Megtekintések: 0 Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-03-12 Eredet: Telek
Az API 5CT L80 az alapozó burkolat minősége – az első lépés a szabványos szénacél minőségekhez (N80, K55) képest, amikor egy kút H₂S-vel találkozik, vagy szigorúbb hozamszabályozást igényel az összeomlás vagy a csatlakozás integritása miatt. Meghatározó jellemzője nem csupán a minimális szilárdság, hanem a szabályozott folyási sáv (552–655 MPa) és a 23 HRC kötelező keménységi plafon – ezek a tulajdonságok teszik kompatibilissé a NACE MR0175 / ISO 15156 szabvánnyal enyhe H₂S környezetben, és megbízhatóan kiszámíthatóvá teszik a nagy összeomlású burkolati húrok kialakításában.
A ZC Steel Pipe API 5CT L80 burkolatot és csöveket gyárt és exportál mindhárom alkategóriában – L80-1, L80-9Cr és L80-13Cr – a PSL1 és PSL2 szabványokhoz, teljes MTC-dokumentációval és harmadik fél által végzett ellenőrzéssel. Az Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában megvalósult OCTG projektekkel támogatjuk a mérnököket a fokozatválasztástól a végső ellenőrzésig. Ez az útmutató mindent tartalmaz, ami az L80 helyes megadásához szükséges.
Mi az API 5CT L80?
L80 alosztályok: L80-1, L80-9Cr, L80-13Cr
Kémiai és mechanikai tulajdonságok
L80 vs N80 — Főbb különbségek
PSL1 vs PSL2 L80-hoz
Sour Service: L80 és NACE MR0175
Csatlakozások és menetek
A Well Environment alkalmazásai
GYIK
Az API 5CT L80 az API 5CT specifikációban meghatározott burkolat és csőminőség – az olajvidéki cső alakú termékek (OCTG) irányadó szabványa. Az 'L' előtag szabályozott hozamtartományt jelöl (megkülönböztetve az 'N' osztályoktól, amelyeknek nincs hozamplafonja), a '80' pedig a 80 000 psi minimális folyáshatárt jelöli.
Három tulajdonság különbözteti meg az L80-at az összes nem szabályozott minőségtől, és szabványos választássá teszi a korrozív vagy H₂S-tartalmú kutak számára:
Ellenőrzött maximális hozam (655 MPa): Megakadályozza a túl kemény mikrostruktúrákat, amelyek akkor képződnek, amikor a folyáshatár meghaladja a NACE küszöbértéket – ez kritikus az SSC-rezisztencia szempontjából H₂S környezetben
Kötelező keménységi határ (23 HRC): A NACE MR0175 / ISO 15156-2 keménységi mennyezet szén- és gyengén ötvözött acélcsövekhez savanyú üzemben – L80-1 kifejezetten úgy lett kialakítva, hogy megfeleljen.
Kötelező Q&T hőkezelés: Az N80-tól eltérően (amely normalizálható vagy Q&T) az L80-nak kioltásra és temperálásra van szüksége a szabályozott mikrostruktúra eléréséhez – ez nem opcionális, és nem mellőzhető
Lásd még: Milyen minőségűek az OCTG-csövek? → | A burkolatok és csövek acélminőségei →
Az L80 nem egyetlen anyag – három kohászatilag különálló alosztályból álló család, amelyek ugyanazokkal a hozam- és keménységi követelményekkel rendelkeznek, de alapvetően különböznek az ötvözettartalomban, a korrózióállóságban és az alkalmazási körben.
