληρωματικές απαιτήσεις (SR16, SR2, SR13) κατόπιν παραγγελίας.

 Mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813

→ Ζητήστε προσφορά


Επικοινωνήστε

Γρήγοροι Σύνδεσμοι

Υποστήριξη

Κατηγορία Προϊόντος

Επικοινωνήστε μαζί μας

Προσθήκη: No. 42, Group 8, Huangke Village, Sunzhuang Street, Hai'an City
Cell/WhatsApp: +86 139-1579-1813
Αφήστε ένα μήνυμα
Επικοινωνήστε μαζί μας
Πνευματικά δικαιώματα © 2024 Zhencheng Steel Co., Ltd. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος. Υποστηρίζεται από leadong.com