| Ingatlan | L80-1 | L80-9Cr | L80-13Cr |
|---|---|---|---|
| Minimális folyáshatár | 552 MPa / 80 000 psi | 552 MPa / 80 000 psi | 552 MPa / 80 000 psi |
| Max folyáshatár | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi |
| Minimális szakítószilárdság | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi | 655 MPa / 95 000 psi |
| Max keménység | 23 HRC / 255 HBW | 23 HRC / 255 HBW | 23 HRC / 255 HBW |
| Hőkezelés | Q&T kötelező | Q&T kötelező | Q&T kötelező |
| Minimális nyúlás (2' GL) | ≥ 0,5% képletenként | ≥ 0,5% képletenként | ≥ 0,5% képletenként |
| Elem | L80-1 (max. %) | L80-9Cr (tartomány %) | L80-13Cr (tartomány %) |
|---|---|---|---|
| szén (C) | 0.43 | 0,15 max | 0,22 max |
| Mangán (Mn) | 1,90 max | 0,30–0,60 | 1,00 max |
| Króm (Cr) | — | 8.00–10.00 | 12.00–14.00 |
| Molibdén (Mo) | — | 0,90–1,10 | — |
| Szilícium (Si) | 0,45 max | 1,00 max | 1,00 max |
| Foszfor (P) | 0,030 max | 0,020 max | 0,020 max |
| Kén (S) | 0,030 max | 0,010 max | 0,010 max |
| Nikkel (Ni) | — | — | 0,50 max |
| OD (hüvelyk) | OD (mm) | Közös súlytartomány (lb/ft) | Tipikus alkalmazás |
|---|---|---|---|
| 4½' | 114.3 | 9.50 – 15.10 | Gyártócsövek, kis furatú ház |
| 5' | 127.0 | 11.50 – 18.00 óráig | Köztes gyártású burkolat |
| 5½' | 139.7 | 14.00 – 23.00 óráig | Gyártási burkolat, a leggyakoribb L80-as méret |
| 7' | 177.8 | 17.00 – 35.00 óráig | Köztes burkolat, gyártóház |
| 7⅝' | 193.7 | 24.00 – 45.30 | Köztes burkolat |
| 9⅝' | 244.5 | 32.30 – 58.40 | Felületi és közbenső burkolat |
| 10¾' | 273.1 | 32,75 – 65,70 | Felszíni burkolat, nagy fúrt kutak |
| 13⅜' | 339.7 | 48.00 – 72.00 | Felületi burkolat |
Az L80 és az N80 a két domináns 80 ksi OCTG minőség, és gyakran összekeverik vagy helytelenül helyettesítik egymást. A különbségek megértése nem akadémikus – közvetlenül meghatározza, hogy a kút befejezése biztonságos és megfelelő-e H₂S környezetben.
| N80 ingatlan | (1. típus vagy Q) | L80-1 |
|---|---|---|
| Minimális folyáshatár | 552 MPa (80 000 psi) | 552 MPa (80 000 psi) |
| Max folyáshatár | Nincs maximum | 655 MPa (95 000 psi) |
| Keménységi határ | Nincs megadva | 23 HRC max (255 HBW) |
| Hőkezelés | N80-1: normalizált; N80Q: K&T | Q&T kötelező |
| Savanyú szolgáltatás (H₂S) | Nem alkalmas | Megfelelő (enyhe savanyú, NACE MR0175) |
| NACE MR0175-nek megfelelő | Nem | Igen (keménység szabályozott) |
| Költség vs L80 | Alacsonyabb – általában 5-10%-kal olcsóbb | Magasabb – szabályozott folyamat prémium |
| Felcserélhető? | Nem – savanyú szolgáltatásban nem cserélhető fel | |
Teljes összehasonlítás: Az N80 vs L80 burkolat megértése: API 5CT fokozatok összehasonlítása →
Az API 5CT két termékspecifikációs szintet határoz meg az L80-hoz. A megkülönböztetés akkor számít leginkább, ha a csövet savanyú üzembe vagy nagy kihatású kutakba szánják.
| Követelmény: | L80 PSL1 | L80 PSL2 |
|---|---|---|
| A csőtest NDE | Nem kötelező | Kötelező – teljes hosszúságú UT vagy EMI |
| Csővégek NDE | Nem kötelező | Kötelező – a végterületek UT |
| Mérettűrések | Standard | Szorosabb – külső külső, falvastagság, egyenesség |
| Nyomon követhetőség | Hőszám | Teljes hő + csőszám nyomon követhetőség |
| Dokumentációs csomag | Szabványos MTC | Továbbfejlesztett – minden vizsgálati eredmény csövönként |
| Tipikus használat | Édes kutak, nem kritikus befejezések | Sour service, HPHT, IOC specifikációk |
Az L80-1 az első API 5CT minőség, amelyet kifejezetten H₂S-tartalmú környezetekben való használatra terveztek. A NACE MR0175 / ISO 15156 szabványnak való megfelelése a kötelező 23 HRC keménységi határon alapul, de az L80, a NACE és a tényleges kútsavanyú szolgáltatás minősítése közötti kapcsolat árnyaltabb, mint azt a specifikáció sugallja.
A NACE MR0175 / ISO 15156-2 meghatározza a savanyú üzemű berendezések (nedves H₂S) elfogadható anyagokat. Szén- és gyengén ötvözött acélcsövek esetében az elsődleges követelmény a 22 HRC (250 HV10) maximális keménység az alapfémben, a hegesztésekben és a HAZ-ban. Az API 5CT L80-1 23 HRC maximuma valamivel e fölött van – ami gyakran félreérthető megfelelőségi kérdést vet fel.
Azoknál a kutaknál, ahol a H₂S parciális nyomás meghaladja a 0,05 psi (0,0003 MPa) értéket – a savanyú szolgáltatás NACE küszöbértéke – az L80-1 önmagában jellemzően nem elegendő kiegészítő minősítés nélkül. A leggyakrabban az L80-1 PSL2 mellett meghatározott kiegészítő követelmények a sour szolgáltatáshoz:
SR16 (HIC-teszt): Hidrogén által kiváltott repedésvizsgálat a NACE TM0284 szerint – megerősíti az acél belső hidrogénkárosodással szembeni ellenállását nedves H₂S-ben
SR2 (ütőpróba): CVN ütővizsgálat meghatározott hőmérsékleten – megerősíti a törésállóságot alacsony hőmérsékletű savanyú üzemben
SR13 (keménységi felmérés): A keménységvizsgálat további gyakorisága a szabvány API 5CT követelményein túl
Vállalat-specifikus SR: Sok IOC saját kiegészítő követelményeket támaszt a maximális folyáshatárra, a CE határértékekre vagy a speciális NDE lefedettségre vonatkozóan
Összefüggő: L80 Type 1 vs N80Q és T95: A savanyú szolgáltatási döntési mátrix → | 13Cr-megfelelőség: Navigálás az API 5CT vs NACE MR0175 keménységi csapda között →
Az L80 ház minden szabványos API 5CT csatlakozási típussal, valamint prémium csatlakozással elérhető. A kapcsolat kiválasztása az L80-hoz a sour szolgáltatásban további megfontolást igényel – a kapcsolat gyakran a leggyengébb pont az SSC-rezisztens befejezési karakterláncban.
| Csatlakozás típusa | Sour szolgáltatás Alkalmasság | Tipikus L80 alkalmazási | megjegyzések |
|---|---|---|---|
| Rövid szál (STC) | Korlátozott – alacsony szakító hatásfok | Felületi burkolat (nem kritikus) | Nem ajánlott savanyú szolgáltatási karakterláncokhoz |
| Hosszú szál (LTC) | Mérsékelt | Köztes burkolat | Jobb tömítés, mint az STC; még mindig korlátozott a HPHT |
| Támpillér (BTC) | Jó a legtöbb savanyú alkalmazáshoz | Termelő burkolat savanyú kutakban | Magasabb szakító hatásfok, mint az STC/LTC; széles körben használják az L80-al |
| Prémium kapcsolat | Legjobb - fém-fém tömítés | HPHT, mély savanyú kutak, gáztömör követelmények | A gáztömör integritáshoz szükséges; lényegesen magasabb költség |
Az L80-13Cr esetében a CO₂-szolgáltatásban a csatlakozás kiválasztása különösen kritikus – a szabványos API-menetek a menetgyökereknél felgyorsult korróziót szenvedhetnek magas CO₂-tartalmú környezetben, és a prémium fém-fém tömítések erősen előnyösek.
Összefüggő: A támasztószálas burkolat (BTC) megértése → | Csatlakozási típusok házhoz és csőhöz → | Prémium kapcsolatok vs standard BTC: Mikor éri meg a befektetés? →
| Kút Környezet | Ajánlott L80 Alosztály Főbb | Követelmények | Megjegyzések |
|---|---|---|---|
| Enyhe savanyú gáz (H₂S < 0,05 psi pp) | L80-1 PSL2 | 23 HRC max, NACE MR0175 megfelelőség | szabvány L80-1; ellenőrizze a keménységet az MTR-en |
| Mérsékelt savanyú gáz (H₂S 0,05–1,5 psi pp) | L80-1 PSL2 + SR16 | HIC teszt, alacsonyabb hozamsáv előnyös | SR16 HIC teszt kötelező; mélyebb kutak esetén fontolja meg a T95-öt |
| CO₂-ban gazdag édes gáz (nincs jelentős H2S) | L80-13Cr PSL1 vagy PSL2 | CO₂ parciális nyomás, hőmérséklet | Csak édes vagy nagyon enyhén savanyú; kiváló CO₂ ellenállás |
| CO₂ + alacsony H2S (< 0,05 psi pp) | L80-13Cr PSL2 | NACE minősítés ajánlott | Határvonal – futtassa a NACE ISO 15156-3 ellenőrzőlistát; fontolja meg a Super 13Cr-t |
| Gőzbefecskendezés / geotermikus | L80-9Cr | Magas hőmérsékletű oxidációállóság | A 9Cr-1Mo jobb teljesítményt nyújt magas hőmérsékleten, mint az L80-1 |
| Mélysavanyú HPHT | T95 vagy C110 | Magasabb összeomlás, szigorúbb termésszabályozás | Lehet, hogy az L80 nem elegendő az összeomláshoz – értékelje ki a T95-öt vagy a C110-et |
A szélesebb OCTG fokozat kiválasztásához: Hogyan válasszunk OCTG anyagot: Teljes fokozatválasztási útmutató → | Anyagválasztás: 13Cr vs Super 13Cr vs gátolt szénacél →
Az API 5CT L80 egy szabályozott folyáshatárú burkolat és csövek minősége, amelynek minimális hozama 552 MPa (80 000 psi), maximális hozama 655 MPa (95 000 psi), és a kötelező keménységi határ 23 HRC. Három alkategóriában gyártják - L80-1 (szénacél), L80-9Cr (9% króm) és L80-13Cr (13% króm) -, és világszerte szabványos választás a savanyú üzemű kutakhoz és a CO₂-dús gázkondenzátumkutakhoz.
Mindkét minőség azonos 552 MPa minimális folyáshatárral rendelkezik, de az L80 szabályozott maximális hozama 655 MPa, a kötelező keménységi határ pedig 23 HRC. Az N80-nak nincs hozamplafonja és nincs keménységi határa. E különbségek miatt az L80 alkalmas enyhe H₂S szolgáltatásra (NACE MR0175), míg az N80 csak édes (nem savanyú) kutakra korlátozódik. A két fokozat nem cserélhető fel a savanyú szolgáltatási alkalmazásokban.
Az L80-1 enyhén savanyú kiszolgálásra alkalmas, ahol H₂S parciális nyomás van jelen, és a NACE MR0175 / ISO 15156 szabványnak való megfelelés szükséges. 23 HRC keménységi határa a szénacél csövekre vonatkozó NACE küszöbértéken belülre helyezi. Mérsékelten savanyú, 0,05 psi H₂S parciális nyomás feletti szolgáltatás esetén az L80-1 PSL2 specifikációt olyan kiegészítő követelményekkel kell kiegészíteni, mint az SR16 (HIC-teszt). Az L80-13Cr nem savanyú szolgáltatási osztály, és nem használható jelentős H₂S-tartalmú kutakban.
Az L80-13Cr (13% króm-martenzites rozsdamentes acél) a magas CO₂ parciális nyomású, édes vagy nagyon enyhén savanyú kutak standard minősége. Passzív króm-oxid filmje kiváló ellenállást biztosít az édes (CO₂-vezérelt) korrózióval szemben a gázkondenzátumban és a CO₂-befecskendező kutakban. Nem használható olyan kutakban, amelyekben a H₂S parciális nyomása meghaladja a 0,05 psi-t, ha nem rendelkezik a NACE ISO 15156-3 minősítéssel – az L80-13Cr szabvány e küszöbérték felett általában nem felel meg az SSC-tesztnek.
A PSL2 a csőtest és végek kötelező teljes hosszúságú NDE-jét (UT vagy EMI), szűkebb mérettűrést és továbbfejlesztett nyomon követhetőségi dokumentációt ad hozzá. A PSL1-ből hiányoznak ezek a kötelező ellenőrzési követelmények. A legtöbb nagy olajtársaság specifikációja megköveteli a PSL2-t minden L80-hoz, a szolgáltatás besorolásától függetlenül. Savanyú kiszolgáló kutaknál mindig a PSL2 ajánlott.
Nem. Nem cserélhetők fel a savanyú üzemű kutakban – az N80 helyett az L80 H₂S környezetben megszűnik a keménységszabályozás, amelyet a NACE MR0175 megfelelőség megkövetel. Az L80 helyett az N80 egy édeskútban műszakilag megengedett, de szükségtelen költségekkel jár. Mindig adja meg a megfelelő fokozatot a kút szolgáltatási besorolásához, és erősítse meg a megrendelésen.
A ZC Steel Pipe API 5CT L80 burkolatot és csöveket gyárt és exportál mindhárom alkategóriában – L80-1, L80-9Cr és L80-13Cr – a PSL1 és PSL2 csatornákra. Az OCTG projekteket Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában teljes körű MTC-dokumentációval, harmadik fél által végzett ellenőrzéssel és műszaki támogatással látjuk el Afrikában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában.
Elérhető BTC, LTC, STC és prémium csatlakozásokkal, beleértve a ZC-2 gáztömör prémium csatlakozást. Egyedi méretek és kiegészítő követelmények (SR16, SR2, SR13) rendelésre.
mandy. w@zcsteelpipe.com
WhatsApp: +86-139-1579-1813